Concerta’nın Ders Çalışmaya Etkisi

13 Kasım 2016 Pazar, 21:01

Bu yazıyı Concerta kullanan biri olarak yazmaktayım. Bu sebeple yazılanları dikkatle okumanızı tavsiye ediyorum. Tabi ki her ilaçta olduğu gibi Concerta’nın da etkisi her bünyede aynı olmayacaktır. Ancak gerek sözlük sitelerindeki yorumlar gerekse arkadaşlarım üzerindeki etkileri hemen hemen benzer.

KPSS A Grubuna hazırlanmaktayım. Bilmeyenler için hukuk, maliye, muhasebe, iktisat, genel kültür-genel yetenek, kurum sınavları, mülakat derken KPSS’den iyi bir puan alsak bile atanmamız en az bir buçuk yılı buluyor. Bu süreçte düzenli olarak günlük 5-6 saat çalışılması lazım. Tabi ki bu 5-6 saati en verimli şekilde değerlendirmek için ders çalışma ortamıyla birlikte kendinizi derse verebilmeniz gerekiyor.

Uzun süredir odaklanma sorunuyla beraber dikkat eksikliğim var. Aslında bu sora ders çalışmaya ara verdiğim 50 günlük zaman diliminin sebep olduğunu az çok kestirebiliyorum. Tabi ki bıkkınlık da söz konusu. Odaklanma sorununu aşabilmek için internetten ilaç aramaya başladım. Sözlük sitelerinde ilaçlarla ilgili yapılan yorumları okudum. Eczanelerde reçetesiz satılan en iyi ilacın Pharmaton olduğu yorumlarıyla birlikte internetten siparişi geçtim. İlaçların etkisinin bünyeden bünyeye değiştiğini tekrar hatırlatmakla birlikte Pharmaton’dan hiç memnun kalmadım. İlaç hem çok kötü kokuyor hem de etkisi kısa süreli. Ardından arkadaşımla bu sorun hakkında konuşurken aynı sorunun kendinde de olduğunu ve Concerta’yı kullandığını söyledi. 36’lık bir kapsülü çıkardı ve bana verdi. Deneme amaçlı sabah 10’da Concerta’yı attım.

Concerta’nın bünyeme yarattığı etki
Kesinlikle muhteşem! Saatlerce odaklanma problemi yaşamadan ders çalışabilirim. Yan etkilerinin neler olduğunu bilmeden her gün bu ilacı atabilirim. Çünkü sınav süreci hem psikolojik olarak hem de bedenen çok yordu beni. Tek sorun ilacı temin etmemiz çok zor. Concerta yalnızca kırmızı reçete ile alınabiliyor. Kırmızı reçeteye yazdırabilmeniz için de Psikiyatrist’te muayene olmanız gerekiyor. Kısacası epey çetrefilli iş. Bunun yanında ilacın ücreti de 100 TL civarı. Bir şekilde muayene olarak ilacı zor da olsa aldım.

Concerta’nın 18, 36, 54 ve 108 mg’lık kapsülleri var. MG arttıkça ilacın etkisi de artıyor. Ben 36 mg kullanıyorum. Odaklanma problemi artık yaşamıyorum. Üstelik Concerta anlama kapasitesini de artırıyor. Daha önce defalarca çalışıp anlamadığım konuları sanki olayın içine giriyormuşçasına anlayabiliyorum. Kısacası Concerta odaklanma sorununuzu çözüyor ve hem verimli hem de daha uzun süre ders çalışma imkanı sağlığıyor.

Concerta’nın yan etkileri 
1- Uykusuzluk
Daha önce 23.30-8.30 olan uyku saatlerim ilacı kullandıktan sonra 02.00-08.30 olarak değişti. Hatta ilk gün sabah 5’te uyuyabildim. Ancak 4 saatlik bir uykuyla dinç bir şekilde kalktım. Gün boyu da uykum gelmedi.
2- İştahsızlık 
Concerta’yı kullandıktan sonra iştahım kapandı. Bununla birlikte yemek yemek aklıma bile gelmiyor. Beyniniz sizi “Acıktın, yemek ye!” diye uyarmıyor. Sadece vücudunuzdaki titreme, halsizlik gibi sebeplerden dolayı yemek yemek aklınıza geliyor. Uzun süre kullananlar yemek düzenlerini değiştirirse kilo verebilir.

3- Dikkatinizi nereye vermeniz konusunda bilinçli davranmanız gerekiyor.
Ders çalışma dışında dikkatinizi başka şeylere de verebiliyorsunuz. Örneğin mola verdiğinizde telefondan sosyal medyaya bakarken uzun süre geçtiğinin farkına varamayabiliyorsunuz.

4- Özgüven ve karamsarlık
İlacı attığınızda inanılmaz bir özgüven geliyor. Kadınların topuklu ayakkabı giymesi gibi bir şey sanırım. Sürekli “Yapabilirim, kazanabilirim!” düşüncesindesiniz. Ayrıca gereksiz bir mutluluğa neden oluyor. Ardından mutluluk yerini ara ara karamsarlığa bırakıyor. Bazen dakikalarca aynı yere bakıyorsunuz.

5- Bağımlılık
Concerta’nın bünyesel bir bağımlılık yarattığını söylemek doğru olmaz. İçerisinde nikotin gibi bağımlılık yaratan bir madde sanıyorum yok. Ancak psikolojik olarak bir bağımlılık yarattığını söyleyebilirim. Yani “Verimli olarak günde 6 saat ders çalışmak için Concerta’yı kullanmalıyım” düşüncesiyle ilacı ders çalıştığınız süre boyunca kullanma ihtiyacı güdüyorsunuz.

6- Ağız kuruluğu
İlacı kullandıktan sonra normal zamanda içtiğim suyun 2 katı kadar su tüketiyorum. Concerta hem susatıyor hem de ağız kuruluğuna yol açıyor.

Bunların dışında yan etkisini görmedim. Ancak uzun süre kullanmanızı tavsiye etmiyorum. İnternet üzerinden reçeteyi sonuna kadar okumalısınız. Ayrıca yine internette güvenilir kaynaklardan ilacın seyrek ve sık görülen yan etkilerini araştırmalısınız. Concerta her bünyede farklı yan etki ve hastalığa sebebiyet verebilir.

Uzun süre sonra gelen düzenleme: Odaklanma sorununu çözerken başka sorunlar yaratıyor. Kullanmayın!

4 Yorum

 1. damla

  21 Nisan 2018 at 14:41

  kesinlikle başlangıcta muazzam etkisine kapılıp kendinizi çok zeki hissettiren fakat 3 5 ay içerisinde anlama güçlüğü uyukusuzluk aşırı yemek yeme isteği halsizlik bıkkınlık yaratan bir ilaç.ilaç kullanmadan önce uyku sorunum yoktu fakat şu an çok fazla uyuku problemi yaşıyorum.aylardır çalışamıyorum ezber yeteneğimi de kaybettim asla ilk baştaki etkisine aldanmayın kullanmayın

 2. lacivert

  2 Nisan 2018 at 01:04

  akademik başarı için ruhuu satarım diyen insan işidir. kullandım oradan biliyorum. şuan muadili olan medikineti kullanıyorum. ama concerta kadar etki etmiyor zannımca. 3 ay sonra tyt ayt sınavlarına gireceğim ve bu surec boyunca çoğu stimulantı yalamış durumdayım. ritalini concertası medikineti modiwakesi. ilaçlar iyi güzel de yan etkileri çok be. mide ağrıları kusma atakları asırı uykusuz kalınan geceler ki ilacın uyutmadıgı geceler oluyor. kullanılır mı derseniz var olaanı optimuma çekmek için kullanılır. arada bir aşık oldum ritalin doneminde ama yinepişman değilim

 3. Serhat

  9 Ekim 2017 at 08:14

  Tibet merhaba. Hayatta her şeyin sınav olmadığını anlıyorsunuz. Fiziki açıdan ilacın etkisi muhteşem olsa da ilacı kullanmaya başladığınızda zihinsel sorunlar yaratıyor.

 4. tibet

  9 Ekim 2017 at 03:28

  Neden yazınızın sonununda fikrinizi değiştirdiniz

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.