Nasır Nedir ?

17 Şubat 2016 Çarşamba, 22:58

Nasır cildin maruz kaldığı baskı ve sürtünme sonucu oluşan derinin kalınlaşması ve sertleşmesi olayıdır. Bunu derinin kendini koruma mekanizması olarak düşünebiliriz. Genellikle cildimizin en çok sürtünmeye ve baskıya maruz kaldığı bölgelerde görülür, ölü derinin birikerek acı verici bir hale dönüşmesi ve alttan iltihaplanarak ağrı vermesi şeklinde devam eder.

Nedenleri

Nasır, derinin aşırı sürtünmeye maruz kaldığı yerlerde çıkar. Ağır el işlerinde çalışanlarda, çıplak ayak ile dolaşanlarda, sürekli ayakta duran kişilerde ve genellikle yanlış ayakkabı tercihi ile gelen nasırlar topuklarımızda, kemik çıkıntılarının üstlerinde ve parmak aralarında kendini gösterebilir. Yüksek topuklu ayakkabı kullanımı, ayaklarımızı sıkan sert malzemeden yapılmış ayakkabı tercihleri, parmaklarımızın rahat etmediği veya yürürken vurma yapan ayakkabılar ile ayak nasırı oluşumu çok kolay bir hale gelir.Çok dar ayakkabılar olduğu kadar bol ayakkabılarda bu oluşuma bir nedendir. Nasır tedavisi ile kişi iyileşebilir fakat buna sebep olan durum ortadan kalkmadığı sürece tekrarlama riski vardır.

Nasır Nasıl Geçer ve Belirtileri Nelerdir ?

Nasırın anlaşılması zor olmamakla beraber sert tabaka, renk değişimi, acı ve ağrı ile kendini gösterir. Ağrılı nasır olarak adlandırılan tür daha ilerlemiş ve acı veren bir yapıdadır. Basit nasırların evde tedavisi bölgenin yumuşatılarak, ponza taşı ile soyulması ile mümkündür. Ancak boyutu ve sertliği ilerlemiş nasırlar ancak ayak sağlığı merkezi ve podoloji uzmanları tarafından temizlenebilir. Uzman nasırı ve altındaki tabakayı muayene ederek, uygun freze başlıkları ile sertleşen bölgeyi inceltir,nasırdan, iltihapdan arındırır ve asıl derinin ortaya çıkması sağlar, yok edilen ölü deri ardından bölge dezenfekte edilir ve koruyucu kremler ile yumuşatılır. Nasır tedavisindeki en önemli nokta bu soruna yol açan durumun ortadan kaldırılmasıdır. Nasırlar kişinin yaşam kalitesini düşüren estetik oluşumlardır.

Nasırdan Korunma Yöntemleri

Bu acı verici duruma yakalanmamak için alabileceğimiz önlemler;

-Mutlak suretle doğru ayakkabı seçimi yapılmalıdır. Ayak yapısına uygun ortopedik kişiye özel ayakkabılar tercih edilebilir.

-Düzenli olarak el ve medikal ayak bakımı yapılmalıdır.

-Ayak hijyenine önem verilmeli ayaklarımızın günlük kişisel bakımı mutlaka yapılmalıdır.

-Uzun süreler boyunca topuklu ve dar ayakkabı kullanımından kaçınılmalıdır.

-Ayaklarımızda nasırlaşmayı önleyici kremler ve yumuşatıcılar kullanılmalı, çıplak ayak ile çok sık dolaşılmamalıdır.

Nasır ve nasır tedavisi hakkında daha detaylı bilgilere www.ayakbakimmerkezi.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.