İnceleme

Akşam Lisesi Nedir?

Günümüzde örgün eğitime devam edemeyen insanlar için tanınan ayrıcalıklardan sizde faydalanmalısınız. Gündüz boş vakit bulamadığınız için akşamları örgün eğitim ve öğretim hayatınıza devam edebilirsiniz. Akşamları aldığınız örgün eğitim sayesinde kültür derslerinin sınavlarına girebilirsiniz. Akşam lisesi nedir hakkında merak ettiğiniz tüm sorular için bütün yazıyı okumalısınız.

Açık öğretim lisesi öğrencilerin meslek öğrenebilmesi için meslek liselerinde bulunan bölümlerin uygulama ve teorik kısmını akşam saatlerinde öğrenciler için paylaşıyor. Örgün akşam eğitimi iki farklı şekilde uygulanmaktadır.

Devlete Bağlı Akşam Liseleri

Devlete bağlı akşam liselerinde eğitim ve öğretim hayatına devam edebilmeniz için herhangi bir ücret ödemenize gerek yoktur. Lise hayatına örgün olarak devam edemeyen her öğrenci akşam liselerine kayıt olabilir. Akşam liselerinde gördüğünüz eğitimin kalitesi bir hayli yüksek olması sizlere garip gelebilir.

Akşam örgüt eğitim hayatına devam eden öğrencilerin sınıf kapasiteleri küçük olduğu için öğretmenlerin öğrenciler ile daha fazla ilgilenebiliyor. Örgün lise hayatına devam edemeyen her öğrenci kesinlikle akşam liselerine kayıt olmalıdır.

Özel Akşam Liseleri 

Devlete göre daha fazla kontenjan imkanı bulunan şahıs ve firmalar tarafından kurulan organizasyonlardır. Devlet akşam liselerine göre ücretli olmasına rağmen eğitim kalitesi oldukça yüksektir. Devlet okullarında olduğu gibi özel akşam liselerinde herhangi bir yaş sınırlandırılması bulunmamaktadır.

Akşam liselerine kimler kayıt olabilir?

Devlet ve ya özel akşam liselerine kayıt olabilmek için herhangi bir yaş sınırlandırılması bulunmuyor. Bununla birlikte;

  • İlköğretim mezunu olanlar,
  • Lise eğitim ve öğretim hayatına hiç başlamayanlar, yarıda bırakanlar, çeşitli sebeplerden dolayı lise son sınıfta bekleme durumunda olanlar tercih edebilir.

1.Sınıf meslek lisesine kayıt olmayanlar ve ya birinci sınıftan kayıt olup bırakmak durumunda kalan öğrenciler akşam liselerine kayıt olabilir. Açık öğretim lisesinden ayrılanlar (0-47 arası Lise 1, 48-95 kredililer Lise 2’ye, 96-144 krediler ise Lise 3’e, 144 ve üzeri olanlar Lise 4’e kayıt olabilir)

Akşam lisesine kayıt olunur şeklinde sorulan sorulara yönelik cevaplar ise şu şekilde;

  • Öğretim belgesinin aslı, iki adet vesikalık fotoğraf, nüfus cüzdanı örneği, askerlik ile ilişkisi bulunmayan belgeler ve 18 yaşını doldurmayan öğrenciler için veli gösterilmesi gerekiyor.

https://www.lise.net/acik-ogretim-lisesi/aksam-lisesi-nedir/

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Akşam Lisesiyle Mesleki Acık Lise Aynını Anlamadımda Eger Ikisi Farklıysa Fark Ne ? Bilen biri söyleyebilirmi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu

This will close in 6 seconds