AÖF ve Üniversite Haberlerini Kaçırmayın

0
3359

Eğitim hızla yön değiştirdiği günümüzde AÖF ve Üniversite haberlerini takip edebileceğiniz yepyeni bir adres var. YÖK ve Milli Eğitim Bakanlığı aracılığıyla iyi sistem arayışı devam ederken, hem üniversiteye girişte hem de üniversite sonrası değişiklikler devam ediyor. Peki bu yıl ne gibi değişiklikler yapıldı ? Birlikte inceleyelim.

AÖF Yeni Ders Geçme Sistemi:

Anadolu Üniversitesi, AÖF’teki bağıl değerlendirme sistemini kaldırdı. Eskiden tamamen çan sistemine uygun olarak harf notu alan öğrenciler artık, 35 olan ders geçme puanına göre harf notlarını alacaklar. AÖF sınavlarında pek kısa bir süre (12 – 13 Aralık 2015) kalmışken yapılan bu açıklama bir çok öğrenciyi huzursuz ederken, sistemin detayları hakkında bir takım belirsizlik sürüyor.

Bu sırada yaklaşan vize sınavları için sınav giriş belgelerinin, sınav gününden bir gün önce yayınlanacağı bilgisi öğrencilerle paylaşıldı. Diğer üniversitelerdeki (Atatürk ve İstanbul Üniversiteleri) AÖF sistemleri aynı şekilde devam ediyor.

Son Dönem Üniversitelerde Yapılan Değişiklikler:

YÖK yapısal olarak değişikliğe gitme kararı alalı, bir çok yetkisini üniversitelere devretmeye başladı. Bu yetkilerin arasında şunları sayabiliriz: pedagojik formasyon kontenjan belirleme hakkının üniversitelere bırakılması, yaz okulu açıp açmama yetkisinin üniversitelere bırakılması ve önceden haber vermek kaydıyla bütünleme açma hakkının devredilmesi. Bu uygulamalara yönelik eğitim haberleri sitemizde yayınlandı.

Buna göre üniversiteler, bütünleme, yaz okulu ve pedagojik formasyon konularında artık kurul kararıyla hareket edebilecekler. Aynı zamanda geçtiğimiz yıl myp ile yatay geçiş kabul etme hakkı da üniversitelere bırakılmıştı.

universite ogrencileri

Rusya ile ilişkilerin gerginleşmesinin ardından uluslararası alanda üniversiteleri ilgilendirecek yeni gelişmeler mevcut. Rusya Eğitim ve Bilim Bakanlığı, Türkiye’de öğrenim gören 1200 öğrencisini geri çağırmaya hazırlanırken, Türk üniversiteleri ile akademik ve öğrenci değişimi bağını koparmaya hazırlanıyor. YÖK’ten yapılan karşı açıklamaya göre Rusya’nın bu hareketi akademik anlayışla pek fazla bağdaşmıyor.

Uluslararası alanda yapılan bir başka habere bakarsak, Türk Üniversitelerinin ‘BRICS ve Yükselen Ekonomilerde En İyi Üniversiteler 2016’ sıralamasında düşüş yaşadığını söyleyebiliriz. Değerlendirme kriterleri yenilendikten sonra ODTÜ, 3. sıradan 64’e gerilemiştir. Üniversitelerimiz arasnda Koç Üniversitesi büyük bir çıkış yaparak 29. sıradan 13’e yükseldi. Ayrıca “Avrupa’da Yükseköğretimde İngilizce Programlar’ raporuna bakıldığında, Türkiye’deki üniversiteler İngilizce eğitimde 28 ülke içerisinde 25. sırada yer alıyor. Şimdilik gündem haberlerimiz bunlar.


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim