Binance Vadeli İşlemler Referans Kodu

0
443

Binance Vadeli İşlemler Nedir?

Futures olarak da bilinen vadeli işlemler Binance’in yüksek riskli kaldıraçlı işlemler platformudur. Short pozisyonuna girdiyseniz ve işlem yaptığınız kripto para aşağı yönlü hareket ederse kazanırsınız. Ancak short pozisyonu girdiyseniz ve işlem yaptığınız kripto para yukarı yönlü hareket ederse yani fiyatı artarsa zarar edersiniz. Belirleyeceğiniz kaldıraç oranı arttıkça risk de artar.

Long pozisyonu belirlediyseniz alım yaptığınız kripto para yukarı yönlü hareket ederse kazanırsınız ancak aşağı yönlü hareket ettiğinde kaybedersiniz. İşlem yaparken yatırımınızın likit olacağı fiyat da yazmaktadır. Likit olma yatırımınızın sıfırlanacağı anlamına gelir. Binance, vadeli işlemler ile bir bakıma kullanıcılara piyasa kötüyken de kazanma şansı yaratmıştır.

Binance Vadeli İşlemler Referans Kodu

Binance daha önce vadeli işlemler için ayrı bir referans kodu belirlemişti ancak 11.05.2020 tarihinden itibaren hem spot hem de vadeli işlemler için referans programını birleştirdi. Burada detaylı bilgi yer almakta.

Binance’e üye olurken referans linkle üye olduğunuzda hem spot hem de vadeli işlemlerde yapacağınız işlemlerden %20 komisyon indirimi kazanacaksınız. Kazandığınız komisyon indirimlerini referans > sizinle paylaşılan komisyonlar sekmesinden anlık olarak takip edebilirsiniz.

Binance Vadeli İşlemler -Futures- Riskli mi?

Esasen vadeli işlemler kripto para yatırımına benzerdir. Yalnızca kaldıraç oranı riski artırdığı için yatırdığınız miktara göre çok fazla kazanabilir/kaybedebilirsiniz. Bir örnekle bu riski açıklayalım;

  • 1000 USDT ile vadeli işlemlerde kaldıraç 10x ile BTC long girdik ve yatırımımız sonrasında BTC %10 artarsa 1000 USDT karımız olur. Yani 10x kaldıraç ile girdiğimizde BTC’nin %1’lik her artışı %10 artmış gibi olur.
  • Ancak 10x kaldıraç ile BTC long girdik ve yatırımımız sonrasında BTC %10 düşerse paramız likit olur, başka bir deyişle paramız sıfırlanır.

Kaldıraçlı işlemler aşırı riskli olduğu için öğrenene kadar yatırımınızın küçük bir bölümüyle işlem açmayı deneyin. Öğrendikten sonra da küçük miktarlarda işlem yapın.

Binance Vadeli İşlemlerde Stop Loss Koyabilir miyim?

Evet, vadeli işlemlerde pozisyon açtıktan sonra yatırımınızın likit olmasını önlemek amacıyla stop loss yani zarar kesici koyabilirsiniz. Vadeli işlemlerde mutlaka stop loss kullanın.

Örneğin long pozisyonu açtınız ve yatırımınız artmaya devam ediyor. Bu durumda stop loss’u sürekli yukarı çekmenizi tavsiye ediyorum.

Binance Vadeli İşlemlerde En Fazla Kaç x Pozisyon Açabilirim?

Hangi coine en fazla kaç x pozisyon açabileceğiniz Binance’teki kripto paraların hemen yanında yazmaktadır. En fazla 125x pozisyon açılıyor. Ancak bu kripto paraya göre değişiyor.

125x pozisyon demek long pozisyonda yatırımınızın %0.8 düşmesi durumunda likit olacağı yani sıfırlanacağı anlamına gelir. Tam tersi durumda ise paranız katlanacaktır.

Binance Vadeli İşlemler ile ilgili öneriler

  1. Vadeli işlemlerin çok riskli olduğunu bilmeniz gerekmektedir. Paranızın saniyeler içinde eriyebileceğini unutmayın.
  2. Vadeli işlemlerde kısa vadeli yatırım yapmalısınız. Çünkü paranızın gün içindeki artış/azalışlarına göre likit olma ihtimali çok yüksek. Bu yüzden vurkaç taktiğini kullanmalısınız.
  3. Mutlaka ve mutlaka paranızın likit olmasını önlemek için stop loss koymalısınız.
  4. Futures alanını hakkında yeterli bilgiye sahip değilseniz küçük miktarlarla Youtube kanallarındaki ilgili videoları izlemenizi öneriyorum.
  5. Long pozisyonu açanların sıklıkla karşılaştığı durum “✓” tik işaretidir. Yani bir coin aldığınızda tik işaretinin başlangıcında aldığınızı varsayarsak öncelikle coin düşmeye başlıyor. Kaldıraç oranınız çok yüksekse yatırımınız likit olabilir ya da stop loss koyduysanız stop loss patlayabilir. Bu durumda ya kaldıraç oranını düşük tutun ya da stop loss’u likite yakın bir fiyata getirin. Çünkü bir coin artacağı zaman genellikle bir düşüş yaşıyor.
  6. Vadeli işlemlerde dikkat edilmesi gereken en önemli şey izole ve çapraz modu kullanımıdır. Çapraz modda (cross) pozisyonunuzun likit olma riski olduğu için Binance bunu önlemek için tüm bakiyenizi kullanabiliyor. Siz istemeden Binance’teki tüm bakiyenizi sıfırlayabiliyorsunuz. Özetle çapraz marjin modunda herhangi bir pozisyonunuzun tehlikeye girmesi durumunda tüm bakiyenizi kaybetmeyi göze almış sayılıyorsunuz.
  7. İzole modda ise yalnızca pozisyon açtığınız yatırımınız kullanılmakta. Spot cüzdanınızdaki bakiyeniz ve diğer işlemlerdeki pozisyonlarınız etkilemiyor. Bu sebeple pozisyonunuzun likit olması durumunda kaybınızı en aza indirmek için “isolated” modunu seçmelisiniz.

Binance affiliate programına nasıl başvuru yapılır? başlıklı makalemizin ilginizi çekeceğini düşündük.


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim