Hukuk

CEZA AVUKATI HANGİ DAVALARA BAKAR?

Hukuk, insanların sosyal yaşantılarının daha adaletli bir duruma gelmesini sağlayan ve amaç edinmiş bir sisteme verilen genel isimdir. Anlatılan bu hukuk sistemi içerisinde birçok ve farklı alanlara ayrılmış bölümler vardır. Ceza, iş, boşanma, medeni hukuk ve uluslararası hukuk gibi birçok alan ve daldan oluşur. Bu bölümlerin arasında yer almış bulunan ceza hukuku; kişilerin işlediği hatalı fiiller veya haksızlıklar karşısında karşılaşacakları durumları belirlemektedirler. İki durumda da hukuk sisteminden faydalanılabilmesi ve daha iyi savunmalar yapabilmek veya daha iyi iddianameler sunabilmek için ceza avukatına ihtiyaç duyarız. Bir ceza avukatının hizmetlerinin kapsamına bakıldığında haksızlıkla karşılaştırılmasında ya da suç eylemi gerçekleştirilmesi sonucunda kişinin haklarının tamamıyla savunulması durumuna yardımcı olur diyebiliriz. Eğer mahkemeniz Ankara’da ise Ankara ceza avukatı ile başvurabilirsiniz.

Cezalar Nelerdir?

Bir konunun ceza mahkemesini ilgilendirmesi için ortada bir suç olmalıdır. Bir suçun ceza suçu olması içinde birisinin özgürlüğünün başka bir birey tarafından kısıtlanması yeterli olacaktır. Bu bağlamda kapkaç veya darp ceza hukuku kapsamında incelenebilir. Ceza mahkemeleri adı üstünde davacı ve davalıyı dinleyerek daha çok davalıya ceza verme usulüne dayalı bir mahkemedir. İşlenilen suçlar için deliller ve iddianameler sonucunda davalı gerekli görülen cezayı alır.

Ceza davalarının dışında bir de ağır ceza davaları vardır. Ağır ceza suçlarının hükümleri elbette ki daha ağır ve büyük olur. Ağır ceza denilince adam öldürmek, nitelikli dolandırıcılık, terör eylemleri gibi suçların ağır ceza kapsamında olduğu düşünülür. Ağır ceza mahkemelerindeki davalara ağır ceza avukatı bakar. Aslında meslek dalı olarak ağır ceza avukatı diye bir şey yoktur. Fakat bu avukatlar genellikle ağır ceza davalarına baktığından ötürü avukatlık jargonunda bu avukatlar ağır ceza avukatı olarak isimlendirilmiş ve gruplandırılmışlardır.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu