İnternetin Menkul Borsası

0
33

Bireylerin yastık altı para saklama alışkanlıkları döviz ve altındaki yükselmeyle birlikte minumum seviyeye indi. Artık vatandaşlar yatırım aracı olarak dolar, euro ve altını görmekte. Uzun vadede gerçekten kâr etmek isteyenler için istatistiksel veriler sunacağım.

Örneğin 2013 yılında dolar 1.85 TL civarında seyrediyordu. 2015 yılında ise 3.05’leri gördü. Bu şekilde 50.000 liralık bir yatırım yapılmış olsaydı şuanki geliriniz 82.000 TL olacaktı. Yani paranızı %60 artırmış olacaktınız.

50.000 liranızı 2013 senesinde altına yatırmış olsaydınız ne olacaktı? 625 gram altınınız olacaktı. 2015 yılında gramı 110 TL’yi gören altını bu fiyattan bozdurmuş olsaydınız 69.000 TL’nin olacaktı. Paranızı yaklaşık %40 artırmış olacaktınız.

Bu bilinçle bireyler artık birikimlerini yatırıma dönüştürüyor. Üstelik artık yatırım yapmak da çok kolay. İnternet üzerinden hesabınızı sürekli kontrol edebilir dilediğiniz anda bozum işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Ben yatırım maksatlı olmasa da hobi olarak ufak meblada dolar ve altın aldım. Ara ara takip ediyorum. Özellikle iktisat ve ekonomi bölümlerini okuyan üniversiteliler de ufak da olsa yatırım yapmalı. Bu şekilde hem kur sistemine hakim olabiliyorsunuz hem de dersle alakalı paritelere iyice alışıyorsunuz.

Ekonomi ve döviz haberlerini menkul.com sitesinden takip ediyorum. Anlık olarak yatırım araçlarının fiyatları değişiyor. Alım-satım yapacağım zaman bir süre sitedeki istatistikleri takip ediyor ardından da işlemi gerçekleştiriyorum. Özellikle şu sıralar gram altın fiyatına dikkat etmekte fayda var. 115’ten 98’lere kadar düştü. Uzun vadede yine 110 seviyelerine çıkacaktır. Benzer şekilde dolarda da bir hareketlenme bekleniyor. Seçim sonrası sert düşüşünden sonra yeniden yükselişe geçti. Meclisin açılmasıyla tekrar inişe geçse de FED’den beklenen açıklama piyasalara son şeklini verecek gibi görünüyor.

menkul-2
Şu sıralar bir başka yatırım aracı olan forex’e merak duysam da derslerden dolayı ilgilenemiyorum. Menkul.com sitesinde bulunan sekmeden sıkça alış-satış ve fark oranlarını inceliyorum. Ancak şimdilik bulanık suya girmeye cesaret edemedim. Sitede bulunan ekotakvim kategorisinde işsizlik oranlarından tüm sektörlerdeki endeks oranlarına kadar günlük hazırlanmış muhteşem bir takvim var. Yatırım araçlarına olan ilgim beni menkul sitesiyle tanıştırdı. Haberler bölümünden bir yandan borsayla ilgili son haberleri okurken bir yandan da üst sekmedeki döviz kurlarını takip edebiliyorum.

Bununla birlikte hesaplama araçları alanında faiz, kdv, kâr, zam, iş günü hesaplama araçlarını kullanarak kafanıza takılan konuları anında öğrenebilirsiniz.
menkul-3


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim