Fotokopi Toneri

0
3218

Fotokopi Toneri

İlk piyasaya sunulduğunsa Fotokopi tonerleri basit bir karbon tozundan meydana gelmekteydi. Zaman içinde baskı kalitelerini artırmak amacı ile polymerle karıştırılmaya başlandı ve bununla birlikte baskıdaki kalite arttı. Geçmiş sürelerde de tonerler insan faktörüyle konulurdu. Ama teknolojinin ilerlemesi ile artık bunlar kartuşlar sayesinde yazıcı ile fotokopi makinelerinin içlerinde yer almaktadırlar.

Fotokopi tonerleri; sarı, siyah , kırmızı ve mavi renklerde yapılamaktadır. Türk Dil Kurumundaki anlamıysa karartıcı anlamına gelmektedir. Asıl olarak kartuşun görevi bir zemine yada kağıt üzerine, basılmak istenen verilerin o yüzeylere baskısı adına gerekli olan en temel malzemesidir. Toner tozları parçacıkları yazıcı içerisinde bulunan fırınlarda 180 – 200 derece ısıtılarak kağıt üzerine iletilmektedir. fotokopi toneri tozunda bulunan bir toz parçacığı 8 ile 10 mikrometre seviyesinde değişmektedir. Birçok insan kalite ile piksel hayranlığına sahiptir. Bu sebep ile resimlerin görüntü bakımından kaliteli seviyede olmasını talep ederler. Bu durumu sağlamanın en basit yolu kaliteli orijinal markalı toner çeşitlerini kullanmaktır.

Birbirlerinden ayırt etmek adına kullanım zamanları ve kalite çeşitleri göz önüne alınmaktadır. Hem kaliteden yoksun ve kısa ömürlü tonerlere sahip olmak maddi açıdan zarar görmek demektir. Maddi açıdan masraflardan kaçınılarak ucuz kartuş toner alımına giden şahıslar kısa zamanda kar elde etmiş olur ama uzun süre düşünüldüğünde ise orijinal toner fiyatlarından kat kat daha yüksek fiyatlara denk geldiğini görebilmek olasıdır. Bu sebep ile Yazıcı veya fotokopi makinelerimize orijinal toner ler, kartuşlar kullanılmalıdır.

Yurt dışında tekrar üretim denilen doldurma olayında gerek doğayı korumak gerekse de kullanılmış boş mamülleri tekrardan ekonomiye kazandırma amacı ile boşalmış yazıcı tonerleri toplanıp geniş çaplı fabrikalar ile yenilenip tekrardan kullanıma sunulmaktadır. Yenileme yapılırken kartuş üzerindeki görüntü kalitesini oluşturan parçaların tümü yenileri ile değiştirilerek haznesi toner tozu yla yeniden doldurulup kullanıma sunulmaktadır.

Ülkemizde ise iyice yozlaştırılarak neredeyse boş şişelere deterjan doldurmak kadar kolaya kaçılmaktadır. Kartuşun üzerini delip, toz doldurmaya dek çeşitli senaryolar denenen doldurma teknikleri ile çalışan dolumcular sayesinde çok ucuz fiyatlara yapılan ancak kullanıcıyı kalitesiz baskıya mahkûm eden bir sektör olmuştur.


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet