Haberler

Üniversite Ücretleri Yıllık mı Alınır?

Öğrenciler üniversite seçimi yaparken ücretleri de dikkate alıyor. Bu noktada merak edilen unsurlardan biri de üniversite ücretleri aylık mı yoksa yıllık mı alınır sorusudur. Her üniversitenin ücretleri yıllık olarak belirlenir ve yıllık olarak alınır. Üniversite ücreti taksitle ödenir mi konusunda ise net bir bilgi veremeyiz. Çünkü ödeme hususunda üniversitelerin kendi ödeme politikaları olabiliyor. Bazı okullar taksit imkânı sunarken bazıları taksitle ödeme kabul etmiyor ve yıllık olarak belirlenen meblağın tek seferde ödenmesi talebinde bulunabiliyor.
Bununla birlikte eğitim kredisi olarak da bilinen otomatik tahsilat sistemi yani kısaca OTS ile ödeme yapılmasını mümkün kılan okullar da vardır. OTS, faizsiz bir kredi yöntemi olarak değerlendirilebilir. Öğrenciler bu sistemle de ödemelerini yapabilirler ve okullarına devam edebilirler.

Üniversite Ücretlerine Her Yıl Zam Yapılıyor mu?

Merak edilen bir diğer konu da her yıl üniversite ücretlerine zam yapılıp yapılmadığıdır. Elbette bir zam yapılması söz konusudur. Her eğitim – öğretim yılının sonunda üniversite yönetimi bir zam oranı belirler. Zam oranının belirlenmesi aşamasında bazı sınırlandırmalar da vardır. Yapılacak zam oranının içinde bulunulan dönemin Tüketici Fiyatları Endeksindeki artış oranını geçmemesi gereklidir. TÜFE oranını geçmemek kaydıyla üniversiteler diledikleri oranda zam yapabilirler.

Üniversite Ücretlerine İndirim Uygulanıyor mu?

Ücretlerde indirim uygulayan üniversiteler de var. Bunlardan biri de İstanbul Gedik Üniversitesi oluyor. Üniversiteyi ilk 3 tercihine ekleyen öğrenciler % 50 indirimli olan programlara yerleşmeleri durumunda ödemeleri gereken toplam ücrete % 20 alabiliyorlar. % 20 indirim öğrenciler için son derece önemli bir avantaj oluyor. Aynı zamanda okulun % 50 indirimli olan eğitim programları tercih edildiğinden çok daha düşük bir ücret ödeme imkânından faydalanılıyor.Bununla birlikte anlaşmalı olan kurumlardan İstanbul Gedik Üniversitesi’ni tercih edenler de bazı indirim imkânlarından faydalanabiliyor. Bunun için öğrencilerin yine ilk 3 tercihlerinden birinin İstanbul Gedik Üniversitesi olması gerekiyor. Aynı zamanda bu öğrencilerin % 50 indirimli olan eğitim programlarından birini seçmesi gereklidir. Bu durumda % 20 indirim uygulandıktan sonra kalan tutara ilave olarak % 10 indirim daha uygulanıyor. Dolayısıyla çok daha makul bir ücret karşılığında üniversiteden eğitim alınabiliyor.

Bu arada İstanbul Gedik Üniversitesi, taksitle ödeme imkânı sunan üniversiteler arasında yer alıyor. Taksitle yapılan ödemelerde vade farkı peşin olarak ödenen ücret tutarına ekleniyor. Peki, İstanbul Gedik Üniversitesi ücretleri nedir? Hangi bölümün tercih edildiğine bağlı olarak ücretler değişkenlik gösteriyor. Bunun için yapmanız gereken okulun internet sitesini ziyaret etmeniz olacak. Ardından “Ücret Hesaplama” sayfasına tıklayın. Karşınıza çıkan sayfada 3 alanda size uygun bölümleri seçin. Bunlar; eğitim süresi, puan türü ve bölüm seçenekleridir. İşaretlemenizin ardından güncel üniversite ücretleri bilgisi hemen karşınıza çıkacak. Gördüğünüz ücretlere KDV dahil oluyor ve ekstra bir KDV hesaplaması yapmanız gerekmiyor.

İçindekiler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu