KYK bursu hangi durumlarda kesilir?

593
53835

KYK bursu adı altında her ay düzenli olarak 4 yıl boyunca verilen ücret bazı sebepler neticesinde kesilecektir. 2018 yılında aylık 500 TL olarak belirlendiği Kredi Yurtlar Kurumu bursu karşılıksız verilen bir burs olup kredi gibi mezun olunduktan 2 yıl sonra geri ödemesi başlamamaktadır.

02.01.2019 tarihinde güncelleme yapmak durumunda kaldık. Çünkü KYK, burs/kredi yönetmeliğinde değişikliğine gitti. Bu değişiklik not ortalaması, alttan kalan ders sayısı ve hazırlıktaki başarısızlıkla ilgili. Aşağıda güncellememize değindik.

KYK BURSU HANGİ DURUMLARDA KESİLİR?

 • Bir öğrencinin vefat etmesi neticesinde aylık düzenli olarak aldığı KYK bursu varislerine veya ailesine kalmayacak olup vefat ettiği ay itibariyle öğrencilikle ilişiği kesildiği gibi bursu da kesilmektedir.
 • Bir öğrencinin 4 yıl tamamladıktan sonra mezun olmadığı durumlarda, okulu 5 veya 6.yıla uzasa da 4. yıl sonunda bursu kesilmektedir. Yani bir öğrencinin alacağı burs süresi okulun normal süresi ile ilişkilidir. Bir tıp öğrencisi en fazla 60 ay burs alırken 4 yıllık okuyan bir mühendislik öğrencisi 48 ay almaktadır.
 • Eylül 2018’de KYK burs yönetmeliğinde yapılan değişikliğe göre not ortalaması 4’lük sistemde 2.00’nin altında olan öğrencilerin bursu kesilir.
 • Almakta olduğunuz bursun devam edebilmesi için not ortalamanızın ekim ayındaki YÖKSİS kayıtlarında 2.00 ve üzeri olması gerekmektedir. Bursun kesilmesinde yıl sonu ortalaması dikkate alınmaktadır.
 • Not ortalaması 100’lük sistemde 53.33’ün altında olan öğrencilerin bursu kesilir.
 • Hazırlık sınıfında da sınıfı geçemeyenlerin bursu kesilir. Bunun yanında hazırlık sınıfını geçseniz dahi yukarıda bahsedilen ortalamaların altında sınıfı geçmeniz halinde bursunuz yine kesilir.
 • Bir öğrencinin disiplin suçu işlemesi ve bunu tekrarlaması sonrasında okul ile ilişiği kesildiği durumlarda KYK bursu da kesilmektedir.
 • Bir öğrencinin okulu bırakması sonucu KYK bursu kesilmektedir. Örneğin 2 dönem üst üste ders kaydı yaptırmayan öğrencinin 2. Dönem itibariyle Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) bursu kesilmektedir.
 • 2 yıl okuduktan sonra başka bir bölüme geçen ve 2 yıl da orada okuyun öğrencinin mezuniyetine 1 yıl kalsa dahi 4. Yılını doldurduğu için öğrenim kredisi ve KYK bursu kesilecektir.
 • Değerli arkadaşlar 2015 yılı sonu itibariyle yayımlanan Kredi ve Yurtlar Kurumu Yönetmeliğinde burs verilmeyecek kişiler başlığındaki “asgari ücret düzeyinde aylık veya ücretle sürekli bir işte çalışan veya gelire sahip olan öğrenciler” ibaresi kaldırıldı. Yani artık asgari ücret düzeyinde çalışan öğrencilerin bursları kesilmeyecektir. Ancak asgari ücret düzeyinde sigortalı bir işte çalışan ve ilk defa burs başvurusu yapacak öğrencilerin başvuru sonrasın sosyal durumları göz önüne alındığı için burs çıkma olasılığı çok azdır. Ancak burs alan öğrenciler asgari ücret düzeyinde bir işte çalışırsa bursları kesilmez.

593 YORUMLAR

 1. KENDİ ADIMA telefon aldım biraz biriktirp birazda yardımla 1500 e
  Böyle şeykerin bursuma bi etkisi olur mu ?

 2. Ceyda hanım merhaba. Muhtemelen kayıt yaptırmadığınız için bursunuz krediye dönmüş. 444 19 61 no’lu telefondan KYK iletişim merkezini arayarak detaylı bilgi almanızı tavsiye ederim. Ya da twitter’da @KYK_DESTEK bu hesaba mention atabilirsiniz.

 3. Hocam ben hazırlığı bir dönem erken bitirdim ama ders kaydı yapmadım bahar döneminde. Doğal olarak kesildi bursum nisan itibariyle ama sorum şu ki acaba burs krediye döndü mü? Eylülde ders kaydı yaptığımda tekrar burs mu alacağım kredi mi? Burs durum belgesi sorgulatıyorum öğrenci burs almaktadır diyo ama kredi geri ödeme sorgulattığımda öğrenim kredisi diye görünüyor emin olamadım

 4. Esma hanım merhaba. Bu konuyu KYK’ya dilekçe ile bildirmenizi tavsiye ederim. Yanlışlık da olsa maalesef bu tarz durumlarda burs/kredi kesilebiliyor.

 5. bir srum olacak ben ünversiteye bir sene gec gittim sistemde bir yıl üst sınıf gösteriyorum yani 3 okuyorum ama 4. sınıf olarak kayıtlarda. bu durumda bursum erken kesilecek, dilekçe vererek bunu önleyebilirmiyim. okul bana kaydı dondurmama gerek olmadıgını seneye gelip başlayabilecegimi soyledi. ancak okula fiili gitmesemde sistemde kayıtıyım ve 4. snıf göstermekte

 6. burs alıyorum.Ziraat kartının kredi kısmandan bu aralar çekmek zornda kalyrm 125 tl fln 4-5 aydır bursta bi sıkıntı yaratırmı geri ödyrm her ay da

 7. Abdülkerim merhaba,

  Ekim ayında YÖKSİS kayıtlarında hazırlığı geçmiş görünürseniz bursunuz kesilmez.

 8. ingilizce hazirliktan kaldim gecme notu 60 Ben 40 aldim ama eylúl ayinda hazirliktan atlama sinavi girecem bu sinavdan gecip seneye 1.sinifa. Baslasam bursm keslirimi?

 9. Halis bey e-devlet güncel değildir. Önlisansta en fazla 2 yıl alabilirsiniz burs veya kredi. 1 yıl lisans 1 yıl da önlisans’ta kredi aldığınız için bursunuzun kesilmesi normal. Yeniden başvuru yapsanız dahi burs çıkma ihtimali yok.

 10. Blu tv vs gibi yerlerde öğrnci indirimi oluyor mesala 15 tl aylık böyle bi yere üye olursan burs veys krediye bişe olur mu ?
  Yani gereksiz bir harcama sadece bi kaç aylık

 11. Merhabalar 2017-2018 öğretim yılında burs çıktı 1 yıl lisans okudum 1 yılın ardından sınava girerek önlisans bir bölüme geçiş yaptım şimdi 2018-2019 onlisansta 1. Sınıfı bitirdim toplam 2 sene burs aldığım için bursunun bittiğini söylüyor telefonda kyk öğrenci temsilcisi ama e devlette 2021 yılına kadar gösteriyor. Bursun devam etmesi için ne yapmalıyım veya yeniden başvursam çıkma ihtimali nedir ? Yardımlarınız için teşekkür ederim.

 12. Merhaba ben yaz okulunda üstten 3 tane ders aldım kalırsam bursu mu etkiler mi yoksa dönem içi ortalamaya mı bakılır

 13. Merhaba ben burs alıyorum aynı zamanda yazın asgari ücret düzeyinde bir işte çalışıyorum ve aldığım para burs kartıma yatıyor bu durum bana sıkıntı yaratır mı ,yani bursum kesilir mi?

 14. Estağfurullah Yakup bey. Soru saçma değildi. Örneğin 1 yıl boyunca kredi veya bursunuzu hiç çekmezseniz iptal oluyor.

 15. Burs yatar yatmaz diğer banka hesabma aktrp 290 tlye ekran kartı siaprş ettm 200 tlde borcumu olan kişiye attm
  Tatildym ve ihtycmı aldm ort iki dönmde 2 üstü
  Paramı nasıl harcdğma karşmzlar değilmi yani kesilmez bursum ?

 16. Ayşe hanım merhaba. Üniversitenizde 2.00’lik sistem mi uygulanıyor yoksa 100’lük sistem mi?

 17. 2. sınıf 1. dönem 2,40 2. sınıf 2.dönem 1,92 geldi genel ortalamam 2,65 bursumun krediye dönme ihtimali var mı ?

 18. KYK’nın resmi twitter hesabında alttan dersin kalındığına değil de ortalamaya bakıldığına dair açıklama geldi. Ancak kesilebilme ihtimali yine de var Nezihe hanım.

 19. Yasemin hanım merhaba. Üniversite bu gibi durumlarda öğrencileri yanlış yönlendirebiliyor. KYK ile sistematik bir işbirliği yapılmadığı için de öğrenciler mağdur oluyor. Konu hakkında detaylı bilgi sahibi değilim ancak hazırlık sınıfını 1.dönemde bitirip 2.dönem ders kaydı yaptırmadığı için bursu kesilen öğrenciler var. Bu yüzden KYK’yı arayarak bilgi almanızı öneriyorum.

 20. Aldığım net bilgiye göre genel ortalamanın 2.00 altına düşmesiyle kesiliyor başarıdaki tek kriter bu ve başarısızlık durumunda ekim ayında krediye dönüyor,dönem ortasında ya da belli bi ders sayısına göre kesilme durumu yok

 21. İyi günler. Ben hazırlığı bitiridm ancak finallere girmedim, ümiversitem yökdil den uygun puan aldığım için muaf olabileceğimi söyledi. Bütünlemelerden sonra veya yeni dönemin ders kaydı sırasında belgeleri verebilirisniz dedi. Ders kaydı sırasında versem bursumun kesilme durumu olur mu?

 22. Gül hanım merhaba, geçen yıl burs kesilmesine dair yönetmelik değişti. KYK nasıl bir yol izleyecek net olarak bilmiyoruz.

 23. Üniversitenizde 100’lük sistem kullanılıyorsa 53.33’ü geçmeniz gerekiyor. 4’lük sistem kullanılıyorsa da 2.00’nin üzerinde olması gerekiyor ortalamanız. 100’lük sistem kullanılıyorsa üniversitenizde bursunuz kesilebilir Bahar hanım.

 24. Öncelikle iyi günler. Genel not ortalamam 52.58 kyk bursu alıyorum. 1. ve 2. Yarıyıl sonunda toplam 3 dersim alttan kaldı. 4lük sisteme çevirdiğimde 2.00 ın üstünde ortalamam. Ama 100 lük sistemde 53.33 ün altında. Bu durumda bursum kesilir mi acaba ?

 25. Geçen sene dönem ortalamasına bakılıyordu. Bu yıl ekim ayındaki ortalamanız esas alınacak dendi. Ancak genel mi dönem mi etkili olacak bilmiyoruz.

 26. İyi günler. Ben 3. Sınıfım benim 1. Sınıf 2. Sınıf ve 3. Sınıf ganom 2.45 ilk dönem 2.06 ortalama yaptım şimdi bu dönem 2.nin altında ortalama yaparsam bursum kesilir mi? Genel 1. 2. 3. Sınıf ganosuna mi bakıyorlar

 27. Merhaba bölümün hazırlık + 4 yılsa toplamda 5 yıl burs alırsınız. Ortalamanız bursunuzun kesilme kriterleri kadar düşükse bursunuz otomatik olarak krediye dönüşür. Kredi almak istemiyorsanız dilekçe ile iptal edebilirsiniz. Kredi almak isterseniz mezun olduktan 2 yıl sonra ödemeniz başlar.

 28. İsteğe bağlı hazırlıktan kalınca burs kesilir mi? Okulun öğrenci işlerine sordum kesilmez dediler ama emin değilim. (Hacettepe üniversitesi)

 29. Merhabalar.Ben devlet universitesinde 1.sinif okuyorum.Devlet bursu kazandim.Ama seneye okulu birakma ve tekrar hazirlanma karari aldim.Bursum kesilecek fakat baska bi universite kazandigim taktirde bursum devam edecek mi?Yani 4 yillik bi universitedeydim 3 yil almadigim icin gittigim universitede 3 yil bana burs verecekler mi?

 30. Hocam ben isteğe bagli hazırlık okuyorum. Nottan kaldım gibi. Seneye direk bölümüne geçeceğim. Bursum krediye döner mi? Öğrenci işleri dönmez dediler ama emin olamadım.

 31. Merhabalar. Sene sonu ortalamam 2nin üzerinde fakat bir ders alttan bir ders de dz’den kalırsa burs kesilir mi?

 32. Merhaba, hazırlık okuduğum için 3. sınıfın sonunda zaten otomatik olarak bursum kesilecek sanırım ancak bu dönemden epey bir dersimde kalabilir acaba son dönem krediye döner mi? yani son dönem başarısız oldum diyelim bursu ödemek durumunda kalabilir miyim?

 33. Ben isteğe bağlı hazırlık okuyorum. Kalabilme ihtimalim var. Kyk bursum krediye döner mi?Öğrenci işlerine sordum dönmez dediler. Sen isteğe bağlı olduğun için bölümüne geçiyorsun dediler. Emin olamadım. (Hacettepe üniversitesinde);

 34. Merhabalar. Ben 3 yıldır kyk bursu alıyorum. İlk defa sigortalı asgari ücretli bir işte çalışmayı düşünüyorum. Bursumun kesilmesi yada krediye dönüşmesi gibi bir durum söz konusu olur mu

 35. Merhaba iyi günler. Bu yıl üniversiteye hazırlanıyorum.Kazanmam durumumda herhangi bir banka üzerinden kredi çekmem burs yada yurt imkanımı engeller mi.

 36. Selamlar Hazırlık sınıfı okuyorum dönemi geçme notu 65 fakat ben bütten geçemeyip yaz okuluna kalırsam yaz okulu bitiş tarihi 11 temmuz ve sonuçta geçersem bursum kesilir mi

 37. Kerimcan merhaba, KYK yönetmeliğine göre ekim ayı sonuna kadar şartları yerine getirmeniz gerekiyor. Ekim ayı baz alındığı için bütünlemeyi de kapsıyor, yani bütten geçerseniz bursunuz kesilmez.

 38. Merhabalar ben hazırlık sınıfı öğrencisiyim dönem geçme ortalaması 65 eğer ben 65’in altında bir not ortalamam olursa fakat bütte dönemi geçme hakkını kazanırsam bursum kesilir mi ?

 39. Emine hanım merhaba. KYK burs yönetmeliğinde durumunuzla alakalı açıklayıcı bir bilgi yok. KYK destek hattını aramayarak bilgi almanızı tavsiye ediyorum. Twitter kullanıyorsanız da @KYK_DESTEK hesabından KYK’nın resmi destek ekibine sorabilirsiniz.

 40. Merhaba ben hazırlık sınıfı öğrencisiyim mart ayında yökdil sınavını geçtim ve bunun belgesini vererek muaf olup geri kalan iki ayımı evde geçirip ders çalışmak istiyorum bursum da kesilme olur mu kalan iki ay için

 41. Merhaba hocam güz donemim 1.12 bursun kesilmemesi icin bahar donemi 2.88 almammi lazim …

 42. Meraba ben lisans okuyorum ve 2.yilim ama bu sene tekrar sinava girip tekrar universite 1 e gitmek istiyorum acaba bursumum bitmesine iki yil kaldi bu iki yilda burs alabilirmiyim tekrar universiteye baslasam?

 43. Ekim ayına kadar alırsınız. (KYK burs yönetmeliği bu şekilde, değişiklik olur mu bilmiyorum)

 44. İyi günler..2 dönem burs ortalaması 2 nin altında olursa yazın yani Temmuz Ağustos ve Eylülde Burs alır mıyız ?

 45. İki üniversite okumanız durumunda herhangi bir problem olmaz. AÖF okuyacaksınız muhtemelen. Eğer öyleyse AÖF derslerinizin başarısı burs durumunuzu etkilemez.

 46. merhaba ben bir üniversitede lisans okuyorum henuz birinci sinifim ikinci universite olarak universitemdeki bir ikinci ogretim önlisans programina daha kayit olmayi dusunuyorum.Ayrica Kyk bursu alıyorum.Boyle bir durumda yani iki uni okumam durumunda bursumun kesilme durumu neye gore belirlenir?

 47. Hazal hanım merhaba. Ben burs alıyorum, babamın ölüm aylığını alırsam (1000 lira civarı) bursum kesilir mi ?

 48. Hazal hanım merhaba. Almakta olduğunuz bursun devam edebilmesi için not ortalamanızın ekim ayındaki YÖKSİS kayıtlarında 2.00 ve üzeri olması gerekmektedir. Bursun kesilmesinde yıl sonu ortalaması dikkate alınmaktadır. Alttan kalan ders sayısıyla ilgili bir açıklama yapmadı KYK.

 49. Meraba benm alttan 3 dersim var ama yil sonu ortalamam da 2 nin ustunde olursa bursum kesilir mi? Yani 3 ders alttan olmasi bursu keser mi

 50. ben birinci sınıftayım ve üniversite değiştirmek istiyorum ve sınava hazırlandığım için okula gitmiyorum bursum yanarmı

 51. Diplomanızı alınca öğrenci de olmuyorsunuz. Öğrenci olmayan burs veya öğrenim kredisi alamaz.

 52. serhat bey , yani şimdi diplomamı alınca burs kesiliyor evet kredi borcuna dönüşmüyor heralde

 53. Burak bey merhaba. Diplomanızı aldıktan sonra bursunuz kesilir. Öğrenci olmadığınız için kredi de alamazsınız. Alanlı/alansız diploma hakkında bilgim yok maalesef.

 54. ben şuanda 4 yıllık okuyorum 3.sınıfım ama ailevi durumlardan dolayı 2 yıllık diplomamı almak istiyorum diplomamı şayet alırsam bursum krediye dönebilir mi
  bide alacağım diploma alansız mı oluyor teşekkürler…

 55. Teşekkürler cevap için. Peki tek ders alsam ve bu dersin ortalamasını 2nin üstünde tutsam sıkıntı çıkmaz heralde. Doğru mudur?

 56. İyi günler. Hazırlık sınıfını yarım dönemde bitirdim. Üniversitemiz ikinci yarıyıl için isteğe bağlı ders aldırmakta. Yani isteyen ders almıyor. Ben ders almazsam eğer bursum kesilir mi?

 57. Biraz saçma bir soru olacak ama ben bugün yapı krediye öğrenci kartına üye oldum yani hesap açtırdım okula geldiler tablet üzerinden işte üyelik hem kredi kartı hem banka kartı memur rica etti kota bakımından o yüzden hesap açtırdım kartı kullanmıycam.Ama kullansam bile hesabıda kredi kısmınıda BURSUM KESİLİR Mİ

 58. Harun bey. Durumunuz çok karışık net bilgi sahibi olabilmek için epey inceleme yaptım ancak net bir şey bulamadım. Bu konuda size yardımcı olamayacağım:(

 59. Kyk hattını aradığımda pasif öğrenci durumuna düşmediğinizden kesilmez diyor ama diğer günlerde aradıgımda kimisi kesilir naklini aldırınca devam eder diyerek söylüyor hangisine inanmalıyım??

 60. Kredinizin kesilmesiyle ilgili durumunuzu açıklar bir bilgi bulamadım. Kesilme ihtimaline karşı burs/kredi dondurma işlemi hakkında bilgi alabilirsiniz. 444 19 61 no’lu KYK destek hattını arayarak bilgi alabilirsiniz.

 61. Bursun kesileceğinden hem fikiriz lakin kredim kesilir mi onu öğrenmek istiyorum.
  1 dönem hiç devamsızlığım olmadı şubat ayında da 2.döneme başladım hâlâ daha aktif bir öğrenciyim mart ayından başlıyarak devamsızlık yapacağım agustos ayında yatay geciş yapacagım kesin olarak kredimin kesilip kesilmiyeceğini öğrenebilirmiyim?

 62. Merhaba şuan hazırlık öğrencisiyim 1.dönemi tamamladım ve 2.dönemdeyim mart ayında devamsızlık yaparak okula gitmiyeceğim agustos ayında ise myp ile geçiş yapacağım bu ara dönemde kredim kesilir mi?

 63. Teşekkür ederim yani her halde yazında temmuz ağustos ve eylül de de burs alıcaz.Ders çalşyrö bu dönem 2 üstüydü yine 2 üstü olacaktır Allahın izniyle ama alıcaz yani yazın her halde

 64. Şimdi ortlamam yine 2 üstü olur Allahın izni ile ama soruyorum ortlama yıl sonu 2 altı olursa yazın burs alır mıyız ? Yoksa direk kesilir mi

 65. Dilekçenin bir işe yarayacağını sanmıyorum Hazal hanım. Ekim ayında burs alma koşullarını sağlıyorsanız bursunuz kesilmez. Yaz okulu sonucu ortalamanızı yükseltirseniz sıkıntı olmaz. KYK yönetmeliğinden anladığım bu. Ekim ayındaki YÖKSİS kayıtlarında ortalamanız 2.00’nin üzerindeyse bursunuz kesilmez.

 66. Kayra merhaba. Geç dönüş için özür dileriz. Üniversitenizi dondurursanız bursunuz kesilir ancak üniversitenizi dondurmakla birlikte BURS DONDURMA işlemi de yaparsanız en azından tekrar kaydınızı aktif ettiğinizde tekrar BURS AÇTIRMA işlemi yaparak dondurduğunuz bursu yeniden almaya devam edersiniz.

  Burs dondurma işlemi yapmazsanız bursunuz kesilir ve tekrar burs alamazsınız.

 67. Merhaba size bir sorum olacaktı. İlk dönem hazırlık okuyordum, muafiyet sınavı ile hazırlığı geçtim. İkinci dönem üniversite kaydımı dondurursam KYK bursu kesilir mi?

 68. dün de bursun kesilmesiyle ilgili bir soru sormuştum okuduğum bölümde var mı bilmiyorum ama yaz okulu gibi bir şey olup not yükselse de kesilir mi burs?
  Bir de burs kesilince krediye mi dönüyor acaba?Benim krediyi ödeyecek gücüm yok ve bursa çok ihtiyacım var dilekçe falan göndersem bir işe yarar mı sizce?

 69. Merhaba bu ilk senem ve ilk dönemim bitti, normalde her ayın 6sında gece 12de bursum yatardi sınavlara girmedim devamsızlık sınırımı geçtim, 2. dönem için ders kayıtları 13 şubatta bitiyor yani kaçırmadım ama henüz kayıt yapmadım da. ama bursum bu ay yatmadı neden olabilir

 70. merhaba,bu yıl çeşitli sebeplerden dolayı finallerin çoğuna giremedim bu yüzden de ortalamam 0.98de kalmış internette hesapladığıma göre ikinci dönem tüm notların AA olması gerekli ortalamamın 2 olması için eğer ikinci dönem 2’nin altında kalırsa hemen kesilecek mi bursum diğer dönem yükselse fayda etmez mi?

 71. Nilüfer merhaba.
  2019 ekim ayında YÖKSİS’te ortalamanız 2.00’nin altında olursa kesilir.

 72. merhaba, ben kyk bursu alıyorum ve sanırım 1. dönem ortalamam 2 nin altında gelecek. ama yaz okulu ve bütlerde kalan derslerimi vereceğimi düşünüyorum. bursum kesilir mi? kesilirse 1. dönem sonunda mı yoksa 2. dönem sonunda mı yoksa bütlerden sonra mı kesilir? yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

 73. Caner bey merhaba. Net bilgim olmadığı için bu konuda size yardımcı olamayacağım. Dilerseniz 444 19 61 no’lu telefonu (KYK iletişim hattını) arayarak bilgi alabilirsiniz.

 74. Kaan bey merhaba. KYK’nın açıkladığı bir durum bu. Tüm öğrenciler için aynı.

 75. Merhabalar, bu 2.00 olayı her okulda geçerlimi acaba? Bizim okulun başarı puanı 1.8 diyebiliyorum?

 76. merhaba ben yüksek lisans öğrencisiyim. kyk kredisi alıyorum okula gitmeden ders kayıdı yapıp harcımı yatırıyorum kredi alıyorum bir sorun yok. bu dönem harcımı yatırdım sistemde ders kayıdı yapamadım alttan kalan derslerimin hepsini alamadım kayıt yaptırmadı.harç yatırıp ders kaydımı yapmazsan kredim kesilir mi yatmaya devam eder mi

 77. Ekim 2019’da YÖKSİS’te görünen ortalamanız 2.00’nin üzerindeyse kesilmez.

 78. Şimdi benim Güz dönemi ortalamam 1.98
  Bahar döneminde ortalamamı 2.02 yaparsam burs almaya devam eder miyim acaba ?
  Bilgisi olan var mı bu konuda ?

 79. Merhaba, ekim ayında bursunuz krediye döner. Sonrasında da kayıt yaptırırsanız kredi almaya devam edersiniz. Ayrı bir hüküm yok sanırım bu şekilde olur.

 80. Merhaba,

  Ben bu sene okula kayıt oldum ve burs çıktı. Fakat bütün derslerden devamsızlıktan kaldım ve okula gitmeyeceğim fakat kaydımı da sildirmeyeceğim. Her dönem ders kaydı yaptırmayı düşünüyorum, ekim ayına kadar sanırsam burs yatacak. Eğer dört sene boyunca kayıt yaptırmaya devam edersem ekim ayından itibaren krediye döner ve dört sene kredi alabilir miyim?

 81. Şimdi bugün cuma itibariyle ortalamam 2 nin üstünde yöksis dün 2 nin altındaydı ama..Şimdi 2 üstü.Bursa bir şey olmaz değil mi ?

 82. Hasan bey durum o kadar karışık ki… KYK yetkilileri genel, yıl veya dönem ortalaması olarak belirtmemiş. Her yılın ekim ayında YÖKSİS kayıtlarında geçerli olan ortalamanız 2.00’nin altındaysa krediye döner. Bekleyip göreceğiz.

 83. Merhaba bursun krediye dönüşmesinde o yılın ortalamasına mı bakılıyor ya da geçmiş yıllarla beraber oluşan genel ortalamaya mı bakılıyor

 84. Yakup bey selamlar, ekim ayı kayıtları esas olduğu için yaz okulu veya büt sonrası hesaplanan ortalamanız dikkate alınır. Başarılar dilerim.

 85. Leman merhaba, YÖKSİS ortalamanız zaten üniversitenizce YÖK kayıtlarına işlenen ortalamanız. 2.dönem sonunda üniversite öğrenci bilgi sisteminizden görebilirsiniz.

 86. Derya hanım merhaba. Adalet bölümünü AÖF’ten mi okuyorsunuz? Eğer AÖF’ten okuyorsanız kredi kesilme durumu söz konusu olmaz.

 87. Merhaba, hazırlık sınıfını geçmeniz durumunda burs kesilme gibi bir durum söz konusu olmaz. KYK burs/kredi yönetmeliğinde böyle bir ibare yer almıyor. Başarılı olmanız durumunda hazırlık + 6 yıl KYK bursu almaya devam edersiniz (okulunuzu uzatmazsanız.)

 88. Şöyle bir şey ortalamam mesala şuan 1.69 ama diğer derslerle 2nin üstünde olucak.şu haziranda olsak bile ta dönemin bitmesini bekliyorlar bütünlemeler filan geçiyor ondan sonra bakıyorlar değil mi ortlamaya yani bi kesilme olmaz

 89. Yöksisteki ortalamamıza ne zaman bakabiliriz 2. Dönemden sonra bakmak istesek bakabilir miyiz

 90. Ben aynı anda hem iktisat lisans hem de adalet okuyorum iktisatta ortalamam 3 üstü ama adalette baya kalacam herade en az üç ders bursum kesilir mi

 91. Hocam ben tıp fakültesi öğrencisiyim ve bu sene hazırlık sınıfındayım. 1. Dönemin sonunda muafiyet sınavını vererek 2. Dönemimi boşa çıkarabilirim. Mühendislikteki arkadaşlar 2. Dönemleri icin üstten ders alarak kyk burslarını devam ettiriyorlar fakat tıpçılar üstten ders alamadığı için üniversite bize 2. Donem icin herhangi bir ders veremiyor. Ben bu sınavdan geçersem KYK bursum kesilir mi?

 92. E devlet üzerinden sorgu yapamıyorum.Tani bursumu sorgulayamıyorum.Sistem bakımdaymış.Nasıl sorgularım başka yerden

 93. Harç parasını yatırmazsanız bursunuz kesilir. Hazırlık sınıfını geçemezseniz de kesilir. Onun haricinde KYK bilgi vermiyor maalesef.

 94. 2.dönem dahil ortalamanıza bakılacak. KYK diyor ki; ekim ayında YÖKSİS’te görülen not ortalamanız 2.00’nin altında ise bursunuz kesilir.

 95. Merhaba benim 1.donem ortalamam 1.91 Yani şuan 2 nin altında bursum kesilcek mi yoksa 2. Donem sonundaki ortalamaya mi bakilcak

 96. Merhaba , Zorunlu hazırlıktayım ikinci dönem devam etmeyip eylül ayındaki muafiyet sınavına hazırlanıp eylülde muafiyeti geçip bölüme geçmeyi düşünüyorum bu durumda bursumun kesilme durumu nedir 2-2. DÖnem harç parasını yatırmayınca bursum kesilirmi. 3/ bursum kesilirse hangi tarihe kadar almaya devam ederim

 97. Ekim ayında YÖKSİS kayıtlarındaki ortalamanız baz alınır. Zaten aktif değilseniz derslerden de kalmışsınızdır. Ekim ayına bu sonuç yansır.

 98. Ben 4. Sınıf öğrencisiyim ve burs alıyorum.Okulu yarım dönem erken bitireceğim.Şubat ayında mezun olacağım.Bursumu hazirana kadar alabilir miyim?Yoksa mezun olunca bursum kesilir mi?

 99. Merhaba ben voleybolda milli sporcuyum• millik bursu kesilmesi durumu aktiflik mi baz alınıyor yoksa yıl sonu ders ortalaması mı

 100. Ekim 2019’da YÖKSİS’teki ortalamanız 2.00’nin altındaysa bursunuz kesilir. Yani ekim ayına kadar almaya devam edersiniz.

 101. 1 dersten devamsızlıktan kaldım mesala burs 1 yıl devam eder mi ilk dönemden kesilir mi

 102. Saüde 1 dönemde kaç tane dersten kalırsak burs kesilir? 2.00 ortalama tek bir dönemin mi yoksa 2 dönemin ortalaması mı?
  6 dersim var şuan için 3 tanesinden kaldım.

 103. Evet öyle Zeynep hanım. İçinizi rahatlatmak istiyorsanız Twitter’da @KYK_DESTEK bu hesaba mention atabilirsiniz. Yazdıklarımı yazacaktır çünkü ben de oradaki yetkiliye sormuştum.

 104. Merhaba. YÖKSİS mevzusuna konuda zaten değindik. KYK’nın resmi twitter destek hesabına göre ekim ayındaki YÖKSİS kayıtlarına bakılıyor. Yani dönem sonunda kesilme söz konusu değil.

 105. Zeynep hanım merhaba. Daha önce 3’ten fazla dersten kalınca ve dönem ortalamanız 2.00’nin altında olunca dönem sonunda bursunuz kesiliyordu. Twitter’da KYK’nın resmi destek hesabında burs kesilmelerinde kaç dersten kalındığı zaman bursun kesileceğine dair bir açıklama yapılmadı ancak yıl sonunda ekim ayında YÖKSİS kayıtları sonucu ortalamanız 2.00’nin altına düşerse bursunuzun kesileceğini bildirdi. Yani dönem sonunda bir kesilme olmuyor yazdıklarına göre.

 106. MERHABA SİZDEN ALDIĞIMIZ BİLGİLERİN KESİN OLDUĞUNU İNANARAK SORUYORUM.OKULUM BANA YÖKSİS BAKIYOR YILLIK DEDİ.SİZCEDE ÖYLE Mİ YANİ BURS YIL ORTLAMASINA MI DÖNEM ORTLAMASINA GÖRE KESİLİYOR HANGİ ORTLAMA 2 NÜN ÜSTÜNDE OLMASI GEREK ?

 107. Merhaba eğer yıl sonu ortalamamıza bakılıyosa yarı dönemdeki finali olan dersimizi bütünlemeye girip geçersek bursumuz kesilir mi yani bütünlemeye girmek bursu etkiler mi etkilerse yarı dönemde dahi mi etkiler

 108. Merhaba ben farkli bir okuldayim şuan. Ikinci dönem merkezi puanla okulumu değiştireceğim yalnız gittigim okulda 4 alttan dersik kalıyor 1. Dönem icin naparsam bursum kesilmez?

 109. Zehra hanım merhaba. Daha önce dönem ortalaması 2.00’nin altında olanların bursu kesilmişti. KYK Twitter resmi destek hesabından burs kesilme kritelerine yıl sonunda bakılacağına dair tweet atıldı. Bu yüzden net bir şey söyleyemem.

  Büte girmek zorunlu değil.

 110. merhabalar,size bir sorum olacaktı deü tarih 1.sınıftayım kyk bursu alıyorum bildiğiniz gibi finaller geldi ve benim dönem not ortalamam 1.6 gibi gelecek çok iyi derslerde var çok kötü de o yüzden böyle oldu bursum kesilir mi?
  özür dileyerek bir sorum daha olacaktı mesela 8 tane dersim var ve 6sından geçtim m finallerde 2 tane geçemediğim ders var büte girmek zorunlu mu?ve direk burs da gider mi bu derslerden kalınca

 111. Metin bey merhaba. Muhtemelen 1 senenin sonunda bursunuz krediye dönüştü. Bunun takibini sizin yapmanız gerekirdi, yapabileceğiniz bir şey yok. Taksitler halinde geri ödemeniz gerek.

 112. Merhabalar ben 2011 yılında önlisans olarak üniversiteye başladım ve burs çıktı ancak bugün evime gelen kağıtta 1 senelik borç görünüyor ilk yılın sonunda not ortalamamın düşük olması sebebiyle bursum krediye dönmüş olabilirmi ne yapmalıyım? yardımcı olursanız sevinirim .

 113. Ahmet merhaba daha önce dönem sonunda başarısız olmanız durumunda burs kesiliyordu ancak KYK twitter destek ekibi burs kesilmelerinde yıl sonu ortalamasına bakılacağını yazdı. Eskiye göre bütünlemelere kalmıyordu burs hemen kesiliyordu yeniyi görüp bekleyeceğiz net bir şey söyleyip sizi yanıltmak istemem.

 114. Hocam 1.donem yarıyıl ortalaması 2.0 altında olursa burs hemen kesilirmi yoksa gano ya bakılarak 2.dönem sonunda mı kesilir. Bir de Bütünlemelere kalıp gecsek bile burs kesilir mi

 115. eselamu aleyküm şimdi biz eruzem deki deslere ğiriyoroz ama bunların ortalaması ganoyu etkilemiyor eruzem dersinden kalırsak kyk bursunun kesilmesine sebeb olurmu

 116. Ecem merhaba. Eğer bu yıl ortalaman 2.00’nin altında kalırsa bursun kesilir ve tekrar burs alamazsın. Eğer tarih bölümünde başarılı olursan ve tekrar sınava hazırlanıp başka bölüm kazanırsan bursun devam eder. Bunu KYK’yı arayarak bildirmen gerekir. Yine bu yıl derslerinin kötü geleceğini düşünüyorsan bursunu dondurabilirsin. Seneye yeniden üniversite kazanırsan dondurduğun bursu yeniden aktif edebilirsin. Öncelikle burs dondurmayla ilgili bilgilere ulaşman gerekiyor. Başarılar.

 117. merhabalar,ben bu yıl dokuz eylül üniversitesi tarih bölümüne başladım ve burs çıktı.Ancak bu bölümden ve üniversiteden memnun değilim acaba haziranda tekrardan üniversite sınavına girip başka bölüm başka üniversite hatta başka il yazsam ve gitsem bursuma ne olur acaba?Kyk nın internet sitesine baktım ama soruma cevap bulamadım bu yüzden sizin yardımınıza ihtiyacım var.Şimdiden teşekkürler

 118. Utku merhaba. KYK burs yönetmeliğinde şöyle bir ibare var: Bir öğrencinin disiplin suçu işlemesi ve bunu tekrarlaması sonrasında okul ile ilişiği kesildiği durumlarda KYK bursu da kesilmektedir.

  Kesilir mi net olarak bilmiyorum. Yönetmelikteki ifade net değil çünkü.

 119. Feyza hanım yorumlarınıza cevap veriyorum takip ederseniz altta görebilirsiniz. Daha önce dönem sonunda kesiliyordu ancak KYK’nın twitter destek ekibinden burs kesilme kriterinde yıl sonu baz alındığı yazıldı.

 120. merhabalar,daha önce de soru sormuştum size burs kesilme kriteri ocaktan sonra mı yani dönem sonunda mı yoksa yıl sonunda mı bakılıyor diye bahsettiğiniz bilgiye ulaşamadım ne yazık ki vizelerden sonra kaldığım üç ders var finallerle toparlamam çok zor bursum kesilir mi?

 121. Merhaba ben Anadolu Üniversitesinde okuyorum kyk bursu alıyorum. Hakkımda tutanak tutuldu 1 haftayla 1 ay arası bir uzaklaştırma cezası alabilirim. Bursum kesilirmi tahmini 1 hafta uzaklaştıma cezası alacağım.

 122. Serhat bey teşekkürler cevabınız için
  dediğiniz gibi hiç bir dersten kalmadım ve okulu uzatma durumu da yok büyük ihtimalle bir yanlış anlaşılma var umarım düzeltilir

 123. Feyza hanım merhaba. Normal olarak dönem ortalamasına bakılıyordu ancak bu yıl KYK’nın resmi twitter destek hesabında şu ibareye yer verildi: “Burs kesilme kriterlerine yıl sonu ortalaması etkili”

  Ancak tedbir olarak dönem ortalamanız 2.00’nin altında olmasın. Ayrıca 3’ten fazla dersten kalmamaya özen gösterin. Finaller daha fazla önemli. Başarılar dilerim.

 124. Okulu uzatma gibi bir durumunuz var mı Ümit bey? Ya da alttan 3’ten fazla dersiniz kaldı mı hiç? Eğer bunlar da olmadıysa CİMER’e yazın.

 125. Selamlar
  bugün aldığım mesajla ekim ayı itibariyle bursum krediye dönüşmüş sebebi 2017-2018 eğitim yılı ortalamamın 2.00 altına inmesi olarak gösteriliyor ama benim 2017-2018 ortalamam 3,06 ve okul hayatım boyunca 2,50 altına inmedi sebebi ne olabilir

 126. merhaba dokuz eylül tarih bölümü 1.sınıftayım bana burs çıktı ancak vizelerim düşük geldi dönem ortalamasının kesin kaç olması gerekli bursun kesilmemesi için? ve kaç zayıfımız olsa burs direk kesilir?hala finaller başlamadan kurtarma imkanım olur mu çok korkuyorum lütfen acil cevap verin teşekkürler

 127. Merhaba ben okula kayıt yapıp bir takım sorunlar yüzünden hiç gitmedim ve burs alıyorum hala bu durum ne kadar sürer bir yıl oldu

 128. Merhaba.Örgün olarak bir lisans okuyorum.Aynı anda AÖFte önlisans okuyorum.Ben kyk bursuna lisanstan başvurdum ve burs çıktı.Şimdi ben önlisansda kalsam bursum kesilirmi ? İlginiz için teşekkürler.

 129. Öncelikle merhaba hocam. Cevabınız için şimdiden teşekkürler. Hocam üniversitede burs alan bir öğrenci . Daha önce myp puanı ile 1. Sınıfın yarıyılında geçiş yaptığından dolayı 4. Sınıfı bir dönem uzatması durumunda 4. Sınıftan sonra bursu öğrenim kredisine dönüşürmü.

 130. Mustafa merhaba. Burs nakil işlemi yaptırabilirsiniz. Yani bursunuz kesilmez. Ancak önlisans derslerinizde başarısız olursanız bursunuz kesilir ve tekrar burs alamazsınız, bu duruma dikkat edin.

 131. Merhaba hocam ben şuan önlisans 1.sınıf okuyorum ve burs kazandım diyelim bu bursu aldım seneye Yks’ye girip 4 yıllık kazanmayı düşünüyorum 4 yıllık kazanıp oraya gidersem bursum kesilir mi ?

 132. 1 tane dersten kalmanız sorun yaratmaz Halit bey. Ortalamanızı 2.00’nin üzerinde tutmanız gerek yalnız.

 133. 5 tane dersim var.Harf sistemli uygulama yapılıyor.Ortalaması 2.00 üstü olursa, 1 ders Ff olursa dersi seneye alttan mı alırım?Burs da alıyorum alttan ders alırsam bursum kesilir mi?

 134. Çok teşekkür ederim Serhat Kardeşim . Endişemiz vardı gerçekten bu konuda. Ama sorun yoksa bizde rahatız artık.

 135. Merhaba, derslerinizde başarılı olmanız durumunda bursunuz devam eder. Onun haricinde babanızın sigortalı bir işe girmesi her ikinizin de burs durumunu etkilemez. (Aşırı gelir elde ederse burslarınız kesilebilir.)

 136. Merhabalar , bir soru sormak istiyorum size. Ben 4. Sınıf ve kardeşim ise 1 Sınıf öğrencisi. Ben 4 yıldır burs alıyorum kardeşimize de cıktı burs. Lakin babamız hep sigortasızdı ve serbest meslekti ve zaten bilgileri de devlette vardı. Ama bugünlerde sigortalı iş buldu ve başlayacak. Bu bizim bursumuzun kesilmesine yol açar mi ?sıkıntı olur mu?

 137. Başka bölüm okursanız bursunuz kesilmez. Ancak okula devam etmeyeceğinizi belirtmişsiniz bu durumda bursunuz kesinlikle kesilir ve tekrar üniversite yaşantınızda burs alamazsını. KYK yönetmeliğinde açıkça bu hüküm yer almaktadır. “Burs dondurma dilekçe” yazıp aratırsanız karşınıza çıkan dilekçeyi doldurup KYK’ya yollamanız gerek. Bu durumda bu yıl bursunuz kesilir ve seneye üniversiteyi kazandığınızda dondurduğunuz bursu tekrar açarak burs almaya devam edebilirsiniz.

 138. Derslerde devam zorunluluğu yoksa sorun yaratmaz. Ancak devamsızlık sonucu derslerinizden kalırsanız bursunuz kesilir.

 139. Bundan sonra ortalamanızı 2.00’nin üzerinde tutmanız gerek. GNO önemli değil ama burs almaya başladığınız tarihten itibaren ortalamanız dikkate alınır.

 140. Merhabalar bana burs çıktı genel not ortalamam 1.88 şuan için 2.sınıfta okuyorum alttan dersim hiç yok bursum kesilir mi ? Güz ortalamam 2 üstünde olursa gno 2’ye yükselmezse bir sıkıntı olur mu?

 141. Not ortalaması 2. altında demek dönemin sonucu mu yoksa toplam ortalama mı kafam karıştı yardımcı olursanız sevinirim?

 142. Merhaba ben 2 yıllık bir üniverste okuyorum şuan 1.yılımdayım devamsızlığım baya çok bu bursluluğu etkiler mi??

 143. Merhaba ben bu sene üniversiteyi kazandım ancak bazı sebeplerden dolayı devam etmiyorum ama daha önceden burs başvurusu yapmıştım ve kyk bursu çıkmış şimdi sınava tekrar girip başka bir bölüm okursam bursum kesilir mi krediye mi dönüşür? Bu sene ne olur? Kafam çok karışık bilgilendirirseniz çok sevinirim.

 144. Sınıfta kalan öğrencilerin kesiliyor. TIP öğrencileri için belki bir istisna getirmiş olabilirler böyle bir detay varsa da ben bilmiyorum maalesef.

 145. Merhaba ben tıp okuyorum geçen sene kaldım. 64 ortalamayla. Su an bursum devam ediyor. Kalanların direk kesiliyor diye biliyordum. Bilgi verir misiniz ??

 146. Melek hanım ilk kez bu durumla karşılaşan bir öğrenciyle karşılaştığımız için yorum yapamayacağım kusura bakmayın. Olumlu yönde bir gelişme olduğu için şanslısınız genelde tam tersi olur.

 147. Merhaba ben hazırlık güz doneminde hazirligi 3.50 nit ile bitirdim ve yari donemde( bahar doneminde)bolume gecip normalde toplam 7tane olan dersten 5tanesini aldim ve ikisinden kaldim.ortalamam da böylece 2nin altında kaldı böyle olunca bursum Eylül ayinda krediye döndü diye gözukuyordu.fakat bu ay tekrar edevlete girip baktığımda burs olarak gözüküyor.bi bilginiz var mi?

 148. Murat bey merhaba. Bursunuz iptal olursa geçmişe dönük aldığınız burslar krediye dönmez, içiniz rahat olsun.

 149. merhabalar ben şuan 4 yıllık burslu okuyorum 3.sınıfım ama özel durumlardan dolayı iki yıllık diplomamı alıp çıkmak istiyorum bursumu iptal ettirince kredi borcu olarak geriye mi döner vereceğiniz bilgilerden dolayı teşekkür ederim

 150. Burs nakli yaptırmazsanız bursunuz kesilebilir. Şimdi yaparsanız bir sıkıntı çıkmaz.

 151. Merhabalar . Benim sorum bir üniversitede okurken kayıt sildirip ara vermeden başka bir üniversiteye kayıt yaptırdım ve ilk üniversiteden aldığım bursum devam ediyor. Kyk daki üniversite ile yök’teki üniversite farklı gözüküyo. Burs nakli yapmam gerekiyormus 1 ay icerisinde ama ben onu yapmadım ne gibi sorunla karşılaşırım merak ediyorum. Ayrica şimdi burs naklimi yapsam sıkıntı olur mu . Cevaplarsanız çok sevinirim .

 152. Eylül 2018’de KYK 2.00’ın altında ortalaması olanların bursunun kesileceğini duyurmuştu. Deneyin tabi ama bir sonuç alacağınızı sanmıyorum.

 153. Hemşirelik okuyorum ort 1.98 ve bursum kesilmiş şartlı geçtigim dersler iki tane başka yok. Nasıl oldu bu ort yla mı ilgili ilgiliyse nasıl düzeltebilirim. 2nin altında olursa bursun kesilecegini bilmiyordum. Ne yani şimdi 0.2 ile mi burs kesildi. Dilekçe falan veremez miyiz. Lütfen cevaplayın. Şimdideb teşekkürler

 154. Ahsen merhaba. Burs almaya başlarsanız ve bu süreçte babanız yeni bir işe girerse babanızın maaş bilgileri direk sisteme işleniyor zaten ona bakılır. Çok yüksek maaş almadığı sürece hiçbir sorun çıkmaz. Umarım babanız da kısa sürede iş bulur. Başarılar dilerim.

 155. Merhaba ben burs basvurumu yaptım fakat gelir durumunu yok gösterdim çünkü babam 20 gün önce işten ayrıldı şoförlük yapıyor suan hiç bir maddi gelirimiz yok babaminda ne zaman ise gireceği belli değil eğer çalışmaya başlarsa bursum kesilir mi

 156. Merhaba, ön lisansta kredi veya burs alan öğrenciler sadece ara vermeden DGS sınavı ile geçiş yapmaları halinde kredi/burs almaya devam ederler. Tekrar başvuru yapmanıza gerek yoktur.

 157. Usta ben şuan önlisans 1.sınıf okuyorum bursa başvurup kazansam seneye sınava girip 4 yıllık kazanıp gitsem 4 yıllıktada bursum devam eder mi ?

 158. Merhaba ben 4 yıllık bir bölüm okuyordum 3. Sınıfta okulu bırakıp 2 yıllık bir bölüme geçtim burs aliyodum bursum normalde 2019 yılında biticekti kurum değişikliği yapıp nakil verdim nakilden sonra bursum yatmadı neden kesilmiş olabilir mi?ama e devlette son ödeme tarihi hala 2019 yazıyor yardımcı olabilir misiniz.

 159. Melike merhaba. Para yatmaya devam eder zaten. e-Devlet üzerinden burs durumunuza bakar mısınız krediye dönmüş mü?

 160. Fulya hanım okulu dondurduktan sonra KYK’da bu durumu bildirmeliydiniz. Okulu dondurduktan sonra KYK bursunuz da donacaktı ancak siz burs almaya devam etmişsiniz okula gitmeden. 444 19 61 no’lu telefondan KYK ile iletişime geçebilirsiniz ancak yapabilecekleri bir şeyin olacağını sanmıyorum.

 161. Merhabalar ben 4 yillik okulumun 2.yilinda biraktim yani bu dönem hic gitmedim ders kaydida yapmadim ama bursum kesilmedi hezü bu ekim ayinin bursu yatmis .Eger bursumu ceksem daha sonra geri ödememi ister mi devlet ?Yardimci olursaniz sevinirim .

 162. Dönem ortalaması dikkate alınır Halil bey. Sadece 2 ortalama değil kaldığınız ders sayısı da etkilidir.

 163. Merhaba. Şuan ikinci sınıfa geçtim 1.sınıfta ortalamam finallerle ikinin altındaydı fakat ikinci dönem bütünlemelerle 2nin üstüne çıkartmama rağmen bursum krediye dönüştü bugün. Kyknın bahsettiği 2 ortalamaya bütler dahil olmuyormu? Lütfen cevap verin.

 164. Merhabalar, hani ben demiştim ya ortalamam kötü ama kesilmedi biri söylerse kesilir mi? diye, baktım az evvel bugün krediye dönmüş sistemde bi tek burs yazıyodu şimdi üstünde öğrenci kredisi de var. Benim gibi olan arkadaşlar varsa diye söylüyorum eylül ayı alınca “ohh geçti bitti gitti” deyip sevinmesinler asıl mesele ekimdeymiş çünkü. Öyle. Herkese iyi akşamlar, siz de sağ olun hocam bu süreçte sizi de yordum hakkınızı helal edin.

 165. Sınıfta kaldıysanız bursunuz krediye döner. Kredinizi iptal ettirebilirsiniz e devlet üzerinden.

 166. Hocam ben ilahiyat hazirliktan kaldım okusaydım 5 yıl olacaktı ama ben türkçe öğretmenliği bölümüne geçiş yaptım merkezi yerleştirme puanıyla e devlete girip baktığımda burs ve kredi bir görünüyordu .şimdi ben kredi mi almış oluyorum bu durumu nasıl düzeltebilirim ya da krediyi hiç almasam olur mu

 167. Geçiş yaptığım üniversitede 8 9 tane Altan dersim var ve bursumun kesilmemesi için kyk ya dilekçe yollarsam kesilmeyecegi doğru mu

 168. Sema hanım merhaba. KYK bazı öğrencileri gözden kaçırıyor. Üniversite, sizin başarısız olduğunuzu KYK’ya bildirdiğinde bursunuz krediye döner. Normal durum bu şekilde. Örnekteki gibi bazı ekstrem durumlar da olabiliyor tabi. Net bir şey söylemek zor. KYK yönetmeliğine göre başarısızlık durumunda bursunuz krediye döner.

 169. Merhaba ben 2017 2018 yilinda üniversitemde hazırlık okumaya başladım ve bolumumde zorunlu hazirliknvar ama yıl sonunda başarısız oldum. Eylülün 17sinde tekrar bir sınav hakkımız daha var ondan geçersem direkt bolumume geçicem ama geçemezsem tekrar 1 yıl ya da 1 dönem hazırlık okumak zorundayım. Eğer ben bu sınavdan geçemezsem bursum krediye doner mi? Evet her yerde kredi olur deniyor ama benden 1 yaş büyük arkadaşım gecen yıl benimle birlikte hazirliktaki 2. Yılını okudu ve bursu hala kredi olarak devam etmekte. Eğer burs krediye dönüyorsa onun neden kalmasına rağmen hala burs olarak devam ediyor e devletten borcu gözükmüyor?

 170. Sıkıntı yok Ayşe hanım. Konuyu dillendirmeyin her yerde. KYK çalışanı olmadığım için sistemi bilmem olanaksız. Bazı arkadaşın alttan 5 dersi kalmış bursu devam ediyor ancak farklı üniversitede diğer arkadaşın alttan 3 dersi kalmış bursu kesilmiş. Bu durumla çok karşılaştım o yüzden net cevap veremiyorum. Şikayet gelirse ders başarınız incelenip kesilebilir. Yılda 5000 TL’yi aşan burs miktarı var. Bursun kesilmemesi için en azından bundan sonra gayret gösterebilirsin. Başarılar.

 171. Cevap için çok sağ olun ama az evvel yusuf diye bi arkadaşın yazdığını okudum “benim 10. Ayda gitti” falan yazmış, kafam karıştı şimdi benim 10. Ayda kesilebilir mi? Bir de birisi beni kykya bildirse “falancı bi kız bu ortalamayla burs alıyo” diye kyk beni inceleyip bursu keser mi? Yoksa okul başarısız diye bildirmemiş lan sen ne şekil şukul yapıyosun burada modunda mı olur beni ispikleyen kişiye? İns ikincisidir… bu arada saçma sapan anlattığımın farkındayım kusura bakmayın ama çalışıyorum fırsat buldukça açık ve net yazmaya özen gösteriyorum şimdiden teşekkürler hocam saygılar…..

 172. Ayşe hanım merhaba. Genellikle haziran ayı sonunda kesilir. Ben de şaşırdım açıkçası normalde 2.00 altı ortalama ve 3’ten fazla dersten kalındığı zaman otomatik krediye dönüşmesi lazım. Bundan sonra da burs olarak yatar diye tahmin ediyorum. Bu yıl derslerinize daha fazla özen gösterin.

 173. merhaba benim bu sene derslerim epey kötüydü. yani ilk dönem iyiydi ama ikinci dönem 4 dersten kalmıştım: bolu abantta okuyorum öğrenci işlerinde bi abi kesilmez derken oradaki bi görevlide net kesilir bacım heveslenme demişti. herke eylül ayında kesilir kanki falan diyodu ama az evvel baktım burs olarak yatmış. Vallahi bütün yazı zehir ettiler nasıl bitti anlamadım ama eylül korktuğum gibi olmadı krediye dönüşmeden burs olarak yatmış yine. Benim sorum acaba tehlikeyi atlattım mı? Yani eylül başı kesmiyolar mı direkt acaba ay sonu mu kesiliyo yoksa eylül başı kesileni kestilerde ben yırttım mı? Bi de yırttığımı farzedersek, bi arkadaşım beni kykya bildirirsee kesilir mi? İşte falanca bi kız var dersleri kötü ama kesilmemiş dese kyk inceler mi beni? ayyy allah aşkına cevaplayın hepsini nolursunuz kafayı yedim deli ettim kendini iyice

 174. Yusuf bey merhaba. Yaz okulunda tüm dersleri verseniz dahi maalesef dönem ortalamanız dönem sonunda YÖKSİS’e girildiği için bursunuz krediye çevrilmiş. Ortalamanız kötü, alttan 6 ders bırakmışsınız. Yapılabilecek bir şey bırakmamışsınız siz.

  Başarılı olunsa dahi bundan sonra krediniz bursa dönüşmez.

 175. Bursunuz krediye dönerse dilekçeyle tekrar başarılı olsanız dahi bursa geri dönüş olmuyor. Diğer durum hakkında bilgim yok maalesef.

 176. Meehaba ben toplam 4 dersten kaldım fakat biri 2 kredilik tek dönemlik dersti.ortalamam 2.30 kyk bursumun krediye döneceğini biliyorum ama derslerimi verirsem dilekçe ile tekrardan bursa döndürme şansım yok mu ?eğer tekrar burs şansı yoksa kredi de almayıp seneye tekrar başvursam olur mu ? Son olarak sorum burs alıyorken bursumuzu dondursak olur mu bi mazeret mi sunmamız gerekir?

 177. Merhaba Serhat Bey ben 2016-2017 öğretim yılından (1. sınıftan) itibaren burs almaktaydım güz ve bahar dönemleri sonunda ortalama 1,72 ve alttan ders sayım 6 idi öğrenci işleri ile görüştüm yaz okulunda bunları 5 dersin altına veya 2 ortalamanın üstüne çıkardığım takdirde bursumun dönüşmeyeceği söylendi yaz okulunda 2,35 ortalama yükseltip kalan ders sayımı da dörde indirdim 8. ayda benim notlarım falan öğrenci bilgi sistemimde güncellendi 9. ayda yeni öğretim dönemine başladık ve 10. aydan itibaren bursum krediye dönüşmüş gözüküyor e-devlette cimere falan yazdım ”Başarısızlığı tespit edilen bir öğrencimiz sonraki dönemlerde tekrar aynı başarıyı veya daha üstü seviyede bir başarı elde etse dahi öğrenim kredisi tekrar bursa dönüşmez” böyle bir dönüt aldım sizler nasıl değerlendiriyorsunuz bunu.lakin bursum çok sonra krediye dönüşüyor ve ben 10. aya kadar takip ettiğim için 10. aydan sonra e-devletten takip etmeyerek dönüştüğünden haberim olmuyor doğal olarak araştırmalarım sonucunda dönüşür diyenler var net olarak dönüşmez diyenler var mesela sizde üniversitenin bildirmesi ile demişsiniz kimi üniversitelerin öğrenci işleri de bizlik bir durum yok biz yöksise gireriz onlar oradan sizin bilgilerinize ulaşarak karar alırlar diyorlar çok sıkıntıdayım benim durumumda olan bir kaç arkadaşım daha var ve biz durumdan çok rahatsızız lütfen bize bi yol gösterin ne yapılabilir yapabiliriz bu konuda

 178. Merhaba. Ben 4 yillik örgün bir bölüm okuyorum.Ayriyeten kyk bursu aliyorum.Bu sene açikogretimden 2 yillik farkli bi bolum kazandim. Açikogretime kaydolmam veya kaydolduktan sonra açikogretimden kaldigim dersler bursumun kesilmesine sebep olur mu ?

 179. Gazilerin durumu nasıl bilmiyorum. Ancak normal durumda krediyi mezun olduktan 2 yıl sonra ödemeye başlarsınız.

 180. Merhaba,esim kibriagazisi yakini ve burs almaktayken bursu ogrenim kredisine dönüştü bu durumda krediyi ödemesi gerekir mi yoksa krediyi ödemekten muaf mi sayılır…

 181. Merhaba ben başka bir bir üniversiteye geçiş yapacağım Altan derslerinde olucak acaba bursum kesilir mi

 182. Havva merhaba. Açıköğretim bölümüne kaydolman bursunun kesilmesine neden olmaz. Kayıt olabilirsiniz.

 183. Merhaba ben şuan 4 yıllık üniversite okuyorum ve burs alıyorum. Açık öğretimden başka bir bölüm daha okumak istiyorum açık öğretime kayıt yaptırdığımda bursum kesilir mi?

 184. Gamze merhaba. KYK bursuna başvuru yapabilirsin ancak çıkma ihtimali çok düşük. Ortalama kriterlerine dikkat ediyorlar.

 185. Merhaba, 2 yıllık dış ticaret bölümü okuyorum. 1. senemde ortalamam tutmadığı için 2 ye geçemedim. 2. sınıfa bu sene daha yeni başlayacağım. Yani 3. senem olmuş olacak. Kyk bursu alabiliyor muyum?

 186. Benim yazacaklarım da kesin bilgi değil. Öncelikle bunu bilmeni isterim. İbare çok açık 1 yıldan fazla diyor. KYK’nın web sitesini biraz araştırmanı tavsiye ederim. Yerinde olsam BİMER’e yazardım. Açık açık her şeyi yaz. Mutlaka geri dönüş yapacaklardır. Daha fazla yardımcı olamayacağım çünkü çok karışık =)

 187. Hocam tekrardan şunu diyim.
  Kyk aradığımda farklı bilgiler verilmekte herkes farklı bilgiler sunuyor ancak genel olarak kesilir diyorlar. Benim anlayabildiğim kadarıyla orda geçen 1 yıldan fazla başarısızlık ve ya 1 yıldan fazla ara verme ibaresi, bulunduğum kurumda devam edersem geçerli olup başka kuruma geçiş yapmak istediğim takdirde bu nakil adı altında incelenip -1 yıldan fazla olmaya bakılmaksızın – 1 yıl başarısızlıkta kesilecektir deniyor. İnternette böyle bir madde ben göremedim hocam. Çok ikilemde kaldım. Kredim kesilecek mi kesilmeyecek mi? Böyle bir örnek olayda araştırdım ama göremedim. Biraz daha yardımcı olabilir misiniz hocam. Nasil bir yol izlemeyeliyim. Kyk’ ya dilekçe mi yazmaliyim nasil bir dilekçe olmalı? çok fazla soru sordum ama kafam karisik :) Teşekkür ediyorum.

 188. Kemal tekrar selam. KYK burs/kredi yönetmeliğinde kredi alamayacak öğrenciler kısmında şu ibare yer alıyor: “Kredi isteğinde bulunduğu tarihte kayıtlı olduğu öğretim kurumunda bir öğretim yılından fazla başarısız olan veya bir yıldan fazla ara veren öğrenciler” öğrenim kredisi alamaz.

  1 yıldan fazla ibaresi var. Bu zamana kadar 1 yıl başarısız olunduğunda öğrenim kredisi kesilen kimse görmedim. Bundan sonra dikkat etmen gerek ama. 1 yıl başarısız sayıldın şimdi farklı okulda yeniden başarısız olursan kredin de kesilebilir. Başarılar dilerim.

 189. Cevabınız için teşekkürler hocam. Kredim devam ederse alabileceğim sene süresini anladım. Kafama takılan kısmı ise surda başlıyor. Ben simdi 1 sene dokuz eylul universitesinde başarısız olmuş bulunmaktayim. Dedigim gibi 1-2 ay gittim geri kalan günlerde sene sonuna kadar gitmedim. Bi onemi var mi bilmiyorm ama gitmememe rağmen ders kayıtlarımıda yaptirdim. Şimdi ise yeni bir üniversiteye kayit yaptirmak istiyorum. Eger bulunduğum universiteden devam edersem başarısız olsam dahi kredimin devam edeceğini biliyorum ama baska universiteye geçersem kesilir mi? Bundan 2-3 ay önce defalarca Kyk arayip üstüne basa basa sorduğumda sorun yok denildi bende sinava girip tercihte bulundum. Şimdi tam artik sona gelmisken tekrar aradığımda bana 1 yil başarısız oldugundan kesilir deniliyor. Net bir bilgide alamiyorum. Ama şuanda ise farklı konuşuyorlar. Umarim anlatabilmisimdir hocam. Teşekkürler şimdiden.

 190. Kemal merhaba. Öğrenim krediniz devam eder. Şuan kaydınızı başka üniversiteye aldırdınız ve 1.sınıfsınız bu durumda 1-2 ve 3.sınıf sonuna kadar kredi almaya devam edersiniz. Sonraki seneler için kredi alamazsınız. Eğer geçiş yapacağınız üniversite bölümü de hazırlık + 4 yılsa ve siz hazırlıktan başlayacaksanız hazırlık, 1, 2 ve 3 sınıf olmak üzere 4 yıl daha kredi alabilirsiniz.

  Karışık geldiyse şöyle özetleyeyim;
  Üniversite bölümünüz şu an kaç yıllıksa o kadar yıl kredi alabilirsiniz. Sınıfta kalırsanız, dönem kaybı yaşarsanız durumunuz dikkate alınmaz. Bölüm 4 yıllıksa max 4 yıl alabilirsiniz.

 191. İyi günler,
  Ogrenim kredisiyle alakali bir sorum olacakti.

  Deu ekonometri bölümü kazandım. 4+1 yıllık öğrenim kredisine imza attim. Bir sene isteğe bağlı hazırlıgi okuyup geçtim. Ekonometri 1. Sinifta ise ilk ay derslere girip sonraki zamanlar sene sonuna kadar gitmedim ama ders kaydımi kadar yaptırdım.
  Bu sene tekrar üniversite sınava girdim. Baska bir üniversiteye kaydimi yaptirmak istiyorum. Ama şimdi Deu da bir sene başarısızlık söz konusu. Deu dan kaydımi alip baska bir üniversiteye gecersem öğrenim kredim kesilir mi? Tam olarak kriter nedir. 1 sene başarısız olduğumda başka bir öğretim kurumuna geçmek istersem, kredim tamamen mi kesiliyor?

 192. Hakan bey net cevap vermem mümkün değil öncelikle bunu bilmenizi isterim. Keşke öncesinden yatay geçiş yapacağınızı kurumu bildirseydiniz bu şekilde bursunuz donduruluyor ve dönem içinde tekrar aktif edebiliyorsunuz. Ancak bu durumda ne olur bilmiyorum. Tüm derslerden kalmışsınız.

 193. Merhaba ben okulumda 1 dönem hazırlık ve 1 dönem bölümde yer aldm ancak sene sonu myp ile yatay geçiş yapacağım bölümde okula gitmedim ve tüm derslerden kaldım bölüm değiştirmeme rağmen aynı üniversitede olacağım. Bursum kesilir mi?

 194. Gizem hanım merhaba. Bu gibi durumlarda üniversiteniz bu durumu KYK’ya genellikle bildirmiyor. Ancak net bilgi alabileceğiniz biriyle konuşmanız daha faydalı olacak. 444 19 61 KYK destek hattını arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

 195. Merhaba, ben erasmus programı vesilesiyle yarım dönem polonyaya gideceğim. 10 dersten fazla ders görmek zorundayım Fakat derslermiz biraz farklı olduğu için saydıramama ihtimalim var. Eğer çoğu dersi burdaki okula saydıramazsam bursum kesilir mi?

 196. merhaba, ben 1.sınıfta 2 dersten kaldım ve bu yüzden yaz okuluna kaldım. yaz okulunu başka bir okulda yapacağım için ders içerikleri uyuşmadı ve üstten 3 ders aldım bunların 1inden kaldım. 3 dersten kalırsam bursum kesilir mi? ortalamam 2.67

 197. Benim ikinci dönemde alttan 5 dersim kaldı 3. Sınıfa geçtim bu yıl burs başvurusu yapacam ama çıkar mı acaba yada hiç mi yapamam

 198. Meyra merhaba. Ortalamanız çok düşük bursunuz nasıl kesilmemiş ilginç. Yatay geçişte 2.00 genel ortalama şartı var. KYK yurt başvurusunda ise herhangi bir problem çıkmaz.

 199. İyi günler
  2017-2018 güz dönemi ortalamam 1.38
  2017-2018 bahar dönemi ortalamam 0.79 genel ortalamam da 1.76
  üniversite bu zamana kadar başarısızlık bildirisi yapmadığından bursum krediye dönüşmedi önceki dönemlerimdeki ortalamalarımı 2 nin üzerine çıkardım şu an yatay geçiş yapmayı düşünüyorum nakil durumunda veya kyk yurt başvursuna sıkıntı çıkar mı sizce? güz dönem ortalaması ile genel ortalamayı yükseltip bahar dönemi için yatay geçiş yapsam baharın ortalaması düşük olduğundan kredi dönüşümü olur mu kykı aradım bir dönemden fazla başarısızlık durumunda kesilir dedi sizin bu konuda fikriniz nedir nasıl bir yol izlemeliyim bu benim için çok önemli cevap verirseniz sevinirim teşekkürler

 200. Ben 2 yıllık bölüm okuyorum ve 3 zayıf var KYK bursu kesilir mi benim yardımcı olur musunuz .

 201. Kaan bey merhaba. Üniversiteden ayrıldıysanız bursunuz kesilir. Yeniden bir üniversiteye başlarsanız yeniden burs/kredi başvurusu yapmanız gerek.

 202. Ben üniversiteden ayrıldım bursun kesilir mi ? Yeniden bir üniversiteye başvurduğunda kredi çıkar mı ?

 203. Merhaba ben kurum içi geçiş ile bölümümü değiştirmeyi düşünüyorum acaba geçiş yapınca bursum kesilir mi

 204. Betül hanım tekrar selamlar. Eğer asgari ücreti aşıyorsa sigortanız yüksek ihtimalle bursunuz krediye dönebilir. Ancak asgari ücret düzeyindeyse burs kesilmesi söz konusu olmaz.

 205. Betül hanım merhaba. Asgari ücreti aşıyorsa sigortanız bursunuz kesilir. Asgari ücret düzeyindeyse sorun olmaz.

 206. iyi akşamlar benim sorum sigortalı bir işte çalışma durumunda kyk bursu krediye dönüyormu

 207. merhaba ben bu sene normalde bur alıyordum ama 5 dersten kaldım ortalamam da rezil bi halde. Baktım henüz krediye dönmemiş herkes eylül ayında dönücek eylül ayında yolluyolar kyk ya diyo. Benim sorum ben eylül ayında alabilir miyim? Ayın altısında normalde veriyorlar bursu, okul ayın altına kadar bildirir mi? Burs krediye dönecek o tamam da acaba eylülde alınıyo mu son olarak?

 208. merhabalar ben 4. sınıfım bu yıl son bir dersimi veremediğim için mezun olamıyorum. daha önceden burs alıyordum ama 1 yıl uzdığı için okulum tek dersim olsa dahi krediye başvurup burs alabiliyor muyum? Teşekkürler…

 209. Merhaba ben suan dört yıllık bir bölüm okuyorum 3. sınıfa gectim ve burs alıyorum. bu yıl acıkögretimden iki yıllık bir bölüme baslamayı düsünüyorum bursum kesilir mi öyle bir sey söylendi

 210. Turan bey merhaba. KYK yurt yönetmeliğinde daha önce asgari ücreti aşacak şekilde çalışanların bursu kesilir ibaresi vardı. 2017’de bu ibare kaldırıldı. Yani artık sigortalı olarak asgari ücret düzeyinde çalışanların bursu kesilmiyor.

  Ancak önemle belirtmek gerekir ki;
  KYK burs yönetmeliğinde hala “devamlı olarak asgari ücret düzeyini aşacak şekilde çalışan öğrencilerin öğrenim kredisi kesilir.” ibaresi devam etmektedir.

 211. Bişey sorabilir miyim, şimdi ben işe giricem, sigorta yaptiricam, alicagim para da asgari ücret alicam, bursum kesilir mi

 212. Sevim hanım merhaba. KYK bursu dönem baz alınarak değerlendiriliyor. Kesilecekse yaz okulundan önce kesiliyor. 4 dersten kalıp da bursunuzun kesilmeme ihtimali de var. Başarısızlığınızın üniversite yönetimince KYK’ya bildirilmesi gerekiyor kesilme için.

 213. Merhaba bişey sorucaktım ben devletten KYK bursu alıyorum da şuan ilk dönemden 2 dersim kaldı bu dönemden 4 yaz okuluna gidip 2 dersimi vericem bu yaz bursunu kesilme ihtimali var mı yaz okuluna gittiğim için birde yaz okulunda bu 2 dersi verdikten sonra geriye iki dönemden toplam 4 dersim alttan oluyor yine bursum kesilebilir mi yardımcı olursanız çok sevinirim

 214. Hasret Şule hanım merhaba. Asgari ücreti aşmayacak şekilde sigortanız yatarsa kyk bursunuz kesilmez.

 215. Merhaba,ben sigortalı bir iste çalışmak istiyorum. Kyk bursum kesilir mi?

 216. KYK burs yönetmeliğinde bursun kesilmesi nedenleri arasında “Öğretim kurumundan ayrılması, çıkarılması veya geçici olarak uzaklaştırılması” yer alıyor Harun bey. Muhtemelen bursunuz kesilecek. Aynı madde öğrenim kredisinin kesilmesinde de var. Kredi başvurusu yapsanız bile alamayabilirsiniz.

 217. Muzaffer bey merhaba. Dönem ortalamanız iyi kesileceğini sanmıyorum ancak 4 dersten kalmanız üniversite için başarısızlık sebebiyse ve bu durumu KYK’ya bildirirse kesilebilir.

 218. Merhaba ben bir konu hakkında danışacaktım ben disiplin suçu işledim ve muhtemelen 3 ay uzaklaştırma alıcam bursum kesilcek ve sanırım krediye dönmicek. Ancak yeni dönemde kredi başvurusu yapabilirmiyim tekrardan ?
  ,

 219. sa ben erciyes üniversitesinde ziraat fakültesi biyosistem mühendisliği 1. sınıf ögrencisiyim yazın sigortalı bir işte calışmayı planlıyorum ancak sigortalı bir işte çalışır isem bursumun kesilmesi durumu söz konusu mu bir bilgim yok bi link veya bunu nereden ögrenebilirim onu söyleyebilirmisiniz

 220. Vedat bey merhaba. KYK burs yönetmeliğinde yapılan değişiklik sonucu artık asgari ücret düzeyinde çalışanların bursu kesilmiyor. Kesileceğine dair yönetmelikte bulunan ibare kaldırıldı.

 221. Burs almaktayım.Asgari ücret düzeyinde sigortalı bir işte en fazla kaç gün çalışabilirim?

 222. Aslı hanım merhaba. Açıkçası okulun inisiyatifinde bu durum. Bazı üniversiteler 1.80 öğrencinin başarısızlığını KYK’ya bildiriyor bazıları da bildirmiyor. Net bir şey yok. Eğer bildirmezse burs almaya devam edersiniz.

 223. Merhaba ben ilk donem 1 dersten kalmistim bu donemde 3 tane dersten kalmisim ortalamam yilsonu agno denilen ortalamam 1.80 kesilir mi? Bir de kyk eeylul ayinda okullardan transkipt mi istiyor yoksa okul mu bildiriyo eger okul bildiriyisa beni bildirmezler yani cunku okulun sitesinde ben sinamali ogrenci grubundayim basarisiz ogrenci grubu pespese iki donem 1.80 alti alan ogrenciler. Sinamalilar da bildiriliyo mu bilmiyorum ama asil merak ettigim eylulde kyk mi istiyo yoksa okul mu atiyor keyfi. Luuttfeeen cevap verin

 224. Merhaba, ben hazırlıkta yaz okuluna kaldim da bursum bi süreliğine kesilir mı acaba ? Bide yds ile hazırlığı geçen öğrenciler pasif öğrenci olarak göründüğü için buraları neden kesiliyor

 225. Hayır hala burs olarak görünüyor. Hatta Haziran dahil hepsi hesabıma yattı. Kyk dan sorguladım ama kredi borcunuz gözükmüyor yazdı. Kyk nın sitesinden baktım bana burs mu yatıyor diye, yatan bursların hepsi görünüyor hemde Haziran dahil. Sizce neden hala burs yatıyor? Ne zaman kesilir sizce? Bence ya temmuzda kesilir ya da üni nin ilk günü kesilir yani artık yatmaz.

 226. Ahmet bey merhaba. Bursunuzun ilk dönem kesilmesi gerekiyor. e-devlet üzerinden kontrol ettiniz mi? Burs öğrenim kredisini dönmüş olabilir.

 227. Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üni. Sosyalbilgiler Öğretmenliği kazanmıştım. 2. Sınıfta 1. Dönemde 7 dersten kaldım. 2. Dönemde tüm derslerden kaldım. Bursum hangi aydan itibaren kesilir?

 228. Güzel yorumunuz için teşekkür ederim Murat bey. Bir sonraki sene alttan dersleri verdikten sonra burs başvurusu yapın.
  Başarısızlığınızın sebebini belirten örneğin hastaysanız rapor vb. belgeleri de ileterek BİMER’e yazabilirsiniz. Geçerli bir nedeniniz varsa yeniden alabilirsiniz.

 229. eyv. hocam cevap vermişsiniz yeni gördüm. yeryüzünün en saçma sistemi olabilir bu. yani bi insan evladı her zaman iyi olacak diye bir şey yok ki bazen insan hayatının en kötü senesini geçirebiliyor hemen kesmesi inanılmaz acımasız geliyor. Benim canımın kıymeti olmadığı bi dönem nasıl derslere odaklanabilirim ki? şimdi seneye vericem bu dersleri büyük ihtimal ama burs gelmeyecek işte geri.Tabi diyecek bir şey yok. dua etmekten başka bi çarem de. Ama allah razı olsun onlarca siteye sordum bi siz geri dönüp cevap verdiniz, ilgilendiniz. Allah emeklerinizin karşılığını kat kat versin inş. iyi günler hocam, iyi bayramlar.

 230. Şartlı geçen dersleriniz geçmiş sayılır Miray hanım. 3’ten fazla başarısız derse dahil edilmez.

 231. Murat bey merhaba. KYK, burs kesilmelerinde dönem başarınızı kriter olarak alır. Normalde 1.80 dönem ortalaması veya 3 dersten kalındığı zaman direk KYK bursunuz kesilir. Ama üniversite bazlı farklı değişiklikleri söz konusu olabiliyor. 1.80 ortalama ile bursu kesilen öğrenci olabiliyorken 1.70 ortalama ile kesilmeyen de olabiliyor. Ancak 2.dönem ortalamanız çok düşük ve 4 dersten kalmışsınız. KYK bursunuz krediye dönmüş bile olabilir. E-devlet üzerinden sürekli kontrol edin lütfen. Size güzel şeyler yazmak isterdim ancak 1.3 ortalama ve 4 dersten kalmışsınız…

 232. 3ten fazla başarısız dersten sonra burs kesilme koşulunda başarısız derslere şartlı geçilen dersler de dahil mi acaba?

 233. merhaba hocam size bi konuda akıl danışacaktım. Benim ilk dönem ortalamam 2, ikinci dönemse 1.3 geldi. Alttan da 4 dersim kaldı. erzurum üniversitesinin bizim bölümün öğrenci işlerine sorduğumda genel ortalaman 1.60 ın altına düşerse bursun kesilir kaç dersin kaldığı önemli değil demişlerdi. Hatta bi abi iki dönem peşpeşe 1.60 altında gelirse kesilir sen takma kafana senin ilk dönem 2 imiş kesilmez demişti. Şimdi de başka bi abi 2 nin altına kaldığını gibi kesilir gözünün yaşına bakmaz kyk yattı senin burs diyor. adamlar kendi aralarında kararsız. Kafayı yiyeceğim hocam zaten kötü yıldı benim için bir de bu. Sizce ne olur bi fikriniz var mı bazı okullar ortalamaya bile bakmadan tek şartı devamsızlık olarak koyuyormuş bir umuttur yaşamak kafasıyla geziyorum bi kaç gündür. acaba kesilmemesi mümkün mü?

 234. Tuğçe hanım merhaba. KYK burs yönetmeliğine göre asgari ücret ve üzeri maaşlı, sigortalı bir işte çalışan öğrencilerin burs veya kredileri kesilmektedir.

 235. Merhaba, şuan burs almaktayım. Yaz tatili boyunca, sigortalı bir iş asgari ücretle çalışacağım bursumun kesilme durumu olur mu ?

 236. Merhaba yaz okulu ücretleri icin fazla miktar gerekiyor mu örneğin saat ücreti 1.70 olan ders için istenen miktarda ne dikkate alınıyor bu konuda bir bilginiz varsa bilgilendirirseniz çok sevinirim

 237. Şuan okuduğu bölüm kaç yıllıksa maksimum o kadar kredi alabiliyor. Hesaplama yaptınız mı acaba?

 238. İyi günler Serhat Bey. Benim kardeşim 5 yıllık iktisat kazanmıştı. Ancak ilk senesinde devamsızlıktan sınıfı geçemedi.İkinci yılında da geçemedi ve dış ticaret bölümüne geçiş yaptı.İlk sene sınıfta kaldığı için bursu krediye dönmüş.Şu anda dış ticaret 2. sınıfa geçti,fakat şu anda tamamen kesilmiş.5 yıl bitmeden böyle bir şey mümkün mü?

 239. İlk dönem ortalamam 2 nin altında ve alttan 2 ders alıyorum ama ikinci dönem ortalamam 2.3 genel not ortalamam 1.79 alttan dersim yok bursum kesilir mi

 240. Merhaba ben ozel okulda tam burslu okuyorum bu dönem 4 dersten kaldım yaz okulunda bu derslerden 3unu verirsem yine de kyk bursum kesilir mi

 241. Dış ticaret bölümü 2 yıllıksa maksimum 2 yıl burs/kredi alabilir. Eğer okuduğu bölüm 4 yılsa hesaplama iktisat bölümüne girdiği ilk yıldan itibaren yapılır. Yani iktisat bölümünde okuduğu yılları da hesaba katmalısınız. Şuanki dış ticaret bölümü kaç yıllıksa üniversite hayatı boyunca (yüksek lisans, doktora hariç) en fazla o kadar burs veya kredi alabilir.

 242. @Kaya merhabalar. Sanırım ilk dönem ortalamanız iyiydi. İkinci dönem ortalamanız kötü. Maalesef burs kesilmelerinde dönem ortalamanız baz alınıyor. Net bir şey söylemek zor. Eğer dönem ortalamanız 1.80’den düşükse yüksek ihtimalle bursunuz kesilir. Ayrıca para yatmaya devam ederse e-devlet üzerinden kontrol edin. Bursunuz öğrenim kredisine de dönebilir. Başarılar dilerim.

 243. Merhabalar Serhat Bey. Üni. 1.sınıf öğrencisiyim ve bu dönem 3 alttan dersim var ama genel ortalamam 2.30 Burs iptali olur mu??? İnanın kafayı yemek üzereyim:) Cevabınız için şimdiden teşekkürler:)

 244. İyi günler Cengiz Bey. Benim kardeşim 5 yıllık iktisat kazanmıştı. Ancak ilk senesinde devamsızlıktan sınıfı geçemedi.İkinci yılında da geçemedi ve dış ticaret bölümüne geçiş yaptı.İlk sene sınıfta kaldığı için bursu krediye dönmüş.Şu anda dış ticaret 2. sınıfa geçti,fakat şu anda tamamen kesilmiş.5 yıl bitmeden böyle bir şey mümkün mü?

 245. Cengiz bey merhaba. Burs kesilmelerinde dönem ortalaması dikkate alınıyor. Size para yatmaya devam eder. Muhtemelen bursunuz krediye dönüşmüştür. e-devlet üzerinden bunu kontrol edebilirsiniz. Çoktan kesilmesi gerekirdi.

 246. merhaba. 2. sınıf sonu itibariyle ortalamam 3.14tü. Fakat 3. sınıf derslerimin hiçbirine devam etmedim. ilk dönem 0.42 ortalama gelmiş, genel ortalamam da 2.59a düşmüş. fakat bursum devam etti. bu dönemde de not durumumum aynı çünkü devam etmedim. hesaplarıma göreyse gno en düşük 2.23 olacak. şimdi benim durumum ne olur? 2 nin üstündeyim diye bursum devam edermi?

 247. Daha önceki mesajlarımda belirttiğim gibi bazı üniversitelerde 1.95 ortalama veya alttan 3 ders ile öğrencilerin bursu kesilmezken bazı üniversitelerde 1.99 ortalama ile burs kesilebiliyor. Burs kesilmesinde dönem ortalaması etkili bu yüzden düşük ihtimal de olsa bursunuz kesilebilir. Tekrar ifade etmek gerekirse bu gibi durumlarda net bir şey söylemek mümkün değil.

 248. merhabalar, ben burs alıyorum ilk dönem ortalamam 2,52 ve alttan ders yok bu dönem de sadece alttan 2 dersim var bu yüzden ortalamam 2nin aşağısına iniyor. genel ortalamam 2nin üzerinde olacak bu durumda bursum kesilir mi?

 249. Mevlüt bey merhaba. Okul kriterleri önemli. Genellikle 1.80’ın altında ortalaması olan veya 3’den fazla dersten kalan öğrencilerin bursu kesilmektedir.

 250. Merhaba, ilk dönem ortalamam 2.34 ikinci dönem 1.97 burs kesilme riski var mı? Okulun kriterlerine göre bu durumda sınamalı veya başarısız öğrenci olmuyorum.Genel not ortalaması 2nin üzerinde çünkü.Sizce ikinci dönemden dolayı bir sıkıntı olabilir mi?

 251. Murat bey merhaba. Bütler dahil 4 dersten kaldıktan sonra burs otomatik olarak kesilir. Bir sonraki sene o derslerden başarılı olsanız dahi bursunuz devam etmez. Yeniden kasım ayındaki KYK burs/kredi başvurusu yapmak zorundasınız.

 252. Merhaba bulunduğum Üniversite 4 ders veya daha fazlasında başarısız olduğumuz takdirde burslarımızı keseceğini belirtmiş.Benim sorum ise şu bütler dahil 4 dersten kaldığım takdirde seneye o dersleri vermek şartıyla tekrar burs almaya devam edebilir miyim?

 253. Beyza hanım merhaba. İlk dönemden dolayı kesilseydi şubatta kesilmesi gerekirdi. Ortalamanız iyi bursunuz kesilmez. 2. dönem gösterdiğiniz başarının devamını diliyorum;)

 254. merhaba benim ilk dönem ortalamam 1.98 bu dönem 3.2 ortalamam genel ise 2.59 bir tane alttan dersim var bursum kesilirmi ilk donemden dolayı

 255. Ahmet bey merhaba. Burs kesilmesinde dönem ortalaması dikkate alınıyor. Maalesef çok düşükmüş, muhtemelen bursunuz kesilir. Kesildikten sonra otomatik KYK kredisine dönüyor. KYK Destek hattını bu numaradan arayarak detayları öğrenebilirsiniz. 444 19 61

 256. merhaba ilk dönem ortalamam 2.59 sadece dönem 1.63 transkript ortalaması 2 nin üstünde bursum kesiir mi kesilirse geri ödemeliye nasıl geçebilirim

 257. Nil hanım merhaba. 2’nin altına düştüğünde kesin bursunuz kesilir diye bir durum yok. Ancak 4 dersten kalırsanız yüksek ihtimalle kesilir. Bütünleme sonrası iyi çalışıp 2 dersi geçerseniz ve ortalamanız da 2’nin üzerinde olursa bursunuzun kesilmeyeceğini düşünüyorum.

  Okulun geçme notuyla bursunuzun kesilmesi arasında bir ilişki bulunmamakta. Yalnızca sınıf tekrarı yaparsanız otomatik olarak bursunuz da kesilir. Başarılar dilerim. Bütünlemeler önemli, iyi çalış. Final sorularına yakın sorular gelir.

 258. Merhaba,benim ilk donem ortalamam 2.15 ikinci dönem 2 nin altina düştü diyelim ortalamam ve 4 dersten kaldim ama butunlemeye girdim ve verdim kalan ders sayisini 2 yaptim bursum kesilir mi yoksa bütünleme sinavindan sonra mi kesinlesir ? Ikinci sorum ise bizim okulun gecme ortalamasi 1.80 verdikten sonra 1.80 oldu ortalamam yine de kesilir mi ?

 259. Nezir merhaba. Dönemlik 2 dersinizin kalması çok sorun teşkil etmez. Ancak 2 dersle birlikte ortalamanız 2’nin altındaysa ya da yıl bazlı 4 dersten kalıp ortalamanız 2’nin altına düşerse bursunuz kesilebilir. Net bir şey söylemek mümkün değil. Bazen 3 dersten kalan öğrencinin bursu kesiliyor bazen de 4 dersten kalanın bursu kesilmiyor. Üniversitenize bağlı biraz da sanırım. Üniversitenizin söz konusu başarısızlığı KYK’ya bildirmesi gerekiyor.

 260. merhaba benim 1. dönem 2 alttan ders ve 2. dönemde 2 ders olmak üzere toplam 4 dersim kadı bursum kesilir mi bağzı yerlerde ortalamaya bağlı deniyor bunun hakkında bilgi verirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler

 261. 4 dersten büte kalsam bütten geçersem bursum kesilir mi ? Ganom 1.80 olmalıymış onun altında düşmesem de kesilir mi

 262. Merhaba ben 3 dersten kaldım bi dersten daha kalırsam bursum kesilecek ne zaman kesilir onu merak ediyorum ve bursun krediye dönüşmemesi için bişey yapmam gerek mi?

 263. Barış bey merhaba. Yazın veya kışın çalışmanızın KYK bursu açısından bir farkı yok. Sigortanız asgari ücret ve üzerinde yatarsa bursunuz kesilir. Yani 1603 TL’den fazla yatmaması gerekiyor.

 264. Merhabalar ben 1 . Sınıfım yazın otelde asgari ücret karşılıgı sigortalı çalısırsam kesilir mi ya da bunun tam bilgisini nasıl alabilirim kesin olması için

 265. e-devlet üzerinden kontrol etmedim fakat kyk nın sitesinden kontrol ettim orada da yatmadı olarak gözüküyor ve kyk çağrı merkezinden de kimseye ulaşamıyorum özel durum olarak sadece bu dönem ders almıyorum o kadar başka bi durum yok

 266. merhaba,kyk bursu alıyorum benim dönem ortalamam 1.98 15 kredilik dersten kaldim tek dersten yani ancak kredisi yuksek peki bahar dönemi ortalamamı yüksek tutsam bursun kesilmeye gibi bir ihtimali olurmu ya da yaz okulunda dersi versem burs krediye döner mi yine

 267. Ayşe hanım merhaba. Geçiş yaptığınız bölüm 2 yıllık bu durumda en fazla 2 yıl kredi/burs alabilirsiniz. Okulunuz uzasa da bu durum değişmez. İkinci sene kredi almaya devam edersiniz.

 268. Berk bey merhaba. E-devlet üzerinden kontrol ettiniz mi? Ayrıca özel bir durumunuz var mı? Okulunuz uzadıysa, not ortalamanız düşükse bursunuz kesilebilir. KYK destek hattından detaylı bilgi alabilirsiniz.

 269. Merhabalar normalde yatmak olan bursum bu ay yatmadı ve hiçbir şekilde kyk ya ulaşamadım ulaşabildiğim numaralardan da derdimi anlatamadım acaba ulaşıp bu ay bursumun neden yatmadığını sorgulayabileceğim bir yol biliyor musunuz

 270. Merhabalar hocam. Ben ilk 4 yıllık bölüm okurken kyk bursum çıktı fakat ikinci dönem merkezi yerleştirme ile 2 yıllık önlisans programa geçiş yaptım fakat kaydımı yeniledim ama devamsızlıktan kaldım bu durumda bursumun krediye dönüşeceğini biliyorum fakat kaydımı dondurmadığım için bursumu alıyorum şu an yani seneye de kredi alacağım fakat diğer sene yani ikinci sene de kredim kesilecek mi? Bu arada e devlet üzerinde burs nakil işlemimi yaptım ve burs bitiş tarihim 4 yıl sonrası gözüküyor şimdiden teşekkür ederim

 271. Selman bey merhaba. Babanızın sigortasının yatması sizin bursunuzu etkilemez. KYK burs yönetmeliğinde böyle bir ibare yer almıyor. Yalnızca öğrenciyken sizin sigortalı asgari ücreti aşan düzeyde çalışmanız bursunuzu keser. Asgari ücretten daha az çalışırsanız bile bursunuz kesilmez. Bu anlamda sigortalı part-time bir işte bile çalışabilirsiniz. Başarılar dilerim.

 272. Burs başvurusu yaparken babamın sigortası yoktu. Babam İnşaatta çalıştığı için müteahhit babamın sigortasını yatırmak istiyor. Şimdi size sorum şu:babamın yapılacak sigortası benim geri ödemesiz kyk bursumu etkiler mi? Keser mi?

 273. Merve hanım merhaba. Babanızın bağkur başlangıcı yapması durumunda bursunuz kesilmez.

 274. Esra hanım merhaba. Üniversite değiştirmek istiyorsanız öncelikle bursunuzu dondurmanız gerek. Tabi dersleriniz iyiyse derse girmeye devam ediyorsanız bunu yapmanıza da gerek yok. KYK destek hattını arayarak yapılacak işlemler hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

 275. Merhaba 3 yildir kyk bursu aliyorum babam bağkur başlangici yaparsa bursum kesilir mi ?

 276. Merhabalar ben 4 yıllık üniversite okuyorum okulmu değiştirmek istiyorum bursum kesilirmis onu nasıl geri devam ettirebilirim

 277. Merhaba. Net bir şey söylememiz mümkün değil. Bu durumu üniversiteniz KYK’ya bildirirse bursunuz kesilebilir. Ancak bazı üniversitelerde kesilme için 1.80 altına düşme şartı var.

 278. Sigortanızın asgari ücretten daha az olması lazım. Asgari ücreti aşarsa bursunuz kesilir.

 279. Merhabalar şu an hali hazırda burs almaktayım sigorta girişimin yapılması sonucunda bursum kesilir mi acaba

 280. ben siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler okoyorum ve seçmeli hazırlık görüyorum. başarısız olmam durumunda bursum kirediye dönüşür mü?

 281. Gamze hanım merhaba. Bir sorun olacağını sanmıyorum ancak yine de detaylı açıklama için KYK destek hattını aramanızı tavsiye ediyorum. Başarılar.

 282. İlk dönem hazırlığı atlayıp ikinci dönem sadece tkd ve beb online derslerine aldım sınavlarına gitmesem seneye versem bursum kesilir mi

 283. Melike hanım merhaba. Çok karışık bir durum sorunuzun cevabını bilmiyorum maalesef. KYK destek hattını arayarak bilgi alabilirsiniz.

 284. Merhaba örgün olarak bir lisans programinda okurken bir sene sonra bir önlisans programına da kayıt yaptırıp iki programı birlikte okuyorken lisans programindan kalmayıp önlisans programından sınıfta kalmak halinde burs kesilir mi?( Burs lisans programı okurken çıktı o bölüm için çıktı)

 285. Merhaba ziraat bankasıyla ilişkin kesilirse bursum yanar mı ? Ve ziraat bankasıyla ilişkin kesilirse tamamen mi kesiliyor bir süreliğine mi ? Bilginiz varsa yardımcı olur musunuz?

 286. 2 yıl hazırlıkda kaldım bölüm değiştirdim ve kredim kesilmiş bu nasıl olabilir biri açıklasınn lütfen

 287. İsteğe bağlı hazırlık okuyorum.Burs alıyorum.Hazırlıkta başarısız olursam bursum kesilir mi?

 288. Üniversiteden üniversiteye kriter değişiyor. Asıl kriter üniversitenizin sizin ortalamanızı KYK’ya bildirmesidir. Bildirmediyse herhangi bir problem olmaz. Ancak 3’ten fazla dersten kalıp ortalamanız 2.00’nin altındaysa bursunuz kesilir. e-devlet üzerinden kesilip kesilmediğine bakabilirsiniz.

 289. Alttan 4 dersiniz var ve ortalamanız 2.00’nin altındaysa maalesef bursunuz kesilir Ece hanım. Eğer bursunuz kesilirse yeniden sınava girip yeniden burs başvurusu yapmanız gerek.

 290. Merhaba,
  Ben geçen yıl 4 yıllık bir bölüm kazandım şuan hala okuyorum alttan 4 dersim kaldı ve ortalamam düşük okulu dondurmayı düşünüyorum bursu da aynı şekilde sınava tekrar girip başka bölüm okumak istiyorum bursum kesin kesilir mi

 291. Merhaba. Ben eğitim fakültesi 1. sınıf öğrencisiyim. Üniversitemiz başarı şartı olarak 2.00 ortalamayı esas alıyor. Benim Güz dönemi ortalamam 1.72. Bursum kesilmiş midir? Dönemlik mi yıllık mı 2.00 ortalamaya ulaşmamız gerekiyor ?

 292. Burak merhaba. Seneye 3.senen oluyor. Kredi almaya devam edersin. Toplamda 4 yıl kredi aldıktan sonra kredin kesilir.

 293. Merhaba, ben 4senelik üni okuyorum ve kredi alıyoru. 2. senesindeyim bu sene kalıyorum tüm seneden seneye tekrar 2. sınıfın derslerini alacagım. Kredim seneye kesilir mi yoksa almaya devam eder miyim ?

 294. Samet bey merhaba. 2 yıllık bölüm bitirdikten sonra yeniden önlisans bölümü okursanız burs alamazsınız.

 295. Hocam merhaba ben 2yıllık bir üniversite bitireceğim .2yıllık daha başka bir bölüm okursam bursum devam edermi .şimdiden teşekkürler.

 296. Şeyma hanım merhaba. Okulunuzu dondurursanız bursunuz kesilir. Ancak okulunuzu dondurduğunuzu KYK’ya bildirirseniz bursunuzu da dondurabilirsiniz. KYK destek hattını arayarak detaylı bilgi alın lütfen. Burs dondurma işlemlerini e-Devlet üzerinden yapabilirsiniz.

 297. Merhaba, ben 1.sınıfım. Okulumu dondurup tekrar üniversite sınavına girmek istiyorum. Okulumu dondurursam bursum kesilir mi? Seneye başka bir üniversiteye kayıt yaptırırsam burs almaya devam edebilir miyim?

 298. Murat bey merhaba. Dondurmak bir çözüm olur. Bahar döneminde ders almadığınızda kesilip kesilmeyeceğini bilmiyorum. Daha önce bu tarz bir durumla karşılaşmamıştım. Twitter’dan @KYK_DESTEK buraya yazabilirsiniz. Ya da KYK Destek Hattını arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

 299. Merhabalar, hazırlığı güz döneminde bitirdim ve bahar döneminde ders almak zorundaydım ama okula bir sonraki yıl başlamak istiyorum. Bursumun kesilmemesi için ne yapmam gerekiyor? Dondurmak bir çözüm olabilir mi ve bursumu nasıl dondurabilirim?

 300. Muhammed merhaba. KYK burs kesilmesinde ortalamanız yıllık bazda değil dönem bazında dikkate alınıyor. Güz dönem 4 ortalama yapıp bahar dönemi 1.5 ortalama yaparsanız bursunuz kesilir. Total olarak değerlendirme yapmayın.

 301. Merhaba benim ilk dönem ortalamam 3 idi 2.donem ortalamam 1.60 falan olsa yani çoğu dersten kalsam Total de 3+1.60 yani 4.60 bölü 2 den 2.30 olursa bursum kesilir mi

 302. Pınar hanım merhaba. Bursunuzu dondurduktan sonra bölüm değiştirirseniz bursunuz kesilmez. KYK destek hattını arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

 303. Merhaba birinci sınıf öğrencisiyim, bir yıl mezuna kaldım ve burs alıyorum, tekrar üniversite sınavına girip bölüm değiştirirsem bursum kesilirmi acaba?

 304. Emre bey merhaba. Geç dönüş için özür diliyoruz. “Burs dondurma” işlemini yapmanız gerekiyor. Ancak YTÜ’deki bölümünüzdeki derslerden kalmamanız gerek. (3 ders + 2.00 üstü ortalama) Bursu dondurduktan sonra okula gitmenize gerek yok. Yeniden hazırlanıp Ankara Üniversitesini kazandıktan sonra dondurduğunuz bursu KYK’ya dilekçe vererek açtırabilirsiniz. Bunun için en yakın KYK İl Müdürlüğüne başvurabilirsiniz.

 305. Murat bey merhaba. Net bir şey söylemek mümkün değil ancak bir sorun olacağını sanmıyorum. KYK destek hattını arayarak net bilgi alabilirsiniz.

 306. Merhaba 2 çocuğuna burs çıkmış bir velinin daha sonradan ev alıp üzerine yapması durumuda çocukların burs durumunda kesilme olur mu acaba?

 307. Merhaba iyi günler yıldız teknik iktisat hazırlık okuyorum burs çıktı ben tekrar hazırlanıp üniversite sinavlarina gircem ankara univ iktisat istiyorum kazanmam durumumda bursun kesilir mi yada kesilmemesi için hangi işlemleri yapmam gerekir

 308. Berk bey merhaba. Herhangi bir sorun olmaz. Yine de KYK İl Müdürlüğünü arayarak detaylı bilgi almanızı tavsiye ederim.

 309. merhaba ben hazırlık öğrencisiyim ve hazırlığı güz döneminde geçtim baharda ders alma zorunluluğum yok ders almazsam bursum kesilir mi

 310. Emine hanım merhaba. Bu gibi durumlarla karşılaşan çok fazla öğrenci var. Açıkçası KYK yönetmeliğinde bu konuya açıkça değinilmemiş. Twitter’dan @KYK_DESTEK bu hesaba mention atarak veya KYK destek hattını arayarak net bilgi alabilirsiniz. Başarılar dilerim.

 311. İsmail merhaba. Sizin sigortalı bir işte çalışmanız kardeşlerinizin bursunu etkilemez.

 312. Selda hanım merhaba. Ortalamanız 2.00 üstü ve 1 dersten kalmışsınız. Bursunuz kesilmez.

 313. Abdullah merhaba. KYK’nın bu konuda keskin bir çizgisi var. Şirket açarsanız bursunuz iptal olur.

 314. Meraba ben geçiş yapmak istiyorum ama geçiş yapmak istediğim üniversite ile birkaç dersim uyuşmadığı için 3 veya 4 dersten alltan alma olasılığım var eğer geçiş yapmak istediğim üniversite beni üç dört derdten bırakîrsa bursum kesilirmi

 315. Ben bu yaz bir sigortalı bir işte çalışıcam ve ben bu yılda yks sınavına giricem ve abilerimde var üniversite okuyorlar ve burs alıyorlar sigortalı işe başlasam bursları kesilir mi?

 316. Merhaba benim ortalamam 2.16 butten 2 derse kaldim birinden gectim digerinden kaldim sizce bursum kesilirmi

 317. Hocam merhaba burs almaktayım. Fakat adıma șirket açmayı planlıyorum. Șirket açarsam burs iptal olurmu

 318. Nur hanım merhaba. Tek ders ile kalmışsınız ortalamanız 2’nin üzerinde. Bursunuz devam eder. Krediye dönmez.

 319. Merhabalar 1.sınifım bölüm dersinden fd ile kaldım ortalamam 2.22 baska kaldiğim dersim yok. Bursum krediye döner mi?

 320. Dönem ortalaması etkili olduğu için yaz okulu sürecinde dersleri vermeniz burs kesilmesini engellemez.

 321. hocam ben ilk dönem 3 dersten kaldım ve bu dersleri yaz okulunda versem bursum kesilir mi?herşey için teşekkürler hocam

 322. Enes merhaba. Okulu dondurduktan sonra bunu KYK’ya dilekçe ile bildirmelisiniz. Bursunuzu da bu şekilde dondurabilirsiniz. Tekrar kaydolduğunuzda burs almaya devam edersiniz.

 323. Sagopa merhaba. Yönetmelikte bu konuyla ilgili net bir bilgi yok. Ancak genelde 1.80’in altında ortalaması olanların bursu krediye dönüyor.

 324. Merhaba. Şu an 3 tane dersim zayıf ve dönem ortalamam 1.53 . Zayıf sayısını 2 ye düşürsem ama ortalama yine 2 nin altında kalsa burs krediye döner mi ? Teşekkürler..

 325. ingilizce hazırlık okuyordum ama güz döneminin sonunda yapılan ingilizce yeterlilik sınavını geçtim. bu dönem için ders kaydı yaptırmayıp okulu dondursam kyk bursum kesilir mi?

 326. Eyüp bey merhaba. Burs/kredi incelemeleri dönemlik oluyor. Net bir şey söylemek zor çünkü üniversitenizin başarısız olduğunuzu KYK’ya bildirmesi gerekiyor. Bildirdiğinde bursunuz kesilir. Yaz okulu etki etmeyecektir çünkü dönem ortalamanız esas alınıyor burs kesilmesinde.

 327. merhaba ben 4 yıllık okuyorum 3. sınıfım 1. dönemden 4 dersim kaldı bütlerde veremedim bursum kesilecek sanırım bu derslerden en az birini yaz okulunda versem bursumun kesilmesini engelleyebilir miyim yardımcı olursanız sevinirim. şimdiden teşekkürler…

 328. Okan bey merhaba. Bu konularda net konusmak mümkün değil. Kesilmez gibi görünüyor. Kesilme durumlarında birinci dönem sonunda bütlerden sonra kesilir.

 329. Merhaba 1. Sınıfım ortalamam 1.96 iki dersten kaldım bursum kesilir mi ? Birde birinci dönem mi kesiliyor yoksa ikinci dönem mi yardımcı olursanız çok sevinirim.

 330. Merhaba. Bölüm geçişlerinde kredi almaya devam edersiniz. 2 yıl aldınız bölüm geçişi sonrası maksimum 2 yıl daha kredi alabilirsiniz.

 331. Merhaba. Ben dokuz eylül üniversitesi ekonometri öğrencisiyim. 2 yıldır bu bölümdeyim ve 2 yıldır kredi alıyorum. Bu yıl yapılacak olan üniversite sınavına girip işletme-iktisat vs fakülte içindeki herhangi başka bi bölüme geçiş yaparsam kredim kesilir mi ?

 332. Merhaba.Ben burs alıyorum ve nerdeyse bütün notlarim CCdir.1.dönemde burs krediye dönüşüyor mü?

 333. Canan hanım merhaba. Asgari ücrete kadar sigortalı işte çalışabilir. Asgari ücret düzeyini aşarsa bursu kesilebilir. KYK yönetmeliğine göre asgari ücret düzeyinin üzerinden sigortalı çalışanların burslarının kesileceği yazmakta.

 334. MERHABA,OĞLUM BURS ALIYOR.SİGORTA BAŞLANGICI YAPILMASI AMACI İLE BİR İŞ YERİNDE SADECE 1 HAFTA STAJ YAPMAK İSTİYOR.BURSU KESİLİR Mİ BİLGİ RİCA EDECEĞİM.

 335. Hocam ben birinci sinifim ilk defa burs aliyorum ortalamam 1.88 iki dersten kaldim donem sonunda hemen kyk ya bildiriyorlar mi yoksa yil sonunda mi bildiriyorlar

 336. Ortalamam 1.88 hocam üniversite ise 2 nin altina düsmesin diyor bir sorun olurmu? Ayrıca dönem arasinda da bildiriyorlar mi yoksa yil sonun da mi?

 337. merhaba,özel üniversitede okuyorum kyk bursu alıyorum ortalamam 1,9 ama hiç bir dersten kalmadım bursum kesilir mi? Çok önemli .

 338. Betül hanım merhaba. Üniversitenizin inisiyatifinde bir durum. Her üniversite farklı sistem uyguluyor. KYK’ya bildirirlerse bursunuz krediye dönebilir. Ancak ben bir sorun olacağını düşünmüyorum. Ortalamanız 2’nin altında demişsiniz ama 1.98 mi yoksa 1.50 mi? Ona bir açıklık getirirseniz daha sağlıklı yorum yapabiliriz.

 339. Merhaba ben sadece 2 dersten kalmama rağmen ortalamam 2 nin altında bursum krediye döner mi ne yapmam lazim

 340. Bütünleme sonrasına kadar yatar. Sanırım şubat ayında kesilir. Bursunuz kesilirse 2.dönem devam etseniz de tekrar alamazsınız maalesef.

 341. Ali bey merhaba. KYK burs yönetmeliğinde disiplin suçu işlemeniz durumunda bursunuzun kesileceği yazıyor. Tabi üniversite yönetiminin bu durumu KYK’ya bildirmesi lazım. Uzaklaştırma alırsanız muhtemelen kesilir. Ancak daha hafif bir durumsa kesilme söz konusu olmayabilir.

 342. Merhaba,kopyadan dolayı tutanak tutuldu.Eğer herhangi bir ceza alırsam bursum kesilirmi? Ve ya hangi disiplin suçlarında kesilir.Kınama cezası alsam kesilirmi bursum veya 1 ay uzaklaştırma alsam cevabınız benim için çok önemli saygılarla..

 343. Merhaba Serhat Bey. Bu sene lisansüstü programından burs çıktı. Ancak 1. dönem gidemedim ve devamsızlıktan kaldım. Bursum ne zamana kadar yatar? 2. Dönem devam etsem kesilmeme durumu olur mu?

 344. Ben meb öğretmenlik bursu alıyorum. Bu dönem büte bıraktığım 4 ders var. Ben bunların en az 2sini verecem. Bu kredi dönme olayları bütlerden sonra belirleniyor değil mi ? Finalde geçemedim diye kesmezler

 345. Elif hanım merhaba. Genel ortalamanıza bakılmıyor maalesef. Dönem ortalamanızın 2’nin üstünde olması gerek. 7 dersten kaldığınız için yüksek ihtimalle bursunuz kesilir. Okulu dondurursanız yurttan çıkarsınız.

 346. Ali bey merhaba. 3 dersten kalırsanız veya ortalamanız 2.00’in altına düşerse bursunuz kesilebilir.

 347. ben 2.sınıf öğrencisiyim burs alıyorum kaç dersten kalırsam bursum kesilir

 348. Merhaba ben Lisans ögrencisiyim burs alyorum ancak final haftasında cok önemli bir sebepten dolayı memlekete gitmek zorunda kaldm ve 7 alttan dersim oldu ama ortalamam 2 nin üzerinde bursum kesilir mi? Bir de okulu dondurursam kyk yurtlarından cıkarılır mıyım?

 349. @Ceviz merhaba. Dönem ortalamanız dikkate alınıyor. 2’nin altındaysa ve 3 dersiniz kaldıysa krediye dönüşebilir.

 350. Merhaba benim agnom 3.30 larda. Bu donem 3 dersimi butunlemeye biraktim. Meb bursu aliyorum. Geri odemeliye donusur mu?
  Yardimci olursaniz sevinirim.
  Iyi aksamlar

 351. Hayriye merhaba. Dönem boyunca ortalamanızı 2.00’ın üzerinde tutmanız gerek. Ders sayısı için bir şey söyelemek mümkün değil. Her üniversitenin uygulaması farklı olabiliyor.

 352. Canan hanım merhaba. Alttan 3 ve üzeri kalması bursunuzu sıkıntıya sokar. Ayrıca ortalamanız 2.00’ın altında olması da sıkıntı yaratabilir.

 353. Sevgi hanım merhaba. Burs kesilme kriteri olarak ortalama ve/veya başarısız ders sayısı önemli. 5 ders ve ortalamanızın 2’nin altına düşmesi bursun krediye dönmesi için bir sebep. Öğrenci işleri yanlış yönlendirmiş orası ayrı. Yapacak bir şey yok gibi görünüyor maalesef.

 354. Merhaba. Burs hakkinda bir haksızlığa uğradığimi düşünüyorum bana yardımci olur musunuz. Şu an 2.sınıfim.Gecen sene 5 tane alttan dersim kaldı. Ve ben öğrenci işlerine gidip üstüne basa basa ben yaz okulu yapacam burs alıyorum,bursumun kesilmemesi için şartınız nedir dedim.Onlar da toplam dönem boyunca 3 tane alttan dersin kalirsa kesilmez üste çıkarsa kesilir ortalama önemli değil dediler.Ve ben yaz okulu yaptım alttan 3 tane dersim kaldı ortalamam 1.84 ysni istenen gibi yaptim.ama bi baktim krediye donusmus. Ben bunu hazmedemiyorum,sindiremiyorum. Öneriniz var mı ?

 355. Meraba ben özel üniversite ise tam burslu okuyorum devletten de burs alıyorum alttan 3 dersim olursa kesilir mi

 356. Merhaba ben 1. Sınıfım kyk bursu 4 ve üzeri alttan ders olursa kesiliyor benim birinci ve ikinci dönem derslerimin hepsi birbirinden farklı yani totalde yıl sonunda en fazla 3 alttan dersim olabilir demek mi bu ? Derslerin farklı oluşu aklımı karıştırdı

 357. Ozan bey merhaba. Dönem ortalamanız 2’nin üzerindeyse sorun olacağını sanmıyorum. Altındaysa riskli.

 358. merhaba !
  ben 1 sınıftayım suan dönem itibariyle devamsızlıktan iki dersten kaldım acaba bursum kesilirmi?

 359. İyi günler.bu yıl bana burs cıktı.ama dönem ortalamam su an 2.00 ın altında.9 ocakta bütünleme sınavım var.başarılı olursam 2 üstüne cıkıcak ortalamam.ama bursum bütünleme sınavımdan once kesilirmi.

  ve dönem ortalamasınamı yoksa 1 yılın ortalamasına bakarakmı kesiyorlar bursu

 360. 1. sınıf öğrencisiyim güz dönemi ortalamam şuan 2nin altında 1.79 sadece bir dersten kaldım geri ödemesiz burs alıyorum kesilirmi yoksa 2. döneme bitene kadar devam edermi

 361. allah kahretsin ya 1.99 ortalamam var diye bursum krediye dönüşmüş insaf ya gerçekten adalet mi bu

 362. KYK destek hattını arayarak bilgi alabilirsiniz. Maalesef elimde dilekçe örneği yok. Öğrenci işleri veya muhasebe çalışanlarıyla alakalı bir konu değil. KYK İl Müdürlüğüne giderek de bilgi alabilirsiniz.

 363. Bilgi için çok teşekkür ederim. Peki bu konuyla ilgili elinizde hiç dilekçe örneği var mı? Arkadaşlarıma danıştım yardımcı olamadılar. Okulun öğrenci işleri veya muhasebe çalışanları bu konu hakkında yardımcı olabilir mi?

 364. Can merhaba. Kaydını sildirirsen bursun da silinir. Bu yüzden kaydını sildirmeden önce bursunu dondurman lazım. KYK’ya dilekçe yazarak bursunu dondur seneye üniversiteye yeniden başladığın zaman dondurduğun bursu yine dilekçe ile aktif hale getirebilirsin. Detaylı bilgi için KYK destek hattını arayabilirsin. Başarılar.

 365. Ünide ilk yılım ve ilk dönemden kaydımı sildirme kararı aldim. Kaydımı şimdi sildirsem 5ay sonra ki sınava girip tekrar baska bir üniversiteye başlasam burs devam eder mi? yoksa tekrar başvurmak mı gerekir?

 366. @Mustafa merhaba. Her üniversitenin uygulaması farklı oluyor. En net cevabı öğrenci işlerinden alabilirsiniz veya Twitter’dan @KYK_DESTEK buraya mention atabilirsiniz. Başarılar.

 367. Merhabalar 9eylul hazirliktayim bolumum zorunlu eger hazirlikta devamsizliktan kalirsam kyk bursum kesilir mi yada krediye doner mi veya devamsizliktan kaldim yokdil ile gecersim kesilir yada donusur mu?

 368. @Leman merhaba. Bu konu hakkında maalesef net bilgim yok. En net bilgiyi verecek yer öğrenci işleridir.

 369. merhabalar. ben burs alıyorum ve isteğe bağlı olarak hazırlık sınıfındayım. geçen arkadaşım bana not ortalamasıyla bursun kesilmesi durumu hazırlık sınıfında geçerli deil dedi. yani gelecek sene bölüme geçtiğim zaman not ortalamam düşükse kesilirmiş. bu doğrumu biliyosanız yardımcı olurmusunuz . iyi akşamlar dilerim

 370. Açelya merhaba. Daha önce yakın arkadaşım dönem derslerinden daha az aldı bursunda kesinti olmadı. Ancak ben KYK memuru değilim. Sizi yanlış yönlendirerek mağdur olmanızı istemem. Dersi almadığınız için ortalamanız etkilenmez ve dersten kalmış olarak gözükmezsiniz. Sıkıntı olacağını düşünmüyorum.

 371. Ben Lisans 1. sınıf öğrencisiyim. Bahar döneminde ders planımda yazılı olan derslerden daha az ders almayı düşünüyorum yani 2 dersimi almayıp alttan bırakmayı düşünüyorum. Bu durumda bursum kesilir mi? Dersleri zaten almadığım için kaldı olarak sayılmam değil mi? Ortalamamı nasıl etkiler? Bursum kesilir mi? Geçme ort. 2.00. Bir de bu senenin sonunda sınava girip bölüm değiştireceğim, hiç almadan alttan bıraktığım bu dersler burs kesilmesinde bi problem çıkarır mı ?

 372. Hüseyin merhaba. Burs kesildikten sonra önceki aldığın bursların geri ödemesi olmuyor.

 373. Ahmet Ali merhaba. Bursun kesilirse veya krediye dönerse daha önce burs olarak aldığın ücretlerin geri iadesinin olması gibi bir durum söz konusu değildir.

 374. –En merak ettiğim konu–
  Burs krediye dönüşürse veya kesilirse
  ÖNCEKİ AYLARDA ALDIĞIM –BURSUM– KREDİ Mİ SAYILACAK
  ONU DA MI FAİZİYLE GERİ ÖDEYECEĞİM
  Bilen birisi yazabilir mi?

 375. Selam aleyküm abicim biz mesala KYK bursu alıyoruz herhangi bir sebepten dolayı kesildi (işte bu andan itibaren şimdiye kadar aldığımız bursumuzun hepsini krediye donusuverir yoksa kesildikten sonra mı burs kesildikten itibaren mi rica etsem bilhilendirirmisiniz

 376. Ergin bey merhaba. Konuyla ilgili bilgim yok maalesef. KYK destek hattını arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

 377. Merhaba 2. Sınıfın sonunda derslerden başarısız olduğum için bursum kesildi. Şuan 4.sınıfım. Yaklaşık olarak 2 yıldır kredi alıyorum. Duyduğum kadarıyla terör mağdurlarının bursu öğrenim süresi boyunca kesilmiyormuş. Öncelikle bu doğru mu? Eğer kesilmiyorsa aldığım kredileri tekrar bursa çevrilir mi? Teşekkürler

 378. Mehmet bey merhaba. Burs yönetmeliğinin tamamını inceleyemedim. İşlediğiniz suçla ilgili değil de yönetmelikte “kınama cezası alanların bursu kesilir” gibi bir ifade yer alıyorsa bursunuz kesilir ancak böyle bir ibare yer almıyorsa kesinlikle sonuna kadar gidin gerekirse dava da açabilirsiniz.

  Bir diğer konu da bursunuzun kesilme sürecinde emniyet müdürlüğü KYK’ya bu tarz bir belge göndermez. Bunu KYK İl Müdürlüğü veya yurt müdürlüğü gönderir.

 379. Barış bey merhaba. Derslere girmediğiniz için 2017-2018 güz dönemi sonunda başarısız sayılacaksınız. Üniversiteniz bu durumu KYK’ya bildirdiği an bursunuz kesilir. Yüksek ihtimalle tek dönem burs alabilirsiniz. Bu gibi durumlarda paranız yatmaya devam edebilir. Burs krediye dönüşür farkına varmayabilirsiniz. e-devletten ara ara bu durumu takip etmenizi öneririm.

 380. Merhaba bulunduğum şehrin il müdürlüğünce yurtta yapmış olduğum kavgadan dolayı yönetmeliğin 22. maddesi 2. fıkrası (ı) bendi gereği kınama cezası aldım.işlemiş olduğum suçla ilgili maddede bursun kesilmesine dair bir ifade bulunmamasına rağmen bursum kesildi. kyk merkezi aradığımda ise bana bulunduğum şehrin il emniyet müdürlüğü tarafından kendilerine yazı gönderildiğini ve buna istinaden bursu kestiklerini söylediler. yönetmelikte yer almadığı halde emniyet müdürlüklerinin yazıları baz alınarak burslar kesilebiliyor mu? Detaylı bilgi verirseniz sevinirim.

 381. Yüksek lisana kayıt yaptırdım bu sene burs çıktı ancak derslere gitmiyorum ne zaman kadar burs alırım. İki dönemde alabilir miyim yok sa sadece bir dönem mi ?

 382. Çiğdem hanım merhaba. Üniversitelere göre bu sınır değişiyor. Ortalamanız 2’nin üzerindeyse ve toplamda 3’ten fazla dersten kalmazsanız bir sorun olmaz. Ancak ortalamanız 2’nin üzerinde olsa bile 3’ten fazla dersten kalmanız sıkıntı yaratabilir. Kaldığınız 2 dersi zaten bu yıl yeniden alıyorsunuz bu yıl alttan aldığınız 2 dersle birlikte yine maksimum 3 dersten başarısız olmanız gerek. Fazlası zararlı;) Toplamda 2,5 yıl daha burs alacaksınız. Yıllık artışlarla birlikte tahminen mezun olana kadar 15.000 TL alacaksınız. Ona göre biraz daha fazla çalışarak alttan ders bırakmamanızı öneririm.

  İyi şanslar, başarılar.

 383. Merhaba ben 2. Sinif ogrencisiyim bura aliyorum .benim 1. Siniftan 2 tane kaldigim ders var. 2. Sinifta 2 tane daha kalirsam mi bursum kesilir yoksa o kaldigim iki ders sadece 1. Sinifa mi ait? ortalamam 2 nin uzerinde

 384. Merhaba hocam benim 4 tane kaldigim ders var seneye alttan ders olarak tekrar alicam bursum kesilir mi?

 385. Açıköğretim derslerinizin kyk bursuna etkisi yoktur. Zaten AÖF öğrencileri burs/kredi alamıyor.

 386. Merhaba ben 2.sınıfım ve alttan iki tane dersim var bu sene acıköğretimde de okuyorum. Açıköğretimde herhangi bi dersten kalmam kyk bursumun krediye dönüşümünü sağlar mı

 387. Cansel merhaba. Başbakanlık bursundan kastın sanırım Vakıflar Genel Müdürlüğü bursu. İki burs birden alamazsınız. VGM bursu yakın zamanda kesilir.

 388. Mahmut merhaba. Bursunuzu dondurabilirsiniz diğer sene üniversite değiştirdiğinizde dilekçe ile yeniden aktif hale getirebilirsiniz.

 389. Iyi günler ben başbakanlık bursu aliyorum bu sene kyk bursuna başvurdum ve burs cıktı başbakanlıktan aldığım burs kesilirmi kesilirse ne zaman kesilir?

 390. Merhaba Hocam,
  Bu sene kyk bursu çıktı bana. Fakat bu sene üniversite sınavına tekrar girip okuduğum bölümü değiştirmeyi düşünüyorum. Bölümümü değiştirince burs almaya devam edebilecek miyim?
  Teşekkür ederim, klay gelsin…

 391. Candan merhaba. Cimer bursu aldığınızda KYK bursunuzun durumu ne olur bilmiyorum. CİMER’in burs yönergesini okuyun lütfen. Başarılar.

 392. Merhaba lisans son sınıf öğrencisiyim. Bu sene burs cıktı. Cimerin tek seferlik bursu için başvursam ve çıksa bursum kesilir mi?

 393. Merhabalar Hani bursun kesilme durumu 2.0 not ortalamasının altına düşerse gerçekleşiyor ya bu 1. Dönem sonunda mi yapılıyor yoksa 1 ve 2 dönemin orlamasi alınıp mi yapılıyor

 394. Dilek hanım merhaba. Bir üst sınıfa geçeceğiniz için burs kesilme durumunun olacağını sanmıyorum. Ancak yine de arafta kalmış bir konu. KYK destek hattını arayarak bilgi almanızı öneririm. Bu konuda kimsenin bilgi sahibi olacağını sanmıyorum. Ya da Twitter’dan @KYK_DESTEK hesabına yazabilirsiniz.

 395. Aslı hanım merhaba. İki durum söz konusu ilki derslere devam edip ortalamanızı 2.00’nin üstünde tutmanız ve 3’ün altında dersten kalmamanız durumunda sınava girip bölüm değiştirirseniz bursunuz kesilmez. Aksi halde kesilir.

  Diğer durumsa KYK’ya dilekçe vererek bursunuzu dondurabilirsiniz. Bu şekilde diğer yıl sınava girerek bölüm değiştirdiğinizde dondurduğunuz bursun yeniden aktif edilmesi için dilekçe yazabilirsiniz. Bu şekilde işlem yapan çok fazla öğrenci var.

  Bir diğer yol da yatay geçiştir. Geçmek istediğiniz üniversite bölümü taban puanı şuan tutuyorsa yatay geçiş yapabilirsiniz. Bunun detaylarını araştırmanızı öneririm. Başarılar ;)

 396. Başarısız olmamanız durumunda bir sıkıntı çıkmaz. Bölüm veya üniversite değiştirebilirsiniz.

 397. Merabalar birinci sınıf öğrencisiyim şu an kyk bursu çıkarsa alırsam ama seneye başka ünide başka bölüme gecersem bursum kesilir mi ?

 398. Merabalar 1. Sinifim burs kazandım bu yil ama sinava girip bolum degistirecegim. Basarisizlik ve ara verme gibi bir olay olmadan badka bolume gidersem bursum kesilir mi?

 399. Isteğe bağlı olarak hazırlık okuyorum eğer başarısız olsam bile bölümüme geçiyorum. Eğer başarısız olursam bursum krediye dönüşür mü?

 400. Gökçe hanım merhaba. Lisans üstü ve doktora programlarındaki burs kriterleri hakkında detaylı bilgim yok. Normalde doktora programı kadar burs almanız gerekiyor ancak yarım dönem eksik alıyorsunuz. Anladığım kadarıyla 8 dönem yerine 7 dönem burs alacaksınız. Doktoraya yeni başlayanlarda bu sorun yok. Ocak ayında 3 aylık burs alıyorlar çünkü. Ancak 2016 öncesinde programa başlayanlarda bu adaletsizlik var. Sadece y.lisans doktorada değil önlisans ve lisans programlarında da benzer adaletsizlik var. Detaylı bilgiyi KYK destek hattından alabilirsiniz. Başarılar.

 401. Merhaba, ben doktora öğrencisiyim, tez aşamasındayım, 2014 eylül ayında başladım. 19.01.2015 yılında KYK bursum başladı, bitiş tarihi de 30. 06. 2018 yazıyor, KYK ve e- devlet adresinde… toplamda 8 dönem almam gerekmiyor mu, neden erken kesiliyor? Bu konu hakkında yardımcı olursanız çok memnun olurum.

 402. Arzu hanım merhaba. 2 yıllık bölümde okuduysanız maksimum 2 yıl burs veya kredi alabilirsiniz. 2 yıl sonunda okulunuz uzarsa burs alamayacağınız gibi öğrenim kredisi de alamazsınız.

 403. mrb ben 2 yıllık okudum burs çıktı bana okul bitti ama alttan derslerim kaldı şimdi aldığım burs krediyemi düşünür bununla ilgili bi bilgisi olan var mi acaba

 404. Talha merhaba. Başarısız sayılanların bursunun kesileceği ay belli değil. Üniversite KYK’ya ne zaman iletirse o zaman kesilir. Ancak durumunuz farklı. Yeniden yurtta kalmak istiyorsanız kararı yurt müdürlüğüne iletin. Diretirse KYK İl Müdürlüğüne gidin. Başarılar.

 405. Hocam selamlar, Üniversiteye 2016 girişliyim ilk senemde yurttan süresiz çıkarılma cezası aldım bundan dolayı milli sporcu bursum kesildi fakat 4 ay sonra Dava açtım ve YÜRÜTMEYİ DURDURMA KARARI aldım geçen yıl 1. Sınıfta başarısız sayıldım fakat milli sporcu bursum kasım ayı itibariyle yatmaya devam ediyor başarısız sayılanların bursu hangi ay da kesilmesi lazım normal şartlarda

 406. Funda hanım merhaba. Söz konusu durumu KYK’ya dilekçe ile bildirmeniz gerekiyor. Normalde bursunuzun kesilmemesi gerekiyor ancak yatay geçişle alttan aldığınız ders sayısı 4’e çıkmış durumda. Üniversiteniz bunu haziran ayında bildiriyorsa hazirana kadar alırsınız ancak yine de e-devletten kontrol etmenizi öneriririm.

 407. Hocam meraba alttan 2 dersim vardı yatay geçiş yaptım 2 dersin daha ders içeriği tutmadığı için kaldı sayıldım şuan ikinci sınıftayım ve o 2 dersi alıyorum… bursum kesilirmi kesilirse ne zaman kesilir… okula sordum başarısız olan öğrencileri kyk ya haziran ayında bildirmişler henüz burs alıyo olarak gözüküyorum ama kesilirse ne zaman keserler bursumu….

 408. üniversite 2.sınıfım 1. sınıftan alttan 1 dersim var kyk bursuna başvurulabilirmiyim ve çıkma ihtimali varmı

 409. Merhaba. Okul uzayınca zaten bursunuz kesiliyor. Okul uzadığı zaman kredi de alamazsınız.

 410. Merhaba, 4 yıllık bölüm okuyorum ve kyk bursu alıyorum. Erasmus düşünüyorum fakat hocalarım bölümümden ötürü derslerimin tamamından denklik alamayacağımı ve otomatik olarak okulun uzayacağını söylüyor. Bu nedenle okulum uzadığında kyk bursum krediye döner mi? Teşekkürler.

 411. @Ceylan12 merhaba. Asgari ücreti geçmediği takdirde sigortalı çalışmanız bursunuzu etkilemez. Yarı zamanlı çalışırsanız bursunuz kesilmeyecektir.

 412. Üniversite 3. sınıf öğrencisiyim ve kyk bursu alıyorum(geri ödemesiz). İbb iştirak şirketlerinden birinde yarı zamanlı çalıştığımda bana bir ücret verilmesi sonucunda bursum kesilir mi?

 413. Asgari ücret üzerinde sigortalı işte çalışırsanız bursunuz kesilir? Üst sınır asgari ücret.

 414. Merhaba ben özel eğitim öğretmenliği bölümü dolayısıyla öğretmenlik bursu kazandım bu yıl. Yazın 3 ay asgari ücret üstünde sigortalı bir işe girersem bursum kesilir mi? Teşekkürler

 415. Meraba ben bu sene iki yıllık bir üniversiteyi kazandım yaklaşık 3 haftadır gidiyorum ama okulu dondurmak istiyorum ve tekrar sınava girip 4 yıllık başka bir üniversite kazanırsam burs alabilir miyim ?

 416. Hikmet bey merhaba. Üniversite bildirmediği sürece KYK başarı durumunuzu bilemiyor. Sanıyorum üniversite bildirmemiş. Eğer sağlıkla ilgili sorunlarınız vardıysa bunu KYK’ya dilekçe ile bildirebilirsiniz. (Sağlık raporu vs. ile kanıtlamak şartıyla.) Ara ara e-devlete bakmanızı tavsiye ediyorum. Çünkü ortalamanız cidden düşük ve alttan çok fazla dersiniz var. Bursunuz bir kez kesilirse alttan dersleri verseniz dahi yeniden devam etmez. Yeniden başvuru yapmanız lazım bursunuz kesilirse.

 417. hocam lisans öğrencisi 2.sınıfım geçen sene özel nedenlerden dolayı doğru düzgün okula gidemedim şu an güz döneminden alttan 6 tane ders alıyorum genel 2 dönem ortalamam 0.74. geri ödemesiz burs alıyordum şu an e devlette hala burs alıyor olarak gözüküyorum acaba yılbaşından sonra mı geri ödemeliye döner ya da alttan aldıklarımı yüksek ortalamayla verirsem bursum devam eder mi?

 418. O altan ff olayigini öğrenci işleri halletti bu gün hocam sadece şunu merak ediyorum şimdi geçen sene yerleştim bana normal burs çıktı okulumu dondururken bursumuda dondurdum şimdi öğrenci belgesini ve kayıt dondurma belgesini yolladım kyk ya zaten onlar istediler sizce herhangi bi sorun olur mu

 419. Sanıyorum bir problem çıkmaz. Öğrenci işleriyle konuşup durum nedir öğrenin. Kayıt dondurduğunuzda dersleriniz FF olmaz. Hiç almamış gibi görünür sistemde.

 420. Evet hocam eminim hatta kayıt dondurma belgesinide aldım öğrenci işlerinden sonra kyk ya yolladım yani seneye okula başladığında bize kayıt dondurma belgesini ve öğrenci belgesini yollayın bursunuzu aktiv hale getirrcez dediler bende dün yolladım bana böyle dediler bursumu gene alabilirim değil mi hocam

 421. Okulunuzu dondurduğunuza emin misiniz? Eminseniz belgeyi okula gönderin değişikliği yapsınlar. Ardından KYK’ya öğrenci belgesini gönderin burs almaya devam edebilirsiniz.

 422. Ben geçen sene 4 yıllık univesite kazandım okula 3 hafta falan gittim sonra kaydimi dondurdum ve burs basvurusundada daha önce bulunmuştum bana karşılıksız burs çıktı kyk yurtlar kurumunu aradim bana kayıt dondurma belgesini yollayın dedi yolladım bursunuzu dondurdum dediler seneye okula basladiginizda bize öğrenci belgenizi ve kayıt dondurma belgesini yollarsaniz gene o burstan yaralanirsiniz dediler ama suan bütün yoklama listesinde altan ff yazıyor bu nasıl oluyor hiç bi yaziliya girmedin ve yazililara girmeden önce kaydimi dondurdum bu nasıl oluyor lütfen biri yardimci olsun hocam

 423. Merhaba. Dikkat edin bursunuz krediye dönmüş olabilir. Bu gibi durumlarda para almaya devam edersiniz ancak borçla karşılaştığınızda şoka uğrarsınız.

 424. Dönem sonunda da kesilebilir yıl sonunda da. Üniversiteniz sizin başarısız olduğunuzu KYK’ya bildiriyor bursununuz sonra kesiliyor. Dikkat edin bu gibi durumlarda bursunuz KYK kredisine dönüşebiliyor. Haberiniz bile olmaz bu durumdan. Bu yüzden e-devletten ara ara kontrol edin bu durumu.

 425. Ders kaydı yaptırmadıysanız büyük ihtimalle bursunuz kesilir. Bu konuda taviz vereceklerini sanmıyorum.

 426. Merhaba bursum kesilecek ama hâlâ kesilmedi eyluldemi kesilir yoksa ocakta mı ?

 427. Merhaba,burs başarısızlıktan dolayı öğrenim kredisine hangi ay dönüşür?Teşekkürler.

 428. Merhaba. Son sınıf öğrencisiyim, burs alıyorum. Ders kaydı yapmadım. Bursum kesilir mi?
  2 dönemim kaldı zaten gelecek dönem de yapmasam kesilme olur mu bundan emin miyiz?

 429. Meb Ben ilahiyat hazırlık okuyorum ikinci dönem başka bölüme geçiş yapsam bursunu kesilirmi

 430. Mehmet bey merhaba, net bir şey söyleyemem ancak kesilmesi için bir neden yok. Bu bilgiyi transkript ile birlikte KYK İl Müdürlüğüne dilekçe ile yollamanızı tavsiye ediyorum. Başarılar.

 431. merkezi puanla yatay geçiş yaptm.yapmadan önce 1 dersim alttan vardı ama yaptıktan sonra 4 ders kredim uyuşmadığı için toplam 5 dersim alttan kaldı bursum kesilirmi

 432. Merhaba babamın is yeri ogrencilere burs veriyor karşılıksız 200 TL ama benim bu donem alttan 3 dersim var ortalamam 1.34 bursu keserler mi

 433. Merhaba ben Gazi Üniversitesi mezunuyum. Öyle bir ibare kullandığımı hatırlamıyorum. Bazı üniversitelerde ortalama bazı üniversitelerde de kaç dersten kaldığınız önemli. Bunun yanında başarısızlığınızın okul tarafından KYK’ya bildirilmesi de gerekiyor. Başarısız olup burs almaya devam eden öğrencilerin olduğunu çok kez duymuştum.

 434. Serhat bey sizin üniversitenin ismi nedir acaba bir yazınızda burs için kalan ders sayısı önemli değil,ortalamanın altında kalırsa burs kesilir demissiniz.Teşekkürler..

 435. Ben burs başvurusu yapıcam ama 1 sene boyunca gitmiyeceğim üniye bursum kesililrmi veya ne olur

 436. Eğer maddi değeri yüksek bir evse etkisi olabilir. Tabi öncesinde KYK’nın bunu araştırması lazım. Net bilgi vermemiz mümkün değil.

 437. İki oğlum kyk dan burs alıyor. Biray önce akrabamın evin tapusunu üzerimize aldık. Bir etkisi olurmu.

 438. Merhaba kyk bursu alirken baska kurum ve kuruluslarda burs alabilirmiyiz kyk bursumuz kesilirmi ? Yardimci olursanız sevinirim.

 439. Harun bey merhaba. KYK öğrenim kredisi yönetmeliğinde kredi kesilme nedeni olarak böyle bir ibare yok. Krediniz kesilmez. Ancak asgari ücret düzeyi üzerinde sigortalı bir işte çalışmanız durumunda kredi alamazsınız.

 440. Hocam kyk dan kredi alan birisi, asgari ücretin üstünde başka bir yerden burs alırsa kredisi kesilir mi,ha bide burs banka hesabına yatcak elden değil

 441. KYK yönetmeliğinde “asgari ücret üzerinde gelir elde edenlerlerin KYK kredisi kesilir.” ibaresi yer almaktadır. Ancak sigortasız bir işte çalışması sebebiyle kredisi kesilmeyebilir. Yine de sigortasız işte çalışmanın kanunen suç olduğunu bilmenizde fayda var. İlerleyen süreçte geçmişe dönük büyük cezalar alabilirsiniz.

  3000 TL geliri olan bir öğrencinin 425 TL krediye ihtiyacı olduğunu düşünmüyorum. Mezuniyet sonrası 30.000 TL’ye yakın borcunuz olmasın diyorsanız krediye başvurmamalısınız.

 442. Merhaba benim bir arkadaşım var kyk dan kredi alıyor ve aylık sigortasız bir işe girecek geliride 3000 TL olcak.Maaşı her ay banka üzerinden yatcak,kredisi kesilir mi acaba ?

 443. Ayşe hanım merhaba. Her üniversitenin başarı kriteri farklı. Kimi burs kesilmesinde ortalamayı dikkate alıyor kimisi de başarısız ders sayısını. Öğrenci işleriyle konuşmanızı tavsiye ediyorum.

 444. Merhaba fırat üniversitesinde okuyorum.Alttan 4 dersim var bursum kesilir mi?ortalamaya mı bakılıyor yoksa kalan ders sayısına mı ?üniversitemizin başarısızlık durumunu bilmiyorum

 445. Merhaba burs kesilme durumlarında bu tarz madde yok. Telaşlanmayın bursunuz kesilmeyecektir. Başarılar.

 446. Merhaba ben bu dönem Afyon Kocatepe Üniversitesi’den Marmara üniversitesine kurumlar arası aynı bölüme yatay geçiş yaptım. Şuan da kyk bursu almaktayım ,alttan dersim yok ve ortalamam iyi . Ancak yeni üniversitemde muaf olamadığım dersleri tekrar almam gerekebilir ; bu durumda kyk bursum kesilir mi ?
  Hızlı bir cevap alabilir miyim acaba ?
  Şimdiden Teşekkürler .

 447. mrb kız kardeşim başbakanlık bursu alıyor annemin üstüne 2 daire var bende arabamı annemin üstüne yaparsam kardeşimin bursuna etkisi olurmu?kesilirmi..şimdiden teşekkür ederim..

 448. Merhaba,ben 2 yillik bolum okudum ve 2.Yilimda burs almaya basladim. Mezun oldum. 2.Universiteye acik ögretime basvurdum. Bursu almaya devam edermiyim yoksa bursum kesildi mi

 449. Vakıf başvurusu sonrası bursunuz kesilmez. Krediye de dönüşmez. Hem özel hem de devlet bursu alan çok fazla öğrenci bulunmakta.

 450. Asgari ücret düzeyinin üzerinde sigortalı bir işte çalışmanız bursunuzun kesilmesine neden olabilir.

 451. ben 4 senelik üniversite okuyorum ve burs alıyorum
  Şu an için bir otelde 1600 tl maaşla çalışıyorum duyduğuma göre bizlere kyk 3 ay sigortalı çalışma izni veriyormuş. bunu neticesinde benim bursum kesilir mi ya da kesilse bile krediye döner mi herkes bir şeyler yazıyor ve kafam çok karıştı lütfen bana yardımcı olun teşekkür ederim

 452. Merhaba iyi günler başbakanlık bursu alıyorum ama o benim ihtiyaçlarımı karşılamaya yetmiyor burs için birkaç vakıfa başvuruda bulundum bursum kesilir mi veya krediye dönüşür mü ?

 453. Hocanın kağıdımı yanlış okuması sonucu yaz okuluna kaldım ve dc ile geçtim ortalamam iyice düştü ve 1.99 da kaldı şuan alttan dersim yok bursun kesilmez diyorlar banada kesilecek gibi geliyor

 454. Vakıflar Genel Müdürlüğü bursu ve KYK bursu adında iki bursa başvuru yapabiliyorsunuz. Devlet bursu olduğu için iki burs çıkmıyor. Zaten bunu başvuru esnasında belirtiyor. KYK bursu çıkarsa özel burs alabilirsiniz.

 455. iyi günler çocuğum bu sene üniversiteye gidecek, burs konusunu çok bilmiyoruz, internetten araştırdım, kyk bursu ve başkanlık bursu farkı anlıyamadım, ikisinide alabiliyormuyuz, ayrıcı diyelim kyk bursu çıktı, başka bir vakıf, şirket vs burs alırsak kyk kesilirmi

 456. bu sene işletme öğrencisiydim ama okula gitmediğim için bütün derslerden kaldım çünkü sınava tekrar hazırlandım ve istediğim bölümü tutturdum şimdi yeniden burs başvurusu yapabilirmiyim ve yeniden çıkma ihtimali nedir

 457. Merhaba ben 4. Sınıfa geçtim ve ortalamadan dolayı bursum kesildi.Peki şöyle söylemler var 3 sene boyunca aldığım burs 4. Sınıfta krediye döndü aldığım burslar kredi olarak görünüp son dönem almış olmama rağmen 4 yıl öğretim gördüğüm kadarıyla ödemem gerekiyor bunun dogruluk derecesi nedir

 458. Merhaba. Burs almaya hak kazanırsa 4 yıl boyunca geçerlidir. Yalnız derslerinden başarısız olursa bursu kesilir. Burs başvuruları ekim ayında başlayacak. Başvuru yaparken milli sporcu olduğuna dair alanı dolduracaksınız. Başarılar.

 459. Merhabalar efendim. Kızım Bu yıl Beden Eğitimi Öğretmenliği bölümünde okuyacak. Kendisi B kategorisi milli sporcu belgesi sahibi. Öncelikle Sporcu bursu için ne zaman, nereye başvuru yapacağız. Ayrıca 4 yıl boyunca burs için bu millilik belgesi geçerli mi, yoksa milli müsabakalara katılmaya devam şartı var mı. Teşekkür ederim.

 460. ilk defa burs alicam.Bisey sorucam geriye odenmesiz burs aliyorum eger derslerim zayif olursa bursum kesiliyormuş.sonra aldim kadar parayi geriyemi ödiyecem ?

 461. Derslerini verse bile kesilen bursu yeniden gelmez. Ancak yeni dönemde derslerinden başarılı olup yeniden burs başvurusu yapması lazım.

 462. Merhaba ben oglum icin bir bilgi istiyorum sizden dört yillk universite okuyo bu sene basarisiz oldu alti dersten kaldi ve bursu kesildi derslerini yeniden verirse bursu acilirmi lutfen bilgi verirmisiniz

 463. Mustafa bey merhaba. Başarısız olmanız halinde bursunuz krediye dönüşür. İlerleyen dönemlerde eğer yeniden başarılı olursanız krediniz tekrar bursa çevrilmez. Yani yeniden burs alabilmek için kredinizi iptal ettirip burs başvuru döneminde yeniden burs başvurusu yapmanız gerekmektedir ki bu da düşük bir ihtimaldir. Çünkü sistemde bir kere de olsa”başarısız” olduğunuz gözükmektedir. İstisnaları var mıdır bilmiyorum ancak durum bu şekilde.

 464. ‘Bir öğrencinin 4 ve daha fazla başarısız dersi olduğu durumlarda KYK bursu kalan ders sayısı 3’ e düşene kadar kesilmektedir’yazmışsınız.Aynı zamanda bi yerde de :’Bursunuz krediye dönüştükten sonra bir sonraki dönem başarılı olsanız dahi krediniz bursa dönüşmez.’yazmışsınız.Bu konuya bi açıklık getirir misiniz burs krediye döndükten sonra tekrar bursa dönebilir mi?

 465. Ayşegül hanım merhaba. Her üniversitenin başarısız kriteri farklı. Bu durumu üniversite öğrenci işlerine sormanızı tavsiye ederim. Buradan net bir şey söylemek mümkün değil.

 466. @Hüseyin bey durumunuz çok karışık. Şuan okuduğunuz MYO 2 yıllık olduğu için kurum üniversite yaşantısı boyunca size maksimum 2 yıllık kredi ve burs verir. İlk yıl lisans da olsanız burs aldınız. İkinci yıl da kredi aldınız ve 2 yıllık hakkı doldurdunuz. Sanırım 3.yıl için kredi alamazsınız. Bu konuda uzman değilim bu yüzden lütfen KYK yurumunu arayın. Twitter kullanıyorsanız @KYK_DESTEK ‏hesabına soru sorarsanız çok hızlı dönüş yapılıyor.

  Umarım 2.sınıfta da kredi almaya devam edersiniz. Sağlıcakla kalın.

 467. 4 yıllık lisans bölümü okuyordum 1. sınıfı başarısız bitirdim tekrar sınava girdim ve meslek yüksek okulu kazandım ilk yıl burs alıyordum başarısız bitirdiğim için gerekli belgeleri yolladım krediye döndü bursum onuda 1 yıl aldım ve haziranda kesildi kyk yı aradım dilekçe yollamanız gerek dedi şuan hala öğrenim görüyorum 2. sınıfa geçtim ama kredi alamıyorum acaba kredi devam etme ihtimali var mı çünkü memurlarda biri farklı biri farklı söylüyor

 468. Enes bey merhaba, KYK yönetmeliğinde “asgari ücret düzeyinde aylık veya ücretle sürekli bir işte çalışan veya gelire sahip olan öğrencilerin bursu kesilir” ibaresi kaldırıldı. Yine de KYK’dan bilgi almanızı tavsiye ediyorum.

 469. Rabia hanım merhaba. Her üniversitede bu durum farklı genellikle 1 dönemde 3 dersten kaldığınızda KYK bursunuz krediye dönüyor. Bunu takip etmeniz gerekiyor.

 470. merak ettıgım bır husus var ders sayısı 3 e dusunce kredı gerı bursa kendılıgındenmı dönecek.yazılan yazıda ders sayısı 3 e dusene kadar denılmıs

 471. Merhaba benim 3 tane kaldigm ders var iki tanesi inglzce uzaktan egitim iki donemde kaldim ,agnom 2.70 bursum krediye donusurmu?

 472. Hafza merhaba, Gazi Üniversitesinde 2 dersten kalınca kesilmiyordu. Yüksek ihtimalle kesilmez. Ortalamanız 2.00’ın üzerindeyse hiç sorun yok.

 473. Nazlıcan merhaba. Başarı kriteri üniversiteler arası değişiyor. Eğer üniversite sizi başarısız görürse bu durumu KYK’ya bildiriyor. Süreç bu şekilde işliyor. Korkulacak bir durum yok gibi duruyor.

 474. merhaba.. genel ortalamam 1.98 ve başarı ortalaması sdü de 2.0 şimdi yaz okuluna kayıt yaptırıp ortamamı 2.0 yapsam bursum yine de kesilir mi ?

 475. Her üniversitede kriterler farklı. Bursunuz krediye dönüşür. Daha önce aldığınız bursları geri ödemezsiniz yalnızca krediye döndükten sonrakilerin geri ödemesini mezuniyet sonrasında belli süre geçtikten sonra yaparsınız.

 476. Merhaba. Ben Buleent Ecevit Universitesinde okuyorum ilk donemden iki tane alttan dersim kaldi, ikinci donemden uc tane kalicak gibi ortalamam 1.99 bu durumda bursum kesilir mi? Yoksa krediye mi dönüşür? Dönüşürse önceden aldigim bursla beraber mi ödeme yaparim yoksa?!

 477. İyi günler ben birinci dönem 4 dersten kaldım ikinci dönem ise hepsini geçtim ve iki dönem ortalama 2.00 bu durumda bursum kesilir mi

 478. Burak merhaba. KYK bursunun kesilmesi açıklamasında maalesef yukarıdaki ibareler yer almaktadır. Sigortalı çalışabilirsin ancak tam zamanlı olmaması gerekiyor. Kısmi, yarı zamanlı, part-time çalışmalarda bursun kesilmiyor.

  Ailevi durumunun bir önemi maalesef yok. Part-time bir işte çalışmanı tavsiye ederim.

  Keşke elimizden bir şey gelse…

  Saygılarımla.

 479. Merhaba ailevi durumum kötü olduğu için çalışmam gerekiyo hiç bir yerde sigortasız kabul etmiyor. Aileme gelen resmi bir gelir yok ve anne babam ayrı bu durumda sigortalı bir işe girdiğim zamanbursum kesilir mi

 480. merhaba ben marmara hukuk 3. sınıftayım.suanda 5 dersim kaldı.yaz okulunda bunları duzeltirsem burs kesilmez degilmi? yoksa simdiden kesilir mi ?

 481. Merhaba. Benim ilk senem burs alıyorum. 1. Dönemden 1 dersim kaldı. Üniversitesitemde not ortalamasi 1.80. Benim ortalamam daha düşük. Bursum kesiliyor mu ? Kriter olarak 4 ders ve daha fazlasindan kalma degil miydi

 482. Merhaba ben anadolu üniversitesi isteğe bağlı hazırlık okuyorum final sınavından kaldım bursum kesilir mi?

 483. Merhaba ben yazin sigortalı bir işte çalışacağım bu durumda bursum kesilirmi kesilmemesi için ne yapmam gerekir kısa sürede cevap veririseniz memnun olurum.Teşekkürler

 484. Üniversiteden üniversiteye değişiyor Kübra hanım. Öncelikle öğrenci işleriyle görüşmenizi tavsiye ederim. 4 ders çok mühim değil örneğin bizim üniversitede. Ortalama 2.00’ın altına düşerse burs krediye dönüşüyor.

 485. meraba benim ilk donemden iki dersim kaldi bu donemde iko dersten kalirsam bursum kesilir mi cvp icin tskler şimdiden

 486. Önceki bölümü bitirdiğiniz için böyle bir durumla karşılaşmış olabilirsiniz. Detaylı bilgiye sahip değilim bu konuda.

 487. Merhaba aceleyle yazmışım anlamsız olmuş braz.
  Şu an dört yıllık bi bölüm okuyorum yeni birinci sınıfım, bu dört yıllık bölümden önce iki yıllık bi bölüm okumuştum ve iki yıl burs aldım, bu sene tekrar burs başvurusı yaptım ama bişey çıkmadı bana, dikey geçişle falan dört yıllığa gelmedim ondan mezun oldum tekrar hazırlanıp kazandım.. Şimdi burs yok çıkmadı umarım anlatabilmişimdir saygılarımla..

 488. Merhaba, tam olarak ne demek istediğinizi anlamadım. Detaylı açıklama yaparsanız sağlıklı bir cevap verebilirim. Esenle

 489. Ben iki yıllık okudum ve burs aldım tekrar hazırlanıp lisan okuyorum şimdi ama bana herhangi bi burs çıkmadı ne yapmam gerekir acaba?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim