Haberler

KYK bursu hangi durumlarda kesilir?

KYK bursu adı altında her ay düzenli olarak 4 yıl boyunca verilen ücret bazı sebepler neticesinde kesilecektir. 2024 yılında aylık 2.000 TL olarak belirlendiği Kredi Yurtlar Kurumu bursu karşılıksız verilen bir burs olup kredi gibi mezun olunduktan 2 yıl sonra geri ödemesi başlamamaktadır.

KYK, burs/kredi yönetmeliğinde değişikliğine gitti. Bu değişiklik not ortalaması, alttan kalan ders sayısı ve hazırlıktaki başarısızlıkla ilgili. Aşağıda güncellememize değindik.

Videoyu izleyerek kaç dersten kalırsam KYK bursum kesilir konusu hakkında bilgi edinebilirsiniz.

YouTube video

KYK BURSU HANGİ DURUMLARDA KESİLİR?

 • Bir öğrencinin vefat etmesi neticesinde aylık düzenli olarak aldığı KYK bursu varislerine veya ailesine kalmayacak olup vefat ettiği ay itibariyle öğrencilikle ilişiği kesildiği gibi bursu da kesilmektedir.
 • Bir öğrencinin 4 yıl tamamladıktan sonra mezun olmadığı durumlarda, okulu 5 veya 6.yıla uzasa da 4. yıl sonunda bursu kesilmektedir. Yani bir öğrencinin alacağı burs süresi okulun normal süresi ile ilişkilidir. Bir tıp öğrencisi en fazla 60 ay burs alırken 4 yıllık okuyan bir mühendislik öğrencisi 48 ay almaktadır.
 • Eylül 2018’de KYK burs yönetmeliğinde yapılan değişikliğe göre not ortalaması 4’lük sistemde 2.00’nin altında olan öğrencilerin bursu kesilir.
 • Almakta olduğunuz bursun devam edebilmesi için not ortalamanızın ekim ayındaki YÖKSİS kayıtlarında 2.00 ve üzeri olması gerekmektedir. Bursun kesilmesinde yıl sonu ortalaması dikkate alınmaktadır.
 • Not ortalaması 100’lük sistemde 53.33’ün altında olan öğrencilerin bursu kesilir.
 • Hazırlık sınıfında da sınıfı geçemeyenlerin bursu kesilir. Bunun yanında hazırlık sınıfını geçseniz dahi yukarıda bahsedilen ortalamaların altında sınıfı geçmeniz halinde bursunuz yine kesilir.
 • Bir öğrencinin disiplin suçu işlemesi ve bunu tekrarlaması sonrasında okul ile ilişiği kesildiği durumlarda KYK bursu da kesilmektedir.
 • Bir öğrencinin okulu bırakması sonucu KYK bursu kesilmektedir. Örneğin 2 dönem üst üste ders kaydı yaptırmayan öğrencinin 2. Dönem itibariyle Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) bursu kesilmektedir.
 • 2 yıl okuduktan sonra başka bir bölüme geçen ve 2 yıl da orada okuyun öğrencinin mezuniyetine 1 yıl kalsa dahi 4. Yılını doldurduğu için öğrenim kredisi ve KYK bursu kesilecektir.
 • Değerli arkadaşlar 2015 yılı sonu itibariyle yayımlanan Kredi ve Yurtlar Kurumu Yönetmeliğinde burs verilmeyecek kişiler başlığındaki “asgari ücret düzeyinde aylık veya ücretle sürekli bir işte çalışan veya gelire sahip olan öğrenciler” ibaresi kaldırıldı. Yani artık asgari ücret düzeyinde çalışan öğrencilerin bursları kesilmeyecektir. Ancak asgari ücret düzeyinde sigortalı bir işte çalışan ve ilk defa burs başvurusu yapacak öğrencilerin başvuru sonrasın sosyal durumları göz önüne alındığı için burs çıkma olasılığı çok azdır. Ancak burs alan öğrenciler asgari ücret düzeyinde bir işte çalışırsa bursları kesilmez.

KYK BURSUYLA İLGİLİ SIK SORULAN SORULAR

İçindekiler

İlgili Makaleler

892 Yorum

 1. merhaba güz dönemi ders seçimi yapmış derslere ve sınava girmemiş ögrenci bahar döneminde okul ve burs dondurma yapsa bursu yine sene sonu nottan veya devamsızlıjtan kesilirmi dondurma yapacaksa ders seçimi yapmamalı mı bahar döneminde

 2. merhaba zorunlu hazırlığı dönem sonunda geçemezsek ama ekimde hazırlığı atlayıp bölümümüzde olsak burs kesilir mi

 3. 1 sınıf öğrencisiyim seneye başka bir ilde aynı bölümü okusam burs kesilir mi

 4. Merhaba bahar dönemi için yatay geçiş yapmayı düşünüyorum , yatay geçiş yaptıktan sonra sadece gideceğim okulda ki gano ma mı bakılır (2. dönem için) yoksa devam ettiğim okulun güz dönemki ortalaması da etkiler mi. Yardımcı olabilir misiniz?

 5. farklı bir yerden burs başvurusu yapacağım bu bursumu etkilermi

 6. Hocam ben şu anda 4 yıllık okuyorum ve ortalamam 2 nin altına düştü ve bursu Ekim ayında kesilecek ama bu sene 2 yıllık başka bir bölüme kayıt yaptırdım. O 2 yıllık bölüm üzerinden tekrar burs başvurusu yapabilir miyim? 2 üniversitede de örgün okumaktayım.

 7. Ben hâli hazırda lisans öğrencisiyim ve bana burs çıktı geçen sene bu sene daha önce bıraktıgim önlisans bölümüne af ile kayıt yapmayı dusunuyorum önlisans da derslerden başarısız olursam lisans bölümü ile aldığım burs kesilir mi ? Birbirlerini etkiliyorlar mı?

 8. Merhaba , benim anne babam yurtdışında ama üzerlerine kayıtlı herhangi bi mal varlığı yok ben gazı dedemle yaşıyorum , burs çıkma ihtimali az mı?

 9. Yurt başvurunuz olumsuz değerlendirilebilir ancak burs/kredi başvurusu yapabilirsiniz.

 10. Merhaba ben bahar döneminde yüksek lisans kaydı yaptırdım fakat devam edemedim ilk dönemimde devamsızlıktan kaldım maalesef. Yeni dönemde yani bu yıl Ekim ayında başlayan burs başvurusunda bulunsam burs veya kredi alabilir miyim acaba? Bilginiz varsa yardımcı olabilir misiniz? ( 2.dönem kayıt yapıp gidemedim sadece bir dönem devamsızım)

 11. Okul sisteminde ortalamam 63 fakat gano sanırım okul sisteminde yöksisten farklı olarak işlenmiş. Bursum kesilir mi?

 12. Naz Hanım merhaba,

  2021-2022 eğitim yılında güz ve bahar dönemi ortalamanızın 2.00 üstü olması gerekiyor.

 13. Sema Hanım merhaba,

  Ekim ayına kadar bursunuz yatmaya devam ediyor ancak ara ara Ziraat hesabınızı kontrol edin.

 14. Ortalamam 1.99
  Ekim ayında yoksiste ortalamanın 2 olarak gözükmesi gerekiyor bursun kesilmemesi için peki ben ekime kadar olan süre de burs olarak mı almaya devam edicem yoksa direkt kredi olarak mı ?

 15. Hocam bir sey sorucam ben 2.sinifim benim genel not ortalama:2.56 fakat bu donem 1.80geldi.ama genel ortalamam 2.56 bursum kesilir mi

 16. Merhaba ben şuan 2.sınıfı bitirdim.bu yıl ilk dönem ortalamam 1.78 ikinci dönem ortalamam iste 2.12 geldi ancak ganom 3 bursum kesilir mi?

 17. Merhaba suan önlisans 1.sınıf öğrencisiyim ve bu sene kyk burs başvurusuna başvurduğumda çıkmadı seneye tekrar deneyeceğim ama aynı zamanda ek olarakta tekrar sınava girdim 4 yıllık bir bölüm daha okumayı düşünüyorum, burs eğer çıkarsa 1 senemi alabilirim yoksa 4 yıl boyuncada alabilir miyim?

 18. Merhaba ben ikinci sınıf öğrencisiyim birinci sene ganom 3.10 bu sene ikinin altında kalırsa bursum kesilir mi bir de geçiş yapmayı düşünüyorum saydıramadığım dersler yüzünden ganomun düşüp bursumun kesilmesi gibi bi durum söz konusu mu teşekkür ederim.

 19. Merhaba ben 4 yıllık üniversiteyi 3 yılda bitiriyorum. Normalde burs süresi 4 yıl ya 3 yılda mezun olursam bursum kesilir mi? 2. Sorum: aynı zamanda başka bir üniversitede ogrenciligim devam ediyorsa yine de kesilir mi?

 20. Merhaba, temmuzun başında tıp fakültesi 6. Sınıfa geçiyorum. İntörn oluyorum yani. Yukarda tıp fakültesi öğrencileri 60ay burs alıyor demişsiniz. Ben 6. Sınıfta burs almıycam mı demek oluyor bu??

 21. merhaba ben birinci sınıf öğrencisiyim ortalamam birinci donemde 1.80 altında ikinci donem 2.10 yaz okulu ile düzeltirsem birinci dönemi bursum kesilir mi sonuçta yaz okulu bunun için değil mi
  ikinci sınıfta birinci sınıf birinci dönem ortalamam 2 üstü yapar şeklinde gözükür ikisinin toplami 4 Bölü ikiden iki yapar yanlış mıyım

 22. 1 yıl başka bölüm okudum sonra kaydımi silip başka lisans bölümüne geçtim burs nakli yaptim fakat 3. Sınıfım derslerim iyi
  Diğer bölümde bir yıl aldım diye 4. Yıl doluyor bursum kesilicek uzatma şansım varmı

 23. Merhaba ben örgün lisans bölüm okuyorum ikinci sınıfta örgün bir önlisans bölümü de beraber okumak istiyorum KYK bursum lisans bölümüne göre mi hareket eder ?

 24. Merhaba ben örgün lisans bölüm okuyorum ikinci sınıfta örgün bir önlisans bölümü de beraber okumak istiyorum KYK bursum lisans bölümüne göre mi hareket eder ?

 25. Hazal merhaba,

  dersten kalmanız önemli değil ortalamanız 2.00’nin altına düşmediyse sorun olmaz. Ancak döneminiz uzarsa en fazla okulunuzun normal yılı kadar burs/kredi alabilirsiniz. Örneğin bölümünüz 4 yıllıksa siz en fazla 4 yıl burs alabiliyorsunuz. Uzayan dönemde burs alamazsınız.

 26. Merhaba ben iç mimarlık okuyorum 1 dersten kaldım 2.sınıfım o ders dönemimi uzattı.Bursum seneye kesilir mi? bide iki dönem ortalaması mı yoksa 1.sınıf ortalamam +2.sınıf ortalamam ile mi not ortalamasına bakılmakta?

 27. Zorunlu hazırlık okurken ara dönem muafiyet sınavını geçtim ve hazırlığın ikinci döneminden muaf oldum. KYK bursum bu durumda kesilir mi?

 28. Merhaba ben üniversiteye gidiyorum ama bu bölümü bırakmak istiyorum bölümü bırakıp yks sınavına girersem bölümü kazanınca 1 sene boyunca burs kesintisi +o zamana kadar aldığım bursları iade etmem lazımmış bu doğru mu?

 29. Merhaba ben sınıf öğretmenliği 1.sinif öğrencisiyim ilk dönem ve ikinci dönem derslere ve sınavlara girmezsem bursum dönem içinde kesilir mi yoksa yıl sonunda mı kesilir lütfen cevaplarsanız sevinirim

 30. merhaba bir sorum olacaktı örneğin 650 lira bursun 400 tlsini kullandım geriye kalan 250 tlyi kartta bıraksam bir şey olurmu yoksa başka bir karta mı aktarmalyıım

 31. Merhaba ben örgün lisans bölüm okuyorum ikinci sınıfta örgün bir önlisans bölümü de beraber okumak istiyorum KYK bursum lisans bölümüne göre mi hareket eder ?

 32. Merhabalar
  Yıl sonu ortalaması dikkate alınır derken sadece bahar döneminin ortalaması mı alınıyor, ya da mevcut bulunduğumuz sınıfın güz ve bahar dönemlerinin ortalaması mı alınıyor, yoksa genel ağırlıklı not ortalaması mı alınıyor ?
  Teşekkürler

 33. merhaba, ben isteğe bağlı hazırlık öğrencisiyim not ortalamam 62 ve seneye bölümümden devam edeceğim acaba bursum kesilir mi?

 34. Ben lisans 3.sinifa geçtim kyk bursu aliyorum aöf den onlisansa kayıt yaptırıp aynı anda iki üniversite okursam bursum kesilir mi?

 35. Bursumun yatırıldığı hesapta vadeli mevduat hesabı açıp paramı faize yatırsam bursum kesilir mi? Sonuçta aylık az da olsa gelir olmuş olacak.

 36. ben ve kardeşim burs alıyoruz babam ev almayı düşünüyor burslarımız etkilenirmi

 37. Merhaba üni 4. Sınıfa geçecem ve 3. Sınıftayken üstten ders aldım 4. Sınıfdan her iki dönemden de sadece bir dersim kaldı bursumun kesilme durumu olur mu

 38. Merhaba 2 yıldır burs alıyorum 2 yılım daha kaldı araba alıp üzerime yaparsamsa eğer bursum kesilir mi ?

 39. merhabalar,
  2 yıldır burs alıyorum, ama miras yoluyla bana 200bin tl. civarı bi para geldi. onu da munferit bi bankada tutuyorum. bu durum bursumun kesilmesine neden olur mu? tesekkür eder, iyi çalişmalar dilerim

 40. 2. sınıfım. Bu dönem sınavlara girmeyeceğim. Hesapladığımda AGNO 2.00 nin üstünde çıkıyor. Sorum şu; Güz döneminde Kayıt yaptırıp gitmezsem bursum ne zamana kadar yatar?

 41. Meraba çocuk gelişimi kazanmistim kaydımi yaptım sonra gitmekten vazgeçtim tekrar çalışıp ilahiyat kazandım şuan ÖSYM sayfamda çocuk gelişimini okuyor gorunuyorum ilahiyatta okuyor gorunuyorum ilahiyat okurken burs kazandım çocuk gelişimi okuyor gorunmem bursumun kesilmesine neden olur mu

 42. Merhaba, üzerimde ev faturalarının otomatik ödemesi var . Bu bursumun kesilmesine neden olabilir mi? Ayrıca üzerime vadeli hesap açarsam bursum kesilir mi ?

 43. Ders kaydı yaptırmadığınız için öğrenci gözükmezsiniz ve krediniz kesilir.

 44. Merhaba, 1.dönem ders kaydımı yaptırıp derslerimi geçtim ama ikinci dönem ders kaydımı yaptırmadım. Bu dönem de kyk kredim yatmaya devam eder mi? Teşekkürler.

 45. Merhaba. Yüksek lisansa ara dönemde, yani ocak ayında başladım ve öğrenim kredisine de ara dönem başvurulamadığı için sene başında başvurdum.1.5 yıldır öğrenim kredisi alıyorum fakat bu dönem tez dönemim uzadığı için yarım dönem daha devam edeceğim. e devlet’te kredimin haziran ayına kadar yatacağı yazıyor. fakat bildiğim kadarıyla da tez dönemi uzayan öğrencilerin öğrenim kredisi kesiliyor. bana ödeme yapmadıkları yarı dönemi hazirana kadar ödeyerek 2 yıla tamamlayacaklar mı? e devletteki yazan tarihe güvenebilir miyiz? bunu öğrenmek istiyorum. Ayrıca şuan tekrar bir önlisans bölüm okuyorum devam eder mi bursum? teşekkür ederim.

 46. Üzerimde aktif gelir getirmeyen, arsa olması burs başvurumun olumlu sonuçlanmasını engeller mi?
  Teşekürler.

 47. Hisse alıp satmak bursu etkiler mi veya herhangi bir yatırım yapmak

 48. İş bankası veya Başka bir banka üzerinden hisse alıp satmamız bursu keser mi

 49. Ben 1.sınıf 1.dönem ortalaman 2 nin altında bölüm değiştirdim bursum kesilir mi

 50. Mrblr Ben 5 yıllık hazırlıklı üni kazandım ve burs çıktı fakat bazı imkansızlıklardan dolayı ilk dönem hazırlıkta devamsızlıktan kaldım ve şu an başka bir 4 yıllık üniye yatay geçiş yapacağım ve ordan devam edeceğim bursum kesilir mi ??

 51. Merhaba şu anda lisans okuyorum ama bu yıl tekrardan sınava girip ön lisanstan bir bölüm yazmak istiyorum bursum tamamen kesilir mi yoksa yapabileceğim bir şey var mı?

 52. Fidan merhaba,

  Hiçbir dersi geçemediyseniz ortalamanız 0.00 olarak görünür. Bu dönem tüm dersleri AA ile vermeniz gerekir bursunuzun kesilmemesi için bu da çok zor bir ihtimal :(

 53. Merhaba bazı sebeplerden dolayı ilk dönem sorumlu olduğum derslerin hiç birine katılamadım kaldığım dersleri alttan alıp ikinci dönemde derslerimin hepsine katılıp bu dönemi başarıyla tamamlarsam eğer kyk bursum kesilir mi ?

 54. Zeynep Hanım merhaba,

  Başka bölüme geçerseniz e-Devlet üzerinden burs/kredi nakil işlemini yapmanız gerek. 1 ay içinde yapmazsanız bursunuz kesilir.

 55. Serdar merhaba,

  İkinci dönem sıkı çalışıp genel ortalamanızı 2.00 üzerine taşırsanız bursunuz kesilmez.

  Dönem ortasında burs kesintisi olmuyor. Başarısız olursanız ekim ayında kesilir.

 56. Okulunuzu değiştirirseniz e devlet üzerinden 1 ay içinde burs/kredi nakil işlemi yapmanız gerekecek.Bu işlemi yaparsanız sorun olmaz ancak yapmazsanız bursunuz kesilir.

 57. Zehra merhaba,

  Okulunuzu dondurursanız bursunuz kesilir ve tekrar burs alamazsınız. Ancak okulu dondurduğunuzda bursunuzu da dondurursanız seneye başka üniversiteyi kazanırsanız tekrar bursa devam edebilirsiniz. Bunun için KYK’yı arayıp bilgi almanız gerek.

 58. merhaba,kyk burs parasını çekmesem o parayı birktirsem veya burs parasını baska bir ziraat hesabına aktarsam bursum genede kesilir mi?

 59. Merhaba ben uni 1.sınıf öğrencisiyim. Kaydımı dondurup Seneye tekrardan sınava gireceğim. Şu an burs alıyorum. Seneye tekrardan burs alma şansım olur mu? Lütfen yardımcı olur musunuz?

 60. Merhabalar, ben şuan hemşirelik okumaktayım. Ama bölümümü sevmediğimden dolayı üniversite daha bitmeden yks’ ye tekrar girip bölüm değiştirdiğimde bursum kesilir mi yada bu dört yıl bittikten sonra başka bir bölüme gitsem KYK bursunu alabilir miyim,teşekkürler.

 61. İyi günler. Benim size bir sorum olacaktı:
  Ben üniversite 1 öğrencisiyim ve bu ilk yarıyıl dönemimde çok saçma sıkıntılar yaşadım. İlk başlarda dersleri takip etmeye çalışıyordum fakat sonra benim 2 tane kardeşimin de canlı ders gördükleri cihazlar bozulunca bendeki cihazları onlara vermek zorunda kaldım ve geçici bir süre dersleri göremedim. Ardından durum böyle olunca bir çok ödev kaçırdığımdan ödev listesini takip etmekten vazgeçtim ve online sınav listesini takip etmeye kabul ettim. Fakat işin komik ve aynı zamanda ironik yanıysa şuydu ki bir hoca hariç diğer bütün hocalar sınavları online sınav listesine değil de ödevler listesine koyuyordu. Sırf bu yüzden 3 tane vize kaçırınca bunun moral bozukluğu ile ara vermek zorunda kaldım. Sonra final haftasına son bir hafta kala çalışıp geri döndüğümde yine bazı saçma sıkıntılar yaşadım. Benim 9 dersim var ve bu derslerin 3 ünden yüksek notlarla muaf oldum. 3 tane dersimin en azından final sınavlarını verdim ve onlardan kalmayacağımı tahmin ediyorum. Fakat kalan 3 tane dersten kalabilirim çünkü final sınavlarını da kaçırdım. Özellikle bir tanesinin final sınavı saçma bir şekilde final sınavından 1 hafta önce yapılmıştı. Ve sınavların ödev listesinde olmasından tutun da o final sınavlarından birinin final sınavından 1 hafta önce yapılmış olması konusunda hiç kimse bize herhangi bir bilgi de vermedi. Dolayısıyla bu dönem saçma sıkıntılar yüzünden mağdur duruma düştüm ve hem çalışma imkanım olmadı hem de çalışma hevesim tamamen kaçtı. Bu sebeplerden dolayı 1. Yarıyıl ortalamam yüksek ihtimalle 4lük sistemde 1.50lerde falan olacak. İşin daha da ironik yanı, ben bir de KYK bursu hakkı kazanmıştım. Sizce ilk dönemde yaşadığım bu durumdan dolayı KYK bursum kesilir mi yoksa yıl sonu ortalaması baz alınarak mı bu iş yapılıyor? Çünkü 2. Dönem teknik ve ironik sıkıntıları halledip bunu düzeltebileceğimi düşünüyorum fakat bu dönem imkansız. Yardımcı olabilirseniz çok mutlu olurum. Teşekkürler.

 62. Merhaba,ben şuan hemşirelik bölümünde okumaktayım. Ama istediğim başka bir bölüm var ve ben daha üniversite bitmeden tekrar yks ye girip bölüm degistirdigimde bursum kesilir mi, teşekkürler

 63. Merve merhaba,

  Yıl sonu ortalamanız dikkate alınır. (Dönem ortalaması dikkate alınmıyor.)

 64. merhabalar bilgisayarım bozuk olduğu için 2 dersin vizesine ve öedvine giremedim 1 dersinde vizesine giremedim şuanda ortalamam 1.93 finallerin hepsine girdim . Bursum ilk dönem mi kesilir yoksa 2. dönem ortalaması ile mi hesaplanıyo

 65. Ayşegül Hanım merhaba,

  Erken bitirmelerde sorun oluyor bilginiz olsun. KYK’yı arayıp ne yapmanız gerektiği konusunda bilgi alın lütfen.

 66. Hocam merhaba, ben hazırlık okuyorum. Erken bitirme gibi bir şansım var. Muafiyet sınavına gireceğim. Bu durumda bursum kesilir mi? Üstten ders almalı mıyım kesilmemesi için?

 67. Genel ortalama ile AGNO aynı şey Seyda Hanım. Nasıl bir fark var anlayamadım.

 68. Mustafa merhaba,

  Geçtiğimiz yıllarda hazırlığı güz döneminde bitirenlerin bursunda sorun olmuştu. Çok uğraştılar. Bursunuz bu şekilde kesilebilir. Ancak 1 ders alırsanız herhangi bir sorun olmaz.

 69. Eyüp merhaba,

  Borsada işlem yapmanız bursunuzun kesilmesine engel değildir.

 70. Merhaba ben burs alıyorum fakat aynı zamanda çalışıyorum ortalamam 3.18 hisse alıp satmak istiyorum bu durumda bursum kesilir mi

 71. Merhaba
  Ben hazırlığı güz döneminde bitirip 2. dönem ders seçmemeyi veya 1 ders seçmeyi(türkçe2 gibi)düşünüyorum benim bu iki durumda kyk bursum ne olur ?

 72. Hesaplanan genel ortalama ile AGNO farklı değerlerde. Hangisine göre bursu kkaybederim?

 73. Mervan merhaba,

  Eylül ayı sonuna kadar hazırlığı geçmeniz durumunda KYK bursunuz kesilmez.

 74. 2. Dönem hazırlıktan kalsam Hazırlığı yaz okulunda geçsem lisans eğitimine yine de seneyenin başında başlasam KYK bursum kesilir mi

 75. Doğan merhaba,

  Harç ücretini yatırmazsanız pasif öğrenci durumuna düşersiniz ve KYK bursunuz krediye dönüşür.

 76. Merabalar ben üniversite 2. İkinci öğretim önlisans okuyorum . İkinci dönem harç ücretini yatırmasam devlet bursu krediye dönüşür mü?

 77. Dilan Hanım dilekçe ile yapılıyor bu işlem. KYK’yı arayak bilgi almalısınız. Web sitesinde ne yapılacağı yazmıyor.

 78. Merhaba. Yüksek lisansa ara dönemde, yani ocak ayında başladım ve öğrenim kredisine de ara dönem başvurulamadığı için sene başında başvurdum.1.5 yıldır öğrenim kredisi alıyorum fakat bu dönem tez dönemim uzadığı için yarım dönem daha devam edeceğim. e devlet’te kredimin haziran ayına kadar yatacağı yazıyor. fakat bildiğim kadarıyla da tez dönemi uzayan öğrencilerin öğrenim kredisi kesiliyor. bana ödeme yapmadıkları yarı dönemi hazirana kadar ödeyerek 2 yıla tamamlayacaklar mı? e devletteki yazan tarihe güvenebilir miyiz? bunu öğrenmek istiyorum. teşekkür ederim.

 79. merhaba. bana kyk bursu çıktı onayladım. ancak başka burs da alabilmek için kyk bursunu krediye çevirmek istiyorum. e devletle yapılabileceğini öğrendim ama bulamadım. lütfen yardımcı olur musunuz?

 80. Seyit Ali merhaba,

  e-Devlet üzerinden mutlaka burs/kredi nakil işlemi yapmanız gerekiyor. Aksi durumda bursunuz kesilri.

 81. Gülçin merhaba,

  Burslar geri ödemesizdir. Okulu bırakırsanız geri ödemek zorunda değilsiniz.

 82. Beyza merhaba,

  Önlisans bölümü tercih ettiğiniz için toplamda en fazla 2 yıl kredi alabiliyorsunuz. Bu yüzden kesilmiş olabilir. Eğer 2 yıl dolmadıysa burs/kredi nakil işlemi yapmadığınız için kesilmiştir.

 83. Veysi merhaba,

  KYK burs/kredi nakil işlemi yaparsanız herhangi bir sorun olmaz.

 84. 1. sınıf hemşirelik öğrencisiyim tekrar yks ye girip bölüm değiştirirsem bursum kesilirmi

 85. Merhabalar , ben ilk senemde lisans kazandım ve bir sene gittim okula sonrasında tekrar üniversite sınavına girip aynı universitede önlisans okumaya başladım( aynı üniversitede ) . Lisanstayken kredi almaya başladım ve lisans kaydimi sildirmek için dilekçe yazmıştım ama kaydım silinmedigi için kredi devam ediyordu önlisans ta bu son senem bu gece kredim yatmadı . Sizce kredim kesilmiş midir ?

 86. 1. Sınıfım burs alıyorum okulu bırakırsam bir senenin bursunu geri ödemek zorunda mıyım

 87. Merhabalar ben 1.sınıfım burs çıktı aldım ama bida yks girip bölüm değiştiricem bursum kesilir mi yoksa devam eder mi Teşekkür

 88. Emre Can merhaba,

  Vizelerin önemli değil ortalaman önemli. Finallerden yüksek alıp ortalamanı 2.00’nin üzerinde tutman gerekiyor.

 89. Efe merhaba, geçen yıl birçok arkadaşın kesilmişti. KYK’yı araman gerekiyor.

 90. Hocam 1. dönem hazırlığı bitiricem. 2. dönem lisansa başlamayıp seneye başlarsam bursum kesilir mi?

 91. Muhammed Bey çok yüksek ihtimalle bursunuz ekim ayından itibaren kesilir. Çünkü ortalamanız ilk dönem 0.00 olarak görünür. Yine de KYK’yı arayarak bilgi alabilirsiniz belki yapabileceğiniz bir işlem vardır.

 92. Merhaba, maalesef pandemiden dolayı ilk dönem (yani bu dönem) sınavlara ve derslere katılamadım ve kayıt dondurma tarihi üniversitemin yanlış bilgilendrimesinden dolayı ikinci döneme kaldı. Hali hazırda burs almaktayım ikinci dönem okulu dondurup tekrar sınava gireceğim. Kazanıp yeni fakülteye kaydımı yaptırırsam ve burs nakil işlemini gerçekleştirirsem acaba eski okulumdaki bir dönemlik başarısızlığıma bakılır mı ve bursum kesilir mi?

 93. Merhaba ben ve ablam bi yıldır burs alıyoruz. Derslerimizde hiçbir sorun yok.Babam amcamdan ev alıcak. Maddi olarak orta bir ev. Ev başka bir şehirde olduğundan biz kirada oturmaya devam edeceğiz. Bu durumda bursumuz kesilir mi?

 94. Mezun olur olmaz bursunuz kesilir Masal Hanım.

  Bir bölüm okurken başka bölüm nedeniyle burs alamazsınız. Bir bölümden mezun olduktan sonra da burs alamazsınız.

 95. Merhabalar ben lisansta bir bölüm okuyorum okulu bir yıl erken bitirsem bursum kesilir mi, veya tekrar sınava girsem herhangi bir bölüme yerleşşem okula gitmesem bursum kesilir mi, kesilmez se bile devamsızlıktan v.s kalacağım için ileriki yıllarda o son bir yılı geri ödemek zorunda kalır mıyım, bide örgün yerine AÖF ten devam etsem yine de o bursum kesilir mi

 96. Melisa Hanım size yardımcı olabileceğim bir konu yok. KYK’yı arayarak bilgi almalısınız.

 97. Merhabalar hemşirelik okuyorum ama salgından dolayı staj yapamıyoruz ve uygulama notumuz boş geçecekmiş sınavımızda zordu düşük aldım 20 kredilik bir ders 1. dönem böyle gidersse bursum kesilir mi sonuçta okula gidemiyoruz

 98. Merhaba şuan üniversite okuyorum ama tekrar sınava gireceğim. İstediğim bölüm ve şehir gelirse oraya kayıt yapacağım. Bursum kesilir mi acaba başka bir üniversiteye kayıt yaparsam ?

 99. Kader Hanım merhaba,

  KYK bursu alıyorsanız ve atandıysanız bu durumu KYK’ya bildirmeniz gerekmekte. Aksi takdirde KYK tespit edip seneler sonra çok yüklü faiziyle birlikte geri ödersiniz.

 100. Merhaba. Ben 2020 Ocak ayında atandığım için okulun ikinci sınıf ikinci yarısında okulu dondurdum. Şu an atandığım yerde yine ikiden devam ediyorum . Kimisi artık memur olduğum için iptali için kyk ya dilekçe göndermem gerektiğini söylüyor. Ne yapmam gerekiyor?

 101. Merhaba ben şuan orgunde iki yıllık bir üniversite okuyorum ve son yılındayım aynı zamanda açıktan bir bölüme başladım. Örgünden bu sene mezun olunca açıktan da bir yılım kalmış oluyor KYK bursum kesilir mi açıktan okuduğum için devam eder mi

 102. 4 yıllık bölüm okurken ikinci bölüm olarak 2 yıllık bir bölüm okusam bursum kesilir mi bunada cevap verebilir misiniz lütfen

 103. Melis Hanım merhaba,

  Önlisans öğrencisiyseniz yalnızca DGS ile ara vermeden geçiş yaparsanız bursunuz devam eder. Ancak farklı bir üniversite kazanırsanız ikinci üniversite için burs/kredi hakkınız olmuyor.

 104. Merhaba ben önlisans öğrencisiyim burs alıyorum şu an son senemdeyim ama üniversite sınavına yeniden hazırlanıyorum. Mezun olduktan sonra yeni bir bölüm kazandığım takdirde yani ikinci üniversitede bursum devam eder mi? Ya da bu sene okulu bitirmeyip yeniden baska bölüme kaydoldugumda burs alabilir miyim?

 105. Sıla Hanım merhaba,

  Ortalamanız 2.00’nin altına düşerse veya hazırlıkta kalırsanız bursunuz kesilir ve tekrar hiçbir surette burs alamazsınız. Burs dondurma işlemi yapanları duymuştum. KYK’yı arayın ve detaylıca açıklayın durumunuzu, yapmanız gereken işlemi onlar söyler.

 106. Bugün kyk bursu kazandım ve şuan hazırlık öğrencisiyim fakat sınava tekrar hazırlandığım için şuan derslere devam etmiyorum yani dönem sonunda ortalamam şartnamede yazanın altında olacak. Şuan burs almayı kabul etsem dönem sonunda bu burs ne olur. Veya bursu kabul etsem/etmesem bir sonraki yıllarda bana burs çıkar mı. Bir de burs almayı kabul edip belli bir süre aldıktan sonra iptal etsem ne olur?

 107. Başak merhaba,

  Bu soru açıkçası beni aşar, yanlış yönlendirmek istemiyorum. KYK’yı arayıp bilgi alsanız daha sağlıklı olur.

 108. Merhaba bugün kyk bursu kazandım fakat sınava tekrar hazırlandığım için üniversitemi dönem başı dondurmuştum (2 dönem dondurdum) hala taahhütnameyi kabul etmedim eğer kabul edersem sene sonu bursum krediye mi dönecek okulum donuk olduğu için? (taahhütnamede pasif öğrencilikte başarı kriteri olmayacağı için bursun krediye döneceği yazıyor) Kabul etmezsem seneye tekrar başvurduğumda burs çıkma ihtimali var mı?

 109. Melis Hanım merhaba,

  Bu konuda bir bilgim yok KYK’yı ararsanız daha sağlıklı olur.

 110. Merhaba ben 1.sınıfım bana burs çıktı,yaz dönemi kaydımı dondurup sınava tekrar girmek istiyorum diyelim hamda 100e girdim bursum ilk 100 bursuna döner mi

 111. Ayşe Hanım uzaklaştırma cezası alanların bursu krediye dönüyor diye biliyorum ancak net bilgim yok.

 112. merhaba ben uzaklastirildim okuldan bursum kesilir mi krediye mi doner?

 113. Şeyma Hanım merhaba,

  Mezun olunca bursunuz kesilir. Erken mezun olursanız kalan ayların parasını alamazsınız.

 114. Hocam ben bu dönem erken mezun olacağım. 4 yıllık kyk bursu için anlaşmam var fakat ocakta mezun olduğum zaman bursumu direk kesecekler mi ? Kalan parayı alamıyor muyum? Erken mezun olduğumuz için tebrik etmeleri gerekirken bir de hakkımız olan parayı mı kesecekler

 115. Kübra Hanım merhaba, ara vermek yüksek lisansta burs başvurusuna engel değildir.

 116. İyi gunler . Lisans egitimim bittikten yarım dönem sonra yüksek lisans a basladim . Ve bu sene KYK burs için başvuru yaptım . Yarım dönem ara verdiğim için burs veya kredi almamda sıkıntı çıkar mı ?

 117. Hocam merhaba, ben iki yıldır burs alıyorum ganom 2,27 fakat yıl ortalamam 1,8 E-devlet üzerinden baktığımda hala bursumun devam ettiğini görüyorum sistemde değişiklik mi oldu artık yıl ortalaması baz alınmıyor mu?

 118. Cansu Hanım merhaba, hayır herhangi bir kesilme olmaz. Çok aşırı yüksek fiyatlıysa eğer sorun olabilir belki.

 119. Merhaba, ben 1 yıldır burs alıyorum. Annem ev hanımı, babam serbest meslek. Babamın üzerinde şu anda eski model bir araba var. Annem ev alıp kiraya verse bursumu keserler mi? Bazıları incelemezler o kadar diyor, bazıları kesilebilir diyor. Sizce ne olabilir?

 120. Erhan Bey merhaba,

  Asgari ücretle çalışmanız burs ve yurt başvurusu yapmanıza engel değil ama çıkar mı bilmiyorum.

 121. Merhabalar. Ben şuan sigortalı ve asgarî ücretlei (2324.70 tl) bir işte çalışıyorum burs ve yurt başvurusu yapsam bana çıkabilir mi

 122. Çiçek Hanım merhaba,

  Hayır herhangi bir sorun olmaz.

 123. Gülsüm Hanım merhaba, ilk kazandığınız bölümden itibaren burs süresi işliyor. KYK’daki bilgi maalesef doğru. Dilekçe ile uzatabileceğinizi sanmıyorum yine de deneyebilirsiniz.

 124. Merhaba hocam  ben 4 yıllık ilahiyat fakültesinden 1. Sınıfı bitirip zorunlu  hazırlık olan  5 yıllık bir ilahiyat fakültesine yatay  geçiş yaptım. Orada 1 yıl hazrlık okuduktan sonra  kaldığım yerden yani 2. Sınıftan  devam ettim.  Burs alıyorum ve ilk bursum çıktığında  sözleşmemi 4 yıllık imzaladım yatay  geçiş yaptığımda hazrlık aldığım için öğretim yılım 5 yıl oldu. Bu sene 3. Sınıfım  ve bursum e devletten baktığımda haziran da  kesilecek görünüyor. Başarı durumumda da herhangi bir engel yok dilekçe yazsam bursum 1 yıl daha uzatılır mı yardımcı olursanız çok sevinirim

 125. iyi günler. internet faturası benim adıma gelirse bursum kesilebilir mi ?

 126. Sude Hanım merhaba,

  Bağışlanacak ev eğer gelir getirirse incelemeler sonucu bursunuz kesilir. Ancak gelir getirici bir işlem olmazsa bursunuz kesilmez.

 127. Merhaba ben kamu personeli olmak için ortaöğretim KPSS puanımla başvuracağım ancak lisans programıma devam ediyorum. Başvurursam bursum kesilir mi? Başvururm olumlu sonuçlanırsa elbette kesilir ancak sormak istediğim şey başvurunca direkt kesilir mi

 128. Merhaba. Ben şuan kyk bursu alıyorum. Gerçekten ihtiyacım var. Not ortalamam 3.60 başarılı bir öğrenciyim. Ama büyük anaannem bağış yoluyla üzerime ev vermek istiyor ölmeden önce miras dağıtma açısından. Ama o evin bende bir faydası ya da geliri yok. Yine de Kyk bursum kesilir mi? Bunu bilgi vermem gerekiyor mu?

 129. merhaba ben halihazırda kyk bursu alıyorum üzerime otomobil devri gerçekleştirmem halinde bursum kesilir mi?

 130. Hatice Hanım burs kesilmelerinde Genel ortalamalaya bakılıyor ancak ilk defa bu yıl uygulandığı için neler olur bilemiyorum.

 131. Burs kesilip kesilmeyeceğini şuan e devletten net görebiliyormuyuz yoksa burs yatacağı günü beklememiz mi gerekiyor?

 132. Merhaba yaz okulu aldım yaz okulundan önce ortalamam 1.93 iken 2.23 e çıktı ve ekim ayında olan ortalamam 2.23 olması gerekiyor.Benimle aynı durumda olan arkadaşımın kesilmemiş iken benim bursum krediye döndü yöksise benim bilgim verilmediğinden olabiir mi,ya da yanlış verildiğinden

 133. Merhaba benim 1.dönem ortalamam 2. 17 ve 2 .dönem ortalamam 1.99 bursum kesilir mi

 134. Merhaba ben lisans okuyorum bu yıl tekrardan örgün önlisansa yerleştim ön lisans derslerine kayıt yapmazsam bursum kesilirmi . Sonuçta ben lisas okurken burs çıkmıştı önlisansın hiçbir şekilde etkilememesi lazım diye düşünüyorum soriyim dedim

 135. Merhabalar,
  Ben ankara üni felsefe(ing) okuyordum.Burs alıyordum fakat bursum 1 sene hazırlıkta kalınca kesilip kredi oldu.Hazırlığı 2. sene de geçtim fakat şu an o bölümü okumak istemiyorum. Bölümümü değiştirirsem kyk kredim kesilir mi?
  Başka bir üniversiteye geçicem çünkü.
  Teşşekür ederim şimdiden cevabınız için.

 136. Merhaba bana burs cikmisti lisans bölümü okurken fakat bolumumden memnunbdegildim 1 donem burs aldim 2. Donem ders kaydi yapmadim gitmedim okula bursum krediye döndu simdi baska bi uni kazandim ona kaydimi yaptirdim o kredinin bursa donme sansi varmi aldigim burs meb bursuydu meb bursu tekrar aliniyormu

 137. Bursunuzu dondurmanız lazım hocam. Bu işlemi yapmazsanız bursunuz kesilir.

 138. Elçin merhaba,

  Önceki üniversitenizde burs/kredi aldığınız için tekrar burs/kredi alamazsınız.

 139. Hocam merhaba, ben lisans öğrencisiyim Kyk kredisi alıyorum fakat, bırakıp başka bir bölüme tekrar hazırlanıcam.. hazırlandığım bölümü kazandıktan sonra kyk kredisine tekrar başvursam tekrar kredi alabilir miyim??

 140. merhaba ben unıversıteyı kazandım ve bana burs geldı ben tekrar hazırlandıgımda baska bır bolum ıcın o zaman da bana burs gelırmı

 141. İyi günler 1.97 ganom var 0.03 puan için bursum kesilir mi kesilmemesi için yapılacak bir durum var mı

 142. Hocam merhaba ben hazırlık sınıfını bitirdikten sonra yaz okulunda üstten ders aldım bunun sonuncu da ortalamam 1.63 oldu sadece 2 ders almıştım üstten, bunun sonucunda bursumda bir sorun olur mu acaba i??

 143. Mustafa merhaba,

  Allah rahmet eylesin. Herhangi bir problem olmaz.

 144. Merhaba okul dönemim 5 sene ve 5 senelik burs alma hakkım var okulu 4 senede bitirirsem bursum kesilir mi?

 145. İyi günler.
  KYK’dan burs alıyorum. Başvuru yaparken babamın üzerine bir araç vardı, bunu belirtmiştik zaten ve burs çıkmıştı. Babam 7 ay önce vefat etti. Şimdi onun üstüne olan arabayı ben üzerime alacağım o vefat ettiği için. Acaba bursum kesilir mi veya krediye döner mi? Teşekkürler.

 146. İrem Hanım merhaba, kazanırsanız bursunuz kesilmez ancak e-Devlet üzerinden MUTLAKA burs/kredi nakil işlemi yapmanız gerekiyor. Başarılar.

 147. Merhaba bana 5 yıllık burs çıktı ve ben birinci yılımı daha yeni bitirdim fakat üniversite sınavına tekrar girip farklı bir üni tercihi yapmayı düşünüyorum. Eğer kazanırsam bursum kesilir mi ve kesilemezse de bu beş yıl süresince mi burs almaya devam ederim?

 148. Merhaba ben 2 yıllık bir bölümde okuyorum ilk yılımı bitirdim .Bu yıl tekrar YKS sınavına girdim 4 yıllık tercih yapıp dondurmayı ilk önce 2 yıllık bölümümü bitirmeyi düşünüyorum bursum kesilir mi ?

 149. Hatice Hanım merhaba,

  İhtimal var ancak burs çıkma ihtimalinin çok düşük olacağını tahmin ediyorum. Yine de maddi durumunuzda bir değişiklik söz konusuysa dikkate alınabilir. Çok ihtiyacınız varsa CİMER’e yazabilirsiniz belki bir sonuç çıkar.

 150. Merhaba. Ben yüksek lisansa başvuru yapacağım bu yıl ve lisansta öğrenim kredisi aldım. Mevcut kısmı borcum da var öğrenim kredimden. Bu koşullarda burs çıkma ihtimali var mıdır? Bilginiz var ise aydınlatırsanız sevinirim.

 151. Meral Hanım merhaba,

  KYK burs kredi nakil işlemi yapmanız lazım. Eğer bu işlemi yapmazsanız bursunuz kesilir. e-Devlet üzerinden bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

 152. Fakültem 5 yıldı hemşirelik malum 4 bursumu 4 yıl daha alıcak mıyım

 153. Merhabalar ben veteriner fakültesi okuyordum merkezi yatay geçişle hemşirelik e geçicem bursum yıllık 4 yıl daha alıcak mıyım yoksa düşücek mi ve bu yıl ek olarak önlisans programına(örgün)başvurucağım herhangi bir sorun olur mu bursum kesilir mi

 154. Ali Adar merhaba,

  İkinci üniversiteniz Açıköğretim Fakültesi değil mi? AÖF’te ortalamanız hiçbir şekilde bursunuzu etkilemez.

 155. Merhaba, ben lisans bölümü okuyorum ve ayrıca bir ikinci üniversite bölümü de okumak istiyorum bu durumda kyk bursunun kesilmemesi için iki okuduğun bölümün de not ortalaması 2 nin üzerinde mi olması gerekiyor yoksa sadece örgün olarak okuduğum bölümün not ortalaması mı önemli ?

 156. Semih Bey merhaba,

  Asgari ücretle çalışmanız durumunda bursunuz krediye dönüşmez.

 157. Öncelikle merhaba, 2. sınıf öğrencisiyim ve burs alıyorum asgari ücretli bir işte çalışma durumunda bursumun krediye dönüşme gibi bir ihtimali var mıdır ?

 158. Merhabalar ben burs alıyordum mart ayından sonra Bursum kredi oldu 1 sınıf ogrencisiyim yarı dönemde normal mi kesilmesi İstanbul Rumeli Üniversitesinden İstanbul Gelişim Üniverisyesine geçiş yaptım yarim dönemde rica etsem cevap verirmsiniz benim bildiğim 2 dönem ortalaması alınıyor 2 altındaysa kesiliyordu

 159. Hakan Bey KYK’yı arayarak bilgi alın lütfen. Bu konuda bilgim yok.

 160. Selin Hanım merhaba,

  Gelirinizde ani bir değişiklik olursa bunu KYK’ya bildirmekle yükümlüsünüz. Onun haricinde üzerinize ev olması burs almaya engel değildir.

 161. Merhaba,

  Yatay geçiş sonrası burs nakil başvuru yapmanız gerekirdi e-Devlet üzerinden. Problem bundan kaynaklanmıştır muhtemelen. Hattı düşürene kadar arayıp bilgi alın. Size bu konuda yardımcı olamayacağız.

 162. 2016 girişliyim 2017 de gittim üniye ve kredi kullandım şimdi kesilmiş bu ay yatmadı daha 3. Senemdi ne yapmalıyım 4440472 arayın dediler kaç defa aradım açmıyorlar ne yapacagımı şasırdım yardımcı olun lütfen

 163. Merhaba ben millilik bursu alıyordum geçtiğimiz yıl yatay geçiş ile başka Bir üniversiteye geçtim ancak geçişi yeni yapmışım olarak gözüküyor ve bu ay bana burs yerine kredi yattı. KYK Genel Müdürlüğünü aradım GSB Üzerinden ulaşmam gerekmiş. Ancak hat sürekli meşgul. Buarada herhangi bir başarısızlık durumum da yok ne yapmalıyım şimdi ben?

 164. Merhaba
  Ben 2 yıl önce burs kazandım şimdi 4.sınıfa geçtim 2 yılım kaldı eğer babam bir ev satın alıp benim adıma kaydetmişse bursum kesilir mi?

 165. İyi günler.
  Ben bir yıl hazırlık okudum, dört yıllık bir bölümün üç yılını da bitirdim. Herhangi bir düşük Gano ders kalması gibi durumum yok. E devlette bursumun 30.06.2020 de bittiği yazıyor. Ama benim halan bir yıl daha örgün öğretimim var. Bursum yatmaya devam eder mi?

 166. Gizem Hanım merhaba,

  Burs kesilme durumu yönetmeliğe göre ekim ayında YÖKSİS kayıtlarında görülen ortalamanıza bağlı. Bu da demek oluyor ki genel ortalamanız önemli.

 167. merhaba, diyelim benim ortalamam yetmiyor 2nin altına düştü, ama ben başka okula kayıt oldum tekrar sınava girip başka bölüme başlayacğaım. bursume ne olur?

 168. Merhaba
  Bana 2.sınıfta burs cıktı bursun kesilmesi durumu yil sonu ortalamasinin 2nin altında kalmasıyla mi yoksa genel ortalamanın 2 nin altında kalmasıyla mi gerçekleşiyor
  1.sınıfta burs almadigim için yıl sonu bakarlar diye düşünmüştüm bi bilginiz var mı

 169. Merhaba
  Şu an ben 3.sınıfa geçtim 2.sınıfta burs çıkmıştı genel ortalamam 1.96 ama yıl ortalamam transkiripte gözükmüyor.
  2.sinifin yariyil ortlamalari bu sekilde 1.yarıyıl ort 1.35 , 2.yarıyıl ort 2.68 ikisini toplayıp ikiye böldüğüm de 2.50 çıkıyor sizce bursum kesilir mi yani genel ortalamaya değil yıl sonu ortalamasını esas alırlar mı bi bilginiz var mı

 170. Kadir Bey ekim ayında YÖKSİS kayıtlarında ortalamanız 2.00 ve üzeri olarak görüldüğü takdirde bursunuz kesilmez. Yaz okulu notlarınız ekim ayına kadar zaten işlenmiş olur.

 171. Sene sonu ortalamam 1.95.Yaz okuluyla 2 nin üstüne çıkarsam bursum kesilir mi kesilmez mi?

 172. Merhaba. Okulumda yaz okulu açıldı ders alacağım taktirde 1.donem 1 dersim 2.dönem hiç dersim kalmayacak birinci dönem o dersi verirsem bursum kesilir mi

 173. Nur Hanım merhaba,

  Asgari ücretle bir işe girerseniz ilerde burs almanız için bir problem teşkil etmez. Başarılar dilerim.

 174. Merhaba burs alıyorum üzerime araba ve iş yeri var bursum kesilir mi?

 175. Merhaba ben ünv sınavına girdim şimdi kısa bir süreliğine sigortalı askeri ücretli bir işe girmek istiyorum acaba ilerde bir sıkıntı olur mu burs alma imkanım olur mu acaba ?

 176. Emre Bey merhaba,

  KYK burs yönetmeliğinde böyle bir konuya değinilmediği için herhangi bir problem olacağını sanmıyorum.

 177. Merhaba aktif olarak burs aliyorum mecburen bi tanidigimin aracini uzerime almam gerekiyor, araci uzerime alirsam bursum kesilir mi acaba

 178. Kesilmese bile bu durumu KYK’ya bildirmeniz gerek. Durumunda + yönde bir değişiklik olanların bu durumu bildirmesi gerek. Aksi durumda ilerleyen süreçte faiziyle birlikte geri ödeme yaparsınız.

 179. Burs alıyorum ve memur oldum bursum kesilir mi yoksa devam mı eder ?

 180. Okulu dondurup burs dondurma işlemi de yaparsanız bir ihtimal yeniden okulu dondurduğunuzda bursu aktif ederek burs almaya devam edebilirsiniz. Normalde ekim ayında YÖKSİS kayıtlarına göre işlem yapılıyor. KYK iletişim merkezini arayarak detaylı bilgi almanızı öneririm. Başarılar.

 181. Dilara Hanım merhaba.

  Hazırlık sınıfında kalırsanız bir daha burs alamazsınız. Dondursanız bile bu değişmez.

 182. Merhaba hazırlıkta kalacak olup dondursam eylülde başlasam bursum kesilir mi?

 183. Merhaba, bu sene hazırlıkta kalmış olacağım ama 1 kur kaldığım için 2 ay uzamış olacak. Şimdi okulu dondursam Eylül’de başlasam kesilir mi bursum? Teşekkürler.

 184. Rabia Hanım merhaba,

  Bıraktığınız bölümde KYK bursu aldıysanız yeniden burs alamazsınız maalesef. Eğer bıraktığınız bölümde burs almıyorduysanız burs başvurusu yapabilirsiniz.

 185. Merhabalar, Ben lisans 2. Sınıf öğrencisiyim. Bölümü bıraktım. Tekrar sınava girdim başka bir bölüme geçince yeniden burs başvurusu yapabilir miyim?

 186. merhaba, 1. donem ortalamam 1.66 2. donem ortalamamin en az 2.64 olmasi mi gerek kesilmemesi icin

 187. Elif hanım merhaba,

  Burs yönetmeliğinde bununla ilgili bir bilgi yazmıyor. Sanıyorum kesilmez.

 188. Merhaba burs alıyorum kiptaş evlere yazılsam ev bana çıksa bursum kesilir mi?

 189. Emre bey merhaba,

  Sınıfta kalırsanız bursunuz kesilir.
  Genel ortalamanız 100’lük sistemde 53,33’ün altına düşerse kesilir.
  Genel ortalamanız 4.00’lük sistemde 2.00’nin altına düşerse kesilir.

 190. Merhabalar.Şuanki Ganom 58.94 ve 2.sınıftayım.İlk dönem ki ortalamam 44.86 ikinci dönem daha belli değil.Okulumda yeni geçme notu 60 oldu.Acaba Dno mu yoksa Gano mu esas alınıyor? Acaba geçme notunun 60 olması etkiler mi yoksa bizde de mi 53,33

 191. Merhabalar 1.sjnifim ortalamam 2.97 sadece uzem ingilizceden kaldım bursla alakali bir sıkıntı olmaz değil mi?

 192. Ekim ayında burs başvurusu yapabilirsiniz ancak burs çıkma olasılığı çok çok düşük Cansu hanım.

 193. Ben 1.sınıfı yeni bitirdim burs almıyorum. Ortalamam 1.95 te kaldı 2.sınıfta burs alamaz mıyım

 194. Evet bursunuz kesilir. 4’lük sistemde ortamalanızın 2.00 üzeri olması gerekiyor.

 195. İyi günler kolay gelsin ben Kırşehir ahi Evran üniversitesi 1. Sinif ogrencisiyim transkriptte not ortalamam 4 luk sistemde 1.80 ama yüzlük sistemde 56.8 geliyor bursum kesilirmi

 196. Telefonla aradığımda belgeyi okula verdiğimde beni sistemde hazırlıktan muaf olarak gösterirlerse bursumun kesileceği söylendi. Ben belgemi vermek istiyorum fakat sistemde hazırlıktan muaf diye mi gözükeceğim yoksa başarıyla tamamladı diye mi, bilemediğim için veremiyorum belgemi.

 197. Ben bir sene okuyup okulumu dondurdum , seneye başka bir okula geçeceğim için. dondurduğum sene içerisinde de burs almaya devam ettim, kyk’ya bildirmedim bilmiyordum çünkü bir sıkıntı olur mu? Yoksa 1 sene erken mi kesilir

 198. Hakan bey merhaba,

  Bursunuz kesildikten sonra tekrar aktif olma ihtimali yok. Ya yanlış yönlendirilmişsiniz ya da yanlış anlamış olabilirsiniz. Okulunuzla ilişiğiniz kesilmediği sürece ekim ayına kadar hazırlığı geçerseniz bursunuz kesilmez. Ancak burs dondurma işlemi konusunu da araştırmanızı tavsiye ediyorum.

 199. Merhabalar. Hazırlık sınıfı öğrencisiyim. 1 ay sonra uzaktan eğitim derslerimiz ve sınavlarıız bitiyor. Okulumuz YÖKDİL, YDS belgelerini kabul ediyor. Eğer bu belgeleri verip hazırlığı geçersem bursum kesilir mi? Kyk’yı aradım okula gitmediğiniz süre boyunca kesilir, başladığınız zaman bursunuz tekrar aktif olur dediler. Ve okulun öğrenim durumuma hazırlıktan muaf yazmaması gerekiyormuş. Lütfen bir akıl verir misiniz arada kaldım

 200. İrem merhaba,

  Okulu dondurduktan sonra dondurduğunuzu KYK’ya bildirmeniz gerekiyor. Bu durumda bursunuz sadece okulu dondurduğunuz sürede kesilir, tekrar üniversite kaydınızı aktif ettirdiğiniz zaman başvuru yaparak dondurduğunuz bursu açtırabilirsiniz. Bunun için lütfen KYK’yı arayarak yapılması gerekenleri adım adım izleyin. Başarılar.

 201. selamün aleyküm hocam ben 1.sinifi bitirdikten sonra 2.sene 1.dönem okulu dondurmayi dusunuyorum bursum kesilir mi burs dondurma durumu var mi dondurursam nasil dondurabilirim cunku universiteye 2.donem tekrardonmeyi dusunuyorum o zaman bursum aktif olur mu

 202. merhaba ben kredi alıyorum bu sene lisans programında bir yıl okudum ama tekrar sınava girip iki yıllık bir bölüme başka bir okulda geçmek istiyorum kredim kesilir mi okul bitene kadar almaya devam edebilir miyim

 203. Okulunuz 100’lük sistemde belirliyorsa 57’yi; 4.00’lük sistemde belirliyorsa 1.38’i baz alacaksınız Melek hanım.

 204. Merhaba
  Benim yüzlük sistemdeki not ortalamam 57 dörtlük sistemdeki not ortalamam ise 1.38 olarak gözüküyor. Kyk hangi not sistemine göre bursu kesiyor?

 205. Meraba ben 4 yıllık bi bölümden 1 sene okudum 2 sene 2 yıllık bi bölüme geçiş yaptım bursum kesilir mi

 206. Hazırlık öğrencisiyim 1 mart yökdil sınav sonucumu göstererek geçmek istiyorum şu an geçtiğim takdirde aktif öğrenci olmayacağımdan ötürü bursum kesilir mi ya da kesilmemesi için ne yapmalıyım?
  (Ders kaydı yapılmadığı için kesildiğini duydum bizim üniversitemiz hazırlık öğrencilerine ders kaydı yaptırmıyor)

 207. Merhaba ben ikiyılıktan mezun oluyorum ve geçemçn sene sınava girdim 4 yıllık Bi bülüm tutturdum ve seneye orda okumaya karar verdim burs hakkımın 2 yılını kullandım ve kaydım 4 yıllık ta var bursum kesilir mi yoksa tekrar başvurumu yapmam lazım teşekkürler

 208. MERHABA ÜNİ BİLGİ BEN 3.SINIFIM BUSENE BAHAR DÖNEMİNDE ORTALAMAMI YÜKSELTMEK İÇİN BİR TANE DERS VAR DONEMIMIN DERSİ O DERSİ ALMADIM ONUN YERINE ALTTAN KOLAY BI DERSİ YUKSELTMEYE ALDIM ACABA BURSUM KESİLİRMİ GEÇEN SENE AYNISINI YAPTIM KESİLMEDİ AMA 2 SENE ÜST ÜSTE YAPMAK SIKINTI OLURMU BURS KESİLİRMİ CEVAPLARSAN ÇOK SEVİNİRİM

 209. Merve hanım merhaba,

  Aldığınız harf notlarına göre AA, BA, BB, CB, CC, DC, DD, FD ve FF hepsinin bir ağırlığı var ona göre hesaplanıyor.

 210. Gülsün merhaba,

  Ekim ayındaki ortalamanıza göre kesiliyor.

 211. Muhittin bey merhaba,

  Ekim ayında YÖKSİS’te görünen ortalamanız önemli. Bu yüzden ekim ayında genel ortalamanızın 2.00 üstü olması gerekiyor.

 212. Başka hesaplanma sistemi yok. Yazdığınız gibi hesaplanıyor Kerimcan bey.

 213. iyi günler üniversitede harf notuyla geçme sisteminde ilk dönem ortalamam hesaplandığında 1.5 çıkıyor eğer 2.dönem 2.5 ortalama yaptıgım takdirde yıl sonu ortalamam 2 olarak mı hesaplanıyor direk yoksa başka bir hesaplanma sistemi var mı teşekkürler

 214. İyi geceler benim yarıyıl ortalamam 1.7 geldi bu notu 2. dönem 2’nin üstünde tutup yıl sonu ortalamasını 2 nin üzerinde bititrsem bursum kesilir mi yoksa yarıyıl ortalamam 1.7 geldi diye şimdiden kesilir mi yardımcı olur musunuz ?

 215. Merhaba hocam ders ortalamamız 2 nin altına düştüğünde burs kesiliyor bu kesim hemem dönem sonunda mi oluyor yoksa ekim ayında okula başladığımızda mi oluyor.

 216. Merhaba ben 1. Sinifim burs aliyorum bu donem ortalama 1.66 ikinci dönem ortalamamin 2.34 mu olmasi lazim kesilmemesi icin neye göre hesapliyor o ?

 217. Semih bey “ekim ayında YÖKSİS’teki ortalamanız 2.00’nin altındaysa bursunuz kesilir.” diyor KYK. Yani ekim ayındaki ortalamanız önemli.

 218. Dönem ortalaması mı genel ortalama mı belli olmayacak demişsiniz , belli oldu mu ? ilk dönem ortalamam mı 2 altında olmamalı yoksa genel ortalamam mı ?

 219. Aslı hanım merhaba, ekim ayındaki ortalamanız önemli bu yüzden bahar dönemi sıkı çalışıp ortalamanızı yükseltmelisiniz.

 220. ben 3. sınıfım, güz dönem ortalamam iki altına düşebilir bu bursumun kesilmesine sebep olabilir mi

 221. Yağmur hanım KYK yönetmeliğine göre kaldığınız derse değil ortalamaya bakılıyor ancak bu yıl ilk defa uygulanacak bir sistem olduğu için net bir şey söylemek çok zor.

 222. Merhaba ortalamam 2.50nin üstünde fakat 4 tane alttan dersim var bursum kesilir mi ? Alttan kalan ders sayısı bursu etkiler mi ?

 223. Dönem arasında başka bi bölüme geciş yapmak ıstıyorum gececegım bolumun derslerını alttan alma zorunlulugum var mı ve alttan alırsam bursum kesılırmı?

 224. Hocam iyi günler bn gecene önlisanstan önlisana bahar doneminde myp ipe yatay gecis yaptm ve gecen sene burs almiyodm bu sene nurs alamaya hak kazandm fakat bolum degistrdigim icin bu 4 ders alamadm 1 donemim uzadi bu durumda haziran ayinda bursum kesilecekmi

 225. Rümeysa hanım merhaba.

  Neden böyle bir şey yapıyorsunuz ki? Almanız gereken dersleri almazsanız, sadece aldığınız dersleri AA ile geçseniz dahi bursunuz kesilir.

 226. Sistemsel bir hatadır mesut bey problem olmaz kyk destek hattı öyle söylediyse.

 227. Haluk bey merhaba. Sebebi nedir? Derslerinizde başarısızlık durumunda bursunuz krediye çevrilir.

 228. ilk 100deydim ve normal bursun 3 katını alıyordum ama şimdi hem 500 liraya hem de krediye çevirmişler ne yapmalıyım?

 229. merhaba ben 1 yıl okudum ve yatay geçiş yaptım kyk başbakanlık bursum vardı ve 500 liralık krediye çevrilmiş. Ne yapmam lazım?

 230. Ben kyk bursu alıyordum nakil yaptırdım burs almaya başladım bir ay yattı sonra tekrar e-devlette baktım burs ile ilişkimin kesildiği yazıyor. kyk destek birimini arıyorum burs alıyorsunuz diyor nasıl bir durum bu acaba

 231. İyi günler, ben kyk bursu alıyorum 4 yıllık bölüm okuyorum ikinci sınıfım, ortalamam 3 e yakın ve alttan ders yok yada bir tane var, bahar döneminde zorunlu almam gereken derslerden bir yada iki tane alıp başka ders almazsam kyk bursum kesilir mi?

 232. Ceylan hanım merhaba,

  Nakil tarihlerini kaçırdığınız için bu durum olmuştur diye tahmin ediyorum. Maalesef KYK birçok durumu öğrencilerle paylaşmıyor. Bursu geri almanız zor görünüyor. KYK iletişim merkezini arayarak onlara sorabilirsiniz.

 233. Merhaba ben lisans okurken ilk sene kredi çıktı almadım ikinci sene burs çıktı bir sene burs aldım ve bursumu dondurdum,, tekrar sınava girdim önlisans bölümü kayıt oldum KYK ya dilekçe yazdım bursum açılsın diye,eski kurumda pasif öğrenci olduğum kayıt sildirip nakil yapmam gerektiğini söylediler ,ve ben denileni yaptm nakil olumsuz ,, ben bir yıl burs aldım ve dondurmustum ,, bursumu geri alabilir miyim?

 234. Selin merhaba,

  Ekim ayındaki YÖK-SİS kayıtları geçerli. Bahsettiğiniz konu karışık açıkçası. KYK, okul başarınıza bakıyor YDS’den alınan puanla hazırlığı geçmenizle ilgili hiçbir madde okumadım KYK yönetmeliğinde. Bunun için 444 19 61 no’lu telefonu aramanızı (KYK iletişim merkezi) tavsiye ederim. Anlattığınız şekilde olursa muhtemelen bursunuz krediye dönmez ama yine de net bilgi için KYK yetkilileriyle konuşmanızı tavsiye ederim.

 235. Merhabalar. Ben zorunlu hazırlık okuyorum. 1 Aralıktaki YDS sınavından geçer notu okul eylül ayında kabul ediyor. Dönem sonunda devamsızlıktan kaldım diyelim bu sınavın sonucuyla bir sonraki yıl hazırlık okumak zorunda kalmasam direkt lisans a başlasam benim bursum krediye döner mi? Okul sisteminde kaldı olarak gözükecek eylülden sonra muaf gözükeceğim. Bir sıkıntı oluşturur mu? Teşekkürler.

 236. Hocam KYK’yı arayıp bilgi almanız gerek. Detaylar konusunda bilgim yok.

 237. Hocam burs dondurma yapmak için önce okulu mu dondurmak gerekiyor? Yoksa kafamıza göre dondurabiliyor muyuz öyle okulu dondurmadan? Kredi çevirmezler mi? Hadi 1 sene dondurduk diyelim. Alacağımız 4 senelik bursta yıldan düşerler mi? 3 sene mi burs alırız?

 238. Merhaba, 1.sınıf öğrencisiyim bu sene burs çıktı. 6 dersim var ve birinden BB ile muaf olduğum için ortalamam şuan 3. Ama 3 kredilik mat dersinden bu sene kalmam kesin gibi bir şey. Eğer alttan ders alırsam ama ortalamam yinede 2nin üstünde olursa burs kesilir mi ?

 239. Ahmet bey merhaba burs dondurma işlemindeki amaç zaten başarısızlık durumunu ortadan kaldırmak. Yani siz başka bölüme geçiş yapacağınız için derslerinize odaklanmayacaksınız ve bu yüzden bursunuz kesilecek. Burs dondurma işlemi yaptıktan sonra yeni bir bölüme geçiş yapın ve sonra dondurduğunuz bursu tekrar açın. Detaylı bilgi için 444 19 61’i arayın veya en yakın KYK il müdürlüğüne gidin.

 240. Betül merhaba, burs dondurma işlemi yapmanız gerek. Aksi taktirde ekim ayında bursunuz kesilir ve bir sonraki üniversitenizde burs alamazsınız. Bunun için 444 19 61’i arayın veya en yakın KYK İl Müdürlüğüne gidip bilgi alın.

 241. Merhaba ben bu sene 2 yıllık bi bölüme başladım burs başvurusu yapmıştım ama bi süre önce okula gitmeyi bırakıp yeniden üniversite için hazırlanmaya başladım okulu dondurmadım herhangi bir şey yapmadım zaten tekrar bölüme devam etmicem diye burs çıktı şimdi bana derslerden ve devamsızlıktan kalıcam ekime kadar almaya devam edebiliyorum bursu bunu biliyorum. Peki ben başka bi 4 yıllık bölüme yeniden kayıt yaptırdığımda tekrar burs başvurusu yapıp burs alabiliyor muyum şu an hala okulda öğrenci görünüyorum bursum devamsızlıktan kesilmeden Ağustos ayı gibi okuldan kaydımı sildirsem daha kolay mi olur

 242. Burs dondurmada o dönemki başarısızlık sınıfta kalma bir sonraki yıl bursun kesilmesine neden olur mu

 243. Nakil işlemi yapmazsanız bursunuz kesilir. KYK’yı arayıp bilgi alın ona göre işlem ypaın.

 244. Yıl sonu esas alınıyor Can bey. Hatta ekim ayında YÖKSİS’teki ortalamanıza göre kesilme oluyor.

 245. Elif hanım merhaba, KYK yönetmeliğine göre ekim ayındaki ortalamanıza baklıyor. Ancak detayları bilmiyorum.

 246. merhaba tekrardan hazırlanıp başka bir üniversiteye yerleşmek istediğimden dolayı hazırlığa bır ay gidip bıraktım şu an devamsızlıktan kaldım fakat eğer istediğim üniversiteye yereleşemessem eylüldeki muafıyet sınavına girip bölüme devam ediceğimden kayıt sildirmiycem yada dondurmuycam
  eylüle kadar bursumu dondurmassam ve eylülde muafiyet sınavını verirsem bursum kesilmeden devam edermi

  birde bursumu dondurduğumda ve yeni üniversiteye yerleştiğimde hazırlık sınıfında kaldığımdan bursu tekrar talep ettiğimde bir sorun çıkarmı

 247. Merhabalar. ortalama konusunda kafamda bazı soru işaretleri oldu. Yıl sonu ort. derken genel ortalamadan mı yoksa o yıl ki 2 dönemin yada sadece bahar yarıyılını mı ele alıyor. Mesela ben 3. sınıfım genel ort:2,53 2. sınıf ortalamam yine 2 ninüzerinde ama 2. sınıf bahar yarı yılı 1,96 bursum kesilecek mi acaba ? Bu konuya bir açıklık getirirseniz sevinirim.

 248. Merhaba. Ben universite ikinci sinif ogrencisiyim bu yil ilk defa burs icin basvurdum burs cikmis. 2020 yili itibari ile okul degisikligi yapacagim bolum degistirecegim burs kesilir mi? Bu basarisizlik durumu nasil isliyor? Onumuzdeki yil ekim ayinda mi bakiliyor yoksis bilgilerine falan? O zamana kadar okul degisikligi yapacagim icin bana nolur krediye doner mi burs?

 249. Gül hanım merhaba,

  İsteğe bağlı hazırlık okusanız da KYK tarafından istenen ortalamayı tutturmanız gerek yoksa bursunuz kesilir.

 250. İsteğe bağlı hazırlık okuyorum. Not ortalamam kötü olsa bile hazırlık tekrarı olmayacak,seneye kendi bölümümden başlıyacam yinede burs çıkarsa kesilir mi ?

 251. Sevgili Dovanok kardeşim umarım burs çıkmaz. Hem derslere girme hem sınavlara girme devletten burs bekle. Yazık, belki de ihtiyacı olan çalışkan bir arkadaşın hakkına gireceksiniz burs çıkarsa.

 252. Merhaba, 1. Sınıf öğrencisiyim sene sonunda myp ile bölüm değiştirmeye karar verdiğim için derslere ve sınavlara girmiyorum burs başvurusu yapmıştım şayet çıkarsa ve bursu alırsam ilk dönem sonunda mı yoksa sene sonunda mı kesilir burs?

 253. Yeni paylaşımımız nerede? Güncel halini paylaştım sizinle. KYK’nın yönetmeliği ekim ayı ortalamasına bakılır diyor. Farklı bir uygulama da olabilir. KYK’nın ne yapacağı belli olmuyor çünkü.

 254. Yeni bir paylaşımınızda burs kesilme şartına ort 1.80 yazmşsnz birde hala ort 2nin altna düşsede devmdan kalsanda burs ekim ayındaki kayıtlara bakarak kesiliyor yani ekim ayına kadar kesin burs alıyoruz değil mi ? Cevaplarsnz sevinirim.

 255. Furkan bey merhaba,
  Burs kesilirse tekrar burs almanız imkansız gibi bir şey. KYK, ekim ayında YÖK-SİS’te belirlenen ortalamayı dikkate alıyor burs kesintilerinde. Bu yüzden bir sonraki ekim ayına kadar bursunuz devam edebilir. Hazırlıkta kalmada süreç farklı işliyor olabilir bu yüzden net bir şey söylemek çok zor.

  Devamsızlıktan kalsanız da kredi almaya devam edersiniz.

 256. iyi günler ben hazırlık okuyorum devamsızlıktan kalıp 1 aralıktaki YDS sınavıyla hazırlığı geçeceğim bursu alma şansım olur mu? Veya burs kredi sonuçları açıklanmadan devamsızlıktan kalırsam krediyi de alamama şansım var mı?

 257. Merhaba ben 2.sınıf öğrencisiyim. Ortalamam 2nin altında ancak geçen yıl burs başvurusu yapmadım ve bu yıl ilk defa yapacağım. Burs çıkma ihtimali var mı acaba

 258. Hocam ben bahar döneminde myp ile yatay geçiş yapacağım için eve geldim. Devamsızlıktan kaldım. Bahar döneminde yeni üniversiteme başlayacağım . Kyk bursum kesilir mi?

 259. Zeynep hanım merhaba, mezun olursanız krediniz kesilir.

 260. Merhabalar 4 yıllık fakülteyi 3 yılda bitirirsem aldığım kredi kesilir mi?

 261. Ben geçen yıl okula başladım bursa başvurdum çıkmadı bu yıl tekrar başvuracağım kredi de almıyorum geçen yıl ki ortalamamın bir etkisi olur mu? Geçen yılki ortalamam da 1,97.

 262. Serhad merhaba, maalesef bursunuz önümüzdeki aydan itibaren kesilir:(

 263. Beril merhaba, telaşlanmayın. KYK’nın yönetmeliğine göre bursunuzun krediye dönmemesi gerekiyor. KYK telefonları açmıyorsa KYK İl Müdürlüğüne gidip durumu anlatın. En net cevabı oradan alabilirsiniz. Giderken yanınıza transkriptinizi de alın.

 264. Meraba ben 2. Sinifim elektrik muhendisligi okuyorum burs aliyorum benm 1. Sinifin ilk donemi ortalamam 3.10 ikinci donemi ise 2.04 yani ganom 2.57 bugun bursum yatti atm den para cekmek icin gittim ve bana yoksis de ortalamamin 2 nin altinda oldugunu bursumun krediye donusecegi yaziyordu. Bu mumkun degil ortalamam 2.57 nakil falan da yapmadim bi durum degisikligide olmadi kyk telefon numarasini ariyorum ama acmiyorlar. Ne yapmam gerekiyor lutfen yardimci olur musunuz

 265. Efendim ben itü de hazırlık okuyorum ama birtakım sıkıntılardan dolayı ilk ay gidemedim dolayısıyla da bütün sene kaldım bu durumda burs kesilir mi ayrıca gireceğim sınavda hazırlığı atlayabilme şansım var mı bölümüm ingilizce. Saygılarımla

 266. Büşra hanım üniversite öğrencisi olmaktan çıktıktan sonra kredi almak imkansızdır. Kaydınızı sildirirseniz krediniz de biter.

 267. Merhaba, ben ögrenim kredisi alıyorum. Fakat üniversiteden kaydımı sildireceğim. Merak ettiğim şey kaydımı sildirdiğimde kredim de otomatikman kesilir mi? Çünkü ben krediyi almaya devam etmek istiyorum.

 268. Merhaba, 2 senedir bir bölüm okuyorum bu sene dondurma kararı aldım ve tekrardan sınava hazırlanıyorum. 2 senedir de burs alıyorum. Sonraki sene başka bölüme yerleşsem ÖSYM ile burs durumum ne olur bilgi verir misiniz

 269. KENDİ ADIMA telefon aldım biraz biriktirp birazda yardımla 1500 e
  Böyle şeykerin bursuma bi etkisi olur mu ?

 270. Ceyda hanım merhaba. Muhtemelen kayıt yaptırmadığınız için bursunuz krediye dönmüş. 444 19 61 no’lu telefondan KYK iletişim merkezini arayarak detaylı bilgi almanızı tavsiye ederim. Ya da twitter’da @KYK_DESTEK bu hesaba mention atabilirsiniz.

 271. Hocam ben hazırlığı bir dönem erken bitirdim ama ders kaydı yapmadım bahar döneminde. Doğal olarak kesildi bursum nisan itibariyle ama sorum şu ki acaba burs krediye döndü mü? Eylülde ders kaydı yaptığımda tekrar burs mu alacağım kredi mi? Burs durum belgesi sorgulatıyorum öğrenci burs almaktadır diyo ama kredi geri ödeme sorgulattığımda öğrenim kredisi diye görünüyor emin olamadım

 272. Esma hanım merhaba. Bu konuyu KYK’ya dilekçe ile bildirmenizi tavsiye ederim. Yanlışlık da olsa maalesef bu tarz durumlarda burs/kredi kesilebiliyor.

 273. bir srum olacak ben ünversiteye bir sene gec gittim sistemde bir yıl üst sınıf gösteriyorum yani 3 okuyorum ama 4. sınıf olarak kayıtlarda. bu durumda bursum erken kesilecek, dilekçe vererek bunu önleyebilirmiyim. okul bana kaydı dondurmama gerek olmadıgını seneye gelip başlayabilecegimi soyledi. ancak okula fiili gitmesemde sistemde kayıtıyım ve 4. snıf göstermekte

 274. burs alıyorum.Ziraat kartının kredi kısmandan bu aralar çekmek zornda kalyrm 125 tl fln 4-5 aydır bursta bi sıkıntı yaratırmı geri ödyrm her ay da

 275. Abdülkerim merhaba,

  Ekim ayında YÖKSİS kayıtlarında hazırlığı geçmiş görünürseniz bursunuz kesilmez.

 276. ingilizce hazirliktan kaldim gecme notu 60 Ben 40 aldim ama eylúl ayinda hazirliktan atlama sinavi girecem bu sinavdan gecip seneye 1.sinifa. Baslasam bursm keslirimi?

 277. Halis bey e-devlet güncel değildir. Önlisansta en fazla 2 yıl alabilirsiniz burs veya kredi. 1 yıl lisans 1 yıl da önlisans’ta kredi aldığınız için bursunuzun kesilmesi normal. Yeniden başvuru yapsanız dahi burs çıkma ihtimali yok.

 278. Blu tv vs gibi yerlerde öğrnci indirimi oluyor mesala 15 tl aylık böyle bi yere üye olursan burs veys krediye bişe olur mu ?
  Yani gereksiz bir harcama sadece bi kaç aylık

 279. Merhabalar 2017-2018 öğretim yılında burs çıktı 1 yıl lisans okudum 1 yılın ardından sınava girerek önlisans bir bölüme geçiş yaptım şimdi 2018-2019 onlisansta 1. Sınıfı bitirdim toplam 2 sene burs aldığım için bursunun bittiğini söylüyor telefonda kyk öğrenci temsilcisi ama e devlette 2021 yılına kadar gösteriyor. Bursun devam etmesi için ne yapmalıyım veya yeniden başvursam çıkma ihtimali nedir ? Yardımlarınız için teşekkür ederim.

 280. Merhaba ben yaz okulunda üstten 3 tane ders aldım kalırsam bursu mu etkiler mi yoksa dönem içi ortalamaya mı bakılır

 281. Merhaba Furkan bey, çok yüksek maaş almadığınız sürece sorun olmaz.

 282. Merhaba ben burs alıyorum aynı zamanda yazın asgari ücret düzeyinde bir işte çalışıyorum ve aldığım para burs kartıma yatıyor bu durum bana sıkıntı yaratır mı ,yani bursum kesilir mi?

 283. Estağfurullah Yakup bey. Soru saçma değildi. Örneğin 1 yıl boyunca kredi veya bursunuzu hiç çekmezseniz iptal oluyor.

 284. Burs yatar yatmaz diğer banka hesabma aktrp 290 tlye ekran kartı siaprş ettm 200 tlde borcumu olan kişiye attm
  Tatildym ve ihtycmı aldm ort iki dönmde 2 üstü
  Paramı nasıl harcdğma karşmzlar değilmi yani kesilmez bursum ?

 285. Ayşe hanım merhaba. Üniversitenizde 2.00’lik sistem mi uygulanıyor yoksa 100’lük sistem mi?

 286. 2. sınıf 1. dönem 2,40 2. sınıf 2.dönem 1,92 geldi genel ortalamam 2,65 bursumun krediye dönme ihtimali var mı ?

 287. KYK’nın resmi twitter hesabında alttan dersin kalındığına değil de ortalamaya bakıldığına dair açıklama geldi. Ancak kesilebilme ihtimali yine de var Nezihe hanım.

 288. Merhaba benim alttan 4 dersim kaldı ama ortalamam 2nin üstünde kyk bursum kesilir mi ?

 289. Yasemin hanım merhaba. Üniversite bu gibi durumlarda öğrencileri yanlış yönlendirebiliyor. KYK ile sistematik bir işbirliği yapılmadığı için de öğrenciler mağdur oluyor. Konu hakkında detaylı bilgi sahibi değilim ancak hazırlık sınıfını 1.dönemde bitirip 2.dönem ders kaydı yaptırmadığı için bursu kesilen öğrenciler var. Bu yüzden KYK’yı arayarak bilgi almanızı öneriyorum.

 290. Aldığım net bilgiye göre genel ortalamanın 2.00 altına düşmesiyle kesiliyor başarıdaki tek kriter bu ve başarısızlık durumunda ekim ayında krediye dönüyor,dönem ortasında ya da belli bi ders sayısına göre kesilme durumu yok

 291. İyi günler. Ben hazırlığı bitiridm ancak finallere girmedim, ümiversitem yökdil den uygun puan aldığım için muaf olabileceğimi söyledi. Bütünlemelerden sonra veya yeni dönemin ders kaydı sırasında belgeleri verebilirisniz dedi. Ders kaydı sırasında versem bursumun kesilme durumu olur mu?

 292. Gül hanım merhaba, geçen yıl burs kesilmesine dair yönetmelik değişti. KYK nasıl bir yol izleyecek net olarak bilmiyoruz.

 293. Üniversitenizde 100’lük sistem kullanılıyorsa 53.33’ü geçmeniz gerekiyor. 4’lük sistem kullanılıyorsa da 2.00’nin üzerinde olması gerekiyor ortalamanız. 100’lük sistem kullanılıyorsa üniversitenizde bursunuz kesilebilir Bahar hanım.

 294. Öncelikle iyi günler. Genel not ortalamam 52.58 kyk bursu alıyorum. 1. ve 2. Yarıyıl sonunda toplam 3 dersim alttan kaldı. 4lük sisteme çevirdiğimde 2.00 ın üstünde ortalamam. Ama 100 lük sistemde 53.33 ün altında. Bu durumda bursum kesilir mi acaba ?

 295. Geçen sene dönem ortalamasına bakılıyordu. Bu yıl ekim ayındaki ortalamanız esas alınacak dendi. Ancak genel mi dönem mi etkili olacak bilmiyoruz.

 296. İyi günler. Ben 3. Sınıfım benim 1. Sınıf 2. Sınıf ve 3. Sınıf ganom 2.45 ilk dönem 2.06 ortalama yaptım şimdi bu dönem 2.nin altında ortalama yaparsam bursum kesilir mi? Genel 1. 2. 3. Sınıf ganosuna mi bakıyorlar

 297. Merhaba bölümün hazırlık + 4 yılsa toplamda 5 yıl burs alırsınız. Ortalamanız bursunuzun kesilme kriterleri kadar düşükse bursunuz otomatik olarak krediye dönüşür. Kredi almak istemiyorsanız dilekçe ile iptal edebilirsiniz. Kredi almak isterseniz mezun olduktan 2 yıl sonra ödemeniz başlar.

 298. Bursunuzu dondurmanız gerek. Yoksa burs alma hakkınızı kaybedersiniz.

 299. İsteğe bağlı hazırlıktan kalınca burs kesilir mi? Okulun öğrenci işlerine sordum kesilmez dediler ama emin değilim. (Hacettepe üniversitesi)

 300. Merhabalar.Ben devlet universitesinde 1.sinif okuyorum.Devlet bursu kazandim.Ama seneye okulu birakma ve tekrar hazirlanma karari aldim.Bursum kesilecek fakat baska bi universite kazandigim taktirde bursum devam edecek mi?Yani 4 yillik bi universitedeydim 3 yil almadigim icin gittigim universitede 3 yil bana burs verecekler mi?

 301. Hocam ben isteğe bagli hazırlık okuyorum. Nottan kaldım gibi. Seneye direk bölümüne geçeceğim. Bursum krediye döner mi? Öğrenci işleri dönmez dediler ama emin olamadım.

 302. Merhabalar. Sene sonu ortalamam 2nin üzerinde fakat bir ders alttan bir ders de dz’den kalırsa burs kesilir mi?

 303. Merhaba, hazırlık okuduğum için 3. sınıfın sonunda zaten otomatik olarak bursum kesilecek sanırım ancak bu dönemden epey bir dersimde kalabilir acaba son dönem krediye döner mi? yani son dönem başarısız oldum diyelim bursu ödemek durumunda kalabilir miyim?

 304. Ben isteğe bağlı hazırlık okuyorum. Kalabilme ihtimalim var. Kyk bursum krediye döner mi?Öğrenci işlerine sordum dönmez dediler. Sen isteğe bağlı olduğun için bölümüne geçiyorsun dediler. Emin olamadım. (Hacettepe üniversitesinde);

 305. Merhabalar. Ben 3 yıldır kyk bursu alıyorum. İlk defa sigortalı asgari ücretli bir işte çalışmayı düşünüyorum. Bursumun kesilmesi yada krediye dönüşmesi gibi bir durum söz konusu olur mu

 306. Hayır engellemez ancak burs alma olasılığınız düşer Bayram Ali bey.

 307. Merhaba iyi günler. Bu yıl üniversiteye hazırlanıyorum.Kazanmam durumumda herhangi bir banka üzerinden kredi çekmem burs yada yurt imkanımı engeller mi.

 308. Selamlar Hazırlık sınıfı okuyorum dönemi geçme notu 65 fakat ben bütten geçemeyip yaz okuluna kalırsam yaz okulu bitiş tarihi 11 temmuz ve sonuçta geçersem bursum kesilir mi

 309. Kerimcan merhaba, KYK yönetmeliğine göre ekim ayı sonuna kadar şartları yerine getirmeniz gerekiyor. Ekim ayı baz alındığı için bütünlemeyi de kapsıyor, yani bütten geçerseniz bursunuz kesilmez.

 310. Merhabalar ben hazırlık sınıfı öğrencisiyim dönem geçme ortalaması 65 eğer ben 65’in altında bir not ortalamam olursa fakat bütte dönemi geçme hakkını kazanırsam bursum kesilir mi ?

 311. Emine hanım merhaba. KYK burs yönetmeliğinde durumunuzla alakalı açıklayıcı bir bilgi yok. KYK destek hattını aramayarak bilgi almanızı tavsiye ediyorum. Twitter kullanıyorsanız da @KYK_DESTEK hesabından KYK’nın resmi destek ekibine sorabilirsiniz.

 312. Merhaba ben hazırlık sınıfı öğrencisiyim mart ayında yökdil sınavını geçtim ve bunun belgesini vererek muaf olup geri kalan iki ayımı evde geçirip ders çalışmak istiyorum bursum da kesilme olur mu kalan iki ay için

 313. Merhaba hocam güz donemim 1.12 bursun kesilmemesi icin bahar donemi 2.88 almammi lazim …

 314. Meraba ben lisans okuyorum ve 2.yilim ama bu sene tekrar sinava girip tekrar universite 1 e gitmek istiyorum acaba bursumum bitmesine iki yil kaldi bu iki yilda burs alabilirmiyim tekrar universiteye baslasam?

 315. Ekim ayına kadar alırsınız. (KYK burs yönetmeliği bu şekilde, değişiklik olur mu bilmiyorum)

 316. İyi günler..2 dönem burs ortalaması 2 nin altında olursa yazın yani Temmuz Ağustos ve Eylülde Burs alır mıyız ?

 317. Benim 1.inci dömn 2 dersm altanda kaldı yıllık ortalam 2.90 bursum keselr mi

 318. İki üniversite okumanız durumunda herhangi bir problem olmaz. AÖF okuyacaksınız muhtemelen. Eğer öyleyse AÖF derslerinizin başarısı burs durumunuzu etkilemez.

 319. merhaba ben bir üniversitede lisans okuyorum henuz birinci sinifim ikinci universite olarak universitemdeki bir ikinci ogretim önlisans programina daha kayit olmayi dusunuyorum.Ayrica Kyk bursu alıyorum.Boyle bir durumda yani iki uni okumam durumunda bursumun kesilme durumu neye gore belirlenir?

 320. Hazal hanım merhaba. Ben burs alıyorum, babamın ölüm aylığını alırsam (1000 lira civarı) bursum kesilir mi ?

 321. Hazal hanım merhaba. Almakta olduğunuz bursun devam edebilmesi için not ortalamanızın ekim ayındaki YÖKSİS kayıtlarında 2.00 ve üzeri olması gerekmektedir. Bursun kesilmesinde yıl sonu ortalaması dikkate alınmaktadır. Alttan kalan ders sayısıyla ilgili bir açıklama yapmadı KYK.

 322. Meraba benm alttan 3 dersim var ama yil sonu ortalamam da 2 nin ustunde olursa bursum kesilir mi? Yani 3 ders alttan olmasi bursu keser mi

 323. Evet bursunuz kesilir ve üniversite eğitiminiz boyunca tekrar burs alamazsınız.

 324. ben birinci sınıftayım ve üniversite değiştirmek istiyorum ve sınava hazırlandığım için okula gitmiyorum bursum yanarmı

 325. Hazırlık sınıfındayım isteğe bağlı olarak eğer geçemezsem bursum kesilirmi??

 326. Diplomanızı alınca öğrenci de olmuyorsunuz. Öğrenci olmayan burs veya öğrenim kredisi alamaz.

 327. serhat bey , yani şimdi diplomamı alınca burs kesiliyor evet kredi borcuna dönüşmüyor heralde

 328. Burak bey merhaba. Diplomanızı aldıktan sonra bursunuz kesilir. Öğrenci olmadığınız için kredi de alamazsınız. Alanlı/alansız diploma hakkında bilgim yok maalesef.

 329. ben şuanda 4 yıllık okuyorum 3.sınıfım ama ailevi durumlardan dolayı 2 yıllık diplomamı almak istiyorum diplomamı şayet alırsam bursum krediye dönebilir mi
  bide alacağım diploma alansız mı oluyor teşekkürler…

 330. Teşekkürler cevap için. Peki tek ders alsam ve bu dersin ortalamasını 2nin üstünde tutsam sıkıntı çıkmaz heralde. Doğru mudur?

 331. Merhaba Murat bey,

  İsteğe bağlıysa almadığınız takdirde bursunuz kesilmez.

 332. İyi günler. Hazırlık sınıfını yarım dönemde bitirdim. Üniversitemiz ikinci yarıyıl için isteğe bağlı ders aldırmakta. Yani isteyen ders almıyor. Ben ders almazsam eğer bursum kesilir mi?

 333. Merhaba. Herhangi bir problem olmaz Hayriye hanım. İçiniz rahat olsun.

 334. Biraz saçma bir soru olacak ama ben bugün yapı krediye öğrenci kartına üye oldum yani hesap açtırdım okula geldiler tablet üzerinden işte üyelik hem kredi kartı hem banka kartı memur rica etti kota bakımından o yüzden hesap açtırdım kartı kullanmıycam.Ama kullansam bile hesabıda kredi kısmınıda BURSUM KESİLİR Mİ

 335. Harun bey. Durumunuz çok karışık net bilgi sahibi olabilmek için epey inceleme yaptım ancak net bir şey bulamadım. Bu konuda size yardımcı olamayacağım:(

 336. Kyk hattını aradığımda pasif öğrenci durumuna düşmediğinizden kesilmez diyor ama diğer günlerde aradıgımda kimisi kesilir naklini aldırınca devam eder diyerek söylüyor hangisine inanmalıyım??

 337. Kredinizin kesilmesiyle ilgili durumunuzu açıklar bir bilgi bulamadım. Kesilme ihtimaline karşı burs/kredi dondurma işlemi hakkında bilgi alabilirsiniz. 444 19 61 no’lu KYK destek hattını arayarak bilgi alabilirsiniz.

 338. Bursun kesileceğinden hem fikiriz lakin kredim kesilir mi onu öğrenmek istiyorum.
  1 dönem hiç devamsızlığım olmadı şubat ayında da 2.döneme başladım hâlâ daha aktif bir öğrenciyim mart ayından başlıyarak devamsızlık yapacağım agustos ayında yatay geciş yapacagım kesin olarak kredimin kesilip kesilmiyeceğini öğrenebilirmiyim?

 339. Devamsızlıktan kalırsanız kesilir. Sonrasında hiçbir zaman burs da alamazsınız.

 340. Merhaba şuan hazırlık öğrencisiyim 1.dönemi tamamladım ve 2.dönemdeyim mart ayında devamsızlık yaparak okula gitmiyeceğim agustos ayında ise myp ile geçiş yapacağım bu ara dönemde kredim kesilir mi?

 341. Teşekkür ederim yani her halde yazında temmuz ağustos ve eylül de de burs alıcaz.Ders çalşyrö bu dönem 2 üstüydü yine 2 üstü olacaktır Allahın izniyle ama alıcaz yani yazın her halde

 342. Ortalamanız 2’nin altına düşerse ekim ayına kadar alırsınız.

 343. Şimdi ortlamam yine 2 üstü olur Allahın izni ile ama soruyorum ortlama yıl sonu 2 altı olursa yazın burs alır mıyız ? Yoksa direk kesilir mi

 344. Dilekçenin bir işe yarayacağını sanmıyorum Hazal hanım. Ekim ayında burs alma koşullarını sağlıyorsanız bursunuz kesilmez. Yaz okulu sonucu ortalamanızı yükseltirseniz sıkıntı olmaz. KYK yönetmeliğinden anladığım bu. Ekim ayındaki YÖKSİS kayıtlarında ortalamanız 2.00’nin üzerindeyse bursunuz kesilmez.

 345. Kayra merhaba. Geç dönüş için özür dileriz. Üniversitenizi dondurursanız bursunuz kesilir ancak üniversitenizi dondurmakla birlikte BURS DONDURMA işlemi de yaparsanız en azından tekrar kaydınızı aktif ettiğinizde tekrar BURS AÇTIRMA işlemi yaparak dondurduğunuz bursu yeniden almaya devam edersiniz.

  Burs dondurma işlemi yapmazsanız bursunuz kesilir ve tekrar burs alamazsınız.

 346. Merhaba size bir sorum olacaktı. İlk dönem hazırlık okuyordum, muafiyet sınavı ile hazırlığı geçtim. İkinci dönem üniversite kaydımı dondurursam KYK bursu kesilir mi?

 347. dün de bursun kesilmesiyle ilgili bir soru sormuştum okuduğum bölümde var mı bilmiyorum ama yaz okulu gibi bir şey olup not yükselse de kesilir mi burs?
  Bir de burs kesilince krediye mi dönüyor acaba?Benim krediyi ödeyecek gücüm yok ve bursa çok ihtiyacım var dilekçe falan göndersem bir işe yarar mı sizce?

 348. Merhaba bu ilk senem ve ilk dönemim bitti, normalde her ayın 6sında gece 12de bursum yatardi sınavlara girmedim devamsızlık sınırımı geçtim, 2. dönem için ders kayıtları 13 şubatta bitiyor yani kaçırmadım ama henüz kayıt yapmadım da. ama bursum bu ay yatmadı neden olabilir

 349. merhaba,bu yıl çeşitli sebeplerden dolayı finallerin çoğuna giremedim bu yüzden de ortalamam 0.98de kalmış internette hesapladığıma göre ikinci dönem tüm notların AA olması gerekli ortalamamın 2 olması için eğer ikinci dönem 2’nin altında kalırsa hemen kesilecek mi bursum diğer dönem yükselse fayda etmez mi?

 350. Nilüfer merhaba.
  2019 ekim ayında YÖKSİS’te ortalamanız 2.00’nin altında olursa kesilir.

 351. merhaba, ben kyk bursu alıyorum ve sanırım 1. dönem ortalamam 2 nin altında gelecek. ama yaz okulu ve bütlerde kalan derslerimi vereceğimi düşünüyorum. bursum kesilir mi? kesilirse 1. dönem sonunda mı yoksa 2. dönem sonunda mı yoksa bütlerden sonra mı kesilir? yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

 352. Caner bey merhaba. Net bilgim olmadığı için bu konuda size yardımcı olamayacağım. Dilerseniz 444 19 61 no’lu telefonu (KYK iletişim hattını) arayarak bilgi alabilirsiniz.

 353. Kaan bey merhaba. KYK’nın açıkladığı bir durum bu. Tüm öğrenciler için aynı.

 354. Merhabalar, bu 2.00 olayı her okulda geçerlimi acaba? Bizim okulun başarı puanı 1.8 diyebiliyorum?

 355. merhaba ben yüksek lisans öğrencisiyim. kyk kredisi alıyorum okula gitmeden ders kayıdı yapıp harcımı yatırıyorum kredi alıyorum bir sorun yok. bu dönem harcımı yatırdım sistemde ders kayıdı yapamadım alttan kalan derslerimin hepsini alamadım kayıt yaptırmadı.harç yatırıp ders kaydımı yapmazsan kredim kesilir mi yatmaya devam eder mi

 356. Ekim 2019’da YÖKSİS’te görünen ortalamanız 2.00’nin üzerindeyse kesilmez.

 357. Şimdi benim Güz dönemi ortalamam 1.98
  Bahar döneminde ortalamamı 2.02 yaparsam burs almaya devam eder miyim acaba ?
  Bilgisi olan var mı bu konuda ?

 358. Merhaba, ekim ayında bursunuz krediye döner. Sonrasında da kayıt yaptırırsanız kredi almaya devam edersiniz. Ayrı bir hüküm yok sanırım bu şekilde olur.

 359. Merhaba,

  Ben bu sene okula kayıt oldum ve burs çıktı. Fakat bütün derslerden devamsızlıktan kaldım ve okula gitmeyeceğim fakat kaydımı da sildirmeyeceğim. Her dönem ders kaydı yaptırmayı düşünüyorum, ekim ayına kadar sanırsam burs yatacak. Eğer dört sene boyunca kayıt yaptırmaya devam edersem ekim ayından itibaren krediye döner ve dört sene kredi alabilir miyim?

 360. Ekim ayındaki YÖKSİS kayıtlarında yer alan ortalamanız dikkate alınacaktır.

 361. Şimdi bugün cuma itibariyle ortalamam 2 nin üstünde yöksis dün 2 nin altındaydı ama..Şimdi 2 üstü.Bursa bir şey olmaz değil mi ?

 362. Hasan bey durum o kadar karışık ki… KYK yetkilileri genel, yıl veya dönem ortalaması olarak belirtmemiş. Her yılın ekim ayında YÖKSİS kayıtlarında geçerli olan ortalamanız 2.00’nin altındaysa krediye döner. Bekleyip göreceğiz.

 363. Merhaba bursun krediye dönüşmesinde o yılın ortalamasına mı bakılıyor ya da geçmiş yıllarla beraber oluşan genel ortalamaya mı bakılıyor

 364. Yakup bey selamlar, ekim ayı kayıtları esas olduğu için yaz okulu veya büt sonrası hesaplanan ortalamanız dikkate alınır. Başarılar dilerim.

 365. Leman merhaba, YÖKSİS ortalamanız zaten üniversitenizce YÖK kayıtlarına işlenen ortalamanız. 2.dönem sonunda üniversite öğrenci bilgi sisteminizden görebilirsiniz.

 366. Derya hanım merhaba. Adalet bölümünü AÖF’ten mi okuyorsunuz? Eğer AÖF’ten okuyorsanız kredi kesilme durumu söz konusu olmaz.

 367. Merhaba, hazırlık sınıfını geçmeniz durumunda burs kesilme gibi bir durum söz konusu olmaz. KYK burs/kredi yönetmeliğinde böyle bir ibare yer almıyor. Başarılı olmanız durumunda hazırlık + 6 yıl KYK bursu almaya devam edersiniz (okulunuzu uzatmazsanız.)

 368. Şöyle bir şey ortalamam mesala şuan 1.69 ama diğer derslerle 2nin üstünde olucak.şu haziranda olsak bile ta dönemin bitmesini bekliyorlar bütünlemeler filan geçiyor ondan sonra bakıyorlar değil mi ortlamaya yani bi kesilme olmaz

 369. Yöksisteki ortalamamıza ne zaman bakabiliriz 2. Dönemden sonra bakmak istesek bakabilir miyiz

 370. Ben aynı anda hem iktisat lisans hem de adalet okuyorum iktisatta ortalamam 3 üstü ama adalette baya kalacam herade en az üç ders bursum kesilir mi

 371. Hocam ben tıp fakültesi öğrencisiyim ve bu sene hazırlık sınıfındayım. 1. Dönemin sonunda muafiyet sınavını vererek 2. Dönemimi boşa çıkarabilirim. Mühendislikteki arkadaşlar 2. Dönemleri icin üstten ders alarak kyk burslarını devam ettiriyorlar fakat tıpçılar üstten ders alamadığı için üniversite bize 2. Donem icin herhangi bir ders veremiyor. Ben bu sınavdan geçersem KYK bursum kesilir mi?

 372. E devlet üzerinden sorgu yapamıyorum.Tani bursumu sorgulayamıyorum.Sistem bakımdaymış.Nasıl sorgularım başka yerden

 373. Harç parasını yatırmazsanız bursunuz kesilir. Hazırlık sınıfını geçemezseniz de kesilir. Onun haricinde KYK bilgi vermiyor maalesef.

 374. 2.dönem dahil ortalamanıza bakılacak. KYK diyor ki; ekim ayında YÖKSİS’te görülen not ortalamanız 2.00’nin altında ise bursunuz kesilir.

 375. Merhaba benim 1.donem ortalamam 1.91 Yani şuan 2 nin altında bursum kesilcek mi yoksa 2. Donem sonundaki ortalamaya mi bakilcak

 376. Merhaba , Zorunlu hazırlıktayım ikinci dönem devam etmeyip eylül ayındaki muafiyet sınavına hazırlanıp eylülde muafiyeti geçip bölüme geçmeyi düşünüyorum bu durumda bursumun kesilme durumu nedir 2-2. DÖnem harç parasını yatırmayınca bursum kesilirmi. 3/ bursum kesilirse hangi tarihe kadar almaya devam ederim

 377. Mezun olduğunuz tarihten sonraki ay bursunuz yatmaz Bekir bey.

 378. Ekim ayında YÖKSİS kayıtlarındaki ortalamanız baz alınır. Zaten aktif değilseniz derslerden de kalmışsınızdır. Ekim ayına bu sonuç yansır.

 379. Ben 4. Sınıf öğrencisiyim ve burs alıyorum.Okulu yarım dönem erken bitireceğim.Şubat ayında mezun olacağım.Bursumu hazirana kadar alabilir miyim?Yoksa mezun olunca bursum kesilir mi?

 380. Merhaba ben voleybolda milli sporcuyum• millik bursu kesilmesi durumu aktiflik mi baz alınıyor yoksa yıl sonu ders ortalaması mı

 381. Ekim 2019’da YÖKSİS’teki ortalamanız 2.00’nin altındaysa bursunuz kesilir. Yani ekim ayına kadar almaya devam edersiniz.

 382. 1 dersten devamsızlıktan kaldım mesala burs 1 yıl devam eder mi ilk dönemden kesilir mi

 383. Saüde 1 dönemde kaç tane dersten kalırsak burs kesilir? 2.00 ortalama tek bir dönemin mi yoksa 2 dönemin ortalaması mı?
  6 dersim var şuan için 3 tanesinden kaldım.

 384. Evet öyle Zeynep hanım. İçinizi rahatlatmak istiyorsanız Twitter’da @KYK_DESTEK bu hesaba mention atabilirsiniz. Yazdıklarımı yazacaktır çünkü ben de oradaki yetkiliye sormuştum.

 385. Teşekkür ederim dönem sonu bütünlemeleri bursu etkilemiyor o zaman

 386. Merhaba. YÖKSİS mevzusuna konuda zaten değindik. KYK’nın resmi twitter destek hesabına göre ekim ayındaki YÖKSİS kayıtlarına bakılıyor. Yani dönem sonunda kesilme söz konusu değil.

 387. Zeynep hanım merhaba. Daha önce 3’ten fazla dersten kalınca ve dönem ortalamanız 2.00’nin altında olunca dönem sonunda bursunuz kesiliyordu. Twitter’da KYK’nın resmi destek hesabında burs kesilmelerinde kaç dersten kalındığı zaman bursun kesileceğine dair bir açıklama yapılmadı ancak yıl sonunda ekim ayında YÖKSİS kayıtları sonucu ortalamanız 2.00’nin altına düşerse bursunuzun kesileceğini bildirdi. Yani dönem sonunda bir kesilme olmuyor yazdıklarına göre.

 388. MERHABA SİZDEN ALDIĞIMIZ BİLGİLERİN KESİN OLDUĞUNU İNANARAK SORUYORUM.OKULUM BANA YÖKSİS BAKIYOR YILLIK DEDİ.SİZCEDE ÖYLE Mİ YANİ BURS YIL ORTLAMASINA MI DÖNEM ORTLAMASINA GÖRE KESİLİYOR HANGİ ORTLAMA 2 NÜN ÜSTÜNDE OLMASI GEREK ?

 389. Merhaba eğer yıl sonu ortalamamıza bakılıyosa yarı dönemdeki finali olan dersimizi bütünlemeye girip geçersek bursumuz kesilir mi yani bütünlemeye girmek bursu etkiler mi etkilerse yarı dönemde dahi mi etkiler

 390. Yıl sonu ortalamanız 2.00’nin üzerinde olması gerek kesilmemesi için.

 391. Merhaba ben farkli bir okuldayim şuan. Ikinci dönem merkezi puanla okulumu değiştireceğim yalnız gittigim okulda 4 alttan dersik kalıyor 1. Dönem icin naparsam bursum kesilmez?

 392. Zehra hanım merhaba. Daha önce dönem ortalaması 2.00’nin altında olanların bursu kesilmişti. KYK Twitter resmi destek hesabından burs kesilme kritelerine yıl sonunda bakılacağına dair tweet atıldı. Bu yüzden net bir şey söyleyemem.

  Büte girmek zorunlu değil.

 393. merhabalar,size bir sorum olacaktı deü tarih 1.sınıftayım kyk bursu alıyorum bildiğiniz gibi finaller geldi ve benim dönem not ortalamam 1.6 gibi gelecek çok iyi derslerde var çok kötü de o yüzden böyle oldu bursum kesilir mi?
  özür dileyerek bir sorum daha olacaktı mesela 8 tane dersim var ve 6sından geçtim m finallerde 2 tane geçemediğim ders var büte girmek zorunlu mu?ve direk burs da gider mi bu derslerden kalınca

 394. Metin bey merhaba. Muhtemelen 1 senenin sonunda bursunuz krediye dönüştü. Bunun takibini sizin yapmanız gerekirdi, yapabileceğiniz bir şey yok. Taksitler halinde geri ödemeniz gerek.

 395. Merhabalar ben 2011 yılında önlisans olarak üniversiteye başladım ve burs çıktı ancak bugün evime gelen kağıtta 1 senelik borç görünüyor ilk yılın sonunda not ortalamamın düşük olması sebebiyle bursum krediye dönmüş olabilirmi ne yapmalıyım? yardımcı olursanız sevinirim .

 396. Ahmet merhaba daha önce dönem sonunda başarısız olmanız durumunda burs kesiliyordu ancak KYK twitter destek ekibi burs kesilmelerinde yıl sonu ortalamasına bakılacağını yazdı. Eskiye göre bütünlemelere kalmıyordu burs hemen kesiliyordu yeniyi görüp bekleyeceğiz net bir şey söyleyip sizi yanıltmak istemem.

 397. Hocam 1.donem yarıyıl ortalaması 2.0 altında olursa burs hemen kesilirmi yoksa gano ya bakılarak 2.dönem sonunda mı kesilir. Bir de Bütünlemelere kalıp gecsek bile burs kesilir mi

 398. eselamu aleyküm şimdi biz eruzem deki deslere ğiriyoroz ama bunların ortalaması ganoyu etkilemiyor eruzem dersinden kalırsak kyk bursunun kesilmesine sebeb olurmu

 399. Ecem merhaba. Eğer bu yıl ortalaman 2.00’nin altında kalırsa bursun kesilir ve tekrar burs alamazsın. Eğer tarih bölümünde başarılı olursan ve tekrar sınava hazırlanıp başka bölüm kazanırsan bursun devam eder. Bunu KYK’yı arayarak bildirmen gerekir. Yine bu yıl derslerinin kötü geleceğini düşünüyorsan bursunu dondurabilirsin. Seneye yeniden üniversite kazanırsan dondurduğun bursu yeniden aktif edebilirsin. Öncelikle burs dondurmayla ilgili bilgilere ulaşman gerekiyor. Başarılar.

 400. merhabalar,ben bu yıl dokuz eylül üniversitesi tarih bölümüne başladım ve burs çıktı.Ancak bu bölümden ve üniversiteden memnun değilim acaba haziranda tekrardan üniversite sınavına girip başka bölüm başka üniversite hatta başka il yazsam ve gitsem bursuma ne olur acaba?Kyk nın internet sitesine baktım ama soruma cevap bulamadım bu yüzden sizin yardımınıza ihtiyacım var.Şimdiden teşekkürler

 401. Utku merhaba. KYK burs yönetmeliğinde şöyle bir ibare var: Bir öğrencinin disiplin suçu işlemesi ve bunu tekrarlaması sonrasında okul ile ilişiği kesildiği durumlarda KYK bursu da kesilmektedir.

  Kesilir mi net olarak bilmiyorum. Yönetmelikteki ifade net değil çünkü.

 402. Feyza hanım yorumlarınıza cevap veriyorum takip ederseniz altta görebilirsiniz. Daha önce dönem sonunda kesiliyordu ancak KYK’nın twitter destek ekibinden burs kesilme kriterinde yıl sonu baz alındığı yazıldı.

 403. merhabalar,daha önce de soru sormuştum size burs kesilme kriteri ocaktan sonra mı yani dönem sonunda mı yoksa yıl sonunda mı bakılıyor diye bahsettiğiniz bilgiye ulaşamadım ne yazık ki vizelerden sonra kaldığım üç ders var finallerle toparlamam çok zor bursum kesilir mi?

 404. Merhaba ben Anadolu Üniversitesinde okuyorum kyk bursu alıyorum. Hakkımda tutanak tutuldu 1 haftayla 1 ay arası bir uzaklaştırma cezası alabilirim. Bursum kesilirmi tahmini 1 hafta uzaklaştıma cezası alacağım.

 405. Serhat bey teşekkürler cevabınız için
  dediğiniz gibi hiç bir dersten kalmadım ve okulu uzatma durumu da yok büyük ihtimalle bir yanlış anlaşılma var umarım düzeltilir

 406. Feyza hanım merhaba. Normal olarak dönem ortalamasına bakılıyordu ancak bu yıl KYK’nın resmi twitter destek hesabında şu ibareye yer verildi: “Burs kesilme kriterlerine yıl sonu ortalaması etkili”

  Ancak tedbir olarak dönem ortalamanız 2.00’nin altında olmasın. Ayrıca 3’ten fazla dersten kalmamaya özen gösterin. Finaller daha fazla önemli. Başarılar dilerim.

 407. Okulu uzatma gibi bir durumunuz var mı Ümit bey? Ya da alttan 3’ten fazla dersiniz kaldı mı hiç? Eğer bunlar da olmadıysa CİMER’e yazın.

 408. Selamlar
  bugün aldığım mesajla ekim ayı itibariyle bursum krediye dönüşmüş sebebi 2017-2018 eğitim yılı ortalamamın 2.00 altına inmesi olarak gösteriliyor ama benim 2017-2018 ortalamam 3,06 ve okul hayatım boyunca 2,50 altına inmedi sebebi ne olabilir

 409. merhaba dokuz eylül tarih bölümü 1.sınıftayım bana burs çıktı ancak vizelerim düşük geldi dönem ortalamasının kesin kaç olması gerekli bursun kesilmemesi için? ve kaç zayıfımız olsa burs direk kesilir?hala finaller başlamadan kurtarma imkanım olur mu çok korkuyorum lütfen acil cevap verin teşekkürler

 410. e-Devlet’ten baktınız mı bursunuz krediye dönmüş olabilir.

 411. Merhaba ben okula kayıt yapıp bir takım sorunlar yüzünden hiç gitmedim ve burs alıyorum hala bu durum ne kadar sürer bir yıl oldu

 412. Bizde 2 dönem var. Burs için 2.00 başar şartı dönemlik mi yoksa yıllık mı?

 413. Merhaba.Örgün olarak bir lisans okuyorum.Aynı anda AÖFte önlisans okuyorum.Ben kyk bursuna lisanstan başvurdum ve burs çıktı.Şimdi ben önlisansda kalsam bursum kesilirmi ? İlginiz için teşekkürler.

 414. Öncelikle merhaba hocam. Cevabınız için şimdiden teşekkürler. Hocam üniversitede burs alan bir öğrenci . Daha önce myp puanı ile 1. Sınıfın yarıyılında geçiş yaptığından dolayı 4. Sınıfı bir dönem uzatması durumunda 4. Sınıftan sonra bursu öğrenim kredisine dönüşürmü.

 415. Mustafa merhaba. Burs nakil işlemi yaptırabilirsiniz. Yani bursunuz kesilmez. Ancak önlisans derslerinizde başarısız olursanız bursunuz kesilir ve tekrar burs alamazsınız, bu duruma dikkat edin.

 416. Merhaba hocam ben şuan önlisans 1.sınıf okuyorum ve burs kazandım diyelim bu bursu aldım seneye Yks’ye girip 4 yıllık kazanmayı düşünüyorum 4 yıllık kazanıp oraya gidersem bursum kesilir mi ?

 417. 1 tane dersten kalmanız sorun yaratmaz Halit bey. Ortalamanızı 2.00’nin üzerinde tutmanız gerek yalnız.

 418. 5 tane dersim var.Harf sistemli uygulama yapılıyor.Ortalaması 2.00 üstü olursa, 1 ders Ff olursa dersi seneye alttan mı alırım?Burs da alıyorum alttan ders alırsam bursum kesilir mi?

 419. Çok teşekkür ederim Serhat Kardeşim . Endişemiz vardı gerçekten bu konuda. Ama sorun yoksa bizde rahatız artık.

 420. Merhaba, derslerinizde başarılı olmanız durumunda bursunuz devam eder. Onun haricinde babanızın sigortalı bir işe girmesi her ikinizin de burs durumunu etkilemez. (Aşırı gelir elde ederse burslarınız kesilebilir.)

 421. Merhabalar , bir soru sormak istiyorum size. Ben 4. Sınıf ve kardeşim ise 1 Sınıf öğrencisi. Ben 4 yıldır burs alıyorum kardeşimize de cıktı burs. Lakin babamız hep sigortasızdı ve serbest meslekti ve zaten bilgileri de devlette vardı. Ama bugünlerde sigortalı iş buldu ve başlayacak. Bu bizim bursumuzun kesilmesine yol açar mi ?sıkıntı olur mu?

 422. Başka bölüm okursanız bursunuz kesilmez. Ancak okula devam etmeyeceğinizi belirtmişsiniz bu durumda bursunuz kesinlikle kesilir ve tekrar üniversite yaşantınızda burs alamazsını. KYK yönetmeliğinde açıkça bu hüküm yer almaktadır. “Burs dondurma dilekçe” yazıp aratırsanız karşınıza çıkan dilekçeyi doldurup KYK’ya yollamanız gerek. Bu durumda bu yıl bursunuz kesilir ve seneye üniversiteyi kazandığınızda dondurduğunuz bursu tekrar açarak burs almaya devam edebilirsiniz.

 423. Derslerde devam zorunluluğu yoksa sorun yaratmaz. Ancak devamsızlık sonucu derslerinizden kalırsanız bursunuz kesilir.

 424. Bundan sonra ortalamanızı 2.00’nin üzerinde tutmanız gerek. GNO önemli değil ama burs almaya başladığınız tarihten itibaren ortalamanız dikkate alınır.

 425. Merhabalar bana burs çıktı genel not ortalamam 1.88 şuan için 2.sınıfta okuyorum alttan dersim hiç yok bursum kesilir mi ? Güz ortalamam 2 üstünde olursa gno 2’ye yükselmezse bir sıkıntı olur mu?

 426. Not ortalaması 2. altında demek dönemin sonucu mu yoksa toplam ortalama mı kafam karıştı yardımcı olursanız sevinirim?

 427. Merhaba ben 2 yıllık bir üniverste okuyorum şuan 1.yılımdayım devamsızlığım baya çok bu bursluluğu etkiler mi??

 428. Merhaba ben bu sene üniversiteyi kazandım ancak bazı sebeplerden dolayı devam etmiyorum ama daha önceden burs başvurusu yapmıştım ve kyk bursu çıkmış şimdi sınava tekrar girip başka bir bölüm okursam bursum kesilir mi krediye mi dönüşür? Bu sene ne olur? Kafam çok karışık bilgilendirirseniz çok sevinirim.

 429. Sınıfta kalan öğrencilerin kesiliyor. TIP öğrencileri için belki bir istisna getirmiş olabilirler böyle bir detay varsa da ben bilmiyorum maalesef.

 430. Merhaba ben tıp okuyorum geçen sene kaldım. 64 ortalamayla. Su an bursum devam ediyor. Kalanların direk kesiliyor diye biliyordum. Bilgi verir misiniz ??

 431. Melek hanım ilk kez bu durumla karşılaşan bir öğrenciyle karşılaştığımız için yorum yapamayacağım kusura bakmayın. Olumlu yönde bir gelişme olduğu için şanslısınız genelde tam tersi olur.

 432. Merhaba ben hazırlık güz doneminde hazirligi 3.50 nit ile bitirdim ve yari donemde( bahar doneminde)bolume gecip normalde toplam 7tane olan dersten 5tanesini aldim ve ikisinden kaldim.ortalamam da böylece 2nin altında kaldı böyle olunca bursum Eylül ayinda krediye döndü diye gözukuyordu.fakat bu ay tekrar edevlete girip baktığımda burs olarak gözüküyor.bi bilginiz var mi?

 433. Murat bey merhaba. Bursunuz iptal olursa geçmişe dönük aldığınız burslar krediye dönmez, içiniz rahat olsun.

 434. merhabalar ben şuan 4 yıllık burslu okuyorum 3.sınıfım ama özel durumlardan dolayı iki yıllık diplomamı alıp çıkmak istiyorum bursumu iptal ettirince kredi borcu olarak geriye mi döner vereceğiniz bilgilerden dolayı teşekkür ederim

 435. Peki ortalama yükseltilerse tekrar burs alma şansı var mı?

 436. Burs nakli yaptırmazsanız bursunuz kesilebilir. Şimdi yaparsanız bir sıkıntı çıkmaz.

 437. Merhabalar . Benim sorum bir üniversitede okurken kayıt sildirip ara vermeden başka bir üniversiteye kayıt yaptırdım ve ilk üniversiteden aldığım bursum devam ediyor. Kyk daki üniversite ile yök’teki üniversite farklı gözüküyo. Burs nakli yapmam gerekiyormus 1 ay icerisinde ama ben onu yapmadım ne gibi sorunla karşılaşırım merak ediyorum. Ayrica şimdi burs naklimi yapsam sıkıntı olur mu . Cevaplarsanız çok sevinirim .

 438. Eylül 2018’de KYK 2.00’ın altında ortalaması olanların bursunun kesileceğini duyurmuştu. Deneyin tabi ama bir sonuç alacağınızı sanmıyorum.

 439. Hemşirelik okuyorum ort 1.98 ve bursum kesilmiş şartlı geçtigim dersler iki tane başka yok. Nasıl oldu bu ort yla mı ilgili ilgiliyse nasıl düzeltebilirim. 2nin altında olursa bursun kesilecegini bilmiyordum. Ne yani şimdi 0.2 ile mi burs kesildi. Dilekçe falan veremez miyiz. Lütfen cevaplayın. Şimdideb teşekkürler

 440. Ahsen merhaba. Burs almaya başlarsanız ve bu süreçte babanız yeni bir işe girerse babanızın maaş bilgileri direk sisteme işleniyor zaten ona bakılır. Çok yüksek maaş almadığı sürece hiçbir sorun çıkmaz. Umarım babanız da kısa sürede iş bulur. Başarılar dilerim.

 441. Merhaba ben burs basvurumu yaptım fakat gelir durumunu yok gösterdim çünkü babam 20 gün önce işten ayrıldı şoförlük yapıyor suan hiç bir maddi gelirimiz yok babaminda ne zaman ise gireceği belli değil eğer çalışmaya başlarsa bursum kesilir mi

 442. Merhaba, ön lisansta kredi veya burs alan öğrenciler sadece ara vermeden DGS sınavı ile geçiş yapmaları halinde kredi/burs almaya devam ederler. Tekrar başvuru yapmanıza gerek yoktur.

 443. Usta ben şuan önlisans 1.sınıf okuyorum bursa başvurup kazansam seneye sınava girip 4 yıllık kazanıp gitsem 4 yıllıktada bursum devam eder mi ?

 444. Önlisans bölüme geçiş yaptığınız için kesilmesi normaldir Hülya hanım.

 445. Merhaba ben 4 yıllık bir bölüm okuyordum 3. Sınıfta okulu bırakıp 2 yıllık bir bölüme geçtim burs aliyodum bursum normalde 2019 yılında biticekti kurum değişikliği yapıp nakil verdim nakilden sonra bursum yatmadı neden kesilmiş olabilir mi?ama e devlette son ödeme tarihi hala 2019 yazıyor yardımcı olabilir misiniz.

 446. Melike merhaba. Para yatmaya devam eder zaten. e-Devlet üzerinden burs durumunuza bakar mısınız krediye dönmüş mü?

 447. Fulya hanım okulu dondurduktan sonra KYK’da bu durumu bildirmeliydiniz. Okulu dondurduktan sonra KYK bursunuz da donacaktı ancak siz burs almaya devam etmişsiniz okula gitmeden. 444 19 61 no’lu telefondan KYK ile iletişime geçebilirsiniz ancak yapabilecekleri bir şeyin olacağını sanmıyorum.

 448. Merhabalar ben 4 yillik okulumun 2.yilinda biraktim yani bu dönem hic gitmedim ders kaydida yapmadim ama bursum kesilmedi hezü bu ekim ayinin bursu yatmis .Eger bursumu ceksem daha sonra geri ödememi ister mi devlet ?Yardimci olursaniz sevinirim .

 449. Dönem ortalaması dikkate alınır Halil bey. Sadece 2 ortalama değil kaldığınız ders sayısı da etkilidir.

 450. Merhaba. Şuan ikinci sınıfa geçtim 1.sınıfta ortalamam finallerle ikinin altındaydı fakat ikinci dönem bütünlemelerle 2nin üstüne çıkartmama rağmen bursum krediye dönüştü bugün. Kyknın bahsettiği 2 ortalamaya bütler dahil olmuyormu? Lütfen cevap verin.

 451. Merhabalar, hani ben demiştim ya ortalamam kötü ama kesilmedi biri söylerse kesilir mi? diye, baktım az evvel bugün krediye dönmüş sistemde bi tek burs yazıyodu şimdi üstünde öğrenci kredisi de var. Benim gibi olan arkadaşlar varsa diye söylüyorum eylül ayı alınca “ohh geçti bitti gitti” deyip sevinmesinler asıl mesele ekimdeymiş çünkü. Öyle. Herkese iyi akşamlar, siz de sağ olun hocam bu süreçte sizi de yordum hakkınızı helal edin.

 452. Sınıfta kaldıysanız bursunuz krediye döner. Kredinizi iptal ettirebilirsiniz e devlet üzerinden.

 453. Hocam ben ilahiyat hazirliktan kaldım okusaydım 5 yıl olacaktı ama ben türkçe öğretmenliği bölümüne geçiş yaptım merkezi yerleştirme puanıyla e devlete girip baktığımda burs ve kredi bir görünüyordu .şimdi ben kredi mi almış oluyorum bu durumu nasıl düzeltebilirim ya da krediyi hiç almasam olur mu

 454. Geçiş yaptığım üniversitede 8 9 tane Altan dersim var ve bursumun kesilmemesi için kyk ya dilekçe yollarsam kesilmeyecegi doğru mu

 455. Sema hanım merhaba. KYK bazı öğrencileri gözden kaçırıyor. Üniversite, sizin başarısız olduğunuzu KYK’ya bildirdiğinde bursunuz krediye döner. Normal durum bu şekilde. Örnekteki gibi bazı ekstrem durumlar da olabiliyor tabi. Net bir şey söylemek zor. KYK yönetmeliğine göre başarısızlık durumunda bursunuz krediye döner.

 456. Merhaba ben 2017 2018 yilinda üniversitemde hazırlık okumaya başladım ve bolumumde zorunlu hazirliknvar ama yıl sonunda başarısız oldum. Eylülün 17sinde tekrar bir sınav hakkımız daha var ondan geçersem direkt bolumume geçicem ama geçemezsem tekrar 1 yıl ya da 1 dönem hazırlık okumak zorundayım. Eğer ben bu sınavdan geçemezsem bursum krediye doner mi? Evet her yerde kredi olur deniyor ama benden 1 yaş büyük arkadaşım gecen yıl benimle birlikte hazirliktaki 2. Yılını okudu ve bursu hala kredi olarak devam etmekte. Eğer burs krediye dönüyorsa onun neden kalmasına rağmen hala burs olarak devam ediyor e devletten borcu gözükmüyor?

 457. Sıkıntı yok Ayşe hanım. Konuyu dillendirmeyin her yerde. KYK çalışanı olmadığım için sistemi bilmem olanaksız. Bazı arkadaşın alttan 5 dersi kalmış bursu devam ediyor ancak farklı üniversitede diğer arkadaşın alttan 3 dersi kalmış bursu kesilmiş. Bu durumla çok karşılaştım o yüzden net cevap veremiyorum. Şikayet gelirse ders başarınız incelenip kesilebilir. Yılda 5000 TL’yi aşan burs miktarı var. Bursun kesilmemesi için en azından bundan sonra gayret gösterebilirsin. Başarılar.

 458. Cevap için çok sağ olun ama az evvel yusuf diye bi arkadaşın yazdığını okudum “benim 10. Ayda gitti” falan yazmış, kafam karıştı şimdi benim 10. Ayda kesilebilir mi? Bir de birisi beni kykya bildirse “falancı bi kız bu ortalamayla burs alıyo” diye kyk beni inceleyip bursu keser mi? Yoksa okul başarısız diye bildirmemiş lan sen ne şekil şukul yapıyosun burada modunda mı olur beni ispikleyen kişiye? İns ikincisidir… bu arada saçma sapan anlattığımın farkındayım kusura bakmayın ama çalışıyorum fırsat buldukça açık ve net yazmaya özen gösteriyorum şimdiden teşekkürler hocam saygılar…..

 459. Ayşe hanım merhaba. Genellikle haziran ayı sonunda kesilir. Ben de şaşırdım açıkçası normalde 2.00 altı ortalama ve 3’ten fazla dersten kalındığı zaman otomatik krediye dönüşmesi lazım. Bundan sonra da burs olarak yatar diye tahmin ediyorum. Bu yıl derslerinize daha fazla özen gösterin.

 460. merhaba benim bu sene derslerim epey kötüydü. yani ilk dönem iyiydi ama ikinci dönem 4 dersten kalmıştım: bolu abantta okuyorum öğrenci işlerinde bi abi kesilmez derken oradaki bi görevlide net kesilir bacım heveslenme demişti. herke eylül ayında kesilir kanki falan diyodu ama az evvel baktım burs olarak yatmış. Vallahi bütün yazı zehir ettiler nasıl bitti anlamadım ama eylül korktuğum gibi olmadı krediye dönüşmeden burs olarak yatmış yine. Benim sorum acaba tehlikeyi atlattım mı? Yani eylül başı kesmiyolar mı direkt acaba ay sonu mu kesiliyo yoksa eylül başı kesileni kestilerde ben yırttım mı? Bi de yırttığımı farzedersek, bi arkadaşım beni kykya bildirirsee kesilir mi? İşte falanca bi kız var dersleri kötü ama kesilmemiş dese kyk inceler mi beni? ayyy allah aşkına cevaplayın hepsini nolursunuz kafayı yedim deli ettim kendini iyice

 461. Yusuf bey merhaba. Yaz okulunda tüm dersleri verseniz dahi maalesef dönem ortalamanız dönem sonunda YÖKSİS’e girildiği için bursunuz krediye çevrilmiş. Ortalamanız kötü, alttan 6 ders bırakmışsınız. Yapılabilecek bir şey bırakmamışsınız siz.

  Başarılı olunsa dahi bundan sonra krediniz bursa dönüşmez.

 462. Bursunuz krediye dönerse dilekçeyle tekrar başarılı olsanız dahi bursa geri dönüş olmuyor. Diğer durum hakkında bilgim yok maalesef.

 463. Meehaba ben toplam 4 dersten kaldım fakat biri 2 kredilik tek dönemlik dersti.ortalamam 2.30 kyk bursumun krediye döneceğini biliyorum ama derslerimi verirsem dilekçe ile tekrardan bursa döndürme şansım yok mu ?eğer tekrar burs şansı yoksa kredi de almayıp seneye tekrar başvursam olur mu ? Son olarak sorum burs alıyorken bursumuzu dondursak olur mu bi mazeret mi sunmamız gerekir?

 464. Merhaba Serhat Bey ben 2016-2017 öğretim yılından (1. sınıftan) itibaren burs almaktaydım güz ve bahar dönemleri sonunda ortalama 1,72 ve alttan ders sayım 6 idi öğrenci işleri ile görüştüm yaz okulunda bunları 5 dersin altına veya 2 ortalamanın üstüne çıkardığım takdirde bursumun dönüşmeyeceği söylendi yaz okulunda 2,35 ortalama yükseltip kalan ders sayımı da dörde indirdim 8. ayda benim notlarım falan öğrenci bilgi sistemimde güncellendi 9. ayda yeni öğretim dönemine başladık ve 10. aydan itibaren bursum krediye dönüşmüş gözüküyor e-devlette cimere falan yazdım ”Başarısızlığı tespit edilen bir öğrencimiz sonraki dönemlerde tekrar aynı başarıyı veya daha üstü seviyede bir başarı elde etse dahi öğrenim kredisi tekrar bursa dönüşmez” böyle bir dönüt aldım sizler nasıl değerlendiriyorsunuz bunu.lakin bursum çok sonra krediye dönüşüyor ve ben 10. aya kadar takip ettiğim için 10. aydan sonra e-devletten takip etmeyerek dönüştüğünden haberim olmuyor doğal olarak araştırmalarım sonucunda dönüşür diyenler var net olarak dönüşmez diyenler var mesela sizde üniversitenin bildirmesi ile demişsiniz kimi üniversitelerin öğrenci işleri de bizlik bir durum yok biz yöksise gireriz onlar oradan sizin bilgilerinize ulaşarak karar alırlar diyorlar çok sıkıntıdayım benim durumumda olan bir kaç arkadaşım daha var ve biz durumdan çok rahatsızız lütfen bize bi yol gösterin ne yapılabilir yapabiliriz bu konuda

 465. Açıköğretim hiçbir şekilde KYK bursunuzu etkilemez Merve hanım.

 466. Merhaba. Ben 4 yillik örgün bir bölüm okuyorum.Ayriyeten kyk bursu aliyorum.Bu sene açikogretimden 2 yillik farkli bi bolum kazandim. Açikogretime kaydolmam veya kaydolduktan sonra açikogretimden kaldigim dersler bursumun kesilmesine sebep olur mu ?

 467. Gazilerin durumu nasıl bilmiyorum. Ancak normal durumda krediyi mezun olduktan 2 yıl sonra ödemeye başlarsınız.

 468. Merhaba,esim kibriagazisi yakini ve burs almaktayken bursu ogrenim kredisine dönüştü bu durumda krediyi ödemesi gerekir mi yoksa krediyi ödemekten muaf mi sayılır…

 469. Merhaba ben başka bir bir üniversiteye geçiş yapacağım Altan derslerinde olucak acaba bursum kesilir mi

 470. Havva merhaba. Açıköğretim bölümüne kaydolman bursunun kesilmesine neden olmaz. Kayıt olabilirsiniz.

 471. Merhaba ben şuan 4 yıllık üniversite okuyorum ve burs alıyorum. Açık öğretimden başka bir bölüm daha okumak istiyorum açık öğretime kayıt yaptırdığımda bursum kesilir mi?

 472. Gamze merhaba. KYK bursuna başvuru yapabilirsin ancak çıkma ihtimali çok düşük. Ortalama kriterlerine dikkat ediyorlar.

 473. Merhaba, 2 yıllık dış ticaret bölümü okuyorum. 1. senemde ortalamam tutmadığı için 2 ye geçemedim. 2. sınıfa bu sene daha yeni başlayacağım. Yani 3. senem olmuş olacak. Kyk bursu alabiliyor muyum?

 474. Benim yazacaklarım da kesin bilgi değil. Öncelikle bunu bilmeni isterim. İbare çok açık 1 yıldan fazla diyor. KYK’nın web sitesini biraz araştırmanı tavsiye ederim. Yerinde olsam BİMER’e yazardım. Açık açık her şeyi yaz. Mutlaka geri dönüş yapacaklardır. Daha fazla yardımcı olamayacağım çünkü çok karışık =)

 475. Hocam tekrardan şunu diyim.
  Kyk aradığımda farklı bilgiler verilmekte herkes farklı bilgiler sunuyor ancak genel olarak kesilir diyorlar. Benim anlayabildiğim kadarıyla orda geçen 1 yıldan fazla başarısızlık ve ya 1 yıldan fazla ara verme ibaresi, bulunduğum kurumda devam edersem geçerli olup başka kuruma geçiş yapmak istediğim takdirde bu nakil adı altında incelenip -1 yıldan fazla olmaya bakılmaksızın – 1 yıl başarısızlıkta kesilecektir deniyor. İnternette böyle bir madde ben göremedim hocam. Çok ikilemde kaldım. Kredim kesilecek mi kesilmeyecek mi? Böyle bir örnek olayda araştırdım ama göremedim. Biraz daha yardımcı olabilir misiniz hocam. Nasil bir yol izlemeyeliyim. Kyk’ ya dilekçe mi yazmaliyim nasil bir dilekçe olmalı? çok fazla soru sordum ama kafam karisik :) Teşekkür ediyorum.

 476. Kemal tekrar selam. KYK burs/kredi yönetmeliğinde kredi alamayacak öğrenciler kısmında şu ibare yer alıyor: “Kredi isteğinde bulunduğu tarihte kayıtlı olduğu öğretim kurumunda bir öğretim yılından fazla başarısız olan veya bir yıldan fazla ara veren öğrenciler” öğrenim kredisi alamaz.

  1 yıldan fazla ibaresi var. Bu zamana kadar 1 yıl başarısız olunduğunda öğrenim kredisi kesilen kimse görmedim. Bundan sonra dikkat etmen gerek ama. 1 yıl başarısız sayıldın şimdi farklı okulda yeniden başarısız olursan kredin de kesilebilir. Başarılar dilerim.

 477. Cevabınız için teşekkürler hocam. Kredim devam ederse alabileceğim sene süresini anladım. Kafama takılan kısmı ise surda başlıyor. Ben simdi 1 sene dokuz eylul universitesinde başarısız olmuş bulunmaktayim. Dedigim gibi 1-2 ay gittim geri kalan günlerde sene sonuna kadar gitmedim. Bi onemi var mi bilmiyorm ama gitmememe rağmen ders kayıtlarımıda yaptirdim. Şimdi ise yeni bir üniversiteye kayit yaptirmak istiyorum. Eger bulunduğum universiteden devam edersem başarısız olsam dahi kredimin devam edeceğini biliyorum ama baska universiteye geçersem kesilir mi? Bundan 2-3 ay önce defalarca Kyk arayip üstüne basa basa sorduğumda sorun yok denildi bende sinava girip tercihte bulundum. Şimdi tam artik sona gelmisken tekrar aradığımda bana 1 yil başarısız oldugundan kesilir deniliyor. Net bir bilgide alamiyorum. Ama şuanda ise farklı konuşuyorlar. Umarim anlatabilmisimdir hocam. Teşekkürler şimdiden.

 478. Kemal merhaba. Öğrenim krediniz devam eder. Şuan kaydınızı başka üniversiteye aldırdınız ve 1.sınıfsınız bu durumda 1-2 ve 3.sınıf sonuna kadar kredi almaya devam edersiniz. Sonraki seneler için kredi alamazsınız. Eğer geçiş yapacağınız üniversite bölümü de hazırlık + 4 yılsa ve siz hazırlıktan başlayacaksanız hazırlık, 1, 2 ve 3 sınıf olmak üzere 4 yıl daha kredi alabilirsiniz.

  Karışık geldiyse şöyle özetleyeyim;
  Üniversite bölümünüz şu an kaç yıllıksa o kadar yıl kredi alabilirsiniz. Sınıfta kalırsanız, dönem kaybı yaşarsanız durumunuz dikkate alınmaz. Bölüm 4 yıllıksa max 4 yıl alabilirsiniz.

 479. İyi günler,
  Ogrenim kredisiyle alakali bir sorum olacakti.

  Deu ekonometri bölümü kazandım. 4+1 yıllık öğrenim kredisine imza attim. Bir sene isteğe bağlı hazırlıgi okuyup geçtim. Ekonometri 1. Sinifta ise ilk ay derslere girip sonraki zamanlar sene sonuna kadar gitmedim ama ders kaydımi kadar yaptırdım.
  Bu sene tekrar üniversite sınava girdim. Baska bir üniversiteye kaydimi yaptirmak istiyorum. Ama şimdi Deu da bir sene başarısızlık söz konusu. Deu dan kaydımi alip baska bir üniversiteye gecersem öğrenim kredim kesilir mi? Tam olarak kriter nedir. 1 sene başarısız olduğumda başka bir öğretim kurumuna geçmek istersem, kredim tamamen mi kesiliyor?

 480. Hakan bey net cevap vermem mümkün değil öncelikle bunu bilmenizi isterim. Keşke öncesinden yatay geçiş yapacağınızı kurumu bildirseydiniz bu şekilde bursunuz donduruluyor ve dönem içinde tekrar aktif edebiliyorsunuz. Ancak bu durumda ne olur bilmiyorum. Tüm derslerden kalmışsınız.

 481. Merhaba ben okulumda 1 dönem hazırlık ve 1 dönem bölümde yer aldm ancak sene sonu myp ile yatay geçiş yapacağım bölümde okula gitmedim ve tüm derslerden kaldım bölüm değiştirmeme rağmen aynı üniversitede olacağım. Bursum kesilir mi?

 482. Gizem hanım merhaba. Bu gibi durumlarda üniversiteniz bu durumu KYK’ya genellikle bildirmiyor. Ancak net bilgi alabileceğiniz biriyle konuşmanız daha faydalı olacak. 444 19 61 KYK destek hattını arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

 483. Merhaba, ben erasmus programı vesilesiyle yarım dönem polonyaya gideceğim. 10 dersten fazla ders görmek zorundayım Fakat derslermiz biraz farklı olduğu için saydıramama ihtimalim var. Eğer çoğu dersi burdaki okula saydıramazsam bursum kesilir mi?

 484. Ebru hanım merhaba. Ortalamanız iyi. 2 dersten kalma bir sorun teşkil etmez.

 485. merhaba, ben 1.sınıfta 2 dersten kaldım ve bu yüzden yaz okuluna kaldım. yaz okulunu başka bir okulda yapacağım için ders içerikleri uyuşmadı ve üstten 3 ders aldım bunların 1inden kaldım. 3 dersten kalırsam bursum kesilir mi? ortalamam 2.67

 486. Benim ikinci dönemde alttan 5 dersim kaldı 3. Sınıfa geçtim bu yıl burs başvurusu yapacam ama çıkar mı acaba yada hiç mi yapamam

 487. Meyra merhaba. Ortalamanız çok düşük bursunuz nasıl kesilmemiş ilginç. Yatay geçişte 2.00 genel ortalama şartı var. KYK yurt başvurusunda ise herhangi bir problem çıkmaz.

 488. İyi günler
  2017-2018 güz dönemi ortalamam 1.38
  2017-2018 bahar dönemi ortalamam 0.79 genel ortalamam da 1.76
  üniversite bu zamana kadar başarısızlık bildirisi yapmadığından bursum krediye dönüşmedi önceki dönemlerimdeki ortalamalarımı 2 nin üzerine çıkardım şu an yatay geçiş yapmayı düşünüyorum nakil durumunda veya kyk yurt başvursuna sıkıntı çıkar mı sizce? güz dönem ortalaması ile genel ortalamayı yükseltip bahar dönemi için yatay geçiş yapsam baharın ortalaması düşük olduğundan kredi dönüşümü olur mu kykı aradım bir dönemden fazla başarısızlık durumunda kesilir dedi sizin bu konuda fikriniz nedir nasıl bir yol izlemeliyim bu benim için çok önemli cevap verirseniz sevinirim teşekkürler

 489. Ben 2 yıllık bölüm okuyorum ve 3 zayıf var KYK bursu kesilir mi benim yardımcı olur musunuz .

 490. Kaan bey merhaba. Üniversiteden ayrıldıysanız bursunuz kesilir. Yeniden bir üniversiteye başlarsanız yeniden burs/kredi başvurusu yapmanız gerek.

 491. Ben üniversiteden ayrıldım bursun kesilir mi ? Yeniden bir üniversiteye başvurduğunda kredi çıkar mı ?

 492. Merhaba ben kurum içi geçiş ile bölümümü değiştirmeyi düşünüyorum acaba geçiş yapınca bursum kesilir mi

 493. Betül hanım tekrar selamlar. Eğer asgari ücreti aşıyorsa sigortanız yüksek ihtimalle bursunuz krediye dönebilir. Ancak asgari ücret düzeyindeyse burs kesilmesi söz konusu olmaz.

 494. Cemre hanım muhtemelen kesilir bursunuz. Ne zaman kesileceğini tahmin edemeyiz.

 495. Betül hanım merhaba. Asgari ücreti aşıyorsa sigortanız bursunuz kesilir. Asgari ücret düzeyindeyse sorun olmaz.

 496. iyi akşamlar benim sorum sigortalı bir işte çalışma durumunda kyk bursu krediye dönüyormu

 497. merhaba ben bu sene normalde bur alıyordum ama 5 dersten kaldım ortalamam da rezil bi halde. Baktım henüz krediye dönmemiş herkes eylül ayında dönücek eylül ayında yolluyolar kyk ya diyo. Benim sorum ben eylül ayında alabilir miyim? Ayın altısında normalde veriyorlar bursu, okul ayın altına kadar bildirir mi? Burs krediye dönecek o tamam da acaba eylülde alınıyo mu son olarak?

 498. Emine hanım merhaba. Maalesef okulunuz uzadığı için burs veya kredi alamazsınız…

 499. merhabalar ben 4. sınıfım bu yıl son bir dersimi veremediğim için mezun olamıyorum. daha önceden burs alıyordum ama 1 yıl uzdığı için okulum tek dersim olsa dahi krediye başvurup burs alabiliyor muyum? Teşekkürler…

 500. Zeynep hanım merhaba. Öyle bir durum söz konusu değil. Bursunuzu almaya devam edersiniz.

 501. Merhaba ben suan dört yıllık bir bölüm okuyorum 3. sınıfa gectim ve burs alıyorum. bu yıl acıkögretimden iki yıllık bir bölüme baslamayı düsünüyorum bursum kesilir mi öyle bir sey söylendi

 502. Turan bey merhaba. KYK yurt yönetmeliğinde daha önce asgari ücreti aşacak şekilde çalışanların bursu kesilir ibaresi vardı. 2017’de bu ibare kaldırıldı. Yani artık sigortalı olarak asgari ücret düzeyinde çalışanların bursu kesilmiyor.

  Ancak önemle belirtmek gerekir ki;
  KYK burs yönetmeliğinde hala “devamlı olarak asgari ücret düzeyini aşacak şekilde çalışan öğrencilerin öğrenim kredisi kesilir.” ibaresi devam etmektedir.

 503. Bişey sorabilir miyim, şimdi ben işe giricem, sigorta yaptiricam, alicagim para da asgari ücret alicam, bursum kesilir mi

 504. Sevim hanım merhaba. KYK bursu dönem baz alınarak değerlendiriliyor. Kesilecekse yaz okulundan önce kesiliyor. 4 dersten kalıp da bursunuzun kesilmeme ihtimali de var. Başarısızlığınızın üniversite yönetimince KYK’ya bildirilmesi gerekiyor kesilme için.

 505. Merhaba bişey sorucaktım ben devletten KYK bursu alıyorum da şuan ilk dönemden 2 dersim kaldı bu dönemden 4 yaz okuluna gidip 2 dersimi vericem bu yaz bursunu kesilme ihtimali var mı yaz okuluna gittiğim için birde yaz okulunda bu 2 dersi verdikten sonra geriye iki dönemden toplam 4 dersim alttan oluyor yine bursum kesilebilir mi yardımcı olursanız çok sevinirim

 506. Hasret Şule hanım merhaba. Asgari ücreti aşmayacak şekilde sigortanız yatarsa kyk bursunuz kesilmez.

 507. Merhaba,ben sigortalı bir iste çalışmak istiyorum. Kyk bursum kesilir mi?

 508. KYK burs yönetmeliğinde bursun kesilmesi nedenleri arasında “Öğretim kurumundan ayrılması, çıkarılması veya geçici olarak uzaklaştırılması” yer alıyor Harun bey. Muhtemelen bursunuz kesilecek. Aynı madde öğrenim kredisinin kesilmesinde de var. Kredi başvurusu yapsanız bile alamayabilirsiniz.

 509. Muzaffer bey merhaba. Dönem ortalamanız iyi kesileceğini sanmıyorum ancak 4 dersten kalmanız üniversite için başarısızlık sebebiyse ve bu durumu KYK’ya bildirirse kesilebilir.

 510. Merhaba ben bir konu hakkında danışacaktım ben disiplin suçu işledim ve muhtemelen 3 ay uzaklaştırma alıcam bursum kesilcek ve sanırım krediye dönmicek. Ancak yeni dönemde kredi başvurusu yapabilirmiyim tekrardan ?
  ,

 511. 4 dersten kaldım dönem ortalamam 2.26 ve genel ortalamam 2.20 bursum kesilirmi

 512. sa ben erciyes üniversitesinde ziraat fakültesi biyosistem mühendisliği 1. sınıf ögrencisiyim yazın sigortalı bir işte calışmayı planlıyorum ancak sigortalı bir işte çalışır isem bursumun kesilmesi durumu söz konusu mu bir bilgim yok bi link veya bunu nereden ögrenebilirim onu söyleyebilirmisiniz

 513. Vedat bey merhaba. KYK burs yönetmeliğinde yapılan değişiklik sonucu artık asgari ücret düzeyinde çalışanların bursu kesilmiyor. Kesileceğine dair yönetmelikte bulunan ibare kaldırıldı.

 514. Burs almaktayım.Asgari ücret düzeyinde sigortalı bir işte en fazla kaç gün çalışabilirim?

 515. Aslı hanım merhaba. Açıkçası okulun inisiyatifinde bu durum. Bazı üniversiteler 1.80 öğrencinin başarısızlığını KYK’ya bildiriyor bazıları da bildirmiyor. Net bir şey yok. Eğer bildirmezse burs almaya devam edersiniz.

 516. Merhaba ben ilk donem 1 dersten kalmistim bu donemde 3 tane dersten kalmisim ortalamam yilsonu agno denilen ortalamam 1.80 kesilir mi? Bir de kyk eeylul ayinda okullardan transkipt mi istiyor yoksa okul mu bildiriyo eger okul bildiriyisa beni bildirmezler yani cunku okulun sitesinde ben sinamali ogrenci grubundayim basarisiz ogrenci grubu pespese iki donem 1.80 alti alan ogrenciler. Sinamalilar da bildiriliyo mu bilmiyorum ama asil merak ettigim eylulde kyk mi istiyo yoksa okul mu atiyor keyfi. Luuttfeeen cevap verin

 517. Merhaba, ben hazırlıkta yaz okuluna kaldim da bursum bi süreliğine kesilir mı acaba ? Bide yds ile hazırlığı geçen öğrenciler pasif öğrenci olarak göründüğü için buraları neden kesiliyor

 518. Hayır hala burs olarak görünüyor. Hatta Haziran dahil hepsi hesabıma yattı. Kyk dan sorguladım ama kredi borcunuz gözükmüyor yazdı. Kyk nın sitesinden baktım bana burs mu yatıyor diye, yatan bursların hepsi görünüyor hemde Haziran dahil. Sizce neden hala burs yatıyor? Ne zaman kesilir sizce? Bence ya temmuzda kesilir ya da üni nin ilk günü kesilir yani artık yatmaz.

 519. Ahmet bey merhaba. Bursunuzun ilk dönem kesilmesi gerekiyor. e-devlet üzerinden kontrol ettiniz mi? Burs öğrenim kredisini dönmüş olabilir.

 520. Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üni. Sosyalbilgiler Öğretmenliği kazanmıştım. 2. Sınıfta 1. Dönemde 7 dersten kaldım. 2. Dönemde tüm derslerden kaldım. Bursum hangi aydan itibaren kesilir?

 521. Güzel yorumunuz için teşekkür ederim Murat bey. Bir sonraki sene alttan dersleri verdikten sonra burs başvurusu yapın.
  Başarısızlığınızın sebebini belirten örneğin hastaysanız rapor vb. belgeleri de ileterek BİMER’e yazabilirsiniz. Geçerli bir nedeniniz varsa yeniden alabilirsiniz.

 522. eyv. hocam cevap vermişsiniz yeni gördüm. yeryüzünün en saçma sistemi olabilir bu. yani bi insan evladı her zaman iyi olacak diye bir şey yok ki bazen insan hayatının en kötü senesini geçirebiliyor hemen kesmesi inanılmaz acımasız geliyor. Benim canımın kıymeti olmadığı bi dönem nasıl derslere odaklanabilirim ki? şimdi seneye vericem bu dersleri büyük ihtimal ama burs gelmeyecek işte geri.Tabi diyecek bir şey yok. dua etmekten başka bi çarem de. Ama allah razı olsun onlarca siteye sordum bi siz geri dönüp cevap verdiniz, ilgilendiniz. Allah emeklerinizin karşılığını kat kat versin inş. iyi günler hocam, iyi bayramlar.

 523. Şartlı geçen dersleriniz geçmiş sayılır Miray hanım. 3’ten fazla başarısız derse dahil edilmez.

 524. Murat bey merhaba. KYK, burs kesilmelerinde dönem başarınızı kriter olarak alır. Normalde 1.80 dönem ortalaması veya 3 dersten kalındığı zaman direk KYK bursunuz kesilir. Ama üniversite bazlı farklı değişiklikleri söz konusu olabiliyor. 1.80 ortalama ile bursu kesilen öğrenci olabiliyorken 1.70 ortalama ile kesilmeyen de olabiliyor. Ancak 2.dönem ortalamanız çok düşük ve 4 dersten kalmışsınız. KYK bursunuz krediye dönmüş bile olabilir. E-devlet üzerinden sürekli kontrol edin lütfen. Size güzel şeyler yazmak isterdim ancak 1.3 ortalama ve 4 dersten kalmışsınız…

 525. 3ten fazla başarısız dersten sonra burs kesilme koşulunda başarısız derslere şartlı geçilen dersler de dahil mi acaba?

 526. merhaba hocam size bi konuda akıl danışacaktım. Benim ilk dönem ortalamam 2, ikinci dönemse 1.3 geldi. Alttan da 4 dersim kaldı. erzurum üniversitesinin bizim bölümün öğrenci işlerine sorduğumda genel ortalaman 1.60 ın altına düşerse bursun kesilir kaç dersin kaldığı önemli değil demişlerdi. Hatta bi abi iki dönem peşpeşe 1.60 altında gelirse kesilir sen takma kafana senin ilk dönem 2 imiş kesilmez demişti. Şimdi de başka bi abi 2 nin altına kaldığını gibi kesilir gözünün yaşına bakmaz kyk yattı senin burs diyor. adamlar kendi aralarında kararsız. Kafayı yiyeceğim hocam zaten kötü yıldı benim için bir de bu. Sizce ne olur bi fikriniz var mı bazı okullar ortalamaya bile bakmadan tek şartı devamsızlık olarak koyuyormuş bir umuttur yaşamak kafasıyla geziyorum bi kaç gündür. acaba kesilmemesi mümkün mü?

 527. Tuğçe hanım merhaba. KYK burs yönetmeliğine göre asgari ücret ve üzeri maaşlı, sigortalı bir işte çalışan öğrencilerin burs veya kredileri kesilmektedir.

 528. Merhaba, şuan burs almaktayım. Yaz tatili boyunca, sigortalı bir iş asgari ücretle çalışacağım bursumun kesilme durumu olur mu ?

 529. Merhaba yaz okulu ücretleri icin fazla miktar gerekiyor mu örneğin saat ücreti 1.70 olan ders için istenen miktarda ne dikkate alınıyor bu konuda bir bilginiz varsa bilgilendirirseniz çok sevinirim

 530. Şuan okuduğu bölüm kaç yıllıksa maksimum o kadar kredi alabiliyor. Hesaplama yaptınız mı acaba?

 531. İyi günler Serhat Bey. Benim kardeşim 5 yıllık iktisat kazanmıştı. Ancak ilk senesinde devamsızlıktan sınıfı geçemedi.İkinci yılında da geçemedi ve dış ticaret bölümüne geçiş yaptı.İlk sene sınıfta kaldığı için bursu krediye dönmüş.Şu anda dış ticaret 2. sınıfa geçti,fakat şu anda tamamen kesilmiş.5 yıl bitmeden böyle bir şey mümkün mü?

 532. Yaz okulu beklenmiyor maalesef. Bütünlemelerden sonra işlemler başlıyor.

 533. İlk dönem ortalamam 2 nin altında ve alttan 2 ders alıyorum ama ikinci dönem ortalamam 2.3 genel not ortalamam 1.79 alttan dersim yok bursum kesilir mi

 534. Merhaba ben ozel okulda tam burslu okuyorum bu dönem 4 dersten kaldım yaz okulunda bu derslerden 3unu verirsem yine de kyk bursum kesilir mi

 535. Dış ticaret bölümü 2 yıllıksa maksimum 2 yıl burs/kredi alabilir. Eğer okuduğu bölüm 4 yılsa hesaplama iktisat bölümüne girdiği ilk yıldan itibaren yapılır. Yani iktisat bölümünde okuduğu yılları da hesaba katmalısınız. Şuanki dış ticaret bölümü kaç yıllıksa üniversite hayatı boyunca (yüksek lisans, doktora hariç) en fazla o kadar burs veya kredi alabilir.

 536. @Kaya merhabalar. Sanırım ilk dönem ortalamanız iyiydi. İkinci dönem ortalamanız kötü. Maalesef burs kesilmelerinde dönem ortalamanız baz alınıyor. Net bir şey söylemek zor. Eğer dönem ortalamanız 1.80’den düşükse yüksek ihtimalle bursunuz kesilir. Ayrıca para yatmaya devam ederse e-devlet üzerinden kontrol edin. Bursunuz öğrenim kredisine de dönebilir. Başarılar dilerim.

 537. Merhabalar Serhat Bey. Üni. 1.sınıf öğrencisiyim ve bu dönem 3 alttan dersim var ama genel ortalamam 2.30 Burs iptali olur mu??? İnanın kafayı yemek üzereyim:) Cevabınız için şimdiden teşekkürler:)

 538. İyi günler Cengiz Bey. Benim kardeşim 5 yıllık iktisat kazanmıştı. Ancak ilk senesinde devamsızlıktan sınıfı geçemedi.İkinci yılında da geçemedi ve dış ticaret bölümüne geçiş yaptı.İlk sene sınıfta kaldığı için bursu krediye dönmüş.Şu anda dış ticaret 2. sınıfa geçti,fakat şu anda tamamen kesilmiş.5 yıl bitmeden böyle bir şey mümkün mü?

 539. Cengiz bey merhaba. Burs kesilmelerinde dönem ortalaması dikkate alınıyor. Size para yatmaya devam eder. Muhtemelen bursunuz krediye dönüşmüştür. e-devlet üzerinden bunu kontrol edebilirsiniz. Çoktan kesilmesi gerekirdi.

 540. merhaba. 2. sınıf sonu itibariyle ortalamam 3.14tü. Fakat 3. sınıf derslerimin hiçbirine devam etmedim. ilk dönem 0.42 ortalama gelmiş, genel ortalamam da 2.59a düşmüş. fakat bursum devam etti. bu dönemde de not durumumum aynı çünkü devam etmedim. hesaplarıma göreyse gno en düşük 2.23 olacak. şimdi benim durumum ne olur? 2 nin üstündeyim diye bursum devam edermi?

 541. Daha önceki mesajlarımda belirttiğim gibi bazı üniversitelerde 1.95 ortalama veya alttan 3 ders ile öğrencilerin bursu kesilmezken bazı üniversitelerde 1.99 ortalama ile burs kesilebiliyor. Burs kesilmesinde dönem ortalaması etkili bu yüzden düşük ihtimal de olsa bursunuz kesilebilir. Tekrar ifade etmek gerekirse bu gibi durumlarda net bir şey söylemek mümkün değil.

 542. merhabalar, ben burs alıyorum ilk dönem ortalamam 2,52 ve alttan ders yok bu dönem de sadece alttan 2 dersim var bu yüzden ortalamam 2nin aşağısına iniyor. genel ortalamam 2nin üzerinde olacak bu durumda bursum kesilir mi?

 543. Mevlüt bey merhaba. Okul kriterleri önemli. Genellikle 1.80’ın altında ortalaması olan veya 3’den fazla dersten kalan öğrencilerin bursu kesilmektedir.

 544. Merhaba, ilk dönem ortalamam 2.34 ikinci dönem 1.97 burs kesilme riski var mı? Okulun kriterlerine göre bu durumda sınamalı veya başarısız öğrenci olmuyorum.Genel not ortalaması 2nin üzerinde çünkü.Sizce ikinci dönemden dolayı bir sıkıntı olabilir mi?

 545. Murat bey merhaba. Bütler dahil 4 dersten kaldıktan sonra burs otomatik olarak kesilir. Bir sonraki sene o derslerden başarılı olsanız dahi bursunuz devam etmez. Yeniden kasım ayındaki KYK burs/kredi başvurusu yapmak zorundasınız.

 546. Merhaba bulunduğum Üniversite 4 ders veya daha fazlasında başarısız olduğumuz takdirde burslarımızı keseceğini belirtmiş.Benim sorum ise şu bütler dahil 4 dersten kaldığım takdirde seneye o dersleri vermek şartıyla tekrar burs almaya devam edebilir miyim?

 547. Beyza hanım merhaba. İlk dönemden dolayı kesilseydi şubatta kesilmesi gerekirdi. Ortalamanız iyi bursunuz kesilmez. 2. dönem gösterdiğiniz başarının devamını diliyorum;)