Merkezi Yerleştirme Puanıyla (MYP) Yatay Geçiş Nasıl Yapılır?

5
1147

Merkezi Yerleştirme Puanıyla Yatay Geçiş Nedir?

Merkezi Yerleştirme Puanıyla Yatay Geçiş (MYP), yatay geçiş yönetmeliğine 2013 yılında ek madde-1 olarak getirilmiş bir sistemdir. MYP ile yatay geçiş ek madde 1 olarak da bilinmektedir. Programın hedef kitlesi üniversite sınavına girerek önlisans veya lisans bölümüne yerleşmiş ancak kazandığı bölümde bir gelecek göremeyen ya da kazandığı bölümü okumakta zorlanan öğrencilerin farklı üniversite veya bölümlere geçiş yapmasına olanak sağlayan bir uygulamadır.

Bu uygulama sayesinde yeni bir bölüm veya üniversitede okumak istediğiniz takdirde yeniden YKS’ye girmeniz gerekmeyecektir. Üstelik MYP ile önlisans bölümünden lisans bölümüne de geçiş yapabilmeniz mümkün. Ancak MYP ile geçiş yapabilmeniz için bazı şartlar bulunmakta.

Videoda detaylı bir şekilde MYP ile yatay geçişi inceledik. Youtube yorum kısmına sorularınızı yazabilirsiniz.

MYP’nin Şartları Nelerdir?

1- Geçiş yapmak istediğiniz bölümün taban puanına eşit veya daha yüksek bir TYT veya YKS puanına sahip olmanız gerekmektedir. Örneğin 2020 YKS’de eşit ağırlık puan türünde 360 puan alarak Ege Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümüne yerleştiniz. Üniversiteye kaydınızı yaptırdıktan sonra kişisel sebeplerden dolayı bölüm değiştirmeye karar verdiniz. Merkezi Yerleştirme Programı ile taban puanı 360’tan daha az olan herhangi bir bölüme geçiş yapabilirsiniz.

2- MYP ile yatay geçişte en önemli konulardan biri de kontenjandır. Yani üniversiteye yerleştiğiniz yılın taban puanı geçiş yapmak istediğiniz bölümün taban puanından daha yüksek olsa bile yatay geçiş ile bölüm değiştiremeyebilirsiniz. YÖK’ün aldığı karara göre bir bölüm her yıl aldığı öğrenci sayısının %30’u kadar MYP ile yatay geçiş kontenjanı açmak zorunda. Örneğin üniversiteye kayıt olduğunuz yıl 150 öğrenci alan bir bölüm en fazla 45 öğrenci alabilir. Bu bölüme 80 kişi başvurursa üniversiteye yerleştiğiniz yılki puanlarınız sıralanır ve en yüksek puanlı 45 aday MYP ile geçiş yapmaya hak kazanır.

3- MYP yapabilmeniz için not ortalamanızın veya başarısızlıktan ya da devamsızlıktan dolayı derslerden kalmanızın herhangi bir önemi yok. Burada önemli olan kriter üniversiteye yerleştiğiniz yılki ÖSYS puanınızın geçiş yapmak istediğiniz bölümün taban puanından yüksek olması gerekir.

4- Sosyal medya hesaplarımıza en fazla “MYP ile yatay geçişte hangi yılın taban puanlarını baz alacağız?” sorusu geliyor. Bunu da hemen açıklayalım. Arkadaşlar MYP ile yatay geçişte baz alacağınız yıl üniversiteye yerleştiğiniz yıldır. Bunu da hemen bir örnekle açıklayalım; örneğin 2020 yılında sayısal puan türünden 380 puan alarak Gazi Üniversitesi Makine Mühendisliğini kazandınız ve 1 yıl bu bölümde okudunuz. Ardından 2021 yılında bölüm değiştirmek istediniz ve Celal Bayar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümüne geçiş yapmak istiyorsunuz. Bu noktada CBÜ Endüstri Mühendisliği bölümünün 2021 yılının değil 2020 yılının taban puanlarına göz atmalısınız. Endüstri Mühendisliği bölümünün 2020 taban puanı 380 puandan düşükse bu bölüme MYP ile geçiş yapabilme imkanınız bulunmaktadır.

MYP’ye ile ne zaman yatay geçiş yapabilirim?

Merkezi Yerleştirme Puanıyla hem güz hem de bahar döneminde yatay geçiş yapabilirsiniz. Güz döneminde üniversiteler genellikle ağustos ayında belirlenen tarihlerde başvuru alırken bahar döneminde ise başvurular ocak ve şubat aylarında yapılmaktadır. Ancak MYP ile yatay geçiş yapabilmeniz için 1 dönem beklemek zorundasınız. Hazırlık dahi okuyorsanız 1 dönem beklemeniz gerekmekte.

Öğrencilerden gelen soruların büyük çoğunluğu da bahar döneminde MYP ile yatay geçiş yapılıp yapılamayacağı konusu. Buna da hemen açıklık getirelim.

Bahar döneminde ocak ayında yatay geçiş yapabilir miyim?

Evet arkadaşlar yapabilirsiniz. Ancak bunun takibini kendinizin yapması gerekiyor çünkü her üniversitenin başvuru tarihleri farklı. Ayrıca her üniversite bahar döneminde MYP ile yatay geçiş başvurularını açmıyor. Biz 2020 yılında bazı üniversitelerin bahar dönemi başvuru tarihlerini araştırdık.

 • Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi son başvuru tarihi 10 Ocak
 • Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi son başvuru tarihi 14 Ocak
 • İskenderun Teknik Üniversitesi son başvuru tarihi 13 Ocak
 • Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi son başvuru tarihi 20 Ocak
 • Harran Üniversitesi son başvuru tarihi 13 Ocak
 • Fırat Üniversitesi son başvuru tarihi 13 Ocak
 • İstanbul Üniversitesi 14-17 Ocak 2020 tarihleri arası
 • Nişantaşı Üniversitesi 02-30 Ocak 2020 tarihleri arası
 • Gelişim Üniversitesi son başvuru tarihi 10 Şubat
 • Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi 06-10 Ocak 2020 tarihleri arası
 • Antalya Bilim Üniversitesi 06-17 Ocak 2020 tarihleri arası
 • Dicle Üniversitesi son başvuru tarihi 15 Ocak
 • Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi 13-17 Ocak tarihleri arası

MYP ile yatay geçişte derslerin sayılma durumu

MYP ile geçeceğiniz üniversitede daha önce okuduğunuz üniversitede geçtiğiniz derslerin sayılıp sayılmayacağı, kaçıncı sınıftan başlanacağını fakülte kurulu belirlemekte. Her üniversite bu konuda farklı karar aldığı için fakültenin öğrenci işlerini arayarak bilgi alabilirsiniz.

MYP ile kaç kere yatay geçiş yapabilirim?

YÖK, MYP ile öğrencilere yalnızca 1 kere yatay geçiş hakkı tanıdı. Bu yüzden geçiş yapacağınız üniversite ve bölümü çok iyi araştırmanız gerekmektedir. 1 kerelik geçiş hakkı yalnızca Merkezi Yerleştime Puanıyla yatay geçişlerde geçerlidir. Bu hakkı kullandıktan sonra not ortalamasıyla başka bir yere geçiş yapabilirsiniz.

Örneğin bahar döneminde MYP ile geçiş yaptınız ardından bir sonraki yıl da ağırlıklı genel ortalaması ile başka bir üniversiteye geçiş yapabilirsiniz. Tabi ki normal yatay geçişin şartları daha ağırdır.

Hazırlık sınıfında MYP ile geçiş yapılabilir mi?

Evet hazırlık sınıfında da en az 1 dönem geçtikten sonra MYP ile başka bir bölüme yatay geçiş yapabilirsiniz.

MYP ile yatay geçiş sonrası eski üniversiteme/bölümüme dönebilir miyim?

Merkezi Yerleştirme Puanını kullanarak farklı bir bölüme yatay geçiş yaptınız ve bu bölümden memnun değilseniz 2.defa MYP puanıyla yatay geçiş yapamazsınız. Ancak geçiş yapmadan önceki bölümünüze tekrar dönebilirsiniz.

MYP ile yatay geçişte kaç başvuru hakkı var?

Merkezi Yerleştirme Puanıyla yatay geçişte, başvuru alınacağını açıklayan her üniversiteye başvuru yapabileceğiniz için sınırsız başvuru hakkınız bulunmaktadır. Yani her üniversiteye başvuru yapabilirsiniz.

MYP İle Yatay Geçişte Burs / Öğrenim Kredisi Kesilir mi?

Yatay Geçiş sonrası bu değişikliği KYK’ya en geç 1 ay içinde bildirmeniz gerekmektedir. https://www.turkiye.gov.tr/kyk-kredi-burs-nakil-basvurusu bu bağlantıyı kullanarak bildirim işlemini e-Devlet üzerinden yapmanız yeterli olacaktır. KYK burs / kredi nakil başvurusu yapmazsanız bursunuz kesilir arkadaşlar.

MYP ile Yatay Geçişte KYK Yurdunda Kalanların Durumu?

MYP ile Yatay Geçiş hakkını kullanmak isteyenler genellikle ağustos ayındaki başvuruları bekliyor. Çünkü her üniversite bahar dönemi kontenjan açmıyor; açan üniversiteler de kontenjanı çok az belirliyor. Bu yüzden öğrencilerin büyük çoğunluğu MYP ile yatay geçiş başvurularını ağustos ayında yapıyor.

Ek madde 1 ile yatay geçiş yaparak farklı bir şehirdeki üniversiteye yerleşen öğrenciler KYK yurdundan ayrılmak zorundadır. Bu durumda yeniden KYK yurt başvurusu yapmanız gerekmektedir.

Yatay geçiş öğrencilerinin KYK yurt başvuruları her yıl genellikle eylül ayı sonunda yapılmakta. Biraz sabırlı olmanız gerekiyor çünkü önce normal KYK yurt başvuruları alınmakta ardından da yatay geçişle gelen öğrenciler için yurt başvuruları başlamaktadır. Örneğin 2019 yılında yatay geçiş öğrencilerinin KYK yurt başvuruları 26 Eylül tarihinde başlamıştı.

Bahar döneminde MYP ile yatay geçiş yapan öğrenciler de KYK yurt başvuruları için eylül ayını beklemek zorundadır. Ancak geçiş yaptığı üniversitenin bulunduğu ildeki KYK İl Müdürlüğünü arayarak yurtlarda boş yer olup olmadığını sorabilirsiniz. Boş yer varsa yurda kaydınız yaptırılabilir. Aksi durumda eylül ayındaki başvuruları beklemeniz gerekmektedir.

MYP ile Yatay Geçişte İstenilen Belgeler (Ek Madde 1)

 • Transkript (Genellikle başvuru yapacağınız tarihe yakın bir tarihte alınması isteniyor.)
 • Öğrenci belgesi (Yakın tarihte alınmış olması gerekli)
 • ÖSYS sonuç belgesi (YKS sonuç ve yerleştirme belgesi)
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Üniversitenin kabul ettiği sınavlardan alınan yabancı dil yeterlilik belgesi (TOEFL, IELTS, YDS gibi)

MYP Yatay Geçişte Türkçe bölümden İngilizce bölüme geçiş nasıl oluyor?

Arkadaşlar öğretim dili Türkçe olan bir programdan kısmen veya tamamen (%30 İngilizce veya %100 İngilizce) yabancı dilde öğretim yapılan bir programa geçişte geçmek istenilen üniversitenin dil şartını sağlamanız gerekmektedir. Başvurduğunuz üniversitenin kabul ettiği dil yeterlilik belgesi yoksa geçiş yapamazsınız.

Yalnızca hazırlık ve 1.sınıf öğrencileri için dil şartı aranmıyor. Yani hazırlık veya 1.sınıfta okuyorsanız ve geçiş yapacağınız üniversitenin dil şartını sağlamanıza gerek yok. Bu durumda yatay geçiş yaptığınız üniversitenin hazırlık sınıfından başlayabilirsiniz.

Ancak 2 veya 3.sınıfsanız Türkçe bölümden İngilizce eğitimi olan bir bölüme geçiş yapacaksanız eğer üniversitenin dil şartına takılırsınız. Bu durumda İngilizce eğitimi olan bir bölüme geçiş yapmak isterseniz bu üniversite sizden YDS, TOEFL veya IELTS gibi sınavlardan belirli bir puanı almanızı ister ya da kendi yapacağı yabancı dil sınavından geçme şartı ister.

MYP Yatay Geçiş İle İlgili Sık Sorulan Sorular

 • Ek tercih ile üniversiteye yerleştim. MYP ile yatay geçiş başvurusu yaparken ek tercih taban puanına mı yoksa yerleştiğim yıldaki normal taban puanlara mı bakacağım?
  Yerleştiğiniz yıldaki normal taban puanlarına bakmalısınız. Ek tercihlerdeki taban puan düşüşleri MYP yatay geçişte dikkate alınmaz.
 • BESYO’da MYP ile yatay geçiş yapılabilir mi?
  → Evet yapabilirsiniz.

5 YORUMLAR

 1. LÜTFEN CEVAPLARMISINIZ? Arkadaşlar cevaplar mısınız tahmini olanlar?
  benim myp puanım 255 ben myp ile yatay geçiş yapmak istiyorum başka bir şehirde 3veya 4 tane üniye başvurcam o ünilerin her birinde de 3-4 farklı bölüme başvuracağım yani 12-13 bölüme başvuru yapıcam.araştırdım başvurabiliyormuşum ama olma ihtimali nedir onu kestiremiyorum,benim puanım 255 başvurcağım bölümlerin puanlarıda 215-240 arasında yani hepsinden yüksek benim puanım hemde en az 15 puan falan daha yüksek ama acaba kesin gidermiyim diye sürekli endişeliyim yök atlasta baktım açtığı yüzde otuz kontenjanın çoğunu doldurmamış bölümlerin hepsi tutması yüksek görünüyor ama tahmini olan varmı??sizce gidebilirmiyim birisine yani illaki biri tutarmı.yardımcı olursanız çok sevinirim.TEŞEKKÜRLER…

 2. Emir merhaba, MYP ile yatay geçiş çok avantajlı görünse de 4-5 yıllık öğrenciler için avantajlı olmayabiliyor. Şöyle ki geçiş yapacağınız üniversite daha önce aldığınız dersleri saymayabilir. Geçiş yaptıktan sonra büyük sorunlarla uğraşabilirsiniz. Bu yüzden geçiş yapmadan önce geçiş yapacağınız üniversitenin dersleri sayma-saymama durumunu iyi araştırmanız gerek.

 3. Okulum uzadı 4 yıllık üniversitede okuyorum 5.seneye geçerken yazın başka okula başvurup yatay geçiş yapabilir miyim bana okulun uzaması durumu engel olur mu, şimdiden teşekkürler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim