Haberler

Merkezi Yerleştirme Puanıyla (MYP) Yatay Geçiş Nasıl Yapılır?

Merkezi Yerleştirme Puanıyla Yatay Geçiş Nedir?

Merkezi Yerleştirme Puanıyla Yatay Geçiş (MYP), yatay geçiş yönetmeliğine 2013 yılında ek madde-1 olarak getirilmiş bir sistemdir. MYP ile yatay geçiş ek madde 1 olarak da bilinmektedir. Programın hedef kitlesi üniversite sınavına girerek önlisans veya lisans bölümüne yerleşmiş ancak kazandığı bölümde bir gelecek göremeyen ya da kazandığı bölümü okumakta zorlanan öğrencilerin farklı üniversite veya bölümlere geçiş yapmasına olanak sağlayan bir uygulamadır.

Bu uygulama sayesinde yeni bir bölüm veya üniversitede okumak istediğiniz takdirde yeniden YKS’ye girmeniz gerekmeyecektir. Üstelik MYP ile önlisans bölümünden lisans bölümüne de geçiş yapabilmeniz mümkün. Ancak MYP ile geçiş yapabilmeniz için bazı şartlar bulunmakta.

MYP ile yatay geçiş hakkındaki bilgilere başlamadan önce Ortalama İle Yatay Geçiş ile ilgili bir anektod vermek istedik. Ortalama ile yatay geçiş, yıl içindeki ortalamanızı dikkate alarak farklı bir üniversitede aynı bölüme geçiş yapma imkanı tanıyan bir sistemdir. Ortalama ile yatay geçiş hakkında detaylı bilgi için bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.

Videoda detaylı bir şekilde MYP ile yatay geçişi inceledik. Youtube yorum kısmına sorularınızı yazabilirsiniz.

YouTube video

MYP’nin Şartları Nelerdir?

1- Geçiş yapmak istediğiniz bölümün taban puanına eşit veya daha yüksek bir TYT veya YKS puanına sahip olmanız gerekmektedir. Örneğin 2020 YKS’de eşit ağırlık puan türünde 360 puan alarak Ege Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümüne yerleştiniz. Üniversiteye kaydınızı yaptırdıktan sonra kişisel sebeplerden dolayı bölüm değiştirmeye karar verdiniz. Merkezi Yerleştirme Programı ile taban puanı 360’tan daha az olan herhangi bir bölüme geçiş yapabilirsiniz.

2- MYP ile yatay geçişte en önemli konulardan biri de kontenjandır. Yani üniversiteye yerleştiğiniz yılın taban puanı geçiş yapmak istediğiniz bölümün taban puanından daha yüksek olsa bile yatay geçiş ile bölüm değiştiremeyebilirsiniz. YÖK’ün aldığı karara göre bir bölüm her yıl aldığı öğrenci sayısının %30’u kadar MYP ile yatay geçiş kontenjanı açmak zorunda. Örneğin üniversiteye kayıt olduğunuz yıl 150 öğrenci alan bir bölüm en fazla 45 öğrenci alabilir. Bu bölüme 80 kişi başvurursa üniversiteye yerleştiğiniz yılki puanlarınız sıralanır ve en yüksek puanlı 45 aday MYP ile geçiş yapmaya hak kazanır.

3- MYP yapabilmeniz için not ortalamanızın veya başarısızlıktan ya da devamsızlıktan dolayı derslerden kalmanızın herhangi bir önemi yok. Burada önemli olan kriter üniversiteye yerleştiğiniz yılki ÖSYS puanınızın geçiş yapmak istediğiniz bölümün taban puanından yüksek olması gerekir.

4- Sosyal medya hesaplarımıza en fazla “MYP ile yatay geçişte hangi yılın taban puanlarını baz alacağız?” sorusu geliyor. Bunu da hemen açıklayalım. Arkadaşlar MYP ile yatay geçişte baz alacağınız yıl üniversiteye yerleştiğiniz yıldır. Bunu da hemen bir örnekle açıklayalım; örneğin 2020 yılında sayısal puan türünden 380 puan alarak Gazi Üniversitesi Makine Mühendisliğini kazandınız ve 1 yıl bu bölümde okudunuz. Ardından 2021 yılında bölüm değiştirmek istediniz ve Celal Bayar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümüne geçiş yapmak istiyorsunuz. Bu noktada CBÜ Endüstri Mühendisliği bölümünün 2021 yılının değil 2020 yılının taban puanlarına göz atmalısınız. Endüstri Mühendisliği bölümünün 2020 taban puanı 380 puandan düşükse bu bölüme MYP ile geçiş yapabilme imkanınız bulunmaktadır.

MYP’ye ile ne zaman yatay geçiş yapabilirim?

Merkezi Yerleştirme Puanıyla hem güz hem de bahar döneminde yatay geçiş yapabilirsiniz. Güz döneminde üniversiteler genellikle ağustos ayında belirlenen tarihlerde başvuru alırken bahar döneminde ise başvurular ocak ve şubat aylarında yapılmaktadır. Ancak MYP ile yatay geçiş yapabilmeniz için 1 dönem beklemek zorundasınız. Hazırlık dahi okuyorsanız 1 dönem beklemeniz gerekmekte.

Öğrencilerden gelen soruların büyük çoğunluğu da bahar döneminde MYP ile yatay geçiş yapılıp yapılamayacağı konusu. Buna da hemen açıklık getirelim.

Bahar döneminde ocak ayında yatay geçiş yapabilir miyim?

Evet arkadaşlar yapabilirsiniz. Ancak bunun takibini kendinizin yapması gerekiyor çünkü her üniversitenin başvuru tarihleri farklı. Ayrıca her üniversite bahar döneminde MYP ile yatay geçiş başvurularını açmıyor.

MYP ile yatay geçişte derslerin sayılma durumu

MYP ile geçeceğiniz üniversitede daha önce okuduğunuz üniversitede geçtiğiniz derslerin sayılıp sayılmayacağı, kaçıncı sınıftan başlanacağını fakülte kurulu belirlemekte. Her üniversite bu konuda farklı karar aldığı için fakültenin öğrenci işlerini arayarak bilgi alabilirsiniz.

MYP ile kaç kere yatay geçiş yapabilirim?

YÖK, MYP ile öğrencilere yalnızca 1 kere yatay geçiş hakkı tanıdı. Bu yüzden geçiş yapacağınız üniversite ve bölümü çok iyi araştırmanız gerekmektedir. 1 kerelik geçiş hakkı yalnızca Merkezi Yerleştime Puanıyla yatay geçişlerde geçerlidir. Bu hakkı kullandıktan sonra not ortalamasıyla başka bir yere geçiş yapabilirsiniz.

Örneğin bahar döneminde MYP ile geçiş yaptınız ardından bir sonraki yıl da ağırlıklı genel ortalaması ile başka bir üniversiteye geçiş yapabilirsiniz. Tabi ki normal yatay geçişin şartları daha ağırdır.

Hazırlık sınıfında MYP ile geçiş yapılabilir mi?

Evet hazırlık sınıfında da en az 1 dönem geçtikten sonra MYP ile başka bir bölüme yatay geçiş yapabilirsiniz.

MYP ile yatay geçiş sonrası eski üniversiteme/bölümüme dönebilir miyim?

Merkezi Yerleştirme Puanını kullanarak farklı bir bölüme yatay geçiş yaptınız ve bu bölümden memnun değilseniz 2.defa MYP puanıyla yatay geçiş yapamazsınız. Ancak geçiş yapmadan önceki bölümünüze tekrar dönebilirsiniz.

MYP ile yatay geçişte kaç başvuru hakkı var?

Merkezi Yerleştirme Puanıyla yatay geçişte, başvuru alınacağını açıklayan her üniversiteye başvuru yapabileceğiniz için sınırsız başvuru hakkınız bulunmaktadır. Yani her üniversiteye başvuru yapabilirsiniz.

MYP İle Yatay Geçişte Burs / Öğrenim Kredisi Kesilir mi?

Yatay Geçiş sonrası bu değişikliği KYK’ya en geç 1 ay içinde bildirmeniz gerekmektedir. https://www.turkiye.gov.tr/kyk-kredi-burs-nakil-basvurusu bu bağlantıyı kullanarak bildirim işlemini e-Devlet üzerinden yapmanız yeterli olacaktır. KYK burs / kredi nakil başvurusu yapmazsanız bursunuz kesilir arkadaşlar.

MYP ile Yatay Geçişte KYK Yurdunda Kalanların Durumu?

MYP ile Yatay Geçiş hakkını kullanmak isteyenler genellikle ağustos ayındaki başvuruları bekliyor. Çünkü her üniversite bahar dönemi kontenjan açmıyor; açan üniversiteler de kontenjanı çok az belirliyor. Bu yüzden öğrencilerin büyük çoğunluğu MYP ile yatay geçiş başvurularını ağustos ayında yapıyor.

Ek madde 1 ile yatay geçiş yaparak farklı bir şehirdeki üniversiteye yerleşen öğrenciler KYK yurdundan ayrılmak zorundadır. Bu durumda yeniden KYK yurt başvurusu yapmanız gerekmektedir.

Yatay geçiş öğrencilerinin KYK yurt başvuruları her yıl genellikle eylül ayı sonunda yapılmakta. Biraz sabırlı olmanız gerekiyor çünkü önce normal KYK yurt başvuruları alınmakta ardından da yatay geçişle gelen öğrenciler için yurt başvuruları başlamaktadır. Örneğin 2019 yılında yatay geçiş öğrencilerinin KYK yurt başvuruları 26 Eylül tarihinde başlamıştı.

Bahar döneminde MYP ile yatay geçiş yapan öğrenciler de KYK yurt başvuruları için eylül ayını beklemek zorundadır. Ancak geçiş yaptığı üniversitenin bulunduğu ildeki KYK İl Müdürlüğünü arayarak yurtlarda boş yer olup olmadığını sorabilirsiniz. Boş yer varsa yurda kaydınız yaptırılabilir. Aksi durumda eylül ayındaki başvuruları beklemeniz gerekmektedir.

MYP ile Yatay Geçişte İstenilen Belgeler (Ek Madde 1)

 • Transkript (Genellikle başvuru yapacağınız tarihe yakın bir tarihte alınması isteniyor.)
 • Öğrenci belgesi (Yakın tarihte alınmış olması gerekli)
 • ÖSYS sonuç belgesi (YKS sonuç ve yerleştirme belgesi)
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Üniversitenin kabul ettiği sınavlardan alınan yabancı dil yeterlilik belgesi (TOEFL, IELTS, YDS gibi)

MYP Yatay Geçişte Türkçe bölümden İngilizce bölüme geçiş nasıl oluyor?

Arkadaşlar öğretim dili Türkçe olan bir programdan kısmen veya tamamen (%30 İngilizce veya %100 İngilizce) yabancı dilde öğretim yapılan bir programa geçişte geçmek istenilen üniversitenin dil şartını sağlamanız gerekmektedir. Başvurduğunuz üniversitenin kabul ettiği dil yeterlilik belgesi yoksa geçiş yapamazsınız.

Yalnızca hazırlık ve 1.sınıf öğrencileri için dil şartı aranmıyor. Yani hazırlık veya 1.sınıfta okuyorsanız ve geçiş yapacağınız üniversitenin dil şartını sağlamanıza gerek yok. Bu durumda yatay geçiş yaptığınız üniversitenin hazırlık sınıfından başlayabilirsiniz.

Ancak 2 veya 3.sınıfsanız Türkçe bölümden İngilizce eğitimi olan bir bölüme geçiş yapacaksanız eğer üniversitenin dil şartına takılırsınız. Bu durumda İngilizce eğitimi olan bir bölüme geçiş yapmak isterseniz bu üniversite sizden YDS, TOEFL veya IELTS gibi sınavlardan belirli bir puanı almanızı ister ya da kendi yapacağı yabancı dil sınavından geçme şartı ister.

MYP Yatay Geçiş İle İlgili Sık Sorulan Sorular

 • Ek tercih ile üniversiteye yerleştim. MYP ile yatay geçiş başvurusu yaparken ek tercih taban puanına mı yoksa yerleştiğim yıldaki normal taban puanlara mı bakacağım?
  Yerleştiğiniz yıldaki normal taban puanlarına bakmalısınız. Ek tercihlerdeki taban puan düşüşleri MYP yatay geçişte dikkate alınmaz.
 • BESYO’da MYP ile yatay geçiş yapılabilir mi?
  → Bu konu hakkında yatay geçiş yapmak istediğiniz üniversitenin MYP ile ilgili usul ve esasları paylaştığı yazıyı okumanızı tavsiye ederim.

Örneğin Gazi Üniversitesinin MYP ile yatay geçiş usul ve esaslarında yer alan ibare aynen şu şekildedir;

2. Öğrencinin kayıt olduğu yıldaki merkezi yerleştirme puanlarının başka bir diploma programının girdiği yıldaki taban puanına eşit veya yüksek olması gerektiğine, (Örneğin, İşletme (puan türü TM1) programında kayıtlı bir öğrencinin merkezi yerleştirme puanları arasında MF4 puanı varsa ve bu öğrencinin MF4 puanının geçmek istediği İnşaat Mühendisliği programının taban puanına eşit veya yüksek olması durumunda uygulama esasları çerçevesinde yatay geçiş yapabilecektir.)

3. Özel Yetenek Sınavı sonucuna göre kayıt yaptıran öğrencilerin de ikinci madde şartlarını sağlamaları durumunda başvuru yapabileceklerine, ancak özel yetenek sınavı ile öğrenci kabul eden programlara başvuru yapılamayacağına…

İçindekiler

İlgili Makaleler

336 Yorum

 1. iyi günler hocam ben Akdeniz tıptan direk Gaziantep tıpa 2 .sınif olarak geçebilir miyim

 2. merhaba diyelimki bu yıl ahbv üniversitesine myp ile yatay geçiş basvurusunda bulundum ve seçildim ama kayıt yaptırmaadan kendi okulumda okumaya devam ettim. seneye aynı üniversiteye yine myp ile basvurabiliyomuyum.

 3. Merhaba
  2021 yılında myp ile hatalı başvuru yaparak kayıt yaptırdım.üniye başvuruda hata oldugunu söyledim fakat 1 dönem sonunda sildiler kaydımı. 2022 de yks ye tekrar girdim ve farklı bir üniye kayıt yaptırdım fakat bölüm degiştirmek istiyorum tekrar yks ye girdiğim için myp hakkım tekrar doğuyor mu geçiş yapabilir miyim?
  Teşekkürler..

 4. Merhabalar
  Hocam hazırlık sınıfında okuyorum. Sormak istediğim soru şu: Hazırlık sınıfında başarılı veya başarısız olursam bir başka üniversiteye bir başka türkçe bölüme geçiş yapabilir miyim?

  Lütfen yardımcı olur musunuz.

 5. Merhaba
  Ben girne amerikan üniversitesi amerikan kültürü ve edebiyatı bölümünde %100 burslu okumaya hak kazandım bu yıl ilk senem hazırlık b2 sınıfındayım gelecek dönem fakülteye geçeceğim fakat buradaki şartlar beni ziyadesiyle zorluyor konaklama için yurt yok ekonomik açıdan da yetişemiyorum bu sebepten ötürü bahar döneminde yani ocak – şubat ayında mardin artuklu universitesine ÖSYM puanım ile yatay geçiş yapmak istiyorum ÖSYM puanım 320 (((ingiliz dil edebiyati)))bölümüne yatay geçiş yapmak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim konuyla alakalı bilgilendirmenizi bekliyor olacağım

 6. Merhaba psikoloji bölümünde okuyorum myp ile hukuk a geçiş yapmak istiyorum. Puanım tutuyor. Ama psikolojiye geçiş yaptığım yılda hukuk barajına girememiştim.geçiş yabailirmiyim ??

 7. Hocam ösym sonuç kağıdımda myp geçiş yapmam için bakacağım puan kısmı ‘sınav puanları ve başarı sıraları’ kısmı değil ‘yerleştirme puanları ve başarı sıraları’ olacak değil mi

 8. Ben 0.03 puanlık fark ile istediğim üniversiteye gidemedim acaba merkezi sistemle yatay geçiş yapabilir miyim bilen varsa yazabilir mi

 9. 2019 da DGS puanı ile yerleştim..hazırlığı geçip dondurdum..merkezi yerleştirme ile yatay geçiş yapılabilir mi

 10. merhaba ben bir ünide 1 yıl hazırlık okudum bölümümden memnun kalmadığım için myp ile yatay geçiş yapmak istiyorum farklı bir bölüme aynı üniversitede fakat ben geçiş yaptğımda yeni bölümüme 1.sınıftan mı başlarım yoksa 2.sınıftan başlayıp 1.sınıf derslerini alttan mı alırım cevaplarsanız çok sevinrim

 11. Hocam merhaba ben kastamonu üniversitesi 2. Sınıf edebiyat öğrencisiyim. Myp ile hacettepe de önlisans bölümlerden lisede okuduğum bölümle devam etmek istiyorum. Burada tyt yerleştirme puanıma mı bakmalıyım, yoksa tyt ek yerleştirme puanıma mı ?

 12. Merhaba ben bilgisayar mühendisliği üçüncü sınıf öğrencisiyim son sınıfta myp puanımla başka bir üniversitenin başka bir bölümüne geçiş yapabiliyor muyum acaba?

 13. Ben 4 yillik bur bölümün 2.sınıfındayım 2.sınıfın yazinda yks tytye girmeyi düsünuyorum . Ben yinede başka bir şehire myp ile yatay geçiş yapabilirmiyim 4 yıllık bölümüm için ? Yksye girmem bir sorun teşkil eder mi ?

 14. Önlisans ikinci sınıf öğrencisiyim 2.dönem için myp ile geçiş yapabilir miyim

 15. Hocam merhabalar 2021-2022 için okul başvuru tarihlerini nasıl öğrenebilirim?

 16. Merhabalar şu anda Karabük üniversitesinde bilgisayar mühendisliğinin İngilizce hazırlığındayım geçmek istediğim üniversitenin bölümünün ikinci öğretimine puanım yetiyor sizce bir sorun olur mu?

 17. Selamlar. Ben aynı üniversitenin farklı bölümüne sadece myp puanı ile geçiş yapabiliyor muyum ? Agno olmadan.

 18. Hocam merhaba ben hatay Mustafa Kemal üniversitesine yatay geçiş yapmak istiyorum
  Benim yerleştirme puanım 240 hatay en son 248 ile kapatmış benim ek yerleştirme puanım ise 256 hatayin puanını geçiyor fakültede bir öğretmene sordum geçiş yapabilirim diyor sizce yapabilir miyim

 19. Hocam iyi günler Ben Mardin üniversiyesinde ilahiyat okuyorum hazırlık bitti şuan 1.sınıfım eğitim dili Arapça olduğu için çok zorlanıyorum MYP ile tekrardan başka bir üniversiteye bölüm değişmeden eğitim dili türkçe olan bir İlhiyat fakültesine geçebilir miyim ?

 20. Değerli paylaşımınız için teşekkür ederim. Çok faydalı oldu. Aradığımı çok rahat bir şekilde buldum.

 21. Merhaba ,
  Öncelikle platformunuz için sizi tebrik ederim emeklerinize sağlık .
  MYP basvususu sırasında halen ogrenci olmak zorundamı ..Şu an ozel unıveritede malesef kayıt ucretinden dolayı devlet unıversitesine geçmek zorundayız .Kaydını dondurmak bile ucretin %30 isteniyor . Ocak da MYP ye başvurmak için kayıtlı ogrenci olma zorunlulugu varmı ?

 22. Merhabalar ilköğretim matematik öğretmenliğinden (sayısal) yine sayısal olan Uçak Mühendisliğine geçebilirmiyiz.Farklı bir üniversiteden farklı bir üniversitenin farklı bir bölümüne geçiş oluyormu.Cevabınızı bekliyorum.Tesekkurler

 23. Merhabalar bir sorum olacaktı cevaplarsanız çok iyi olur. Myp ile geçiş yapmak için başvuru yaptım benim puanım 312 ama başvurduğum üniversitenin 314 ve ikinci öğretimim düşük olsa başvuru bile yapılmaz diyorlar ama yaptım ben ve ikinci öğretim olmam benim için artı mıdır alırlar mı sizce nasıl olur

 24. Merhabalar. Yatay geçişle hem bölüm hem de üniversite aynı anda değiştirilebiliyor mu? Bu nasıl yapılır? / Yatay geçişte derslerin %80 eş olması gerek diye biliyorum bölüm değişikliğinde ama MYP’de de bu böyle midir? Mesela mühendislikten psikolojiye geçme olasılığı var mıdır ve bu sadece MYP ile mi mümkündür yoksa diğer iki yatay geçişi birlikte yapma yolu da var mıdır (bölüm değiştirme/üniversite değiştirme)?

 25. Merhabalar. Çok aykırı bir soru olacak ama ben daha önce merkezi yatay geçiş hakkımı kullanarak bir geçiş yapmıştım sonra o geçtiğim bölümü de bırakıp bu sene yeniden YKS’ye girdim. Yeniden yerleştiğim için tekrardan 1 adet merkezi geçiş hakkı doğuyor mu yoksa bu merkezi geçiş hakkı insanın ömrü boyunca 1 defa yapabileceği bir şey mi?
  Belki bu sorunun cevabını siz bile bilmiyorsunuzdur pek sık yaşanan bir durum olmasa gerek. Ama fikriniz yoksa da en azından bunu belirtin lütfen. İyi günler.. :)

 26. Hocam merhaba. 2014 yılında üniversiteye girdim. 2018 de mezun oldum. Mezun olmam 2014 puanımı kullanmama engel değil mi? Yani mezun birisi girdiği seneki puanı kullanamıyor sanırım? Teşekkürler.

 27. Hocam merhaba ben 2020 yks sınavina girdim ve kazandım 4 yıllık sözel bölüm ama bölümü beğenmedim ve kendi memleketim olan Niğde’de 2 yıllık bölüme geçmek istiyorum. Olur mu sizce en önemli sorum ise not ortalaması önemli mi istiyorlar mi çünkü benim puanım düşük

 28. Merhabalar ben okulumu uzattım baya sınırdayım şu an azami okuma süresinin farklı bi okul ve farklı bölüme geçiş yapacağım da geçersem bu azami okuma süresi ne oluyor acaba sıfırlanıyor mu geçebilir miyim bu konuda hiç bir yetde bilgi bulamıyorum

 29. Merhaba, ben 2020 YKS ile EA’tan bir bölüme yerleştim. 2020 YKS için hem EA hem de Sözel puanım var.
  Şu an 2020 YKS’deki Sözel puanımı kullanarak MYP ile yatay geçiş yapma hakkım var değil mi?

 30. 2009 da uniye girmis 12 yildir uniyi bitirememis okulu uzamis bir kisi myg ile gecis yapabilir mi?

 31. 2020’de yks’ye girip yerleşmiştim ama bu sene yani 2021’de yks’ye tekrar girdim.
  şu an hem myp ile yatay geçiş başvurusu hem de 2021 yks tercihi yapabilir miyim? Cevaplarsanız çok sevinirim.

 32. Ben 2020 yılında bir vakıf üniversitesinin Tıp fakültesine ücretli kaydoldum yani şu an ikinci sınıfa geçtim .ortalama ile yatay geçiş yapamadığım için seneye tekrar yks ye girmeyi düşünüyorum .puanımın da kesilmemesi için .acaba yks ye girince kazanırsam 3.sınıftan devam edebilir miyim böyle bişey mümkün mü .program ve dersler uyarsa olabilir mi acaba bir fikriniz var mı ?

 33. Hocam merhaba ben Ağrı İbrahim Çeçen üniversitesinde bu dönem 1 . Sınıfı bitirdim 2020 yks puanım 284 Myp puanı ile ebelige geçiş yapabilir miyim ? Yapabiliyorsam birinci sınıftan mi baslayacam tekrardan.

 34. Merhaba,

  2019 girişliyim. Bu yıl 3. sınıf Türk Dili öğrencisi olacağım. MYP puanım ile 3. sınıf olacak olmama rağmen yatay geçiş deneyebilme hakkım oluyor mu? Yani 3. sınıfa geçiş MYP ile yapılıyor mu?

  Teşekkürler

 35. Merhabalar Hocam,

  benim bir sorum var izniniz olursa sormak istiyorum ?
  sorum ise şu: şuan Ingilizce hazırlık okuyorum ve son sınava girerek Ingilizce bölümü tamamlayacağım gib benim merak ettiğim ise şuan 2 senelik grafik tasarım (Ingilizce) okuyacağım yani seneye üniversite 1 e başlayacağım nasip olursa.
  2 senelik bölümümden yatay geçişle 4 seneliğe geçmem mümkün müdür ? veya 2 senelikten tekrar 2 seneliğe başka okula geçmem mümkün müdür? şimdiden cevabınız için çok teşekkür ederim.

 36. Merhaba ben tyt puanımla ve yetenek sınavıyla güzel sanatlar fakültesine yerleştim. Memnun kalmadım. MYP puanımla geçiş yapmak istiyorum ama tyt ile okula girdiğim için sadece tyt puanım ile mi geçiş yapabilirim? Ayt puanımı kullanabilir miyim geçiş yaparken? Cevaplarsanız çok sevinirim

 37. Merhaba , bu sene son senem olucak myp ile farklı üniversitede aynı bölüme geçebilir miyim ?

 38. Hocam ben 2 tane universiteye MYP ile yatay geçiş başvurusu yapacağım. ikisi de kabul edildi örneğin. Mersin kayıt için öğrenci numarası istiyor. Osmaniye de istiyor . Yani ikisi de kabul olunca öğrenci numarası istiyor kayıt için. Yani 2 üniversite de öğrenci numaram oluyor. Ben mersini seçtim kayıt esnasında Osmaniye de öğrenci numaram olması sorun olur mu ?

 39. Hocam merhaba ben mtok ile yerleştim şimdi myp ile normal öğretim bir bölüme geçmek istiyorum araştırdığım yerler olur dedi ama siz sadece mtok bölümlerine geçebilir diye yazmışsınız acaba yanlışlık mı oldu acaba ? teşekkürler

 40. Hocam iyi günler ben 2020 de yks girdim.Kazanıdm ve hazırlık okudum ve şuan hazırlık bitti daha bölümüme geçmedim fakat ben bölümünü değiştirmek istiyorum bu yüzden myp ile başka bir üniversite ve bölüme geçiş yapabilir miyim ??

 41. Ben şuan edebiyatı okuyorum edebiyata da ilahiyat hazırlık sınıfında iken geçtim şuan Türkçe öğretmenliğine nasıl geçerim lütfen bilgi verir misiniz ?

 42. Ben bir defa başka bölüme geçti hazırlık okurken . Şuan başka bölüme geçebilir miyim?

 43. şuan hazırlık okuyorum elektrik elektronik müh. kazandım ek madde-1 ile başka bir okulda mekatronik mühendisliğine geçebilir miyim?

 44. Merhaba ben ortalama ile başka bir üniversiteye geçiş yapmıştım fakat eski üniversiteme geri dönmek istiyorum MYP ile geçebilir miyim ?

 45. merhaba iyi günler ilk senem zorunlu hazırlık sınıfı okuyorum ve büyük ihtimal sınıfta kalıcam, başka bir bölüme myp ile geçebilirmiyim? teşekkürler

 46. Myp ile 2.sınıfta farklı şehrin farklı bölümüne geçiş yapabilir miyim?

 47. Merhabalar benim bir sorum var ben 2020 yılında ankara üniversitesi ilahiyat kazandım fakat zor olacağını bilmeme rağmen online olması sebebiyle çok daha zorlanıyorum ve bazı kişisel sebeplerden dolayı myp puanı ile başka bir ildeki üniversiteye başka bir bölüme gidebilir miyim ya da bunu nasıl yapabilirim bu dönem hazırlıktan kalacak gibiyim 2. Sefer hazırlık okuyacak olursam dönem başlamadan üniversite değişterebilir miyim?

 48. Hocam merhabalar şu anda hukuk okuyorum. iktisat geçmeyi planlıyorum başka bir okulda. Ortak olmayan veya sayılmayan derslerdeki ortalamamın hiçbir önemi yok değil mi? Yani sıfırlanıyor mantıken hukuk okurken kaldigim dersler vs

 49. hocam 2 yıllık önlisans bir bölüm okumaktayım 2020 yılında yani bu sene yerlestim ilk senemdeyim agustos ayında ek madde 1(myp) ile önlisans farklı bir bölüme yatay gecis yapabiliyorum burayı anladım.fakat seneye yani 2022 agustos ayında farklı bir önlisans bölüme myp ile yatay geçiş yapabilir miyim? bunu sorma sebebim derslerimiz biraz ağır seneye bölümü bitirip bitiremeyecegimi kafamda tam netlesmiş olucak .cevaplarsanız sevinirim.

 50. Evet hazırlıkta kalsanız dahi hacettepe’ye başvuru yapabilirsiniz.

 51. Merhabalar ben şuan odtüde hazırlık okuyorum kazandığım bölüm ise okul öncesi öğretmenliği lakin ingilizcede çok zorlanıyorum bu yüzden myp ile hacettepe üniversitesine geçmek istiyorum bu sene hazırlıktan kalsam dahi hacettepede 2021-2022 öğretim senesi okul öncesi öğretmenliği 1.sınıf için başvurabilir miyim?

 52. Hocam merhaba ben ek madde 1 ile yatay geçiş yapacağım ağutosta. İki üniversiteye başvuracağım birisinin kayıt tarihi 28 ağusots öteki eylül de kazananları açıklıyor. 28 ağustostakine kayıt yaptırırsam eğer eylülde açıklayana kaydımı aldırabilir miyim ?

 53. MYP ile yatay geçiş yapmak istediğim üniversitede böyle bir madde var şimdi ben devamsızlıktan kalırsam geçemez miyim?

  Öğrenim gördükleri yükseköğretim programına yeni kayıt yaptıran öğrenciler, kayıt
  yaptırdıkları yıl için yatay geçiş başvurusunda bulunamazlar. Ancak bir sonraki yıl yatay
  geçiş başvurusunda bulunabilirler. Öğrenime başladıkları yıl İzin / kayıt dondurma gibi
  nedenlerle öğrenime devam etmeyenlerin bir sonraki yıl için de başvurusu kabul edilmez. İzin
  / kayıt dondurma gibi durumların ortadan kalkmasından sonra kayıtlı oldukları yükseköğretim
  kurumunda öğrenime devam ederek bir sonraki başvuru döneminde başvuru yapabilirler. Bu
  öğrencilere geçmişteki kayıtları dikkate alınarak kayıt açma işlemi yapılır. Yeniden kayıt
  işlemi yapılmaz.

 54. Hocam merhaba ben Kıbrıs’ta okuyorum myp ile Türkiye de başka bi üniversiteye girmek istiyorum Kıbrıs’ta okuduğuma bakılmaksızın bende başvuru yapabilir miyim?

 55. Merhaba hocam ben şuan tıbbi sekreterlik 1.sınıfım bu sene tekrar sınava giricem sınava girmem yazın Myp ile yatay geçiş yapmama engel mi teşekkür ederim

 56. Hocam ben 2020 yks puanıyla yerlestim bir bölüme. Bu yaz myp ile yatay geçiç yapmak istiyorum. Yks 2021’e girersem yine de myp ile geçis yapabilir miyim?

 57. Hocam iyi günler. Geçen sene YKS ‘ ye girdim ve yerleştim. Bu sene kendimi denemek için tekrar girmeyi düşünüyorum. Bu MYP ile yatay geçişte bir sıkıntı oluşturur mu?
  MYP ile yatay geçişte üniversiteye yerleştiğim yılın mı sonuçları dikkate alınıyor?
  Yani YKS ye tekrar girip düşük bir puan alındığı takdirde MYP ile yatay geçişte sıkıntı olur mu?

 58. Merhaba, myp ile başka bir bölüme yatay geçiş yapacağım için şu an okuduğum bölümün sınavlarına girmedim bu geçişimi engeller mi ?

 59. Selin merhaba,

  MYP ile yatay geçiş yaparken bu yılın YKS puanı veya sıralaması önemli değil. Siz 2019’da yerleştiyseniz 2019’un puanlarına bakacaksınız.

 60. Su merhaba,

  Üniversiteye gitmenize gerek yok üniversitenin web sitesinde gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz. MYP tarihleri bahar dönemi için sona erdi ağustos ayında mutlaka süreci takip edin başarılar.

 61. Hocam merhaba.
  Ben şuan 2 yıllık spor yönetimi okuyorum 1. Sınıfım fakat farklı bir sehirde farklı bir bölüme gitmek istiyorum 2020 yks puanım gidecegim bolumun taban puanından bayağı yüksek eğer hak kazanırsam tekrardan 1.sınıftanmı başlamam gerekecek dersler farklı cünkü 1 2 ders aynı neredeyse. Şimdiden teşekkürler

 62. Merhaba hocam ben Çukurova Üniversitesi Siyaser bilimi ve uluslararası ilişkiler bölümüne bu yıl yerleştim şuan hazırlık sınıfındayım ama öğretmenliğe geçmek istiyorum. Geçiş için gerekli belgelere nasıl ulaşabiliriz, kayıtlı olduğumuz üniversiteye gitmemizmi gerekiyor yoksa mail olarak gönderirlermi?

 63. Merhaba 2019 da ingilizce tıp fakültesine yerleştim 1 sene hazırlık okudum şuan 1. Sınıfım sene sonunda yatay geçiş yapmak istiyorum ancak üniversiteye girdiğim yıl aldığım puan 2019 da şuan istediğim universiteye girmeme yetiyorken bu sene üniversitenin sıralaması değişmemesine rağmen puanlar bu sene yükseldiği için aynı üniversiteye puanım yetmiyormuş gibi gözüküyor yani şimdi ben yatay geçiş yapamazmiyim aciklarmisiniz lütfen

 64. Sml cikisliyim aldığım ek puan ile yatay geçiş yapabilir miyim yoksa ek puansiz puan ile mi yatay geçiş yapılır cevap verirseniz çok sevinirim.

 65. İyi akşamlar hocam. Myp ile yatay geçiş başvurusunda bulunmuştum bugün sonuçlar açıklanmış ve benden daha düşük puana sahip olan kişinin yatay geçiş başvurusu kabul edilmiş böyle bir şey mümkün mü lütfen yardım edin eğer bir yanlışlık olduysa bunu nasıl düzeltirim acil cevap verir misiniz lütfen

 66. hocam ben marmara öğrencisiyim istediğim okullarda bu sene myp tarihini kaçırdım marmaradan ilişiğimi kessem bir dahaki dönem myp başvurusu yapabilir miyim yoksa üniversiteye kayıtlı olmadığım için yapamaz mıyım?

 67. Ayşe Hanım umarım istediğiniz bölüme ya YKS ile ya da yatay geçişle geçebilirsiniz. Başarılar diliyorum.

 68. Merhaba bir önceki yorumuma cevap verdiginiz icin teşekkür ederim. Gecen seneki tarihlere göre myp sonuçları yks den iki hafta sonra açıklanıyor bu tarihler yüzünden zor durumda kalıcam 2019 puanıma gore istedigim uniye girme şansım myp ile cok yuksek ama sansa bırakmamak adına yks ye gireceğim ve bu sene istedigim üniversiteyi tutturabilir miyim bilmiyorum zor bir durumda kalıcam

 69. MYP ile geçişiniz kabul olursa kayıt yapmazsanız hiç başvuru yapmamış gibi işlem görür yani bir problem olmaz.

 70. Merhaba ben 2019 senesinde bir bölüme yerleştim ancak 2021 yks ye tekrar girmeyi ve aynı zamanda myp ile gecis denemeyi düşünüyorum tarihleri birbirine cok yakın myp ile yerlesme ihtimalim cok yüksek ama riske de atmak istemiyorum sınava girip tercih yapıp tutarsa ve aynı zamanda myp ile gecisim kabul olursa ne olacak tarih olarak cok yakın zamanlar hep yks ile tutmaz ise sınava girip tercih yapmıs olmam engel olur mu peki cevaplarsanız cok mutlu olurum

 71. Merhabalar, ben 2021 bahar döneminde ek madde-1 ile geçiş yapacağım, daha sonrasında da geçiş yaptığım üniversiteden, başka bir üniversiteye gano ile geçiş yapmak istiyorum fakat bahar döneminde yaptığım için 1.sınıf güz dönemini alamamış olacağım, bu durumda nasıl bir yol izleniyor ?

 72. Hocam merhaba, ben 2018 de sosyoloji bölümünü kazandım şuan 3.sınıfım bu dönem mersin üniversitesi uzaktan öğretim eczane bölümüne myp ile geçiş yapmak istiyorum. Kazandığım yılda ki tyt puanım yüksek bahar döneminde geçiş yapabilir miyim? Nasıl yol izlemeliyim?

 73. Hocam ben yetkili biri değilim. Üniversitenizin yetkili bir görevlisine ulaşmanızı tavsiye ediyorum. Net cevabı yalnızca onlar verebilir.

 74. Sitenizi bulmadan önce araştırma yaparken üniversite 1. sınıfta yatay geçiş yapılamadığını okumuştum farklı yerlerde ama siz soran herkese myp ile yapılabildiğini söylüyorsunuz. Bunun doğruluğundan kesin bir şekilde emin misiniz? Boşa umutlanmak istemiyorum.

 75. Hocam ben 1.sınıfım myp ile geçişte transkript isteniyor ama bizim finallerimiz henüz olmadığı için transkriptte ismim ve notlarım gözükmüyor.Öbs de diğer sınav sonuçlarım var ordan alıp transkript yerine o belgeyle başvurabilir miyim

 76. Mert merhaba,

  DGS ile geçişlerde yatay geçiş yapılabileceği konusunda bir bilgim yok.

 77. Hocam ben 2020 DGS ile ingilizce hazırlık olan bir bölüme yerleştim ancak İngilizcem iyi olmadığı için derslere 3. Haftadan sonra girmedim. Türkçe bir bölüme myp ile yatay geçiş yapabilirmiyim DGS ile geçenlere ayrı bir kontenjan sağlanıyormu ve okullar ağustosta mutlaka kontenjan açar mı

 78. Merhaba, MYP ve AGNO ile yatay geçiş kontenjanlari ayrı ayrı mi?

 79. Evet hocam doğru anlamışsınız. Bu şekildedir.

 80. Hocam ben 2020 YKS ile yerleştim 2021 YKS ye keyfi olarak girip tercih yapmazsam yatay geçiş için 2020 YKS puanımı kullanabiliyorum yani doğru anlamış mıyım ?

 81. Bilal Bey merhaba,

  Son yerleştiğiniz yıl ile başvuru yapabilirsiniz. 2021’de yerleşirseniz 2020 hakkınız sona erer.

 82. Merhaba hocam 2020 yılında üniversiteye girdim. 2021 YKS Sınavına girsem 2020 YKS puanı ile yatay geçiş yapma şansım biter mi ? Yoksa 2021 YKS ye girsem bile üniversiteye girdiğim yıl yani 2020 YKS puanım ile yatay geçiş yapma şansım olur mu ?

 83. Nida merhaba,

  Evet geçiş yapabilirsiniz. Üniversitenizi geçiş tarihlerine bakın lütfen şubat ayında bazen açabiliyorlar. Eğer açılmazsa ağustos ayında mutlaka açılıyor. Başarılar dilerim.

 84. Merhabalar hocam. Ben Biyoloji 1. Sinifim kendi Universitemin kimya bolumune gecmek istiyorum yks siralamam son giren kisiden de 24k yuksek. Acaba Gecis yapabilir miyim

 85. bahar dönemi merkezi yatay geçiş yapınca geçtiğin bölümde birinci dönemdenmi baslarız derslerin çoğu uyuşuyorsa 2 tanesi falan uyuşmassa dönem tekrarı olurmu

 86. Irmak Hanım merhaba,

  Yerleştiğiniz yılın puanlarına bakmanız gerekecek. 3-4 yıl geçince zaten mezuniyet durumuna geliyorsunuz. (Tıp, Eczacılıki Veteriner Hekimliği bölümleri hariç) Yazıda detaylıca hangi sınıflarda yapılacağını yazmıştım oraya bakabilirsiniz. Başarılar.

 87. Neden transkript istendiğini üniversiteye sorabilirsiniz Şamil Bey. MYP ile bahsettiğiniz şekilde geçiş mümkündür.

 88. Çukurova üniversitesi 2. öğretim hazırlık makine den mersin türkçe 1.öğretim makine ye MYP ile yatay geçiş yapabilir miyiz?
  Not ortalaması önemli değilse neden Transkript isteniyor..

 89. Öncelikle herkese yardımcı olduğunuz için teşekkürler. Yerleştiğimiz yılın üstünden 3-4 geçse de puanı MYP ile geçiş için kullanabiliyor muyuz? 2 yıl geçince kullanılmıyor diye biliyordum.

 90. Hocam ,ben 1 sene hazirlik okudum sonra merkezi yatay gecisle eczaciliga gectim suan 1.sınıfim.Muhendislikten(azami sure 7 yıl)eczaciliga (azami sure 8 yil)gectigim icin 7 yıl olan azami sure 8 yıla çıkmış mi oluyor?Yani benim eczacilikta azami surem suan 8 yil mi?
  Cevaplarsaniz sevinirim.Saygılarımla.

 91. İnka merhaba,

  Bu konu hakkında bilgim yok maalesef. Bildiğim kadarıyla kayıt yaptırmanız lazım MYP için.

 92. Merhab bir üniversite okuyorum ama 3 yıl olduğu için o yerleştirme puanını kullanamam 2020de girio yerleşip kayıt yaptırmadığım halde bu yılın puanını yatay geçiş için kullanabilir miyim

 93. MYP ile yatay geçişin bir sınırı yok diye biliyorum Ertuğrul Bey.

 94. Hocam ben 2019 da yks ye girdim myp ile yatay geçiş yaptım yerleştim 2020 yks ye de girdim gene myp ile yatay geçiş yapabilirmiyim 2020 yks puanımla

 95. Emir merhaba,

  Tek tek üniversitelerin sitelerine giriş yapmanız gerekmekte. Tek bir siteden görebileceğiniz bir yer yok maalesef.

 96. Tercih sınırı bulunmuyor. İstediğiniz üniversiteye başvuru yapabilirsiniz hangisine kabul olursanız seçiminiz doğrultusunda kayıt olabilirsiniz.

 97. merhaba bu sene yksye girerek 2.üniversteyi kazandım açıköğretimden. hali hazırda bir üniversitede okuyorum o üniversiteye merkezi yerleştirme puanıyla yatay geçiş yaptım. 2.üniversiteyi kazandığım puanla merkezi yerleştirme puanıyla yatay geçiş yapabilir miyim?

 98. güz dönemi ekmadde1 tercih zamanları birbirleriyle çok yakın zamanlarda. Aynı zamanda 3-4 üniversiteye tercih yapsam neye göre tercihim kabul edilir. Sıralamanın bir önemi var mı

 99. Hocam bahar dönemi için ek1 yani myp ile yatay geçiş açan üniversiteler ne zaman açıklanır ve hangi linkten bakmalıyız?

 100. Merhaba
  Ben önlisans 1. Sınıfım bahar dönemi ek madde1 ile lisansa geçmek istiyorum. Bahar dönemin de yerleşme olmazsa güz döneminde tekrar başka bir üniversiteye ek madde 1den tercih yapabiliyor muyum

 101. Mahmut Bey merhaba,

  Yazının devamında geçiş yapacağınız okulun yabancı dil yeterlilik isteyebileceğini yazdım. Eğer bunu başaramazsanız hazırlık sınıfından başlarsınız.

 102. 1.sınıflar için yabancı dil şartı gerek yok demişsiniz bu 1.sınıftan mezun olanlar için geçerli mi yani örneğin okuduğum türkçe tıp bölümünden ingilizce bilgisayar mühendisliği bölümüne myp ile yatay yapmak istiyorum hazırlık okuma imkanım yok mu

 103. Merhaba merkezi yerleştirme puanıyla yatay geçiş yaptıktan sonra not ortalamasıyla farklı bir üniversiteye yatay geçiş yapabilirmiyim?

 104. Hocam
  Benim virgülden sonra ki puanım tutmuyor başvuru yapsam gelir mi sizce

 105. ben meslek lisesi mezunuyum normal makine müh. kazanmıştım myp ilt puanıma uygun mtok. bölümüne geçiş yapabilir miyim? Teşekkürler

 106. Hocam merhaba, myp puanımız yerleşme puanımızla aynı şey midir? Ve Say puanı ile yerleşen bir öğrenci yerleştiği yılkı Eşit ağırlık puanını kullanımı ile eşit ağırlık bölümlerinden birine yerleşebilir mi yoksa yine sayısal bir bölüme mi geçiş yapabilir? teşekkürler.

 107. Naz Hanım yatay geçişle ilgili tüm detayları yazı ve video olarak hazırladık. Tüm bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

 108. Merhaba. Ben 2020yks ile diş hekimliğine yerleştim. Ama bölümümden memnun olmadığım için puanımın yettiği vakıf ünilerine tıp bölümüne yatay geçiş yapmak istiyorum. Birinci sorum 1. Sınıfın ikinci dönemi için geçiş yapabilir miyim ikinci sorum da geçiş sağlanırsa ikinci dönemden devam mı edeceğim yoksa bekleyip 1.sınıfı baştan mı okuyacağım
  Teşekkürlerr

 109. ben meslek lisesi mezunuyum normal makine müh. kazanmıştım myp ilt puanıma uygun mtok. bölümüne geçiş yapabilir miyim cevaplar mısınız lütfen

 110. Sena merhaba,

  Hayır güz dönemi yani eylül ayından itibaren okuyorsunuz.

 111. başvuru yaptıktan sonra bir dönem geçince yani ağustos ayında yatay geçiş yaptıktan sonra bahar döneminde mi okuyoruz?
  Teşekkürler

 112. Hocam diyelim 10 tane uniye basvurudk 10 undanda kabul edildik nolucak kendimizmi tercih edicez su bolume gidiyim diye.

 113. Merhaba ben önlisans çocuk gelişimi 1.sınıf öğrencisiyim myp ile puanım yetiyor bahar dönemi yatay geçişle lisansa geçersem 1 dönem beklemem mi gerekiyor yani 2.sınıfın başında mı başlayacağım yoksa başvurum kabul edilmeyip 2.sınıfın başında tekrar mı başvuru yapmam gerekicek

 114. Merhabalar yatay geçiş için başvurduk örneğin ve giremedik o bölüme başka bir hakkımız oluyor mu?

 115. Merhabalar ben şuan bi önlisans bölümde okuyorum ve ilk senem. merkezi yerleştirme puanımla 4 yıllık bi bölüme yatay geçiş yapabilir miyim?

 116. merhaba, 2018 yılında üniversiteye yerleştim ve şu an yatay geçiş yapmak istediğim üniversitede 2018 yılında bölüm yoktu yine de yatay geçiş yapabilir miyim?

 117. Myp ile yatay geçiş yapmak istiyorum ama canlı derslere katılamıyorum bölüm değiştireceğim not veya devamsızlık sorun olur mu?

 118. Merhaba, ben sınava girdim yerleştim ama okula kayıt yaptırmadım. Yine de bu puanımı yatay için kullanabilir miyim?

 119. Geçiş yapacağımız bölümün boş kontenjanı mı olmalı yoksa yatay geçiş adına açılan kontenjana girebiliyor muyuz

 120. Merhaba, 2016 yılında girdiğim puan ile yatay geçiş yapma düsüncesindeyim fakat istediğim üniversite de o yıl o bölüm yokmus su an var ne yapmam lazım ?

 121. Acaba hazırlık bitişinde yani yıl sonu myp ile yatay geçiş yapabilir miyim

 122. Merhabalar isteğe bağlı hazırlık okuyan biri myp ile geçiş yapabilirmi ? Herhangi br şart varmıdır bu durumda

 123. Merhabalar turkce bir bölümde isteğe bağlı hazırlık okuduktan sonra myp ile yine Türkçe bir bölüme geçiş yapabilirmiyiz

 124. Hocam merhaba,
  bu sene 20 bin sıralamam var eşit ağırlıkta.
  Şimdi tyt ile 2 senelik bir bölümü tercih ettim.
  Fakat bölümüm seneye değiştirmek istiyorum ve hukuka geçmek istiyorum.
  TYT ile yerleştiğim bölümden MYP ile hukuka geçebilir miyim?
  puanım ve sıralamam yetiyor.

 125. Merhaba ben şu an Akdeniz üniversitesi 2. Sınıf yaşlı bakım öğrenciyim şu an 1. Sınıftan kalan 2 dersim var. Fakat yatay geçişle niğde Ömer halis demir üniversitesine geçmek istiyorum. Bu dönem ya da ikinci dönem geçebilir miyim? İnternet sitelerinde 2. Sınıfın son döneminde herhangi bir geçiş olmadığına dair bilgiler gördüm doğru mu?

 126. Derya Hanım normalde eski okulunuzdan kaydınızı sildirmeniz gerekiyor. Ancak pandemi sebebiyle süreç değişmiştir. Okulunuzu arayarak bilgi alabilirsiniz.

 127. Hocam merkezi yatay gecis le yeni universiteye kayit yaptirdim eski universiteme gidip kaydimi mi almam gerekiyor?

 128. Hülya Hanım merhaba,

  DGS puanınız ile yatay geçiş hakkınız bulunmamakta.

 129. Ben daha önce lys puanımla merkezi yatay geçiş yaptım. Şimdi dgs ye girdim ve yeni bir ösys puanım oldu. Bu yeni dgs puanımla yeniden merkezi geçiş hakkım olur mu yoksa bir kişi sadece 1 kere mi geçiş yapabilir? Yeni alınan puan için geçiş hakkı olmaz mı?

 130. Beyza Hanım merhaba, eski okulunuzdan kaydınızı alıp yeni okula kayıt olmanız lazım. Üniversitenizin web sitesinde yazar hepsi.

 131. Merhabalar:)
  Merkezi yatay geçişle kayıt hakkı kazandım ancak kaydı mı nasıl ve nereye yapacağımı bilmiyorum ayrıca eski okulumdan kaydımı almam gerekir mi? Okulun sitesinde birşey bulamadım, maillerime dönüş olmadı. Bir bilginiz var mı?
  Şimdiden teşekkür ederim.

 132. Songül Hanım geçiş yapmak istediğiniz üniversitenin taban puanından yüksek olmanız gerekiyor puanınızın.

 133. Merhaba ben bu sene çocuk gelişimi bölümünü okuyacağım ve yanlışlıkla iki yıllık yazmışım şansıma da o geldi ve yatay geçiş yapmak istiyorum dört yıllığa puanım da yetiyor.Ama aklıma takılan şey sıralama ile mı geçiş yapılıyor yoksa sadece puanımın yetmesi mı gerekir

 134. İyi akşamlar ben 2017 yılında üniversiteyi kazandım ama artık sadece kayitliyim 2 yıl okuyup bıraktım, bu yıl yeniden sınava girdim tercih yaptım ve geldi ancak fikrim değişti 2017 de aldığım puan ile şuan merkezi yatay geçiş yapabilirmiyim herhangi bir bölüme yani böyle bir hakkım var mı çünkü bazıları diyor 2 yıl içinde yapman gerekiyor bazılarıda tekrar sınava girdiğin için önceki sınav puanın yandı diyor.kazandim ama henüz kayıt yapmadım sonuç olarak 2017 de kayıtlı olduğum okuldan merkezi yatay geçiş yapabilirmiyim

 135. Merhaba, ben elle tutulur bir eşit ağırlık puanım olmasına karşın sözel puanımla yerleştim. Yatay geçişlerde yerleştiğimiz alandan tercih yapmak zorunda mıyız, ben mesela eşit ağırlık kontenjanı açan üniversiteye tercih verirsem alma ihtimalleri olur mu? Yazınızda bu bilgiyi tam olarak bulamadım, yardımcı olursanız çok sevinirim gerçekten bölümümden o kadar memnun değilim ki :(

 136. Hocam,merkezi yatay geçişle yeni üniversiteye kayıt yaptırdım fakat e devlet öğrenci belgesinde kayıtlı görünüyorum ama pasif öğrenci(kayıt yenilememiş)yazıyor ders kayıtlarını yaptıktan(ekle sil haftasında) sonra mı aktifleşir acaba?

 137. Myo da baz alınan universite puanımı yoksa yuzdelik dilim mi . Cevaplarsanız sevinirim

 138. Merhaba biraz acil cevaba ihtiyacim var. Ben ist uni 1. sinif ogrencisiyim bu sene hem merkezi puanla yatay gecis basvurusu hem de yks ile tercih yaptim. Bir universiteye yerlestim fakat yatay gecis sonuclari aciklanmadan kayit yaptirma suresi bitiyor. Kaydimi yaptirip su an okudugum universiteden yks ile kayit hakki kazandigim bolume aldirsam ve yatay gecis sonuclari aciklandiginda kayit hakki kazanirsam yeni kayit oldugum universiteden de oraya kaydimi aldirsam? bu mumkunmudur biraz karisik bir durum ama cok onemli benim icin acil cevap vermeniz.
  cok tesekkurler simdiden

 139. Merhaba bölüme kayıt yaptırıp hiç başlamadan gitmeden dondursak bahar dönemi myp ile farklı şehirdeki farklı bir bölüme geçiş yapabilir miyim puanım daha yüksek

 140. 1 öğretimden başka üniversiteye başka bölümde 2. Öğretime geçiş oluyor mu hocam

 141. Hocam lütfen bakın!
  Hocam ben mugla uluslararası ticaret ve finansmandan sivas ybs 2. Öğretime geçmek istiyorum mümkünmü myp ile?
  Myp mi daha kolay Gano mu?

 142. Merhaba ben merkezi yerleştirmeyle bölüm değiştirmek istiyorum ama bunun bi süresi var mı bilmiyorum yardımcı olur musunuz

 143. Merhaba, puanım 436,46. taban puanı 436,57 olan bir bölüme geçebilir miyim, koşullardaki aynı puan ifadesi bunu mu ifade ediyor, eşit puandan kasıt nedir? Cevaplayabilirseniz çok sevinirim, teşekkürler.

 144. merhaba iyi günler ben vakıs üniversitesinde %25 burslu okuyorum başka bir üniversiteye geçiş yaptığımda eski üniversiteme geri dönmek istersem bursum kesilir mi geri döndüğümde %25 okumaya devam edebilir miyim

 145. Ben vakıf üniversıtesınden yatay gecısle aynı bolumde devlet unıversıtesıne kayıt yaptım bugun acıklandı ve asil olarak yerlestim ama benım unıversıtede 1 tane alttan dersım var o ders bana sııkımtı yaratırmı kayıt yapmaya gıttıgımde

 146. Hayır 1 dönem beklemenize gerek yok. Zaten 2 defa sınıf tekrarı yapmışsınız bu yeterli olur.

 147. Okuduğum üniversite de 2 kez sınıfta kaldım tekrar 1.sınıf olarak başlayacam MYP ile yatay geçiş yapabilmem için 1 dönem beklemem gerekiyor mu

 148. Merhaba, 4. Sinifim 1. Ogretimden baska bir universiteye 2. Ogretime gecicem. Ikinci ogretimi yeni kapatmislar fakat gececek olduğum sınıf devam ediyor. 2. ogretimi alımlara kapattiklari icin myp kontenjanini etkiliyor mu yardimci olabilir misiniz ?

 149. Abdullah Bey zaten 2020 puanları belli değil. Google’da arattığınızda çıkan puanlar 2020 yazsa bile 2019 yılına ait zaten onlara bakabilirsiniz.

 150. Merhaba, ben 16.09.2019 yılında üniversiteye yerleştim ama buyıl(2020) myp ile başka bir üniversite ye geçmeyi düşünüyorum. Şimdi ben Google de 2019 taban puanlarına mı bakayım yoksa 2020 taban puanlarına mı bakayım. 2020 taban puanları geçen yıl (2019)yerleşen öğrencilerin puanı olduğu için kafam karıştı.

 151. Bir de, gelecek sene Myp ile yatay geçiş yapmak istediğim üniversitenin hukuk bölümü bu sene yeni açılacak, yani ben Myp yapacağım vakit Hukuk 1 ve 2. sınıflara sahip olacaklar, bu benim oraya Myp yapmama engel olur mu? Şimdiden teşekkür ederim.

 152. Merhaba, üniversite tercih dönemi cuma günü bitiyor hızlı yanıta ihtiyacım var, lütfen.
  Ben bir üniversitede hazırlık okuduktan sonra özel bir üniversitenin hukuk bölümünün tam burslu sıralamasına puanım yeterse Myp ile yatay geçiş yapacağım, geçiş yaptıktan sonra benden ücret alırlar mı yoksa tam burslu mu geçerim, bu sorunun cevabına göre tercih yapacağım.

 153. Merhaba ben şuan yks den istediğim üniversitesinin puanından düşük aldım yatay geçiş yapabilirmiyim

 154. Merhaba cevaplarsanız çok sevinirim
  Myp ile yatay geçiş yapacağım geçiş yapmak istediğim üni. Dilekçe örneği paylaşmamış benim aklımdaki soru kaçıncı sınıfa geçmek istediğimi yazmalı mıyım? …2.sinifina geçmek istiyorum gibi
  Bölüm değiştirmiyorum ama derslerin sayılıp sayilmama gibi durumu oluyormuş bölümümü degistirmediğim için çok sorun olmaz diye düşünüyorum ama kararsız kaldım

 155. İpek Hanım merhaba,

  Evet yatay geçiş yapabilirsiniz ancak MYP ile yatay geçiş tarihlerini kaçırmamanız gerekmektedir.

 156. HOCAM MERHABA. YAZ OKULUNDAN DERS ALIYORUM GEÇİŞ YAPTIĞIMDA BU DERSLER SAYILIR MI YOKSA BAŞARISIZ OLARAK MI GEÇER TEŞEKKÜRLER

 157. Hocam,ben bu sene hazırlık okudum ve geçtim ama merkezi yatay geçişle ingilizce bölüme gidicem büyük ihtimalle eylulde ki hazirlik atlama sınavından geçemem eğer ki hazirligi bu sene gecemezsem turkce bolume yatay gecis yapabiliyor muyum?

 158. ben 1 yıl muğlada okudum yeniden yksye girdim ve bu yıl ıspartaya geçmeyi düşünüyorum hem myp tercihi yapıp hemde yksden tercih yapabilir miyim ıspartaya garanti geçmek için

 159. Ahmet Bey merhaba,

  Kendi sıralamanız önemli. 34k sıralamanız varsa 42k’Lık bölüme geçiş için başvuru yapabilirsiniz.

 160. Lütfen yazıyı iyi okuyun Senanur Hanım. MYP ile yatay geçişin notlarınızla bir alakası yok.

 161. örneğin ben diş hekimliği okuyorum sonra notlarımı yüksek tuttum diyelim merkezi yerleştirme ile bir tıp fakültesine yerleşebilirmiyim,teşekkürler

 162. Merhaba, merkezi yatay geçişte şu an bulunduğumuz bölümün puanı mı önemli kendi puanımız mı ? örneğin 34k sıralamam var, fakat 56k lık bölümdeyim. 42k’lık bölüme geçebilir miyim

 163. Eyüp Can merhaba,

  MYP yapabilmeniz için üniversitede belirli bir süre okumanız gerekiyor. Yazıda bunu belirttik. İyi çalışmalar.

 164. Nuri Bey merhaba,

  Evet üniversite yerleştirme puanınız yeterse hukuk bölümüne geçiş yapabilirsiniz.

 165. Yatay geçiş için online başvuruda yüklemem gereken belgeleri telefonuma bir uygulama yükleyip taratsam ve başvuruyu telefondan yapsam olurmu

 166. Eski bölüme tekrar geri dönebilirsiniz yazıyor ancak üniversite değiştirirsek ve bölümümüz aynı kalırsa da eski üniversiteye geri dönme imkanı oluyor mu

 167. Merhaba, yanıt verirseniz vok memnun kalırım, ben bir üniversitede 1 sene İngilizce, 1 sene de Arapça hazırlık okuyup sonrasında Siyaset bilimi 1 okuyup; bütün bu 3 senenin sonunda, merkezi puanım yeterse hukuk bölümüne geçebilir miyim?

 168. Arkadaşlar geçeceğim bölüm aynı, ilçeden merkeze geçmek istiyorum. Derslerin adı ve dönemleri tamemen aynı fakat benim müfredat yılı 2013 geçmek istediğim merkezin müfredat yılı 2014 sizce sorun olur mu ders sayımında? Teşekkürler.

 169. şimdi hem myp ye başvursak hemde aynı anda üniversite tercihlerini yapsak sorun olur mu bunu detaylı bi şekilde açıklar mısınız lütfen

 170. Sitemizde notlara ve devamsızlığa bakılmaz denmiyor tam olarak. HER ÜNİVERSİTENİN FARKLI ŞARTI VAR. Hem içerikte hem videoda bunu belirttik. MYP ile yatay geçişte üniversite not ortalaması şartı isteyebilir.

 171. merhaba farklı şehirdeki üniversitenin aynı bölümüne myp ile yatay geçiş yapabilir miyim

 172. Hocam diyelim merkezi yatay geçişle kabul almadım Eylul de eski üniversitemize devam edince bursum kesilir mi?

 173. Merhaba. 2019 puanımı kullanarak MPY ile geçiş yapacağım. Bu yüzden sınavlara katılmadım. Üniversite başvuru ekranında AGNO 2’den düşük olduğu için yapamazsınız diyor fakat bu sitede ise notlara ve devamsızlığa bakılmaz deniyor. Bu üniversitenin hatası olabilir mi?

 174. Su merhaba,

  Başvuruları kaçırmayacak şekilde halletmeniz gerek.

 175. Hocam merkezi yatay geciş icin gerekli belgeleri başvuru başlangıç tarihinden kaç gün önce alsak iyi olur?

 176. Osman Bey merhaba,

  MYP ile yatay geçiş 2012 sonrasında başladı. Açıkçası bu konu hakkında detaylı bilgim yok. İlginç olan bu bilgiyi öğrenebileceğiniz bir yer de yok. Yatay geçiş yapacağınız üniversiteye sormanız ve yetkin birinden net cevap alınması gerek.

 177. merkezi yatay geçiş sadece ilk iki sınıfta mı yapabilir? yani 4e geçen biri myp ile geçiş yapabilir mi?
  bunun cevabı yazınızda var dediniz ancak bulamadım. ekşi sözlükte sadece ilk 2 yıl hakkınız var diyor

 178. Myp ile yatay geçiş hakkımı kullanabilmem için bir zaman kısıtlaması söz konusu mu? mesela 2012 yılında yerleştiğim puanımla üniversitemi 2020 hala geçiş yapabilir miyim? Buna dair bir açıklama göremedim yazınızda ve yorumlarda. cevaplarsanız çok sevinirim.

 179. Yasin Bey merhaba, ilk sorunuzun cevabı yazıda var.
  İkinci sorunuzu bilmiyorum.

 180. Recep Bey yazıyı boşuna yazmıyoruz. Yazıda sorunuzun cevabı var. Yazıda olmayan konulardaki sorularınıza dönüş yapıyorum. Başarılar.

 181. 2017 yılında 58 bin sıralama ile mühendislik fakültesi elektrik elektronik mühendisliği tercih ettim (şuanda 2. sınıfı yeni bitirdim. ilk sene bir yıl hazırlık okudum). Şuanda okuduğum üniversiteden memnun değilim ve başak bir üniversitenin elektrik elektronik mühendsiliği fakültesine 3. sınıf ilk dönem için myp ile geçiş yapmak istiyorum(geçiş yapmak istediğim üninin taban sıralaması 59 bin). Aradan hazlırlık ile birlikte 3 yıl geçti. Bu durumda myp ile yatay geçiş başvurusu yapabilir miyim?

 182. 1)merkezi yatay geçiş sadece ilk iki sınıfta mı yapabilir? yani 4e geçen biri myp ile geçiş yapabilir mi?

  2)myp ile geçtikten sonra tekrar eski üniversiteye döndüğümüzde kaldığımız yerden mi yoksa 1. sınıftan mı başlıyoruz?

 183. Merhaba ,
  Ben 2018 yılında universiteye girdim bir sene hazırlık okudum ve bu yatay geçiş imkanından yararlanmak istiyorum. Ancak bazı üniversitelerin 2019 yılında açıldığını gördüm yanı 2018 yılı taban puanı yeri boş. Oraları yazmak istiyorum ancak neye göre yazacağım.
  Cevaplarsanız sevinirim .

 184. Merhabalar, ben bu sene agno ile geçiş yapacağım ama kafamda bi soru var. Diyelim ki ben A ve B ünilere başvuru yaptım. A üninin sonuç ve kayıt tarihi B’den önce. Ben A üniye kayıt olduktan sonra B üni gelirse kaydımı B üniye alabilir miyim?

 185. Merhabalar ben 1. Sınıfı puan yönünden tamamlayamadim ve bölümünü değiştirmek istiyorum ancak üniversite kontenjan listesine baktığımda 6 kisi gözüküyor onlarda yurtdışı öğrencileri için lütfen yardımcı olur musunuz?

 186. Eda Hanım merhaba,

  Bu belgeler geneldir. Her üniversite farklı belge istiyor, üniversitenin istediği belgeleri toplamakla yükümlüsünüz.

 187. Aslı Hanım merhaba,

  İlk sorunuza net yanıt vermem mümkün değil. Sizden yüksek puanlı öğrencilerin başvuru yapmaması lazım.
  İkinci sorunuza gelince evet sıralama önemli değil puan önemli.

 188. Benim puanım 272 gideceğim bölümün ise 265 sizce yerleşebilir miyim ve 2. Sorum sıralama önemli değil mi sadece puana göre mi başvuracağız

 189. Merhabalar bu istenilen belgeleri öğrenci belgesi dışında okulumuzun mu vermesi gerek yoksa çıktı ile biz çıkarsak olur mu

 190. Ozan bey merhaba,

  Normal taban puanları dikkate almanız gerek. Ek yerleştirmeler dikkate alınmaz.

 191. hocam merhabalar ben 2019 ek yerleştirmeyle üni kazandım myp ile geçiş yapmak istiyorum geçiş yaparken normal taban puanlarını mı baz alacam yoksa ek yerleştirme puanlarını mı bu konu hakkında bilginiz var mı varsa lütfen söyleyebilir misiniz?

 192. Mehmet Bey merhaba,

  Yerleştirme puanınız hangisiyle onu kullanacaksınız.

 193. Lisede Makine bölümünden mezun olmuştum ama 2019’da TYT’den 248 puan alıp alanımın dışında olan Bilgisayar Programcılığı bölümüne yerleşmiştim, kendi bölümüm için ek puanla birlikte 266 puanım vardı ama kullanmamıştım ve şimdi yatay geçiş ile Makine’ye geçmek istiyorum, hangi puanımı kullanacağım ben?

 194. Ben 1.sınıfta tüm derslerden başarısızdım. Myp ile yatay geçiş yapacagım. Geçeceğim üniversitesilerin 1.sınıf mı yoksa 2.sınıf kontenjanına mı bakmalıyım.

 195. Beyza Hanım merhaba,

  İlk kez böyle bir belge duydum. Üniversitenizi arayarak bilgi alın lütfen.

 196. Merhabalar,
  Daha önce myp puanım ile yatay geçiş yapmadığımı gösteren belgeyi nereden edinebilirim?

  Teşekkürler.

 197. Cansu Hanım merhaba,

  İstediğiniz kadar üniversiteye başvuru yapabilirsiniz. %100 burslu vakıf üniversitelerine puanınız yetiyorsa başvuru yapabilirsiniz. Üniversite kabul ederse geçiş yapabilirsiniz. %100 vakıf üniversiteleri için geçişiniz bence çok zor.

  Başarılar.

 198. Hayır lisedeki disiplin cezasının herhangi bir etkisi olmaz.

 199. Merhaba kolay gelsin. Sorumu gönderdiğimden emin olamadım tekrar sormak istiyorum. Lisede disiplin cezası almıştım. Bu yatay geçişlerde gerekli olan “disiplin cezası almadığına dair belge” üniversitede alıp almamamız mı yoksa genel öğretim hayatımız mı? Cezam sene sonunda silinmişti ama yine de emin olamadım. Teşekkür ederim.

 200. Merhabalar ben 2019 senesinde üniversiteye yerleştim ve bölümümden memnum olmadığım için myp ile geçiş yapacağım. Puanım yetiyor bu konuda herhangi bir sorun yok fakat bugün myp ile geçiş esaslarını okurken sanırım özyeğin üniversitesinde 2019 senesinde sınava girenlerin myp ile geçiş yapma hakkı olmadığını okudum bu her üniversite için geçerli ve sebebi nedir?

 201. İlahiyat hazırlık bölümünden lisansa geçen bir öğrenci MYP ile başka şehirdeki aynı bölüme geçiş yapabilir mi?

 202. Myp ile geçiş yaparken, ek puanlı puanımız mı yoksa ham puan mı geçerli hocam

 203. Merhaba kolay gelsin. Lisede disiplin cezası almış olmak belgelerde gereken “disiplin cezası almadığına dair belge” de sorun çıkartır mı? Lise sonunda cezam silindi diye biliyorum ama gene de emin olamadım. Teşekkürler.

 204. merhaba ben 2018de bir vakıf üniversitesine girdim yuzde 25 bursluyum 2 sene ing hazırlık okudum fakat gecemedım. Şimdi myp ile geçiş yapmak istiyorum. Puanımın tuttugu bır cok bolum ve okul var ayrıca baska vakıf unıversitelerınde de tam burslu bölümler tutuyor acaba geçiş yapmam durumunda o tam burslu tutan yerlerde bursum kesilir mi bir de istediğim kadar üniversiteye ve bölüme başvurabılıyorum fakat puanım yettiği halde açıkta kalma ihtimalim olabilir mi?

 205. Eda Hanım merhaba,

  Evet bu şekilde işlem yapabilirsiniz.

 206. Myp ile kendi bölümüm üzerinden başka bir şehire geçiş yapabilirmiyim

 207. @Fakşir merhaba,

  Özel şartlar ÖSYM kılavuzundakiler değil. Her üniversitenin şartı var ondan bahsediyorum.

 208. Kaan Bey merhaba,

  1.sorunuzda evet ek-1 madde ile yatay geçiş yapabilirsiniz.

  2.Pandemi sürecinde nasıl işleyecek süreç bilmiyorum.

 209. Aynı üniversite içinde girerseniz muhtemelen dil şartını daha önce sağladığınız için tekrar dil sınavına girmeniz gerekmez. Ancak bu benim görüşüm. Üniversitenizden bir yetkiliyle görüşmenizi tavsiye ediyorum. Her üniversite/bölüm için kontenjan açılıyor.

 210. Asım Bey merhaba,

  MYP ile geçiş yapma şartlarını detaylıca yazdık. Şartlar uyuyorsa geçiş yapabilirsiniz.

 211. Merhaba ben OSYM sınavı ile Azerbaycan Tıp Üniversitesi ne yerleştim. 4.sınıfta Türkiye de devam edeceğim ama ben 1. Sınıfta Türkiye de bir vakıf üniversitesine MYP ile yatay geçiş yapabilir miyim?

 212. Feyza Nur Hanım AÖF hariç aynı anda hem lisans hem önlisans bölüm okuyamazsınız.

  hocam aynı anda 2 örgün okunabiliyor. biri 4 diğeri 2 yıllık şeklinde ama. bu kısım net. siz bilmiyorsunuz sanırım :(

 213. merhaba ben hazırlık öğrencisiyim bölümüm türkçe ama ben okumak istedim ve hazırlığı başarıyla geçtim birinci sınıfa başlamadan kurum içinde puanım yeten bir bölüme geçebilir miyim ve tekrar dil sınavına girmeme gerek var mı ve de her okul her bölüm için kontenjan açıyor mu acaba onu soracaktım cevaplarsanız sevinirim

 214. İyi günler 2 sorum mevcut ilk olarak 2019da yerleşme yaptım fakat gidip kayıt yapmadım okula ama ders seçimi yaptım yani öğrenci sayıldım ama gitmedim dediğim gibi ek 1 madde ile yatay geçiş yapacağım bir sorun olur mu

  2.olarak ise belgeleri gidip mi almamız gerekli yoksa posta ile gönderirler mi öğrenci işleri biraz gıcık diye biliyiroım çünkü Tekirdağdayım okul denizlide cevabınız için şimdiden teşekkürler

 215. Hocam kusura bakmayım spam yapmak istemedim özel şartlar derken ösym klavuzundakiler mi

 216. Mehmet Bey merhaba,

  Açık açık yazdık bir de video çektik. Sorunuzun cevabı yazıda var zaten.

 217. @fakşir merhaba,

  Evet yapabilirsiniz ancak geçiş yapmak istediğiniz üniversitenin şartlarının tamamını okumanız gerek. Başarılar.

 218. Feyza Nur Hanım AÖF hariç aynı anda hem lisans hem önlisans bölüm okuyamazsınız.

 219. Feyza Nur Hanım merhaba,

  Son yerleştiğiniz yıl önemli. Bu yıl yerleşirseniz ancak 2020 puanıyla MYP yapabilirsiniz.

  peki hocam yerleşme olmadan agustosta myp ile 4 yıllıga geçiş yapsam. kayıt olduktan sonra da eylül sonu ekimde heralde ek yerleştirmeyle 2 yıllığa yerleşemez miyim? veya tersi?

  benim bildiğim aynı anda 4 4 veya 2 2 yıllık kayıt olunamıyor. ama biri 4 diğeri 2 yıllık olmak üzere 2 yerde kayıt olma okuma hakkı var.

  teşekkürler

 220. Hocam,yök yatay gecis kontejyani ni açıklamış bu kontejyanlar merkezi yerleştirme icin mi yoksa genel not ortalamasi icin mi?

 221. Hocam 2019 yks girişliyim puanım 489. 479 la alan özel statüde baska bi ünide öğrenim gören üniversiteye myp ile yatay geçiş yapabilir miyim ?

 222. Merhabalar
  Sorum şu şekilde ben 1. Sınıfı bitirdim başka üniversiteye geçmek istiyorum bölümüm aynı nasıl değiştirecem 2019 ÖSYM puanımı kullanabilir miyim

 223. Feyza Nur Hanım merhaba,

  Son yerleştiğiniz yıl önemli. Bu yıl yerleşirseniz ancak 2020 puanıyla MYP yapabilirsiniz.

 224. Ahmet Bey merhaba,

  Hazırlıkta kalmanız durumunda otomatik olarak bursunuz kesilir. Bursu kesilen bir öğrenci tekrar burs alamıyor. İsterse geçiş yapacağınız üniversitede ortalamanız 4.00 olsun yine de burs alamazsınız.

 225. Rabia Hanım merhaba,

  Yerleştiğiniz yılın puanları önemli. SAY-SÖZ-EA bu puanlara bakarak geçiş yapmak istediğiniz üniversitenin taban puanından yüksek olması gerekir puanınızın. Evet kullanabilirsiniz.

 226. İpek Hanım merhaba,

  Bu konuda maalesef bilgim yok. Üniversiteyi arayarak bilgi alabilirsiniz.

 227. Merhaba,kurum içi yatay gecis te eğer girdigim sene istediğim bölümün puanı yoksa yani öğrenci almamışsa kurum içi yatay gecis yapabiliyor muyum?

 228. merhaba ben 2018 yılında eşit ağırlık puanımla bir üniversiteye yerleştim.iki sene okudum.bu yaz ek madde 1 ile yatay geçiş yapmak istiyorum fakat sayısal puanla alan bir bölüme başvuru yapacağım.2018 mf puanım geçiş yapacağım programın son 3 yılın taban puanından yüksek zaten.ama 2018 de mf değil de tm puanımla yerleştiğim için o sene ki mf puanımı bu sene yatay geçişte kullanabilir miyim bilmiyorum.yardımcı olur musunuz lütfen?

 229. Merhaba, 19/20 güz dönemi okula gittim. Bahar dönemi dondurmadan bıraktım. Okulların açıkladığı kontenjanlardan 1. Sınıf mı 2.sınıfın mı kontenjanlarına bakmalıyım. Teşekkürler.

 230. 2018 de arapça bölümünü kazandım. hazırlığa devam edemedim 2 sene kaldım. şimdi 2020 tekrar sınava girdim.
  sorum şu
  2018 deki tyt puanımla 2 yıllık bir bölüme yatay geçiş yaparken, 2020 puanımla da 4 yıllık bir bölüme yerleşebilirmiyim?
  veya tam tersi 2018 dil puanımla 4 yıllık bir dil bölümüne yatay geçiş yaparken, 2020 tyt puanımla da 2 yıllık bir bölüme yerleşebilirmiyim?

 231. Merhabalar, Bu sene ben de MYP yapmayı düşünüyorum da emin olamadığım bir mevzu var. Şu an okuduğum bölüm %30 İngilizce ve buna istinaden İngilizce Hazırlık alıyorum. Geçeceğim bölüm de Türkçe bir bölüm. Ben bu sene Hazırlık sınıfında başarılı olamadan MYP yaparsam sahip olduğum KYK bursunda bir kesinti yaşar mıyım? Teşekkürler.

 232. Önlisanstan lisansa geçiş demişsin lisans puanım hesaplandı fakat önlisans tercihinde bulundum öyp ile lisansa geçebilir miyim?

 233. merhaba ben 5 senelik üniversite okuyorum 3. sınıftan 4.sınıfa geçerken myp ye göre yatay geçiş yapmam mümkün müdür

 234. Su Hanım merhaba,

  Kabul edilmezse bir daha MYP ile geçiş yapabilirsiniz.

 235. Aykut Bey merhaba,

  Her üniversite farklı tarihlerde başvuru açıyor. Geneli 1-15 Ağustosta oluyor.

 236. Yusuf Bey merhaba,

  Geçiş yapacağınız üniversite yabancı dil yeterlilik sınavı yapabilir. Eğer geçerseniz 1.sınıftan başlarsınız geçemezseniz hazırlığı tekrar okursunuz. Üniversitelerin geneli bu şekilde uygulama yapıyor. Ancak Gaziantep Üniversitesine yatay geçiş şartlarını bilemiyorum. Web sitelerinde açıklanınca bakarsınız.

 237. Beyza Hanım merhaba,

  Her zaman müsait olamıyoruz. Bu yüzden geç yazabiliyoruz. 1.sınıfı bitirdiyseniz siz şu an ara sınıf sayılıyorsunuz. Kaçıncı sınıf olursanız olun MYP ile yatay geçiş yapmak istediğiniz üniversite eğer yabancı dil yeterlilik şartı koyarsa üniversitenin yapacağı yeterlilik sınavını geçmeniz gerek.

  İkinci sorunuza gelirsek üniversitenin yaptığı dil sınavını geçemezseniz hazırlık sınıfından başlarsınız. Her üniversite farklı uygulama yapıyor. Bu yüzden net bir cevap vermek mümkün değil. Açıklanacak şartlara bakıp ona göre başvuru yaparsınız.

 238. Ben KTÜ’de %100 ingilizce bir bölümde 1.sınıftayım. MYP ile geciş yapmak istediğim Gaziantep Üniversitesi’nde ki bölümde %100 ingilizce. Üniversiteler farklı üniversitedeki hazırlık öğrenimini kabul ediyor mu? Teşekkürler.

 239. Merhaba güz dönemi myp tercihleri bütün üniversiteler 1-15 ağustos tarihleri arasındamı olacak tarihi farklı üniversiteler varmı teşekkürler

 240. Merhaba,ben myp ile üniversitelere basvuru yaptım fakat kabul almadım diyelim.Kabul almadığım icin bir daha myp ile yatay gecis yapabiliyor muyum?

 241. Admin soruma cevap verdiğin için çok teşekkür ederim ama hala aklımı kurcalayan şeyler var türkçe bir bölümden ingilizce bir bölüme geçmek istediğimi sormuştum ama yönetmeliğe göre hazırlık ve 1. Sınıflar dil sınavını vermediklerinde hazırlık okuyabiliyorlarmış ara sınıflar sınavı geçmek zorunda aslı sorum şu ben 1. Sınıfı bitirdim şuan ara sınıf sayılmıyor muyum? Hala hazırlık okuyabilir miyim?
  Ikıncı sorumda şu eğer okuyabiliyorsam üniversitenin yaptığı dil sınavına girmeden direk hazırlık okuyabilir miyim? Lütfen cevap verir misiniz lüttttfen

 242. Kaan Bey merhaba,

  MYP ile yatay geçiş yapabilirsiniz ancak geçiş yapacağınız okulda 1.sınıftan başlarsınız.

 243. Melek Hanım merhaba,

  Üniversitelerin MYP ile öğrenci almama gibi inisiyatifleri bulunmamakta. Yazıda ve videoda belirttik bu durumu, belli kontenjan açmak durumundalar. Ancak vakıf üniversitelerinde inisiyatif var mı bilmiyorum.

  Başvuru belgelerinin nasıl teslim edileceğini bilmiyorum. Malum pandemi sürecindeyiz büyük ihtimalle online ortamda olacak her şey.

 244. Beyza Hanım merhaba,

  MYP ile Türkçe bir bölümden İngilizce bir bölüme geçiş yapabilirsiniz.
  İngilizce bölüme geçerken İngilizce Yeterlilik Sınavına girersiniz, eğer sınavı geçerseniz hazırlık okumazsınız, geçemezseniz hazırlıktan başlarsınız.

 245. Güven merhaba,

  0,01 puan düşük olsa bile başvuru yapamazsınız.

 246. Bayram Bey merhaba,

  1- Okulu dondurduğunuz için MYP ile yatay geçiş yapabilirsiniz.
  2- MYP ile hem bölüm hem de öğretiminizi değiştirebilirsiniz. Yani ikinci öğretim okuyorken birinci öğretim bir bölüme geçiş yapabilirsiniz.

  Başarılar.

 247. Sorum şu şekilde: Geçen sene (2019-2020) üniversitesi kazandım ve dondurdum. Yani başlar başlamaz dondurdum. Merkezi puanla yatay geçiş yapmak istiyorum. Herhangi bir dönem okumadım bahar ve güz dönemlerini dondurdum. Merkezi puanla yatay geçiş yapabilir miyim? İkinci sorum şuanda kayıtlı olduğum bölüm ikinci öğretim bölümü isteğidim bölüm ise 1.ögretim: ikinci öğretimden birinci öğretime geçiş yapabilir miyim? (Geçmek istediğim bölümden sıralama ve puanım yüksek) Şimdiden teşekkür ederim.

 248. Merhaba ben 2.sınıf ögrencisiyim başka bi üni ye myp ile geçiş yapmak istiyorum ama puanım universitenin puanından düşük ama çok az farkla başvuru yapabilir miyim yinede

 249. Merhaba sorum çok acil ve benin için çok önemli cevabını alamıyorum yardımcı olursanız çok sevinirim. Myp ile türkçe bir bölümden ingilizce bir bölüme geçiş yapmak istiyorum ve hazırlık okumam gerekli dilim yeterli değil ancak şuan 1. Sınıf bitti başvuru yaparsam hazırlık okumaya hak kazanır mıyım?

 250. İyi günler. Ben kontenjanla ilgili soru soracaktım. Üniversitelerin myp ile öğrenci almama gibi bir imsiyatifi var mı yoksa kontenjan açma açmama gibi bir durum olmadan başvurabilir miyim? Bi de başvuru belgelerimi elden mi teslim etmeliyim yoksa posta vs yollarla uzaktan da başvurabilir miyim

 251. MYP’de önemli olan son yerleştiğiniz yılın puanıdır. Buna göre işlem yapmalısınız Burak Bey.

 252. Su merhaba,

  YKS’ye girmeniz MYP ile yatay geçiş yapmaya engel değil.

 253. Merhabalar, benn 2017 yilinda universiteye yerlestim, bu sene sinava girip daha yuksek bir puan almayi planliyorum, ayni bolumde baska bir universiteye gecis yapabilirmiyim bu yilki puanim ile, yoksa okudugum seneler bosuna mi gider

 254. 2019 da universiteye yerleştim önlisans fakat ders seçimimi yaptıktan sonra üniversiteye gitmedim myp ile geçiş yapmayı düşünüyorum 1 sene okumuş sayılıyorum sonuçta değil mi bir engel teşkil eder mi

 255. Bu sene Yks ye oylesine girdim 2019 da üniye yerleştim myp ile yatay gecis yapmama engel mi sinava girmem??Cevaplarsanız çok sevinirim.

 256. Derya Hanım merhaba,

  Hayır üniversiteye yerleştiğiniz yıl önemli. Baraj gelmesi MYP ile yatay geçiş yapmanıza engel değil.

 257. 2019 da universiteye yerleştim bu sene dis hekimligi ve eczaciliga baraj geldi myp ile yatay gecis yapmama engel olur mu? Sayisal sıralamam 104k

 258. Ayla Hanım merhaba,

  Her yıl için farklı kontenjan uygulanabiliyor. Ancak sıralamanız iyiymiş umarım bir aksilik olmaz istediğiniz üniversiteye geçersiniz.

  Bir fikir vermek çok güç. %80 diyelim. Başarılar.

 259. Merhaba, yerleştirme puanınız önemli burada. Ek puan yerleştirme puanına dahilse geçiş için o puanı kullanabilirsiniz. Ancak böyle bir imkan tanınsa dahi sadece eşdeğer bir bölüme geçiş imkanı tanınır. Aksi halde zaten diğer adaylar için bir haksızlık söz konusu olur.

 260. Bir sınırlama getirilmemiş ancak üniversite buna bir sınırlama getirebilir. Bu yüzden geçmiş yıllardaki İstanbul Üniversitesine ait MYP ile yatay geçiş belgelerine göz atmanızda fayda var.

 261. Frank Dupree merhaba,

  Sorunuz çok karışık, bu yüzden net bir cevap vermek çok güç. ÖSYM’deki yetkilileri aramanız daha iyi olur. Yanlış yönlendirmek istemem sizi.

 262. Kaydınızı sildirirseniz MYP ile yatay geçiş hakkınız da sona erer. MYP ile yatay geçişte bir üniversiteye kayıtlı olmanız gerek. Dondurursanız bir problem olmaz.

  329 puanlı üniversiteye geçiş yapma ihtimaliniz nedir bilemiyorum. Sizden yüksek puanlı öğrencilerin başvuru yapıp yapmayacağına bağlı.

 263. Aynı bölümün hem 1. Hem de 2. Öğretimine başvurmak mümkün mü ben istanbul hukuka geçiş yapmak istiyorum myp puanım 2.öğretime yetiyo sorum şu şekilde 1.öğretime normal yatay geçiş 2.öğretime ise myp ile yatay geçiş başvurusu yapabilir miyim

 264. Sevgili Admin
  Dün gece bir sorum olmuştu cevaplarsanız sevinirim.

 265. Merhaba ben şuan bir lisans bölümü okuyorum sağlık meslek lisesi okudum iki yıllık bı sağlık bölümüne myp ile geçmek istiyorum ek puanımı kullanabilir miyim geçerken çoğu kişinin bunu merak ettiğini ve cevabını bulamadığını düşünüyorum benim gibi cevaplarsanız çok sevinirim

 266. Merhabalar ben 2018 girişliyim şu an aktif olarak 2. Sınıf öğrencisi gözüküyorum ama 2.sınıfta derslere girmedim dondurmadım da. Yks ye bidaha girme kararı aldım ama şu virüs dolayısıyla korkuyorum ve Ek madde 1 le geçiş yapmayı düşünüyorum 2018 sıralamam 53 bindi geçiş yapmak istediğim yer 2018 de 112 binle kapatmış 2019 da 83 le. Sormak istediğim şey şu bazı yerlerde girdiğin seneki öğrencilerle ayrı Bi kontenjan misal ben 2018 girişliyim 2018 girişliler için 2 kontenjan vs gibi şeyler gördüm. gerçekten yks ye girecek psikolojiye sahip değilim bunun doğruluk payı var mı? Cevap verirseniz gerçekten çok sevinirim. Ve sizin kendi fikrinizce geçme olasılığım yüzde kaç.

 267. Selamlar
  Ben 2019 YKS’na girerek TYT :246 küsür AYT’den ise 252 puan almıştım.Ek Yerleştime ile bir önlisans programına yerleşmiş,kayıt yaptırmamıştım.
  Bulunduğumuz il’in üniversitesinde ilgi alanımıza uygun bir önlisans programı açılacak ve sırf bu yüzden geçen yıl aldığım TYT puanını bu yıl’da kullanmak için YKS 2020’ye başvurdum lâkin Merkezi Yerleştirme Puanı ile yatay geçiş konusunu yeni keşfettim.
  Asıl sormak istediğim ise ; 2019 TYT puanı ile bu yıl bir önlisans bmlümü yazıp gideceğim 1 dönem ya da 1 yıl .Lakin 2019 tyt puanı ile merkezi yerleştirme puanı ile yatay geçiş kapsamında bir lisans programına geçiş yapabilir miyim?
  Cevaplarsanız sevinirim.

 268. Merhaba ben myp için üniversitelerin istedikleri belgeleri almak için kendi üniversiteme gidecem gitmişkende orda kaydımı sildirmek istiyorum üniversiteme tekrar birdaha gitmek istemiyorum.
  Kayıdımı sildirirsem myp yapma engel olurmu veya gitmedende kayıtdımı sildirebilir miyim?
  Ben hazırlık öğrenci myp yapabilirmiyim? 331 aldım 329 taban puanlı üniversite girme ihtimalim yüksekmi
  Simdiden teşekkürler

 269. Tolga Bey merhaba,

  Evet Merkezi Yerleştirme Puanıyla Yatay Geçiş başvurusu yapabilirsiniz.

 270. Hocam 2019 yks ile bi üniye kayıt oldum ve 1 ay gittikten sonra zorlandım ve okulu dondurdum şuan ağustos ayında merkezi puan ile geçiş yapabiliyor muyum? cevaplarsanız sevinirim

 271. Buse Hanım merhaba,

  Gelme ihtimali yüksek. Ancak sizden daha iyi sıralama ile başvuran olursa düşük de olsa gelmeme ihtimali bulunmakta.

 272. MERHABA BEN 53 BİNLE GEÇEN SENE 2019 DA YERLEŞTİĞİM BÖLÜMDEN 166 VE 64 BİNLE KAPATAN İKİ BÖLÜME BAŞVURU YAPACAĞIM. GELME İHTİMALİ YÜKSEK Mİ? MYP İLE GEÇİŞLER SIKINTI OLMUYOR DİYORLAR DOĞRU MU?

 273. Savaş bey tekrar merhaba,

  Sınava girip bir bölüm tercihi yapıp da yerleşirseniz son yerleştirme puanınız esas alınır eskisi dikkate alınmaz.

  Ancak sadece sınava girerseniz bir sorun olmaz.

 274. Çok teşekkürler hocam. Benim bir sorum daha olacaktı. Be bu yaz keyfi olarak üniversite sınavına gireceğim. Myp ile yatay geçişime bir engeli olur mu?

 275. Savaş bey merhaba,

  Evet MYP ile farklı bir üniversitede aynı bölüme geçiş yapabilirsiniz.

 276. İyi günler ben geçen yıl Hacettepe Hemşirelik kazandım ve şuanda yabancı dil hazırlığı bitirdim. Yani henüz hemşirelik dersi görmedim. Acaba ben bu yaz başka bir üniversitenin hemşirelik bölümüne geçebilir miyim? Başka bölüme geçiş oluyor da aynı bölüme oluyor mu bilmiyorum.

 277. Ortalamanız 2.00’nin altına düştüğünde hiçbir durumda yeniden burs alamıyorsunuz. Geçiş yapsanız dahi bursunuz kesilir.

 278. Kırık kısım eklenmez. Üniversiteye giriş yaptığınız yılın yerleştirme puanı önemli.

 279. MERHABAAALARR ben 2018 de sınava girdim kırık obp ile tekrardan. ve şuan 2 yıl geçti ben myp geçişi yapıcam lakin aklıma şu takıldı benim ozaman ki puan kkırık obp ile idi şuan ise yenileniyor heralde puan tam puanım geri geliyor . myp tercihinde o kırık kısım eklenirmi bu sene yardımmmm edin lütfennnnnnnn

 280. Özel bi üniversitede önlisans okuyorum. İlk yılım bitti devlet üniversitesine myp ile geçiş yapabilir miyim?

 281. Ben islami ilimler 5 yıllık fakültesini okuyorum hazırlık bölümünü bitirdim geçiş yapmak istiyorum gideceğim üniversitenin myp sini ağustosda takip edicem peki başvurular 1 ç döneme kadar açıklanır mı?

 282. Bu yaz geçiş yapma niyetindeyim ve bir sorum olacak: bilindiği üzere devlet bursu alanların ortalamaları 2.00’nın altına düşünce burslarını kaybediyorlar. Eğer ortalamamız 2’nin altına düşerse ve yatay geçişimiz başarılı olursa burs kesiliyor mu yoksa geçiş yaptığımız için devam mı ediyor?

 283. Merhaba. 2019 yılında Kütahya-Domaniç Dumlupınar üniversitesi sosyal güvenlik bölümünü kazandım. Fakat bazı sebeplerden dolayı gitmedim. Herhangi bi dondurma işlemi de yapmadım. Bu sene Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi sosyal güvenlik bölümüne geçiş yapmak istiyorum. Herhangi bi engelim var mıdır? Teşekkürler.

 284. Şule hanım merhaba,

  Böyle bir şey mümkün değil. Açıkça MYP ile yatay geçişte üniversiteye yerleştiğiniz yılın puanları ile başvuru yapılacağı belirtilmiş.

 285. 2018 yılında üniversite kazandım.Bölümüm Türkçe olmasına rağmen isteğe bağlı hazırlık oludum.Puanım geçiş yapmak istediğim yerin 2018 deki puanına yetmiyor ama 2019 daki puanına yetiyor.Hazırlık okuduğum için 2019 puanını baz alarak geçiş yapabilir miyim?Şimdiden teşekkürler

 286. YÖK Başkanına sorun bu soruları lütfen. Biz nihayatinde sizlere yardımcı olmaya çalışan bir siteyiz.

 287. Can merhaba,

  Bu geçiş yapacağınız üniversitenin inisiyatifinde. Örneğin Iğdır Üniversitesinden ODTÜ’ye geçiş yapacaksınız haliyle ODTÜ bunu kabul etmez. Kriterleri sağlamanız gerek. Bunun için de yatay geçiş sonrası sınava tabi tutulursunuz geçerseniz 1.sınıftan başlarsınız.

 288. Mahmut bey merhaba,

  Yazı içinde videoda detaylı bir anlatım yaptık. Kaydınızı sildirmediğiniz sürece sorun yok, isterse tüm dersleriniz FF olsun. Önemli olan üniversiteye yerleştiğinizin yılın taban puanı geçiş yapmak istediğiniz bölümün taban puanından yüksek olmasıdır.

 289. Arkadaşlar ben hazırlık okuyorum 1dönem ful gittim ama bahar yılı gitmedim zaten malum corana . ben başka bir bölüme geçiş yapmak istiyorum ve ne yapmalıyım . ham puanlamı yda yerleştirme puanı ile yapılacak merak ediyorum

 290. Şu an hazırlık okuyorum %99 geççem hazırlığı. Başka ingilizce bir bölüme geçmek istiyorum, gittiğim ingilizce bölüm için okuduğum hazırlık sınıfını geçerli saymama gibi bir durum var mı yani birdaha hazırlık okuma gibi durum olur mu

 291. Peki,bu sene agustosta herzamanki gibi başvurular olur mu?yoksa koronavurus ten dolayi ertelenme yada degisiklik olabilirmi sizce?bu sene ertelenmez inşallah ama fikrinizi merak ediyorum.HERKES BUNU MERAK EDIYOR?????

 292. Peki bu sene yatay geçiş olucakmı?koronavurusten dolayi sinavlarin ertelenmesi,okullarin kapanmasi falan bu yuzden tarihinde bi degisiklik olurmu sizce.Yine AGUSTOS’ta basvuru yapabilecekmiyiz???

  BUNU DA HERKES MERAK EDIYOR????

 293. Mehmet bey bu konuda net bir cevap vermek çok zor. Sizden yüksek puanlılar başvurursa yatay geçiş olmayabilir. Şahsi yorumumu merak ediyorsanız da puanınızdan 20-30 puan daha düşük bölümleri yazmanız durumunda bir tanesi mutlaka gelecektir.

 294. BEN SORU SORDUM AMA CEVAP VERILMIYOR,KAÇ AYDIR CEVAP BEKLIYORUM SIZDEN,CEVAPLARMISINIZ?

  benim myp puanım 255 ben myp ile yatay geçiş yapmak istiyorum başka bir şehirde 3veya 4 tane üniye başvurcam o ünilerin her birinde de 3-4 farklı bölüme başvuracağım yani 12-13 bölüme başvuru yapıcam.araştırdım başvurabiliyormuşum ama olma ihtimali nedir onu kestiremiyorum,benim puanım 255 başvurcağım bölümlerin puanlarıda 215-240 arasında yani hepsinden yüksek benim puanım hemde en az 15 puan falan daha yüksek ama acaba kesin gidermiyim diye sürekli endişeliyim yök atlasta baktım açtığı yüzde otuz kontenjanın çoğunu doldurmamış bölümlerin hepsi tutması yüksek görünüyor ama tahmini olan varmı??sizce gidebilirmiyim birisine yani illaki biri tutarmı.yardımcı olursanız çok sevinirim.TEŞEKKÜRLER…

 295. şuanda bir üniversitede peyzaj mimarlığı okuyorum notlarım kötü ve şuan 2. sınıf bitti 3 e geçiçem bu eylülde başka üniversitede aynı bölüme merkezi puanla yatay geçiş yapıcam derlerin çoğu uyuşmuyor ben 1, sınıftan mı başlarım acaba çünki alttanda derslerim var baya

 296. Bir üniversitenin farklı bölümlerine kaç kez başvuru yapılabilir

 297. Emirhan merhaba,

  İngilizce bölüme geçiş yapacağınız için hazırlık sınıfından başlamak zorundasınız.

 298. Merhaba ben türkçe diş hekimliği okumaktayım ve bu sene 2. Sınıf biticek ama seneye itü işletme mühendisliğine geçmek istiyorum myp ile puanım tutuyor ama merak ettiğim eğer gidersem sıfırdan başlayacağım ve kesin ingilizce mufiyet sınavımı geçem mi gerek hasırlık okuyup geçmek gibi bir şansım olmuyor mu

 299. Bu sene yeniden üniversite sınavına giricem. Geçen sene aldığım puan silinir mi? MHP yatay geçiş için

 300. merhaba bana yardımcı olursanınız çok sevinirim şuanda bir üniversitede peyzaj mimarlığı okuyorum notlarım kötü ve şuan 2. sınıf bitti 3 e geçiçem bu eylülde başka üniversitede aynı bölüme merkezi puanla yatay geçiş yapıcam derlerin çoğu uyuşmuyor ben 1, sınıftan mı başlarım acaba çünki alttanda derslerim var baya

 301. merhaba ,bilgi üniversitesine 2019-2020 öğretim döneminde başladım ve şimdi neredeyse hazırlık bitti.Yazın myp ile başvurursam ve onaylanırsa 2020-2021 başladığı an direkt orada mı başlayacak oluyorum?

 302. LÜTFEN CEVAPLARMISINIZ? Arkadaşlar cevaplar mısınız tahmini olanlar?
  benim myp puanım 255 ben myp ile yatay geçiş yapmak istiyorum başka bir şehirde 3veya 4 tane üniye başvurcam o ünilerin her birinde de 3-4 farklı bölüme başvuracağım yani 12-13 bölüme başvuru yapıcam.araştırdım başvurabiliyormuşum ama olma ihtimali nedir onu kestiremiyorum,benim puanım 255 başvurcağım bölümlerin puanlarıda 215-240 arasında yani hepsinden yüksek benim puanım hemde en az 15 puan falan daha yüksek ama acaba kesin gidermiyim diye sürekli endişeliyim yök atlasta baktım açtığı yüzde otuz kontenjanın çoğunu doldurmamış bölümlerin hepsi tutması yüksek görünüyor ama tahmini olan varmı??sizce gidebilirmiyim birisine yani illaki biri tutarmı.yardımcı olursanız çok sevinirim.TEŞEKKÜRLER…

 303. Emir merhaba, MYP ile yatay geçiş çok avantajlı görünse de 4-5 yıllık öğrenciler için avantajlı olmayabiliyor. Şöyle ki geçiş yapacağınız üniversite daha önce aldığınız dersleri saymayabilir. Geçiş yaptıktan sonra büyük sorunlarla uğraşabilirsiniz. Bu yüzden geçiş yapmadan önce geçiş yapacağınız üniversitenin dersleri sayma-saymama durumunu iyi araştırmanız gerek.

 304. Okulum uzadı 4 yıllık üniversitede okuyorum 5.seneye geçerken yazın başka okula başvurup yatay geçiş yapabilir miyim bana okulun uzaması durumu engel olur mu, şimdiden teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu