Haberler

KYK bursu geri ödemeli mi?

Gençlik ve Spor Bakanlığı, her yıl ekim ayında KYK burs ve öğrenim kredisi için başvuru almaktadır. Yalnızca önlisans, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin başvurabileceği KYK bursu ve öğrenim kredisiyle ilgili bazı öğrencilerin geri ödemeli ve geri ödemesiz olup olmadığıyla ilgili soruları olmaktadır.

KYK bursu geri ödemeli mi?

Burs, karşılıksızdır. Yani sizden burs verilmesi karşılığında herhangi bir şey yapmanız istenmez. KYK bursu bu yüzden geri ödemeli değildir. Yani bursu aldıktan sonra devlete geri ödeme yapmazsınız.

Ancak başarısızlık durumlarında KYK bursunuz öğrenim kredisine düşer. Üniversite ortalamanız 2.00’nin altına düştüğünde ekim ayında KYK bursunuz öğrenim kredisine düşer. Daha anlaşılır bir şekilde ifade edecek olursak geri ödemesiz olan bursunuz geri ödemeli olan krediye dönüşür. Ancak bursunuz krediye dönmeden önce almış olduğunuz burs ücretlerini geri ödemezsiniz. Bir örnekle durumu açıklayalım;

Örneğin Ankara Üniversitesi Maliye bölümünde okuyorsunuz ve burs başvurunuz 1. sınıfta kabul edildi. 3. sınıf sonunda ortalamanız 2.00’nin altına düşerse:

  • 3. sınıfa kadar aldığınız bursları geri ödemezsiniz.
  • 4. sınıfta bursunuz öğrenim kredisine dönüşür. Bu süreçte 4.sınıf sonuna kadar ödeme almaya devam edersiniz. Yani sadece 4. sınıfta aldığınız öğrenim kredisini mezun olduktan 2 yıl sonra ödemeye başlarsınız. Bu yüzden ortalamanızı yüksek tutmanızı tavsiye etmekteyiz.

KYK bursu hangi durumlarda kesilir? başlıklı içeriğimiz ilginizi çekebilir.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu

Bu kapanacak 7 saniye