Üniversitede Kayıt Dondurma İşlemi Nasıl Yapılır?

35
26453

Üniversite öğrencileri için kayıt dondurma işlemi oldukça karmaşık olarak gözüken, aslında sadece belirli şartnameleri bulunan ve yapılması oldukça kolay bir işlemdir. Bu konumuzda sizlere üniversitede kayıt dondurma işlemiyle ilgili bilgiler aktaracağız ve merak edilen bazı sorulara yanıtlar arayacağız;

Üniversite Kaydını Dondurabilmek İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Üniversite kaydınızı dondurabilmek için ilk süreçte bazı şartları yerine getirmiş olmanız gerekmektedir. Bunlar;

 1. Üniversitenizin ilgili fakülte ve bölümüne dair kaydınız bulunması gerekmektedir. Üniversiteyi kazanıp kayıt yaptırmadığınız takdirde bu fakülte ve bölüm için kayıt dondurma hakkınız bulunmamaktadır.
 2. Kayıt dondurabilmeniz için gerekli bir mazeretiniz bulunmalıdır. Bu mazeretin geçerliliği üniversite tarafından onaylanmaktadır. (Askerlik, hastalık, geçim sıkıntısı, ailevi sıkıntılar ve bu gibi engeller.)
 3. Lisans öğrencileri için 4 yarıyıl, ön lisans öğrenciler için ise 2 yarıyıllık bir kayıt dondurma hakkı bulunmaktadır. Eğer ki bu süreçten fazlan bir kayıt dondurma geçmişiniz var ise talebiniz yerine getirilmeyecektir.
 4. Öğrenci eğer ki belirli bir harç ücreti var ise bunu bu süreçte yatırır. Dondurulmuş süreçler için ise herhangi bir harç ücreti ödenmez.
 5. Geçim sıkıntısı ve bu gibi maddi nedenler yüzünde yapılacak kayıt dondurma başvuruları için süreç okulun açılışından sonra ilk 1 aylık süreci kapsamaktadır. Bu süreç sonunda başvurular geçersiz olacaktır.
 6. Hastalık, askeri celp ve bu gibi belgeler sebebiyle yapılacak kayıt dondurma başvuruları ise, gerekli belgenin size ulaştırılmasının ardından ilk 15 gün içerisinde başvuru yapılması gerekmektedir.
 7. Hastalık raporları için en az 40 günlük bir izin belgesi bulunmalıdır.
 8. Askerlik celpleri için ise dondurma süresi, askeri hizmetin süresi kadardır.

Üniversite Kaydını Dondurmak İçin Yapılması Gereken İşlemler Nelerdir?

Kayıt dondurma işlemleri belirli bir sistem içerisinde, eğitim süreci başladıktan sonra gerçekleştirilmektedir.

 1. Başvuru nedeninizi anlatan ve gerekli mazeretleri içeren bir dilekçe yazılır.
 2. Dilekçe içerisinde bahsedilen mazeretler için gerekli resmi belgeler ve evraklar temin edilir.
 3. Başvuru süreci geçmeden, dilekçe ve mazeret belgeleri ile gerekli başvuru öğrenci işlerini ulaştırılır.
 4. Üniversite tarafından başvuruya verilen cevap 15 gün içerisinde belli olur ve öğrenciye yanıt verilir.

Kayıt Dondurma İşlemi Neden Yapılır?

Kayıt dondurma işlemleri yapıldığı takdirde öğrenci için dersler başarısız olarak gözükmemekte ve kişinin okulu bitirdiği yarıyıl süreci daha az olmaktadır. Bunların yanı sıra her üniversite için öğrencilerin 2 senelik bir başarısızlık hakkı bulunmaktadır. Kayıt dondurmalar ise başarısızlık olarak kayıt edilmemekte ve kişi üniversiteye geri döndüğünde kaldığı yerden devam etmektedir.


35 YORUMLAR

 1. Hayrullah merhaba,

  Okulu dondurursanız ve bu durumu KYK’ya bildirmezseniz krediniz kesilir. KYK’yı arayıp aldığınız krediyi dondurursanız 2.üniversitenizi kazandığınızda yeniden açtırabilirsiniz. Maalesef ilk durumda yurtla ilişiğiniz kesilir.

 2. Merhaba. Ben bu yıl hazırlık öğrencisiydim ve okuyacağım bölümü değiştirmeye karar verdiğim için kaydımı dondurup sınava tekrar hazırlanmak istiyorum. Üniversite bunu mazeret olarak kabul eder mi yoksa ders kaydımı yenilemeyip aldığım kredi ve yurt kaydını sildirmeli miyim?

 3. Corona sebebiyle sınav olmaz, hazırlık sürem uzasın diye kaydımı dondurdum fakat e-sınav olacakmış. Dondurduğum kaydımı tekrar açtırabilir miyim?

 4. Merhaba ben okulumu 2.sınıfta sadece 1.dönem dondurmak istiyorum bu mümkün mü u durumda 3.sınıfa geçebilir miyim 1 dönem eksiğimi nasıl tamamlarım lütfen bilgi alabilir miyim teşekkürler

 5. Hukuk fakültesinde okuyorum. Uzaktan eğitimde başarılı olamayacağımı düşünüyorum. Herhangi bir mazeretim yok sadece Yök’ün tanıdığı hakkı kullanmak istiyorum. Bizim sistem yıllık olduğu için nasıl bir dondurma işlemi yapmalıyım? Bu sene deralerden kalıp devam etmek yerine 1 yıl dondurup uzatmak daha mı mantıklı?

 6. Merhaba ben önlisans mezunu olucam dgs yle lisansa tamamlıycam kazanıp kaydımı dondurabilir miyim

 7. Merhabalar. Bebeğim olduğu için birkaç hafta önce kaydımı dondurdum. Şimdi de uzaktan eğitime geçildi. Kaydımı tekrar açtırabilir miyim? Bilgisi olan var mı? Lütfen acil cevap verirseniz çok sevinirim. Boşa dönemim yansın istemiyorum.

 8. 2 yıllık üniversite okuyorum. Şu an 1 yılımdayım. Bahar dönemi okulu dondurduğumuzda 2. sene bahar döneminden mi devam ederim.

 9. 1. donem sonunda kayit dondurursam seneye 2. siniftan devam edebir miyim ? 2. donemin derslerini de alttan alsam olabilir mi

 10. Arkadaslar yardımcı olabilir isiniz ben yurt dısı dil egitimi için donduracagım bir bilgisi olan var mı acil yardım edin dönem başlamak üzere ne yapmam gerek

 11. Merhaba okulumu1 yıl dondurdum ama 2. Yarıyılda açtırıp yatay geçiş yapmak istiyorum mümkün mü

 12. Merhabalar ben pmyo yu kazandım izmirde şuan kocaelinde 4 yıllık bir bölüm okuyorum okulumu dondurma hakkına sahip miyim ona göre dondurmak istiyorum birde mail üzerinden gönderirsek oluyor mu illa danışman hocanın yanına mı gitmemiz lazım

 13. İyi günler kayıt dondurma dilekçesi verdim bugün eve cevabını göndereceğiz dediler nasıl oluyor bilen biri acil yardım edebilir mi

 14. Merhaba konu hakkinda bilgisi olan acil cevap verebilir mi çok önemli.
  Ben muğla da üniversite kazandim kayit yaptim fakat maddi sebeplerden dolayı orada okuyamiyorum. Okulumu dondurup yatay geçişle istanbula gelmek istiyorum. Ama yatay geçis icin en az bir dönem okulda okumam geretigini söylediler.orada hiç okumadan kaydimi dondurup direk yatay geçiş yapabilir miyim. Ya da yatay geçiş için kayit dondurmak şart midir?

 15. merhaba, acil cevaplarsanız çok sevinirim.

  ben üniversiteme gitmeden mail veya başka bir yol ile dondurabilir miyim?

 16. Hiçbir şekilde bi sebep göstermeden kaydımı dondurabiliyor muyum ? Ve ben yatay geçiş yaptıktan hemen sonraki yarıyıl dondurmak istiyorum , yatay geçiş yaptığım için bi sıkıntı çıkar mı ?

 17. forumlarda bazı arkadaslar bir mazeret olması gerekiyor ( sağlık sorunu , maddi yetersizlik vb) yazmıslar benimde böyle bir mazeretim yok sadece 1 yıl dondurup bu süreçte tekrar hazırlanıp tıp fakültesini kazanmak istiyorum hiçbir mazeret göstermeden kendi isteğimle dondurabiliyor muyum?

 18. Merhabalar arkadaslar bu yıl bir üniversite kazandım ama kaydımı dondurup tekrar tıp fakültesi için hazırlanmak istiyorum acaba kendi isteğimle okulumu dondurabilir miyim bir bilgisi olan vae mı?

 19. Ebru hanım merhaba. Kayıt dondurabiliyorsunuz. Ancak PMYO’da farklı bir işlem olabilir. PMYO ile iletişime geçmenizi tavsiye ederim.

 20. merhaba acil olarak bilen biri cevaplarsa sevinirim
  ben istanbul üniversitesinde bir bölüm kazandım daha kayıt yaptırmadım kayıt yaptırdıktan sonra 1 seneliğine kayıt dondurup pmyo için çabalayacağım. diyelim ki pmyo kazandım istanbul ünideki kaydı sildirmem mi gerekiyor ve diyelim ki pmyo kazanamadım kaydımı aktif hale mi getirmem gerekiyor tekrar. kayıt dondururken bunun için bir harç yatırılıyor mu? ve hazırlıktayken kayıt dondurulabiliyor muyuz?

 21. Başka üniversiteye kayıt için diğer üniversitenizin kaydını sildirmeniz gerekiyor.

 22. Okulu dondurdugumuz süre zarfında başka bir bölüm okumak için başka bir üniversiteye kayıt yaptırabiliyor muyuz?

 23. ve kişinin okulu bitirdiği yarıyıl süreci daha az olmaktadır. Bu cümlede ne demek isteniyor dondurduğun süreyi okumuş gibi mi gözüküyorsun yani anlamadım

 24. Funda hanım merhaba. 2 yarıyıl 1 seneye takabül ediyor. Üniversitede bahar ve güz dönemi olarak ikiye ayrılıyor dönemler. Başarılar dilerim.

 25. Aynı üniversitede biri lisans biri önlisans bölümü şeklinde kayıtlıysam. İki farklı bölümü birlikte dondurabilir miyim? Lisansı 1 sene dondurdum. 1 sene daha dondurmak istiyorum. bu sırada önlisansa kayıt olup ikisinide aynı dönemler içinde dondurabilir miyim?

 26. 2018 yılı tyt yks sınavlarına gireceğim ebelik bölümünü Tercih edip dondurmayı düşünüyorum tekrar sınava girsem ve bir bölüm tercih etsem okul puanım düşer mi eğer düşerse bir yıl okuyup ikinci yıl sınava girip tercih yapsam okul puanım kırılır mı ve ikinci sınıfta üniversite dondurabiliyor muyum?

 27. Okulu dondurdugumuz süre içerisinde dıştan başka bir bölüm okumak için başka bir üniversiteye kayıt yaptırabilir miyiz acaba ?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim