Haberler

Ortalamam Kaça Düşerse KYK Bursum Kesilir?

KYK burs ve öğrenim kredisi yönetmeliğine göre bazı başarısızlık durumlarında almış olduğunuz KYK bursu öğrenim kredisine dönüşmektedir. Kredi ve Yurtlar Kurumu, başarısızlık durumunda KYK bursunuzun öğrenim kredisine döndüğüne dair sizi bilgilendirmez. Her ay ödemeniz yatmaya devam eder. Bu yüzden ortalamanız düşükse eğer her ay bursunuzun krediye dönüp dönmediğini e-Devlet üzerinden kontrol etmeniz gerekmektedir.

Birçok öğrenci ödeme yatmaya devam ettiği için bursunun kesilmediğini düşünmekte. Ancak KYK bu konuda acımaz.

Ortalamam Kaça Düşerse KYK Bursum Krediye Döner?

  • 4.00 üzerinden puanlama sistemi olan üniversitelerde ortalaması 2.00’nin altına düşen öğrencilerin bursu krediye döner.
  • 100’lük puanlama sistemi olan üniversitelerde ortalaması 53,33’ün altına düşen öğrencinin bursu krediye döner.
  • Hazırlık sınıfında başarısız olan öğrencilerin KYK bursu öğrenim kredisine döner.
  • İsteğe bağlı hazırlıkta kalsanız dahi bursunuz krediye döner.

Peki Bursum Hangi Tarihte Krediye Döner?

KYK, başarısızlık verilerini YÖKSİS kayıtlarından almaktadır. Her yıl ekim ayında YÖKSİS kayıtlarında yer alan ortalamanız yukarıdaki şartları taşımazsa KYK bursunuz öğrenim kredisine döner. Bu yüzden yaz okulu ve bütünlemelerde ortalamanızı 2.00’nin üzerine taşırsanız KYK bursunuz devam eder.

Ancak bazı durumlarda yaz okulu veya bütünlemeye girerek ortalamanızı 2.00’nin üzerine çekseniz dahi KYK bursunuz krediye dönüşebilir. Bu durumda Gençlik ve Spor Bakanlığına dilekçe yazabilir, CİMER’den şikayet bildiriminde bulunabilir veya Twitter’da @gsbdestek hesabına mention atarak ne yapmanız gerektiği konusunda bilgi alabilirsiniz.

Bursum Krediye Döndü. Tekrar Başarılı Olursam Kredi Bursa Dönüşür mü?

Başarısızlık durumunda ortalamanızın 2.00’nin altına düştüğünü varsayalım. Bu durumda KYK bursunuz krediye dönüşür. Sonrasında ortalamanızı 4.00 yapsanız dahi KYK öğrenim krediniz bursa dönmez. Bu yüzden çok dikkatli olmanız lazım.

Unibilgi ailesi olarak hepinize başarılar diliyoruz.

İlginizi çekebilir: Kaç dersten kalırsam KYK bursum kesilir?

İçindekiler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu