Kaç Dersten Kalınca KYK Bursu Kesilir?

16
8923

Önlisans veya lisans bölüm okumakta olup dönem veya yıl içinde kaç dersten kalınca KYK bursu kesilir? sorusunun yanıtını bu yazımızda bulabilirsiniz.

2019 yılı öncesine kadar dönem içinde 3 veya daha fazla dersten başarısız olunması durumunda, bu durumun üniversiteler tarafından KYK’ya bildirildiği takdirde bursunuz otomatik olarak kesiliyordu. Yani bu durum haksızlığa neden olmaktaydı.

Kredi ve Yurtlar Kurumu bu sorunun önüne geçmek için KYK burs yönetmeliğinde değişikliğe gitti. 2019 yılından itibaren geçerli olmak üzere KYK bursunun kesilmesi durumu şu şekilde düzenlendi:

 • Hazırlık sınıfı öğrencileri hazırlık sınıfını geçerek bir üst sınıfa başlamaları
 • Diğer sınıflarda ise almakta olduğunuz bursun devam edebilmesi için not ortalamanızın 4.00’lük sistemde YÖKSİS kayıtlarında 2.00 ve üzeri olması gerekmektedir. Bursun kesilmesinde yıl sonu ortalaması dikkate alınmaktadır.
 • 100’lük sistemde ise ortalamanızın 53,33 ve üzeri olması gerekmektedir.
 • Her yıl ekim ayında YÖKSİS kayıtlarında yer alan ortalamanızın 2.00’ın altında kalması halinde veya hazırlık sınıfını geçememeniz halinde öğrencilerin bursu öğrenim kredisine dönüşmektedir.

Kaç dersten kalınırsa KYK bursu krediye döner?

KYK burs/öğrenim kredisi yönetmeliğinde bursun devam etmesi için aranılan “başarılı olma” durumunda kaç dersten kalınması halinde KYK bursunun krediye döneceği hakkında bir hüküm yer almıyor. KYK’nın iletişim hattı ve Twitter’daki resmi destek hesabında KYK yetkililerine bu soruyu sorduğumuzda bir sayı belirtilmemiştir.


Not ortalaması 2.00’nin altında kalan ya da hazırlık sınıfını geçemeyip KYK bursu kesilen öğrencilerin bursu, öğrenim kredisine dönüşmektedir. Bu durumu e-Devlet üzerinden sizin takip etmeniz gerekmekte. Çünkü bu süreçte banka hesabınıza paranız yatmaya devam eder. Ancak yatan para burs değil öğrenim kredisidir. İstisnai durumlar haricinde mezun olduktan 2 yıl sonra aldığınız öğrenim kredilerini geri ödemek zorundasınız.

Öğrencilerden gelen en fazla sorular şu şekilde:
+Başarısızlığım nedeniyle bursum krediye döndü. Aldığım bursları da geri öder miyim?
– Burs olarak aldığınız paralar öğrenim kredisi kapsamında değerlendirilmez. Yani daha önce aldığınız burs ücretini geri ödemezsiniz.

+ Bursum öğrenim kredisine döndü. Tekrar başarılı olursam öğrenim kredisi bursa dönüşür mü?
– Başarısızlıktan bursu krediye dönüşen öğrenciler tekrar başarılı olsalar dahi kredileri bursa dönüşmemektedir.

KYK öğrenim kredisini iptal etmek istiyorsanız www.turkiye.gov.tr üzerinden TC kimlik numarası ve e-Devlet şifrenizi girerek burs/öğrenim kredisi iptal/vazgeçti işlemi yapabilirsiniz.


16 YORUMLAR

 1. Mihriban hanım merhaba. Yaz okulu yaparsanız bursunuz kesilmez. Yaz okulunda aldığınız dersler sonucu genel ortalamanız 2.00’nin altına düşerse bursunuz kesilir.

 2. Muhammet Ali bey merhaba. Söz konusu değişiklik geçen yıl olduğu için değişikliğin neleri kapsayacağı konusunda açıkçası net bilgimiz yok. KYK’ya göre genel ortalamanız (Ekim ayındaki YÖK-SİS kayıtlarına göre) 2.00’nin altındaysa bursunuz kesiliyor. Dönem ortalamasına dair bilgi verilmemiş. Bu sebeple genel ortalamayı dikkate alarak yorum yapabiliyoruz.

 3. Merhabalar. Benim 2. Sınıf bitti. 1. ve 2. Sınıfın toplam ortalaması mı 2 nin altında olurda bursumuz kesiliyor yoksa sadece bu senenin ortalaması mı dikkate alınıyor? Kesin vır bilginiz var mı?

 4. Mrb benim ikinci sınıf bitti genel ortalama derken birinci ve ikinci sınıfın toplam ortalaması mı sadece 2. sınıfın ortalaması mı alınır

 5. Mihriban hanım merhaba. Yılsonu ortalamanız dikkate alınır ibaresi var. Genel ortalama dikkate alınıyor mu bilmiyorum. Geçen yıl değiştiği için sistem net bir şey söylemek çok zor.

 6. iyi günler
  ben su an ikinci sınıftayım ilk donem ortalamam 1.85 ikinci dönem ortalamam 2.01 genel ortalamam 2.36
  bu notlara göre bursum kesilirmi ? ikinci sorum burs kesilmesinde yıl sonu ortalaması dikkate alınır derken o yıl içerisinde ki birinci ve ikinci dönemin ortalamasımı baz alınıyor ?

 7. Açıklama yapmışsınız ama aklıma takıldı yine de 1 dersim kaldı bahar dönem ortalaması 1.90 ama genel ortalamamam 2.40 bursum kesilir mi ?

 8. Hatice hanım merhaba. Bursunuzun devam edilebilmesi için ağırlıklı genel not ortalamanızın Eylül sonu itibariyle YÖKSİS kayıtlarında 4.00’lük sistemde 2.00; 100’lük sistemde ise 53,33 ve üzeri olması gerekmektedir. Başarısız olmanız durumununda Ekim ayı itibariyle bursunuz öğrenim kredisine dönüştürülmektedir.

 9. Ezgi hanım merhaba. Bu konuda net bir bilgi verilmediği için size yanlış bilgi vermek istemem. Her ikisi de olabilir.

 10. Yusuf bey merhaba,

  Ekim ayı baz alındığı için genel ortalamanız dikkate alınır diye tahmin ediyoruz. Bu yıl ilk kez uygulanacağı için net bir şey söylemek de zor.

 11. Bir döneme ait not ortalaması mı 2.00 nin altında olunca burs kesiliyor yoksa genel not ortalaması mı?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim