Haberler

Kaç Dersten Kalınca KYK Bursu Kesilir?

Önlisans veya lisans bölüm okumakta olup dönem veya yıl içinde kaç dersten kalınca KYK bursu kesilir? sorusunun yanıtını bu yazımızda bulabilirsiniz.

2019 yılı öncesine kadar dönem içinde 3 veya daha fazla dersten başarısız olunması durumunda, bu durumun üniversiteler tarafından KYK’ya bildirildiği takdirde bursunuz otomatik olarak kesiliyordu. Yani bu durum haksızlığa neden olmaktaydı.

YouTube video

Kredi ve Yurtlar Kurumu bu sorunun önüne geçmek için KYK burs yönetmeliğinde değişikliğe gitti. 2019 yılından itibaren geçerli olmak üzere KYK bursunun kesilmesi durumu şu şekilde düzenlendi:

 • Hazırlık sınıfı öğrencileri hazırlık sınıfını geçerek bir üst sınıfa başlamaları
 • Diğer sınıflarda ise almakta olduğunuz bursun devam edebilmesi için not ortalamanızın 4.00’lük sistemde YÖKSİS kayıtlarında 2.00 ve üzeri olması gerekmektedir. Bursun kesilmesinde yıl sonu ortalaması dikkate alınmaktadır.
 • 100’lük sistemde ise ortalamanızın 53,33 ve üzeri olması gerekmektedir.
 • Her yıl ekim ayında YÖKSİS kayıtlarında yer alan ortalamanızın 2.00’ın altında kalması halinde veya hazırlık sınıfını geçememeniz halinde öğrencilerin bursu öğrenim kredisine dönüşmektedir.

Kaç dersten kalınırsa KYK bursu krediye döner?

KYK burs/öğrenim kredisi yönetmeliğinde bursun devam etmesi için aranılan “başarılı olma” durumunda kaç dersten kalınması halinde KYK bursunun krediye döneceği hakkında bir hüküm yer almıyor. KYK’nın iletişim hattı ve Twitter’daki resmi destek hesabında KYK yetkililerine bu soruyu sorduğumuzda bir sayı belirtilmemiştir.


Not ortalaması 2.00’nin altında kalan ya da hazırlık sınıfını geçemeyip KYK bursu kesilen öğrencilerin bursu, öğrenim kredisine dönüşmektedir. Bu durumu e-Devlet üzerinden sizin takip etmeniz gerekmekte. Çünkü bu süreçte banka hesabınıza paranız yatmaya devam eder. Ancak yatan para burs değil öğrenim kredisidir. İstisnai durumlar haricinde mezun olduktan 2 yıl sonra aldığınız öğrenim kredilerini geri ödemek zorundasınız.

Öğrencilerden gelen en fazla sorular şu şekilde:
+Başarısızlığım nedeniyle bursum krediye döndü. Aldığım bursları da geri öder miyim?
– Burs olarak aldığınız paralar öğrenim kredisi kapsamında değerlendirilmez. Yani daha önce aldığınız burs ücretini geri ödemezsiniz.

+ Bursum öğrenim kredisine döndü. Tekrar başarılı olursam öğrenim kredisi bursa dönüşür mü?
– Başarısızlıktan bursu krediye dönüşen öğrenciler tekrar başarılı olsalar dahi kredileri bursa dönüşmemektedir.

KYK öğrenim kredisini iptal etmek istiyorsanız www.turkiye.gov.tr üzerinden TC kimlik numarası ve e-Devlet şifrenizi girerek burs/öğrenim kredisi iptal/vazgeçti işlemi yapabilirsiniz.

KYK BURSUYLA İLGİLİ SIK SORULAN SORULAR

İçindekiler

İlgili Makaleler

183 Yorum

 1. Merhabalar genel ortalama mi 2.00 in altinda olmayacak yoksa diyelim sadece 2.sinifin 1 ve 2.donemi ortalamasi mi 2 nin altinda olmayacak

 2. Zehra Hanım merhaba, AÖF dersleriniz KYK bursunuzu etkilemez.

 3. hem örgün hem açık öğretim (uzem) okuyup açık öğretim derlserinde dersleri ni gecemeyen kimse de durum nasıldir

 4. Merhaba ben iki yıllık okuyorum daha 1. Sınıfım ve burs çıktı bana. Şimdi ben birtakım sorunlardan dolayı hiçbir derse girmedim ve sınavlara da giremedim. Bu şekilde sınava derse girmeden devam etsem otomatik devamsızlıktan ve nottan sınıfta kalmış olucam biliyorum fakat merak ettiğim şu: benim 1.dönem ortalamam 0 olsa 2.dönem de bu şekilde devam etse derslere sınavlara girmeden ve bölüm ortalarında bölümümü dondursam bursum da otomatik donar ama krediye döner mi , dönerse birinci dönem sonu sıfır ortalama sonucu döner mi krediye ,yoksa dönem ortasında bölümümü dondurunca mı kesilirbursum lütfen beni bilgilendirir misiniz

 5. merhaba ben kyk bursuyla ilgili bir soru soracaktım. Benim bu sene ilk senemdi. 1.dönem genel ortalamam 3,32 , 2.dönem notlarımda yüksek bu yüzden o da aşağı yukarı böyle bir ortalama olur. Şimdi benim sadece 1 ders notum kötü ama onuda okuduğum üniversitenin geçme notu 36 olduğu için geçerim. Eğer genel ortalamam 2.00 ın üstünde olduğu halde bu dersimin notu 53,33 ün altında olursa bursum krediye döner mi?

 6. Ben 1. Sınıfım KYK alıyorum dönem ortalamam 1.70 ben yaz okulunda derslerimi verirsem 2 üstüne çıkartcam çünkü devam eder mi burs

 7. Merhaba 2.00 üstü ortalamam var fakat iç mimarlık öğrencisiyim bir proje dersimden kaldım yarım dönem uzadı dersim bursum kesilir mi?

 8. Merhaba ben 2. sınıf öğrencisiyim. 1. senemi 3.05 ortalama ile bitirdim. 2. sınıf güz dönemindeki notlarım eklenince ortalamam 2.19 civarlarına indi. Bursumun kesilmesi için 1. ve 2. senenin ortalaması mı 2’nin altında olmalı yoksa 2. sınıfın bahar ve güz dönemi ortalamaları mı?

 9. Merhaba ben 2. sınıf öğrencisiyim. 1. senemi 3.05 ortalama ile bitirdim. 2. sınıf güz dönemindeki ortalamam ile birlikte şu anda ortalamam 2.19 civarlarına indi. Bursumun kesilmesi için 1. ve 2. sınıfın oluşturduğu genel ortalamam mı dikkate alınıyor yoksa 2. sınıftaki bahar ve güz dönemi ortalamalarım mı?(2’nin altına inerse)

 10. Merhabalar ilk dönem ortalamam 2 nin altında bahar dönemi ni okumadan dondurursak eğer bursum kesilirmi dondurup bölüm değişecem cevabınız için şimdiden teşekkürler

 11. Merhaba ben 1.sınıfım birinci dönem ortalamam 1,39 ve çoğu dersim koşullu ve iki dersinde Altan alıyorum acaba ikinci dönem sıkı çalışıp ortalamımı 2 nin üzerine çıkarırsam böylece bursum kesilirmi yoksa almaya devam edermiyim cevaplarsanız çok mutlu olurum

 12. Merhabalar ben birinci dönem kredisi yüksek bir dersten kaldım büt’e girmeyip diğer sene birinci dönem o dersi alsam bursum krediye dönüşür mü?

 13. Yani ben hazırlığı 1 donem uzatmış oluyorum ama ortalamam 2nin üstünde

 14. Merhaba ben ilahiyat hazirlik öğrencisiyim 1.donem kaldım bu 1.donemi bir daha 2.donem gorucem 2.donemi de seneye 1.donem gorucem ortalamam 2 nin üstünde ama bursum kesilir mj

 15. Sümeyye Hanım merhaba,

  Yatay geçiş sonrası e-Devlet üzerinden burs/kredi nakil işlemi yapmanız gerekmekte. Aksi halde bursunuz kesilir.

 16. Merhabalar~ Ben universite 1. Sınıf öğrencisiyim. Cok şükür bana burs çıktı. Fakat 2. yılda başka bir bölüme yatay geçiş düşünüyorum. Bursum kesilir mi? Başka bir bölümde ortak derslerimiz olmayacağı için 1. Sınıftan mı başlayacağım? Bu sorun olur mu?

 17. merhabalar hocam. Ben güz dönemi 1.88 ortalama ve bahar dönemi 1.90 ortalama yaptım. Ama gano 3.40 1. Sınıfta yaptım. Bursum kesilir mi? Yani sonuç olarak burs kesilmesi o yılın güz ve bahar ortalamasına mı bakıyor yoksa ganoya mı ?

 18. Ramazan Bey merhaba,

  Tek ders sınavından kastınız nedir? Net olarak durumunuzu (sınıf, ekstra bilgileri) açıklarsanız detaylı bilgi verebiliriz.

 19. Yasin bey bazen hatalar olabiliyor KYK sisteminde. KYK destek hattını arayarak eğer bir problem yoksa sorunu çözebilirler.

  Yatay/dikey geçiş yapmadıysanız eğer bir sorun görünmüyor.

 20. 2 ay önce bursum krediye dönüşmüş . Ve benim şuan haberim oluyor . Geçen sene hazırlık okudum ve başarılı şekilde geçtim ortalamam 64 du. Az önce baktım Ekim ayında bursum krediye dönmüş ve hiçbir şekilde bilgilendirilmedim . Bursum krediye dönüşmesi için bir sebepde yok . Bu olay nasıl olabilir . Nasıl duzelebilir

 21. merhaba,
  ben hazırlıkdan 59 ortalamayla kaldım ama bursum krediye dönmedi. E devleti kontrol ediyorum ama burs gösteriyor. sonuç olarak kaldım sınıf tekrarı yapıyorum kesilmiş olması gerekmez mi?

 22. Merhaba ben 2. Sınıf öğrencisiyim 4 yıllık bölüm okuyorum. Geçen sene online olduğu için ortalamamı yüksek tutmadım. Güz dönemi ortalamam 2,48 Bahar dönemi ortalamam ise 0,98 gözüküyor. Genel ortalamam 1,78 gözüküyor şimdi. Geçen sene başvuru yaptım kredi çıktığı için almadım bu yüzden bu sene tekrar başvuru yaptım burs çıkma ihtimali var mı yoksa ortalamam 2 nin altında olduğu için burs çıkmaz mı

 23. Merhaba bu sene iki dönemde de devamsızlık yaparsam derslere ve sınavlara girmezsem bursum dönem ortasında mı krediye döner sene sonunda mı

 24. Hocam ben 2. Sınıf öğrencisiyim benim bu yılki genel ortalamam 2 nin altında ve ben 4 yıllık bölüm okuyorum benim 4 dönemlik not ortalamam mi alınacak yoksa sadece bu yıla mi bakiliyor

 25. Hocam ben 2. Sınıf öğrencisiyim benim bu yılki genel ortalamam 2 nin altında ve ben 4 yıllık bölüm okuyorum benim 4 dönemlik not ortalamam mi alınacak yoksa sadece bu yıla mi bakiliyor

 26. güz dönemi ortalamam 2 nin altında bahar dönemi 2 nin üstünde acaba bursum ilk dönem başarısız olduğum için kesilirmi? ilk dönem 3 ikinci dönem 1 dersten kaldım

 27. Merhaba ben Sakarya üniversitesinde hazırlık okuyorum bizim üniversitede geçme notu 80 ben de 76 ortalamayla kaldim muafiyete giricem fakat yine geçemezsem bursum kesilir mi ?

 28. Merhabalar benim 1. sınıf ortalamam 2.00 altında ve burs almıyorum. 2. sınıfta burs başvurusunda 1. sınıfın ortalmasi göz önüne alınır mı ?

 29. Ceren merhaba,

  Yaz okulunda ortalamanızı yükseltirseniz bursunuz kesilmez.

 30. merhaba, örneğin yıl içerisinde ortalamam 2nin altına düştü ve başarısız oldum. yaz okuluna kalarak ortalamamı yükselttim. bu durumda bursum kesilir mi?

 31. Büşra merhaba,

  2. dönem derslerini sıkı tutup genel ortalamanı 2.00 üzeri yaparsanız bursunuz kesilmez.

 32. Merhabalar hocam,ben 1.sınıf öğrencisiyim 1.dönem kaldım yanom 1,66 2.dönem daha sıkı tutup yıl sonu ortalamamı 2 üzerinde tutarsam bursum kesilir mi? Ama 1.dönem kaldım ve alttan 2 dersim var.1.dönem kaldım diye kesilir mi?

 33. Merhabalar hocam,ben 1.sınıf öğrencisiyim dönemlik kaldım ya da 3 dersten kalsam bursum direkt kesilir mi ?

 34. Elif Hanım yatay geçiş yaparsanız e devlet üzerinden burs/kredi nakil işlemini yatay geçişten itibaren 1 ay içinde yapmanız gerek. Bunu yaparsanız bursunuz kesilir. 2.dönemle birlikte ortalamanız 2.00’nin üzerinde olursa bursunuz kesilmez. Burs kesilmelerinde dönem ortalamasına değil genel ortalamaya bakılıyor.

 35. Hemen krediye dönmüyor ekim ayından itibaren dönüyor. Ganonuz 2’nin üzerinde olursa bursunuz krediye dönmez.

 36. Hocam merhaba şu an dönem ortalamam 2.nin altında bursum direk kesilir mi yoksa ikinci dönem de eklenip yıl sonu notuna göre mi kesilir

 37. Merhaba ben lisans 1.sınıf öğrencisiyim yonom 2’nin altında 2.dönem daha yüksek tutup ganom 2 üzerinde olsa bursum kesilir mi birde bu dönem 2’nin altında olduğu için hemen krediye döner mi ? Lütfen cevap verir misiniz ?

 38. Merhaba ben 1. sınıf öğrencisiyim 1. dönem ortalamam düşük yatay geçiş yaptığım da bursum kesilir mi yoksa 2. Dönemden sonra genel ortalamaya mi bakarlar

 39. Burs alıyorum birikimli gano 2 nin üstünde yarıyıl se 2 nin altında bu durumda bursum kesilirmi?

 40. Merhaba 3. Sinif ogrencisiyim agnom şuanda 2 98 fakat 4.siniftan üstten aldığım dersler düşük geldi ve son sınıfımın ilk dönem ortalaması suanlik yani ano 1 83 gorunuyor bursuma bir etkisi olur mu acaba

 41. Kyk bursu dönem not ortalaması 2 nin altında unca kesilirmi yoksa yil sonundaki ortalamamı onemli

 42. Kyk burslari 1. Donem ortalamasi 2nin altonda olunmalı kesiliyor yoksa yil sonundaki ortalamaya göremi

 43. Dönem ortalaması değil genel ortalamanız önemli.
  Bütünleme sonrası esas alınıyor.

 44. Iyi Günler ben şeyi merak ediyorum ortalama baz alıyorlar ya 4 Luk sistemde final sonuçlarından sonra mı 2 nin altına düşerse burs kesilir yada bütünleme sonuçların dan sonra mı birde eğer sadece bir dönemde ortalama 2 nin altına düşerse mi burs kesiliyor yoksa iki dönemin ortalamasi mi lütfen yardımcı olun

 45. Merhaba, yatay geçiş sonrası 1 ay içinde e devlet üzerinden burs nakil işlemini yaparsanız sorun olmaz.

 46. Deniz merhaba,

  Bursunuz kesilirse tekrar burs alamazsınız ancak okulu dondurursanız bursunuzu da dondurabilirsiniz. Bunun için KYK’yı aramanız gerekiyor. Aksi halde bir defa burs kesilirse tekrar alamazsınız.

  Diğer sorunuz hakkında bilgim yok.

 47. Ortalamanız 2.00’nin altına düşerse bursunuz kesilir tekrar burs alamazsınız Musa Bey.

 48. Merhabalar, ben bölümümü değiştirmek istiyorum. Bundan dolayı derslere önem vermiyorum. Tekrar sınava girip başka okula geçebilirim, ya da yatay geçiş yapabilirim. Ortalamam sınırın altına düşerse bursum krediye dönüşür mü nakil yapmama rağmen?

 49. Ben üniversite hazırlık öğrencisiyim. Hazırlığı yarım dönemde bitirip kaydımı dondurursam kyk bursum kesilir mi, kesilirse tekrar başlatabilir miyim? Bir de şu sorum olacaktı; hazırlığı yarım dönemde bitirip bölüme başlayınca hazırlığın diğer yarım dönemi için kyk bursu almamış olacağım dolayısıyla bilerek ve isteyerek hazırlık birinci dönem sınavında başarısız olup ikinci dönemi de okumak daha mantıklı mı oluyor?
  Teşekkürler

 50. merhaba ben kendi ünüversitemden başka bir ünüversiteye geçiş yapacağım geçiş yapacağım okulda fakat uyuşmayan 3 ders var ve kendi okulumda alttan aldığım 2 derste var toplam 5 6 ders ediyor bu şekilde bursum kredi olur mu
  acil cvp lütfen

 51. Merhabalar. Bu dönem sonunda GANO 2nin altına düşerse bursum hemen mi kesilir yoksa başka bir ay mı ?

 52. Yaren merhaba,

  Okulunun ortalama sistemi 4.00’lük sistemdir. Bir karşılığa bakmana gerek yok ortalaman 2.00’nin üzerindeyse kesilmez.

 53. Merhabalar,okulumun sitesinde 2.0 not ortalamasının karşılığı 70-74 gözüküyor internete harf notu karşılığı yazdığımda ise 50-54 gözüküyor.Sorum şu bursumun krediye dönüşmemesi için ortalamamın 70-74 aralığında mı olması gerekiyor?

 54. Tuba merhaba,

  Hazırlık sınıfında kalırsanız bursunuz kesilir. Ancak ekim ayına kadar yapılan sınavlar sonucu hazırlığı geçerseniz bursunuz devam eder.

 55. Berhaba, ben ilahiyat fakültesinde hazırlık okuyorum ilk dönem kalırsam bursum kesilir mi

 56. Merhabalar devamsızlıktan dersten kalınınca genel ortalama nasıl etkilenir 0 olarak mı kabul edilir

 57. Sevil merhaba, 2 sene burs alırsınız. Burs/kredi nakil işlemi yapmanız lazım bunun için bilginiz olsun.

 58. Kaan merhaba,

  Derslerden hangi harf notuyla kaldığın, kaldığın derslerin kredisi, kaç ders aldığın etkili. Bunları bilmeden yorum yapamayız.

 59. Merhaba ben 2 sene mimarlik okudum ve burs aldım. Yatay geçiş yapacağım matematik öğretmenliğine ve 1
  Sınıftan başlayacağım. 2 sene burs aldığım için 2 sene daha mı alabilirim yoksa 4 sene okulum bitene kadar mı?

 60. Merhabalar size bir sorum olacaktı.2 Dersten kalınca bu kaldığım dersler genel ortalamamı nasıl etkiler.

 61. Para yatmaya devam ediyor, para çekerken bir bilgilendirme ekranı mutlaka geliyor. Gözünüzden kaçmıştır muhtemelen. Kurallar çok açık bu yüzden itiraz etseniz de bir sonuca varamazsınız.

 62. merhabalar benim şöyle bir sorum olacaktı aydınlatırsanız sevinirim. 2014 karabük üniversitesi adalet bölümü girişliyim. bir sene hazırlık okurken burs kazandım ve almaya başladım. hazırlık okuma zorunluluğu dönem içerisindeyken kalktı ve haliyle öyle olunca hazırlığı önemsemeyip dönemi başarısızlıkla bitirdim. sonrasında bursum krediye dönüştü mü diye bir kontrolüm oldu ve hala burs aldığımı öğrenerek devam ettim. not ortalamam sonraki dönemlerde 2,80 altına hiç düşmedi alttan herhangi bir dersim olmadı velhasıl 2017 de mezun oldum derken bugün eve bir borç bilgilendirme kağıdı gelmiş. bursum 06.10.2016 tarihinde krediye dönüşmüş ve herhangi bir bilgilendirme olmamış burada zamanda krediye dönüşme hususu hazırlığı geçememiş olmamsa eğer 2014-2015 hazırlık dönemi sonunda kesilmesi ve krediye dönüşmesi gerekmez miydi ? ve buna itiraz hakkım var mı?

 63. Emine Hanım merhaba,

  Burs/kredi nakil başvurusu yaparsanız sorun olmaz. Yapmazsanız bursunuz kesilir.

 64. Merhabalar ben 1. Sınıf lisans öğrencisiyim ve sınava tekrar girmeyi düşünüyorum. Sınava girip başka bir bölüm tercih edip o bölümü de kazanıp kayıt yaptırırsam bursum kesilir mi?

 65. Ekim ayında kesilir Elif Hanım ancak AÖF’e geçerseniz sanıyorum hemen kesilir.

 66. Merhaba . Ben ilahiyat okuyorum örgün öğretim den açık öğretime geçersem KYK bursu kesilir mi. Bide yıl sonu ortalaması 0 ın altında olursa kesilir mi hemen Ekim ayı olmadan

 67. Merhaba, örgün eğitimde şu anda lisans öğrencisiyim. Aynı zamanda sınavsız ikinci üniversite kapsamında açıköğretime kaydoldum. Açıköğretimde herhangi bir başarısızlık olursa ya da kaydımı silersem vs. bu benim bursumu etkiler mi acaba? Her yere baktım ancak bilgi bulamadım bu konuda.

 68. Burak Bey ortalamanız 2.00’nin altına düşmemesi lazım. Yoksa kesilir bursunuz.

 69. Merhaba hocam yıl sonu ortalamam 1.95 kaldığım dersleri verdim geçtim. Ama üstten aldığım 2 dersten kaldım bu dersler bu yıla mı eklenir yoksa gelecek döneme mi bursa etki yapar mı üstten alınan ders

 70. İyi günler üniversite 1. sınıf öğrencisiyim ve burs almaktayım. bu sene ortalama 1.80 altında gelecek ve sınıf tekrarı yapacağım.. 1.sınıfı tekrar okurken burs alamayacağımı biliyorum fakat ben bir yere bildirmeden ekim ayından sonra bursum krediye döner mi? yoksa komple mi kesilir

 71. Elifnur merhaba,

  Ortalamanız 2.00’nin altına düşerse bursunuz krediye dönüşür. Alttan kaç dersinizin kaldığı önemli değil.

 72. Merhaba şimdi ben Ardahan üniversitesinde BESYO okuyorum. Bu yıl ikinci sınıf olarak başka ile geçiş yapmak istiyorum ama geçiş yapmak istediğim ilde uyuşmayan derslerim var . kendi okuduğum okulda da üç tane kaldığım ders var. Yani geçiş yaparsam görmediğim dersleri alttan alacam ve alttan alma ders sayım fazla olacak. Bu durumda bursum kredi olur mu ??

 73. Ya merhabalar ben başka üniversiteye geçiş yapmak istiyorum ama geçiş olursa bursun Kredi olur diyorlar ama nakil başvuru varmış onu bildirmem gerekliymiş ama benim sormak istediğim şimdi geçiş yaptıgm okulda görmemdgm dersleri gorecem zaten kaldgm ders üç tane geçiş yaktığm okuldada üç tane olacak bu şekilde burs kredi olur mu acıl cevap lütfen ???

 74. Elifnur Hanım sormak istediğinizi anlaşılır ve imla kurallarına uygun şekilde sorarsanız size yardımcı olmaya çalışacağız.

 75. Ya merhabalar ben başka üniversiteye geçiş yapmak istiyorum ama geçiş olursa bursun Kredi olur diyorlar ama nakil başvuru varmış onu bildirmem gerekliymiş ama benim sormak istediğim şimdi geçiş yaptıgm okulda görmemdgm dersleri gorecem zaten kaldgm ders üç tane geçiş yaktığm okuldada üç tane olacak bu şekilde burs kredi olur mu ???

 76. Banu Hanım merhaba,

  İkinci üniversite Açık Öğretim Fakültesi (AÖF) ise etkilemez.

 77. Merhabalar ben iktisat 4. Sınıf öğrencisiyim ikinci universte başvurusu yapmak istiyorum bursumu etkiler mi acaba

 78. Benim dönem sonu not ortalamam tam 2 şimdi bide yoksisten 53 olmasına mi bakmam gerekiyor.yoksa not ortalmamin 2 olması yeterli mi

 79. merhaba YÖKSİS teki ortalamaya bakiliyorsa biz nasil gorebiliriz takip edebiliriz Yoksisteki bilgilerimizi yoksise nasıl giris yapabiliriz yardimci olursaniz cok sevinirim ogrenci islerini aradim biz veremiyoruz sifrenizi dedi YÖKSİS sistemine nasil girebiliriz?

 80. Nesrin Hanım merhaba,

  Evet akademik ortalamanız ağırlıklı genel ortalamanızdır.

 81. merhaba, ben 1. sınıfım 2. sınıfa gectim akademik ortalamam 2,23 akademik ortalama mi dikkate alınıyor bursun kesilmesi durumunda yani 1. ve 2. donemin ortalaması?

 82. Hatice Hanım merhaba,

  Genel ortalamanız 2.00’nin üzerinde olacağı için kesilmez. KYK genel ortalamayı esas alıyor.

 83. Ekim ayında YÖKSİS kayıtlarında ortalamanız 2.00 ve üzeri görülürse kesilmez Emine Hanım.

 84. Merhaba benim ortalamam 1.60 ama yaz okulunda yükseltme şansım var. Bursu kesmek için yaz okulunun sonucunu bekliyorlar mı? Yani yaz okulunda ortalamamı 2.00’ın üstüne çıkarırsam bursumu koruyabilir miyim?

 85. 1.sınıfım 1.dönm not ortalaması 2,17 2.dönm orttalamassı 1.99 bursum kesilir mi lütfenn

 86. Üniversite bazlı bir değişiklik yok. 53 önemli olan not.

  Ancak sınıf tekrarı durumunda da bursunuz kesiliyor.

 87. Merhabalar.Ortalamam gano heralde yöksiste 58.94 yazıyor. Bu yıl ilk dönem ortalamam 44.86 idi.ve 2.dönem daha belli değil.İkinci dönemle birlikte ortalamam 60 bulacak.Bizim okulda geçme durumu 60 acaba Bizde de mi 53 yoksa 60 mı?

 88. Can merhaba,

  Değişen yönetmelik ilk kez bu yıl uygulanacak bu yüzden kesin bir şey söylemek zor. Genel ortalamanız ekim ayında 2.00’nin üzerindeyse kesilmiyor. Bu ibare haricinde bir başka bilgi yok yönetmelikte. Buna göre yorumu size bırakıyorum.

 89. Merhaba. İlk dönem ortalamam 3.40 ikinci dönem 6 dersten kalıyorum ve ortalamam 1.60 sene sonu ortalama 2.5 oluyor bu şartlar altında kyk bursum kesilir mi?

 90. Merhaba benim 2. Dönem 3 dersten 2 tane koşullu başarılı 1 tane başarısız olacak büyük ihtimalle . Ama ilk dönem ortlama yüksek olduğu için yıl sonu ortalaması 2 üzerinde olacak. Bursum kesilir mi

 91. Berkay bey merhaba, en fazla üniversitenizin normal süresi kadar burs/kredi alabilirsiniz. Örneğin hazırlık dahil 5 yıllık bir bölümde okuyorsanız en fazla 5 yıl alabilirsiniz. Ancak 5 yıl alabilmeniz için de üniversiteyi kazandığınız yıl başvuru yapmanız gerekmekte.

  Örneğin hazırlıkta kaldınız ve 2.sınıfta başvurduysanız en fazla 3 yıl alabilirsiniz. (2,3 ve 4.yıl için)

  Başarılar dilerim.

 92. Seçmeli hazırlık okudum burs alıyordum hazrlıktan kalınca bursum krediye döndü ve şuan 3 sınıfı bitirmek üzereyim kredim kesilecek uzatabilir miyim?

 93. Benim şöyle bir sorun olacaktı 2015 te özel bir okulda okuyordum . Burs çıkmıştı kyk dan . 1 sene hazırlık okuduktan sonra bu okul kapandı . Ve ben kaydımı sildim ordan tekrar okula gitmedim . Tabi bu sırada kyk bursu kesildi . 2 sene sımabı bekledim sonra başka bi devlet okulunu kazandım . Kyk ya başvurduö bursum kaldığı yerden devam etti . Haziran 2020 de biticek . Sormak istediğim şuydu toplam 4 sene kyk aldım ama 1 senem daha var okulumun bitmesine . Kyk ya başvursam o almadığım sene ki (okumadığım sınava hazırlandığım) Bursu tekrardan alabilir miyim . Teşekkür ederim .

 94. Merhaba, bakılan ortalama Gano mu senenin ortalaması mı?1. Sınıfta burs almadım,1 dahil olacak mı

 95. geçiş yaptığınızı mutlaka KYK’ya bildirmeniz gerek yoksa krediye dönme ihtimali yüksek.

 96. Merhaba iyi günler ben ilk dönem hazırlık ilâhiyat okuyordum ve agnom yoktu.ikinci dönem türkçe öğretmenliğine geçiş yaptım ve şuan çaprazda gözüküyorum..agnom yeni bu dönem oluşacak.. acaba seneye okul başlayınca çaprazda olduğum için bursum krediye dönüşür mu.yardimci olursanız sevinirim

 97. Burs alanların özel hesap kartları ile ne alındığına bakılıyor mu ? sık olmasa 3 – 5 tl oyunlara para yatırıyoruz napalım evdeyiz ..

 98. Beyza hanım merhaba,

  KYK bursun kesilmesi durumlarında ekim ayındaki durumunuzu dikkate alıyor. Yani ekim ayında üniversitenizin sisteminde hazırlığı geçmiş görünüyorsanız bursunuz kesilmez. Başarılar dilerim.

 99. Merhaba. Hazırlık öğrencisiyim ve 1 marttaki Yökdil sınavında başarılı oldum bunu kullandığım takdirde şu an geçtiğim zaman aktif öğrenci olmayacağımdan ötürü bursum kesilir mi?

 100. Yakup bey merhaba. Burs yatırılmaya devam edecek dendi. Babanızın iş durumu nedeniyle herhangi bir kesinti söz konusu değil.

 101. Merhaba,ünv bahar dönemi uzem olacak.Bursu 3. Sınıfa kadar dondururlar mı vermeye devam ederler mi ? Birde babamın iş sigortası başladı ama asgari ücret bile almıyor sadece bu sigortadan dolayı bursum kesilir mi

 102. Ecem hanım merhaba,

  Yıl sonu ortalamanız 2.00’nin altında kalırsa bursunuz kesilir.

 103. Merhaba
  Geçen dönemki not ortalamam 2 nin altında bu dönem ne olacağını hiç birimiz tam olarak bilmiyoruz . Bursum kesilir mi ?

 104. Osman bey merhaba, KYK’ya dilekçe yazarsanız problemin çözüleceğini düşünüyorum.

 105. Merhabalar ben Besyo Antrenörlük Eğitimi Bölümü okumaktayım. Şuan ikinci sınıfım. Bazı nedenlerden dolayı başka bir üniversiteye özel öğrenci(farabi) olarak geçiş yaptım. Fakat dersler dönem olarak uyuşmadığı için ders aldığım üniversitede ortalamam 3 üzeri olmasına rağmen kayıtlı olduğum üniversitede 2 nin altında gösterdi. Bu yüzden bursum krediye dönüştü. Bunu tekrardan dilekçe ya da bir şey yapıp bursa çevirebilir miyim? Yani ortalamamın 2 nin altında olmadığını aslında 3 ve üzeri olduğunu belgelerle belirtsem hiç kredi almamış olup tekrardan bursa çevirebilir miyim?

 106. Benim şartlı 4 dersim var alttan mi alicam seneye bunları bide 1.sinifim 1.donem ortalamam 1.80nin altında olursa dönemkmi uzatirim

 107. İlayda hanım merhaba,

  Genel ortalamanızın 2.00 ve üzeri olması gerekiyor.

 108. Meraba. Benim 1. Dönem agnom 1.50 ikinci dönem 2.00 olması mı gerekiyor burs için yoksa 2.50 mi? Yani 2 yi geçmem yeterli değil mi.

 109. Sevin merhaba,

  KYK yönetmeliğine göre ekim ayındaki ortalamanız 2.00’nin altındaysa bursunuz kesilir. Yönetmelikte dönem ortasında kesileceği veya kaç dersten kalındığında kesileceğine dair bir bilgi yok. Yalnızca ortalamanız 2.00’nin altındaysa kesilir ibaresi yer almakta.

 110. Benim birinci dönem not ortalamam 2 nin altında ve 3 dersten kaldım bu 3 dersin yaz okulu var ama şunu anlamadım acaba yaz okulu notu etkiliyormu yoksa sadece o dersi alttan almamak için sadece geçiriyormu ve geçersem bursum devam edermi lütfen bana bir cevap yazın ..

 111. Yıl ortalaması önemlidir. Genel ortalama değil.

 112. 1.sınıf ortalamam 2 üzerinde 2.sınıf ortalaması 2 nin altında burs kesilirmi yoksa 1 ve 2. Sınıfın ortalaması alınıp mi bakılır

 113. 2.dönem bittikten sonra hesaplayacaksanız Murat bey.

 114. Fatma hanım merhaba, okulunuzun sistemi 4’lük ise ortalamanız 2.00’nin altına düşerse bursunuz kesilir.

 115. 4 lük sistemde iki olan ortalama 100 lük sistemde 53 e tekabül etmiyor yıl sonu ortalaması 2 nin altında ama 53 ün üzerinde olsa burs kesilir mi?

 116. Merhaba, şimdi aklıma takıldı 1. Dönem ortalamam 2 nin altında olsa bursum kesilirmi yoksa 2. Dönem de bittikten sonra mı hesaplanıp kesilecek.

 117. merhaba bizim okulun 2.0 diye değerlendirdiği geçme notu bu sene 60 oldu ama kyk sisteminde 2 ye karşılık 53,33 ortalama diye belirtilmiş peki benim hangisini dikkate almam gerekiyor bilgilendirirseniz çok sevinirim.

 118. Arda bey merhaba, ekim ayına kadar yatmaya devam eder. Ekim ayındaki ortalamanız 2.00’nin altındaysa bursunuz krediye döner.

 119. 1. dönem ortalaması 2’nin altında gelirse ve 2. dönemi dondurursam burs direkt krediye döner mi yoksa ekim ayında tekrar burs yatmaya devam mı eder?

 120. Ekim ayında ortalamanız 2.00’nin üzerinde olursa bursunuz kesilmez.

 121. Hazırlık okurken iys sınavına girmeye hak kazanamazsam yani Haziran’da değilde Eylül’deki iys sınavına girip hazırlığı geçersem bursum krediye döner mi

 122. Yıl sonuna bakılıyor Hakan bey. Daha doğrusu ekim ayındaki ortalamanıza bakılıyor.

 123. Merhaba
  1. Sınıflarda bursun kesilmemesi için 1.dönem sonu ortalamaya mı bakılıyor yoksa yıl sonu mu?

 124. Dondurursanız bursunuz kesilir. Burs nakil işlemi yapmanız gerek bunun için 4441961 no’lu telefonu arayarak bilgi alabilirsiniz.

 125. 2. dönem okulu donduracağım ve ilk dönem sonu ortalamam 2nin altında. Bursun krediye dönmesi için yıl sonu ortalaması dikkate alınıyor ama 2. dönemi donduracağım için ilk dönem sonu ortalamasına mı bakılacak. Kısaca bursum krediye döner mi? Teşekkürler..

 126. Merhaba, bu yıl ortalamanız 2.00’nin altında olursa bursunuz kesilir.

 127. Merhaba.Şimdi benim geçen yıl ort 2.29
  Bu sene ortalama 2nin altnda olsa mesala o ama geçen yıl ortlması ile bölününce sistemde 2 üstü olucak ? Yani bu sene 2 altı olsa bile geçen sene ile bölününce 2yi geçtiğinde burs kesilir mi

 128. Soner bey merhaba, söz konusu durum tüm öğrencilerin ekranında bulunmakta. Genel bir bilgilendirme yani. Burs almaya devam edeceksiniz.

 129. Merhaba ziraat ATM sinde bursumun krediye döndüğü yazıyordu bugün e devlet te sorgulattigimda burs olarak gözüküyor sizce kesilmiş mıdır lütfen cevap verin teşekkürler

 130. Merhaba iyi günler ben yarı dönemde yatay geçiş yaptım ve burada akttan 3 dersim oluştu yarı yıl ortalamamın biri 3.15 digeri 2.97 yıl sonu ortalamam 3.05 bursum kesilir mi?

 131. Alper bey merhaba, biz KYK’nın bilgilerini aktarıyoruz. KYK’ya göre yalnızca ekim ayı ortalamanıza bakılıyor. Eğer böyleyse de dönem ortalamanız dikkate alınmıyor.

 132. Merhaba. Her yil ekim ayinda basarisiz olup olunulmadigina bakmissiniz. Şimdi benim ilk dönem ortalamam 2 alti olursa yil sonu 2 ustune cikarsa burs kesilmez mi yanlış mi anlamışım? Donem arasinda bakılmıyor mu ?

 133. aradım bi sorun görünmüyor dediler ankaraya dilekçe yazıp gönderin dedi yazarsam düzelir mi

 134. Sevda hanım detaylı bilgi alabilmek için 444 19 61 no’lu KYK iletişim hattını aramanızı öneririm. Oradan detaylı bilgi alabilirsiniz.

 135. merhaba ben yatay geçiş yaptım önceki okulunda ort 3.70 ti şu anda ise 3.54 ama e devlet üzerinden nakil başvurum sonuçlandıktan sonra bursum krediye dönmüştü neden öyle oldu yapabileceğim bişey var mı

 136. e-Devlet’i ara ara kontrol edin bu sıralar belli olur.

 137. Merhaba bursun krediye dönüsmesi nezaman belli olur bazıları kasım demis

 138. Ali bey merhaba, KYK yönetmeliğine göre bursunuzun kesilmemesi lazım. KYK’yı 444 19 61 buradan arayıp bilgi alın.

 139. Merhabalar benim alttan iki dersim var ortalamam 2.5 üstü ama ziraat atmsine gittiğimde bursunun krediye döndüğü yazıyordu bunun için ne yapmalıyım

 140. Zekiye hanım merhaba, ortalamanızı etkileyeceği için bursunuzun kesilme ihtimali vardır.

 141. Merhaba ben bölüm değiştirdim ve burs nakli yaptım e devletten baktığımda bursumun krediye döndüğünü gördüm eski bölümüm de ortalama 2.70 idi niye bursum krediye döndü bir bilginiz var mı?

 142. Merhaba ben erasmusla başka ülkeye gidip gelirsem alttan ortalama 5dersim kalıyor bursum kesilirmi

 143. Bilgilendirme olmuyor, e-Devlet üzerinden ara ara takip etmenizi öneririm.

 144. Merhaba iyi günler, burs krediye dönüştüğünde bunun takibini bizim mi yapmamız gerekir? Yani telefona herhangi bir bilgilendirme mesajı veyahut ev adresine bir mektup gidiyor mu? Bilginiz dahilinde ise lütfen yardımcı olun, iyi günler

 145. Merhaba, sene sonu ortalamam 2,05 ve alttan 4 dersim var. YKS sinavina tekrar girip baska bolume baslayacagim. Bu durumda bursum krediye doner mi?

 146. Merhaba ben şu an 4.sınıfım. 1.sınıftayken yıl sonu ortalamam 1.93 tü ama bizim okulun geçme kalma notu 1.8 di. Herhangi bir sınıf tekrarı yapmadım, o dersleri de ertesi sene alttan alıp verdim. Acaba burs krediye döner mi?

 147. Merhaba Transkriptte sınamalı yazarsa kyk burs kesilmilirmi bana başarısız yazısı oldugunda kesilir dediler? Yardımcı olur musunuz lütfen

 148. İyi günler, birinci sınıf öğrencisiyim 1.60 ortalamam var yani 2 nin altında, bir takım özel sebeplerden ötürü sınıfta kalmış bulunmaktayım. Benim merak ettiğim konu şu burs başarısızlık durumundan dolayı kesin krediye dönüyor mu yoksa tümden de kesilebilir mi yani kesin krediye döner mi lütfen cevap verin

 149. Mihriban hanım merhaba. Yaz okulu yaparsanız bursunuz kesilmez. Yaz okulunda aldığınız dersler sonucu genel ortalamanız 2.00’nin altına düşerse bursunuz kesilir.

 150. Muhammet Ali bey merhaba. Söz konusu değişiklik geçen yıl olduğu için değişikliğin neleri kapsayacağı konusunda açıkçası net bilgimiz yok. KYK’ya göre genel ortalamanız (Ekim ayındaki YÖK-SİS kayıtlarına göre) 2.00’nin altındaysa bursunuz kesiliyor. Dönem ortalamasına dair bilgi verilmemiş. Bu sebeple genel ortalamayı dikkate alarak yorum yapabiliyoruz.

 151. Merhabalar. Benim 2. Sınıf bitti. 1. ve 2. Sınıfın toplam ortalaması mı 2 nin altında olurda bursumuz kesiliyor yoksa sadece bu senenin ortalaması mı dikkate alınıyor? Kesin vır bilginiz var mı?

 152. Mrb benim ikinci sınıf bitti genel ortalama derken birinci ve ikinci sınıfın toplam ortalaması mı sadece 2. sınıfın ortalaması mı alınır

 153. Mihriban hanım merhaba. Yılsonu ortalamanız dikkate alınır ibaresi var. Genel ortalama dikkate alınıyor mu bilmiyorum. Geçen yıl değiştiği için sistem net bir şey söylemek çok zor.

 154. iyi günler
  ben su an ikinci sınıftayım ilk donem ortalamam 1.85 ikinci dönem ortalamam 2.01 genel ortalamam 2.36
  bu notlara göre bursum kesilirmi ? ikinci sorum burs kesilmesinde yıl sonu ortalaması dikkate alınır derken o yıl içerisinde ki birinci ve ikinci dönemin ortalamasımı baz alınıyor ?

 155. Açıklama yapmışsınız ama aklıma takıldı yine de 1 dersim kaldı bahar dönem ortalaması 1.90 ama genel ortalamamam 2.40 bursum kesilir mi ?

 156. Hatice hanım merhaba. Bursunuzun devam edilebilmesi için ağırlıklı genel not ortalamanızın Eylül sonu itibariyle YÖKSİS kayıtlarında 4.00’lük sistemde 2.00; 100’lük sistemde ise 53,33 ve üzeri olması gerekmektedir. Başarısız olmanız durumununda Ekim ayı itibariyle bursunuz öğrenim kredisine dönüştürülmektedir.

 157. Ezgi hanım merhaba. Bu konuda net bir bilgi verilmediği için size yanlış bilgi vermek istemem. Her ikisi de olabilir.

 158. Yaz okuluna kalınca ve ekim ayında 2.00 üzerine çıkılınca burs kesilir mi?

 159. Yusuf bey merhaba,

  Ekim ayı baz alındığı için genel ortalamanız dikkate alınır diye tahmin ediyoruz. Bu yıl ilk kez uygulanacağı için net bir şey söylemek de zor.

 160. Bir döneme ait not ortalaması mı 2.00 nin altında olunca burs kesiliyor yoksa genel not ortalaması mı?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu