Kaç Dersten Kalınca KYK Bursu Kesilir?

0
5447

Önlisans veya lisans bölüm okumakta olup dönem veya yıl içinde kaç dersten kalınca KYK bursu kesilir? sorusunun yanıtını bu yazımızda bulabilirsiniz.

2019 yılı öncesine kadar dönem içinde 3 veya daha fazla dersten başarısız olunması durumunda, bu durumun üniversiteler tarafından KYK’ya bildirildiği takdirde bursunuz otomatik olarak kesiliyordu. Yani bu durum haksızlığa neden olmaktaydı.

Kredi ve Yurtlar Kurumu bu sorunun önüne geçmek için KYK burs yönetmeliğinde değişikliğe gitti. 2019 yılından itibaren geçerli olmak üzere KYK bursunun kesilmesi durumu şu şekilde düzenlendi:

  • Hazırlık sınıfı öğrencileri hazırlık sınıfını geçerek bir üst sınıfa başlamaları
  • Diğer sınıflarda ise almakta olduğunuz bursun devam edebilmesi için not ortalamanızın 4.00’lük sistemde YÖKSİS kayıtlarında 2.00 ve üzeri olması gerekmektedir. Bursun kesilmesinde yıl sonu ortalaması dikkate alınmaktadır.
  • Her yıl ekim ayında YÖKSİS kayıtlarında yer alan ortalamanızın 2.00’ın altında kalması halinde veya hazırlık sınıfını geçememeniz halinde öğrencilerin bursu öğrenim kredisine dönüşmektedir.

Kaç dersten kalınırsa KYK bursu krediye döner?

KYK burs/öğrenim kredisi yönetmeliğinde bursun devam etmesi için aranılan “başarılı olma” durumunda kaç dersten kalınması halinde KYK bursunun krediye döneceği hakkında bir hüküm yer almıyor. KYK’nın iletişim hattı ve Twitter’daki resmi destek hesabında KYK yetkililerine bu soruyu sorduğumuzda bir sayı belirtilmemiştir.


Not ortalaması 2.00’nin altında kalan ya da hazırlık sınıfını geçemeyip KYK bursu kesilen öğrencilerin bursu, öğrenim kredisine dönüşmektedir. Bu durumu e-Devlet üzerinden sizin takip etmeniz gerekmekte. Çünkü bu süreçte banka hesabınıza paranız yatmaya devam eder. Ancak yatan para burs değil öğrenim kredisidir. İstisnai durumlar haricinde mezun olduktan 2 yıl sonra aldığınız öğrenim kredilerini geri ödemek zorundasınız.

Öğrencilerden gelen en fazla sorular şu şekilde:
+Başarısızlığım nedeniyle bursum krediye döndü. Aldığım bursları da geri öder miyim?
– Burs olarak aldığınız paralar öğrenim kredisi kapsamında değerlendirilmez. Yani daha önce aldığınız burs ücretini geri ödemezsiniz.

+ Bursum öğrenim kredisine döndü. Tekrar başarılı olursam öğrenim kredisi bursa dönüşür mü?
– Başarısızlıktan bursu krediye dönüşen öğrenciler tekrar başarılı olsalar dahi kredileri bursa dönüşmemektedir.

KYK öğrenim kredisini iptal etmek istiyorsanız www.turkiye.gov.tr üzerinden TC kimlik numarası ve e-Devlet şifrenizi girerek burs/öğrenim kredisi iptal/vazgeçti işlemi yapabilirsiniz.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim