KYK Bursu Kesilenler Yeniden Burs Alabilir mi?

32
8232

KYK Bursu alıp yıl içinde derslerden başarısız olunması durumunda öğrencilerin bursu kesilmekte; öğrenim kredisine dönmektedir. Bu durumun takibini sizin yapmanız gerek. Öğrenim kredisine döndüğünde haber verilme şartı yok. e-Devlet üzerinden kontrol sağlayabilirsiniz.

Kredi ve Yurtlar Kurumu yönetmeliğinde bu komu hakkında açık ifade yer almaktadır:
“Öğretim kurumunca başarısız olduğu bildirilen öğrencilerin bursu kesilir ve tekrar burs verilmez. Bursu kesilen öğrencilere burslarının kesildiği tarihten itibaren Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Öğrenim Kredisi Yönetmeliğinde belirlenecek esaslara göre kredi verilebilir.

Burs almaktan vazgeçen öğrencinin bursu, vazgeçtiği tarihten itibaren kesilir ve aynı öğretim türünde bir daha burs verilmez. Ancak bursun kesildiği tarihte öğrenim kredisi almak isterse Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Öğrenim Kredisi Yönetmeliği hükümlerince kredi verilebilir.”

Örnek verecek olursak; 4 yıllık bir bölümde okuyorsunuz. 3.sınıfta başarısız olduğunuz için bursunuz kesildi. 4.sınıfta burs başvurusu yapsanız dahi burs alamazsınız. Ancak öğrenim kredisine başvurursanız alabilirsiniz.

KYK BURSUYLA İLGİLİ SIK SORULAN SORULAR


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

32 YORUMLAR

 1. Recep Bey merhaba,

  Bazen KYK bu gibi durumları gözden kaçırabiliyor. Eğer hazırlık sınıfında kayıt yaptırmadan bölümü geçtiyseniz bu sorunla karşılaşmanız normal. KYK’yı arayarak bilgi almalısınız onlar sizi yönlendirir.

 2. Hocam merhaba ! Hocam ben 2018 2019 doneminde burs almaya hak kazandım. Ilk senemde İngilizce hazırlık okudum ve hazırlığı ise yds (İngilizce dil sınavı) ile başarıyla gectim. Ancak 2019 un Ekim ayindan itibaren bursum krediye dönüşmüş ve malasef ben anca fark edebildim. Başarılı olmama rağmen neden bursum krediye dönmüş anlamış değilim. Bir bucuk yildir kredi aliyorum ve bunh dilekce olarak belgeli bir sekilde kykya iletsem sizce kabul olabilir mi? Ben aslinda zaman aşımından dolayı biraz tedirginim hocam.
  Yardımcı olursanız memnun kalırım hocam.

 3. Merhaba ben hazırlık sınıfında okuyorum ve yks için kaydımı dondurdum. Bursum kesildikten sonra başka bir üniversiteye geçtiğimde tekrar burs alamaz mıyım

 4. Merhabalar hazırlık sınıfında kaldım bursum kesildi ve kredi alıyorum tekrar başarılı olursam ortalamyı duzeltirsem burs alabilir miyim :)

 5. Mehmet Bey KYK’yı arayıp bilgi almanız gerekiyor. Dilekçe yazarak halledebilirsiniz.

 6. Hocam merhaba ben 2 dönem üst üste ders kayıtı yapmadım bu gün mesaj geldiverilen kredi kesildi bugün ders kayıt yaptırıp tekrar alabilirmiyim

 7. Merhabalar üniversitede 1. Dönemin ortasında bıraktım burs başvurum onaylandı ikinci öğretim okuyorum harç ücretini ikinci dönem yatırmazsam bursum kesilir mi

 8. Hocam KYK İletişim Hattını arayarak bilgi alın lütfen. Kaydınızı dondurduysanız hiçbir işlem yapmazsanız bursunuz kesilir ve tekrar burs bağlanmaz. Ancak burs dondurma işlemi vardı diye hatırlıyorum KYK yetkilileri size detaylı bilgi verir.

 9. Hocam ben hazırlık sınıfında kayıt dondurdum bursumda çıkmıştı bursum kesilirmi veya tekar burs başvurusu yapabilirmiyim

 10. Merhaba yarım dönem uzaklaştırma aldıktan sonra uzaklaştırma bittikten sonra burs almaya devam edebilir miyim

 11. Hocam ben bursumu kaybettim okuduğum bölümü bırakıp başka bi üniversitede yeni bölüm de okuycam yeniden burs başvurusu yapa bilirmiyim ?

 12. Hocam merhabalar. İkinci sınıfa geçtim. Ortalamam 1.88’di ve yaz okulundan ders alıyordum. O dersi başarıyla geçtim ama sisteme girilmedi ve 1 ekim itibarıyla bursum krediye dönüştü. Krediye dönüşmesinin ardından iki gün geçti ve o dersim sisteme girildi ve ortalamam 2.05 oldu bu durumda kredim tekrar burs olur mu ve olabiliyorsa ne yapmam lazım geri dönüş yaparsanız sevinirim hocam şimdiden teşekkür ederim.

 13. Merhaba hpcam ben hazırlıkta bir yıl kaldım ve bursluluğum kesilecel bölüme geçtiğimde tekrardan burs için başvurabilir miyim

 14. Derya Hanım merhaba,

  DGS ile yıl kaybı yaşamadan geçiş yaparsanız almaya devam edersiniz ancak yıl kaybı olduysa veya YKS ile başka bir üniversite kazandıysanız yeniden burs veya kredi alamazsınız.

 15. Merhaba hocam ben 2 yillik bi bolum okudum ve kredi aldim simdi kesildi 2. Unv kayit yaptirdim tekrardan bursa basvuru yapsam kredi veya burs cikar mi

 16. Merhaba.
  Bu sene üniversiteye yerleştim ama üniversitede yeniden hazırlanıp başka bir üniversiteye geçmek istiyorum. Burs ve yurt çıkarsa ve şu an kayıtlı olduğum yüksek ögretim kurumundan ayrılirsam bursum kesilir mi? Kesilirse yeniden başvuramaz mıyım?

 17. Selamlar,

  Ben 4 senelik bir bölüm okudum ve bu 4 sene boyunca kyk bursu aldım. Okulum 1 sene uzadığını için bursum tükenmiş oldu. Dönem başında kyk kredisine başvurabiliyor muyum?

 18. 2.ünervisteye giderken 2.burs icin baavuru yapabilir myim. 2 yillik myo okula gttim 2 yil doldu bursum süresi doldu bitti. Busene 2.ünervsteye gsecem tekrar basvurabilir mym cikar mi yada?

 19. 1. Sınıfta burs alıyordum kesildi şuan ikinci sınıftayım kredi alıyorum ve ortalamam 2 nin üstüne çıktı tekrar başvuru yapsam burs alabilir miyim ?

 20. Leyla hanım bu konuda KYK’nın uygulaması nasıl bilmiyorum. 444 19 61’i arayarak bilgi alın lütfen.

 21. Mrhb hocam bursum yatay gecis yaptiğım için kesildi pasif durumumu aktiflestirdim.dilekçe de yolladım bursum tekrar yatarmi lutfen bir bilgi verin bana bu konuda

 22. Hocam bn gece sene kazandım ama gidemedim okula devamsızlıktan kaldım bursum ilk dönem aldım ikinci dönem kesildi tekrar ödenmesi için ne yapmalıyım yardımcı olur musunuz

 23. Yeniden başvuru yapsanız da çıkma ihtimali çok düşük. Ne güzel burs çıkıyor değerlendirmiyorsunuz…

 24. Hocam ben bu senenin 2.dönemi derslerden kaldım ve bursum kesilecek seneye başka bir bölüme geçiş yaparsam burs başvurusu yapamaz mıyım?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim