KYK Burs / Kredi Nakil Başvurusu Nasıl Yapılır?

16
838

Kredi ve Yurtlar Kurumundan burs veya öğrenim kredisi alan öğrenciler belli durumlarda nakil işlemi yapmak zorundadır. Örneğin yatay geçiş yapan veya öğrenim durumunda bir değişiklik olan öğrenciler mutlaka e-Devlet üzerinden burs / kredi nakil başvurusu yapmak zorundadır. YÖKSİS kayıtlarında eğitim bilgileriniz güncel değilse de burs/krediniz kesilmektedir. Bu durumda da nakil başvurusu yapmanız gerekmekte.

Değerli arkadaşlar burs/kredi nakil başvurusu yaptıktan sonra inceleme 1 ayı bulmaktadır. Bu sebeple almanız gereken ödeme bir sonraki aya kalabilir. Bu durumda KYK’yı arayarak bilgi almalısınız.

KYK burs – kredi nakil başvurusu nasıl yapılır?

KYK burs/kredi nakil başvurusu yapmanız için öncelikle e-Devlet’e girmeniz gerekmektedir. Giriş yaptıktan sonra Kurumlar – Gençlik ve Spor Bakanlığı – Burs/ Öğrenim Kredisi İşlemleri – Kredi/ burs nakil başvurusu adımlarını takip etmelisiniz.

 • e-Devlet kapısına giriş yapmanızın ardından Kurumlar – Gençlik ve Spor Bakanlığı – Burs/ Öğrenim Kredisi İşlemleri – Kredi/ burs nakil başvurusu adımlarını takip ediniz. Sekmeler üzerinden işlem yapmak karışık geliyorsa bu bağlantıya https://www.turkiye.gov.tr/kyk-kredi-burs-nakil-basvurusu tıklayarak burs/kredi nakil işlemini gerçekleştirebilirsiniz.
 • Önemli: Burs/kredi alan öğrenciler imzaladıkları taahhüt gereğince eğitim durumlarındaki degişiklikleri en geç 1 ay içerisinde Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğüne bildirmek zorundadır.

Burs/kredi nakil talebi e-Devlet kapısı üzerinden gerçekleştirdikten sonra KYK tarafından öğrenim durumunuz kontrol edilecek ve değerlendirme sonuçlandıktan sonra ödemeleriniz devam edecektir.


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

16 YORUMLAR

 1. Merhaba ben şuan kyk kredisi alıyorum önlisans ta 1. ınıfta bütün derslerden kaldım sınıf tekrarı yapmam gerekecek ve ben bu önümüzdeki sene yks ye tekrar girmek istiyorum üniversiteyi kazanabilirsem nakil işlemlerini yaptıktan sonra kac yıl kredi alabilirim

 2. Merhaba ben yatay geçiş başvurusu vereceğim fakat burs için inceleme oluyormuş bu inceleme başvuru sürecinde mi yoksa başvuru sonuçlandığında mı oluyor ona göre geçiş başvurusu vereceğim

 3. Merhaba, nakil başvurusu yaptıktan sonra yapılan değerlendirme nakilin yapılıp, aktif öğrenciliğimin devam edip etmediği üzerine mi yapılıyor yoksa yine kyk kredi/burs değerlendirmesi gibi maddi durum üzerine mi?

 4. Merhaba arkadaşlar ben yatay geçiş yaptım ve kredi bursunu 1ay içinde bildirmem gerektiğini bilmiyordum 2ay sonra öğrendim e devletten düzelttim bu durumda ne olacak bilginiz var mı

 5. Merhaba, nakil başvurusu yaptıktan sonra yapılan değerlendirme nakilin yapılıp, aktif öğrenciliğimin devam edip etmediği üzerine mi yapılıyor yoksa yine kyk kredi/burs değerlendirmesi gibi maddi durum üzerine mi?

 6. Merhaba ben üniversite birinci sınıf öğrencisiyim, bahar dönemi için kaydımı dondurdum ve bursumun kesilmemesi için de e-devlet üzerinden KYK ya bildirdim. Ancak güz döneminde ek madde-1 ile başka bir üniversiteye yatay geçiş yapmayı düşünüyorum. Kyk yı arayıp sorduğumda bana şuan okuduğum okuldaki kaydımın aktif olması gerektiğini yoksa burs nakli yapamayacağımı söyledi. Yatay geçiş yaparken kaydımı aktifleştirmeyi başardım diyelim bu bursumun kesilmesine sebep olur mu? Bu durumda burs naklini nasıl yapmam gerekiyor ?

 7. Ben şuan birinci sınıfım ama bu dönem yks girip başka bir bölüm okumak istiyorum ayrıca ben şuan kyk bursu alıyorum bölüm değiştirme durumumda bursum kesilirmi daha 3 senem var sonuçta

 8. Merhaba. Ben önlisans programında okuyorum. Üniversitenin 2.sınıfına başlarken burs almaya başladım ve 1 ay sonra mezun oluyorum. Tekrardan tyt ye girip başka bir bölüm daha okuyacağım lakin ben sadece 1 sene burs aldığım için yeniden baska bir bölüm kazandığımda 1 sene daha burs alabiliyor muyum? Bir yerde görmüştüm de nakil yaptırmak gerekiyormuş sanırım bunun için. Burs bittikten sonra nakil yapabiliyor muyuz?

 9. Merhaba. E-devlet üzerinde burs nakil işlemi gerçekleştirdikten sonra ve işlem onayı alındıktan sonra bursum krediye mi döner yoksa yine geri ödemesiz burs olarak mı yatar?

 10. Merhaba ben üniversite 1.sınıf öğrencisiyim kredi alıyorum ve seneye yks’ye girip istediğim yer olursa tercih yapacağım. Nakil işlemleri yaptıktan sonra krediyi 4 yıl daha alabilecek miyim yoksa 2 yıl daha mı alacağım?

 11. Ayşegül Hanım merhaba,

  Sınavlara girmediyseniz eğer bursunuz ekim ayı itibariyle krediye döner. Ortalamanızın 2.00 üzeri olması gerek krediye dönmemesi için. Ders kaydı yapmadığınız için öğrenci gözükmediğinizden dolayı KYK bursunuzun kesilmesi normal.

  Kusura bakmayın bir eleştiri yapmam gerek. Bunca burs almak isteyen öğrenci varken bu sorumsuzluğunuzun bir cevabı olamaz.

 12. Merhaba sevgili unibilgi. Ben birinci sınıf öğrencisiyim ve koronadan ötürü adam akıllı bir üniversite deneyimim olmadı diyebilirim. Hukuk okuduğum için de dersleri online olarak çok takip etmiyordum. Bireysel çalışıyordum. Güz döneminde de ders kayıtlarının otomotik olarak yenileneceğini düşünerek kayıt yapmadım. Daha sonra bir uyarı mesajı aldım. Devamlı öğrenci olarak gözükmediğim için bursum önümüzdeki ay kesilebilirmiş. Ama sıkıntıyı hallettim. Şu an aktif öğrenci olarak gözüküyorum. Buna rağmen bursum yatmamış. Şu an ne yapmam gerekir. En azından burs krediye dönüşür mü yardımcı olabilir misiniz?

 13. Bahar Hanım merhaba,

  Yeni bölüme yerleştikten sonra e-devlet üzerinden 1 ay içinde burs/kredi nakil işlemi yaparsanız 1 yıl daha alabilirsiniz.

 14. Şuan bir üniversitede okuyorum ama sınava girip yeni bir bölüm okumak istiyorum. Kaydımı silmem gerek ozmn bursum kesilir mi nakil yaptırma durumum var mı. 3senelik burs almış olucam 4. senede alamiyacam o nasıl olacak sonuçta hakkım .

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim