KYK Burs / Kredi Nakil Başvurusu Nasıl Yapılır?

26
967

Kredi ve Yurtlar Kurumundan burs veya öğrenim kredisi alan öğrenciler belli durumlarda nakil işlemi yapmak zorundadır. Örneğin yatay geçiş yapan veya öğrenim durumunda bir değişiklik olan öğrenciler mutlaka e-Devlet üzerinden burs / kredi nakil başvurusu yapmak zorundadır. YÖKSİS kayıtlarında eğitim bilgileriniz güncel değilse de burs/krediniz kesilmektedir. Bu durumda da nakil başvurusu yapmanız gerekmekte.

Değerli arkadaşlar burs/kredi nakil başvurusu yaptıktan sonra inceleme 1 ayı bulmaktadır. Bu sebeple almanız gereken ödeme bir sonraki aya kalabilir. Bu durumda KYK’yı arayarak bilgi almalısınız.

KYK burs – kredi nakil başvurusu nasıl yapılır?

KYK burs/kredi nakil başvurusu yapmanız için öncelikle e-Devlet’e girmeniz gerekmektedir. Giriş yaptıktan sonra Kurumlar – Gençlik ve Spor Bakanlığı – Burs/ Öğrenim Kredisi İşlemleri – Kredi/ burs nakil başvurusu adımlarını takip etmelisiniz.

 • e-Devlet kapısına giriş yapmanızın ardından Kurumlar – Gençlik ve Spor Bakanlığı – Burs/ Öğrenim Kredisi İşlemleri – Kredi/ burs nakil başvurusu adımlarını takip ediniz. Sekmeler üzerinden işlem yapmak karışık geliyorsa bu bağlantıya https://www.turkiye.gov.tr/kyk-kredi-burs-nakil-basvurusu tıklayarak burs/kredi nakil işlemini gerçekleştirebilirsiniz.
 • Önemli: Burs/kredi alan öğrenciler imzaladıkları taahhüt gereğince eğitim durumlarındaki degişiklikleri en geç 1 ay içerisinde Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğüne bildirmek zorundadır.

Burs/kredi nakil talebi e-Devlet kapısı üzerinden gerçekleştirdikten sonra KYK tarafından öğrenim durumunuz kontrol edilecek ve değerlendirme sonuçlandıktan sonra ödemeleriniz devam edecektir.


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

26 YORUMLAR

 1. merhaba.ben 2 yıl lojistik bölümü bitirdim.şimdi başka bir bölüm okuyorum burs başvurum kabul olur mu?yada nakil yapabiliyor muyum.

 2. merhaba.ben 2 yıl lojistik bölümü bitirdim.şimdi başka bir bölüm okuyorum başvurum kabul olur mu?yada nakil yapabiliyor muyum.

 3. Merhaba ben 2. Sınıfın ikinci döneminde myp ile geçiş yaptım. Ama geçiş yapmadan önce dersler uzaktan diye kredimi iptal ettirdim. Şimdi yeniden başvurmak istiyorum. Ama başka bir okulda ve bölümde olduğum için kredi nakil başvurusu yapmam gerekir mi? Çünkü başvuru yapmadan önce zaten kredimi iptal ettirmiştim. Ne yapmam gerek.

 4. Ben 1.sınıf öğrencisiyim.Yks ye girdim tercih yaptım.Lisans bölümünden önlisansa geçmeyi planlıyorum bursum kesilirmi nasıl olur.

 5. hocam bende yatay geçiş yaptım kredi burs nakli açıklamada diyor ayın 1 ve 24 ünde başvurular yapılacaktır bu ne demek

 6. Ben DGS ye bu yıl girdim ve henüz malum tercihler falan da açılmadı . Yani henüz birşey belli değil . Yine de nakil yapmam gerekir mi yoksa yerleştirme sonuçlarını mı beklemem gerekir .

 7. Merhaba ben 17.08.2021 tarihinde yatay gecis için gittiğim okula kayıt yaptırdım. Eski okulumda aktif öğrenci olarak, yeni okulumda pasif olarak gorunyorum. 23 Eylül sonrası silinecekmiş eski okulumdaki kaydım. Ders secimlerim de yeni okulum icin 1 Ekimi bulacak gibi duruyor. Yani 1 ay olmuş oluyor. Bu durumda ne olacak? Bursum kesilecek mi?

 8. Mert Bey daha önce kredi aldığınız için KYK size kredi vermez. Yönetmelikte açıkça yazıyor maalesef.

 9. Merhaba, ben 2018’de KYK kredisi almaya başladım. Kredi ödemem 2023’te bitiyor. Ben 2019’dan beri 1.sınıftayım 2 yıl üst üste kaldım devamsızlıktan.

  Şimdi MYP ile yatay geçişe başvurdum kabul alırsam 1.sınıftan devam edeceğim.Kayıt olduktan sonra 1 ay içinde KYK Kredi nakil başvurusu yapsam kabul olup yatmaya devam eder mi ?

 10. Merhaba şuan merkezi puanımla yatay geçiş başvurusu yaptım kyk burs nakil başvurusunu ne zaman yapmam gerekiyor? Sonuçlar açıklanmadan yapmam gerekiyor mu yoksa okul kaydımı yaptıktan sonra mı ?

 11. Merhaba ben şuan kyk kredisi alıyorum önlisans ta 1. ınıfta bütün derslerden kaldım sınıf tekrarı yapmam gerekecek ve ben bu önümüzdeki sene yks ye tekrar girmek istiyorum üniversiteyi kazanabilirsem nakil işlemlerini yaptıktan sonra kac yıl kredi alabilirim

 12. Merhaba ben yatay geçiş başvurusu vereceğim fakat burs için inceleme oluyormuş bu inceleme başvuru sürecinde mi yoksa başvuru sonuçlandığında mı oluyor ona göre geçiş başvurusu vereceğim

 13. Merhaba, nakil başvurusu yaptıktan sonra yapılan değerlendirme nakilin yapılıp, aktif öğrenciliğimin devam edip etmediği üzerine mi yapılıyor yoksa yine kyk kredi/burs değerlendirmesi gibi maddi durum üzerine mi?

 14. Merhaba arkadaşlar ben yatay geçiş yaptım ve kredi bursunu 1ay içinde bildirmem gerektiğini bilmiyordum 2ay sonra öğrendim e devletten düzelttim bu durumda ne olacak bilginiz var mı

 15. Merhaba, nakil başvurusu yaptıktan sonra yapılan değerlendirme nakilin yapılıp, aktif öğrenciliğimin devam edip etmediği üzerine mi yapılıyor yoksa yine kyk kredi/burs değerlendirmesi gibi maddi durum üzerine mi?

 16. Merhaba ben üniversite birinci sınıf öğrencisiyim, bahar dönemi için kaydımı dondurdum ve bursumun kesilmemesi için de e-devlet üzerinden KYK ya bildirdim. Ancak güz döneminde ek madde-1 ile başka bir üniversiteye yatay geçiş yapmayı düşünüyorum. Kyk yı arayıp sorduğumda bana şuan okuduğum okuldaki kaydımın aktif olması gerektiğini yoksa burs nakli yapamayacağımı söyledi. Yatay geçiş yaparken kaydımı aktifleştirmeyi başardım diyelim bu bursumun kesilmesine sebep olur mu? Bu durumda burs naklini nasıl yapmam gerekiyor ?

 17. Ben şuan birinci sınıfım ama bu dönem yks girip başka bir bölüm okumak istiyorum ayrıca ben şuan kyk bursu alıyorum bölüm değiştirme durumumda bursum kesilirmi daha 3 senem var sonuçta

 18. Merhaba. Ben önlisans programında okuyorum. Üniversitenin 2.sınıfına başlarken burs almaya başladım ve 1 ay sonra mezun oluyorum. Tekrardan tyt ye girip başka bir bölüm daha okuyacağım lakin ben sadece 1 sene burs aldığım için yeniden baska bir bölüm kazandığımda 1 sene daha burs alabiliyor muyum? Bir yerde görmüştüm de nakil yaptırmak gerekiyormuş sanırım bunun için. Burs bittikten sonra nakil yapabiliyor muyuz?

 19. Merhaba. E-devlet üzerinde burs nakil işlemi gerçekleştirdikten sonra ve işlem onayı alındıktan sonra bursum krediye mi döner yoksa yine geri ödemesiz burs olarak mı yatar?

 20. Merhaba ben üniversite 1.sınıf öğrencisiyim kredi alıyorum ve seneye yks’ye girip istediğim yer olursa tercih yapacağım. Nakil işlemleri yaptıktan sonra krediyi 4 yıl daha alabilecek miyim yoksa 2 yıl daha mı alacağım?

 21. Ayşegül Hanım merhaba,

  Sınavlara girmediyseniz eğer bursunuz ekim ayı itibariyle krediye döner. Ortalamanızın 2.00 üzeri olması gerek krediye dönmemesi için. Ders kaydı yapmadığınız için öğrenci gözükmediğinizden dolayı KYK bursunuzun kesilmesi normal.

  Kusura bakmayın bir eleştiri yapmam gerek. Bunca burs almak isteyen öğrenci varken bu sorumsuzluğunuzun bir cevabı olamaz.

 22. Merhaba sevgili unibilgi. Ben birinci sınıf öğrencisiyim ve koronadan ötürü adam akıllı bir üniversite deneyimim olmadı diyebilirim. Hukuk okuduğum için de dersleri online olarak çok takip etmiyordum. Bireysel çalışıyordum. Güz döneminde de ders kayıtlarının otomotik olarak yenileneceğini düşünerek kayıt yapmadım. Daha sonra bir uyarı mesajı aldım. Devamlı öğrenci olarak gözükmediğim için bursum önümüzdeki ay kesilebilirmiş. Ama sıkıntıyı hallettim. Şu an aktif öğrenci olarak gözüküyorum. Buna rağmen bursum yatmamış. Şu an ne yapmam gerekir. En azından burs krediye dönüşür mü yardımcı olabilir misiniz?

 23. Bahar Hanım merhaba,

  Yeni bölüme yerleştikten sonra e-devlet üzerinden 1 ay içinde burs/kredi nakil işlemi yaparsanız 1 yıl daha alabilirsiniz.

 24. Şuan bir üniversitede okuyorum ama sınava girip yeni bir bölüm okumak istiyorum. Kaydımı silmem gerek ozmn bursum kesilir mi nakil yaptırma durumum var mı. 3senelik burs almış olucam 4. senede alamiyacam o nasıl olacak sonuçta hakkım .

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim