KYK Öğrenim Kredisi

353
17880

Öğrenim kredisi Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) tarafından üniversite öğrencilerine verilen karşılıklı parasal ödemelerdir. Öğrenim kredisi üniversitelileri maddi yönden desteklemek, sosyal ve kültürel gelişmelerini kolaylaştırmak amacıyla okudukları bölümün normal öğrenimi süresince verilmektedir. Hazırlık sınıfı okuyan öğrenciler de KYK kredisine başvurabilir. Ancak önemle belirtmek gerekir ki öğrenim kredisi devlete borç niteliği taşıdığı için mezun olduktan 2 yıl sonra geri ödemesi başlamaktadır. Ödemeyi yapmayan kişilerin dosyaları ise Gelir İdaresi Başkanlığına yollanmaktadır. Bilgi Edinme Kanunu kapsamında bir milletvekilinin başvurusu üzerine KYK’dan gelen yanıtta şu bilgiler yer alıyor: KYK öğrenim kredisi alan 1.156.832 öğrenciden 239.097’si borcunu ödeyemedi. Bu yüzden maddi olarak sıkıntıya düşmeyecek öğrencilerin kredi almasını tavsiye etmiyoruz.

Ayrıca öğrenim kredisi; öğrenciye verilen miktarlara TÜİK’çe belirlenen Üretici Fiyat Endeksindeki artışlar uygulanarak alınan kredi miktarına ilave edilmesi ile tespit edilir. Yani 4 yıl boyunca 20.000 TL öğrenim kredisi aldığınızı varsayarsak geri ödeme esnasında ÜFE verileri dikkate alınarak 25.000-30.000 TL arası geri ödeme yapmak durumunda kalacaksınız.

KYK ÖĞRENİM KREDİSİ HANGİ DURUMLARDA KESİLİR?
KYK’nın yönetmeliğine göre öğrenim kredisi aşağıdaki durumlarda kesilmektedir.

 • Öğretim kurumundan ayrılma, çıkarılma veya geçici olarak uzaklaştırılma,
 • Vazgeçme, izin alma, kayıt dondurma, 
 • Sağlık sebebiyle öğretim kurumuna devam etmeme, 
 • Öğretim kurumunun kapatılması,
 • Kurum yurtlarından süresiz çıkarma cezası alınması, 
 • Asgari ücret düzeyinde devamlı gelirle çalışma, 
 • Kesin hükümle mahkûm olma, hallerinde öğrencilerin öğrenim kredisi kesilmektedir.

KYK ÖĞRENİM KREDİSİNE KİMLER BAŞVURABİLİR?

 • Önlisans öğrencileri
 • Lisans öğrencileri
 • Açık Öğretim öğrencilerinden sadece önceliğe sahip öğrenciler ( şehit çocuğu/şehit bekar ise bekar kardeşi , gazi çocuğu/gazi bekar ise kendisi, anne ve babası her ikisi de ölü olanlar vb.),
 • Öğretim kurumunun kapatılması,
 • İki yıllık okullardan mezun olup, dört yıllık okullara dikey geçiş sınavı ile kayıt yaptıran öğrencilere (intibak sınıfında öğrenim kredisi verilmez)
 • Yüksek Lisans, Master ve Doktora öğrencilerine verilir.

KYK ÖĞRENİM KREDİSİ KAÇ TL?

 • 2020 yılı için önlisans ve lisans öğrencileri için 550 TL
 • Yüksek lisans öğrencileri için 1100 TL
 • Doktora öğrencileri için 1650 TL
 • ÖNEMLİ: Bir öğrenci hem burs hem öğrenim kredisi ALAMAZ!

KYK ÖĞRENİM KREDİSİ BAŞVURULARI NE ZAMAN BAŞLAYACAK?
KYK öğrenim kredisi ve burs başvuruları her yılın ekim ayı içinde başlamaktadır.

KYK ÖĞRENİM KREDİSİ HERKESE ÇIKIYOR MU?
KYK öğrenim kredisi başvuru yapan herkese çıkmaktadır. Ancak bazı istisnaları bulunmakta. Sadece okuduğunuz üniversite programının normal süresi boyunca kredi alabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse; Deniz isminde bir öğrenci ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümünü kazandı. Bölüm 1 sene hazırlık toplamda 5 sene. Hazırlık sınıfı okuyan Deniz maksimum 5 sene öğrenim kredisi alabilir. Okulunu uzatması halinde öğrenim kredisi verilmez.

KİMLER ÖĞRENİM KREDİSİ ALAMAZ?

 • Bir yükseköğretim kurumundan mezun olan öğrenciler,(dikey geçiş ve yüksek lisans-doktora hariç)
 • Ek süre öğrenim gören öğrenciler
 • Sağlık sebebi dışında önlisans mezunlarından ara vermek suretiyle intibak programına başlayan öğrenciler
 • Önlisanstan lisans öğrenimine geçmek için intibak eğitimi yapan öğrenciler, (intibak programı süresince)
 • Kredi isteğinde bulunduğu tarihte kayıtlı olduğu öğretim kurumunda bir öğretim yılından fazla başarısız olan veya bir yıldan fazla ara veren öğrenciler
 • Kurumdan daha önce burs ya da öğrenim kredisi almış olan öğrenciler
 • Gerçeğe aykırı beyanda bulunan öğrenciler
 • Kurum yurtlarından yurttan süresiz çıkarma cezası alan öğrenciler
 • Kesin hükümle mahkum olan öğrenciler
 • Öğrenim Kredisi Yönetmeliği hükümlerine göre kredi almaya yeterli bulunmayan öğrenciler

İSTEDİĞİM ZAMAN ÖĞRENİM KREDİSİ İPTAL ETTİREBİLİR MİYİM?

KYK’dan öğrenim kredisi alan öğrenciler e-devlet üzerinden Yüksek Öğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu linkine tıklayarak burs/kredi iptal/vazgeçti işlemini yaparak öğrenim kredisini iptal edebilir. Normal öğrenim süresi içerisinde öğrencinin kredisini tekrar talep etmesi halinde, Öğrenim Kredisi Yönetmeliği hükümlerine göre normal öğrenim süresinden kalan süre kadar kredi ödenmektedir. Burs Yönetmeliği hükümlerine göre burs almaktan vazgeçen öğrenciye tekrar burs ödemesi yapılamaz, ancak talep etmesi halinde Öğrenim Kredisi Yönetmeliği hükümlerine göre normal öğrenim süresinden kalan süre kadar tekrar öğrenim kredisi ödenir. Kredi almaktan vazgeçen öğrenci, kredi borcunu, devam ettiği öğretim kurumunun normal öğrenim süresinin bitiminden 2 yıl sonra başlamak üzere, kredi aldığı sürede ve aylık taksitler halinde öder.

KYK KREDİ BORCUNU ERTELEYEBİLİR MİYİM?
Bazı durumlarda kredi borcunuzu erteletebilirsiniz. http://www.unibilgi.net/haberler/kyk-kredi-borc-erteleme-islemi-nasil-yapilir/ bu bağlantıya tıklayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

Hala bir sorunuz varsa yorum bırakabilirsiniz. En geç 24 saat içinde geri dönüş yapacağım. 


353 YORUMLAR

 1. Eyüp Hasan Doğan merhaba,

  2 yıllık bölüme kaydolduysanız eski ve yeni üniversitenizle birlikte en fazla 2 yıl kredi alabilirsiniz. Bu durum normaldir. Yeni başvuru yapsanız dahi kabul edilmez.

 2. Merhaba ben geçen sene okuduğum 4 yıllık bölümden kayıt sildirip 2 yıllık bir bölüme kayıt oldum ve kredi nakli yaptım. Ancak şimdi daha bir senem olmasına rağmen kredi süreniz okuduğunuz okulun normal süresinden uzun olamaz denip kredim kesildi ne yapabilirim.?

 3. Yunus Bey merhaba,

  Toplamda 4 sene burs/kredi aldığınız için KYK ödemeniz kesilmiş. Bu durum normaldir. Hiçbir şekilde kredi uzatma işlemi yapılmıyor. Ancak yüksek lisans yaparsanız 2 yıl daha kredi alabilirsiniz.

 4. Dolunay merhaba,

  KYK öğrenim kredisi yönetmeliğinde durumunuzla alakalı bir bilgi yer almıyor. Yani daha önce burs/kredi almadıysanız sonraki üniversitenizde burs/kredi alabilirsiniz.

 5. Yorumları okudum fakat göremedim ben 2015 yılında 4 yıllık bir üniversiteye kayit yaptirdiktan sonra 1 yil sonra biraktim hic burs veya kredi almadım daha sonra 2 yıllık bir programa kayit oldum mezun olmak uzereyim ve yine burs ya da kredi almadım 2021yksde bir 4 yıllık bölüme kayıt yaptırırsam kredi çıkar mı? Yani mezun olmam ya da önceki okullar bir engel teşkil eder mi?

 6. Merhaba 2016 yılı itibari ile iki sene burs aldım sonradan okul ve bölüm değiştirdim bursum krediye dönüştü şu an okuduğum bölüm dört sene ancak ikinci senemde yani bu sene kredi kesildi örgün eğitime devam ettiğim halde aldığım krediyi uzatabilir miyim

 7. kyk’yı aradım ve karşılığında olumsuz bir sonuç aldım.Gerekçe olarak 2016 yılında başvursaydım 5 yıl kredi alacakken 2017’de başvurduğum için okulumdaki hazırlık okuma zorunluluğunu es geçerek 4 yıl okucakmışım gibi sistemde gözüküyormuş.O yüzden sadece 3 yıl kredi alabildim gerçekten çok mağdur olduğum bir konu.

 8. Furkan Bey merhaba,

  Hazırlık hariç 4 yıl kredi almanız gerekiyor. Bir anormallik var bu yüzden KYK’yı arayarak durumu izah edin mutlaka düzelteceklerdir. Başarılar dilerim.

 9. Merhabalar,2016 yılın İTÜ’yü kazandım ve okulum 1 yıl hazırlık toplamda 5 yıllıktır.2017 yılında yani hazırlığı geçtikten sonra kredi almaya başladım 4 yıl kredi almam gerekirken 2020 haziran ayında kredi alma hakkım e-devlette bitmiş olarak gözüküyor.Bunu düzeltebilir miyim? hakkım olan o son yılımda da kredi alabilir miyim ?

 10. Berfin Hanım merhaba,

  DGS’ye girip yıl kaybetmeden geçiş yapmış olsaydınız krediniz devam ederdi ancak YKS’de yeni bir bölüm tercihi yapacağınız için krediniz devam etmez. Ayrıca önceki okulunda kredi/burs alanlar ikinci üniversitesinde burs/kredi alamıyor.

  Diğer sorunuz hakkında bilgim yok.

 11. Ali Bey merhaba,

  Evet kredi başvurusu yapabilirsiniz. Okulunuz 4 yıllıksa ve siz 2.sınıftan itibaren başvuru yaparsanız en fazla 3 yıl alabilirsiniz.

 12. Sibel Hanım merhaba,

  DGS ile geçiş yaptığınız takdirde burs/kredi alabilirsiniz.

 13. Meraba ben aöfte 2 yıllık ilahiyat okudum burs veya kredi almadm bu yil dgs ile hazırlık sınıfı ile beraber 5 yıllık örgün ilahiyat istiyorum kazanırsam burs durumum ne olur devlet 5 yıl dgslilere burs verir mi?

 14. Merhaba,
  Birinci sınıf öğrencisiyim ve kredi çıktığında almayı kabul etmedim. Şu an kredi başvurusu yapabilir miyim? Eğer başvuru yapıp kabul edilirse kredi, almadığım günler dahil olarak mı yatar yoksa sadece aydan aya olarak mı yatar?

 15. Merhaba ben 2 yıllık fizyoterapi okudum. Bu yıl mezun oldum.Öğrenim kredisi alıyordum.Ama yks ye girdim ve yeni bir bölüm tercih vericem aldığım kredi devam eder mi? Ya da burs başvurusunda bulunsam burs çıkar mı? Ve son olarak aldığımız krediyi 2 yıl sonra ödemeye başlıcaktık normalde ama yeni bir 4 yıllık bölüm tercih ettiğimde ödemeyi yinede yapacak mıyım?

 16. Baran merhaba,

  Mezuniyet için size belirli bir süre veriliyor. Bu süreyi aştığınızda mezun olmuş gibi işlem görülüyor. KYK kredi erteletme için KYK’yı arayıp bilgi alabilirsiniz. Düzenli ödemediğiniz takdirde faiz işler.

 17. Merhabalar
  2014 yılında üni kazandım lisans programından. 4 yıl kredi aldım. Fakat henüz mezun olmadım 2020 yılına e devlette ödeme planı görünüyor. Mezun olmadığım için bu ödemeyi yapmazsam ne olur ve ya mezun olmadığımı bildirirsem ertelenir mi geri ödemesi?

  Teşekkürler

 18. Sena Hanım merhaba,

  Ara vermeden DGS ile geçiş yaparsanız 2 yıl daha kredi alabilirsiniz.

 19. Bu yıl onlisanstan mezun oldum 2 yil kredi almıştım şimdi lisans programında 2 yıl daha kredi alabilir miyim

 20. Merhaba hukuk okurken normal kyk alip 2. Sene sozelden ilk 100 e girdigimde hukukta okumaya devam ederek kyk ilk 100 bursu alabilirmiyim

 21. Üniversiteniz 4 yıllıksa en fazla 4 yıl; 2 yıllıksa en fazla 2 yıl kredi alabilirsiniz Sema hanım. Buna göre hesaplamasını yaparsınız.

 22. Merhaba 2 yildir kyk.kredisi aliyorum sinava tekrar girip ilk 100e girsem ve sonrasinda bölüm değişikliği yapip tip fakultesine gecis yapicam kyk kredim ilk 100 bursuna dönüştürülürmu

 23. Merhaba iyi günler
  Öncelikle ben iki senelik bi universite okuyorum ve 1 sene krediye başvurdum ve kredi bana çıktı hala da almaya devam ediyorum ama ben 6600 liraya imza attım yani sözleşmede öyle yaziyordu az önce kredi yurtlar kurumunda sorgulama yaptım 4800 tl almışım toplam ve kredi bitiş tarihide 30.06.2020 yazıyor benim daha 1800 tl alıcam varken bunu bana tek seferde mi vericekler çünkü bitiş tarihi önümüzdeki ay yardımcı olursa ız çok sevinirim.

 24. KYK’yı arayarak daha net bilgi alabilirsiniz hocam. Bu konuda net bir şeyler söylemek çok güç çünkü.

 25. Merhaba, ben beş yıllık bir programın ikinci senesinde yeniden sınava girip üniversite değiştirmeye karar verdim. Kaydımı dondurmadan bu sene sınav sonucuna göre geçiş yapacağım. Dediğiniz gibi eski okuldan ilişik kesildiğinde dair belge yeni okuldan da öğrenci belgesi alıp KYK’ya gönderdiğimizde bu işlem en fazla ne kadar zaman içinde gerçekleşir? Ben kaç ayımı kredisiz geçiririm? İkincisi yeni gittiğim okulun toplam süresi boyunca yeniden kredimi uzatabilir miyim? Kredinin uzatılma süresinin kriterleri nelerdir? Teşekkürler.

 26. Haziran ayında mezun oluyorsunuz ancak DGS ile geçiş sonrası kayıtlar eylül ayını buluyor yani arada 3 aylık bir süre var o sürede burs/kredi alamayabilirsiniz. Açıkçası net olarak bir cevap veremiyorum, 444 19 61 no’lu telefondan arayıp bilgi alabilirsiniz. Ya da twitter’da @kyk_destek hesabına mention atabilirsiniz. Kesin dönüş yapacaklardır.

  Başarılar dilerim.

 27. Merhaba
  Ben 2. Sınıfta kredi almaya başladım ama dönemim uzuyor acaba kredim yatmaya devam eder mi?

 28. Merhabalar, neredeyse tüm yorumlara baktım ama cevap alamadım. Ben önlisansın 2. senesinden itibaren toplam 1 yıllık kredi aldım ve şu anda (önlisanstan mezun olduktan hemen sonra hiç ara vermeden) dgs ile hazırlığı olan olan bir lisans programına kayıt olsam benim burs durumum ne olur? Yönetmelikte dgs ile alakalı intibak sınıfında burs verilmiyor denilen madde de var veriliyor denilen de (Net değil). Ara vermeden geçersen kredi devam eder diyen insanlar da var.. hadi diyelim devam etti, bu devam edecek kredi 3 yıllık mı verilecek (benim durumuma göre) yoksa daha farklı bir şey mi? Ayrıca direk hazırlığı olan lisans programına kayıt olanların hazırlık da dahil 5 yıllık kredi durumu oluyor deniliyor (evet hazırlığı zorunlu olan lisans programları için soruyorum), bu dgs ile geçen için de geçerli mi acaba? Benim asıl merak ettiğim, dgs ile hazırlığı zorunlu olan bir lisans programına kayıt olduktan sonra hazırlık yılından itibaren kredinin devamını almaya başlayacakmıyım yoksa 3. veya 4. sınıftan başlanılacak gibi bir prosedür falan var mı?

 29. Merhaba ben 2. Sınıfım ve 2 yıllık bölüm okuyorum bu yıl donemim uzadı hala öğrenim kredisi alabilirmiyim 1 yıl daha

 30. Hasan merhaba,

  Haziran ayında kesilir ve aldığınız miktar üzerinden geri ödeme yaparsınız.

 31. merhaba ben 4.sınıf öğrencisiyim okulum seneye uzuyor sizce mezun gözükür muyum ve kredim kesilir mi

 32. Merhaba yüksek lisans yapıyorum. Öğrenin kredisi alıyorum. Öğrenim kredisi süresi 2 yıl mı acaba? Tez dönemimde kesilir mi?

 33. Merhabalar, ön lisans programı okuyorum son senem de kredi almak durumun da kaldım. mezun olacağım. Yaz ayları içerisin de bu para yatmaya devam eder mi? Taahhütname üzerindeki para tam olarak ödenmedi, bu durum da ne olacak çok araştırdım fakat sonuç bulamadım.

 34. Ayda merhaba,

  En fazla 2 yıl alırsınız. AÖF öğrencileri burs/kredi alamıyor biliyorsunuz. DGS ile geçiş yaptığınız için 3. ve 4.sınıfta kredi alabilirsiniz. Mezun olduğunuz sene krediniz kesilir. Hesaplanan 4 yıllık kısım 2 yıla düşer yani aldığınız miktar üzerinden ödeme yaparsınız.

 35. merhaba ben 2 yıl açıköğretim okudum sonra DGS ile 4 yıla tamamlıyorum ve 3. sinifta kredi almaya başladım. sonraki sene mezun oluyorum kereim kesilir mi ?
  bu arada kredim 4 yıl olarak hesaplandi

 36. Oğulcan merhaba,

  Geçiş yaptığınız takdirde bir sorun olacağını sanmıyorum ancak kaydınızın silinip diğer kaydınız aktif olana kadar uzun bir süre geçerse hem yurt hem de kredi hakkınız sona erebilir. KYK’yı arayarak 444 19 61 net bilgi alabilirsiniz.

 37. Beste hanım bildiğim kadarıyla alamıyorsunuz yine de net cevap için KYK iletişim merkezini aramanızı tavsiye ediyorum.

 38. Merhaba 2 yıl burs aldım bu senenin basinda krediye döndü 1 sene kredi aldım yani ve kaydimi sildirip bu sene farkli bi lisans programına gecicem bu durumda sadece 1 yil kredi alma hakkim mi kaliyor?

 39. Merhaba ben Lefke Avrupa üniversitesinde ftr İngilizce okuyorum hazırlıkdayim suan hazırlığı geçmediğimden kaydimi silip yks ye girip Lefke Avrupa üniversitesinin ftr Türkçesine tercih verip gitmek istiyorum şimdi ben bunu yaparsam aldığım kredi iptal olur mu eğer olursa kredinin devam etmesi için ne yapmalıyım ve bana KYK yurt çıkmış yurdumda iptal olur mu? şimdiden teşekkürler :)

 40. Ayşe hanım daha önce burs aldığınız ve kesildiği için çıkmayacaktır ancak öğrenim kredisi durumunu bilmiyorum. KYK’yı arayarak bilgi alabilirsiniz.

 41. Ayla merhaba,

  Öğrenim kredisi başarısızlık durumunda kesilmez. Kaydınızı sildirirseniz ve yeniden başka üniversiteye başlarsanız mezun olduktan 2 yıl sonra aldığınız kadarı üzerinden ödeme yapmaya başlarsınız ay ay.

 42. Merhaba yardımcı olursanız çok sevinirim üniversite birinci sınıfım ve kredi alıyorum fakat üniversiteme devam etmedim ve Yyks ye başvuru yapıp sınavlara yeniden hazırlanmaya başladım muhtemelen sınıfta kalıcam kredim sınıfta kaldığımda ne zaman kesilir ve ben üniversiteden Kaydımı sildireceğim için de sınıfta kaldığım için de kredimi ödemeye ne zaman başlarım

 43. merhaba.ben 2018 de hazirlikla beraber 5 yillik universiteye basladim ve ilk senemde burs cikti aldim ama hazirlikta basarisiz oldum ve 2019 ekimde universiteden kaydimi sildirdim. bu sene tekrar yks ye girip yeni bir universite kazandigimda kredi alma hakkim olur mu cevaplayabilirseniz cok sevinirim. simdiden tesekkurler

 44. Merhaba, ben önlisans mezunuyum ve dgs ile geçiş yaparak lisans bölümüne başladım. Önlisans da iki sene kredi aldım ödemesi 2 ay sonra başlıyor fakat öğrenci olduğum için erteleme şansım var mı var ise ne kadar süre erteleyebilirim? Teşekkür ederim.

 45. Buse hanım merhaba, mezun olduktan 2 yıl sonra geri ödemeler başlıyor. Eğer kaydınızı tamamen sildirip yeniden bir üniversite okumayacaksanız 4-5 yıl sonra geri ödemesi başlar.

 46. merhaba ben ege üniversitesi türk dili ve edebiyatı oğrencisiyim ve 1. sınıfım öğrenim kredisi alıyorum ama temmuz ayının sonuna doğru hem kredimi iptal etmek hem de üniversiteden kaydımı sildirmek istiyorum 9 ay boyunca aldığım krediyi ne zaman öderim

 47. merhaba, ben Pamukkale üniversitesinde 1 yıl okudum ve bu esnada kredi alıyordum. O okulda okurken yeniden sınava girdim başka üniversite kazandım yeni bir bölüme birinci sınıftan başladım,bu arada kredim kesilmedi ve 3 yıldır bu okuldayım ama bıraktığım okulda da 1 yıl kredi aldığım için 4 yıldır kredi almış oluyorum, bu yıl sonu kesilir mi seneye devam eder mi?

 48. Yönetmelikte bu şekilde. Bu konuda yapabileceğiniz bir şey yok. Başarılar diliyorum.

 49. Hocam ben lisanstan önlisansa geçiş yaptım 1 yıl lisansta okudum 2. Yıl önlisans bi bölüme geçiş yaptım sadece bu sene burs alacakmışım 2. Sene alamazmışım neden acaba sonuçta daha mezun olmadım

 50. Hocam merhaba KYK öğrenim kredisi iptaline başvurduktan ne kadar süre sonra bursu kesilir ? E devletten yaptım.

 51. Hocam yazmayı unutmuşum, önlisans programında iken kredi alıyordum, geçen sene kesildi. Lisansa geçiş yaparsam devam edecek miyim kredi almaya?

 52. Ben önlisans öğrencisiyim burs alıyorum ama DGS ile lisans yapmayi düşünüyorum lisansa gectigimde bursun iptal olurmu

 53. kredi alıyorum okulu bırakıp açıkta devam etmek zorundayım kykyı iptal edersem ödemeyi erteleme sansım varmı yoksa hemen ödemeye baslıyormuyum

 54. Gizem hanım bu geçişi KYK’ya bildirirseniz kesilmez. 4441961’i arayarak bilgi alın lütfen.

 55. Merhaba, ben erasmus programı ile İspanya’dayım şu an ve okulu çok beğendiğim için son seneyi de burada tamamlamak istiyorum çünkü yüksek lisansi da yurt dışında düşünüyordum. Kykdan da burs almaktayım bu arada. Şu an bursum devam etmekte, Son sene yurt dışına geçiş yaparsam bursum kesilir mi?

 56. Nur hanım merhaba, bu durumda en fazla 2 yıl öğrenim kredisi alabilirsiniz. Bu durumu KYK’ya bildirseniz de bildirmeseniz de en fazla 2 yıl alabilirsiniz.

 57. Merhaba hocam ben 5 yıllık öğrenim kredisine imza attım fakat yatay geçiş ile okuduğum üniversitenin 2 yıllık uzaktan eğitim bölümüne geçtim bu durumda KYK kredim kesilir mi? Bildirmek gerekir mi? Acilen cevaplarsanız sevinirim.Üniversite olarak aynı bölüm

 58. Hocam sadece ekim ayında başvurular alınıyor. Ekim ayında başvuru yaparsanız alabilirsiniz.

 59. Merhaba hocam universite 1. Siniftayim bana kredi çıktı ilk başta alamak istemedim sonra ihtiyacim oldu bu krediyi ikinci dönem tekrar alma hakkina sahipmiyiz cevaplarsaniz seviniriz hocam

 60. Hocam merhabalar, çok merak ettiğim bir soru sormak istiyorum cevaplarsanız çok sevinirim. Şimdi ben iki yıllık üniversite okuyorum son senemdeyim ancak notlarım kötü olduğu için okulu uzatmam gerekiyor. Şimdi ben okulu bıraksam, bu sene sınava girip 2 yıllık bir bölüm daha tuttursam devlet bana 2 yıl daha kredi verir mi? Yani toplamda 4 yıl kredi almış oluyorum 2 yılını aldım 2 yılınıda herhangi bir önlisans bölümüne girsem alabilir miyim?

 61. Mehmet bey merhaba, bir üniversite programından mezun olduysanız ve bu süreçte burs/kredi aldıysanız 2.üniversitenizde burs/kredi alamıyorsunuz.

 62. Mehabalar şu an önlisanstan bir bölüm okumaktayım öğrenim kredisi alıyorum şu an ve bu sene tekrarda sınava gircem 4 yıllık herhangi bir lisasn bölümü için çoğu kişi 2 yıl faha kredi alabileceğimi söylediller ben sadece 2 yıl dahamı kredi alabilirim yoksa başvurup dilekçe yazıp 4 yıl daha kredi alabilirmiyim

 63. 2 senelik bölüm okuyorum ama okulum 1 sene uzadı kredimi uzatabilir miyim 1 sene

 64. Merhaba hocam ben kyk bursu alıyorum ama okulu bırakmayı düşünüyorum eğer bırakırsam aldığım bursu geri ödemem gerekirmi

 65. Ben bir soru sormak istiyorum vgm burs başvurusunda bulunmuştum. Mavi kartlı öğrenciyim özel üniversitede burssuz okuyorum burs başvurusu yaptığımda babam işsizdi (2ay kadar) yeni girdi sizce bana vgm burs çıkma ihtimali var mı?

 66. Harun bey merhaba, uzayan yılda öğrenim kredisi alamazsınız maalesef. Daha önce hiç almamış olmanız bile bu durumu değiştirmez.

 67. merhaba, ben universite son sinif öğrencisiyim 4 yildir hiç kredi almadim 4. yilimda dahil olmak üzere fakat okulum 1 sene uzadı şimdi 4 yildir kredi almayan ben uzattığım 5. senemde kredi alabilir miyim?

 68. Özgür bey merhaba,

  Sorunuzu yanlış anlamışım. Devamsızlıktan kalırsanız bursunuz kesilir ancak öğrenim krediniz kesilmez. Ancak önemle belirtmek gerekir ki pasif durumuna düşerseniz öğrenim krediniz de kesilir.

 69. Hocam emin misiniz kesileceğine?
  Çoğu kişi burs kesilir fakat kredi kesilmez devamsızlıktan kalırsan diyorlar?
  Sonuçta devamsızlıktan kalınca pasif öğrenci durumuna düşmüyorum

 70. Hazırlık sınıfında devamsızlıktan kalırsam kyk kredim kesilir mi?
  Kykyı arayıp sorduğumda pasif öğrenci olarak düşersen sisteme kesilir dedi bu doğru mudur?
  Benim bildiğim pasif öğrenci ders kaydı yapılmazsa oluyor

 71. Kyk kredisi için taahhütname imzaladım dün gece iptal için son gündü ve iptal edemedim henüz hiç para almadım e-devlet üzerinden kredi ipatli yapsam borç ödemem gerekir mi bu konuda bir bilginiz var mı cevabınız için şimdiden teşekkür ederim ☺

 72. Elifnur hanım merhaba.

  Bilgilerinizi göremediğim için net bir şey söyleyemiyorum. Bu yüzden KYK Destek Hattını aramanız gerek.

 73. Merhaba ben bu sene içinde üniversite değişikliği yaptım bunu e devlette biraz geç onayladım ve bursum geçen ay yatmadı bu ay ise sadece bi aylık yattı yaşanılan aksaklıkta toplu olarak yatmaz mıydı

 74. Yasir bey merhaba,

  KYK burs/kredi başvuruları ekim ayında başlıyor. Ekim ayını beklemeniz gerekmekte. Ancak KYK’ya dilekçe vererek de açtırabilirsiniz sanırım. İptal ettirdiğiniz KYK kredisi dilekçe ile yeniden aktif hale getirilebiliyor.

 75. Özgür merhaba, KYK yönetmeliğine göre lisans okurken kredi alan bir öğrenci tekrar bir lisans bölümü okursa burs/kredi alamaz. Tekrar üniversiteye hazırlanmak istiyorsanız kredi dondurma/aktarma işlemleri var bunun için 4441961 no’lu telefonu arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

 76. Merhaba hocam
  Üniversite hazırlık sınıfındayım kyk kredisi alıyorum hazırlık sınıfını erkenden bitirip 1.sınıfa kaydımı yaptıracağım fakat 1.sınıfa gitmeyeceğim devamsızlıktan kalacağım. Tekrardan üniversite için hazırlanmak istiyorum kazandığım zaman 3 yıl kredi alabilir miyim/almaya devam edebilir miyim?

 77. Merhaba ben 2.Sınıf öğrencisiyim geçen sene kredi aldım yazın iptal ettirdim maddi durum değişikliği oldu bu sene tekrar başvuru yaptım burs çıkma ihtimali varmı sizce

 78. Kredi alan öğrenciler burs başvurusu yapamaz. Abinizle ilgili durumun değerlendirmesini KYK yapar size çıkar ve çıkmaz demek doğru olmaz. Kredinizi iptal edip tekrar burs/krediye başvuru yapabilirsiniz.

 79. Çiğdem hanım merhaba, 5 yıl alırsınız bir problem olmaz. Yine de 444 19 61’i arayarak sorgulama ekranından kaç yıl alacağınızı öğrenebilirsiniz.

 80. Geçen yılın kredilerini toplu alamazsınız. Bu yıl ay ay ödeme alırsınız. Aladığınız yılın paralarını geri ödemezsiniz. Ona göre hesaplarlar.

 81. Merhaba. İlk senemde kredi aldım. 2. senemde iptal ettirdim. 3. yılımda tekrar başvurdum. Almadığım bir yılın kredisini toplu olarak alıcak mıyım? Tekrar almaya başladığımda ne kadar alıcam?

 82. Hocam meraba ben 4 yıllık bölüm kazandım ilk senemde başarısız oldum bursum krediye çevrildi 3 senemde tekrar sınava girip 2 yıllık bölüm istiyorum aynı üniversite de ama ilk bölümden kaydımı silmek istiyorum eğer kaydımı silip 2 yıllık bölüm okursam kredi almaya devam eder miyim

 83. merhaba ;ben 5 yillk ilahyiyat okuyorum kyk burs basvurusunda bulundugumda oğrenim yila 4 yazdim.
  Şuan burs aliyirum ogrenim yila 4yil yazdigim icin son yil burs alamiyacagim acaba bunun icin dilekce (ogrenim yilimin 5 olduguna dair bi dilekce )yollasam son sinifta da burs alabikir miyim?

 84. Ben 3.sınıf öğrencisiyim. İlk defa öğrenim kredisi alacağım. taahhütname de 19.800 yazıyor. 3. ve 4. sınıf için bu para fazla değil mi? yoksa ilk iki yılımın parasını da mı bana verecekler? normalde orda son iki yılın parası yazması gerekmiyor muydu?

 85. Merhaba ben 2 yıllık kazandım geçen sene kayıt yaptım ama gelemedim bu sene geldim bana kredi çıktı ama 1 senelik seneye tekrar başvuru yapabilir miyim?

 86. Merhaba iyi günler. Şu an 1. sınıftayım kredi çıktı. Şimdi kredi alsam seneye tekrardan burs başvurusunda bulunabilir miyim?
  Abşm 4. sınıfta ve burs alıyor çünkü. Seneye mezun olacak ve burs almayacak. Bu burs çıkmasında bir etken midir?

 87. Merhaba ben son sene dördüncü sınıf öğrencisiyim daha önce kredi veya burs almadım bu sene almak istiyorum taahhütname de 19.800 gibi bir rakam yazıyor ödenecek tutar da acaba ben ne kadar alıcam bir yıl için çok fazla değil mi?

 88. Merhaba ben şu an 2.üniversite okuyorum örgün ilk üniversitem aöf lisanstı. Ama benim burs basvurum değerlendirilmeye alinmamis bile.Zaten aöf okurken ne burs ne kredi aldım üstelik 900 tl harç parası ödedim.Bunda bi yanlışlık olabilr mi? Bir de vgm bursu çıkma ihtimali var mı?

 89. 2 yıllık bölüm okuyorum ilk sene kayıt yaptırıp gitmedim 2. Sene okula başladım burs başvurusu yaptım kredi çıktı fakat 6600 tl yazıyor ben 2. Sınıf gözüküyorum diye seneye kredi kesilcekmi yada kaç yıl alma şansım var seneye alamiycakmıyım kredi

 90. Çalışmanız süreyi değiştirmez Erdoğan bey. KYK kredi ödemeleri mezun olduktan 2 yıl sonra başlıyor.

 91. Murat bey merhaba. Kullandığınızdan ufak bir miktar fazla ödersiniz. Ödemesi ay ay oluyor. Mezun olduktan 2 yıl sonra ödemesi başlıyor ancak isterseniz erken de ödeyebilirsiniz.

 92. merhaba ben 4 yıllık üniversitede okuyorum.1.sınıftayım.kredi alırsam 2-3 ay sonra memur olma durumum var.bunun ödemesi nasıl olur?kullandığım kredi kadarmı öderim?şu anda kredi çıkmış durumda henüz onaylamadım.bilgi verirseniz sevinirim.

 93. Merhaba, ben hacettepe üniversitesi tıbbi laboratuvar teknikleri bölümündeyim ve isteğe bağlı hazırlık okuyorum. Yani bölümümden mezun olmam 3 yıl sürecek. Kykdan kredi çıktı merak ettiğim şey bana bu kredi 2 yıl mı yatacak 3 yıl mı? Cevap verirseniz çok mutlu olurum gerçekten

 94. Merhabalar. 1 yıl kredi aldıktan sonra iptal ettiririmsem sadece 1 yıllık krediyimi öderim. Ve bi sorum daha var krediyi iptal ettirdikten sonra yaz aylarında bir yerlerde çalışırsam kredi borcumun ödemesi başlar mı yoksa yine eğitim süremin bitiminden 2 yıl sonramı başlar????

 95. Merhaba,Benim öğrenmek istediğim önlisansın ilk senesi kredi çıktı fakat almadım, ama ikinci senesi kredi almak istediğim başvurdum
  İlk sene almadığım için ikinci sene kredi verirler mi çıkar mı

 96. Ali bey merhaba, ara verdiyseniz problem oluyor. 444 19 61’i arayarak bilgi alın. (KYK destek hattı)

 97. Merhaba ben 2017 de 2 yillik bolume kayit oldum yaklasik 15 ay kredi aldim. Ve bu sene kayit dondurup 4 yillik bölüme geçtim kredimim devam etmesi icin ne yapmam lazım nakil başvurusu yaptım saçma sapan seyler yaziyordu önceden aldığınız için veremiyoruz gibi lütfen acil beni bilgilendirebilir misiniz?

 98. Merhaba açıköğretim önlisans mezunuyum. Bu sene de örgün bir önlisans programına başladım. Öğrenim kredisi alabilir miyim ?

 99. Furkan bey merhaba, muhtemelen bu yıl kasım ayı sonunda veya aralık ayı başında 2 aylık ödeme yapılacak sonrasında her ay TC kimlik numaranızın son hanesine göre belirlenen günlerde ödeme almaya devam edeceksiniz.

 100. Merhaba iyi günler internetten okuduğum bilgilere göre bu yıl ki ödemeler 2020 ocak ayında yapılmaya başlanılcakmış diye okudum peki sizin herhangi bi fikriniz var mı kyk dan pek bilgi alamadım bu konuda ocak ayında yatırırlarsa 4 aylık biraz fazla olmaz mı

 101. Birinci univeristede ikinci senedinde ogrenim kredisi alirsam ben başka bir univeriste okursam yine kredi cikarmi

 102. Ahmet bey merhaba,

  ÖSYM, KYK arasında bir kopukluk söz konusu oluyor bilgi paylaşımı konusunda. Hal böyle olunca krediniz erken kesilmiş. Normalde 1 yıl daha alabilirdiniz. Durumu CİMER’e yazabilirseniz bu kanalla bir sonuç elde edebilirsiniz.

 103. Kaydınızı yaptırıp gitmezseniz yatmaya devam eder Buse hanım. Ders kaydı yaptırmazsanız problem olur.

 104. Merhaba ben iki sene hazırlıkta kaldım ilk sene burs alıyordum geçen sene krediye döndü şu an okula gitmiyorum kredim yatmaya devam eder mi 3 sene daha

 105. Merhaba.Ben 2015 yılında 4 yıllık bir bölüm kazanıp ilk yılımda öğrenim kredisi aldım. 1 yıl okuduktan sonra yatay geçiş ile aynı bölüme farklı bir üniversitede devam ettim fakat geçiş yaptığım okulda hazırlık vardı.Geçiş yaptıktan sonra 1 yıl hazırlık okuyup daha sonra kaldığım yerden yani 2. sınıftan devam ettim.Böyle olunca okul 1 yıl doğal olarak uzadı 4 yıllık okulum geçiş yaptığım için 5 yıl oldu.Durum böyle iken 2019 Haziran da kredim kesildi ama ben 2019 Haziranda 3. sınıfı bitirdim son sınıf değildim.Şimdi yeni öğretim yılına başladım ama kredim yok ben 1 yıl daha kredi alabilir miyim acaba ? bilgilendirebilirseniz sevinirim.(Geçiş yaptıktan sonra e devletten yada herhangi bir yerden okul değiştirdiğime dair kurumu bilgilendirmedim.)

 106. Burak bey merhaba, daha önce kredi aldığınız için bir sonraki benzer eğitim döneminde burs/kredi alamazsınız.

 107. Hilal hanım merhaba, burs geri ödemesizdir. Kaydınızı sildirirseniz geri ödemezsiniz.

 108. Merhaba iyi günler ben kaydımı sildirmek istiyorum lisans öğrencisiyim ama burs alıyordum eğer kaydımı sildirirsem aldığım bursları geri mi ödemem gerek yoksa sadece burs mu kesilir lütfen acil

 109. Merhaba lisansta kredi almıştım. Önlisansa kayıt yaptırdım bu yıl. Kredi veya burs alabilir miyim ?

 110. Merhaba ben geçen sene isteğe bağlı hazırlık okudum ama başarısız oldum 4. Sınıf tada kredim devam edermi teşekkürler

 111. Fatih bey merhaba, şu anki bölümünüz kaç yıllıksa daha önce aldığınız krediden düşer ancak o kadar kredi alabilirsiniz. Örneğin 4 yıllık bölüm kazandınız daha önce 2 yıl aldınız kredi. Bundan sonra en fazla 2 yıl daha kredi alabilirsiniz.

 112. Merhabalar ben 4 yıllık bir bölümde hazırlıktaydım ve öğrenim kredisi aldım 2. dönem b kurunda kaldım ve sonra okula gitmedim sonra gelecek dönem de kayıt yenilemedim, yenilemediğim halde kredim yatmaya devam etti daha sonra sınava hazırlandım falan bu yıl 4 yıllık bir bölüm kazandım ekimde kredim kesildi tekrar alabilir miyim acaba

 113. Habip merhaba, daha önce burs/kredi aldığın için maalesef burs/kredi alamazsın. Yüksek lisans yaparsanız tekrar başvuru yapabilirsiniz ancak.

 114. Admin merhaba lütfen yardımcı olun ben 2015 te 2 yıllık bi bolum kazandım o zaman burs çıkmıştı 1 yıl burs aldım sonraki yıl krediye dondu alttan derslerden dolayı sonra okulu bıraktım bitiremeden bu yıl ise tekrar yeni bi 2 yıllık bölüme kayıt yaptırdım kredi yada burs alma imkânım var mi Kyk dan önceki bolumumde 1 yıl burs 1 yıl kredi almıştım sonra ordan kaydımı sildirdim şuan yeni bi bolum kazandım 2 yıllık acaba kredi alma şansım var mı lütfen yardımcı olun hic bi yerde bi bilgi bulamadım doğru dürüst lütfen?

 115. Merhaba. Ben bir sene boyunca burs aldım ikinci sene krediye dönüştü okul bittikten sonra geri öderken iki senelik mi borç odeyecegim yoksa sadece ikinci senenin borcunu mu odeyecegim çünkü birinci sene burs alıyordum

 116. Merhabalar ben gecen sene öğrenim kredisi almaya başladım dönem sonu kaydımı sildirdim fakat hala ödeme alıyorum , krediyi kestirmek için neler yapmam gerekir ? Şimdiden teşekkürler .

 117. Merhaba ben 2 yıllık bi üniversite okuyorum ben ilk sene ihtiyaç duymadığım için burs veya krediye hiç başvuruda bulunmadım ama bu yıl ihtiyaç duyuyorum 1 yıllık da olsa üniversite kredisi alabilirmiyim 2. Sene yani cevaplarsanı çok sevinirim ona göre başvuru yapıcam.

 118. Merhabalar hocam ben lisans 1. Sinif öğrenciyim.
  Kyk kredisine başvurup 1yil krediyi aldıktan sonra okuldan kaydımı sildirip başka lisans bölümüne kayıt yaptırsam. Kyk kredisine başvurup tekrar ve kaç yıl alabilirim

 119. Merhaba onlisans 2. Sinif okuyorum birinci sinifta guz donemi tamamiule okudum. Bahar döneminde ders kaydı yaptım ama gitmedim derslerden kaldım hepsinden. 2. Senemde de şu an derslere kayıt yaptım ama gitmeyi düşünmüyorum. Kredi alıyorum ders kaydı yapıp gitmemizlik yaparsam kesilir mi?
  Ayrıca ben2 yıl onlisans tan kredi alsam sonra lisans bir bolun okumaya başlarsam 4 yıl boyunca kredi veya burs alabilir miyim yoksa sadece iki yıl daha mi alabilirim? Teşekkürler simdiden:)

 120. Lisans okuyorum 1. Sınıfta burs/kredi almadım 2. Sınıftan itibaren burs aldım. 3 yıl burs aldım ama 4. Sınıfta kanser hastalığından dolayı kayıt dondurduğum için okumadım ama bursum yattı. Şimdi ise bursum kesildi. 1 yıl daha okumam gerekiyor kredi alabilir miyim aceba

 121. Merhaba isteğe bağlı hazırlıkta başarısız olursam da 5 yıl öğrenim kredisi alabilecek miyim yoksa başarısız olursam 4. Sınıfta alamayacak mıyım

 122. ADMĪNCĪM MERHABA. BENİM İLK SENEM ŪNIEVERSITEDE DAHA KREDI BASVURULARI BASLAMADI. BABAMIN USTUNE IKI EV VAR BIRI IPOTEKLİ. ACABA KREDĪ ÇIKMASINA ENGEL OLUR MU ?

 123. Merhaba isteğe bağlı hazırlıkta başarısız olursam da 5 yıl boyunca öğrenim kredisi alabilecek miyim yoksa başarısız olursam 4. Sınıfta alamayacak mıyım

 124. 2 yıl önlisans bölümüne gittim ve kyk kredi aldım mezun olmadan sildirdim kaydımı şimdi tekrar bi önlisans bölümüne gidicem tekrar başvurabilir miyim ?

 125. Merhaba Ben hazırlıkla 5 yıl okuyacağım ama isteğe bağlı hazırlık 5 yıl da kredi alabilecek miyim

 126. Merhaba. Ben önlisans 2. Sınıf öğrencisiyim. 1. Sınıfta krediye başvuru yapmadım bu son sene başvuru yapsam kredi alabilir miyim?

 127. Merhaba ben 4 yillik fakultede okuyodum sonra ara verdim dondurdum kaydimi gitmedim 2 yil kredi aldim bu sene önlisans bolumu ne gidicem kaydimi yaptım e devletten bakinca 2020 nin haziran ayina kadar yani 1 yil alma surem var acaba alabilme ihtimalim varmi 4 yillikdan 2 yilliga gectim diye eger yoksa neden e devlette 2020 nin haziranina kadar devam edicek yazio

 128. Furkan bey merhaba. Hayır engel değil KYK öğrenim kredisi alabilirsiniz. Başvurular ekim ayında başlayacak.

 129. 2018 lisans mezunuyum .2019 da yüksek lisans kaydı yaptırdım . Bir yıl ara verdim . Yüksek lisans burs çıkma hakkım var mı ?

 130. Merhaba. ilk üniversitem elektronörofizyoloji ve kyk kredisi almadım.
  2. üniversitem laborant ve veteriner sağlık bölümünü bitirdim ve kyk kredisi almadım.

  laborant ve veteriner sağlık bölümünden dgs ile veterinerlik bölümüne geçeceğim bu sene. 5 yıl boyunca kyk kredisi alabilir miyim?

  2 tane üniversite okumuş olmam kyk kredisi almama engel mi ? teşekkürler

 131. Üniversiteye girdiğim ilk denen burs alıyordum sınıfım hazırlıktı başarısızlıktan dolayı burs krediye döndü ikinci sene sonunda başka bölüme geçtim 2 sene başarısızlıktan dolayı ve bölüm değiştirmemden dolayı kredi kesilir mi

 132. Furkan bey merhaba.

  Faiz değil aslında Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) Siz 1.yıl iptal ettirirseniz 1 yıllık ÜFE alınarak hesaplanır aldığınız kredi ve mezun olduktan sonra 2.yıl sonundan itibaren başlayarak ödemeye başlarsınız.

 133. Unibilgi hocam krediyi iptal ettirdikten sonra üniversiteden kaydı sildirip yeni üniye başlasam da geçerli bir durum değil mi bu dediğiniz ? Hocam faiz durumu hakkında da sorum var , 4 yıllık faiz uygulanarak mı ödüyeceğim yoksa (şuan 2. sınıfa geçtim) ilk yılda iptal ettiğim için 1 yıllık faizle mi yoksa 4 yıllık faizle mi ödeyeceğim ?
  Örneğin 6000 TL aldım bir yılda ve iptal ettirdim : 1 yıllık faizle 6800 lira geri ödeme oluyor.
  6000 TL aldım bir yılda ve iptal ettirdim : 4 yıllık faizle 9300 lira geri ödeme oluyor.

 134. Şu anki üniversitenizin normal eğitim süresi 4 yılsa kredi aldığınız tarihten itibaren 6.yılın sonunda kredi ödemeniz başlıyor. Yani mezun olduktan 2 yıl sonra.

 135. Merhabalar ben kyk öğrenim kredimi bu ay içerisinde iptal ettiricem. Üniversitem 4 yıllık mühendislik bölümü ama seneye eski üniversitemden kaydımı aldırıp başka üniversiteye geçersem yani 2020 de , iptal ettirdiğim kredi borcunu ne zaman ödemeye başlarım ? Erteleme şansım vs. olur mu ? Bu arada gidiceğim diğer üniversitenin de öğrenim süresi 4 yıllık.

 136. merhab ben 2018 2019 tarihinde üniversiteye kayıt oldum ama üniversiteye gitmedim ve kyk burs başvurusu yapmamıştım bu yıl inşallah ders kaydımı yapıp başlayacağım kyk bursuna başvurabilirmiyim lütfen cevap verin

 137. Arda bey merhaba, evet böyle bir işlem yapmanız mümkün. Bu yıl iptal ettirip seneye ekim ayında başvuru yapabilirsiniz. Çıkmama gibi bir durum yok sadece daha önce ne kadar aldıysanız onlar normal eğitim döneminden düşüyor.

  Örneğin 2 yıl öğrenim kredisi aldınız ve iptal ettirdiniz. Sonrasında yeni üniversiteye kayıt olduktan sonra üniversiteniz 4 yıllıksa en fazla 2 yıl daha öğrenim kredisi alabiliyorsunuz. Başarılar.

 138. Hocam öncelikle merhaba öğrenim kredisi alıyorum ve bölümümden memnun değilim.

  Krediyi iptal ettirip, seneye tekrar sınava girip başka bir bölüm kazanırsam tekrar kredi alma şansım var mı?

 139. ben kredi icin basvuru yapicaktim ama ilk gittigim sene kampus uzakta oldugu icin 1 sene ara verdim ve kaydimi sildirdim ve diger sene ayni okulun ana binasina kaydimi yaptirdim ama mecburiyetten 1 sene daha ara verdim kredi alma sansim var mi acaba

 140. Merhaba ben lisans ikinci sınıf öğrencisiyim. Üniversite sınavına tekrar girdim ve önlisans bir bölüm daha yazdım kendi üniversitemden. İkisini aynı anda okuyacağım. Lisans öğrencisi olduğum için burs alıyorum zaten. Şu an ikinci üniversiteyide okursan tekrar burs başvurusunda bulunabilir miyim? Yanıtlarsanız çok sevinirim. Hayırlı günler.

 141. Defne hanım merhaba.

  Üniversitede en fazla okuduğunuz bölümün normal süresi kadar kredi alabilirsiniz. Örneğin hazırlık + 4 yıllık bir bölümde okuduysanız ve hazırlık okuduysanız en fazla 5 yıl; hazırlığı atladıysanız da en fazla 4 yıl kredi alabilirsiniz. Siz şu an 1 yıl aldınız zaten. Bundan sonraki süreçte okulunuzu veya bölümünüzü değiştirirseniz en fazla 3 yıl daha öğrenim kredisi alabilirsiniz.

  Öğrenim kredisi herkese çıktığı için başarısızlık durumunda kesilme olmuyor. Bu yüzden okulunuzu dondursanız veya ders kaydı yapmazsanız krediniz kesilir. Yeniden üniversite okumaya başladığınızda başvuru yaparsanız yeniden kredi almaya devam edersiniz. Maddi durumunuzdaki değişikliği burs/kredi başvurusu yaparken belirtirsiniz çıkıp çıkmayacağı KYK yönetiminin inisiyatifinde. Umarım çıkar. Burs çıkmasa da yukarda belirttiğim gibi öğrenim kredisi mutlaka çıkar.

  Başarılar.

 142. ben bu yıl bir lisans programında hazırlık okudum. kredi aldım halada almaktayım. Okulu dondurucam yada bırakıcam ve bu sene memleketime dönüp evde yks’ye tekrar hazırlanacağım başka bir bölüm ve üniversite için. bu durumda krediyi iptal yada dondurma işleminden hangisini yapmalıyım? ve seneye başka bir üniye gittiğimde yeniden kredi alabilir miyim? bu sene geçen sene aldığım 1 yıllık krediyi ödersem, seneye gideceğim yeni üniversitede kredi yada burs çıkar mı? benim endişem ve merakım şu: 1 yıl kredi aldım, sonraki 1 yıl boş kaldığımda (üniversite ve kredi olmadan), seneye başka bir üniversiteye gittiğimde yine kredi alabilir miyim? borcumun ödenmesi istenir mi? eski okulumu dondurmalı mıyım, yoksa ders kaydı yapmamaktan ve devamsızlıktan kalarak başarısız mı düşmeliyim. seneye kredi alabilmek için ne yapmalıyım. Ayrıca şuanki maddi durumumuzdaki değişiklikten dolayı seneye burs çıkar mı?

 143. Tuğba hanım merhaba. Lisansta burs aldıysanız bundan sonra yalnızca yüksek lisans ve doktora okursanız burs alabilirsiniz. Tekrar önlisans veya lisans okursanız burs alamazsınız.

 144. Merhaba benim bir sorum olacaktı. Burs alıyordum son senemin 2. dönemi erasmus yaptığım için okulum uzadı. Aynı zamanda önlisans öğrencisiyim nakil işlemi ile burs devam etme olasılık var mı?

 145. Okuduğunuz bölüm 4 yıllıksa en fazla 4 yıl alabiliyorsunuz. Maalesef yapacak bir şey yok Esra hanım.

 146. Merhaba ben dgs ile üniversite kazandım kredi uyuşmazlığı yüzünden 3. Sınıftan başlamam gerekirken 2. Sınıftan başladım toplamda 4 yıl kredi aldım. Şuan 4. Sınıfa geçtim ama kredim kesildi. Dilekçe yollasam 1 yıl daha kredim devam edebilir mi?

 147. Aynı anda hem lisans hem önlisans bölüm okuyamazsınız. Aynı anda sadece AÖF okuyabilirsiniz. Eğer onu kastediyorsanız aöf bölümdeki başarısızlığınız burs/kredi durumunu etkilemez.

 148. şimdi ben lisans 3.sınıf öğrencisiyim yksye girdim ve 2.bir bölüm olarak 2 yıllık bir bölüm daha okumak istiyorum aldığım kredi kesilirmi?
  lisans bölümünde başarılı olup önlisansta başarısız olursam kredi kesilirmi?

 149. Muhammed bey merhaba, ailenizin maddi durumu, ev-araba-arsa gibi taşınır/taşınmaz mallara sahip oluşunuz, kardeş sayınız… gibi birçok kriter var. Bunlar arasında elbette sıralama da önemli. Umarım başarınız ödüllendirilir hem yurt hem de burs çıkar. Başarılar.

 150. merhabalar kyk için baktıkları şeyler nelerdir türkiye 3126 sıralamam sıralamaya mı bakıyorlar ailenin durumundan sonra

 151. Merhabalar 2014 yılında bi önlisans bölümüne başladım fakat okul uzadı bıraktım bu süre boyunca geri ödemeli kredi aldım
  Bu yıl üniversite sınavına hazırlandım herhangi bir bölüme yerleşirsem tekrar kredi alabilir miyim

 152. Erkan bey merhaba, üniversiteyi bırakırsanız bursunuz kesilir. Tekrar çıkması da çok zor. Üniversite değiştirmekte kararlıysanız “burs dondurma” işlemi yapmalısınız. KYK’yı arayarak bilgi almanızı tavsiye ediyorum. Bursunuzu dondurmadan üniversite değiştirirseniz problem çıkacaktır. Bursunuzu dondurduktan sonra yeni üniversiteye kayıttan sonra dondurduğunuz bursu tekrar aktif ederek bu sorunu aşabilirsiniz.

 153. Merhaba ben üniversite 2. Sınıfım zaten ilk yıl ne kredi nede burs aldım 2.sene burs alıyorum. Başka üniversite için hazırlanacam onun için üniversiteyi bırakacam başka üniversiteye geçtikten sonra kredi yada burs alabilirmiyim??

 154. kesilmesi normal Feyza hanım. 1.sınıfta almaya başladıysanız en fazla 4 yıl alabilirsiniz.

 155. Ben ilahiyat 4 sınıf ogrencısı yım 1 yılda hazırlık okudum fakat hazırlıkta kredi almadım 1 sınıfta almaya basladım daha 1 yılım var fakat kredim kesildi Ogrencıyım suan aktif ne yapabilirim

 156. Merhaba ben 2 yıl üst üste hazırlık sınıfında kaldım bu sene yks sınavına girdim bolumu mu değiştireceğim hala kredi alacakmiyim acaba.

 157. Peşinat vermeniz gerekmiyor. Mezun olduktan 2 yıl sonra taksitler halinde ödeyebiliyorsunuz.

 158. Yani öğrenim kredisi için özel okulun ücreti önemli değil herkese çıkıyor öyle değil mi? %50 burslu olsan da? Bir de bunun geri ödemesi okul bittikten 2 yıl sonra başlıyor ya taksit taksit mi ödeniyor yoksa toplu şekilde mi? Ve öğrenim kredisine başvuracaksak okula kayıt yaptırırken peşinat vermeye gerek var mı?

 159. Özel üniversitelerde okuyanlar da kyk burs ve kredisine başvurabilir. KYK bursu çıkma olasılığı çok zor (%100 burslu kazanmadığınız sürece) Ancak KYK öğrenim kredisi isterseniz başvuran herkese çıkıyor. Burs / Kredi başvuruları ekim ayında başlıyor.

 160. Peki bu krediye ne zaman başvurulması gerekiyor? Okula kayıt yaptırırken mi yaptırmadan önce mi? Ve eğer %50 burslu kazandıysam okulu yine de başvurabiliyor muyum? Ve son soru. Eğer diş hekimliği gibi fiyatı yüksek bi okulu burssuz tutturduysam (Örneğin 70.000₺) yine burs çıkar mı?

 161. Merhaba, okulu dondurursanız krediniz iptal olur. Krediyi iptal ederseniz yeniden alabilirsiniz. KYK’nın sık sorulan sorular başlığındaki 22.soruya bakabilirsiniz. Başarılar.

 162. Şaduman merhaba, mezun olduktan sonra bursunuz kesilir. Arkadaşlarınız sizi yanlış bilgilendirmiş.

 163. Valse merhaba, önlisans öğrencileri en fazla 2 yıl öğrenim kredisi alabiliyor. Uzatma imkanı maalesef yok. 1 yıl lisansta ve 1 yıl da önlisanstayken kredi aldığınız için 3.yıl öğrenim kredisi alma hakkınız kalmıyor.

 164. Merhaba, benim her yerde cevabını aradığım ama bulamadığım bir sorum var. Ben lisans bölümü okurken öğrenim kredisi aldım fakat bölümü 1 yıl okuduktan sonra yks sınavına girip önlisans bölümü kazandım. Bölüm değiştirdiğime dair dilekçe vs gönderdim. Kredi konusunda arayıp sorduğumda “şu anki bölümümüz önlisans olduğu için 2 yıl kredi alma hakkınız var, lisansta 1 yıl kredi aldığınız için 1 yıl öğrenim kredisi alabilirsiniz” dediler. Uzatamaz mıyım diye kaç kere sormana rağmen hayır, olsa söylerdim zaten diye söylediler. Şu an önlisansın ilk yılı bitti ve kredim haziran ayı itibari ile kesildi. Ne yapmam gerekiyor? Krediye gerçekten ihtiyacım var, ailemin durumu olmadığı için yurt paramı ordan ödüyordum lakin kredim kesildi ve okul süresinde biriken bi çok borcum yüzünden bu haziran ayı yurt ücretini ödeyemedim bile. Nolur buna bi çare bulalım, o krediye gerçekten ihtiyacım var.

 165. Merhaba, ben 4 yıllık lisans öğrencisiyim. 2. Sınıfta devlet bursu almaya başladım. Üniversitem bu yıl bitti, burs süresi 4 yıl ya hani çoğu arkadaşım bursun 4 yılı dolduramadığı için devam eder diyor. Bursum kesilecek mi yoksa devam mı edecek?

 166. Merhabalar ben üniversite 1. Sınıfta okuyorum bu yıl 2. Dönem başarısız oldum genel not ortalamasının altında kaldım seneye de 2. Dönem okulu dondurmayı veya krediyi iptal etmeyi düşünüyorum eğer bunlardan birini yaparsam bir daha kredi alamaz mıyım? bir çok farklı görüş var bu konuda

 167. Onur bey merhaba. Normal şartlar altında hazırlık + 4 yıl burs almanız gerek. Kesintinin nedeni başarısızlık vb. durumlar olsa haziran ayında kesilmezdi. 1 yıl daha almanız gerekiyor. CİMER’e yazın ve 444 19 61 no’lu KYK iletişim hattını arayarak bilgi alalabilirsiniz.

 168. merhaba.ben hazırlık okudum bölümde de 3.sınıfım yeni bitti ama bursum kesildi muhtemelen 4 yıllık imzaladım 5 olması gerekirken.1 yıl uzatmak için hangi belgelerle nereye dilekçe yazmalıyım

 169. Ege bey merhaba, maalesef en fazla 5 yıl alabiliyorsunuz. Artık yıllarda öğrenim kredisi alamıyorsunuz. Başarılar.

 170. Merhaba Bilgisayar muhendisligi okuyorum normalde bu sene bitirmem gerekiyordu fakat okulum uzadi.
  Hazirlik da dahil 5 sene krediyi aldim seneye icin krediyi uzatma imkanim varmi acaba? Sanirim en fazla 5 yil oluyomus diye duydum.

 171. Buse hanım merhaba, maalesef üniversitelerde görevli memurların KYK ile ilgili bilgileri yok denecek kadar az. Üstelik yardımcı olmak isterlerken de yanlış bilgi vererek mağdur edebiliyorlar. 444 19 61 nolu telefonu arayarak bilgi alın. Bununla birlikte en garanti çözüm şimdilik CİMER’e bu sorunu iletmeniz. Sizi fakülteden kimin yönlendirdiğini belirtin CİMER’de. Ayrıca hazırlık sınıfında başarılı olduğunuzu bu yüzden erken bitirdiğinizi de ekleyin. Geçmiş olsun, umarım sorun çözülür.

 172. Merhaba ben hazırlığı erken bitirdim fakültemle iletişime geçtim ve bana bahar döneminde devam etmek istemiyorsan ders kaydı yapma bi sorun olmaz dediler ama şimdi hem kyk bursum krediye dönüştü hem de mezun olduktan sonra okul uzattığım için bir miktar para ödeyeceksin diyolar bu konuda ne yapabilirim

 173. Tunahan bey merhaba, üniversitenizde veya yurtta kalıyorsanız yurtta bir disiplin suçu işlediniz mi?
  444 19 61 numaralı telefondan KYK destek hattını arayarak bilgi alabilirsiniz.

 174. iyi günler hazırlık eğitimiyle beraber 5 yıllık bir lisans bölümünde okuyorum hazırlık aşamasında kredi almadım ve şuanda 3. sınıfım yani 3 yıldır kredi alıyorum fakat bu sene kredim kesildi nereye ulaşıp devam ettirebilirim bir mail adresi var mı acaba ?

 175. Defne hanım merhaba. Yüksek lisansa başlarsanız başvurmanız halinde KYK kredisi mutlaka çıkıyor ancak burs çıkar mı bilmiyorum.

 176. Lisanstan mezun olalı tam 2 sene oldu ve bu temmuzda KYK kredi borcu ödemem başlayacak.Bu 2 sene boyunca herhangi bir işte çalışmadım.Borcu erteletip bu eylülde yüksek lisansa başlarsam başvurmam durumunda KYK kredisi ya da burs çıkma ihtimali var mıdır?

 177. Esra hanım merhaba. Maalesef bahsettiğiniz şekilde işlem yapamazsınız. 4 yıllık lisans bölümü okuduktan sonra yeniden lisans bölümü okursanız burs veya kredi alamazsınız. Yeniden burs/kredi alabilmek için yüksek lisans yapmanız gerekmekte.

 178. Merhaba. Ben şu an 4 yıllık bir lisans bölümü okuyorum ve kredi alıyorum. Fakat bu lisans bölümünü okurken aynı zamanda 2. Üniversite kapsamında Açıköğretim bölümü okuyorum. Bu Açıköğretim bölümünden dgs ile geçiş yapmayı düşünüyorum. Dgs ile geçi yapmam sonucunda 4 yıllık lisansımda aldığım krediyi bi 2 yıl daha uzatma şansım var mı?

 179. İsteğe bağlı hazırlık okudum. Suan bölümüm de 4. Sinif olacağım. Taahhüt imzalarken 4 mü 5 mi olduğunu hatırlayamıyorum. Bazı yerlerde normal öğrenim süreci 4 senedir ve 4 seneden fazla ödeme yapılamaz yazıyor. Hazırlıkla beraber 5 sene kredi alınıyor mu?

 180. Her yıl değişiyor bazı yıllar ocak ayında toplu alınıyor bazı yıllarda da kasım ayında başlıyor.

 181. Ne zaman başvurulur diye sormadım kredinin ilk parasını ekim ayındaymı kasım ayında mı alacağız diye sordum

 182. Öncelikle iyi günler ben 2 yıllık lisans yüksekokul öğrencisiyim ve ilk senem kredi başvurusunda bulunmadım ama bazı sorunlardan dolayı bu krediye ihtiyacım var 2. Yılımda başvurabilirmiyim ? Bi bilgisi olan yardımcı olabilirmi lütfen..

 183. Merhaba benim 1. Yilim üniversite sınavına tekrar giricem ve kazanırsam kaydimi silicem krediyi ne zaman ödeyeceğim diğer bölümden mezun olduktan sonra mı?

 184. Başka önlisans bölümünü kazansanız dahi burs/kredi alamazsınız İrem hanım. Bundan sonra yüksek lisans veya doktora sürecinde alabilirsiniz.

 185. Serhat bey ben şuan okuduğum önlisans programından dolayı zaten kredi alıyorum başka bir önlisans bölümünü kazanıp kayıt yapmam durumunda ne olur

 186. Daha önce hiç almadıysanız krediye başvurun sıkıntısız bir şekilde alabilirsiniz.

 187. Merhaba, 2017’de Üniversite’ye yerleştim, o sene kredi başvurusu yaptım fakat onaylamadım. 2017 ve 2018’de 2 sene boyunca ders kaydı yapıp Üniversite’ye gitmedim. 2019’da önlisansta kredi başvuru yapıcam çıkar mı? Yani kredi hiç almadım bu yukarıdaki başarısız yıllar beni etkiliyor mu

 188. Merhaba şuan önlisans öğrencisiyim ve mezun olucam tyt ye yeniden girip besyo okumayı düşünüyorum ve şuanda öğrenim kredisi alıyorum e devlette öğrenim durumu lisans olarak belirtilmiş ve ben besyo kazanırsam eğer lisans yazdığı için kalan 2 yılı alabilir miyim?

 189. Merhaba ben Üniversite 2.sınıfım kaydımı sildirirsem öğrenim kredisini en geç ne zaman ödemeye başlarım

 190. Çağdaş bey merhaba. Maalesef bu konuda hakkında bilgim yok. 444 19 61 nolu KYK destek hattını arayarak bilgi alabilirsiniz.

 191. Merhaba ben 2 sene boyunca kredi aldım okula gitmediğim için pasif duruma düştüm kredim kesildi şimdi yeniden ders kaydı yaptım aktif durumdayım kredim tekrar yatar mı

 192. Üniversiteniz değiştikten sonra bu durumu KYK’ya bildirmeniz gerek. Detaylı bilgi için 444 19 61 no’lu telefonu arayabilirsiniz. (KYK destek hattı)

 193. Merhaba iyi günler ben şuan muhasebe bölümünde 2 yıllıktayım daha 1 sınıftayım ama şuan yksye tekrar girip 4 yıllık üniversite kazanmayı planlıyorum kredi için tekrar mı başvurmam lazım yoksa öğrenim gördüğüm süre boyunca kredim yatarmı? Teşekkürler :)

 194. Emine hanım merhaba. e-Devlet üzerinden KYK borç araması yaparak ödeme yapabilirsiniz.

 195. Merhaba ben 2015 yilinda ogrenim kredisi almaya basladim 2yil ogrenim kredjsi aldim 2yil dir okulu bitirdim ogrenim kredisini ödemek istiyorum nasil yapacagimi bilmiyorum kykyi aradim acmiyorlar faiz lenmesjnden korkuyorum yardimci olirmhsunuz

 196. Sözleşme 4 yıllık olabilir ancak mezun olduktan sonra sözleşmeniz ne olursa olsun iptal edilir. Yani aldığınız kadar kredi ödersiniz. 4 yıllık sözleşmeye imza atıp 4 yıl kredi almadınız bu yüzden 4 yıllık krediyi ödemezsiniz. Sanırım bu cevabı arıyorsunuz.

 197. ACİL CEVAP VERİN LÜTFEEEN
  Ben üniye ilk başladığımda 4 yıllık kyk sözleşmesi imzaladım çünkü iktisat bölümü ile gittim. Sonradan yatay geçiş yaptım 2 yıllık bir bölüme gittim. Sözleşmem 4 yıllık gözüküyordu hala. Mezun oldum sözleşmem 4 yıllık ama yinede kesilirmi para?

 198. Merhaba. Ben şu an işletme 1. Sınıf öğrencisiyim. Kredi alıyorum. Fakat bu bolumu kendi isteğimle oluşmadığından üniversiteye hazırlık sınavlarına çalışıyorum. Bu sene sınava tekrar gireceğim. Ve muhtemelen başka bir bölüm okuyacağım. Merak ettiğim şey şu. Ben Işletme bölümünden kaydımı sildirdikten sonra kayıt yapacağım diğer üniversite de kredi almaya devam edebilir miyim. Veya tekrar kredi için başvuru yapabilir miyim?

 199. Mesela ilk defa kredi alicam tahaddut nameyi imzaladim 4 ay aldım diyelim 4 ay sonra e devletten kredi iptal yapıp kredimi kesebilirim dimi

 200. MERHABA BEN BU SENE ÖNLİSANSTAN MEZUN OLDUM. DGS İLE AÇIKTAN OKUYORUM ŞU AN 3.SINIFIM. BORÇ ÖDEME TARİHİM 2019 YAZIYOR. AÇIKÖĞRETİMDEN 2020’DE MEZUN OLACAĞIM BORÇ ÖDEME TARİHİM 2022’YE Mİ ERTELENCEK?

 201. Peki bu konunun açıklığa kavuşması için ne yapmam lazım yani neden bu kadar fazla fark çıktığıyla ilgili. Teşekkürler.

 202. İptal için herhangi bir tutar alınmaz. 6 ay alabilirsiniz. Aldığınızdan fazla ödersiniz ancak o kadar farkın olmaması lazım.

 203. Merhaba 4.sınıfım ve öğrenci kredisine başvuruda bulundum. 5640TL çıkan tahaütnameyi onayladım ama kredinin haziran ayına kadar yatacağını düşünürsek (1 yıl) toplam 4410TL lik kredi almış oluyorum. 1230TL fark çıkıyor arada. Bu tutarı devlet kesin benden alıcak mı 2 sene sonra neden 1230TL fazladan çıkıyor anlayabilmiş değilim birisi izah ederse gerçekten çok sevinirim. Herkeste böyle mi bu? Birde bi dönem sonra iptal ettirme şansım var mı yani sadece 6 ay alsam mesela? İptal için herhangi bir tutar alınır mı?

 204. Seneye tekrar başvuru yapmanız gerekecek sanırım. Durumunuz karışık olduğu için net cevap veremiyorum. Lütfen 444 19 61’i arayınız.

 205. Merhabalar geçen sene üniversiteye kayıt yaptırdım fakat okula hiç gitmedim bu sene ikinci senem ikinci sene başında kayıt yenilemedim ve şu anda pasif öğrenci gözüküyorum bu durumda öğrenim kredisi çıktı bankadan hesap açtırdım ama şu anda banka hesabım kapatılmış gözüküyor ikinci dönem harç yatırıp devam edeceğim şu anda pasif öğrenci gözüktüğüm için öğrenim kredisi alamaz mıyım

 206. Kredi almakta iken durumunda sonradan değişiklik olanlardan; Yönetim Kurulunca belirlenen ‘öncelikli burs verilecek öğrenciler’ kapsamına giren öğrencilerin kredileri bu durumlarını belgelendirmek kaydıyla öğrencilerin durumunda meydana gelen değişikliği izleyen ödeme döneminden itibaren bursa dönüştürülmektedir. Maalesef açıklamaya göre tekrar başvuru yapamıyorsunuz.

 207. Merhaba.Bana öğrenim kredisi çıktı. Bu sene alırsam, seneye burs için tekrar başvurabilir miyim?

 208. Şeyma hanım merhaba. Sistemsel sorundan dolayı öyle görünüyor diye tahmin ediyoruz. 470 TL üzerinden 1 yıl alırsanız 5640 TL yapıyor. Dediğiniz gibi haziranda bitecek krediniz. Ekim, kasım ve aralık ayı için 470’er TL toplamda 1410 TL alacaksınız. Ocak 2019-Haziran 2019 arası alacağınız 6 aylık 500 TL ücret için ise 3000 TL alacaksınız yani toplamda 4410 TL alacaksınız. Mezun olduktan 2 yıl sonra geri ödemeniz başlar. ÜFE oranına göre aldığınız ücretten fazlasını geri ödersiniz. ÜFE oranı değişiklik gösterdiği için miktarı net söyleyemeyiz.

 209. Merhaba 4. sınıf öğrencisiyim kredi almak için tahütname onaylıcam fakat alınacak tutar 5640 tl görünüyor bu sene mezun olacagım için hazirandan sonra alamayacagım bu tutar neden yüksek aldığım kadar mı ödiyeceğim yoksa yazan kadar mı?

 210. Hazırlık okuduğunuz için 5 yıl alacaksınız, KYK’nın hatasıdır yakında düzeltirler.

 211. Merhabalar ben kredi alacagım ama tahahütnamede alınacak para 4 yıllık para yazıyor ben şu an hazırlık okuyorum zorunulu yani okulum 5yıl bu ödeme işi nasıl olacak bu yıldan başlanıp 3.sınıf sonunda mı keilecek sonra ben mi devam ettirecegim gidip dilekçe vs verip

 212. Bana öğrenim kredisi çıktı bu sene alırsam seneye burs için tekrar başvurma ihtimalim var mı

 213. Merhaba, ön lisans mezunuyum ve okurken burs kredi almadım. Şimdi lisans okuyorum ve öğrenim kredisi çıkmadı böyle bir şey mümkün mü?

 214. KYK burs yönetmeliğinde önlisans öğrencilerinin en fazla 2 yıl burs/kredi alabileceği yazmakta, istisnasını hiç duymadım.

 215. İsteğe bağlı hazırlık okuyorum yani 3 sene imkansız mı? En fazla 2 sene mi verirler? Ve bu sene mi başlatırlar yoksa seneye mi?

 216. Gülşen hanım merhaba. Önlisans bölümde hazırlık sınıfı yok diye biliyorum. Önlisans bölümleri 2 yıllık bu yüzden en fazla 2 yıl öğrenim kredisi veya burs alabilirsiniz. Öğrenim kredisi daha önce almadıysanız çıkmama ihtimali yoktur.

 217. Merhaba. Ben bu yıl önlisans öğrencisiyim. Hazırlık okuyorum ve öğrenim kredisi başvurusu yaptım. Bana 3 senelik kredi çıkma ihtimali yok mu bazı arkadaşlarım 2 sene verirler sadece dediler doğru mu? Ve 2 sene verilcek ise bu seneden mi baslicak yoksa seneye bölümümü okurken mi başlıcak? Ve hiç çıkmama ihtimali var mı?

 218. Naciye merhaba. Üniversite okuduğum dönemde 2 kardeşim de üniversite okuyordu üçümüze de burs çıkmamıştı. Normal değil ama yapacak bir şey yok =(

 219. bir aileden 3 ünitesite öğrencisi kardeşede katkı kredisi çıkması normal mi?

 220. Emre bey merhaba. Yüksek lisansta da kredi alıyorsanız o tutar eklenmiş olabilir. Açık bilgi sahibi olmadığım için KYK destek hattını aramanızı tavsiye ediyorum. Telefonu 444 19 61 arayıp durumunuzu anlatırsanız sistemdeki tüm ücretleri onlar görüp sizi bilgilendirebilir. Başarılar.

 221. Merhaba, öncelikle yazınız için teşekkür ederim. Ben 11.000 TL olan lisans kredi borcumun ertelenmesi için (şu anda yüksek lisans öğrencisi olarak) e-Devlet ‘ten bir ay kadar önce başvuru yaptım, başvuru ekranında borcumun 13.500 TL ‘e yükseleceği yazıyordu, mecbur kabul ettim. Geçtiğimiz günlerde başvurum onaylanmış, ancak borcum 20.000 TL ‘ye yükselmiş (!) Böyle bir şey mümkün olabilir mi, e-Devlet ‘te 13.500 TL yazdığına eminim ancak ekran görüntüsü almamışım, zaten 20.000 yazsa kabul eder miydim hiç. Bu durumda ne yapabilirim?

 222. Lisans bölümü okuyorsanız en fazla 4 yıl alabilirsiniz. DGS ile geçiş yapanların durumu hakkında bilgim yok.

 223. Yusuf un e devletten nakil istemesi gerekiyo bende 2 yıl üni okudum kredi aldım tekrar üni okuyorum nakil istedim ama daha bi sonuç yok ben bi yıl ara verdiğim için sorun olurmu diye sormuştum bide bu krediyi 4 yıl mı alabiliyoruz sadece

 224. 2 yıl kazanıp kayıt yaptım ve kredi aldım. 2 yıllık sözleşmem bu Haziran bitti. Fakat okula hiç gitmedim ve şuan pasif öğrenci olaral gözüküyorum. Bu sene ise 4 yıllık bölüm kazandım. Dün Kyk başvurusu yaparken seçeneklerde 2 okulda gözüküyordu. Bu sene kazandığım okulu seçiyorum fakat şöyle bi hata veriyor: ” Aynı öğrenim türünde daha önce kredi/burs aldığınız için başvuru yapamazsınız. ”
  Eğer 2 yıllık okuluma gidip kaydı sildirirsem başvuru yapıp 2 yıl daha kredi alabilir miyim?

 225. Yusuf merhaba. Kaç yıl kredi aldınız ve okulunuz kaç yıllıktı? Kredinizi dondursaydınız bir problem olmazdı ancak şimdi kredi alamayabilirsiniz.

 226. Merhaba Serhat Bey. Ben 2016 da ön lisans kayıt yaptım ve kredi aldım. Fakat okula hiç gitmedim, şuan pasif öğrenci olarak gözüküyorum. Kaydımı da silmedim. Bu sene bi lisans programına başladım ve aktif öğrenciyim. İlk senem. Kyk başvurup 2 yıl daha kredi alabilir miyim?

 227. Hatice merhaba. KYK’nın sitesinde şu bilgi yer alıyor: Kurumumuzdan kredi/burs almakta iken öğretim kurumu değiştiren öğrenciler, e-Devlet üzerindene müracaat etmeleri halinde durumları araştırılıp değerlendirilecektir.

 228. Ben 2 yıllık üni bitirdim bi yıl ara verdim diğer yıl ise dgs ile geçiş yaptım kredi almıştım kredi nakil istedim bi yıl ara verdiğim için bi sorun olurmu krediye kesin devam edebilirmiyim. Birde 3 yıl okuyacağım dgs ile geçiş yaptığım yerde kredi 4 yıl oluyo ben 5 yıl okumuş olacağım son yılda devam edermi kredim.

 229. Merhaba kredi ödemeleri her ay mı yapılıyor birde okul kapalıyken yani 3 aylık tatillerde de ödeme yapılıyor mu ?

 230. Enflasyon değerleri baz alınmıyor ödeme yaparken. ÜFE verileri dikkate alınıyor. Sorunuzun net cevabını bilmiyorum.

 231. 2016-2017 yılları arasinda 12 ay olmak uzere kyk kredisi aldım ve bu esnada 1. siniftim. 1.sinif sonunda kredi mi iptal ettirdim. Ödemem gereken ücret hesaplanirken 2016-2017 enflasyon degerleri farki baz alinarak mi hesaplanicak yoksa mezun oldugum sene farkiyla mi hesaplanicak?

 232. Başvuruyu kazandığınız sene yaptıysanız en fazla 2 yıl; başvuruyu 1.sınıf sonunda yaptıysanız en fazla 1 yıl kredi alabilirsiniz. Krediniz bittiyse yeniden alamazsınız maalesef.

 233. Merhaba ben 2 yillık bir bölümden osym sınaviyla baska 2 yıllık bir bölüme gecis yaptim ve gecis yaptigim okul un 1.senenin sonunda haziran ayında kredim bitti E devletten nakil durumu yaptim ve tekrar kredi basvurusu yapmak istiyorum olur mu acaba ? Şimdi den teşekkürler

 234. Büşra merhaba. Cevap vermek isterdim ancak bilmiyorum. 444 19 61 nolu KYK destek hattını arayarak veya Twitter’dan @KYK_DESTEK hesabına mention atarak net cevaba ulaşabilirsiniz. Başarılar dilerim.

 235. Merhaba. Ben şu an 4 yillik bir bölümün 2. Sinifindayim. Tekrar universite sınavına hazırlanmaya başladım. Kredimin kesilmesini istemedigim icin okulu dondurmak yerine devamsızlıktan kalarak devam etme gibi bir düşünceye kapıldım. İstediğim bölüm 6 yillik. Eğer bölümü kazanabilirsem seneye kaydimi sildiricem.peki ben bu 6 yıllık bölümü kazanabilirsem kaç yıl kredi alabilirim?

 236. Genellikle ekim ayı sonunda başlıyor burs/kredi başvuruları. Normal döneminde başvuru yapabilirsiniz. 2.sınıf olduğunuz için en fazla 1 yıl alabilirsiniz.

 237. Önlisans öğrencisi 2. Sınıfım kyk ya burs için başvurabilir miyim normal kyk başvuru tarihinde mi başvurmalıyım?

 238. Ebru hanım merhaba. İkinci üniversite için başvuramazsınız ancak şu an okuduğunuz bölüm için başvuru yapabilirsiniz.

 239. Yüksek lisansta krediye başvurursanız kesin çıkar ancak burs çıkar mı bilmiyorum. Başvurular ekim ayı sonuna doğru oluyor. Başvurun kaybedecek bir şeyiniz yok zaten burs için.

 240. Merhaba hocam;

  Ben lisansta okurken kredi aldım ama bir kısmını ödedim sadece. Epey bir borcum var hala. Şu an yüksek lisans öğrencisiyim. Kredi veya bursa başvursam çıkar mı ?

  Teşekkürler.

 241. Merhaba. Daha önce y.lisans yaparken kredi almadıysanız bu yıl alabilirsiniz. Ameliyat olursanız neden krediniz kesilsin ki?

 242. Merhaba arkadaşlar ben tezsiz yüksek lisanstan mezun oldum ve şuan bir tezli yüksek lisans kazandım öğrenim kredisine başvuru yapabiliyor muyum? birde okul tatile girdiğinde fıtık ameliyatı alacağım bu durumda kredi kesiliyor mu? şimdiden teşekkürler

 243. Ayşe merhaba. Öğrenim kredisi isteyen herkese çıkmaktadır. Aynı aileden 2 kişiye kredi çıkmaz diye bir istisna yok.

 244. Merhaba. Ben ve kardeşim bu sene üniversite 1. Sınıfa başlayacağız. O hazırlık ben de önlisansta 1. Sınıf olacağım. Kyk kredisine başvuracağız ama özel ünili olduğum için ve ailemin üstünde ev göründüğü için en önemlisi de aynı aileden iki kişi öğrenim kredisi alamayacağı için çıkması zor diyorlar ben ise kredi kredi herkese çıkıyor diye biliyordum. Lütfen cevap verirseniz çok sevinirim aynı aileden iki öğrenci kyk kredi alamaz mı böyle bir istisna mevcut mu?

 245. Öğrenim kredisi en fazla 4 yıl alabilirsiniz. Tekrar kredi alabilmek için yüksek lisans yapmanız gerek. 2015-2016-2017-2018 bu 4 yıl aldıysanız 2019 yılında öğrenim kredisi alamazsınız.

 246. Merhaba ben 2015’te Türk Dili ve Edebiyatı bölümünü kazandım ama sadece 6 ay okudum sonra bıraktım o okulun öğrenci isleri bana okul kaydımı silersem kredimin de otomatik olarak iptal olacağını söylemişti. Ben 1 Sene sonra kaydımı sildirdim ama kredim yatmaya devam etti. Geçen sene tekrar universiteyi kazanip okumaya başladım kredim hala yatıyor. Fakat bir arkadaşım önümüzdeki sene kredi almayacagimi söyledi. Doğru mu? Eğer doğruysa tekrar alabilme şansım var mı?

 247. Hilal merhaba. Maalesef en fazla 4 yıl kredi alabilirsin. Sen bu hakkı doldurmuşsun. Kalan 2 yıl kredi alamazsın. Kredilerin geri ödemesi üniversiteden mezun olduktan 2 yıl sonra başlamaktadır. Başarılar dilerim.

 248. Merhaba ben hemşirelik bölümünde 2yıl okudum ve kredi aldım. Şuan başka bir üniversitede başka bir bölümde 2. Senemi bitirdim ve kredim 4 yıllık olduğu için okulum bitmeden kesildi. Tekrar kredi alabilir miyim? Ve aldığım 4 yıllık krediyi ne zaman ödemem lazım

 249. Muharrem bey merhaba. Vakıf üniversitelerinde okuyan öğrenciler de burs başvurusu yapabilir. Burs çıkar mı bilmiyorum ancak öğrenim kredisi başvuru yapan herkese çıkmaktadır. Yani geri ödemeli krediden faydalanabilirsiniz.

 250. merhabalar. ben fsm vakıf üniversitesinden yüzde 50 burs kazanıyorum eğer ki gidersem geri ödemeli krediden faydanırmıyım?

 251. Canan hanım merhaba. Önlisans bölümleri 2 yıllıktır. Maksimum 2 yıl alabilirsiniz o da ilk seneden itibaren almaya başlarsanız. 2.sene almaya başladığınız için okulunuz uzasa dahi en fazla 1 yıl alabilirsiniz. Yani önümüzdeki sene krediniz kesilecektir.

 252. Merhaba ben önlisans öğrencisiyim. Sadece 2. Sınıfta kredi almaya başladım ve bu sene mezun olmam gerekiyordu ama okulum 1 sene uzadı. Kredim kesilir mi acaba sistemde 2018 kesileceği yol yazıyo

 253. Ahmet bey aynı İP’den iki farklı yorum göndermişsiniz haliyle karıştı. Konuda açıkça yazıyor aslında. Kredi alabileceğiniz max. yıl sayısı bölümünüzün kaç yıllık olduğuna bağlı. 4 yıllık ve hazırlık varsa max 5 yıl kredi alabilirsiniz. Hazırlık sınıfında almadıysanız ve kaldıysanız hazırlık dahil max 4 yıl alabilirsiniz. Yani şu an hazırlık sınıfındasınız.
  1.sene hazırlık (kalsanız dahi saymanız gerekiyor.)
  2.sene hazırlık
  3.sene 1.sınıf
  4.sene 2.sınıf
  5.sene 3.sınıf

  Yani yeniden sınıf tekrarı yapmazsanız veya okulunuz uzamazsa bu yıldan itibaren kredi almaya başlarsanız 3.sınıfın sonuna kadar alabilirsiniz. 4. yıl öğrenim kredisi alamazsınız.

 254. Hazırlık sınıfında 1 sene kaldım fakat kaldıgım sene kredi almadım. Tekrarını okurken almaya başladım. Şimdi 1.sınıf oldum. 3.sınıfa kadar alabilirsiniz diyorsunuz kredi max 4 yıl mı veriliyor ? Ayrıca öyle olsa bile benim 2.sınıfta kredim bitiyor gözüküyor sizce sebebi ne olabilir o uzatılamaz mı teşekkürler

 255. Tekrar merhaba, yüksek lisansa başlarsanız yeniden kredi alabilirsiniz. Sonrasında doktoraya başlarsanız da yeniden kredi alabilirsiniz. Ancak bu şekilde alındığında ödemelerin nasıl olacağı konusunda net bilgim yok. KYK destek hattını arayarak bilgi alabilirsiniz.

 256. Merhaba hazırlık sınıfında başvursaydınız toplamda 5 yıl alabilirdiniz. Fakat farklı sınıflarda başladıysanız durum biraz daha karışık. Hazırlıkta kaldıysanız hazırlık dahil yeniden almaya başladığınızda 3.sınıf sonuna kadar alabilirsiniz maksimum.

 257. Merabalar şimdi lisans boyu kredi alıyorum okul bittikten 2 sene sonra ödeme başlıyor ya yüksek lisans ve doktora yapılırken ve bu süre içinde kredi alınabiliyor o nasıl oluyor lisans kredisini ödemek mi gerek önce yoksa hepsi toplu mu odenir

 258. Merhaba, hazırlıkla beraber bolumum 5 yıllık 2016 da giriş yaptım bi sene kaldım hazırlıkta fakat o yıl kredi almadım 2017 de almaya başladım sistemden bakınca 3. Sınıfta kredim bitiyor gözüküyor sebebi nedir aldıgım yıldan degil de giriş yaptıgım yıldan 4 yıllık hesaplanmış yani onu uzatabilir miyim ? Teşekkürler

 259. Mert bey merhaba. Başvuru yapmanız halinde 4.sınıfta da öğrenim kredisi alabilirsiniz.

 260. Merhaba beb 2014’te 10 ay kredi aldım o zaman 300 tlydi ve bölümümü bıraktım kredimi iptal ettirdim. Şimdi başka bir bölümde 4. Sınıfa geçtim tekrardan burs veya kredi alabilir miyim ?

 261. Büşra hanım merhaba. Hazırlıkta kredi almaya başladıysanız maksimum 5 yıl kredi alabilirsiniz. Yani sınıf tekrarı yapmazsanız 3.sınıf sonuna kadar kredi almaya devam edersiniz.

 262. Merhaba ben ilahiyat okuyorum okulum hazirlikla beraber 5 yıllık. Hazirliktayken 2014 te kredi almaya basladim hazirlikta sinif tekrarı yaptım. Su an 2.siniftayim kredim ne zaman bitiyor. 4 yıl sonunda mı 5 yıl sonunda mı

 263. Maalesef açıköğretim okuyanlar KYK bursuna başvuramıyor. Burs alabilmeniz için 4 yıllığa tamamlamanız gerekiyor önlisans bölümünüzü. Başarılar dilerim.

 264. Merhaba
  Ben onlisans okuyorum 2 yildir burs parasi aliyorum bu sene bitiyor ama bi yandan 2. Universite olarak acikogretimde okuyorum ve acikogretimde 1. Sinifim burs alma surecimi uzatabiliyomuyum ?

 265. Önlisans okuyorum ama sorguladığımda öğrenim türünde lisans yazıyor kyk borç kısmında ben ne zaman ödeyebilirim acaba yeni mezun olucam ve 2 sene daha para alıp onun geri ödemesiyle uğraşmak istemiyorum yardımcı olursanız sevinirim

 266. Ercan merhaba. Maalesef öğrenim kredisini okuduğunuz bölümün normal yılı kadar alabiliyorsunuz. Yani en fazla 4 yıl alabilirsiniz.

 267. Merhaba 2014 yılında
  Sosyoloji bölümü hazırlık sınıfındayken 5 yıllık taahhütnameye imza atmıştım.
  O yıl hazırlıkta kalınca, yatay geçiş ile;
  Hazırlığı olmayan maliye bölümüne geçtim. Kredi süresi 5 yıldan 4 yıla indirilmiş gözüküyor..
  Ne yapmam gerekiyor

 268. İşte sıkıntı orda 06.05.2018 kredinin son günü gözüküyor normalde okulum 2019 haziran gibi bitiyor. Nasıl böyle bir yanlışlık yapıldı, düzeltilir mi acaba arasam? Yardımınız için çok teşekkürler

 269. Oğuzhan bey merhaba. En fazla 4 yıl alabilirsiniz kredi. 1.sınıfta almaya başladıysanız 2-3 ve 4.sınıfta da alabilirsiniz. Sınıf tekrarı yapmanız önemli değil. 1.sınıftan itibaren almaya başlıyorsanız eğer 4.sınıf sonuna kadar alabilirsiniz. (En fazla 4 yıl)

 270. Ben şimdi 1.sınıfta kredi almaya başladım. Şuan 3.sınıftayım ve dönem sonunda kredim bitiyor. Hazırlıkta sınıf tekrarı yapmıştım ama kredi almadan önceydi o. Bu sıkıntı aşılabilir mi acaba.

 271. Şerife hanım merhaba. 2018-2019 eğitim öğretim yılından itibaren son sınıfa kadar kredi alabilirsiniz. Burs/kredi başvuruları ekim-kasım ayında başlıyor.

 272. Merhaba ben 1.sınıf öğrencisiyim ve evliyim 21 yaşındayım kredi alabilir miyim ?

 273. @Beyda merhaba. Yüksek lisans dönemi boyunca 1 kez kredi alabilirsiniz. Yüksek lisans eğitim sürecini aksatmamak kaydıyla farklı alanda yüksek lisans yaptığınızda krediniz kesilmez ancak daha önce aldığınız krediler sayılır. Şöyle ki; örneğin 6 ay ABC bölümünde yüksek lisans yaptınız ve yüksek lisans süresi 2 yıl. Daha sonra GGG bölümünde yüksek lisansa geçiş yaptınız. Bu durumda toplamda GGG bölümünde 2 yıl kredi alamazsınız. Önceden aldığınız 6 aylık krediyi alamazsınız. Toplamda 18 ay alabilirsiniz.

 274. Merhaba suan yuksek lisans yapmaktayim ve ogredim kredisi aliyrm acaba tekrardan yuksek lisansa farkli alanda basvurursam ogrenim kredisi kesilirmi yada alabilirmiyim (yukarida okudugum bilgide iptal ettirdigimde tekrardan basvurulabilecegi yaziyor o kapsama girer mi )

 275. Büşra merhaba. KDV değil enflasyon farkı diyebiliriz buna. Öğrenim kredisini her türlü aldığınızdan fazla ödersiniz. Şöyle ki; 2017 yılında 470 TL ile 100 tane kalem alırken 2021 yılında 75 tane kalem alabilirsiniz. Gün geçtikte ekmek, su, benzin vs. her şey pahalılaşıyor bu yüzden aynı parayı geri ödemeniz devlet açısından zarar demektir. TÜFE ve ÜFE gibi endekslere bağlı olarak herhalükarda fazla ödeme yapmak zorundasınız. Mezun olduktan hemen sonra öderseniz daha az ödeme imkanı olabilir sadece.

 276. Merhaba
  Öğrenim kredisi alıyorum. Mezun olduktan hemen sonra borcumu ödesem 2 yılı beklemesem, kdv vs ödemeden sadece aldığımı ödeme gibi bi durum oluyor mu? Yoksa her türlü kdv ekleniyor mu?

 277. Merhaba
  verilen kredi tutarı bir sefer demi veriliyor yoksa okul süresi kadar yıllık olarak mı veriliyor
  yani 20 bin tl olsa bir sefer demi yoksa 4 yıllık okul için yılda 5 bin olarak mı veriliyor

 278. Merhaba ben öğrenim kredisi aldım ve mezun oldum. İki yıl sonra ödemem başlıcak acaba borcu toplu şekilde ödeme imkanı var mı

 279. Yüksek lisans için yeniden başvurabilirsiniz. Diğer sorunuz şuan için muammada. Geçtiğimiz yıl ocak ayında toplu para yatırıldı ancak bu yıl aynı uygulama devam edecek mi belirsiz. KYK’dan net bir açıklama gelmedi henüz.

 280. Lisanstayken öğrenim kredisi almıştım şimdi yüksek lisansa başladım tekrar başvurabilir miyim? 2. Sorum; ocak ayında toplu olarak,kasım ve aralık aylarinin da yatacak mi?

 281. Merhaba, normal öğrenim süresinde mezun olmazsanız belli bir sınırı var ancak o sınır yönetmelikte belirtilmemiş. KYK müdürlüklerini arayarak bilgi alabilirsiniz.

 282. Önlisans programları 2 yıllık olduğu için maksimum 2 yıl kredi alabilirdiniz. 3 yıl nasıl aldınız o kısmı anlamadım. Kimler öğrenim kredisi alamaz kısmında size uygun bir ibare yoksa öğrenim kredisi alabilirsiniz.

 283. Önlisans okurken 3 yıl öğrenim kredisi aldım,okulu bitirmedim 3 yıl sonra bu sene lisans programına yerleştim kredi veya burs başvurusu yapabiliyormuyum ? 3 yıl boyunca aldığım kredinin ödemesi ekim ayında başlıyor. Teşekkürler.

 284. Merhaba. Ben bir sene boyunca öğrenim kredisi aldım. Daha sonra iptal ettirdim ve borcumu ödedim. Simdi 3. sınıftayım ve tekrar basvuru yapmam halinde öğrenim kredisi çıkar mi? Sonuçta sadece bir sene aldım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim