Haberler

KYK Öğrenim Kredisi

Öğrenim kredisi Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) tarafından üniversite öğrencilerine verilen karşılıklı parasal ödemelerdir. Öğrenim kredisi üniversitelileri maddi yönden desteklemek, sosyal ve kültürel gelişmelerini kolaylaştırmak amacıyla okudukları bölümün normal öğrenimi süresince verilmektedir. Hazırlık sınıfı okuyan öğrenciler de KYK kredisine başvurabilir. Ancak önemle belirtmek gerekir ki öğrenim kredisi devlete borç niteliği taşıdığı için mezun olduktan 2 yıl sonra geri ödemesi başlamaktadır. Ödemeyi yapmayan kişilerin dosyaları ise Gelir İdaresi Başkanlığına yollanmaktadır. Bilgi Edinme Kanunu kapsamında bir milletvekilinin başvurusu üzerine KYK’dan gelen yanıtta şu bilgiler yer alıyor: KYK öğrenim kredisi alan 1.156.832 öğrenciden 239.097’si borcunu ödeyemedi. Bu yüzden maddi olarak sıkıntıya düşmeyecek öğrencilerin kredi almasını tavsiye etmiyoruz.

Ayrıca öğrenim kredisi; öğrenciye verilen miktarlara TÜİK’çe belirlenen Üretici Fiyat Endeksindeki artışlar uygulanarak alınan kredi miktarına ilave edilmesi ile tespit edilir. Yani 4 yıl boyunca 50.000 TL öğrenim kredisi aldığınızı varsayarsak geri ödeme esnasında ÜFE verileri dikkate alınarak 60.000-65.000 TL arası geri ödeme yapmak durumunda kalacaksınız.

YouTube video

KYK ÖĞRENİM KREDİSİ HANGİ DURUMLARDA KESİLİR?
KYK’nın yönetmeliğine göre öğrenim kredisi aşağıdaki durumlarda kesilmektedir.

 • Öğretim kurumundan ayrılma, çıkarılma veya geçici olarak uzaklaştırılma,
 • Vazgeçme, izin alma, kayıt dondurma, 
 • Sağlık sebebiyle öğretim kurumuna devam etmeme, 
 • Öğretim kurumunun kapatılması,
 • Kurum yurtlarından süresiz çıkarma cezası alınması, 
 • Kesin hükümle mahkûm olma, hallerinde öğrencilerin öğrenim kredisi kesilmektedir.

KYK ÖĞRENİM KREDİSİNE KİMLER BAŞVURABİLİR?

 • Önlisans öğrencileri
 • Lisans öğrencileri
 • Açık Öğretim öğrencilerinden sadece önceliğe sahip öğrenciler ( şehit çocuğu/şehit bekar ise bekar kardeşi , gazi çocuğu/gazi bekar ise kendisi, anne ve babası her ikisi de ölü olanlar vb.),
 • Öğretim kurumunun kapatılması,
 • İki yıllık okullardan mezun olup, dört yıllık okullara dikey geçiş sınavı ile kayıt yaptıran öğrencilere (intibak sınıfında öğrenim kredisi verilmez)
 • Yüksek Lisans, Master ve Doktora öğrencilerine verilir.

KYK ÖĞRENİM KREDİSİ KAÇ TL?

 • 2022 yılı için önlisans ve lisans öğrencileri için 850 TL
 • Yüksek lisans öğrencileri için 1700 TL
 • Doktora öğrencileri için 2250 TL
 • ÖNEMLİ: Bir öğrenci hem burs hem öğrenim kredisi ALAMAZ!

KYK ÖĞRENİM KREDİSİ BAŞVURULARI NE ZAMAN BAŞLAYACAK?
KYK öğrenim kredisi ve burs başvuruları her yılın ekim ayı içinde başlamaktadır.

KYK ÖĞRENİM KREDİSİ HERKESE ÇIKIYOR MU?
KYK öğrenim kredisi başvuru yapan herkese çıkmaktadır. Ancak bazı istisnaları bulunmakta. Sadece okuduğunuz üniversite programının normal süresi boyunca kredi alabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse; Deniz isminde bir öğrenci ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümünü kazandı. Bölüm 1 sene hazırlık toplamda 5 sene. Hazırlık sınıfı okuyan Deniz maksimum 5 sene öğrenim kredisi alabilir. Okulunu uzatması halinde öğrenim kredisi verilmez.

KİMLER ÖĞRENİM KREDİSİ ALAMAZ?

 • Bir yükseköğretim kurumundan mezun olan öğrenciler,(dikey geçiş ve yüksek lisans-doktora hariç)
 • Ek süre öğrenim gören öğrenciler
 • Sağlık sebebi dışında önlisans mezunlarından ara vermek suretiyle intibak programına başlayan öğrenciler
 • Önlisanstan lisans öğrenimine geçmek için intibak eğitimi yapan öğrenciler, (intibak programı süresince)
 • Kredi isteğinde bulunduğu tarihte kayıtlı olduğu öğretim kurumunda bir öğretim yılından fazla başarısız olan veya bir yıldan fazla ara veren öğrenciler
 • Kurumdan daha önce burs ya da öğrenim kredisi almış olan öğrenciler
 • Gerçeğe aykırı beyanda bulunan öğrenciler
 • Kurum yurtlarından yurttan süresiz çıkarma cezası alan öğrenciler
 • Kesin hükümle mahkum olan öğrenciler
 • Öğrenim Kredisi Yönetmeliği hükümlerine göre kredi almaya yeterli bulunmayan öğrenciler

İSTEDİĞİM ZAMAN ÖĞRENİM KREDİSİ İPTAL ETTİREBİLİR MİYİM?

KYK’dan öğrenim kredisi alan öğrenciler e-devlet üzerinden Yüksek Öğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu linkine tıklayarak burs/kredi iptal/vazgeçti işlemini yaparak öğrenim kredisini iptal edebilir. Normal öğrenim süresi içerisinde öğrencinin kredisini tekrar talep etmesi halinde, Öğrenim Kredisi Yönetmeliği hükümlerine göre normal öğrenim süresinden kalan süre kadar kredi ödenmektedir. Burs Yönetmeliği hükümlerine göre burs almaktan vazgeçen öğrenciye tekrar burs ödemesi yapılamaz, ancak talep etmesi halinde Öğrenim Kredisi Yönetmeliği hükümlerine göre normal öğrenim süresinden kalan süre kadar tekrar öğrenim kredisi ödenir. Kredi almaktan vazgeçen öğrenci, kredi borcunu, devam ettiği öğretim kurumunun normal öğrenim süresinin bitiminden 2 yıl sonra başlamak üzere, kredi aldığı sürede ve aylık taksitler halinde öder.

KYK KREDİ BORCUNU ERTELEYEBİLİR MİYİM?
Bazı durumlarda kredi borcunuzu erteletebilirsiniz. http://www.unibilgi.net/haberler/kyk-kredi-borc-erteleme-islemi-nasil-yapilir/ bu bağlantıya tıklayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

Hala bir sorunuz varsa yorum bırakabilirsiniz. En geç 24 saat içinde geri dönüş yapacağım. 

İlgili Makaleler

673 Yorum

 1. merhaba, ben 2020den 2021e kadar öğrenim kredisi aldım yatay geçişle farklı üniversiteye gectim fakat kyk kredi nakili yaptırmadım bu sene naklimi yaptım tekrar almaya başladım. 2022 ve 2023 arasında bi sene kredi almadim bu zamandaki kyk kredisi toplu olarak alabilir miyim

 2. hazırlıkta 1 sene kaldım ama kredi almamistim bu sene kredi alicam fakat 4 yıllık olan kisilere de 60 bin yaziyor benim üniversitem 5 sene yine 60 bin yazıyor ben son sene kredi alamiyor muyum

 3. Merhaba, bölümüm 4 yıllık ancak isteğe bağlı 1 yıl hazırlık okudum. İsteğe bağlı olduğu için 5 yıl kredi alamıyor muyum? Şuan 3. sınıfım bu yıl son mu olacak?

 4. Merhaba, daha önce 4 yıl boyunca kredi/burs almamış biri okulu uzatması halinde 5. yıl kredi alabilir mi?

 5. Mrb hocam önlisans bir bölümden mezun olup kredi alan bir öğrenci
  Tekrar ünüverste sınavına hazırlanıp İkinci bir lisans bölümü okursa tekrardan burs veya kredi alabilir mi?

 6. Merhaba ben Eylül 2018 tarihinden itibaren öğrenim kredisi alıyorum. Toplam 27.380 TL kredi ödemesi aldım. Sizce geri ödemesi kaç TL civarında olur?

 7. Merhaba ben 4 yıl burs aldım ama üniyi bitiremedim.Yeniden sınava hazırlanıp tıp okumak istiyorum burs alma şansım var mı.

 8. Merhabalar ben 4 yıllık bir bölüm okuyorum. 4. Sınıf öğrencisiyim. 2.sınıftan beri burs alıyorum. Toplam 3 oldu. Ben ayrıca 2 yıllık bir bölüm daha okuyorum. O bölümün bitmesine 1 sene var bursumu diğer bölüme aktarabiliyormuyum ?

 9. Ben bir yıl ön lisans okuyorum dört senelik kazandım ön lisan kaydımı silsem kredi alabilir miyim peki

 10. Merhaba ben yatay geçiş ile üniversitemi değiştirdim. daha önceki üniversitemde hazırlık okumuştum. Şuan 4 yılım, 5 yıl kredi almam gerekirken bu sene haziran ayında kredimin kesileceği görünüyor bu konu hakkında ne yapmam gerekiyor?

 11. Sema Hanım merhaba,

  önlisans programı bitirdikten sonra yeniden üniversiteye başlarsanız daha önce burs/kredi almamış olsanız dahi burs/kredi alamazsınız.

 12. Merhaba 2 senelik önlisans bölümünü okurken kyk kredi alıyorum bu bölümü bitirdikten sonra yeniden 2 yıllık bir bölüm okuduğumuz zaman kyk kredi devam ediyor mu yoksa 2 yıl sonra ödemeye mi başlıyorum??

 13. Merhaba ben bu yıl kardeşimle beraber burs ve krediye başvurduk ikimizede kredi çıktı ama almadık krediyi, bir sonraki sene tekrar başvursak burs çıkar mı?

 14. selamlar. ön lisans bittikten sonra yeni bir üniversiteye başladığımda tekrar burs/kredi alınabilir mi?

 15. Merhaba, ben 4 yillik bir bölüm okurken kyk kredisi almıştım sonra o bolumu 1 yıl okuduktan sonra birakip on lisans programina gectim kredi mi de iptal etmedim yani toplam 1 sene 3 aylık kredim var iptal etmek istiyorum bölümümün bitmesine 2 yıl var ben bu kredi borcunu iptal etmem sonucunda ne zaman odemeye başlarım ve faiz koyulur mu üstüne

 16. Merhaba
  Ben ilk sene üniversiteyi dondurmustum( dondurdugum yıl KYK burs başvurusu yapmamıştım )bu sene 3. Sınıfım ve bu sene KYK bursu çıktı ama e devletteki öğrenci belgemde 4. Sınıf olarak gözüküyorum seneye burs alamiycakmiyim
  Bilgilendirirseniz sevinirim hocam şimdiden teşekkürler

 17. Bahar döneminde yüksek lisansa başladım. Güz dönemi başvuru yaptım. O bahar dönemindeki parayı alıyor muyuz

 18. merhaba. ben 2015te bir lisans bölümü kazandım ve kyk bursu çıktı bana. ancak bölümü 2 yıl okuduktan sonra bırakıp önlisans diploması aldım. sonra tekrar sınava girdim iki yıllık bölüm kazandım onu bitirip dgs sınavına girdim ve şuan lisans okuyorum 2. sınıfım. öğrenim kredisi alabiliyor muyum. çünkü toplamda 2 senelik burstan yararlandım sadece.

 19. Merhaba ben 2008 yılında önlisans tan mezun oldum. Ve bu süreçte kredi aldım ve okul bitince kredi borcumu ödedim ..2016 yılında DGS ile 4 yıllık bir üniversiteye kayıt yaptırdım ama 2 yılda dondurmak zorunda kaldım 2018 de kaydı bastattim ve şuan 3. Sınıftayım bu sene kredi/burs başvurusu yapmak istiyorum alma hakkım varmıdır ?

 20. Merhaba ben hazırlık yılımda kredi başvurusu yapmadım şimdi 1. sınıfım kredi çıkar mı yoksa kredi çıkma ihtimali düşüyor mu ilk sene başvuru yapmadığım için ?

 21. merhaba ben önlisans öğrenciyim fakat okuduğum bölümde hazırlık vardı 3 yıllık kyk kredisine imza attım 1.5 sene hazırlık okudum kaldım ve yatay geçiş yaptım yine önlisans programına 3. sene kyk alamıyorum sebebi nedir?

 22. Sormayı unuttum 1 yıldır alıyorum iptal etmek istiyorum okulu da dondurmak yada iptal etmek istiyorum ne zaman sonra öderim aldığım kadar mı öderim?

 23. 1 yıldır kredi alıyorum önlisans bölümündeyim okulu dondur veya okuldan çıkarsam 1 yıl aldığım kadar faiziylemi öderim? Ve okulu bırakmam halinde kaç yıl sonra ödemem lazım?

 24. Ben Mersin üniversitesi gıda teknikerliğini(önlisans bölümü) kazandım ama maddi imkansızlıklar nedeniyle okulumu dondurmak zorundayım seneye tekrar sınava girip okulumu değiştirebilirim bu durumda kredi veya burs alma hakkımı kaybeder miyim

 25. Merhaba. Bir üniversitede okurken kyk kredisi alıyordum. Geçtiğimiz sene okula kaydımı yenilemeden devam etmediğim için kyk kredim kesildi. Şimdi okuldan kaydımı sildirip, yeni kazandığım üniversiteye kaydolacağım. Mevcut kyk kredisini iptal edersem, ekimde açılacak başvuruya yeni okulumda öğrenci olarak başvuru yapabilir miyim?

 26. Merhaba, ben iki sene okuduğum okuldan kaydımı sildirecegim ve yeni bir okulda yeni bir bölüm okuyacağım tekrardan krediye başvurabilir miyim acaba

 27. Kyk geri ödemesiz burstan yararlanmam için maddi ve eğitim durumuna bakıyorlarmış eğitimi neye göre değerlendiriyorlar lise yıl sonu puanımı yada yks puanına göre mi o kısmı anlamadım yardımcı olurmusunuz

 28. Ben bu yıl bir onlisans bölümünden mezun oldum ve sadece ikinci yılımda yani bir yıl kyk kredisi aldım ve sonrasinda mezun oldum. Tekrardan bir onlisans bölüme yerlestim bir yil alınabilir diye duymuştum tekrardan bir yılda olsa kredi alabilir miyim?

 29. merhabalar ben önlisansta kredi aldım dgs yi 2.girişimde kazandığım için kredi alamadım temmuz ayında mezun oldum ve şimdi de yüksek lisans yapmak istiyorum yüksek lisansa ara vermeden kayıt yaptırdığımda kredi alma durumum nedir?

 30. Önlisans bölümün de 2 yil boyunca burs aldim şuan dgs ile geçiş yapacağım büyük ihtimal 1.siniftan başlatacak ve benim bursum 3 ve 4. Sınıfta verilir ben de 1 ve 2. Sinifta okurken kredi başvurusu yapabilir miyim yoksa sistemde burs aliyor gözüküp krediye basvuramam mı cevap verirseniz çok sevinirim

 31. Merhaba ben 2 yıllık önlisans okurken 1.yıl kredi almadım 2.yıl aldım. Şimdi okulum uzadı ama yks sınavına girdim ve tekrar tercih yapıyorum. Gelen önlisans bölümüne yerleştiğimde kredi alabilir miyim ?

 32. Merhaba
  Bir sorum olacak
  2 yıl hazırlık okudum. 1 yılı normal eğitim süresini aştığı için anladığım kadarıyla son sınıfta kredi almaya devam edemeyeceğim.
  Ayrıca, KYK’nin sitesinde şuna benzer bir şey okudum “normal eğitim süresi bittikten 2 yıl sonra geri ödemeye başlarlar.” Bu yazıya göre 1 yıl geç mezun olacağım için mezun olduktan 1 yıl sonra mı ödemeye başlayacağım?
  1 yıl daha uzatmak durumunda kalsam mezun olur olmaz mı ödemeye başlamam gerekecek.
  Selamlar

 33. Bu yıl içerisinde önlisans mezunu oldum ve DGS ile geçiş yapmayı düşünüyorum. Okuduğum süreçte kredi almıştım fakat DGS ile birlikte tekrar bir kredi daha alma hakkım var mı

 34. 2019 da öğrenim kredim sona erdi. Bu ay sonu itibari ile
  E-devlette ödeme yapmaya başlıyacağım gözüküyor. Yapılandırma yapmaya çalıştığımda vergi dairesinde borcum gözükmüyor yapılandırma yapamıyorum. Şuan acikogretim fakültesinde okuyorum acaba bu yüzden yapılandırma yapamıyor olabilir miyim ve ödeme yapmak zorundamıyım?

 35. Merhaba ben önlisans bölümünü bursla bitirdim. İkinci bir önlisansa başvurusu yaparsam kredi alabilir miyim?

 36. Hocam merhaba bu sene 4 yillik unide 1.senemi bitirdim kyk burs veya kredi basvyrusu yapmamistim. Onumuzdeki sene icin tekrar sinava girdim universite ve bolum degistiricem yine 4 yillik olucak. Onumuzdeki sene kyk burs veya kredi basvurusunda bulunabilir miyim.
  Saygarimla

 37. merhabalar lisans eğitimim boyunca kyk bursu aldım. Bu sene yüksek lisans yapmaya hak kazandım, tekrar başvurursam burs alabilir miyim? yoksa sadece 1 kereye mahsus bir burs durumu var mı ?

 38. Üniversite 2. Sınıfta kredi Almaya başladım. Şimdi okulum uzadı ilk sene almadığım için şimdi almaya devam edebilir miyim herhangi bir yere başvurmam gerekir mi

 39. merhaba ben şuan ki kaydım olan bölümden burs veya kredi almadım bu bölümden kaydımı sileceğim başka bölüm için yksye girdim sonuçları bekliyorum tercih için peki ilk bölümden kaydımı sildirirsem bu 2.üniversitem için burs alabilir miyim ilk üniversitemde zaten 2.sınıftım mezun olmadım ve dediğim gibi burs,kredi almadım

 40. Merhaba, eşimin ve benim kyk borcumuz bulunmakta. Ödemeler aynı döneme denk geliyor. Hem benim hemde eşimin taksitleri mevcut ve tek asgari maaş evimize giriyor. Böyle bir durumda da aynı dönemde mi kyk ödeyeceğiz. Yoksa bir borç bittikten sonra diğerine devam edebiliyor muyuz

 41. Merhaba dgs ile mühendisliğe geçiş yaptım 2. Sınıftan baslatildim 3 senede bitti yani okulum e devlette 2022 ye kadar burs yatacak diyor iptal nasıl ettirmeliyim okulum 3senede bitti çünkü 1 yıl daha yatmasına gerek kalmadı.

 42. Merhaba ben 4 yıllık coğrafya okuyordum sonra yatay geçiş ile ilahiyat fakültesine geçtim burs nakil yaptım fakat bu dönem bursum kesildi ama benim hala 2 yıl okulum ver ne yapmam lazım yeniden burs alabiliyormuyuy

 43. Merhaba ben Üniversite 2. Sınıfa geçtim, kredi alıyordum ancak yeniden sınava hazırlancam ve Üniversiteyi bırakmayı planlıyorum. Eğer bırakırsam bursum hemen kesilir mi? Eğer kesilirse hemen geri ödemek zorunda mıyım? Ve üniversiteyi bıraktığım halde kaydımı dondurmazsam krediyi almaya devam eder miyim ?

 44. Merhaba,ben 2. sınıf öğrencisiyim hazırlıkta kaldığım için 2 sene de hazırlık okudum fakat bu ay itibariyle kredim kesilmiş.Seneye uzatılması için dilekçeyle başvurdum sizce nasıl sonuçlanır ?

 45. Merhaba. Ben bir önlisans bölümüne yerleştim ve öğrenim kredisi almaya başladım. Sonradan bölümümü istemeyip tekrardan üniversite sınavına hazırlandım ve tıp bölümünü yazmayı düşünüyorum. Şimdi ben sözleşmeme göre 2 yıl mı kredi alacağım yoksa okumak istediğim bölüm 6 yıl olduğu için kredim 6 yıl mı olacak.

 46. merhaba ön lisans öğrencisiyim ve kyk bursu alıyorum mezun olduktan sonra ara vermeden yeni bir bölüm okursam burs alabilir miyim?

 47. Merhaba ben busene üniversite kaydımı yapıp
  Ama okula gitmedim ve kyk burs tercihisi yapmadım ikinci sene okula gitip kyk burs tercihimi yapa bilirmiyim ve devlet bursu çıkan bilirmiyim

 48. merhaba;1.sınıfı okuduktan sonra ara verdim 1 sene ve geri döndüğümde sistemde 3.sınıf gözüküyordum o yüzden 2 yıllık kyk kredisi alabildim şu an kredim bitecek ancak ben 3.sınıfım.Kredimi devam ettirebilir miyim 1 sene daha?

 49. Meraba iyi günler ben ilahiyat okuyorum hazirlikla beraber 5 yıl ama öğrenim kredim 4 yıl olarak görünüyor ben son sınıfta kredi alamicam galiba bunun hakkında bilgi verevilirmisiniz?

 50. Merhaba
  Ben 2017 yıkılınca üniversiteye girdiğimde ilk yıl burs alıyordum daha sonra bursum krediye döndü şuanda 4. Sınıf öğrencisiyim ama okulum 1 yıl daha uzadı krediyi toplamda 3 yıl aldım 1 yıl daha uzatabilir miyim ne yapmam gerekiyor.

 51. merhaba ben önlisans okurken burs alıyordum daha sonra başarısız duruma düştüm ve bursum krediye dönüştü. O bölümden mezun olmadan ayrılıp başka şehirde başka bir önlisans programına kayıt oldum burs veya kredi başvurusunda bulunamadım, bu yıl önlisanstan dgs ile lisansa geçiş yapacağım bursa veya krediye başvurabilir miyim ?

 52. Ezgi Hanım maalesef bu konuda net bir bilgim yok. KYK yetkilileri çok daha iyi biliyordur. Başarılar dilerim.

 53. Tezsizde bir sene yattığını kykyı aradığımda söylediler. Ama benim okulum bir buçuk sene sürüyor bende anlıyamadım okulum bitmeden kesilir mi kesilmezmi kısmını

 54. Tezsiz yüksek lisansta 1 sene kredi yattığını nerede yazıyor tam olarak. KYK’nın sitesinde böyle bir ibare bulunmamakta.

 55. Merhaba ben tezsiz yüksek lisans yapıyorum ama 1 buçuk yıllık şuan 2. Dönemimdeyim bir de 3. Dönemim var. Kredi alıyorum. E devletten baktığımda kredim 30.06.2022 tarihine kadar yatar görünüyor ama tezsizlerde bir yıllıklarda bir sene kredi yatıyormuş. Şimdi benim okulum bitmeden bu haziranda kredim kesilir mi ? Böyle birşey yaşayan varmı

 56. Merhaba ben pasif (kayıt yenilememiş) öğrenci statüsüne düştüm, kaydım yenilenmezse eğer ödenmeyen ayların borcunu öder miyim? Sonuçta bana yatmayan bir parayı ödememem gerekir mantıken öyle değil mi?

 57. Birkaç şey daha soracaktım. Mesela yatay geçişle başka okula geçsem okul uzatma hakkımız oluyor ya 4 denelşkler için 3 sene. O hakkım sıfırlanıyor mu? Buna da cevap verirseniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkğr ederim.

 58. Merhabalar ben 1. Sınıfı 3. Kez alıyorum, yatay geçiş yaparsam kredimi uzatabiliyor muyum? Ya da tekrar mı başvurmam gerekiyor? Bir de eğer okulu bırakır tekrar sınava girip yerleşirsem bir daha kyk kredisine başvurabiliyor muyum? Şimdiden teşekkür ederim

 59. Merhaba ben bu sene birinci sınıfım kyk burs başvurusu yapmadım, ikinci sınıfta Ekim’de KYK burs başvurusu yapabilir miyim?

 60. merhabalar ben burs alıyorum bu sene okulun bitiyor ve kredi kartından harcama yaptım. ödeyemecek gibiyim hemen ödemek zorundamıyım? asgarisini ödeyerek borcu kapatabilir miyim?

 61. Süleyman Bey KYK’yı arayıp bilgi alın maalesef bu tarz işlemlerde bilgim olmadığı için net bir cevap veremem.

 62. Merhabar ben tarih(i.ö) 3.sinif ogrencisiyim.1 donem kaydımi döndürüp askere gittim ve kredim kesildi.simdi askerliğim bitti ve tekrardan okuluma kaldığım yerden devam ediyorum kredimi aktiflestirdim e devletten ama ne zaman yatacagini bilmiyorum? Kredim ne zmn yatar???

 63. Üni 1. Sınıfım ilk yıl kredi çıktı kabul etmedim 2. Yıl burs çıkma ihtimali var mı

 64. Dondurduğunuz için ayrı bir prosedür uygulanır mı inanın bu konuda bilgim yok. KYK’yı aramanız daha sağlıklı olur.

 65. Merhaba okulumun son yılının son dönemini sağlık sorunlarım nedeniyle dondurdum kykyı kredi olarak alıyorum haziran ayında kyk kredim kesilecek fakat ben 1 yıl daha okula devam ediceğim icin kredi almaya devam etmek istiyorum bu mümkün müdür ? Mümkünse tekrar kyk kredisi almak icin ne yapmalıyım ?

 66. Betül Hanım merhaba, üniversiteye yerleştikten sonra 1 ay içinde yapmanız gerekiyor.

 67. Merhaba, açıköğretimden ikinci bölüme başlamam ve
  açıköğretim derslerinde başarısız olmam durumunda ilk başladığım bölümün dersleri başarılı olsa bile burs kesilir mi?

 68. Merhaba ben 2020-yks ile bir yükseköğretim kurumuna yerleştim.Şuan hala okuyorum.Bu sene ise şubat ayında tekrar 2021-yks başvurusunda bulundum.(kurum veya bölüm değişikliği için).Aynı zamanda şuan kyk-kredi alıyorum.Nakil başvurusunu şubat ayında başvuru yaptığım 30 gün içerisinde mi yapmam gerekir yoksa haziran ayındaki yks sınav sonuçları açıklandıktan ve tercih yaptıktan sonra mı? Bilgilendirirseniz sevinirim. Teşekkürler.

 69. Gamze hanım merhaba,

  KYK’ya talep dilekçesi gönderiyorsunuz kredinizin yeniden aktif olması için.

 70. Merhaba. Ben hazırlıkta burs alıyordum. Sonra hazırlıkta kaldım o bursumda krediye döndü. Bende iptal ettim. Şimdi tekrar almak istiyorum ne yapabilirim? bir de en fazla başvurumdan sonra ne zaman ödemeye başlarlar.

 71. Üniversite ikinci sınıf (iö) öğrencisiyim güz döneminde harç parası yatırmadım pasif duruma düştüm ve kredim kesildi, bahar döneminde harç paramı yatırdım ve ders kaydımı yaptım aktif öğrenci olarak gözüküyorum kredim yatmadı yatmaya devam eder mi veyahut yatması için ne yapmam gerekiyor.

 72. Kolay gelsin.Bir sene kocaeli üniversitesinde okudum burs aldım ve başarısızlıktan dolayı bursum krediye dönüştü daha sonra üniversite ve bölüm değiştirdim kredi alıyorum ama toplam 4 sene olduğu için bu sene kredimin son senesi gösteriyor yani 1 sene burs 3 sene kredi almış oluyorum.Başvurmam halinde kredimi 1 yıl daha uzatırlar mı yani kredimi 4 yıla tamamlıyabilir miyim?

 73. Merhabalar, ben 2 yıllık bölüm okuyarak kyk kredisi aldım. Okuldan mezun olduğum sene DGS ile 4 senelik bölüme geçiş yaptım ve hiç yıl kaybetmedim. Ama okulum 1.sınıftan başlattı. Şuan 2. Sınıftayım ve bu iki senedir kyk kredi/burs’a başvuramadım. Acaba 3. Sınıfta başvurabiliyor muyum? Çok teşekkürler

 74. Merhaba. Kaydımı bahar dönemi süresince dondurdum haliyle bursum da kesildi. Burs alamadığım dönemleri öğrenciliğim tekrar aktif olduğunda toptan mı alacağım? Yoksa öğrenciliğim sonlandıktan sonra mı alıyorum? Teşekkür ederim.

 75. Mahsun merhaba,

  Aldığınız burslar hiçbir şekilde kredi olmaz. Bursunuz ekim ayından itibaren krediye dönüşür ve o aydan itibaren aldığınız kredileri geri ödersiniz.

 76. Meltem merhaba,

  Bu sorun birçok arkadaşta var. KYK ile iletişime geçip sorunu çözebilirsiniz. Başarılar.

 77. Emre merhaba,

  KYK’ya bu durumu bildirmeniz durumunda 2022 yılına kadar uzar, iyi çalışmalar.

 78. Okulu dondurursanız bursunuzu da pasif hale getirmeniz gerekiyor. Böyle yaparsanız yeni bölümünüzde 1 yıl daha burs alabilirsiniz. Detaylar için KYK’yı arayın lütfen.

 79. Rabia merhaba,

  Daha önce üniversite okuduysanız burs/kredi almamış olsanız bile burs/kredi alamazsınız. Kurallar böyle maalesef.

 80. Mrh. öncelikli ögrenci olsan bile ikinci Üniversite okurken ben kyk bursu verilmez mi?
  (Ben 2013 te mezun oldum. O zaman okurkende burs ve kredi almadim. Şimdi yeni bir bölüm için hazırlanıyorum )

 81. Merhaba ben şuan önlisans 1. Sınıfa gidiyorum. Ama bu bölümü dondurup başka bir bölüm okuyacağım. 2 yıllık burs geldi peki ben başka bir bölüme geçtiğimde bursum devam edecek mi

 82. İyi günler. 2017’de hazırlığa ve kredi almaya başladım. Lisansla beraber 5 sene sürecek eğitim. Fakat e devletten bakınca kredimin bitiş tarihi 30.06.2021 görünüyor. Oysa ben 5 sene okuyacağım toplamda. 4 değil. 2022’de bitmesi gerek.

  Bu normal mi yoksa müdahale etmeli miyim bir şekilde?

  Teşekkürler.

 83. Merhaba, ben 1 sene hazırlık 4 sene de lisans okuyorum yani toplamda 5 sene ancak kyk kredim 4. senemde bitiyor olarak görünüyor onu 1 sene daha uzatabilir miyim? Eğer uzatabilirsem nasıl uzatabilirim bilgi verebilir misiniz?

 84. Merhaba ben üniversite 2 yılık son sınıf öğrencisiyim ama bu dönem derlerim başarısız oldu algdim bütün burs mu kredi oluyyor yoksa diğer aylarinki mi kredi odeyecem

 85. Merhaba ben 2015te örgün önlisans kazandım kayıt yaptırıp hiç gitmedim AÖF kayıt oldum şuan lisans AÖF tamamlıyorum 2021 tytye girip önlisans örgün kazansam öğrenim kredisi alabilir miyim ?

 86. Yıldırım merhaba,

  2021 ekim ayında başvuru yapabilirsiniz bu durumda en fazla 2022 haziran ayına kadar kredi alabilirsiniz. Bu yılın kredilerini alamazsınız.

  Lisansta aldığınız kredi borcu için sigortalı çalışırsanız kredi almaya engel teşkil etmez.

 87. Ders kaydı yaptıktan sonra KYK’yı aramanız gerekiyor Yusuf Bey.

 88. 1. Dönem ders kaydı yapamadığım için kyk kredisi alamıyorum 2. Dönem ders kaydı yaparak kredisi alabilir miyim

 89. Merhaba, tezli yüksek lisansta birinci yılım bu sene kredi başvurularını kaçırdım. Seneye başvurduğumda bu yıl kredi almadığım için iki sene alabilir miyim? Lisansta almış olduğum öğrenim kredisi borcum vergi dairesine düşmüş bu durum ve sigortalı olarak çalışmak kredi çıkmasını engeller mi?

 90. Merhaba, önlisans okuyorum ve okulum uzadı, bu sene mezun olup dgs ile lisansa geçecem. Kredi ödemem 2021de başlıyor. Muhtemelen 3 sene daha okuyacağım. Dgs ile geçince hala öğrenciyken ödemem başlar mı ertelenir mi?

 91. Sultan Hanım merhaba,

  Daha önceki okulunuzdan burs/kredi aldığınız için sonraki okulda burs/kredi alamıyorsunuz. Kurallar bu şekilde. Yatay geçiş vb. durumlarda alabiliyorsunuz ancak. KYK’yı arayıp bilgi alabilirsiniz. KYK’nın sitesinde yazan bilgiyi aktardım size, başarılar.

 92. Merhaba ben şu an üniversite de okuyor gözüyorum 2. Sınıfım fakat hiç bir derse yksye hazırlandığım icin girmiyorum . Burs alıyorum fakat Mayıs gibi kaydımı sildireceğim krediye dönmeden . Yeni üniversiteye kayıt yaptıktan sonra öğrenim kredisi alabilme şansım var mı burs değil kredi alabilme durumum nedir

 93. Tezsiz yüksek lisansta bildiğim kadarıyla burs çıkmıyor Pınar Hanım.

 94. Dilara merhaba,

  Kaydınız pasifse burs alamıyorsunuz. Bu durumda bildiğim kadarıyla KYK’ya bir bildirim yapmanız gerekiyor ve KYK’da pasif olduğunuz sürede bursunuzu donduruyor. Yeniden kaydınız aktif olunca dondurulan bursu talep edip almaya başlıyorsunuz. Farklı bir okula kayıt olursanız bu durumu 1 ay içinde e-Devlet üzerinden burs/kredi nakil işlemleri sekmesinden bildirmeniz gerekiyor. Başarılar.

 95. Kaydım pasif olduğundan dolayı bu sene kazandığım bursu ancak aktif kayıt olduğunda alabilirmişim ikinci dönem değilde seneye farklı bir okula kayıt yaptırsam bursumu alabilir miyim?teşekkürler.

 96. Merhabalar 4 yıl boyunca burs aldım. Tezsiz yüksek lisans yapmayı düşünüyorum burs çıkar mı

 97. Fatma Hanım merhaba,

  YKS’ye girip tekrar bir bölüm kazanırsanız ve e devlet üzerinden burs/kredi nakil işlemini yaparsanız krediniz kesilmez. Ancak üniversiteye ilk başladığınız bölümünüz 2 yıllık olduğu için ve siz daha önce 1 yıl kredi aldığınız için geçiş yaparsanız en fazla 1 yıl daha burs alırsınız. Örneğin 2021’de YKS’ye girip üniversite değiştirirseniz 2022 yılı haziran ayında krediniz kesilecek. Tekrar kredi de alamazsınız.

 98. Merhaba.ben bu yıl iki yıllık bir bölüm kazandım ama pandemi nedediyle uzaktan eğitim görüyorum.bu yıl kredi aldım ama üniversitemi dondurmadan yks sınavına tekrar girip kazanırsam bölümümü değiştiricem ve ski bölümümden kaydımı aldıracağım kredim kesilecek mi

 99. peki dgs ile 4 yıllığa geçiş yapsam bursum ne kadar devam eder?

 100. Melike en fazla 1 yıl alabilirsiniz burs. Uzayan yıl burs/kredi alamıyorsunuz.

 101. 2 senelik bir bölümde okuyorum. Son senemdeyim ve son senemde kyk bursu çıktı. Bu dönemden alamadığım 2 ders var. Yani seneye bir dönem daha okuyacağım büyük ihtimal. Bu durumda bursum kesilir mi? 2 yıllıkta okul bitince kesilir demişsiniz bazı cevaplarınızda ama benim 2. senem de burs çıktı ve 2 sene de bitiremeyeceğim. Bursum 1 sene daha devam eder mi ya da yarım dönem? umarım anlatabilmişimdir kendimi.

 102. Mücahit merhaba,

  Okulunuzun normal süresi bittikten 2 yıl sonra ödemeye başlarsınız. 4 ay aldığınız için aldığınızdan 400-500 TL fazla bir ödeme çıkacağını tahmin ediyorum ancak net bir rakam söyleyemem. Ay ay belli bir miktarda ödeme yapıyorsunuz.

 103. Cemre merhaba,

  Önlisans öğrencisi olduğunuz için en fazla (toplamda) 2 yıl alabilirsiniz kredi. Yeni başvuru yapsanız ve lisans bölümü kazansanız dahi en fazla 2 yıl alabiliyorsunuz. İlk okulunuz esas alınıyor.

 104. Enes merhaba,

  Doğru söylenmiş en fazla 2 yıl alabilirsiniz 2 yıllığa geçiş yapacağınız için toplam 2 yıl alabilirsiniz.

 105. Eren Bey merhaba,

  Hayır gecikme olmaz. 2 sene okuduktan sonra yeni bölüme geçiş yaparsanız kredi almaya başladığınız ilk okulunuzun normal süresinin bitiminden 2 yıl sonra ödemeye başlarsınız.

 106. Eğer bir bölümde 2 sene okuyup ardından yeni bir bölümde 1. sınıfa başlarsam kredimin ödeme tarihinde bir gecikme olur mu?
  Yoksa olduğu gibi 4 sene sürüp yeni geçtiğim bölümü okurken kredimi ödemek zorunda mı kalırım?
  Tam anlatabildim mi bilmiyorum ama yardımcı olursanız sevinirim..

 107. merhaba.
  ben 4 senelik bölüm kazandım geçen sene 1. sınıf bitince 2 yıllığa yatay geçiş yaptım. geçen sene kredi aldım. bu sene almaya devam ediyorum. 2 yıllığa geçtiğim için 2 sene kredi almış olur kredin kesilir dendi. bu sene sonunda kredim kesilir mi?

 108. Kutay merhaba,

  Çok spesifik bir soru olmuş, ilk defa duyduğum için yardımcı olamayacağım. KYK’yı arayıp net bilgiyi alabilirsiniz diyeceğim ancak çağrı merkezindeki arkadaşların da bu konuyu bileceğini sanmıyorum. Emin olmak için farklı saatlerde farklı çağrı merkezindeki arkadaşlardan bilgi almanı öneririm.

 109. Tansu merhaba,

  Önlisans okursanız devlet bursu çıkabilir. Önlisans bölümü gelirse kaydınızı dondurmanıza gerek yok hem AÖF hem de örgün öğretimi aynı anda okuyabilirsiniz.

 110. Merhabalar ben aöf lisans çocuk gelişimi bölümü okuyorum şuan 2. Sınıfım, bu yıl tyt sınavına girmek istiyorum şayet örgün önlisans bir bölüm gelirse kaydımı yapacam bu lisans bölümü mü etkiler mi ve… Önlisans bölüm okuyunca devlet bursu çıkarmı?

 111. Merhaba ben başka bir üniversiteye yatay geçiş yaptım. Normalde öğrenim kredisi alıyorum. Yeni okulumda okulumun belirlediği alttan almam gereken dersler olduğu için 1 yıl uzamış olacak. O yüzden mezun olmadan 1 yıl önce öğrenim kredim bitiyor. Ben şunu sormak istiyorum: normalde lisanstan sonra yüksek lisansa hiç ara vermeden başlarsak krediyi ödeme tarihimiz yüksek lisanstan 2 yıl sonra başlamış olacak. Yani resmi sayfasında o şekilde yazıyor. Ben başka bir okula yatay geçiş yaptığım için 1 yıl uzadığı için az önce yukarıda söylediğim şarta göre “lisanstan sonra yüksek lisansa hiç ara vermeden başlarsak” yüksek lisansım sırasında öğrenim kredimi ödememe neden olabilir mi? Cevaplarsanız teşekkür ederim.

 112. Hocam merhabalar ben üniversite kaydımı sildirmek istiyorum 1.sinifim ve aklıma takılan sorular var. Öncelikle kyk kredi çıktı bana ve 4 ay kredimi aldım kaydımı sildirdigim zaman ne kadar kredi ödemek zorunda kalırım, bu ödemeye ne zaman başlarım ayrıca ne kadar sürer kredimin kesilmesi ve kaydımin silinmesi detaylı bilgi verir mısınız lütfen

 113. Merhabalar. Ben şuan önlisans öğrencisiyim ve kredi alıyorum. Bu yıl tekrar yksye girip yeni bir üniversite kazanıp şimdi okuduğum bölümü bırakırsam kredim devam eder mi ya da başvuru yapabilir miyim?

 114. Hocam merhaba. Ben hazırlık okuyorum. Yks sinavina girip baska bi bolum okumak istiyorum. Kyk bursumun kesilmemesi icin ne yaomam gerekiyor? (2. Donem okula devam edemeyeceğim sinava hazirlanacagim icin dogal olarak da ortalamam 2 nin altina düşecek bu yuzden 1. Donem okulu dondurarak yapabilir miyim?)

 115. Merhaba ben okula 1 yıl ara verdim şimdi devam ediyorum 4 senelik bolumum 5 senede bitiyor yani. 5. senede kyk kredisi yatacak mi ?

 116. Yusuf Can merhaba,

  Ödemeniz otomatik devam etmez, KYK’ya kredinin devamı için dilekçe yazmanız gerekecektir.

 117. Samet Bey aşağıda örnek verdiğim arkadaşların durumu farklı. Siz okurken krediniz iptal edilmiş ve başka bir okula yks ile geçiş yapacaksınız. KYK diyor ki başka okula yalnızca yatay geçiş veya ara vermeden dikey geçiş yaparsanız krediniz devam eder. Yeni bir üniversiteye geçerseniz almadığınız süredeki kredileriniz devam etmez. Twitter’da KYK’nın resmî destek hesabı olan @kyk_destek buraya mention atabilirsiniz. Onlar da aynı bilgiyi verecektir. Başarılar.

 118. Lisans okuyorum ikinci sınıf birinci dönem ders kaydı yaptırmadığım için kredi ödemesi kesildi ikinci dönem ders kaydı yaptırdığımda ödeme devam eder mi

 119. Teşekkür ediyorum cevap için ama kredim 2023 de bitiyor şuan kesildi başka okula geçince devam etmez mi ? Yeni başvuru olmayacakki yeni okulda devam etmesini isteyecem sadece. İlk okulumdan da mezun olmadım yani ayrıldım okuldan. Aşağıda bir kaç yoruma devam eder demişsiniz de ona istinaden sordum emin olmak için cevap verdiğiniz için teşekkür ederim

 120. Yaşar Bey merhaba,

  Nakil başvurusu yapmadığınız için kesilmiştir. Üniversitenizle irtibata geçip okul bilgilerini güncellemelerini söylemeniz gerek ya da YÖKSİS’e girip yapabiliyorsanız bilgilerinizi kendiniz güncellemelisiniz.

 121. Samet Bey daha önce kredi aldığınız için başka bir okula geçerseniz kredi alamazsınız. Ancak yüksek lisans yaparsanız alabilirsiniz.

 122. Ben 2018 yılında 4 yıllık lisans bölümüne kayıt oldum. Ancak hazırlıktaysan 2019 yılında bölüme devam etmedim ve devamsızlıktan hazırlıkta kaldım. 2020 de kaldığım ve 2 kere hazırlıkta kaldığım için okuldan kaydım silinmiş. Ben 2021 yılında üniversite sınavına girip bir üniversiteye yerleşirsem. Dilekçe vererek veya başvurarak 2023 e kadar olan kredimin 3 yılını alabilir miyim? Tekrar kredi ödemesi yapılır mı acaba. Cevap verdiğiniz için teşekkürler

 123. Merhaba. Ben lisans 2.sınıfta bir önlisans bölümü kazandım diğerinden kayıt sildirmemiştim bu sene bu aya kadar aldım fakat şimdi yatmadı, kredi bitiş tarihim 30.06.2021 görünüyor nakil başvurusu yapmaya çalıştığımda lisans bölümümdeki ilişiğimi kesmemi ve yöksis güncellemesi yapmamı söylüyor, nasıl yapmalıyım?

 124. Nurullah Bey önlisansta en fazla 2 yıl alabildiğiniz için nakil işlemi yapsanız dahi burs/kredi alamazsınız.

 125. Merhaba 4 yıllık bölüm okuyordum şuanda pasif şekilde duruyor ve önlisans bir bölüme aktif devam ediyorum 3 yıl boyunca kredi almaya devam ettim acaba kredi nakil işlemi yaparsam devam edermi?

 126. Nur merhaba, burs/kredi nakil işlemi yapmadığınız için kesilmiştir.

 127. Kredi başvuruları senede bir defa yapılıyor Mehmet Bey.

 128. Merhaba ben 2. Sınıfım ama 2.yilimda kayıt yaptırmadığım halde her ay kredim yatıyordu ama bu ayki yatmadı acaba neden

 129. Mine Hanım merhaba,

  Hayır 1 yıl daha burs almazsınız.

 130. İyi günler ben ilk yıl burs almadım son 3 yıl burs aldım bundan dolayı 1 yıl daha burs alabilcek miyim ?

 131. Merhaba ben 1 yıl boyunca burs aldım ve 2.sinifta krediye döndü ben 4 yıllık kredi parası mi ödüycem yoksa 3 yıllık mi

 132. Gülseren Hanım ÜFE oranlarıyla alakalı bir durum. Bir anormallik yok maalesef. Yapılandırmayla ilgili işlemleri bilmiyorum.

 133. Merhabalar, öncelikle sizleri yormamak adına teker teker tüm mesajları okudum. Belki aradigım cevabı bulurum diye bulamadim☺ benim soracağım soru şu benim 2016 da normal şartlarda kredi ödemem başlıyor. Ana para 14 bine yakın. Faizden hiç bahsetmiyorum zaten. Ama arkadaşım benden 1 yıl sonra yani 2017 ‘de ödemesi başlıyor. Onun ana parası 11 bin görünüyor. Normal şartlarda benden bir yıl geç üniye gittiği için ve burs fazla aldiklari icin ana parasının benim paramdan fazla olması gerekmiyor mu? Son bir soru daha benim ile aynı yıl mezun olanlar borcu yapilandirinca 11 12 bin gibi görünmüş benim acaba neden 16 bine yakın

 134. Merhaba. 3.sınıfım, bu yıl kredimi iptal edip 4.sınıfta tekrar başvurabilir miyim?

 135. Merhaba. Aöf önlisans mezunuyum, bu sene örgün lisans bir bölüme yerleştim. Burs&kredi başvurum reddedildi. Gerekçe olarak ise bir yüksek öğretim kurumundan mezun olmam gösterildi. İtiraz ettim ama aynı geri dönüşü yaptılar. Acaba ben mi kendimi anlatamadım diye sizlere de bir sorayım istedim.

  Burs alma hakkının olmadığı bir üniversite programından mezun olduğum için örgün okuyor olmama rağmen burs alamamam normal mi? Yoksa ben mi kendimi anlatamıyorum gsb yetkililerine?

  Ve aynı durum yurt için de olur mu?

  Şimdiden teşekkür ederim.

 136. Barış Bey bildiğim kadarıyla 1 yıl erteleyebiliyorsunuz. Bunun harici erteleme yapılmıyor.

 137. Merhaba, ben bir önlisans bitirdim ve ön lisansımı okuduğum süre boyunca öğrenim kredisi aldım, şimdi ise okuduğum önlisans bölümüyle alakasız bir lisans bölümü okuyorum, ön lisansta aldığım kredinin 2 senesi 01.07.2021 tarihinde doluyor, bu tarihte ödemeye başlayacağını belirtiyor. Ben şuan ikinci üniversitemi okuduğum için borcumu faizsiz şekilde erteleyemez miyim?

 138. Merve Hanım hazırlıkta krediye dahil oluyor. Bir hata olmuştur KYK’yı arayıp düzelttirebilirsiniz.

 139. Merhaba,ben hazırlığı olan 5 yıllık bir bölümde okumaktayım ve 3.sınıfım.Kredi durumumu sorguladığımda 3.sınıfın sonunda kesildiğini gördüm fakat hazırlık tekrarı sınıfta kalma vs yaşamadım,aynı başlangıçlı sınıf arkadaşlarımda durum 4.sınıfın sonunda bitiyor şeklinde gözüküyor.Bende mi bir hata var? yoksa hazırlıkta kredimize dahil olmuyor mu?Bilginiz var mı?

 140. Songül Hanım merhaba,

  Bunun hesabını yapmak güç çünkü her yıl ÜFE oranları değişiyor. İmza attığınızdan daha yüksek ödeme çıkması muhtemel.

 141. Sude merhaba,

  Kredi borcunuz faizsiz bir şekilde ertelenmez. Kredi almaya başladığınız okulun normal süresine 2 yıl eklenerek bu süreden itibaren borcunuz vergi dairesine düşer. Örneğin 4 yıllık bölüm kazandıysanız üniversiteye başladığınız tarihten itibaren 6 yıl sonra ödemeye başlamak zorundasınız.

 142. Kredi sürem haziran da doluyor. Fakat ben mezun olamayacağım. Tekrar sınava girersem ve bir bölüm kazanırsam kredi borcum ertelenir mi faizsiz bir şekilde

 143. Merhaba, şuan son sınıfım ve kredi çıktı geri ödeme olarak 7200 görünüyor. Ben 12×550 den 6600 alıp 60p faiz mı olacak yokda 9×550 den 4950 alıp 2250 faizi mı olacak?

 144. Beyza merhaba,

  Evet seneye başvurabilirsiniz ancak burs çıkma ihtimali az. Daha önce kredi başvurusu yapıp almayıp bir sonraki sene burs çıkan arkadaşlar da var. Çıkmazsa yine kredi alabilirsiniz.

 145. merhaba:)
  benim soruma benzer bi soru cevaplamışsınız ama ben gene de sormak istedim.4 yıllık bir bölüm okuyorum bu yıl 1.yılım kyk burs başvurusunda bulundum .Burs çıkmadı kredi çıktı.Kredimi onaylamazsam seneye tekrar kyk burs başvurusunda bulunabilirmiyim?Burs çıkma ihtimali var mı?çıkmazsa gene kredi alabilirmiyim?cevaplarsanız çok sevinirim.şimdiden teşekkürler.

 146. Zeliha Hanım merhaba,

  Bu yıl kredi almazsanız seneye tekrar burs/kredi başvurusu yapabilirsiniz. Önümüzdeki yıl burs çıkmazsa kredi çıkar.

 147. Elif Hanım merhaba,

  Hayır sınıfta kalırsanız aldığınız bursu geri ödemezsiniz.

 148. İstediğiniz tarihte alma hakkınız yok Burak Bey. Kabul ederseniz taahhütnameyi aralık ayından itibaren kredi alırsınız.

 149. Merve Hanım merhaba,

  Evet alabilirsiniz. Okul değiştirirseniz e-Devlet üzerinden burs/kredi nakil işlemi yapmalısınız bunu unutmayın lütfen. Başarılar.

 150. Merhaba ben uni 1 sinifken öğrenim kredisi alırken tekrardan yks ye girsem yks puanımla tekaradan bi okul bölüm gecsem kalan 3 yılın kredisini alabilirmiyim

 151. İyi günler dilerim. Ben birinci sınıfa basliyacagim lakin bu yıl burs çıkmadığı için kredi de almak istemiyorum . Önümüz yıl tekrardan bursa basvursam olur mu? Yani bu yıl hem burs hem kredi almasam bile önümüz yıl başvuru hakkım oluyor mu ? Ve önümüz yıl tekrar başvurduğumda gene burs çıkmazsa kredi çıkar mı onu sormak istedim

 152. Merhaba, üniversite son sınıftayım ve bu sene için burs alıyorum. Sınıfta kalırsam aldığım bursu geri ödemem gerekir mi?

 153. bu sene çıkan krediyi seneye itibaren almaya başlasam olurmu acaba cevaplarmısınız ?

 154. Hakan Bey merhaba,

  Hayır bu şekilde işlem yapamazsınız. Kredi iptal edip burs başvurusu yapılmıyor.

 155. Gizem Hanım merhaba,

  Mezun olduktan hemen sonra ödemeye başlasanız bile aldığınızdan daha fazla ödersiniz.

 156. Filiz Hanım merhaba,

  Ne kadar geri ödenecek bunu kimse bilemez. Çünkü her yıl Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) oranları değişiyor.

 157. Ayşe Hanım merhaba,

  Aldığınız kredi üzerinden hesaplama yapılır yani 3 yıl üzerinden ödersiniz.

 158. Ahmet Bey bu konuda size yardımcı olamam. Tam olarak ne istediğinizi anlamadım çünkü.

 159. ben 2 yıllık bir bölüm okuyorum geçen yıl kazandığım bölüme devam edemedim donduramadimda bu yıl tekrar başladım derslerden kalmış bir şekilde burs başvurusu yaptım kredi çıktı bir yıllık Yani maddi durumum da iyi değil tekrar burs başvurusuda yapamiyormusum peki ben ne yapicam

 160. merhaba ben 1. sınıfım 28800 tl kredi çıktı ama online olduğu için bu sene almayı seneye almak istiyorum . seneye aldığımda yine 22800 mü cıkacaktır yoksa 3 sene kaldığı göz önüne alınarak mı hesaplanılacaktır?

 161. Merhaba ben şuan lisans okuyorum ve 3 sınıfım. Bu sene başvurdum Öğrenim kredisi çıktı. Daha önce burs veya kredi almadım. Bu sene alırsam toplam ne kadar alırım ve ne kadar öderim . Yardımcı olursanız sevinirim sadece son 2 yıl almış olucam.

 162. Merhabalar 2 yıllık bir bölüm okuyorum 2. Yılımdayım kredi almaya karar verdim toplam 7200 tl geri ödemeli kredi almış olacağım mezun olduktan sonra hemen ödemek istiyorum 2 yıl beklemeden direk ödeyebilirmiyim? Dgs ile bölümümü uzatsam bile 7200 tl yi faiziyle direk ödeyebilirmiyim

 163. bu yıl kredi alsak seneye iptal edip tekrar başvuru yapabiliyormuyuz ve tekrar başvurduğumuzda burs çıkma ihtimali varmıdır

 164. Yunus Bey merhaba,

  Bu yıl kredi almazsanız seneye tekrar burs/kredi başvurusu yapabilirsiniz. Ancak burs çıkma ihtimali çok düşük maalesef.

 165. Merhaba hazırlık okuyorum kredi çıktı bu krediyi almayıp seneye tekrar başvursam burs çıkma ihtimali var mıdır yoksa bi kere kredi çıkınca burs alma şansımız kalmıyor mu?

 166. Mehmet Bey merhaba,

  Okulunuzun normal yılı boyunca alırsınız. 4 yıllıksa okulunuz 4 yıl alırsınız.

 167. Yusuf Bey merhaba,

  Hayır başvuru yapmadıysanız alamazsınız.

 168. merhaba ben burs/kredi için kayıt yapmadım yine de öğrenim kredisi alabilir miyim?

 169. Merhabalar bana bu sene burs çikti onumuzdeki seneler bu burs devami edecek yoksa her yil başvuru yapmami gerekiyor

 170. İmran merhaba,

  DGS ile geçişte yalnızca ara vermeden geçişlerde burs/kredi geçişi sağlanıyor. Bu şart tutuyorsa en fazla 2 yıl daha alabilirsiniz ancak şu an son sınıf olduğunuz için 1 yıl alabilirsiniz. Mezun olduktan sonra burs/kredi alınamıyor. Okul uzarsa da burs/kredi alınmaz.

 171. Rümeysa Hanım daha önce üniversite okuduysanız burs/kredi almamış olsanız dahi alamıyorsunuz diye biliyorum. Yine de KYK’yı aramalısınız.

 172. Yunus Emre Bey merhaba,

  DGS ile geçiş yaptıktan sonra kredi alamazsınız çünkü zaten bir üniversite okumuşsunuz. 2.üniversite için alınmıyor.

 173. Yunus Emre Bey merhaba,

  Mezun olduktan 2 yıl sonra ödeme başlıyor ancak erken ödeyebiliyorsunuz sanırım.

 174. Leyla Hanım merhaba,

  Maalesef bu konuda net bilgim yok. ÜFE oranlarına göre geri ödeme oluyor. Ancak 7.200 aldığınızda en fazla geri ödemesi 10.000 TL olması lazım.

 175. Rümeysa Hanım merhaba,

  Evet bu yıl almayıp seneye alabilirsiniz.

 176. Ben 2 yıllık önlisans bölümü okuyorum bu sene belki burs çıkar diye başvuru yaptım ama kredi çıktı. Online eğitim olduğu için bu sene kredi almayı düşünmüyorum, seneye tekrar başvurup 1 senelik kredi alabilir miyim?

 177. Merhaba ben lisans 4. Sınıf öğrencisiyim bu sene öğrenim kredisi alacaktım ama taahhütname de ödemem gereken tutar 14400 tl yazıyor 1 sene için çok fazla bir tutar değil mi? Kyk yı aradığımda net bir bilgi vermediler. Sizin bir bilginiz var mı? Aylık 600 tl den hesaplasam bile 7200 tutuyor iki katı yazıyor!

 178. Merhaba. Ben 2 yıllık bir bölüm bitirdim. Bu süreçte burs veya kredi almadım. Dgs ile 4 yıllık bölüme geçtim 2. Yılımdayım ve burs çıktı. Sistemde 4. Sınıf görünüyorum. Açıklamalarda, öğrenciliği devam ettiği sürece bulunduğu öğretim kurumunun normal öğrenim süresi kadar burs alabilir yazıyor. Ben toplamda 4 yıl bu bölümde devam etsem 4 yıl burs alabilir miyim yoksa 4. Sınıf olduğum için sadece bu yıl mı alabileceğim? Cevaplarsanız memnun olurum internette bir bilgi bulamadım teşekkür ederim.

 179. Merhabalar. Ben beş altı sene önce ön lisans okurken burs/ kredi başvurusunda bulunmuştum burs çıkmadı kredi çıkmıştı. kredi almadım ama iptal edilmesi gerektiğini de bilmiyordum. bu sene yeniden örgünde lisans bir bölüm okuyorum kredi/ burs başvurusu yaptım fakat kredi alamıyorum kredi de onaylanmamış sebebi ne olabilir ne yapabilirim ?

 180. Öğrenim kredisini mezun olduktan hemen sonra ödemeye başlayabiliyor muyuz? Baslayabiliyorsak ne kadar ödeme yapariz?

 181. merhabalar ben 2 yıllık üniversite + hazırlık 3 yıl okudum ve bu süreçte kyk kredi aldım şuan dgs ile geçiş yaptım 4 yıllık üniversiteye kyk kredisi alabilirmiyim

 182. Fulya Hanım merhaba,

  Kredi almaya başladığınız tarihten itibaren bölümünüz 4 yıllıksa 6 yıl sonra ödemeye başlarsınız. Yani bölümünüzün normal senesi + 2 yıl.

  2019’da üniversiteye başladıysanız 2025 yılında ödemeye başlarsınız.

 183. Nur Hanım merhaba,

  Daha önce kredi aldığınız için yeni üniversitenizde kredi alamıyorsunuz diye biliyorum. Eğer alabiliyorsanız da yeni bölümünüzün tüm süresi kadar alamazsınız. KYK’yı arayarak net bilgi alabilirsiniz.

 184. Merhaba ben 2018 yılında kredi almaya başladım 5 yıllık bir sözleşme doğrultusunda hazırlık okudum 1 sınıfa geçtim ve o sene 2019 aralık ayında bölümü bırakmaya karar verdim yaklaşık mayıs ayına kadar kredi yatmaya devam etti ve sonrasında kesildi 2021 de yeni bir üniversiteye kayıt yaptığımda süreç nasıl olacak? (kredi anlamında) bir diğer sorum şu an ziraat genç kartı kullanırsam öğrenci olmadığım için kart masrafı vs çıkar mı? şimdiden teşekkür ederim cevabınız için

 185. Merhaba ben şu an lisans okuyorum. 2. sınıfım. 2019 üniversite girişliyim. Geçen yılın ekim ayından bu yana kredi alıyorum. Şu an kredimi iptal etmek istiyorum ve bu yılın sonunda tekrar yks sınavına girerek sıfırdan başka bir bölüm okumak istiyorum. Kredimi en geç ne zaman ödemeye başlarım?

 186. Çetin merhaba,

  KYK burs/kredi nakil işlemi yaparsanız kredi almaya devam edersiniz. Ancak mezun olana kadar alamazsınız. Örneğin seneye gideceğiniz okul 4 yıllık ve siz daha önce 20 ay kredi aldıysanız en fazla 28 ay daha alabilirsiniz.

 187. merhabalar ben bu yıl uzaktan eğitim olduğu için kredi almak istemiyorum ama 2.senemde alabilir miyim

 188. Merhaba. Dört yıllık lisans bölümünde okuyorum. Birinci sınıfta başarısız oldum. Bu sene yeniden hazırlanıyorum ve okula gitmiyorum yani bu senede başarısız olacağım seneye yeni gittiğim okulda kyk kredisi almaya devam edebilir miyim?
  Not:13 aydır kredi alıyorum.

 189. Kesilen kredinizi tekrar aktif etmek için KYK’ya dilekçe yazmanız gerek Fatma Nur Hanım.

 190. Ela Hanım merhaba, hayır gemen ödemeniz gerekmez. Bölümünüzün normal yılı 4 yılsa bölümünüzün normal yılı bittikten 2 yıl sonra ödemeye başlarsınız.

 191. Merhaba birinci sınıfım. Hazırlıklar beraber 3 dönemdir kredi alıyorum. Okulu dondurmayı düşünüyorum. Borcu hemen ödemem mi gerekecek.

 192. Ben şuan da 3. Sınıfım ama gecen yılın 2. Dönemi okulu dondurdum kredim kesildi şimdi devam ediyorum kredim yatmaya devam edecek mi?

 193. Sude merhaba,

  Burs/kredi nakil işlemi yaparak bursunuz devam eder ancak yeni bölümünüz 2 yıllık olduğu için en fazla 1 yıl daha burs almaya devam edersiniz.

 194. merhabalar şu an 4 yıllık bir bölümde okuyorum ancak seneye yeniden üniversite sınavına girip 2 yıllık bir bölüm yazmak istiyorum bu yıl bana burs çıktı diyelim okuldan kaydımı sildirip 2 yıllık bir üniversiteye geçersem (geçen yılki tyt puanımı kullanacağım) bursum kesilir mi tekrar mı başvuru yapmam gerekir

 195. Merve Hanım merhaba,

  Hayır krediler ay ay yatırılmaktadır.

 196. Ufuk Bey merhaba, e-Devlet üzerinden burs/kredi nakil işlemi yaparak halledebilirsiniz.

 197. Merhaba, uni birinci sınıfım burs çıkar ise ve ben tekrar sınava girip yeni bir üniversiteye kayıt yaptırır isem bursumu dilekçe ve yeni öğrenci belgesi ile yurtkura bildirerek bursumu devam ettirebilirmiyim?

 198. Merhaba ben bu sene 1. Sınıfım kredi başvurusunda bulundum fakat merak ettiğim bi şey var kredi miktarını biz mi belirliyoruz ve belirliyorsak eğer toplu bi şekilde tüm parayi tek seferde alma şansımız var mı cevaplar mısınız lütfen?

 199. Merhaba. Ben önlisans bir bölüm okudum bu süre zarfında kredi aldım aynı zamanda kyk da kaldım. Mezun olduktan 1 sene sonra dgs ile 4 yıllığa geçiş yapmak istiyorum tekrar kyk başvurusu yapabilir miyim ?

 200. Daha önce önlisans okudum bitirdim burs kredi almadım şimdi başka bi önlisans programına kayıt oldum kyk kredisi ya da burs alabilir miyim

 201. Neriman Hanım merhaba,

  Telaşlanmayın herhangi bir sorun olmaz. Kredi notunuzun KYK kredisiyle ilgisi yok.

 202. Hasan Bey merhaba,

  Maalesef alamazsınız. Yüksek lisans yaparsanız eğer alabilirsiniz.

 203. Orhan Bey merhaba,

  Burs/nakil işlemi yapmanız gerekirdi. Mağduriyetinizin giderilmesi için dilekçe yazıp gönderebilirsiniz. Bu şekilde işlem yaparsanız bir ihtimal devam edebilir krediniz.

 204. Merhabalar, 2016 yılında Bilkent Üniversitesi Fizik bölümünü tam burslu kazandım, okulum 1 yıl hazırlık toplamda 5 yıllıktı ve taahhütnameyi imzalarken de 5 yıl üzerinden bir düzenleme ile 2016 hazırlık yılıyla beraber kredi almaya başladım yani 2021 yılının haziran ayına kadar toplam 5 sene kredi almam gerekicekti ancak 2020 haziran ayında kredi alma hakkım nakil talebimin olumsuz sonuçlanmasıyla beraber e-devlette bitmiş olarak gözüküyor, halbuki 2017 yılında yatay geçişle Marmara’ya geçişim onaylanmış ve sistemde öğrenciliğim aktif durumundaydı.Bunu düzeltebilir miyim, hakkım olan o son yılımda da kredi alabilir miyim ?

 205. Ön lisans öğrencisiyken 2. Sınıfta kredi aldım. Daha sonraki sene tekrar sınava girip başka bir önlisans bölümüne yerleştim 1 senede orda kredi aldım bu sene tekrar kredi alabilir miyim teşekkürler

 206. Merhabalar ben yüksek lisans yapıyorum daha önceden geri ödemeli kredi aldım. Bu senede başvurdum. Fakat geri ödemeli kredi aldıgim sırada kredi kartı borcunu ödeyemedim ve yasal takibe girdi geçen gün bu borcu ödedim. Bu borcunun olması burs veya kredi çıkmasına engel olur mu ? Ayrıca başka burçlarında var bankadan yani banka kredi notum düşük. Bir sorun teşkil eder mi

 207. Ben 2 yıllık bir kredi aldim önlisans ogrencisi olduğum icin ve yılım uzadı o ara ben baska bir universite kazandim 4 yıllık o krediyi devam ettirebiliyor muyum lütfen cevap verirseniz sevinirim

 208. Mert Bey bu konuda net bilgim yok. Yanlış yönlendirmek istemem sizi KYK’yı arayarak bilgi alabilirsiniz.

 209. Harç yatırmadığınız için pasif görünmeniz normal. Öğrenci güzükmediğiniz için başvuru yapamazsınız. 2.dönem ders kaydı yapsanız dahi burs başvuruları senede 1 defa oluyor. Bu yüzden 2021 ekim ayını beklemeniz gerekir.

 210. Oğuz Bey bildiğim kadarıyla ilk üniversitenizin eğitim yılı esas alınıyor. Ancak dilekçe ile uzatılabilir mi bilmiyorum. KYK’yı arayıp bilgi alabilirsiniz.

 211. Evet başvurabilirsiniz Esra Hanım. Eğer burs çıkarsa 2021 haziran ayında son ödemeyi alırsanız.

 212. 4. Sınıfta burs kredi başvurusu yapılabiliyor mu? Bu sene başvursam ne zaman ödeme kesilir?

 213. 2018 yılında kredi almaya başladım. hazırlıkla birlikte 4+1 yıllık bir kredi sözleşmem bulunuyor. 2 yıl kredi aldım ve bu yıl itibariyle tıpa merkezi yatay geçiş yaptım. tıp 6 sene olduğu için kredi 4+1den 6 yıla çıkartabilir miyim? uzar mı?

 214. Merhaba ben kyk ya başvuru yaptım ama şu anda pasif öğrenci olarak gözüküyorum ders kaydımı artırmadım harç yatırmalıyım için 2. Donem harç yatırıp ders kaydımı ağrırsam kyk kredisi alabilir miyim lütfen cevaplar mısınız

 215. Merhaba Yüksek Lisans Çapraz okuyorum ve şuan 1.Sınıf 2.Dönemi okuyorum ama bu dönem 2-3 dersim kalacak ve kredi başvurumu yeni yaptım. Bu sebeple kalan derslerim 2021-2022 güz dönemine kalacak. O zaman kadar kredi alamaya devam edebilir miyim? Ve Sonrasında olan Tez dönemim boyuncada alabilir miyim?

 216. Feyza Hanım merhaba, burs/kredi nakil işlemi yapabiliyorsunuz.

 217. Hacer Hanım merhaba, burs çıkıp çıkmayacağı öngörüsünde bulamamam maalesef başka sorunuz varsa yazabilirsiniz.

 218. Serdar Bey merhaba,

  Burs/kredi alan tekrar burs/krediye başvuramaz.

 219. Merhaba ben gecen sene kredi basvurusu yaptim cikti ama universiteye gitmedim kredi de almadim bu sene farkli bir universitede onlisans programina gidiyorum tekrar kredi alabilir miyim

 220. Merhaba hocam; ben şu an 4 yıllık lisans bir bölüm okuyorum. Şu an 4. Sınıfım. Ayrıca iki yıllık bir onlisans programına kayıt oldum 1. Sınıfım yani aynı anda iki bölüm okuyorum şu an. Normalde burs alıyordum. Size sorum bu sene yine burs başvuru yapayım mı? Yani önlisans bölümüm için devam eder mi acaba. Normalde bursun bitiş tarihi 2021 haziran. Fakat 2. Yıllık bölümüm 2022 de bitecek ne yapmam lazım??

 221. Merhaba ben 2019 yılında 2 yıllık bır bolum yazmıştım ama gitmedim burs başvurusuda yapmadım gecen yıl. bu yıl yanı 2020 yılında 4 yıllık bır bolum kazandım burs başvurusu yapmak istiyorum ama gecen yılkı kaydımı sıldırmedım ve dogal olarak harç parası öduyorum .bu harç parası yuzunden burs cıkarmı cıkmazmı acaba onu ogrenmek istiyorum

 222. Merhaha, bu sene 2 yıllık bir bölüm kazandım ve burs/kredi başvurusu yaptım , tekrar sınava girip 4 yıllık bir bölüm kazandığımda tekrar kredi/burs başvurusu yapabilir miyim ve önceki aldığım kredinin ödemesini nasıl yapabilirim yani herhangi bir kesilme olur mu 4 yıl boyunca alabilir miyim

 223. Merhaba ben önlisans öğrencisiyim 2.sınıfa geçtim.1.sınıfta kyk başvurusu yapmadım ama 2.sınıfta kredi almak istiyorum bu mümkün mü ?

 224. Merhaba , önlisans son sınıf ögrncisiyim bu sene kredi alicam ama ne kadar geri ödeme yapıcam ?

 225. Merhaba ben 2017 senesinde bir önlisans bölümüne yerleştim. Bölümün 2. Senesinde yani 2018 sonunda kyk kredisi almaya başladım.Fakat bir kaç ay aldıktan sonra maddi manevi sorunlarımdan dolayı 2019 yılı içerisinde okul kaydımı dondurdum.Doğal olarak kredi kesildi,yaklaşık 3 aylık tutarı alamadım, kısacası önlisanstan mezun olamadan 2020 yks ye hazırlanıp sınava girip lisans bölümü kazandım.Önlisanstan kaydımı sildirdim ve yeni kazandığım lisans bölümüne kaydımı yaptım.Ayrıca yaklaşık 3 aylık alamadığım tutar için kredi nakil başvurusu yaptım,sonuçlanmadı daha acaba o tutar yatırılır mı ?Soracağım asıl konu ise bu sene kyk burs kredi başvurusu yapabilirmiyim çıkar mı kredi?

 226. Merhaba ben burs alıyordum ama derslerdeki başarısızlık nedeniyle bursum 2. sınıfta krediye döndü. 1 sene de hazırlık okumuştum, şimdi borcuma baktığımda 27.000 tl görünüyor. Bursum krediye döndüğünde burs olarak aldığım parayı da mı ödemem gerekiyor?

 227. Hayır önlisans 2 yıllıktır. Bu yüzden toplamda en fazla 2 yıl alabilirsiniz (lisansta aldığınız dahil)

 228. Bursu lisans bölümde okurken aldim. onlisans bitene kadar alamaz miyim kafam karıştı

 229. Kübra Hanım bu şekilde en fazla 1 yıl daha burs alabilirsiniz. Lisans 1.sınıfta aldınız ve önlisans bölümünüz 2 yıllık bu durumda en fazla 1 yıl daha alabiliyorsunuz burs.

  Diğer sorunuz hakkında bir bilgim yok.

 230. Merhaba , ben iki sene önce burs ve kredi basvurusu yaptığım da öğrenim kredisi çıktığında onayladım ama pasif olduğum için hiçbir şekilde almadım adıma hesap açılmadı lakin bu sene tekrardan ünv ye başlayacağım aktifim ve tekrar başvuru yapabilirmiyim krediye

 231. Ben suan lisans ikinci sınıfım ve burs alıyorum.bu sene onlisans bi bölüme basladim ve ona devam etmek istiyorum.bursumuda nakil edecegim ama kafama takilan bi kac bi sey var.soyleki nakil yapmaya calistim ama yoksis bilgilerini guncelle aktif ogrenim görünüyor gibi bi yazı çıktı bende lisans bolumumde kaydimi dondurmak icin dilekçe verdim.kaydim donduktan sonra nakil edebilir miyim bursu? Yoksa kayıt silmem mi gerek bursu nakil ettirebilmek icin ?

 232. Merhabalar ben bu sene universite kazandim ama seneye tekrar sinava girip universite mi degistirmek istiyorum bu sene burs alsam seneye bursum devam eder mi yoksa kesilir mi kredi icinde ayni durum soz konusu mu

 233. merhabalar. 2018 yılı eylül ayında bir lisans bölümüne başladım ve kyk öğrenim kredisi almaya başladım 2019 ekim ayında kyk kredimi iptal ettim ve 2019-2020 eğitim yılında lisans bölümüme resmi olarak kayıtlı olsam da devam etmedim. 2020 ağustos ayında kayıt sildirdim. ve 2020 eylül ayında yeni bir lisans bölümüne kaydoldum. e devletten kredi nakil başvurusu yaptım. acaba yaptığım şey doğru mu bunu merak ettim. değilse ne yapmam gerekir?

 234. Merhaba admin iyi günler kolay gelsin ben 2 yıllık üniversite öğrencisiyim bu yıl 2. Sınfa geçtim 1 sınfta kyk kredi almadım ama bu sene almayı düşünüyorum geçen yıl almadığım tutar yatarmı yoksa bu yıl yatacak olanlardan mı baslar nasıl olur bir bilgi verirmisin?

 235. Merhaba Ben onlisans ogrencisiyim bu sene 2. Sinifa gectim ilk senemde kredi almadım bu sene 2. Sinifta Yani son senemde alabilirmiyim 1 senede olsa

 236. Muhammed Bey krediyi iptal ettirip burs başvurusu yapılamıyor maalesef. Daha önce oluyordu ancak şu an olmuyor. KYK’nın resmi twitter hesabından paylaşıldı ayrıca KYK’nın sitesinde sık sorulan sorular başlığında da bu bilgi mevcut.

 237. Berkan Bey merhaba,

  Okul kaydınızı dondurduysanız ve bunu KYK’ya bildirdiyseniz dilekçe yazarak 1 yıl da alabilirsiniz kredi.

 238. Merhaba ben 2 yıllık önlisans öğrencisiyim 2 sene kredi aldım. Okulun 1. Sınıfını bitirdikten sonra 1 sene okul kaydını doldurdum. Bu sene tekrar 2. Sınıftan başlayacağım tekrar kredi alabiliyor muyum?

 239. Öğrenim kredisi almaktayım. Burs almak amacıyla krediyi iptal ettirip yeniden başvurursam burs çıkma ihtimali ne kadardır? Şayet burs çıkmaz ise öğrenim kredisi tekrar çıkar mı? Öğrenim kredisi tekrar çıkarsa banka işlemlerine (hesap açma vs.) yeniden gerek var mıdır?

 240. Maria merhaba,

  Kredi çıkıp kabul ettiğiniz için KYK burs başvurusu yapamazsınız.

 241. Merhaba Noctuorfei,

  Geçiş yapacağınız bölümün normal senesi hazırlık + 4 yıl yani toplamda 5 yılsa geçiş yapacağınız tarihte kaç yıllık burs aldıysanız onu düşeceksiniz. Örneğin 2 yıldır burs alıyorsanız 5-2 toplamda 3 yıl daha burs alabilirsiniz.

 242. Damla Hanım merhaba,

  Üniversiteden normal mezun olacağınız yıldan 2 yıl sonrasında başlar geri ödemeniz.

 243. iyi günler ben üniversite birinci sınıfım kasım ayından itibaren kredi alıyordum geçen ağustos ayında iptal ettirdim bu ayda kaydımı üniversiteden sileceğim borcumu ne zaman ödemeye başlarım

 244. Merhaba. Diş hekimliği fakültesine gidiyorum ve öğrenim yılı 5 yıl. 1.sınıfın sonunda zorunlu hazırlığı bulunan 4 yıllık başka bir bölüme geçmek istediğimde kalan 4 yıllık bursumu mu alacağım? Bursumda 1 yıldan fazla kesinti olaak mı?

 245. Merhaba.
  Ben önlisans programında 1. sınıf da kyk bursu başvurusu yapmadım 2.sınıf da yaptım kredi çıktı kabul ettim ama durumum pasif olduğu için yatmadı bir sene ara verdim bu sene yeni bir yüksek öğretime kayıt yaptırdım. Bu durumda tekrar başvuru yapabilir miyim ya da kyk bursu almak için neler yapmam gerekiyor. Lütfen bilgilendirir misiniz ?

 246. Hazırlıkla birlikte okulunuz 5 yılsa en fazla 5 yıl kredi alabiliyorsunuz hocam.

 247. Merhaba, ben bu sene 4 yıllık bir bölüm kazandım ve kayıt yaptırdım sonrasında sınavsız ikinci üniversite imkanıyla üniversitemde ikinci bir bölüme başvurdum. Örgün eğitimimin yanında aynı anda bir açıköğretim programında okuyacak olmam kredi almama engel olur mu?

 248. hazırlık okuduğum için son sene kredim kesilecek sanırım onu uzatabilir miyim?

 249. Furkan merhaba,

  Daha önce kredi aldığınız için yeniden alamazsınız. Geri ödemeyi dilekçe ile başvurarak bir kereliğine erteletebiliyorsunuz sanırım.

 250. Öğrenim kredisi almaktayım. Burs almak amacıyla krediyi iptal ettirip yeniden başvurursam burs çıkma ihtimali ne kadardır? Şayet burs çıkmaz ise öğrenim kredisi tekrar çıkar mı? Öğrenim kredisi tekrar çıkarsa banka işlemlerine (hesap açma vs.) yeniden gerek var mı?

 251. Merhaba ben 4 yıllık bir bölüm okuyorum seneye şuan 2 sinafa gectim ve seneye sınava girip bu okuduğum bölümü bırakıp 2 yiilik bir bolume geçsem bursum kesilir mi ? Yani lisanstan on lisansa geçsem bursum kesilir mi?

 252. Merhaba, bu sene hazırlık dahil 5 yıllık okul kazandım. Bu sene hazırlığı burada okuyup seneye sınava tekrar hazırlanıp başka bir üniversiteyi kazandığımda buradaki kayıdımı sildirirsem bursum/kredim iptal olur mu, yoksa kalan 4 yılı devam eder mi ?

 253. Merhabalar ben 2 yıllık bölüm için kredi aldım ve iki yıl sonra kredim bitti ancak okul bitmedi 3. Senemde para yatırılmadi bu sene de lisans bölümü kazanıp önlisans bölümünden kaydimi sildirdim lisansa kayıt yaptırdım kredi alabilir miyim 2 sene daha? Bir de eğer kredi alma şansım yoksa ödeme tarihi 2021 de başlayan kredimi ödemek zorunda kalır mıyım okulda okurken?

 254. Merhaba ben 2 yıllık üniversite kazandım ve öğrenim kredisi aldıö geçen yıl 2.sınıfın ara döneminde bölümümü beğenmeyip yks ye çalıştım ve 4 yıllık bölüm kazandım şimdi ara vermediğim kredim devam edermi aceba yoksa başka bir bölüme geçdigim için iptalmi olur

 255. Merhaba , ben 4 yıllık bır bölüm okuyorum 2. Sınıfa geçtim şimdi 2 yıllık bır bölüme yerleştim onuda okuyacam bu yurt veya krediyi etkiliyormu?
  Birşey daha soracam 2 yıllık bölümden başarısız olursam bursum kesilirmi
  (Hem lisansı hemde önlisans birlikte okuyacam)

 256. merhaba ben 4 yıllık okul okuyordum 1.senemi bitirdim fakat bu sene sınava girdim 2 yıllık başka bir okulda başka bir bölüme başlayacam kaydımı 4 yıllıktan sildircem nakil işlemi yapmam gerekiyo mu ? nakil yaptırdıktan sonra sadece 1 sene burs mu alabilcem ?
  baştan burs başvursu yapıp iki sene bursa alamaz mıyım?

 257. Merhaba ben 2018 de iki yıl olmak üzere kredi aldım bu sene geri ödemesine başladım ama tekrar universiteye kayıt oldum geri ödemem durur ya da ertelenir mi ?

 258. merhaba ben 4 yıllık rts bölümü okuyorum 1.senem bitti sınava girdim 2 yıllık farklı bir bölüm kazandım ona geçiş yapıcam okuldan kaydımı sildircem bursum sadece bir sene mi burs kullana bilirim yoksa iki sene burs alabilir miyim bunun için e devletten de nakil işlemi yapmam gerekiyor mu.nakil yaptığım takdirde yinede bir sene mi burs alabilecem 2 sene burs alabilmek için ne yapabilirim.

 259. Merhaba. Ben 2 yıllık bir bölüm okudum ve mezun oldum. Bu iki yıl boyunca burs aldım. Şimdi tekrardan yks girdim ve yine 2 yıllık bir bölüm kazandım. Tekrardan öğrenim kredisine basvuru da bulunabilir miyim?

 260. Gökçe Hanım merhaba,

  e-Devlet üzerinden burs/kredi nakil işlemi yapmanız gerekiyor. Yapmazsanız eğer burs/kredi kesilir.

 261. Bir bölümde bir yıl okuyup bırakıp tekrar sınava girerek farklı yere yerleştiğimde burs veya kredi kesilir mi ?

 262. Mert Bey merhaba,

  Bursu kesilenler hiçbir durumda bursunu devam ettiremiyor.
  Bursunuz kesildiyse zaten krediye dönmüştür. Eğer krediyi iptal ettirdiyseniz KYK’ya dilekçe yazarak yeniden almaya devam edebilirsiniz.

 263. Merhaba. Gecen sene üniversiteyi kazandim, burs cikti aldim. Sene sonunda basarisiz oldum universiteden. Kaydimi da sildim. Sinava girdim.Baska bir bolume kaydimi yapacagim.Bursumu devam ettirebilir miyim ? Devam etmeyecekse öğrenim almak icin nasil bir islem yapmam gerekiyor?

 264. Buse Hanım merhaba,

  Son yıl için burs/kredi başvurusu yapamazsınız. Yapsanız dahi şartları sağlamadığınız için kredi çıkmaz.

 265. Ben iki yıllık burs alıyordum. Birinci yılım bittikten sonra bölüm değiştirdim baştan başladım iki yıllık başka bir bölüme. Bu bölüme geçiş yaptığımda ikinci yılım krediye döndü. Son yılım için kredi başvurusu yapabilir miym?

 266. Ayfer Hanım şu an kredi alıyorsanız zaten yaz ayında da ödeme almanız gerekirdi. Tam olarak neyi sorduğunuzu anlamadım.

 267. Merhaba ben önlisans ikinci sınıfım. Normalde öğrenim kredisi alıyorum. Geçen sene ilk ödeme ekim ve kasım olarak ödenmişti. Bu senede o şekildemi olacak. Ve eylük ayında kredi yatacakmı şimdiden teşekkürler

 268. Hasan Bey merhaba,

  2022 tarih değişmez. Aksi durumda her üniversiteye kayıtta geri ödeme tarihi ertelenirdi.

  Daha önce kredi aldığınız için yeni kredi zaten alamazsınız.

 269. Merhaba,2018 yılında üniversiteye kayıt oldum ve kredi almaya başladım.2019 yılında okuldan kaydımı slidirdim ama kredi yatmaya devam etti be nde iptal ettirmedim.2020 mayısa kadar kredi yatmaya devam etti ve son geri ödeme tarihi olarak 2022 yi gösteriyor. 2 yıllık bölümüm bittikten 2 yıl sonrasını gösteriyor. ama bu sene tekrardan üniversiteye kayıt yaptırıcam 4 yıllık bir bölüme. Bu son geri ödeme tarihi değişir mi? Şuan kullandığım z,raat kartı ve hesabı ne olucak birbirine bağlanacak mı çöpe mi atıcam bu hesaptan mı devam eder krediye başvurursam yoksa yeni hesap mı açılır borcum oraya mı devredilir? Yardım ederseniz çok sevinirim.

 270. Ali Bey merhaba,

  Krediyi iptal edip burs başvurusu yapamazsınız.

 271. Peki öğrenim kredisini iptal ettirip burs basvurusunda bulunabilirmiyim.

 272. Ahmet Hakan Bey tekrar selamlar,

  Çok fazla soru geldiği için daha önce ne sormuştunuz hatırlamıyorum.

 273. Aslı Hanım merhaba,

  Evet hazırlık sınıfında da KYK kredisi alabilirsiniz.

 274. Merhaba. Ben zorunlu İngilizce hazırlık okuyan bir bölümde hazırlıkta dahil 5 yıl okuyacağım inşallah. Kyk öğrenim kredisi zorunlu hazırlıkta veriliyor mu? İyi günler

 275. Teşekkür ederim cevapladığınız için. Peki 3 yıl üzerinden mi hsesaplanacak 2 yıl sonra ödemeye başlayacağımda? Kullanmadıgım 1 yıl ı ordan düşerler sanırım

 276. Ahmet Hakan merhaba,

  Daha önceki üniversitenizde öğrenim kredisi aldığınız için yeni üniversitenizde maalesef öğrenim kredisi alamazsınız.

 277. iki yıllık bir bölüm okuyorum ilk yıl kredi almadım ikinci yıl almak istiyorum alabilir miyim ikinci yıl başvurabilir miyim ?

 278. 4 yıllık kamu yönetimi okuyordum. Hazırlıkta okudum. Hazırlıkta ve 1.sınıfta kredi aldım. 2.sınıfı okumadım ayrıldım ama ocaktan temmuz ayına kadar devam etti kredim yatmaya. Temmuzda kesildi okul sezonu bitince. 3 yıl kadar almış gibi bir sey oldum. Bu yıl yks ye tekrar girdim. Şimdi önlisans okuyacağım farklı bi ünide ve bölümde büyük ihtimalle.. Kalan 1 yıllık kredimi alabilir miyim sizce? Alabiliyorsam eğer bunu nereye nasıl bildirmeliyim yardımcı olur musunuz lütfen

 279. Merhaba ben iki yıllık bir bölümde okumaktayım ikinci yılıma geçtim ve bölümümü değiştirmek için tekrardan sınava girdim başka bir şehirde başka bir bölüm okumayı düşünüyorum kredim kesilirmi acaba ?

 280. Erva merhaba,

  Burs ve kredi üniversite bölümünüzün normal süresi kadar alınabilir. Bu yüzden uzatamazsınız.

 281. Merhaba ben üniversite ikinci sınıfım ilk yol bana burs çıkmadı ama kredi cıktı ben kullanmadım ikinci yıl tekrar başvuru yapabilirmiyim

 282. Mrb ben önlisans ogrencisiyim burs aliyodum ikinci sınıfta krediye döndü ve dönemim uzadı krediyi bir sene daha alabilme gibi bir durum var mı dilekçe verip uzatabiliyormuşuz bu doğru mu bilgisi olan yardımcı olabilir mi

 283. Yanıtınız için çok teşekkürler. Bende yönetmeliği okudum ve böyle bir madde ile karşılaştım. Fakat temmuz ayında nakil başvurusu sıkıntısı yasadim ve Bursumun krediye döndüğünü 9 aydır aslında kredi aldığını gözlemledim. Bu dönüş işleminden önce bursumu alacağım tarihte krediye dönüştükten sonra kredimi alacağım tarihte 2022 gözükürken, nakil işlemi gerceklestirildikten sonra tarih 2021e geriledi. İlk önce 2022 yazıp sonradan 2021e gerilemesi kafamı karıştırdı KYK destek hattına ulaşmalı miyim sizce?

 284. Gamze Hanım merhaba,

  Üniversitedeki bölümünüzün normal eğitim yılı 4 yıl. İsteğe bağlı hazırlıkta sanıyorum normal eğitim yılına dahil olmuyor. Bursu en fazla bölümünüzün normal eğitim yılı kadar alabilirsiniz. Anormal bir durum görünmüyor.

 285. Merhaba.
  Ben pamukkale üniversitesinde isteğe bağlı hazırlık okudum ve burs almaya başladım. 1. Sınıfta Uludağ üniversitesine merkezi yatay geçiş yaptım. 5 yıllık burs sözleşmesine imza attim. Bu ay belirli karışıklıklar oldu Bursumun krediye döndüğünü ogrendim ve Bursum yatmadi. KYK ile iletişime gectigimde yeniden krediyi bursa çevirdiler ve ödememi sağladılar. Fakat düzeltme işleminden önce 2022 ye kadar alacağım ödeme 2021 e geriledi. 3. Sınıfta Bursum kesilmiş oluyor. 5 sene almam gerekmiyor mu?

 286. Merhaba üni den kaydımı sildireceğim. Kyk borcum var bu sene sınava hazırlanıp seneye üni ye kayıt yapacağım ama borç var üzerime kayıtlı 2 sene sonra ödemeye başlayacağım. Sınavı kazanıp üniversiteye kaydolabilirim demi. Yani üzerimde Kyk borcu olması sorun teşkil eder mi ?

 287. Kubilay Bey merhaba,

  Kredinizin kesilmesi normaldir. En fazla okulun normal süresi kadar kredi alabiliyorsunuz ancak 2.sınıfta başvurursanız ve önlisans okuyorsanız en fazla 1 yıl alabilirsiniz.

 288. Merhaba ben üniversiteye kayıt olmuştum fakat gitmedim 2. sene gitmeye karar verdim fakat 1. seneninkini dondurmamıştım.1. sınıftan tekrar başladım dersleri alttan aldım ama 2. sınıf olarak gözüküyordum neyse okul bitti ve kredimin sonlandığını gördüm 2 senelik imza atmıştım 30:06:2020de sonlanmış 1 sene daha almam gerekiyordu ben bunu nasıl düzeltirim yardımcı olurmusunuz

 289. Selin Hanım merhaba,

  DGS ile geçişte ne kadar alınacak bilmiyorum maalesef Selin Hanım. KYK’yı aramanız daha uygun olur.

  AÖF’lü olmanız öncelik sıranızı kaybettirmez. Etkisiz eleman olarak düşünün AÖF’ü bu konuda.

 290. Selin Hanım merhaba,

  Öğrenim süresi boyunca burs verilmiyor. İsteğe bağlı hazırlıkta burs aldıysanız eğer ve yatay geçiş yaptığınız üniversitedeki bölümünüz kaç yıllıksa en fazla o kadar burs alabilirsiniz. Dilekçe verseniz dahi uzamaz. KYK yönetmeliğinde açıkça yazıyor bu durum çünkü

 291. Merhaba ben dgs ile hazırlık sınıfı dahil 5 yıllık bir bölüm istiyorum yalnız hazırlık sınıfında burs verilir mi? daha önce kredi veya burs almadım ve aöften mezunum açıktan mezun olanlara burs kolay kolay çıkmaz diye bir algı var kredi istemiyorum burs durumum ne olur 5 yıl çıkar mı? Aöflü olmak öncelil sırasını kaybettirir mi?

 292. 1 yıl isteğe bağlı hazırlık okudum sonra başka okula yatay geçiş yaptım 3.sınıfım ama bursum kesildi öğrenim süresi boyunca burs alınıyor deniliyor beden bursum kesildi ben mağdur kaldım dilekçe versem 1 yıl daha bursumu uzatabilir miyim ?

 293. Eyüp Hasan Doğan merhaba,

  2 yıllık bölüme kaydolduysanız eski ve yeni üniversitenizle birlikte en fazla 2 yıl kredi alabilirsiniz. Bu durum normaldir. Yeni başvuru yapsanız dahi kabul edilmez.

 294. Merhaba ben geçen sene okuduğum 4 yıllık bölümden kayıt sildirip 2 yıllık bir bölüme kayıt oldum ve kredi nakli yaptım. Ancak şimdi daha bir senem olmasına rağmen kredi süreniz okuduğunuz okulun normal süresinden uzun olamaz denip kredim kesildi ne yapabilirim.?

 295. Yunus Bey merhaba,

  Toplamda 4 sene burs/kredi aldığınız için KYK ödemeniz kesilmiş. Bu durum normaldir. Hiçbir şekilde kredi uzatma işlemi yapılmıyor. Ancak yüksek lisans yaparsanız 2 yıl daha kredi alabilirsiniz.

 296. Dolunay merhaba,

  KYK öğrenim kredisi yönetmeliğinde durumunuzla alakalı bir bilgi yer almıyor. Yani daha önce burs/kredi almadıysanız sonraki üniversitenizde burs/kredi alabilirsiniz.

 297. Yorumları okudum fakat göremedim ben 2015 yılında 4 yıllık bir üniversiteye kayit yaptirdiktan sonra 1 yil sonra biraktim hic burs veya kredi almadım daha sonra 2 yıllık bir programa kayit oldum mezun olmak uzereyim ve yine burs ya da kredi almadım 2021yksde bir 4 yıllık bölüme kayıt yaptırırsam kredi çıkar mı? Yani mezun olmam ya da önceki okullar bir engel teşkil eder mi?

 298. Merhaba 2016 yılı itibari ile iki sene burs aldım sonradan okul ve bölüm değiştirdim bursum krediye dönüştü şu an okuduğum bölüm dört sene ancak ikinci senemde yani bu sene kredi kesildi örgün eğitime devam ettiğim halde aldığım krediyi uzatabilir miyim

 299. kyk’yı aradım ve karşılığında olumsuz bir sonuç aldım.Gerekçe olarak 2016 yılında başvursaydım 5 yıl kredi alacakken 2017’de başvurduğum için okulumdaki hazırlık okuma zorunluluğunu es geçerek 4 yıl okucakmışım gibi sistemde gözüküyormuş.O yüzden sadece 3 yıl kredi alabildim gerçekten çok mağdur olduğum bir konu.

 300. Furkan Bey merhaba,

  Hazırlık hariç 4 yıl kredi almanız gerekiyor. Bir anormallik var bu yüzden KYK’yı arayarak durumu izah edin mutlaka düzelteceklerdir. Başarılar dilerim.

 301. Merhabalar,2016 yılın İTÜ’yü kazandım ve okulum 1 yıl hazırlık toplamda 5 yıllıktır.2017 yılında yani hazırlığı geçtikten sonra kredi almaya başladım 4 yıl kredi almam gerekirken 2020 haziran ayında kredi alma hakkım e-devlette bitmiş olarak gözüküyor.Bunu düzeltebilir miyim? hakkım olan o son yılımda da kredi alabilir miyim ?

 302. Berfin Hanım merhaba,

  DGS’ye girip yıl kaybetmeden geçiş yapmış olsaydınız krediniz devam ederdi ancak YKS’de yeni bir bölüm tercihi yapacağınız için krediniz devam etmez. Ayrıca önceki okulunda kredi/burs alanlar ikinci üniversitesinde burs/kredi alamıyor.

  Diğer sorunuz hakkında bilgim yok.

 303. Ali Bey merhaba,

  Evet kredi başvurusu yapabilirsiniz. Okulunuz 4 yıllıksa ve siz 2.sınıftan itibaren başvuru yaparsanız en fazla 3 yıl alabilirsiniz.

 304. Sibel Hanım merhaba,

  DGS ile geçiş yaptığınız takdirde burs/kredi alabilirsiniz.

 305. Meraba ben aöfte 2 yıllık ilahiyat okudum burs veya kredi almadm bu yil dgs ile hazırlık sınıfı ile beraber 5 yıllık örgün ilahiyat istiyorum kazanırsam burs durumum ne olur devlet 5 yıl dgslilere burs verir mi?

 306. Merhaba,
  Birinci sınıf öğrencisiyim ve kredi çıktığında almayı kabul etmedim. Şu an kredi başvurusu yapabilir miyim? Eğer başvuru yapıp kabul edilirse kredi, almadığım günler dahil olarak mı yatar yoksa sadece aydan aya olarak mı yatar?

 307. Merhaba ben 2 yıllık fizyoterapi okudum. Bu yıl mezun oldum.Öğrenim kredisi alıyordum.Ama yks ye girdim ve yeni bir bölüm tercih vericem aldığım kredi devam eder mi? Ya da burs başvurusunda bulunsam burs çıkar mı? Ve son olarak aldığımız krediyi 2 yıl sonra ödemeye başlıcaktık normalde ama yeni bir 4 yıllık bölüm tercih ettiğimde ödemeyi yinede yapacak mıyım?

 308. Baran merhaba,

  Mezuniyet için size belirli bir süre veriliyor. Bu süreyi aştığınızda mezun olmuş gibi işlem görülüyor. KYK kredi erteletme için KYK’yı arayıp bilgi alabilirsiniz. Düzenli ödemediğiniz takdirde faiz işler.

 309. Merhabalar
  2014 yılında üni kazandım lisans programından. 4 yıl kredi aldım. Fakat henüz mezun olmadım 2020 yılına e devlette ödeme planı görünüyor. Mezun olmadığım için bu ödemeyi yapmazsam ne olur ve ya mezun olmadığımı bildirirsem ertelenir mi geri ödemesi?

  Teşekkürler

 310. Sena Hanım merhaba,

  Ara vermeden DGS ile geçiş yaparsanız 2 yıl daha kredi alabilirsiniz.

 311. Bu yıl onlisanstan mezun oldum 2 yil kredi almıştım şimdi lisans programında 2 yıl daha kredi alabilir miyim

 312. Merhaba hukuk okurken normal kyk alip 2. Sene sozelden ilk 100 e girdigimde hukukta okumaya devam ederek kyk ilk 100 bursu alabilirmiyim

 313. Üniversiteniz 4 yıllıksa en fazla 4 yıl; 2 yıllıksa en fazla 2 yıl kredi alabilirsiniz Sema hanım. Buna göre hesaplamasını yaparsınız.

 314. Merhaba 2 yildir kyk.kredisi aliyorum sinava tekrar girip ilk 100e girsem ve sonrasinda bölüm değişikliği yapip tip fakultesine gecis yapicam kyk kredim ilk 100 bursuna dönüştürülürmu

 315. Merhaba iyi günler
  Öncelikle ben iki senelik bi universite okuyorum ve 1 sene krediye başvurdum ve kredi bana çıktı hala da almaya devam ediyorum ama ben 6600 liraya imza attım yani sözleşmede öyle yaziyordu az önce kredi yurtlar kurumunda sorgulama yaptım 4800 tl almışım toplam ve kredi bitiş tarihide 30.06.2020 yazıyor benim daha 1800 tl alıcam varken bunu bana tek seferde mi vericekler çünkü bitiş tarihi önümüzdeki ay yardımcı olursa ız çok sevinirim.

 316. KYK’yı arayarak daha net bilgi alabilirsiniz hocam. Bu konuda net bir şeyler söylemek çok güç çünkü.

 317. Merhaba, ben beş yıllık bir programın ikinci senesinde yeniden sınava girip üniversite değiştirmeye karar verdim. Kaydımı dondurmadan bu sene sınav sonucuna göre geçiş yapacağım. Dediğiniz gibi eski okuldan ilişik kesildiğinde dair belge yeni okuldan da öğrenci belgesi alıp KYK’ya gönderdiğimizde bu işlem en fazla ne kadar zaman içinde gerçekleşir? Ben kaç ayımı kredisiz geçiririm? İkincisi yeni gittiğim okulun toplam süresi boyunca yeniden kredimi uzatabilir miyim? Kredinin uzatılma süresinin kriterleri nelerdir? Teşekkürler.

 318. Esra hanım merhaba,

  Okulunuz uzadıysa maalesef krediniz kesilir.

 319. Haziran ayında mezun oluyorsunuz ancak DGS ile geçiş sonrası kayıtlar eylül ayını buluyor yani arada 3 aylık bir süre var o sürede burs/kredi alamayabilirsiniz. Açıkçası net olarak bir cevap veremiyorum, 444 19 61 no’lu telefondan arayıp bilgi alabilirsiniz. Ya da twitter’da @kyk_destek hesabına mention atabilirsiniz. Kesin dönüş yapacaklardır.

  Başarılar dilerim.

 320. Büşra hanım merhaba,

  Maalesef uzayan dönemde burs/krediniz kesiliyor.

 321. Merhaba
  Ben 2. Sınıfta kredi almaya başladım ama dönemim uzuyor acaba kredim yatmaya devam eder mi?

 322. Merhabalar, neredeyse tüm yorumlara baktım ama cevap alamadım. Ben önlisansın 2. senesinden itibaren toplam 1 yıllık kredi aldım ve şu anda (önlisanstan mezun olduktan hemen sonra hiç ara vermeden) dgs ile hazırlığı olan olan bir lisans programına kayıt olsam benim burs durumum ne olur? Yönetmelikte dgs ile alakalı intibak sınıfında burs verilmiyor denilen madde de var veriliyor denilen de (Net değil). Ara vermeden geçersen kredi devam eder diyen insanlar da var.. hadi diyelim devam etti, bu devam edecek kredi 3 yıllık mı verilecek (benim durumuma göre) yoksa daha farklı bir şey mi? Ayrıca direk hazırlığı olan lisans programına kayıt olanların hazırlık da dahil 5 yıllık kredi durumu oluyor deniliyor (evet hazırlığı zorunlu olan lisans programları için soruyorum), bu dgs ile geçen için de geçerli mi acaba? Benim asıl merak ettiğim, dgs ile hazırlığı zorunlu olan bir lisans programına kayıt olduktan sonra hazırlık yılından itibaren kredinin devamını almaya başlayacakmıyım yoksa 3. veya 4. sınıftan başlanılacak gibi bir prosedür falan var mı?

 323. Merhaba ben 2. Sınıfım ve 2 yıllık bölüm okuyorum bu yıl donemim uzadı hala öğrenim kredisi alabilirmiyim 1 yıl daha

 324. Hasan merhaba,

  Haziran ayında kesilir ve aldığınız miktar üzerinden geri ödeme yaparsınız.

 325. Ayşenur hanım merhaba,

  En fazla 2 yıl alınabiliyor yüksek lisansta.

 326. merhaba ben 4.sınıf öğrencisiyim okulum seneye uzuyor sizce mezun gözükür muyum ve kredim kesilir mi

 327. Merhaba yüksek lisans yapıyorum. Öğrenin kredisi alıyorum. Öğrenim kredisi süresi 2 yıl mı acaba? Tez dönemimde kesilir mi?

 328. Merhabalar, ön lisans programı okuyorum son senem de kredi almak durumun da kaldım. mezun olacağım. Yaz ayları içerisin de bu para yatmaya devam eder mi? Taahhütname üzerindeki para tam olarak ödenmedi, bu durum da ne olacak çok araştırdım fakat sonuç bulamadım.

 329. Ayda merhaba,

  En fazla 2 yıl alırsınız. AÖF öğrencileri burs/kredi alamıyor biliyorsunuz. DGS ile geçiş yaptığınız için 3. ve 4.sınıfta kredi alabilirsiniz. Mezun olduğunuz sene krediniz kesilir. Hesaplanan 4 yıllık kısım 2 yıla düşer yani aldığınız miktar üzerinden ödeme yaparsınız.

 330. merhaba ben 2 yıl açıköğretim okudum sonra DGS ile 4 yıla tamamlıyorum ve 3. sinifta kredi almaya başladım. sonraki sene mezun oluyorum kereim kesilir mi ?
  bu arada kredim 4 yıl olarak hesaplandi

 331. Oğulcan merhaba,

  Geçiş yaptığınız takdirde bir sorun olacağını sanmıyorum ancak kaydınızın silinip diğer kaydınız aktif olana kadar uzun bir süre geçerse hem yurt hem de kredi hakkınız sona erebilir. KYK’yı arayarak 444 19 61 net bilgi alabilirsiniz.

 332. Beste hanım bildiğim kadarıyla alamıyorsunuz yine de net cevap için KYK iletişim merkezini aramanızı tavsiye ediyorum.

 333. Merhaba 2 yıl burs aldım bu senenin basinda krediye döndü 1 sene kredi aldım yani ve kaydimi sildirip bu sene farkli bi lisans programına gecicem bu durumda sadece 1 yil kredi alma hakkim mi kaliyor?

 334. Merhaba ben Lefke Avrupa üniversitesinde ftr İngilizce okuyorum hazırlıkdayim suan hazırlığı geçmediğimden kaydimi silip yks ye girip Lefke Avrupa üniversitesinin ftr Türkçesine tercih verip gitmek istiyorum şimdi ben bunu yaparsam aldığım kredi iptal olur mu eğer olursa kredinin devam etmesi için ne yapmalıyım ve bana KYK yurt çıkmış yurdumda iptal olur mu? şimdiden teşekkürler :)

 335. Ayşe hanım daha önce burs aldığınız ve kesildiği için çıkmayacaktır ancak öğrenim kredisi durumunu bilmiyorum. KYK’yı arayarak bilgi alabilirsiniz.

 336. Ayla merhaba,

  Öğrenim kredisi başarısızlık durumunda kesilmez. Kaydınızı sildirirseniz ve yeniden başka üniversiteye başlarsanız mezun olduktan 2 yıl sonra aldığınız kadarı üzerinden ödeme yapmaya başlarsınız ay ay.

 337. Merhaba yardımcı olursanız çok sevinirim üniversite birinci sınıfım ve kredi alıyorum fakat üniversiteme devam etmedim ve Yyks ye başvuru yapıp sınavlara yeniden hazırlanmaya başladım muhtemelen sınıfta kalıcam kredim sınıfta kaldığımda ne zaman kesilir ve ben üniversiteden Kaydımı sildireceğim için de sınıfta kaldığım için de kredimi ödemeye ne zaman başlarım

 338. merhaba.ben 2018 de hazirlikla beraber 5 yillik universiteye basladim ve ilk senemde burs cikti aldim ama hazirlikta basarisiz oldum ve 2019 ekimde universiteden kaydimi sildirdim. bu sene tekrar yks ye girip yeni bir universite kazandigimda kredi alma hakkim olur mu cevaplayabilirseniz cok sevinirim. simdiden tesekkurler

 339. Merhaba, ben önlisans mezunuyum ve dgs ile geçiş yaparak lisans bölümüne başladım. Önlisans da iki sene kredi aldım ödemesi 2 ay sonra başlıyor fakat öğrenci olduğum için erteleme şansım var mı var ise ne kadar süre erteleyebilirim? Teşekkür ederim.

 340. Buse hanım merhaba, mezun olduktan 2 yıl sonra geri ödemeler başlıyor. Eğer kaydınızı tamamen sildirip yeniden bir üniversite okumayacaksanız 4-5 yıl sonra geri ödemesi başlar.

 341. merhaba ben ege üniversitesi türk dili ve edebiyatı oğrencisiyim ve 1. sınıfım öğrenim kredisi alıyorum ama temmuz ayının sonuna doğru hem kredimi iptal etmek hem de üniversiteden kaydımı sildirmek istiyorum 9 ay boyunca aldığım krediyi ne zaman öderim

 342. merhaba, ben Pamukkale üniversitesinde 1 yıl okudum ve bu esnada kredi alıyordum. O okulda okurken yeniden sınava girdim başka üniversite kazandım yeni bir bölüme birinci sınıftan başladım,bu arada kredim kesilmedi ve 3 yıldır bu okuldayım ama bıraktığım okulda da 1 yıl kredi aldığım için 4 yıldır kredi almış oluyorum, bu yıl sonu kesilir mi seneye devam eder mi?

 343. Yönetmelikte bu şekilde. Bu konuda yapabileceğiniz bir şey yok. Başarılar diliyorum.

 344. Sonuçta ben mezun olmadım ve normalde 4 yıl almam lazımdı

 345. Okulunuz 2 yıllık olduğu için en fazla 2 yıl alabiliyorsunuz. Nedeni bu.

 346. Hocam ben lisanstan önlisansa geçiş yaptım 1 yıl lisansta okudum 2. Yıl önlisans bi bölüme geçiş yaptım sadece bu sene burs alacakmışım 2. Sene alamazmışım neden acaba sonuçta daha mezun olmadım

 347. Hocam merhaba KYK öğrenim kredisi iptaline başvurduktan ne kadar süre sonra bursu kesilir ? E devletten yaptım.

 348. Hocam yazmayı unutmuşum, önlisans programında iken kredi alıyordum, geçen sene kesildi. Lisansa geçiş yaparsam devam edecek miyim kredi almaya?

 349. Ben önlisans öğrencisiyim burs alıyorum ama DGS ile lisans yapmayi düşünüyorum lisansa gectigimde bursun iptal olurmu

 350. kredi alıyorum okulu bırakıp açıkta devam etmek zorundayım kykyı iptal edersem ödemeyi erteleme sansım varmı yoksa hemen ödemeye baslıyormuyum

 351. Gizem hanım bu geçişi KYK’ya bildirirseniz kesilmez. 4441961’i arayarak bilgi alın lütfen.

 352. Merhaba, ben erasmus programı ile İspanya’dayım şu an ve okulu çok beğendiğim için son seneyi de burada tamamlamak istiyorum çünkü yüksek lisansi da yurt dışında düşünüyordum. Kykdan da burs almaktayım bu arada. Şu an bursum devam etmekte, Son sene yurt dışına geçiş yaparsam bursum kesilir mi?

 353. Nur hanım merhaba, bu durumda en fazla 2 yıl öğrenim kredisi alabilirsiniz. Bu durumu KYK’ya bildirseniz de bildirmeseniz de en fazla 2 yıl alabilirsiniz.

 354. Merhaba hocam ben 5 yıllık öğrenim kredisine imza attım fakat yatay geçiş ile okuduğum üniversitenin 2 yıllık uzaktan eğitim bölümüne geçtim bu durumda KYK kredim kesilir mi? Bildirmek gerekir mi? Acilen cevaplarsanız sevinirim.Üniversite olarak aynı bölüm

 355. Hocam sadece ekim ayında başvurular alınıyor. Ekim ayında başvuru yaparsanız alabilirsiniz.

 356. Merhaba hocam universite 1. Siniftayim bana kredi çıktı ilk başta alamak istemedim sonra ihtiyacim oldu bu krediyi ikinci dönem tekrar alma hakkina sahipmiyiz cevaplarsaniz seviniriz hocam

 357. Hocam merhabalar, çok merak ettiğim bir soru sormak istiyorum cevaplarsanız çok sevinirim. Şimdi ben iki yıllık üniversite okuyorum son senemdeyim ancak notlarım kötü olduğu için okulu uzatmam gerekiyor. Şimdi ben okulu bıraksam, bu sene sınava girip 2 yıllık bir bölüm daha tuttursam devlet bana 2 yıl daha kredi verir mi? Yani toplamda 4 yıl kredi almış oluyorum 2 yılını aldım 2 yılınıda herhangi bir önlisans bölümüne girsem alabilir miyim?

 358. Mehmet bey merhaba, bir üniversite programından mezun olduysanız ve bu süreçte burs/kredi aldıysanız 2.üniversitenizde burs/kredi alamıyorsunuz.

 359. Mehabalar şu an önlisanstan bir bölüm okumaktayım öğrenim kredisi alıyorum şu an ve bu sene tekrarda sınava gircem 4 yıllık herhangi bir lisasn bölümü için çoğu kişi 2 yıl faha kredi alabileceğimi söylediller ben sadece 2 yıl dahamı kredi alabilirim yoksa başvurup dilekçe yazıp 4 yıl daha kredi alabilirmiyim

 360. 2 senelik bölüm okuyorum ama okulum 1 sene uzadı kredimi uzatabilir miyim 1 sene

 361. Sezin merhaba, okulu bırakırsanız bursu geri ödemezsiniz.

 362. Merhaba hocam ben kyk bursu alıyorum ama okulu bırakmayı düşünüyorum eğer bırakırsam aldığım bursu geri ödemem gerekirmi

 363. Ben bir soru sormak istiyorum vgm burs başvurusunda bulunmuştum. Mavi kartlı öğrenciyim özel üniversitede burssuz okuyorum burs başvurusu yaptığımda babam işsizdi (2ay kadar) yeni girdi sizce bana vgm burs çıkma ihtimali var mı?

 364. Harun bey merhaba, uzayan yılda öğrenim kredisi alamazsınız maalesef. Daha önce hiç almamış olmanız bile bu durumu değiştirmez.

 365. merhaba, ben universite son sinif öğrencisiyim 4 yildir hiç kredi almadim 4. yilimda dahil olmak üzere fakat okulum 1 sene uzadı şimdi 4 yildir kredi almayan ben uzattığım 5. senemde kredi alabilir miyim?

 366. Özgür bey merhaba,

  Sorunuzu yanlış anlamışım. Devamsızlıktan kalırsanız bursunuz kesilir ancak öğrenim krediniz kesilmez. Ancak önemle belirtmek gerekir ki pasif durumuna düşerseniz öğrenim krediniz de kesilir.

 367. Hocam emin misiniz kesileceğine?
  Çoğu kişi burs kesilir fakat kredi kesilmez devamsızlıktan kalırsan diyorlar?
  Sonuçta devamsızlıktan kalınca pasif öğrenci durumuna düşmüyorum

 368. Hazırlık sınıfında devamsızlıktan kalırsam kyk kredim kesilir mi?
  Kykyı arayıp sorduğumda pasif öğrenci olarak düşersen sisteme kesilir dedi bu doğru mudur?
  Benim bildiğim pasif öğrenci ders kaydı yapılmazsa oluyor

 369. Kyk kredisi için taahhütname imzaladım dün gece iptal için son gündü ve iptal edemedim henüz hiç para almadım e-devlet üzerinden kredi ipatli yapsam borç ödemem gerekir mi bu konuda bir bilginiz var mı cevabınız için şimdiden teşekkür ederim ☺

 370. Elifnur hanım merhaba.

  Bilgilerinizi göremediğim için net bir şey söyleyemiyorum. Bu yüzden KYK Destek Hattını aramanız gerek.

 371. Merhaba ben bu sene içinde üniversite değişikliği yaptım bunu e devlette biraz geç onayladım ve bursum geçen ay yatmadı bu ay ise sadece bi aylık yattı yaşanılan aksaklıkta toplu olarak yatmaz mıydı

 372. Yasir bey merhaba,

  KYK burs/kredi başvuruları ekim ayında başlıyor. Ekim ayını beklemeniz gerekmekte. Ancak KYK’ya dilekçe vererek de açtırabilirsiniz sanırım. İptal ettirdiğiniz KYK kredisi dilekçe ile yeniden aktif hale getirilebiliyor.

 373. Ben geçen sene kredi aldım iptal ettirdim maddi durum sebebi ile tekrar kredi alabilir miyim

 374. Özgür merhaba, KYK yönetmeliğine göre lisans okurken kredi alan bir öğrenci tekrar bir lisans bölümü okursa burs/kredi alamaz. Tekrar üniversiteye hazırlanmak istiyorsanız kredi dondurma/aktarma işlemleri var bunun için 4441961 no’lu telefonu arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

 375. Merhaba hocam
  Üniversite hazırlık sınıfındayım kyk kredisi alıyorum hazırlık sınıfını erkenden bitirip 1.sınıfa kaydımı yaptıracağım fakat 1.sınıfa gitmeyeceğim devamsızlıktan kalacağım. Tekrardan üniversite için hazırlanmak istiyorum kazandığım zaman 3 yıl kredi alabilir miyim/almaya devam edebilir miyim?

 376. Maddi durumunuzda değişiklik olduysa burs çıkma ihtimali var Büşra hanım.

 377. Merhaba ben 2.Sınıf öğrencisiyim geçen sene kredi aldım yazın iptal ettirdim maddi durum değişikliği oldu bu sene tekrar başvuru yaptım burs çıkma ihtimali varmı sizce

 378. Kredi alan öğrenciler burs başvurusu yapamaz. Abinizle ilgili durumun değerlendirmesini KYK yapar size çıkar ve çıkmaz demek doğru olmaz. Kredinizi iptal edip tekrar burs/krediye başvuru yapabilirsiniz.

 379. Aldığınızdan daha fazla ödeyeceğiniz için miktarda bir hata yok.

 380. Çiğdem hanım merhaba, 5 yıl alırsınız bir problem olmaz. Yine de 444 19 61’i arayarak sorgulama ekranından kaç yıl alacağınızı öğrenebilirsiniz.

 381. Fatma hanım merhaba, 2 yıllık bölüm okursanız krediniz devam etmez.

 382. Geçen yılın kredilerini toplu alamazsınız. Bu yıl ay ay ödeme alırsınız. Aladığınız yılın paralarını geri ödemezsiniz. Ona göre hesaplarlar.

 383. Merhaba. İlk senemde kredi aldım. 2. senemde iptal ettirdim. 3. yılımda tekrar başvurdum. Almadığım bir yılın kredisini toplu olarak alıcak mıyım? Tekrar almaya başladığımda ne kadar alıcam?

 384. Hocam meraba ben 4 yıllık bölüm kazandım ilk senemde başarısız oldum bursum krediye çevrildi 3 senemde tekrar sınava girip 2 yıllık bölüm istiyorum aynı üniversite de ama ilk bölümden kaydımı silmek istiyorum eğer kaydımı silip 2 yıllık bölüm okursam kredi almaya devam eder miyim

 385. merhaba ;ben 5 yillk ilahyiyat okuyorum kyk burs basvurusunda bulundugumda oğrenim yila 4 yazdim.
  Şuan burs aliyirum ogrenim yila 4yil yazdigim icin son yil burs alamiyacagim acaba bunun icin dilekce (ogrenim yilimin 5 olduguna dair bi dilekce )yollasam son sinifta da burs alabikir miyim?

 386. Ben 3.sınıf öğrencisiyim. İlk defa öğrenim kredisi alacağım. taahhütname de 19.800 yazıyor. 3. ve 4. sınıf için bu para fazla değil mi? yoksa ilk iki yılımın parasını da mı bana verecekler? normalde orda son iki yılın parası yazması gerekmiyor muydu?

 387. Merhaba ben 2 yıllık kazandım geçen sene kayıt yaptım ama gelemedim bu sene geldim bana kredi çıktı ama 1 senelik seneye tekrar başvuru yapabilir miyim?

 388. Merhaba iyi günler. Şu an 1. sınıftayım kredi çıktı. Şimdi kredi alsam seneye tekrardan burs başvurusunda bulunabilir miyim?
  Abşm 4. sınıfta ve burs alıyor çünkü. Seneye mezun olacak ve burs almayacak. Bu burs çıkmasında bir etken midir?

 389. Merhaba ben son sene dördüncü sınıf öğrencisiyim daha önce kredi veya burs almadım bu sene almak istiyorum taahhütname de 19.800 gibi bir rakam yazıyor ödenecek tutar da acaba ben ne kadar alıcam bir yıl için çok fazla değil mi?

 390. Merhaba ben şu an 2.üniversite okuyorum örgün ilk üniversitem aöf lisanstı. Ama benim burs basvurum değerlendirilmeye alinmamis bile.Zaten aöf okurken ne burs ne kredi aldım üstelik 900 tl harç parası ödedim.Bunda bi yanlışlık olabilr mi? Bir de vgm bursu çıkma ihtimali var mı?

 391. 2 yıllık bölüm okuyorum ilk sene kayıt yaptırıp gitmedim 2. Sene okula başladım burs başvurusu yaptım kredi çıktı fakat 6600 tl yazıyor ben 2. Sınıf gözüküyorum diye seneye kredi kesilcekmi yada kaç yıl alma şansım var seneye alamiycakmıyım kredi

 392. Çalışmanız süreyi değiştirmez Erdoğan bey. KYK kredi ödemeleri mezun olduktan 2 yıl sonra başlıyor.

 393. Murat bey merhaba. Kullandığınızdan ufak bir miktar fazla ödersiniz. Ödemesi ay ay oluyor. Mezun olduktan 2 yıl sonra ödemesi başlıyor ancak isterseniz erken de ödeyebilirsiniz.

 394. merhaba ben 4 yıllık üniversitede okuyorum.1.sınıftayım.kredi alırsam 2-3 ay sonra memur olma durumum var.bunun ödemesi nasıl olur?kullandığım kredi kadarmı öderim?şu anda kredi çıkmış durumda henüz onaylamadım.bilgi verirseniz sevinirim.

 395. Merhaba, ben hacettepe üniversitesi tıbbi laboratuvar teknikleri bölümündeyim ve isteğe bağlı hazırlık okuyorum. Yani bölümümden mezun olmam 3 yıl sürecek. Kykdan kredi çıktı merak ettiğim şey bana bu kredi 2 yıl mı yatacak 3 yıl mı? Cevap verirseniz çok mutlu olurum gerçekten

 396. Merhabalar. 1 yıl kredi aldıktan sonra iptal ettiririmsem sadece 1 yıllık krediyimi öderim. Ve bi sorum daha var krediyi iptal ettirdikten sonra yaz aylarında bir yerlerde çalışırsam kredi borcumun ödemesi başlar mı yoksa yine eğitim süremin bitiminden 2 yıl sonramı başlar????

 397. Merhaba,Benim öğrenmek istediğim önlisansın ilk senesi kredi çıktı fakat almadım, ama ikinci senesi kredi almak istediğim başvurdum
  İlk sene almadığım için ikinci sene kredi verirler mi çıkar mı

 398. Ali bey merhaba, ara verdiyseniz problem oluyor. 444 19 61’i arayarak bilgi alın. (KYK destek hattı)

 399. Merhaba ben 2017 de 2 yillik bolume kayit oldum yaklasik 15 ay kredi aldim. Ve bu sene kayit dondurup 4 yillik bölüme geçtim kredimim devam etmesi icin ne yapmam lazım nakil başvurusu yaptım saçma sapan seyler yaziyordu önceden aldığınız için veremiyoruz gibi lütfen acil beni bilgilendirebilir misiniz?

 400. Sevgi hanım merhaba, KYK burs/kredisine başvurduysanız evet alabilirsiniz.

 401. Merhaba açıköğretim önlisans mezunuyum. Bu sene de örgün bir önlisans programına başladım. Öğrenim kredisi alabilir miyim ?

 402. Furkan bey merhaba, muhtemelen bu yıl kasım ayı sonunda veya aralık ayı başında 2 aylık ödeme yapılacak sonrasında her ay TC kimlik numaranızın son hanesine göre belirlenen günlerde ödeme almaya devam edeceksiniz.

 403. Merhaba iyi günler internetten okuduğum bilgilere göre bu yıl ki ödemeler 2020 ocak ayında yapılmaya başlanılcakmış diye okudum peki sizin herhangi bi fikriniz var mı kyk dan pek bilgi alamadım bu konuda ocak ayında yatırırlarsa 4 aylık biraz fazla olmaz mı

 404. Birinci univeristede ikinci senedinde ogrenim kredisi alirsam ben başka bir univeriste okursam yine kredi cikarmi

 405. Ahmet bey merhaba,

  ÖSYM, KYK arasında bir kopukluk söz konusu oluyor bilgi paylaşımı konusunda. Hal böyle olunca krediniz erken kesilmiş. Normalde 1 yıl daha alabilirdiniz. Durumu CİMER’e yazabilirseniz bu kanalla bir sonuç elde edebilirsiniz.

 406. Kaydınızı yaptırıp gitmezseniz yatmaya devam eder Buse hanım. Ders kaydı yaptırmazsanız problem olur.

 407. Merhaba ben iki sene hazırlıkta kaldım ilk sene burs alıyordum geçen sene krediye döndü şu an okula gitmiyorum kredim yatmaya devam eder mi 3 sene daha

 408. Merhaba.Ben 2015 yılında 4 yıllık bir bölüm kazanıp ilk yılımda öğrenim kredisi aldım. 1 yıl okuduktan sonra yatay geçiş ile aynı bölüme farklı bir üniversitede devam ettim fakat geçiş yaptığım okulda hazırlık vardı.Geçiş yaptıktan sonra 1 yıl hazırlık okuyup daha sonra kaldığım yerden yani 2. sınıftan devam ettim.Böyle olunca okul 1 yıl doğal olarak uzadı 4 yıllık okulum geçiş yaptığım için 5 yıl oldu.Durum böyle iken 2019 Haziran da kredim kesildi ama ben 2019 Haziranda 3. sınıfı bitirdim son sınıf değildim.Şimdi yeni öğretim yılına başladım ama kredim yok ben 1 yıl daha kredi alabilir miyim acaba ? bilgilendirebilirseniz sevinirim.(Geçiş yaptıktan sonra e devletten yada herhangi bir yerden okul değiştirdiğime dair kurumu bilgilendirmedim.)

 409. Burak bey merhaba, daha önce kredi aldığınız için bir sonraki benzer eğitim döneminde burs/kredi alamazsınız.

 410. Hilal hanım merhaba, burs geri ödemesizdir. Kaydınızı sildirirseniz geri ödemezsiniz.

 411. Merhaba iyi günler ben kaydımı sildirmek istiyorum lisans öğrencisiyim ama burs alıyordum eğer kaydımı sildirirsem aldığım bursları geri mi ödemem gerek yoksa sadece burs mu kesilir lütfen acil

 412. Merhaba lisansta kredi almıştım. Önlisansa kayıt yaptırdım bu yıl. Kredi veya burs alabilir miyim ?

 413. Merhaba ben geçen sene isteğe bağlı hazırlık okudum ama başarısız oldum 4. Sınıf tada kredim devam edermi teşekkürler

 414. Fatih bey merhaba, şu anki bölümünüz kaç yıllıksa daha önce aldığınız krediden düşer ancak o kadar kredi alabilirsiniz. Örneğin 4 yıllık bölüm kazandınız daha önce 2 yıl aldınız kredi. Bundan sonra en fazla 2 yıl daha kredi alabilirsiniz.

 415. Merhabalar ben 4 yıllık bir bölümde hazırlıktaydım ve öğrenim kredisi aldım 2. dönem b kurunda kaldım ve sonra okula gitmedim sonra gelecek dönem de kayıt yenilemedim, yenilemediğim halde kredim yatmaya devam etti daha sonra sınava hazırlandım falan bu yıl 4 yıllık bir bölüm kazandım ekimde kredim kesildi tekrar alabilir miyim acaba

 416. Furkan bey merhaba, evet 2.sene için burs veya kredi alabilirsiniz.

 417. İsmail merhaba, e-Devlet üzerinden kredi iptal işlemini yapabilirsiniz.

 418. Habip merhaba, daha önce burs/kredi aldığın için maalesef burs/kredi alamazsın. Yüksek lisans yaparsanız tekrar başvuru yapabilirsiniz ancak.

 419. Admin merhaba lütfen yardımcı olun ben 2015 te 2 yıllık bi bolum kazandım o zaman burs çıkmıştı 1 yıl burs aldım sonraki yıl krediye dondu alttan derslerden dolayı sonra okulu bıraktım bitiremeden bu yıl ise tekrar yeni bi 2 yıllık bölüme kayıt yaptırdım kredi yada burs alma imkânım var mi Kyk dan önceki bolumumde 1 yıl burs 1 yıl kredi almıştım sonra ordan kaydımı sildirdim şuan yeni bi bolum kazandım 2 yıllık acaba kredi alma şansım var mı lütfen yardımcı olun hic bi yerde bi bilgi bulamadım doğru dürüst lütfen?

 420. Merhaba. Ben bir sene boyunca burs aldım ikinci sene krediye dönüştü okul bittikten sonra geri öderken iki senelik mi borç odeyecegim yoksa sadece ikinci senenin borcunu mu odeyecegim çünkü birinci sene burs alıyordum

 421. Merhabalar ben gecen sene öğrenim kredisi almaya başladım dönem sonu kaydımı sildirdim fakat hala ödeme alıyorum , krediyi kestirmek için neler yapmam gerekir ? Şimdiden teşekkürler .

 422. Merhaba ben 2 yıllık bi üniversite okuyorum ben ilk sene ihtiyaç duymadığım için burs veya krediye hiç başvuruda bulunmadım ama bu yıl ihtiyaç duyuyorum 1 yıllık da olsa üniversite kredisi alabilirmiyim 2. Sene yani cevaplarsanı çok sevinirim ona göre başvuru yapıcam.

 423. Merhabalar hocam ben lisans 1. Sinif öğrenciyim.
  Kyk kredisine başvurup 1yil krediyi aldıktan sonra okuldan kaydımı sildirip başka lisans bölümüne kayıt yaptırsam. Kyk kredisine başvurup tekrar ve kaç yıl alabilirim

 424. Merhaba onlisans 2. Sinif okuyorum birinci sinifta guz donemi tamamiule okudum. Bahar döneminde ders kaydı yaptım ama gitmedim derslerden kaldım hepsinden. 2. Senemde de şu an derslere kayıt yaptım ama gitmeyi düşünmüyorum. Kredi alıyorum ders kaydı yapıp gitmemizlik yaparsam kesilir mi?
  Ayrıca ben2 yıl onlisans tan kredi alsam sonra lisans bir bolun okumaya başlarsam 4 yıl boyunca kredi veya burs alabilir miyim yoksa sadece iki yıl daha mi alabilirim? Teşekkürler simdiden:)

 425. Lisans okuyorum 1. Sınıfta burs/kredi almadım 2. Sınıftan itibaren burs aldım. 3 yıl burs aldım ama 4. Sınıfta kanser hastalığından dolayı kayıt dondurduğum için okumadım ama bursum yattı. Şimdi ise bursum kesildi. 1 yıl daha okumam gerekiyor kredi alabilir miyim aceba

 426. Merhaba isteğe bağlı hazırlıkta başarısız olursam da 5 yıl öğrenim kredisi alabilecek miyim yoksa başarısız olursam 4. Sınıfta alamayacak mıyım

 427. ADMĪNCĪM MERHABA. BENİM İLK SENEM ŪNIEVERSITEDE DAHA KREDI BASVURULARI BASLAMADI. BABAMIN USTUNE IKI EV VAR BIRI IPOTEKLİ. ACABA KREDĪ ÇIKMASINA ENGEL OLUR MU ?

 428. Merhaba isteğe bağlı hazırlıkta başarısız olursam da 5 yıl boyunca öğrenim kredisi alabilecek miyim yoksa başarısız olursam 4. Sınıfta alamayacak mıyım

 429. 2 yıl önlisans bölümüne gittim ve kyk kredi aldım mezun olmadan sildirdim kaydımı şimdi tekrar bi önlisans bölümüne gidicem tekrar başvurabilir miyim ?

 430. Merhaba Ben hazırlıkla 5 yıl okuyacağım ama isteğe bağlı hazırlık 5 yıl da kredi alabilecek miyim

 431. Merhaba. Ben önlisans 2. Sınıf öğrencisiyim. 1. Sınıfta krediye başvuru yapmadım bu son sene başvuru yapsam kredi alabilir miyim?

 432. Merhaba ben 4 yillik fakultede okuyodum sonra ara verdim dondurdum kaydimi gitmedim 2 yil kredi aldim bu sene önlisans bolumu ne gidicem kaydimi yaptım e devletten bakinca 2020 nin haziran ayina kadar yani 1 yil alma surem var acaba alabilme ihtimalim varmi 4 yillikdan 2 yilliga gectim diye eger yoksa neden e devlette 2020 nin haziranina kadar devam edicek yazio

 433. Furkan bey merhaba. Hayır engel değil KYK öğrenim kredisi alabilirsiniz. Başvurular ekim ayında başlayacak.

 434. 2018 lisans mezunuyum .2019 da yüksek lisans kaydı yaptırdım . Bir yıl ara verdim . Yüksek lisans burs çıkma hakkım var mı ?

 435. Merhaba. ilk üniversitem elektronörofizyoloji ve kyk kredisi almadım.
  2. üniversitem laborant ve veteriner sağlık bölümünü bitirdim ve kyk kredisi almadım.

  laborant ve veteriner sağlık bölümünden dgs ile veterinerlik bölümüne geçeceğim bu sene. 5 yıl boyunca kyk kredisi alabilir miyim?

  2 tane üniversite okumuş olmam kyk kredisi almama engel mi ? teşekkürler

 436. Üniversiteye girdiğim ilk denen burs alıyordum sınıfım hazırlıktı başarısızlıktan dolayı burs krediye döndü ikinci sene sonunda başka bölüme geçtim 2 sene başarısızlıktan dolayı ve bölüm değiştirmemden dolayı kredi kesilir mi

 437. Furkan bey merhaba.

  Faiz değil aslında Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) Siz 1.yıl iptal ettirirseniz 1 yıllık ÜFE alınarak hesaplanır aldığınız kredi ve mezun olduktan sonra 2.yıl sonundan itibaren başlayarak ödemeye başlarsınız.

 438. Unibilgi hocam krediyi iptal ettirdikten sonra üniversiteden kaydı sildirip yeni üniye başlasam da geçerli bir durum değil mi bu dediğiniz ? Hocam faiz durumu hakkında da sorum var , 4 yıllık faiz uygulanarak mı ödüyeceğim yoksa (şuan 2. sınıfa geçtim) ilk yılda iptal ettiğim için 1 yıllık faizle mi yoksa 4 yıllık faizle mi ödeyeceğim ?
  Örneğin 6000 TL aldım bir yılda ve iptal ettirdim : 1 yıllık faizle 6800 lira geri ödeme oluyor.
  6000 TL aldım bir yılda ve iptal ettirdim : 4 yıllık faizle 9300 lira geri ödeme oluyor.

 439. Şu anki üniversitenizin normal eğitim süresi 4 yılsa kredi aldığınız tarihten itibaren 6.yılın sonunda kredi ödemeniz başlıyor. Yani mezun olduktan 2 yıl sonra.

 440. Merhabalar ben kyk öğrenim kredimi bu ay içerisinde iptal ettiricem. Üniversitem 4 yıllık mühendislik bölümü ama seneye eski üniversitemden kaydımı aldırıp başka üniversiteye geçersem yani 2020 de , iptal ettirdiğim kredi borcunu ne zaman ödemeye başlarım ? Erteleme şansım vs. olur mu ? Bu arada gidiceğim diğer üniversitenin de öğrenim süresi 4 yıllık.

 441. merhab ben 2018 2019 tarihinde üniversiteye kayıt oldum ama üniversiteye gitmedim ve kyk burs başvurusu yapmamıştım bu yıl inşallah ders kaydımı yapıp başlayacağım kyk bursuna başvurabilirmiyim lütfen cevap verin

 442. Arda bey merhaba, evet böyle bir işlem yapmanız mümkün. Bu yıl iptal ettirip seneye ekim ayında başvuru yapabilirsiniz. Çıkmama gibi bir durum yok sadece daha önce ne kadar aldıysanız onlar normal eğitim döneminden düşüyor.

  Örneğin 2 yıl öğrenim kredisi aldınız ve iptal ettirdiniz. Sonrasında yeni üniversiteye kayıt olduktan sonra üniversiteniz 4 yıllıksa en fazla 2 yıl daha öğrenim kredisi alabiliyorsunuz. Başarılar.

 443. Hocam öncelikle merhaba öğrenim kredisi alıyorum ve bölümümden memnun değilim.

  Krediyi iptal ettirip, seneye tekrar sınava girip başka bir bölüm kazanırsam tekrar kredi alma şansım var mı?

 444. ben kredi icin basvuru yapicaktim ama ilk gittigim sene kampus uzakta oldugu icin 1 sene ara verdim ve kaydimi sildirdim ve diger sene ayni okulun ana binasina kaydimi yaptirdim ama mecburiyetten 1 sene daha ara verdim kredi alma sansim var mi acaba

 445. Merhaba ben lisans ikinci sınıf öğrencisiyim. Üniversite sınavına tekrar girdim ve önlisans bir bölüm daha yazdım kendi üniversitemden. İkisini aynı anda okuyacağım. Lisans öğrencisi olduğum için burs alıyorum zaten. Şu an ikinci üniversiteyide okursan tekrar burs başvurusunda bulunabilir miyim? Yanıtlarsanız çok sevinirim. Hayırlı günler.

 446. Defne hanım merhaba.

  Üniversitede en fazla okuduğunuz bölümün normal süresi kadar kredi alabilirsiniz. Örneğin hazırlık + 4 yıllık bir bölümde okuduysanız ve hazırlık okuduysanız en fazla 5 yıl; hazırlığı atladıysanız da en fazla 4 yıl kredi alabilirsiniz. Siz şu an 1 yıl aldınız zaten. Bundan sonraki süreçte okulunuzu veya bölümünüzü değiştirirseniz en fazla 3 yıl daha öğrenim kredisi alabilirsiniz.

  Öğrenim kredisi herkese çıktığı için başarısızlık durumunda kesilme olmuyor. Bu yüzden okulunuzu dondursanız veya ders kaydı yapmazsanız krediniz kesilir. Yeniden üniversite okumaya başladığınızda başvuru yaparsanız yeniden kredi almaya devam edersiniz. Maddi durumunuzdaki değişikliği burs/kredi başvurusu yaparken belirtirsiniz çıkıp çıkmayacağı KYK yönetiminin inisiyatifinde. Umarım çıkar. Burs çıkmasa da yukarda belirttiğim gibi öğrenim kredisi mutlaka çıkar.

  Başarılar.

 447. ben bu yıl bir lisans programında hazırlık okudum. kredi aldım halada almaktayım. Okulu dondurucam yada bırakıcam ve bu sene memleketime dönüp evde yks’ye tekrar hazırlanacağım başka bir bölüm ve üniversite için. bu durumda krediyi iptal yada dondurma işleminden hangisini yapmalıyım? ve seneye başka bir üniye gittiğimde yeniden kredi alabilir miyim? bu sene geçen sene aldığım 1 yıllık krediyi ödersem, seneye gideceğim yeni üniversitede kredi yada burs çıkar mı? benim endişem ve merakım şu: 1 yıl kredi aldım, sonraki 1 yıl boş kaldığımda (üniversite ve kredi olmadan), seneye başka bir üniversiteye gittiğimde yine kredi alabilir miyim? borcumun ödenmesi istenir mi? eski okulumu dondurmalı mıyım, yoksa ders kaydı yapmamaktan ve devamsızlıktan kalarak başarısız mı düşmeliyim. seneye kredi alabilmek için ne yapmalıyım. Ayrıca şuanki maddi durumumuzdaki değişiklikten dolayı seneye burs çıkar mı?

 448. Tuğba hanım merhaba. Lisansta burs aldıysanız bundan sonra yalnızca yüksek lisans ve doktora okursanız burs alabilirsiniz. Tekrar önlisans veya lisans okursanız burs alamazsınız.

 449. Merhaba benim bir sorum olacaktı. Burs alıyordum son senemin 2. dönemi erasmus yaptığım için okulum uzadı. Aynı zamanda önlisans öğrencisiyim nakil işlemi ile burs devam etme olasılık var mı?

 450. Okuduğunuz bölüm 4 yıllıksa en fazla 4 yıl alabiliyorsunuz. Maalesef yapacak bir şey yok Esra hanım.

 451. Merhaba ben dgs ile üniversite kazandım kredi uyuşmazlığı yüzünden 3. Sınıftan başlamam gerekirken 2. Sınıftan başladım toplamda 4 yıl kredi aldım. Şuan 4. Sınıfa geçtim ama kredim kesildi. Dilekçe yollasam 1 yıl daha kredim devam edebilir mi?

 452. Aynı anda hem lisans hem önlisans bölüm okuyamazsınız. Aynı anda sadece AÖF okuyabilirsiniz. Eğer onu kastediyorsanız aöf bölümdeki başarısızlığınız burs/kredi durumunu etkilemez.

 453. şimdi ben lisans 3.sınıf öğrencisiyim yksye girdim ve 2.bir bölüm olarak 2 yıllık bir bölüm daha okumak istiyorum aldığım kredi kesilirmi?
  lisans bölümünde başarılı olup önlisansta başarısız olursam kredi kesilirmi?

 454. Muhammed bey merhaba, ailenizin maddi durumu, ev-araba-arsa gibi taşınır/taşınmaz mallara sahip oluşunuz, kardeş sayınız… gibi birçok kriter var. Bunlar arasında elbette sıralama da önemli. Umarım başarınız ödüllendirilir hem yurt hem de burs çıkar. Başarılar.

 455. merhabalar kyk için baktıkları şeyler nelerdir türkiye 3126 sıralamam sıralamaya mı bakıyorlar ailenin durumundan sonra

 456. Merhabalar 2014 yılında bi önlisans bölümüne başladım fakat okul uzadı bıraktım bu süre boyunca geri ödemeli kredi aldım
  Bu yıl üniversite sınavına hazırlandım herhangi bir bölüme yerleşirsem tekrar kredi alabilir miyim

 457. Değerlendirmeye alınırsınız hocam çıkar veya çıkmaz bunu bilemeyiz.

 458. Erkan bey merhaba, üniversiteyi bırakırsanız bursunuz kesilir. Tekrar çıkması da çok zor. Üniversite değiştirmekte kararlıysanız “burs dondurma” işlemi yapmalısınız. KYK’yı arayarak bilgi almanızı tavsiye ediyorum. Bursunuzu dondurmadan üniversite değiştirirseniz problem çıkacaktır. Bursunuzu dondurduktan sonra yeni üniversiteye kayıttan sonra dondurduğunuz bursu tekrar aktif ederek bu sorunu aşabilirsiniz.

 459. Merhaba ben üniversite 2. Sınıfım zaten ilk yıl ne kredi nede burs aldım 2.sene burs alıyorum. Başka üniversite için hazırlanacam onun için üniversiteyi bırakacam başka üniversiteye geçtikten sonra kredi yada burs alabilirmiyim??

 460. kesilmesi normal Feyza hanım. 1.sınıfta almaya başladıysanız en fazla 4 yıl alabilirsiniz.

 461. Ben ilahiyat 4 sınıf ogrencısı yım 1 yılda hazırlık okudum fakat hazırlıkta kredi almadım 1 sınıfta almaya basladım daha 1 yılım var fakat kredim kesildi Ogrencıyım suan aktif ne yapabilirim

 462. Merhaba ben 2 yıl üst üste hazırlık sınıfında kaldım bu sene yks sınavına girdim bolumu mu değiştireceğim hala kredi alacakmiyim acaba.

 463. Peşinat vermeniz gerekmiyor. Mezun olduktan 2 yıl sonra taksitler halinde ödeyebiliyorsunuz.

 464. Yani öğrenim kredisi için özel okulun ücreti önemli değil herkese çıkıyor öyle değil mi? %50 burslu olsan da? Bir de bunun geri ödemesi okul bittikten 2 yıl sonra başlıyor ya taksit taksit mi ödeniyor yoksa toplu şekilde mi? Ve öğrenim kredisine başvuracaksak okula kayıt yaptırırken peşinat vermeye gerek var mı?

 465. Özel üniversitelerde okuyanlar da kyk burs ve kredisine başvurabilir. KYK bursu çıkma olasılığı çok zor (%100 burslu kazanmadığınız sürece) Ancak KYK öğrenim kredisi isterseniz başvuran herkese çıkıyor. Burs / Kredi başvuruları ekim ayında başlıyor.

 466. Peki bu krediye ne zaman başvurulması gerekiyor? Okula kayıt yaptırırken mi yaptırmadan önce mi? Ve eğer %50 burslu kazandıysam okulu yine de başvurabiliyor muyum? Ve son soru. Eğer diş hekimliği gibi fiyatı yüksek bi okulu burssuz tutturduysam (Örneğin 70.000₺) yine burs çıkar mı?

 467. Merhaba, okulu dondurursanız krediniz iptal olur. Krediyi iptal ederseniz yeniden alabilirsiniz. KYK’nın sık sorulan sorular başlığındaki 22.soruya bakabilirsiniz. Başarılar.

 468. Şaduman merhaba, mezun olduktan sonra bursunuz kesilir. Arkadaşlarınız sizi yanlış bilgilendirmiş.

 469. Valse merhaba, önlisans öğrencileri en fazla 2 yıl öğrenim kredisi alabiliyor. Uzatma imkanı maalesef yok. 1 yıl lisansta ve 1 yıl da önlisanstayken kredi aldığınız için 3.yıl öğrenim kredisi alma hakkınız kalmıyor.

 470. Merhaba, benim her yerde cevabını aradığım ama bulamadığım bir sorum var. Ben lisans bölümü okurken öğrenim kredisi aldım fakat bölümü 1 yıl okuduktan sonra yks sınavına girip önlisans bölümü kazandım. Bölüm değiştirdiğime dair dilekçe vs gönderdim. Kredi konusunda arayıp sorduğumda “şu anki bölümümüz önlisans olduğu için 2 yıl kredi alma hakkınız var, lisansta 1 yıl kredi aldığınız için 1 yıl öğrenim kredisi alabilirsiniz” dediler. Uzatamaz mıyım diye kaç kere sormana rağmen hayır, olsa söylerdim zaten diye söylediler. Şu an önlisansın ilk yılı bitti ve kredim haziran ayı itibari ile kesildi. Ne yapmam gerekiyor? Krediye gerçekten ihtiyacım var, ailemin durumu olmadığı için yurt paramı ordan ödüyordum lakin kredim kesildi ve okul süresinde biriken bi çok borcum yüzünden bu haziran ayı yurt ücretini ödeyemedim bile. Nolur buna bi çare bulalım, o krediye gerçekten ihtiyacım var.

 471. Merhaba, ben 4 yıllık lisans öğrencisiyim. 2. Sınıfta devlet bursu almaya başladım. Üniversitem bu yıl bitti, burs süresi 4 yıl ya hani çoğu arkadaşım bursun 4 yılı dolduramadığı için devam eder diyor. Bursum kesilecek mi yoksa devam mı edecek?

 472. Merhabalar ben üniversite 1. Sınıfta okuyorum bu yıl 2. Dönem başarısız oldum genel not ortalamasının altında kaldım seneye de 2. Dönem okulu dondurmayı veya krediyi iptal etmeyi düşünüyorum eğer bunlardan birini yaparsam bir daha kredi alamaz mıyım? bir çok farklı görüş var bu konuda

 473. Onur bey merhaba. Normal şartlar altında hazırlık + 4 yıl burs almanız gerek. Kesintinin nedeni başarısızlık vb. durumlar olsa haziran ayında kesilmezdi. 1 yıl daha almanız gerekiyor. CİMER’e yazın ve 444 19 61 no’lu KYK iletişim hattını arayarak bilgi alalabilirsiniz.

 474. merhaba.ben hazırlık okudum bölümde de 3.sınıfım yeni bitti ama bursum kesildi muhtemelen 4 yıllık imzaladım 5 olması gerekirken.1 yıl uzatmak için hangi belgelerle nereye dilekçe yazmalıyım

 475. Ege bey merhaba, maalesef en fazla 5 yıl alabiliyorsunuz. Artık yıllarda öğrenim kredisi alamıyorsunuz. Başarılar.

 476. Merhaba Bilgisayar muhendisligi okuyorum normalde bu sene bitirmem gerekiyordu fakat okulum uzadi.
  Hazirlik da dahil 5 sene krediyi aldim seneye icin krediyi uzatma imkanim varmi acaba? Sanirim en fazla 5 yil oluyomus diye duydum.

 477. Buse hanım merhaba, maalesef üniversitelerde görevli memurların KYK ile ilgili bilgileri yok denecek kadar az. Üstelik yardımcı olmak isterlerken de yanlış bilgi vererek mağdur edebiliyorlar. 444 19 61 nolu telefonu arayarak bilgi alın. Bununla birlikte en garanti çözüm şimdilik CİMER’e bu sorunu iletmeniz. Sizi fakülteden kimin yönlendirdiğini belirtin CİMER’de. Ayrıca hazırlık sınıfında başarılı olduğunuzu bu yüzden erken bitirdiğinizi de ekleyin. Geçmiş olsun, umarım sorun çözülür.

 478. Merhaba ben hazırlığı erken bitirdim fakültemle iletişime geçtim ve bana bahar döneminde devam etmek istemiyorsan ders kaydı yapma bi sorun olmaz dediler ama şimdi hem kyk bursum krediye dönüştü hem de mezun olduktan sonra okul uzattığım için bir miktar para ödeyeceksin diyolar bu konuda ne yapabilirim

 479. Tunahan bey merhaba, üniversitenizde veya yurtta kalıyorsanız yurtta bir disiplin suçu işlediniz mi?
  444 19 61 numaralı telefondan KYK destek hattını arayarak bilgi alabilirsiniz.

 480. iyi günler hazırlık eğitimiyle beraber 5 yıllık bir lisans bölümünde okuyorum hazırlık aşamasında kredi almadım ve şuanda 3. sınıfım yani 3 yıldır kredi alıyorum fakat bu sene kredim kesildi nereye ulaşıp devam ettirebilirim bir mail adresi var mı acaba ?

 481. Defne hanım merhaba. Yüksek lisansa başlarsanız başvurmanız halinde KYK kredisi mutlaka çıkıyor ancak burs çıkar mı bilmiyorum.

 482. Lisanstan mezun olalı tam 2 sene oldu ve bu temmuzda KYK kredi borcu ödemem başlayacak.Bu 2 sene boyunca herhangi bir işte çalışmadım.Borcu erteletip bu eylülde yüksek lisansa başlarsam başvurmam durumunda KYK kredisi ya da burs çıkma ihtimali var mıdır?

 483. Esra hanım merhaba. Maalesef bahsettiğiniz şekilde işlem yapamazsınız. 4 yıllık lisans bölümü okuduktan sonra yeniden lisans bölümü okursanız burs veya kredi alamazsınız. Yeniden burs/kredi alabilmek için yüksek lisans yapmanız gerekmekte.

 484. Merhaba. Ben şu an 4 yıllık bir lisans bölümü okuyorum ve kredi alıyorum. Fakat bu lisans bölümünü okurken aynı zamanda 2. Üniversite kapsamında Açıköğretim bölümü okuyorum. Bu Açıköğretim bölümünden dgs ile geçiş yapmayı düşünüyorum. Dgs ile geçi yapmam sonucunda 4 yıllık lisansımda aldığım krediyi bi 2 yıl daha uzatma şansım var mı?

 485. Hazırlıkla beraber en fazla 5 yıl alabilirsiniz Hilal hanım.

 486. İsteğe bağlı hazırlık okudum. Suan bölümüm de 4. Sinif olacağım. Taahhüt imzalarken 4 mü 5 mi olduğunu hatırlayamıyorum. Bazı yerlerde normal öğrenim süreci 4 senedir ve 4 seneden fazla ödeme yapılamaz yazıyor. Hazırlıkla beraber 5 sene kredi alınıyor mu?

 487. Her yıl değişiyor bazı yıllar ocak ayında toplu alınıyor bazı yıllarda da kasım ayında başlıyor.

 488. Ne zaman başvurulur diye sormadım kredinin ilk parasını ekim ayındaymı kasım ayında mı alacağız diye sordum

 489. Başvurular 2019 ekim gibi başlıyor. Bu tarihte mezun olmazsanız başvurabilirsiniz.

 490. Başvurular ekim de yapılıyorsa krediyi hangi Aydan itibaren alabilirim

 491. Öncelikle iyi günler ben 2 yıllık lisans yüksekokul öğrencisiyim ve ilk senem kredi başvurusunda bulunmadım ama bazı sorunlardan dolayı bu krediye ihtiyacım var 2. Yılımda başvurabilirmiyim ? Bi bilgisi olan yardımcı olabilirmi lütfen..

 492. Merhaba benim 1. Yilim üniversite sınavına tekrar giricem ve kazanırsam kaydimi silicem krediyi ne zaman ödeyeceğim diğer bölümden mezun olduktan sonra mı?

 493. Başka önlisans bölümünü kazansanız dahi burs/kredi alamazsınız İrem hanım. Bundan sonra yüksek lisans veya doktora sürecinde alabilirsiniz.

 494. Serhat bey ben şuan okuduğum önlisans programından dolayı zaten kredi alıyorum başka bir önlisans bölümünü kazanıp kayıt yapmam durumunda ne olur

 495. Daha önce hiç almadıysanız krediye başvurun sıkıntısız bir şekilde alabilirsiniz.

 496. Merhaba, 2017’de Üniversite’ye yerleştim, o sene kredi başvurusu yaptım fakat onaylamadım. 2017 ve 2018’de 2 sene boyunca ders kaydı yapıp Üniversite’ye gitmedim. 2019’da önlisansta kredi başvuru yapıcam çıkar mı? Yani kredi hiç almadım bu yukarıdaki başarısız yıllar beni etkiliyor mu

 497. Merhaba şuan önlisans öğrencisiyim ve mezun olucam tyt ye yeniden girip besyo okumayı düşünüyorum ve şuanda öğrenim kredisi alıyorum e devlette öğrenim durumu lisans olarak belirtilmiş ve ben besyo kazanırsam eğer lisans yazdığı için kalan 2 yılı alabilir miyim?

 498. Üniversiteden ayrılırsanız da 2 yıl sonra ödemeniz başlar.

 499. Üniversite den ayrılırsam demek istedim ikisininde aynı anda kaydını silersem

 500. Merhaba ben Üniversite 2.sınıfım kaydımı sildirirsem öğrenim kredisini en geç ne zaman ödemeye başlarım

 501. Çağdaş bey merhaba. Maalesef bu konuda hakkında bilgim yok. 444 19 61 nolu KYK destek hattını arayarak bilgi alabilirsiniz.

 502. Merhaba ben 2 sene boyunca kredi aldım okula gitmediğim için pasif duruma düştüm kredim kesildi şimdi yeniden ders kaydı yaptım aktif durumdayım kredim tekrar yatar mı

 503. Üniversiteniz değiştikten sonra bu durumu KYK’ya bildirmeniz gerek. Detaylı bilgi için 444 19 61 no’lu telefonu arayabilirsiniz. (KYK destek hattı)

 504. Merhaba iyi günler ben şuan muhasebe bölümünde 2 yıllıktayım daha 1 sınıftayım ama şuan yksye tekrar girip 4 yıllık üniversite kazanmayı planlıyorum kredi için tekrar mı başvurmam lazım yoksa öğrenim gördüğüm süre boyunca kredim yatarmı? Teşekkürler :)

 505. Emine hanım merhaba. e-Devlet üzerinden KYK borç araması yaparak ödeme yapabilirsiniz.

 506. Merhaba ben 2015 yilinda ogrenim kredisi almaya basladim 2yil ogrenim kredjsi aldim 2yil dir okulu bitirdim ogrenim kredisini ödemek istiyorum nasil yapacagimi bilmiyorum kykyi aradim acmiyorlar faiz lenmesjnden korkuyorum yardimci olirmhsunuz

 507. Sözleşme 4 yıllık olabilir ancak mezun olduktan sonra sözleşmeniz ne olursa olsun iptal edilir. Yani aldığınız kadar kredi ödersiniz. 4 yıllık sözleşmeye imza atıp 4 yıl kredi almadınız bu yüzden 4 yıllık krediyi ödemezsiniz. Sanırım bu cevabı arıyorsunuz.

 508. ACİL CEVAP VERİN LÜTFEEEN
  Ben üniye ilk başladığımda 4 yıllık kyk sözleşmesi imzaladım çünkü iktisat bölümü ile gittim. Sonradan yatay geçiş yaptım 2 yıllık bir bölüme gittim. Sözleşmem 4 yıllık gözüküyordu hala. Mezun oldum sözleşmem 4 yıllık ama yinede kesilirmi para?

 509. Merhaba. Ben şu an işletme 1. Sınıf öğrencisiyim. Kredi alıyorum. Fakat bu bolumu kendi isteğimle oluşmadığından üniversiteye hazırlık sınavlarına çalışıyorum. Bu sene sınava tekrar gireceğim. Ve muhtemelen başka bir bölüm okuyacağım. Merak ettiğim şey şu. Ben Işletme bölümünden kaydımı sildirdikten sonra kayıt yapacağım diğer üniversite de kredi almaya devam edebilir miyim. Veya tekrar kredi için başvuru yapabilir miyim?

 510. Mesela ilk defa kredi alicam tahaddut nameyi imzaladim 4 ay aldım diyelim 4 ay sonra e devletten kredi iptal yapıp kredimi kesebilirim dimi

 511. AÖF borç ertelemeyi etkilemez. Yazılan tarihte ödemeye başlarsınız.

 512. MERHABA BEN BU SENE ÖNLİSANSTAN MEZUN OLDUM. DGS İLE AÇIKTAN OKUYORUM ŞU AN 3.SINIFIM. BORÇ ÖDEME TARİHİM 2019 YAZIYOR. AÇIKÖĞRETİMDEN 2020’DE MEZUN OLACAĞIM BORÇ ÖDEME TARİHİM 2022’YE Mİ ERTELENCEK?

 513. Peki bu konunun açıklığa kavuşması için ne yapmam lazım yani neden bu kadar fazla fark çıktığıyla ilgili. Teşekkürler.

 514. İptal için herhangi bir tutar alınmaz. 6 ay alabilirsiniz. Aldığınızdan fazla ödersiniz ancak o kadar farkın olmaması lazım.

 515. Merhaba 4.sınıfım ve öğrenci kredisine başvuruda bulundum. 5640TL çıkan tahaütnameyi onayladım ama kredinin haziran ayına kadar yatacağını düşünürsek (1 yıl) toplam 4410TL lik kredi almış oluyorum. 1230TL fark çıkıyor arada. Bu tutarı devlet kesin benden alıcak mı 2 sene sonra neden 1230TL fazladan çıkıyor anlayabilmiş değilim birisi izah ederse gerçekten çok sevinirim. Herkeste böyle mi bu? Birde bi dönem sonra iptal ettirme şansım var mı yani sadece 6 ay alsam mesela? İptal için herhangi bir tutar alınır mı?

 516. Seneye tekrar başvuru yapmanız gerekecek sanırım. Durumunuz karışık olduğu için net cevap veremiyorum. Lütfen 444 19 61’i arayınız.

 517. Merhabalar geçen sene üniversiteye kayıt yaptırdım fakat okula hiç gitmedim bu sene ikinci senem ikinci sene başında kayıt yenilemedim ve şu anda pasif öğrenci gözüküyorum bu durumda öğrenim kredisi çıktı bankadan hesap açtırdım ama şu anda banka hesabım kapatılmış gözüküyor ikinci dönem harç yatırıp devam edeceğim şu anda pasif öğrenci gözüktüğüm için öğrenim kredisi alamaz mıyım

 518. Kredi almakta iken durumunda sonradan değişiklik olanlardan; Yönetim Kurulunca belirlenen ‘öncelikli burs verilecek öğrenciler’ kapsamına giren öğrencilerin kredileri bu durumlarını belgelendirmek kaydıyla öğrencilerin durumunda meydana gelen değişikliği izleyen ödeme döneminden itibaren bursa dönüştürülmektedir. Maalesef açıklamaya göre tekrar başvuru yapamıyorsunuz.

 519. Merhaba.Bana öğrenim kredisi çıktı. Bu sene alırsam, seneye burs için tekrar başvurabilir miyim?

 520. Şeyma hanım merhaba. Sistemsel sorundan dolayı öyle görünüyor diye tahmin ediyoruz. 470 TL üzerinden 1 yıl alırsanız 5640 TL yapıyor. Dediğiniz gibi haziranda bitecek krediniz. Ekim, kasım ve aralık ayı için 470’er TL toplamda 1410 TL alacaksınız. Ocak 2019-Haziran 2019 arası alacağınız 6 aylık 500 TL ücret için ise 3000 TL alacaksınız yani toplamda 4410 TL alacaksınız. Mezun olduktan 2 yıl sonra geri ödemeniz başlar. ÜFE oranına göre aldığınız ücretten fazlasını geri ödersiniz. ÜFE oranı değişiklik gösterdiği için miktarı net söyleyemeyiz.

 521. Merhaba 4. sınıf öğrencisiyim kredi almak için tahütname onaylıcam fakat alınacak tutar 5640 tl görünüyor bu sene mezun olacagım için hazirandan sonra alamayacagım bu tutar neden yüksek aldığım kadar mı ödiyeceğim yoksa yazan kadar mı?

 522. Hazırlık okuduğunuz için 5 yıl alacaksınız, KYK’nın hatasıdır yakında düzeltirler.

 523. Merhabalar ben kredi alacagım ama tahahütnamede alınacak para 4 yıllık para yazıyor ben şu an hazırlık okuyorum zorunulu yani okulum 5yıl bu ödeme işi nasıl olacak bu yıldan başlanıp 3.sınıf sonunda mı keilecek sonra ben mi devam ettirecegim gidip dilekçe vs verip

 524. Bana öğrenim kredisi çıktı bu sene alırsam seneye burs için tekrar başvurma ihtimalim var mı

 525. Merhaba, ön lisans mezunuyum ve okurken burs kredi almadım. Şimdi lisans okuyorum ve öğrenim kredisi çıkmadı böyle bir şey mümkün mü?

 526. KYK burs yönetmeliğinde önlisans öğrencilerinin en fazla 2 yıl burs/kredi alabileceği yazmakta, istisnasını hiç duymadım.

 527. İsteğe bağlı hazırlık okuyorum yani 3 sene imkansız mı? En fazla 2 sene mi verirler? Ve bu sene mi başlatırlar yoksa seneye mi?

 528. Gülşen hanım merhaba. Önlisans bölümde hazırlık sınıfı yok diye biliyorum. Önlisans bölümleri 2 yıllık bu yüzden en fazla 2 yıl öğrenim kredisi veya burs alabilirsiniz. Öğrenim kredisi daha önce almadıysanız çıkmama ihtimali yoktur.

 529. Merhaba. Ben bu yıl önlisans öğrencisiyim. Hazırlık okuyorum ve öğrenim kredisi başvurusu yaptım. Bana 3 senelik kredi çıkma ihtimali yok mu bazı arkadaşlarım 2 sene verirler sadece dediler doğru mu? Ve 2 sene verilcek ise bu seneden mi baslicak yoksa seneye bölümümü okurken mi başlıcak? Ve hiç çıkmama ihtimali var mı?

 530. Naciye merhaba. Üniversite okuduğum dönemde 2 kardeşim de üniversite okuyordu üçümüze de burs çıkmamıştı. Normal değil ama yapacak bir şey yok =(

 531. bir aileden 3 ünitesite öğrencisi kardeşede katkı kredisi çıkması normal mi?

 532. Emre bey merhaba. Yüksek lisansta da kredi alıyorsanız o tutar eklenmiş olabilir. Açık bilgi sahibi olmadığım için KYK destek hattını aramanızı tavsiye ediyorum. Telefonu 444 19 61 arayıp durumunuzu anlatırsanız sistemdeki tüm ücretleri onlar görüp sizi bilgilendirebilir. Başarılar.

 533. Merhaba, öncelikle yazınız için teşekkür ederim. Ben 11.000 TL olan lisans kredi borcumun ertelenmesi için (şu anda yüksek lisans öğrencisi olarak) e-Devlet ‘ten bir ay kadar önce başvuru yaptım, başvuru ekranında borcumun 13.500 TL ‘e yükseleceği yazıyordu, mecbur kabul ettim. Geçtiğimiz günlerde başvurum onaylanmış, ancak borcum 20.000 TL ‘ye yükselmiş (!) Böyle bir şey mümkün olabilir mi, e-Devlet ‘te 13.500 TL yazdığına eminim ancak ekran görüntüsü almamışım, zaten 20.000 yazsa kabul eder miydim hiç. Bu durumda ne yapabilirim?

 534. Lisans bölümü okuyorsanız en fazla 4 yıl alabilirsiniz. DGS ile geçiş yapanların durumu hakkında bilgim yok.

 535. Yusuf un e devletten nakil istemesi gerekiyo bende 2 yıl üni okudum kredi aldım tekrar üni okuyorum nakil istedim ama daha bi sonuç yok ben bi yıl ara verdiğim için sorun olurmu diye sormuştum bide bu krediyi 4 yıl mı alabiliyoruz sadece

 536. 2 yıl kazanıp kayıt yaptım ve kredi aldım. 2 yıllık sözleşmem bu Haziran bitti. Fakat okula hiç gitmedim ve şuan pasif öğrenci olaral gözüküyorum. Bu sene ise 4 yıllık bölüm kazandım. Dün Kyk başvurusu yaparken seçeneklerde 2 okulda gözüküyordu. Bu sene kazandığım okulu seçiyorum fakat şöyle bi hata veriyor: ” Aynı öğrenim türünde daha önce kredi/burs aldığınız için başvuru yapamazsınız. ”
  Eğer 2 yıllık okuluma gidip kaydı sildirirsem başvuru yapıp 2 yıl daha kredi alabilir miyim?

 537. Yusuf merhaba. Kaç yıl kredi aldınız ve okulunuz kaç yıllıktı? Kredinizi dondursaydınız bir problem olmazdı ancak şimdi kredi alamayabilirsiniz.

 538. Merhaba Serhat Bey. Ben 2016 da ön lisans kayıt yaptım ve kredi aldım. Fakat okula hiç gitmedim, şuan pasif öğrenci olarak gözüküyorum. Kaydımı da silmedim. Bu sene bi lisans programına başladım ve aktif öğrenciyim. İlk senem. Kyk başvurup 2 yıl daha kredi alabilir miyim?

 539. Hatice merhaba. KYK’nın sitesinde şu bilgi yer alıyor: Kurumumuzdan kredi/burs almakta iken öğretim kurumu değiştiren öğrenciler, e-Devlet üzerindene müracaat etmeleri halinde durumları araştırılıp değerlendirilecektir.

 540. Ben 2 yıllık üni bitirdim bi yıl ara verdim diğer yıl ise dgs ile geçiş yaptım kredi almıştım kredi nakil istedim bi yıl ara verdiğim için bi sorun olurmu krediye kesin devam edebilirmiyim. Birde 3 yıl okuyacağım dgs ile geçiş yaptığım yerde kredi 4 yıl oluyo ben 5 yıl okumuş olacağım son yılda devam edermi kredim.

 541. Merhaba kredi ödemeleri her ay mı yapılıyor birde okul kapalıyken yani 3 aylık tatillerde de ödeme yapılıyor mu ?

 542. Enflasyon değerleri baz alınmıyor ödeme yaparken. ÜFE verileri dikkate alınıyor. Sorunuzun net cevabını bilmiyorum.

 543. 2016-2017 yılları arasinda 12 ay olmak uzere kyk kredisi aldım ve bu esnada 1. siniftim. 1.sinif sonunda kredi mi iptal ettirdim. Ödemem gereken ücret hesaplanirken 2016-2017 enflasyon degerleri farki baz alinarak mi hesaplanicak yoksa mezun oldugum sene farkiyla mi hesaplanicak?

 544. Başvuruyu kazandığınız sene yaptıysanız en fazla 2 yıl; başvuruyu 1.sınıf sonunda yaptıysanız en fazla 1 yıl kredi alabilirsiniz. Krediniz bittiyse yeniden alamazsınız maalesef.

 545. Merhaba ben 2 yillık bir bölümden osym sınaviyla baska 2 yıllık bir bölüme gecis yaptim ve gecis yaptigim okul un 1.senenin sonunda haziran ayında kredim bitti E devletten nakil durumu yaptim ve tekrar kredi basvurusu yapmak istiyorum olur mu acaba ? Şimdi den teşekkürler

 546. Büşra merhaba. Cevap vermek isterdim ancak bilmiyorum. 444 19 61 nolu KYK destek hattını arayarak veya Twitter’dan @KYK_DESTEK hesabına mention atarak net cevaba ulaşabilirsiniz. Başarılar dilerim.

 547. Merhaba. Ben şu an 4 yillik bir bölümün 2. Sinifindayim. Tekrar universite sınavına hazırlanmaya başladım. Kredimin kesilmesini istemedigim icin okulu dondurmak yerine devamsızlıktan kalarak devam etme gibi bir düşünceye kapıldım. İstediğim bölüm 6 yillik. Eğer bölümü kazanabilirsem seneye kaydimi sildiricem.peki ben bu 6 yıllık bölümü kazanabilirsem kaç yıl kredi alabilirim?

 548. Genellikle ekim ayı sonunda başlıyor burs/kredi başvuruları. Normal döneminde başvuru yapabilirsiniz. 2.sınıf olduğunuz için en fazla 1 yıl alabilirsiniz.

 549. Önlisans öğrencisi 2. Sınıfım kyk ya burs için başvurabilir miyim normal kyk başvuru tarihinde mi başvurmalıyım?

 550. Ebru hanım merhaba. İkinci üniversite için başvuramazsınız ancak şu an okuduğunuz bölüm için başvuru yapabilirsiniz.