Sigortalı İşte Çalışırsam KYK Bursum Kesilir mi?

68
11234

Üniversitelerin kapanmasına az bir süre kala sosyal medya hesaplarımızdan sıklıkla “İşe gireceğim, sigortam yatarsa KYK bursum kesilir mi?” tarzı sorular gelmekte. Sigortalı olarak çalışıldığında KYK burslarının kesilip kesilmediği öğrencilerin en çok merak ettiği konuların başında geliyor. Biz de Kredi ve Yurtlar Kurumu Burs Yönetmeliğini detaylı olarak inceleyerek kafanızda soru işareti kalmayacak şekilde güzel bir içerik hazırladık. Kafanızda yine soru işareti olursa yorum gönderebilirsiniz, en kısa zamanda dönüş sağlanacaktır. Hepinize başarılar diliyoruz. Bu yazı son olarak 08.01.2021 tarihinde güncellenmiştir.

Sigortalı çalışırsam bursum kesilir mi?

Kredi ve Yurtlar Kurumunun (KYK) eski burs/kredi yönetmeliğine göre “en az asgari ücret düzeyinde aylık veya ücretle sürekli bir işte çalışan veya gelire sahip olan öğrenciler burs alamazlar” ibaresi yer almaktaydı. Yani eski yönetmeliğe göre tam zamanlı sigortalı olarak çalışıldığında KYK bursunuz kesilmekteydi.

Yakın zamanda KYK burs yönetmeliğinde yapılan değişiklik sonrasında yönetmelikten asgari ücret düzeyinde aylık veya ücretle sürekli bir işte çalışan veya gelire sahip olan öğrenciler” ibaresi kaldırıldı.

YENİ YÖNETMELİĞE GÖRE ister yarı zamanlı (part-time) ister tam zamanlı olarak asgari ücret ve üzerinde bir maaş almanız durumunda KYK bursunuz kesilmeyecek.

Burası çok önemli!
Ancak güncellenmiş KYK burs yönetmeliğinde söz konusu ibarenin kaldırılmış olması sigortalı olarak çalışmanız halinde bursunuzun kesilmesine engel değil. Neden mi? Çünkü KYK, makul ücretle maaş alan öğrencilerin bursunun kesilmemesi için bir düzenlemeye gitti. 2020 yılı itibariyle brüt asgari ücret 2.943 TL. Yani asgari ücret alanların sigorta primleri en az 2.943 TL olmak zorunda. Ancak işvereniniz sigorta priminizi 5.000 TL’nin üzerinde yatırırsa ve sürekli sigortanız bu rakam veya daha yüksekten yatarsa KYK yetkililerinde “artık bu öğrencinin sürekli iyi bir geliri var, bu yüzden bizim vereceğimiz bursa ihtiyacı yok.” izlenimi oluşur ve KYK bursunuz kesilebilir.

Net olarak sigortalı bir işte tam veya yarı zamanlı çalışıldığında KYK bursunun kesilmeyeceğini belirttik. Bu bilgiyi KYK yetkililerinden duymak istiyorsanız 444 19 61 numaralı KYK Çağrı Merkezini arayarak öğrenebilirsiniz.

İlgilinizi çekebilecek diğer konular;

KYK BURSUYLA İLGİLİ SIK SORULAN SORULAR


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

68 YORUMLAR

 1. Merhaba lisans döneminde kredi bursu aldim ve halen ödemeye çalışıyorum. Ücretli öğretmenlik yaptım bu yıl yarı zamanlı sigortam yattı.aldigim maaş 2400 geçmezdi. Iş çıkışım yapıldı ve yüksek lisan okuyacam. Burs başvurusunda bulunacam bu durumda ıkıncı kez mi kredili burs çıkar yoksa geri dönüşümü olmadan burs çıkar mı

 2. ben sigortalı bir işte 1 ay kadar çalışmayı planlıyorum ama henüz kyk bursum yok. burs çıkma şansımı etkiler mi acaba

 3. ben daha bu yıl unıversıteye gıdecegım ınsallah sıgortalı bır ıste calısmayı dusunuyorum acaba devletten burs alma ıhtımalım olur mu

 4. Hocam ben burs alıyorum bu yaz tatilinde 3.500tl artı sigortalı bir işte çalışmayı düşünüyorum ama bursum ve yapacağımız kyk yurt başvurusu için engelmidir. Bu konuda bir açıklama yaparsanız çok sevinirim. İyi günler.

 5. Pınar Hanım merhaba,

  Kyk’nın web sitesinde taşınır/taşınmaz mal alımlarında bursun kesileceğine dair bir ibare olmadığı için üzerinize araba olursa bursunuz kesilmez. Net bilgi için KYK’yı arayabilirsiniz.

 6. Merhaba iyi günler çok yerden araştırdım ama bi cevap bulamadım size sormak istedim umarım cevap verirsiniz. Ben kyk bursu almaktayım üzerime otomobil satın alırsam bursum kesilir mi

 7. merhaba, burslu bir öğrenciyim. bu yaz sigortalı bir işte çalışmayı düşünüyorum. sigortam asgari ücretten fazla yatması durumunda mı bursum kesilir? yoksa 5000₺ üzeri mi?

 8. Şuan üniversite okuyorum devlet bursu alıyorum 3.500 TL ye sigortalı çalışırsam bursum kesilir mi acaba?

 9. Merhabalar asgari ücretten yüksek bir maaş alıncam fakat yarım ay çalıśıcam.Acaba aylık gelirim mi önemli günlük gelirim mi?

 10. İki farklı işte sgk lı çalışmak bursu kesrmi örneğin ücretli öğretmenlik ve halk eğitim den kurs
  İkisininde sgk sı ayrı yatıyor

 11. İbrahim Bey merhahaba,

  KYK yönetmeliğinde bununla ilgili net bir ifade yok. Bu yüzden kesileceğini sanmıyorum.

 12. Merhaba, verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederiz. Başka bir sorum olacak size. Ablam şuan bir işte çalışıyor fakat ikinci bir iş olarak kendi işini yapmak istiyor. Ama iş yeri bu durumu öğrendiğinde işinden olacak. Kendi işi için benim adıma bir şahıs firması kurmak istiyor. Bu konuda araştırma yaptık ama bişey bulamadık. Kredim kesilir mi acaba? Yardımcı olabilirseniz seviniriz.

 13. Hayır başvuru sürecinde sigortalı işte çalışmanız burs çıkmasına engel değildir.

 14. Burslar başvuru surecindeyken sigortalı işe girip çalışmak burs çıkmasına engel olur mu

 15. Merhabalar sigortam son 3senedşr yaz aylarında sigortalı işte toplam 138 gün çalıştım. En son sigorta çıkışımı da Yaptım. bursa başvurdum. Bursun çıkma ihtimali daha mı düşük

 16. Mrb benim hem bursun var hem yurtta kalıyorum sigortalı işte çalışırsam bursun kesilmez ama yurt sıkıntı olurmu yurttan cikarilmamam için sigorta ve maaşın nasıl olması gerek

 17. Merhabalar bursum varken üzerime araba satın alsam bursum kesilir mi fakat sigortam asgari ücret üzerinden yatıyor.

 18. Ali Bey merhaba,

  Sigortalı çalışmanız KYK bursu almanıza engel değil. Ancak şu an bir geliriniz göründüğü için KYK bursu çıkma ihtimali bize göre daha da azalıyor. Tabi ki ailenizin toplam maddi durumu daha fazla etki ediyor.

 19. merhaba ben sigortalı calsııyorum uniye baslayınca kyk bursu alabilirmiyim?
  normalde alma ihtimalim varsa calistigim icin bu sansımı kayıp mı ederim

  bursu almaya basladıktan sonra calısmaktan bahsedmiorum

 20. Hocam Ben bu sene uniye gidecem insallh suan sigortali bir işte çalışıyorum asgari ücretle öykü yurdu na engrl olurmu bu durum kyk yurt başvurusunda çalışıyor olarak gözükürsek bir sorun çıkarmı

 21. Merhaba, Bu yıl yüksek lisans öğrencisiyim ve home office bir işte 6 aylık çalışmayı düşünüyorum. Yaklaşık 3000 Tl maaş ile. Yukarı da okuduğum kadarıyla öğrenim kredim bu durumda kesilmez. Merak ettiğim konu ise şu Doktora yapmayı düşünüyorum ve daha önce çalışmış olduğum için gelecekteki doktora bursumu etkiler mi ?

 22. Sadece 6 haftalık bir çalışma süreci için 4500 – 5000 tl gibi bir sigorta pirimi yatırılması durumunda kyk bursumuz kesilir mi ?

 23. Abdullah Bey açık açık yazdık. Neden yazdıklarımız için tekrar soru soruyorsunuz ki?

 24. Ben kyk yurdunda kalıyorum ve burs alıyorum 3 ay sigortalı çalışırsam herhangi Bi sıkıntı çıkar mı yurt ve ya burs için

 25. Emrah Bey merhaba,

  Dilekçe vermeniz gerekmiyor diye biliyorum. Doktora eğitiminizin normal süresi kadar kredi alabiliyorsunuz. Yine de 444 19 61 no’lu telefondan KYK iletişim merkezini arayarak bilgi alabilirsiniz.

  Akademik kariyerinizde başarılar diliyorum.

 26. Merhaba ben bu yıl doktoraya başladım. Öğrenim kredisi alıyorum. Krediye onay verirken bir yıllık ücret yazmaktaydı. Normalde öğrenim yılı kadar verilmiyor mu?
  Bazı arkadaşlar her yıl uzatmak için dilekçe vermem gerektiğini belirtti. Bunun doğruluk payı nedir? Ben araştırdım ama bir şey bulamadım. Yardımcı olur mu sunuz? Saygılarımla.

 27. Başak merhaba,

  Net maaşınız asgari ücretin üzerinde olduğu için brüt maaşınız da asgari ücretin üzerinde yatar. Bursunuz kesilmez ancak yurtta kalabilmeniz için en fazla asgari ücretli bir işte çalışmanız gerek aksi takdirde yurtla ilişiğiniz kesilebilir.

 28. Merhaba ben burs alıyorum ve yurtta kalıyorum yaz tatili için net maaş 2700 lira maaşlik bir yerde çalışırsam bursum kesilir mi yurdum gider mi sigortayı ne kadar fiyattan yatırırlar bilmiyorum ama asgari brüt ücretin biraz üstünde 3500 felan maximum yatirirlar aydınlatırsanız çok sevinirim

 29. Hocam merhabe ben kyk danişma hattini aradim bana verdikleri bilgi şu şekilde asgari ucretinde ustunde maaş alman bursunu hiçbir şekilde etkilmez sadece yurdu etkiler çok farkli bir şey söyledi sizin verdiğiniz cevaplardan farkli

 30. Ben devlete bağlı yurtta kalıyorum normalde ve burs da alıyorum sigortalı bir işte asgari ücretle çalışırsam bursum kesilir mi ve de yurt bir etkisi olur mu?

 31. merhabalar , ben universite okuyorum ve bursum var ama bu yaz tatilinde sigortalı bir işte çalışacam.Bursum kesilir mi bu konu hakkın da yardımcı olursanız sevinirim.

 32. Abbas bey merhaba,

  İşi bıraktıktan sonra SGK’ya başvuru yaparak tekrar babanız üzerinden bakılmaya devam edersiniz.

 33. Merhabalar bu değerli bilgi için çok teşekkürler bir sorum olacak şimdi ben sağlık bakımından (hastane masrafları, ilaç (vb) ) şeyleri babamın sigortası üzerinden yararlanıyorum yazın asgari ücret üzerinden sigortam yatarsa ardından işi bıraktığımda tekrar babamın sgk sından faydalanabilirmiyim teşekkürler

 34. merhabalar 2558 tl taban brut ucreti en guncel mi,yani yaz tatilinde calismak istiyorum ama bursum kesilecek diye kararsizim ise girip girmemekte.Yardimci olur musunuz ?

 35. Hocam şimdi bir aylık vir sigorta işlemimiz olacak ama ben suan devlet sigortasından yararlanıyorum bu bir aylık sigorta işleminden sonra ben tekrar yararlana bilir miyim sigortadan

 36. Buradaki tüm mesajlar ve metin “burs” zerine yazılmış. Peki KYK Kredisi için de bu anlatılanlar geçerli mi?

 37. Mücahit merhaba,

  Normal dönemde sigortalı çalışmak bursu kesmez ancak KYK yurdunda kalıyorsanız sigortalı çalışıp asgari ücretin üzerinde ücret alırsanız yurtta kalamazsınız. Yurt için asgari ücretin üzerinde bir ücret almamanız gerek.

 38. Hocam öncelikle selamün aleyküm, tatilde değilde normalde sigortalı çalışmak bursu kesermi peki? Ve KYK yurdu konusunda da aynı söylenenler mi geçerli?

 39. Şuan burs aliyorum yaz tatilinde sigortali bi iste calismayi dusunuyorum bursum kesilirmi acaba tesekkur ederim.

 40. Mustafa bey merhaba, 2,558 TL 2019 yılı brüt ücrettir. Taban brüt ücret yani. KYK veya VGM burs başvuru yapmaya engel değil. Ancak geliriniz olduğu için burs çıkma olasılığı çok çok az.

 41. Kyk veya vgm burslarına başvuru yapmadan önce sigorta girişim varsa ve devam ediyorsa. (Prim 2,558)bursun çıkmasına engel midir.
  Çok teşekkür ederim simdiden.

 42. Abdurrahim bey merhaba. Sizin sigortalı bir işte çalışmanız oğlunuzun bursunu etkilemez. Çalışabilirsiniz.

 43. Benim oğlum üniversitede KYK yurdunda ve burs alıyor Ben sigortalı olarak çalışır isem oğlumun bursu kesilir mi lütfen aydınlatır mısınız

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim