Sigortalı İşte Çalışırsam KYK Bursum Kesilir mi?

17
8578

Üniversitelerin kapanmasına az bir süre kala sosyal medya hesaplarımızdan sıklıkla “İşe gireceğim, sigortam yatarsa KYK bursum kesilir mi?” tarzı sorular gelmekte. Sigortalı olarak çalışıldığında KYK burslarının kesilip kesilmediği öğrencilerin en çok merak ettiği konuların başında geliyor. Biz de Kredi ve Yurtlar Kurumu Burs Yönetmeliğini detaylı olarak inceleyerek kafanızda soru işareti kalmayacak şekilde güzel bir içerik hazırladık. Kafanızda yine soru işareti olursa yorum gönderebilirsiniz, en kısa zamanda dönüş sağlanacaktır. Hepinize başarılar diliyoruz. Bu yazı son olarak 29.01.2020 tarihinde güncellenmiştir.

Sigortalı çalışırsam bursum kesilir mi?

Kredi ve Yurtlar Kurumunun (KYK) eski burs/kredi yönetmeliğine göre “en az asgari ücret düzeyinde aylık veya ücretle sürekli bir işte çalışan veya gelire sahip olan öğrenciler burs alamazlar” ibaresi yer almaktaydı. Yani eski yönetmeliğe göre tam zamanlı sigortalı olarak çalışıldığında KYK bursunuz kesilmekteydi.

Yakın zamanda KYK burs yönetmeliğinde yapılan değişiklik sonrasında yönetmelikten asgari ücret düzeyinde aylık veya ücretle sürekli bir işte çalışan veya gelire sahip olan öğrenciler” ibaresi kaldırıldı.

YENİ YÖNETMELİĞE GÖRE ister yarı zamanlı (part-time) ister tam zamanlı olarak asgari ücret ve üzerinde bir maaş almanız durumunda KYK bursunuz kesilmeyecek.

Burası çok önemli!
Ancak güncellenmiş KYK burs yönetmeliğinde söz konusu ibarenin kaldırılmış olması sigortalı olarak çalışmanız halinde bursunuzun kesilmesine engel değil. Neden mi? Çünkü KYK, makul ücretle maaş alan öğrencilerin bursunun kesilmemesi için bir düzenlemeye gitti. 2020 yılı itibariyle brüt asgari ücret 2.943 TL. Yani asgari ücret alanların sigorta primleri en az 2.943 TL olmak zorunda. Ancak işvereniniz sigorta priminizi 5.000 TL’nin üzerinde yatırırsa ve sürekli sigortanız bu rakam veya daha yüksekten yatarsa KYK yetkililerinde “artık bu öğrencinin sürekli iyi bir geliri var, bu yüzden bizim vereceğimiz bursa ihtiyacı yok.” izlenimi oluşur ve KYK bursunuz kesilir.

Net olarak sigortalı bir işte tam veya yarı zamanlı çalışıldığında KYK bursunun kesilmeyeceğini belirttik. Bu bilgiyi KYK yetkililerinden duymak istiyorsanız 444 19 61 numaralı KYK Çağrı Merkezini arayarak öğrenebilirsiniz.

Sigortalı bir işte çalışırsam KYK kredim kesilir mi? sorusunun yanıtını da bu yazımızda inceledik. Hepinize eğitim/öğretim hayatında başarılar diliyoruz.


17 YORUMLAR

 1. merhabalar 2558 tl taban brut ucreti en guncel mi,yani yaz tatilinde calismak istiyorum ama bursum kesilecek diye kararsizim ise girip girmemekte.Yardimci olur musunuz ?

 2. Hocam şimdi bir aylık vir sigorta işlemimiz olacak ama ben suan devlet sigortasından yararlanıyorum bu bir aylık sigorta işleminden sonra ben tekrar yararlana bilir miyim sigortadan

 3. Buradaki tüm mesajlar ve metin “burs” zerine yazılmış. Peki KYK Kredisi için de bu anlatılanlar geçerli mi?

 4. Mücahit merhaba,

  Normal dönemde sigortalı çalışmak bursu kesmez ancak KYK yurdunda kalıyorsanız sigortalı çalışıp asgari ücretin üzerinde ücret alırsanız yurtta kalamazsınız. Yurt için asgari ücretin üzerinde bir ücret almamanız gerek.

 5. Hocam öncelikle selamün aleyküm, tatilde değilde normalde sigortalı çalışmak bursu kesermi peki? Ve KYK yurdu konusunda da aynı söylenenler mi geçerli?

 6. Şuan burs aliyorum yaz tatilinde sigortali bi iste calismayi dusunuyorum bursum kesilirmi acaba tesekkur ederim.

 7. Mustafa bey merhaba, 2,558 TL 2019 yılı brüt ücrettir. Taban brüt ücret yani. KYK veya VGM burs başvuru yapmaya engel değil. Ancak geliriniz olduğu için burs çıkma olasılığı çok çok az.

 8. Kyk veya vgm burslarına başvuru yapmadan önce sigorta girişim varsa ve devam ediyorsa. (Prim 2,558)bursun çıkmasına engel midir.
  Çok teşekkür ederim simdiden.

 9. Abdurrahim bey merhaba. Sizin sigortalı bir işte çalışmanız oğlunuzun bursunu etkilemez. Çalışabilirsiniz.

 10. Benim oğlum üniversitede KYK yurdunda ve burs alıyor Ben sigortalı olarak çalışır isem oğlumun bursu kesilir mi lütfen aydınlatır mısınız

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim