Haberler

Sigortalı İşte Çalışırsam KYK Bursum Kesilir mi?

Üniversitelerin kapanmasına az bir süre kala sosyal medya hesaplarımızdan sıklıkla “İşe gireceğim, sigortam yatarsa KYK bursum kesilir mi?” tarzı sorular gelmekte. Sigortalı olarak çalışıldığında KYK burslarının kesilip kesilmediği öğrencilerin en çok merak ettiği konuların başında geliyor. Biz de Kredi ve Yurtlar Kurumu Burs Yönetmeliğini detaylı olarak inceleyerek kafanızda soru işareti kalmayacak şekilde güzel bir içerik hazırladık. Kafanızda yine soru işareti olursa yorum gönderebilirsiniz, en kısa zamanda dönüş sağlanacaktır. Hepinize başarılar diliyoruz. Bu yazı son olarak 03.10.2023 tarihinde güncellenmiştir.

Sigortalı çalışırsam bursum kesilir mi?

Kredi ve Yurtlar Kurumunun (KYK) eski burs/kredi yönetmeliğine göre “en az asgari ücret düzeyinde aylık veya ücretle sürekli bir işte çalışan veya gelire sahip olan öğrenciler burs alamazlar” ibaresi yer almaktaydı. Yani eski yönetmeliğe göre tam zamanlı sigortalı olarak çalışıldığında KYK bursunuz kesilmekteydi.

Yakın zamanda KYK burs yönetmeliğinde yapılan değişiklik sonrasında yönetmelikten asgari ücret düzeyinde aylık veya ücretle sürekli bir işte çalışan veya gelire sahip olan öğrenciler” ibaresi kaldırıldı.

YouTube video

YENİ YÖNETMELİĞE GÖRE ister yarı zamanlı (part-time) ister tam zamanlı olarak asgari ücret ve üzerinde bir maaş almanız durumunda KYK bursunuz kesilmeyecek.

Burası çok önemli!
Ancak güncellenmiş KYK burs yönetmeliğinde söz konusu ibarenin kaldırılmış olması sigortalı olarak çalışmanız halinde bursunuzun kesilmesine engel değil. Neden mi? Çünkü KYK, makul ücretle maaş alan öğrencilerin bursunun kesilmemesi için bir düzenlemeye gitti. 2023 yılı itibariyle brüt asgari ücret 13.414,50 TL. Yani asgari ücret alanların sigorta primleri en az 13.414,50 TL olmak zorunda. Ancak işvereniniz sigorta priminizi 16.000 TL’nin üzerinde yatırırsa ve sürekli sigortanız bu rakam veya daha yüksekten yatarsa KYK yetkililerinde “artık bu öğrencinin sürekli iyi bir geliri var, bu yüzden bizim vereceğimiz bursa ihtiyacı yok.” izlenimi oluşur ve KYK bursunuz kesilebilir.

Net olarak sigortalı bir işte tam veya yarı zamanlı çalışıldığında KYK bursunun kesilmeyeceğini belirttik. Bu bilgiyi KYK yetkililerinden duymak istiyorsanız 444 19 61 numaralı KYK Çağrı Merkezini arayarak öğrenebilirsiniz.

İlgilinizi çekebilecek diğer konular;

KYK BURSUYLA İLGİLİ SIK SORULAN SORULAR

İçindekiler

İlgili Makaleler

86 Yorum

 1. merhabalar aklıma çok takılan bir soruydu cevaplarsanız çok mutlu olurum 11. sınıf öğrencisiyim seneye kpssye girip 1 yıllığına memur olmayı düşünüyorum ama aynı zamanda yksye girip üniversitenin ilk 1000 yada kyk ilk 100 bursu almayı düşünüyorum(hayalperest olduğumu biliyorum maalesef) sorum şu ben üniversiteyi tercih edip 1 yıl dondurursam ve o 1 yılda memur olarak çalışıp geri işten çıkarsam üniversiteye döndüğümde başarı bursu imkanlarından yararlanabilecek miyim?

 2. Mustafa Bey atandığınızı KYK’ya bildirirseniz daha sağlıklı olur.

 3. Merhabalar, ikinci üniversite kapsamında 2022 Aralık ayında burs almaya başladım, bu dönemi bitirmeyi planlıyorum okulumda ancak yakın zamanda öğretmen olarak atanacağım, bursumun kesilmesi için benim başvuru yapmama gerek var mı yoksa kendiliğinden kesilecek mi? Göreve başlama tarihimiz Eylül ayı olduğu için hiç bilmiyorum, atama tarihi Mayıs olacak.

 4. Merhabalar ben, kamu kurumunda memur olarak çalışıyorum üniversite okuyan kızımız karşılıksız. devlet bursu alıyor eşim sigortalı bir iş buldu kızımızın bursunu etkilermi(Kesilir mi?)

 5. Öğrenim bursu alıyorum ve iki üç aylığına asgari ücretli bir yerde partaym yani 4500 gibi bir civarda çalışacağım bursum kesilir mi teşekkürler şimdiden

 6. Merhaba, maddi durumunuzu bilmemiz mümkün değil Hacı Mehmet Bey,

  Sigortalı çalışması burs çıkmasına engel değil ancak şahsi görüşüm burs çıkma ihtimalini düşürür.

 7. Merhaba. Halihazırda asgari ücretin 1,5 katı bir maaş alıyorum. Önümüzdeki dönem için yüksek lisans kredi için başvuru yapmayı düşünüyorum. Bana kredi verilir mi sizce? Şimdiden teşekkür ederim.

 8. Ben seneye kyk yurt başvurusu yapacağım fakat 2
  aylığına fabrikada sigortalı bir işte çalıştım yurt çıkar mı?

 9. Sorum şu aynı evde ben ve büyük kızım sigortalı işte çalışıyoruz
  ortanca kızıma kyk burs çıkar mı ?

 10. Vesile Hanım merhaba. Bir sorun olmaz. Asgari ücretin üzerinde olmaması lazım

 11. 2022 yılında askeri ücret 5.500 ₺ oldu.2 aylık sigortali ve askeri ücretli bir işte calisam KYK bursum ve KYK yurdunda kalmamı etkiler mi? Bursum kesilir mi veya yurttan atılır miyim ?

 12. Uzerimde yaklasik 800 liralik bir maas gozukuyor bu yil universiteye baslicam bana burs cikma ihtimali duser mu yoksa hic mi cikmaz?

 13. merhaba devlet memuru olarak çalışan ayrıca yüzde elli engelli raporu bulunan birine yüksek lisans esnasında kyk bursu çıkabilirmi? çünkü burs önceliklerinde engellilere öncelik var .

 14. Merhaba , ben lisans döneminde kredi aldım 1 yıl sonra yüksek lisansa başladım yeniden kredi almak istiyorum lakin işe de başlayacağım kredi çıkar mı?

 15. Merhaba lisans döneminde kredi bursu aldim ve halen ödemeye çalışıyorum. Ücretli öğretmenlik yaptım bu yıl yarı zamanlı sigortam yattı.aldigim maaş 2400 geçmezdi. Iş çıkışım yapıldı ve yüksek lisan okuyacam. Burs başvurusunda bulunacam bu durumda ıkıncı kez mi kredili burs çıkar yoksa geri dönüşümü olmadan burs çıkar mı

 16. ben sigortalı bir işte 1 ay kadar çalışmayı planlıyorum ama henüz kyk bursum yok. burs çıkma şansımı etkiler mi acaba

 17. ben daha bu yıl unıversıteye gıdecegım ınsallah sıgortalı bır ıste calısmayı dusunuyorum acaba devletten burs alma ıhtımalım olur mu

 18. Hocam ben burs alıyorum bu yaz tatilinde 3.500tl artı sigortalı bir işte çalışmayı düşünüyorum ama bursum ve yapacağımız kyk yurt başvurusu için engelmidir. Bu konuda bir açıklama yaparsanız çok sevinirim. İyi günler.

 19. Pınar Hanım merhaba,

  Kyk’nın web sitesinde taşınır/taşınmaz mal alımlarında bursun kesileceğine dair bir ibare olmadığı için üzerinize araba olursa bursunuz kesilmez. Net bilgi için KYK’yı arayabilirsiniz.

 20. Merhaba iyi günler çok yerden araştırdım ama bi cevap bulamadım size sormak istedim umarım cevap verirsiniz. Ben kyk bursu almaktayım üzerime otomobil satın alırsam bursum kesilir mi

 21. Konuda sorunuzun cevabı açıkça yazıyor Seda hanım.

 22. merhaba, burslu bir öğrenciyim. bu yaz sigortalı bir işte çalışmayı düşünüyorum. sigortam asgari ücretten fazla yatması durumunda mı bursum kesilir? yoksa 5000₺ üzeri mi?

 23. Şuan üniversite okuyorum devlet bursu alıyorum 3.500 TL ye sigortalı çalışırsam bursum kesilir mi acaba?

 24. Merhabalar asgari ücretten yüksek bir maaş alıncam fakat yarım ay çalıśıcam.Acaba aylık gelirim mi önemli günlük gelirim mi?

 25. İki farklı işte sgk lı çalışmak bursu kesrmi örneğin ücretli öğretmenlik ve halk eğitim den kurs
  İkisininde sgk sı ayrı yatıyor

 26. İbrahim Bey merhahaba,

  KYK yönetmeliğinde bununla ilgili net bir ifade yok. Bu yüzden kesileceğini sanmıyorum.

 27. Merhaba, verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederiz. Başka bir sorum olacak size. Ablam şuan bir işte çalışıyor fakat ikinci bir iş olarak kendi işini yapmak istiyor. Ama iş yeri bu durumu öğrendiğinde işinden olacak. Kendi işi için benim adıma bir şahıs firması kurmak istiyor. Bu konuda araştırma yaptık ama bişey bulamadık. Kredim kesilir mi acaba? Yardımcı olabilirseniz seviniriz.

 28. Hayır başvuru sürecinde sigortalı işte çalışmanız burs çıkmasına engel değildir.

 29. Burslar başvuru surecindeyken sigortalı işe girip çalışmak burs çıkmasına engel olur mu

 30. Merhabalar sigortam son 3senedşr yaz aylarında sigortalı işte toplam 138 gün çalıştım. En son sigorta çıkışımı da Yaptım. bursa başvurdum. Bursun çıkma ihtimali daha mı düşük

 31. Merhabalar su an sigortali iste asgari ucretle calisiyorum burs basvurusunda donuşşüz burs cikarmi

 32. Mrb benim hem bursun var hem yurtta kalıyorum sigortalı işte çalışırsam bursun kesilmez ama yurt sıkıntı olurmu yurttan cikarilmamam için sigorta ve maaşın nasıl olması gerek

 33. Merhabalar bursum varken üzerime araba satın alsam bursum kesilir mi fakat sigortam asgari ücret üzerinden yatıyor.

 34. Ali Bey merhaba,

  Sigortalı çalışmanız KYK bursu almanıza engel değil. Ancak şu an bir geliriniz göründüğü için KYK bursu çıkma ihtimali bize göre daha da azalıyor. Tabi ki ailenizin toplam maddi durumu daha fazla etki ediyor.

 35. merhaba ben sigortalı calsııyorum uniye baslayınca kyk bursu alabilirmiyim?
  normalde alma ihtimalim varsa calistigim icin bu sansımı kayıp mı ederim

  bursu almaya basladıktan sonra calısmaktan bahsedmiorum

 36. Hocam Ben bu sene uniye gidecem insallh suan sigortali bir işte çalışıyorum asgari ücretle öykü yurdu na engrl olurmu bu durum kyk yurt başvurusunda çalışıyor olarak gözükürsek bir sorun çıkarmı

 37. Merhaba, Bu yıl yüksek lisans öğrencisiyim ve home office bir işte 6 aylık çalışmayı düşünüyorum. Yaklaşık 3000 Tl maaş ile. Yukarı da okuduğum kadarıyla öğrenim kredim bu durumda kesilmez. Merak ettiğim konu ise şu Doktora yapmayı düşünüyorum ve daha önce çalışmış olduğum için gelecekteki doktora bursumu etkiler mi ?

 38. Sadece 6 haftalık bir çalışma süreci için 4500 – 5000 tl gibi bir sigorta pirimi yatırılması durumunda kyk bursumuz kesilir mi ?

 39. Abdullah Bey açık açık yazdık. Neden yazdıklarımız için tekrar soru soruyorsunuz ki?

 40. Ben kyk yurdunda kalıyorum ve burs alıyorum 3 ay sigortalı çalışırsam herhangi Bi sıkıntı çıkar mı yurt ve ya burs için

 41. Emrah Bey merhaba,

  Dilekçe vermeniz gerekmiyor diye biliyorum. Doktora eğitiminizin normal süresi kadar kredi alabiliyorsunuz. Yine de 444 19 61 no’lu telefondan KYK iletişim merkezini arayarak bilgi alabilirsiniz.

  Akademik kariyerinizde başarılar diliyorum.

 42. Merhaba ben bu yıl doktoraya başladım. Öğrenim kredisi alıyorum. Krediye onay verirken bir yıllık ücret yazmaktaydı. Normalde öğrenim yılı kadar verilmiyor mu?
  Bazı arkadaşlar her yıl uzatmak için dilekçe vermem gerektiğini belirtti. Bunun doğruluk payı nedir? Ben araştırdım ama bir şey bulamadım. Yardımcı olur mu sunuz? Saygılarımla.

 43. Başak merhaba,

  Net maaşınız asgari ücretin üzerinde olduğu için brüt maaşınız da asgari ücretin üzerinde yatar. Bursunuz kesilmez ancak yurtta kalabilmeniz için en fazla asgari ücretli bir işte çalışmanız gerek aksi takdirde yurtla ilişiğiniz kesilebilir.

 44. Merhaba ben burs alıyorum ve yurtta kalıyorum yaz tatili için net maaş 2700 lira maaşlik bir yerde çalışırsam bursum kesilir mi yurdum gider mi sigortayı ne kadar fiyattan yatırırlar bilmiyorum ama asgari brüt ücretin biraz üstünde 3500 felan maximum yatirirlar aydınlatırsanız çok sevinirim

 45. Hocam merhabe ben kyk danişma hattini aradim bana verdikleri bilgi şu şekilde asgari ucretinde ustunde maaş alman bursunu hiçbir şekilde etkilmez sadece yurdu etkiler çok farkli bir şey söyledi sizin verdiğiniz cevaplardan farkli

 46. Merhaba yaz tatili icinde yani 3 aylik bir süre icin sigortali calissam bursum kesilir mi

 47. Ramazan bey yazıda detaylı bilgi verdik zaten. Bir problem olmaz.

 48. Asgari ücretle çalışırsanız bir problem olmaz Mehtap hanım.

 49. Ben devlete bağlı yurtta kalıyorum normalde ve burs da alıyorum sigortalı bir işte asgari ücretle çalışırsam bursum kesilir mi ve de yurt bir etkisi olur mu?

 50. merhabalar , ben universite okuyorum ve bursum var ama bu yaz tatilinde sigortalı bir işte çalışacam.Bursum kesilir mi bu konu hakkın da yardımcı olursanız sevinirim.

 51. Abbas bey merhaba,

  İşi bıraktıktan sonra SGK’ya başvuru yaparak tekrar babanız üzerinden bakılmaya devam edersiniz.

 52. Agit merhaba,

  1200 TL’ye sigortalı olarak çalışırsanız KYK bursunuz kesilmez.

 53. merhaba ben 1200 tl ye bir işte sigortalı olarak çalışsam kyk bursum kesilirmi ?

 54. Merhabalar bu değerli bilgi için çok teşekkürler bir sorum olacak şimdi ben sağlık bakımından (hastane masrafları, ilaç (vb) ) şeyleri babamın sigortası üzerinden yararlanıyorum yazın asgari ücret üzerinden sigortam yatarsa ardından işi bıraktığımda tekrar babamın sgk sından faydalanabilirmiyim teşekkürler

 55. Derya hanım merhaba, 2020 yılı brüt asgari ücret 2.943 TL’dir.

 56. merhabalar 2558 tl taban brut ucreti en guncel mi,yani yaz tatilinde calismak istiyorum ama bursum kesilecek diye kararsizim ise girip girmemekte.Yardimci olur musunuz ?

 57. Dilan merhaba,

  Kredi alıyorken sigortalı bir işte çalışmanız bursunuzu kesmez.

 58. Hocam şimdi bir aylık vir sigorta işlemimiz olacak ama ben suan devlet sigortasından yararlanıyorum bu bir aylık sigorta işleminden sonra ben tekrar yararlana bilir miyim sigortadan

 59. Buradaki tüm mesajlar ve metin “burs” zerine yazılmış. Peki KYK Kredisi için de bu anlatılanlar geçerli mi?

 60. Mücahit merhaba,

  Normal dönemde sigortalı çalışmak bursu kesmez ancak KYK yurdunda kalıyorsanız sigortalı çalışıp asgari ücretin üzerinde ücret alırsanız yurtta kalamazsınız. Yurt için asgari ücretin üzerinde bir ücret almamanız gerek.

 61. Hocam öncelikle selamün aleyküm, tatilde değilde normalde sigortalı çalışmak bursu kesermi peki? Ve KYK yurdu konusunda da aynı söylenenler mi geçerli?

 62. Mustafa bey merhaba, asgari ücretten yatarsa sigortanız bir sorun teşkil etmez.

 63. Şuan burs aliyorum yaz tatilinde sigortali bi iste calismayi dusunuyorum bursum kesilirmi acaba tesekkur ederim.

 64. Mustafa bey merhaba, 2,558 TL 2019 yılı brüt ücrettir. Taban brüt ücret yani. KYK veya VGM burs başvuru yapmaya engel değil. Ancak geliriniz olduğu için burs çıkma olasılığı çok çok az.

 65. Kyk veya vgm burslarına başvuru yapmadan önce sigorta girişim varsa ve devam ediyorsa. (Prim 2,558)bursun çıkmasına engel midir.
  Çok teşekkür ederim simdiden.

 66. Abdurrahim bey merhaba. Sizin sigortalı bir işte çalışmanız oğlunuzun bursunu etkilemez. Çalışabilirsiniz.

 67. Benim oğlum üniversitede KYK yurdunda ve burs alıyor Ben sigortalı olarak çalışır isem oğlumun bursu kesilir mi lütfen aydınlatır mısınız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu