Sigortalı İşte Çalışırsam KYK Bursum Kesilir mi?

0
2194

Üniversitelerin kapanmasına az bir süre kala sosyal medya hesaplarımızdan sıklıkla “İşe gireceğim, sigortam yatarsa KYK bursum kesilir mi?” tarzı sorular gelmekte. Sigortalı olarak çalışıldığında KYK burslarının kesilip kesilmediği öğrencilerin en çok merak ettiği konuların başında geliyor. Biz de Kredi ve Yurtlar Kurumu Burs Yönetmeliğini detaylı olarak inceleyerek kafanızda soru işareti kalmayacak şekilde güzel bir içerik hazırladık. Kafanızda yine soru işareti olursa yorum gönderebilirsiniz, en kısa zamanda dönüş sağlanacaktır. Hepinize başarılar diliyoruz.

Sigortalı çalışırsam bursum kesilir mi?

Kredi ve Yurtlar Kurumunun (KYK) eski burs/kredi yönetmeliğine göre “en az asgari ücret düzeyinde aylık veya ücretle sürekli bir işte çalışan veya gelire sahip olan öğrenciler burs alamazlar” ibaresi yer almaktaydı. Yani eski yönetmeliğe göre tam zamanlı sigortalı olarak çalışıldığında KYK bursunuz kesilmekteydi.

Yakın zamanda KYK burs yönetmeliğinde yapılan değişiklik sonrasında yönetmelikten asgari ücret düzeyinde aylık veya ücretle sürekli bir işte çalışan veya gelire sahip olan öğrenciler” ibaresi kaldırıldı.

YENİ YÖNETMELİĞE GÖRE ister yarı zamanlı (part-time) ister tam zamanlı olarak asgari ücret ve üzerinde bir maaş almanız durumunda KYK bursunuz kesilmeyecek.

Burası çok önemli!
Ancak güncellenmiş KYK burs yönetmeliğinde söz konusu ibarenin kaldırılmış olması sigortalı olarak çalışmanız halinde bursunuzun kesilmesine engel değil. Neden mi? Çünkü KYK, makul ücretle maaş alan öğrencilerin bursunun kesilmemesi için bir düzenlemeye gitti. 2019 yılı itibariyle brüt asgari ücret 2.558 TL. Yani asgari ücret alanların sigorta primleri en az 2.558 TL olmak zorunda. Ancak işvereniniz sigorta priminizi 5.000 TL’nin üzerinde yatırırsa ve sürekli sigortanız bu rakam veya daha yüksekten yatarsa KYK yetkililerinde “artık bu öğrencinin sürekli iyi bir geliri var, bu yüzden bizim vereceğimiz bursa ihtiyacı yok.” izlenimi oluşur ve KYK bursunuz kesilir.

Net olarak sigortalı bir işte tam veya yarı zamanlı çalışıldığında KYK bursunun kesilmeyeceğini belirttik. Bu bilgiyi KYK yetkililerinden duymak istiyorsanız 444 19 61 numaralı KYK Çağrı Merkezini arayarak öğrenebilirsiniz.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim