Haberler

Sigortalı Bir İşte Çalışırsam KYK Kredisi Kesilir mi?

Üniversite öğrencileri sosyal medya hesaplarımıza sıklıkla “Sigortalı bir işe girersem KYK öğrenim kredisi kesilir mi?” sorusunu sormakta. Değerli arkadaşlar öncelikle sigortasız bir işte çalışmanız 5510 sayılı Kanuna göre cezai işlem gerektirmektedir. Bunun yanında sigortalı olarak çalışmanız erken emeklilik ile birlikte birçok avantajı da beraberinde getirmektedir. Bu sebeple her ne olursa olsun sigortasız bir işte çalışmayın.

Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) yönetmeliğinde daha önce var olan “Asgari ücret düzeyinde aylık veya ücretle sürekli bir işte çalışan veya gelire sahip olan öğrenciler” ibaresi yürürlükten artık kaldırıldı.

YouTube video

Sigortalı çalışırsam KYK kredim kesilir mi?

“Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Burs-Kredi Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” ile birlikte 01.10.2017 tarihinden itibaren “Öğrenim kredisi alıyorken sigortalı bir işte çalışmaya başlayan öğrenci, aldığı ücret ne olursa olsun öğrenim kredisi kesilmez.” değişikliği gelmiştir.

Özetle sigortalı bir işte çalışırsanız KYK Öğrenim Krediniz kesilmez! Bu durum KYK kredisine başvuru yaparken de aynıdır. Yani öğrenim kredisine başvuru yaptığınız esnada eğer sigortalı bir işte çalışıyorsanız bu durum KYK kredisi almanıza engel değildir.

İlgilinizi çekebilecek diğer konular;

İçindekiler

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Yazının altında içerik mevcut Mehmet Bey. Yazı içindeki bağlantıya tıklayarak sorunuzun cevabını görebilirsiniz.

  2. Peki kyk bursu içinde aynı şey geçerli mi yani burs çıktı mesela sigortalı bir iste çalisirsam bursum kesilir mi?

  3. Peki KYK kredisi alan bir öğrenci şahıs şirketi kurabilirimi ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu