Haberler

Sigortalı Bir İşte Çalışırsam KYK Yurdunda Kalabilir miyim?

KYK yurtlarında kalan öğrencilerin merak ettiği konuların başında “Sigortalı bir işte çalışırsam KYK yurdundan atılır mıyım?” sorusu gelmektedir.

Değerli arkadaşlar Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğünün yayınladığı “Yurtlarda Barındırma Koşulları” başlığının ilgili maddesinde “Zorunlu staj hariç brüt asgari ücret tutarının bir buçuk katı üzerinde ücretli bir işte çalışmaması” ibaresi bulunmaktadır.

Yani zorunlu staj haricinde asgari ücretin 1.5 katı üzerinde bir ücretle çalışmanız durumunda KYK yurdunda kalamazsınız. Eğer KYK yurdunda kalıyorsanız yurtla ilişiğiniz kesilir.

 • 2023 yılı net asgari ücret: 11.402 TL’dir.
 • Net asgari ücretin 1,5 katı = 17.103 TL’dir.
 • Yani net olarak 17.103 TL’den yüksek ücret alan öğrencilerin KYK yurduyla ilişiği kesilir.

Yarı Zamanlı (Part Time) Çalışırsam KYK yurdunda kalabilir miyim?

Yarı zamanlı bir işte çalışmanız durumunda aldığınız ücret asgari ücretin 1.5 katından az olacağı için KYK yurtlarında sorunsuz bir şekilde kalabilirsiniz. KYK yurtlarında kalmanızı engelleyecek tek kriter asgari ücretin üzerinde bir ücret almanızdır.

İlgilinizi çekebilecek diğer konular;

İlgili Makaleler

21 Yorum

 1. merhaba ben de hem çalışıp hemde okuyorum aldığım maaş sadece 1 ay o sınırı geçti atılır mıyım

 2. Size yatan net asgari ücret 2023 yılı temmuz-aralık ayında 17.103 TL’nin üzerindeyse KYK yurtlarından atılırsınız.

 3. merhaba benim sigortam asgari ücretin bir buçuk katının birkaç lira üstünde yatıyor ama maaşım 13 bin yurttan atılır mıyım

 4. Merhabalar benim net maaşım 15000 TL acaba kyk yurdundan atılma gibi bı durumum olurmu sadece yaz tatilinde çalışıyorum

 5. özel sigorta yaptırsam kykdan atılırmıyım bilen varsa yazabilir mi? Sağlık sigortası filan sgk dışı.

 6. Öncelikle iyi günler ben KYK yurdunda kalıyorum ve kafe de yarı zamanlı bir iş buldum ama saat gece 12 de bitiyor iş. Yurt müdürlüğünü bilgilendirsem işte çalışmam mümkün olur mu? Sonuçta son giriş saati gece 11.

 7. Güven Bey merhaba,

  Maalesef KYK yönetmeliğine aykırı bir işlem yapıyorsunuz. Bu yüzden yurttan atılabilirsiniz.

 8. Benim net maaşım asgari ücretten 2 bin fazla ve ben ekstra çalışarak mesai yapıyorum dolayısıyla maaşım yaklaşık 20 bin oluyor yurttan atılır mıyım?

 9. merhaba kyk da kalırken geceleri çalışacağım bir iş buldum. 22.00 da yurttan ayrılıp giriş saatinde yani 6 da girsem. çünkü gece işi ve part time. bu durumda kyk da sorun olur mu?

 10. Hocam ben 9binlşra maaş alıyorum bana yurt çıkarım daha 1ay oldu çalışalı e devletede girmedi dağa sigorta günü

 11. Günlük sigortada herhangi bir sorun olmaz Samet Bey. Ay bazlı hesaplamalar dikkate alınır.

 12. Merhabalar günlük sigorta içinde geçerlimidir acaba bütün ay içinde bir kaç gün sigortalı olarak çalıştım asgari ücrettin bir günlügünün 1.5 katını gecmiş olabilir günluk ama toplamda o ay için aylık geçmemiştir bu sene üniversiteye gidicem yurt için bir sıkıntı olur mu acaba?

 13. YANLIŞ BİLGİ VERMEYİN LÜTFEN:
  Zorunlu staj hariç brüt asgari ücret tutarının bir buçuk katı üzerinde ücretli bir işte çalışmaması.
  GÖRDÜĞÜNÜZ GİBİ BİR BUÇUK KATI OLMASI GEREKİYOR.
  KREDİ YURTLAR KURUMU RESMİ WEBSİTESİNDEKİ BİLGİDİR.
  LİNK:https://kygm.gsb.gov.tr/Sayfalar/2678/3200/sikca-sorulan-sorular-yurt.aspx
  TAM METİN:
  19. Yurtlarda barınma şartları nelerdir?

  a) Örgün eğitim veren bir yükseköğretim kurumuna kayıtlı olması.

  b) Öğrenim gördüğü yükseköğretim kurumu veya programının, ailesinin ikamet ettiği il veya ilçe sınırları dışında bulunması.

  c) Taksirli suçlar ile kısa süreli hapis cezasına seçenek yaptırımlara çevrilmiş veya aşağıda sayılan suçlar dışında tecil edilmiş hükümler hariç olmak üzere, kasten işlenen bir suçtan dolayı altı ay veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile Devletin güvenliğine karşı suçlar, anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık, Cumhurbaşkanına hakaret, devletin egemenlik alametlerini aşağılama, Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Devletin kurum ve organlarını aşağılama, kamu barışına karşı suçlar veya cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar, hayasızca hareketler, uyuşturucu ve uyarıcı madde imal ve ticareti, kullanımı, kullanımını kolaylaştırma, kullanmak için satın alma, kabul etme veya bulundurma, haksız mal edinme, şike, teşvik primi, kanuna aykırı olarak spor müsabakalarına dayalı bahis ve şans oyunlarını oynatma, oynatılmasına yer ve imkan sağlama, reklamını yapma veya para nakline aracılık etme suçlarından mahkûm olmaması.

  ç) Yurt dışında bulunan yurtlarda barınan öğrencilerin öğrenim gördükleri ülke kanunlarına göre taksirli suçlar hariç herhangi bir suçtan dolayı hakkında altı ay veya daha fazla süreyle hapis cezası ile kesinleşmiş mahkumiyeti bulunmaması.

  d) Bakanlık veya diğer kamu kurum ve kuruluşlarının yükseköğrenim öğrencilerine hizmet veren yurtlarından çıkarma cezası veya yükseköğretim kurumlarından altı aydan fazla uzaklaştırma cezası almamış olması.

  e) Uluslararası öğrencinin, öğrenci belgesi, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarından almış olduğu ikamet izni belgesi ile pasaportunun onaylı suretini ibraz etmiş olması.

  f) Zorunlu staj hariç brüt asgari ücret tutarının bir buçuk katı üzerinde ücretli bir işte çalışmaması.

  g) Kamu personeli olmaması.

  ğ) Toplu yerlerde yaşamaya engel olacak seviyede akıl ve ruh hastalığının olmadığına ve bulaşıcı hastalığının bulunmadığına dair beyanda bulunması.

  h) Yurt başvurusu yaptığı tarihte otuz beş yaşını doldurmamış olması.

 14. Benim babam şu an sigortasız bir işte çalışıyor KYK yurdunda kalmaya başladıktan sonra sigortalı bir işte çalışırsa KYK yurdundan ayrılmak zorunda kalır mıyım? Birde KYK bursum var bursum kesilir mi

 15. Ben 1 ay çalışıp tercihlerden önce işten çıkacağım yine de etkili olur mu

 16. Merhaba ben KYK yurdunda kalıyorum ama sigortalı bir işe girmem lazım asgeri ücret düzeyi maaş alsam yani asgari ücret ten fazla olmayacak şekilde yurttan çıkarılma ihtimalim var mı

 17. Merhabalar ben yaz tatilinde tarım işçisi sigortası yapılacak ve sadece 1 ay sigorta yapılacak ve aylık 3100 lira verilecek ve ayrıca bu yıl yatay geçiş yapacağım yurtta atilirmiyim sizce. Ben araştırdım asgari ücretten fazla alırsanız yurtta atilırsınız diyor ama sürekli sigortalı olunca mi yoksa 1 ay boyunca sigortalı olunca bile atılırsiniz diye yazmıyor

 18. Fadime Hanım merhaba,

  Asgari ücretin üzerinde bir maaş alacağınız sigortalı işte çalışmanız durumunda KYK yurdunda kalamazsınız. Aldığınız ücret mutlaka asgari ücret ve altında olmalı.

  Sigortalı bir işte çalışmanız KYK yurdunun çıkıp çıkmamasında bence etkili. Kurum araştırma yapıyor ve belli bir gelir elde ediyor bu öğrenci bu yüzden ailevi durumu daha kötü öğrencileri alabiliriz mantığıyla hareket edebilir.

 19. Bu yıl üniye yerleştim ve bursum çıktı fakat kyk yurt başvuruları başlamadı daha. Şuan da işte çalışıyorum ve sigortam başlıycak, kyk yurdun çıkıp çıkmamasında bi etkisi olur mu acaba?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu