Sigortalı Bir İşte Çalışırsam KYK Yurdunda Kalabilir miyim?

5
1110
Sigortalı bir işte çalışırsam KYK yurdunda kalabilir miyim?

KYK yurtlarında kalan öğrencilerin merak ettiği konuların başında “Sigortalı bir işte çalışırsam KYK yurdundan atılır mıyım?” sorusu gelmektedir.

Değerli arkadaşlar Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğünün yayınladığı “Yurtlarda Barındırma Koşulları” başlığının f maddesinde “Zorunlu staj hariç asgari ücretin üzerinde ücretle bir işte çalışmaması” ibaresi bulunmaktadır.

Yani zorunlu staj haricinde asgari ücretin üzerinde bir ücretle çalışmanız durumunda KYK yurdunda kalamazsınız. Eğer KYK yurdunda kalıyorsanız yurtla ilişiğiniz kesilir. Bu yüzden Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirilen brüt asgari ücretin 2020 yılı için 2.943 TL’den az olması ve aldığınız net ücretin de 2.324,70 TL’den yüksek olmaması gerekir.

Yarı Zamanlı (Part Time) Çalışırsam KYK yurdunda kalabilir miyim?

Yarı zamanlı bir işte çalışmanız durumunda aldığınız ücret asgari ücretten az olacağı için KYK yurtlarında sorunsuz bir şekilde kalabilirsiniz. KYK yurtlarında kalmanızı engelleyecek tek kriter asgari ücretin üzerinde bir ücret almanızdır.

İlgilinizi çekebilecek diğer konular;


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

5 YORUMLAR

  1. Merhaba ben KYK yurdunda kalıyorum ama sigortalı bir işe girmem lazım asgeri ücret düzeyi maaş alsam yani asgari ücret ten fazla olmayacak şekilde yurttan çıkarılma ihtimalim var mı

  2. Merhabalar ben yaz tatilinde tarım işçisi sigortası yapılacak ve sadece 1 ay sigorta yapılacak ve aylık 3100 lira verilecek ve ayrıca bu yıl yatay geçiş yapacağım yurtta atilirmiyim sizce. Ben araştırdım asgari ücretten fazla alırsanız yurtta atilırsınız diyor ama sürekli sigortalı olunca mi yoksa 1 ay boyunca sigortalı olunca bile atılırsiniz diye yazmıyor

  3. Fadime Hanım merhaba,

    Asgari ücretin üzerinde bir maaş alacağınız sigortalı işte çalışmanız durumunda KYK yurdunda kalamazsınız. Aldığınız ücret mutlaka asgari ücret ve altında olmalı.

    Sigortalı bir işte çalışmanız KYK yurdunun çıkıp çıkmamasında bence etkili. Kurum araştırma yapıyor ve belli bir gelir elde ediyor bu öğrenci bu yüzden ailevi durumu daha kötü öğrencileri alabiliriz mantığıyla hareket edebilir.

  4. Bu yıl üniye yerleştim ve bursum çıktı fakat kyk yurt başvuruları başlamadı daha. Şuan da işte çalışıyorum ve sigortam başlıycak, kyk yurdun çıkıp çıkmamasında bi etkisi olur mu acaba?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim