Haberler

Binance Borsasından Dolar (USDT) $ Nasıl Alınır?

Enflasyonist dönemlerde bireyler yatırımlarının erimemesi için altın, döviz gibi yatırımlara yönelmektedir. Ancak ülkemizde hem döviz bürolarından hem de bankalardan döviz alırken alış ve satış farkı sebebiyle alternatif yollar aramaktadır.

Örneğin dolar ($) yatırımı yapmak isteyen bireyler dolar kuru 32.50 TL iken bankalardan 32.70 TL’den dolar alabilmekte ve satış yaparken de 32.00 TL’den bozdurabilmektedir. Kur farkı sebebiyle de bir hayli zarar etmektedir.

Türkiye’de yaşayan vatandaşlar kur farkı sebebiyle kripto para borsalarında bulunan stabil coin olarak bilinen USDT, USDC ve FDUSD gibi dolara sabitlenen kripto paralara yönelmektedir. Bu yazımızda Binance üzerinden nasıl dolar alınacağını ve ekstra kazançlar elde edebilmeniz için yapmanız gerekenlere değineceğiz.

Binance TR Borsasından Dolar Nasıl Alınır?

Türkiye’de en çok tercih edilen kripto para borsası Binance olduğu için bilgi içeriği bu borsa üzerinden yapılacaktır. Öncelikle Binance TR ve/veya Binance Global hesabı açmanız gerekmektedir.

Binance TR, Binance bünyesinde BN Teknoloji A.Ş. olarak kurulan yerel bir kripto para borsasıdır. Türk Lirası ile kolayca alım satım yapılabildiği için Binance TR ile işlem yapmaya başlayıp sonrasında Binance Global’e geçiş yapmayı tercih edebilirsiniz.

Binance TR’ye [buradan] kayıt olabilirsiniz. Binance TR’ye mobil uygulamadan kayıt olurken referans kimliği (isteğe bağlı) alanına [F5617325] bu kodu yazarak yapacağınız her alım/satım işleminde en yüksek komisyon indirimini hesabınıza tanımlayabilirsiniz.

Binance TR’ye kayıt olduktan sonra yatırım yapabilmeniz için [hesabım-kimlik doğrulama] yolunu izleyerek kimliğinizin ön ve arka yüzü ile birlikte selfie çekerek kimlik doğrulama işlemini yapmanız gerekmektedir. Bu işlemi sorunsuz bir şekilde yaptıktan sonra Binance TR hesabınıza Türk Lirası yatırarak alım satım makası olmadan hemen dolar yatırımı yapmaya başlayabilirsiniz.

Binance TR’den dolar almak için yapmanız gereken adımlar;

  1. Binance mobil uygulamasını açın ve [cüzdanım > para yatırma > Türk Lirası (TRY) yatırma] adımını izleyerek para göndermek istediğiniz bankayı seçin.
  2. Ardından BN Teknoloji A.Ş.’ye ait IBAN adresini kopyalayın ve kullandığınız banka uygulamasını açarak göndermek istediğiniz TL miktarını yazın. Açıklama kısmını boş bırakabilirsiniz.
  3. Binance TR’ye gönderdiğiniz Türk Lirası yaklaşık 15 dakika içinde hesabınıza geçmektedir.
  4. Yatırmış olduğunuz Türk Lirası, Binance TR (trbinance.com) hesabınıza geçtikten sonra [ Piyasalar > arama kısmına USDT yazın > almak istediğiniz USDT miktarını girin ]
  5. USDT yani dolar alımı yaparken “piyasa fiyatı” ile “limit fiyatı” adı altında iki farklı seçenek göreceksiniz. Bunlar ne anlama geliyor hemen açıklayalım;
  • Piyasa fiyatı: USDT alırken o anki USDT fiyatı neyse o fiyattan otomatik olarak alım yapar.
  • Limit fiyatı: USDT alırken fiyat emri verebilirsiniz. Örneğin USDT fiyatı 32.50, ancak siz 32.40’a düştüğünde almak istiyorsunuz. 32.40 yazdığınızda USDT fiyatı 32.40’a düştüğünde alır.

USDT ile Dolar Aynı mı?

1 USDT 1 dolar mı? Çoğu yatırımcı bu sorunun cevabını ararken USDT ile Dolar ($) fiyatında farklılıklar olduğunu mutlaka görmüştür. Kripto para piyasasında yer alan ve stabil coin olarak adlandırılan USDT, USDC ve FDUSD gibi coinler her zaman 1 Dolar’a eşit değildir. Bunun birden çok nedeni vardır;

  1. Kripto para piyasasında genel bir düşüş olduğu zaman alım fırsatı olduğunu düşünen yatırımcılar piyasaya ekleme yaptığı için USDT’ye talep artmakta bu yüzden USDT/TL fiyatı bankalardan daha yüksek olabilir. Günümüzden örnek verelim; şu an kripto para piyasası düşüşte olduğu için Binance borsasında 1 USDT 34.28 TL görünüyor. Ancak bankalarda Dolar kuru 32.30 civarında seyrediyor. Yaklaşık 2 TL’lik bir fark söz konusu.
  2. Kripto para piyasalarında genel bir yükseliş olduğunda ise Binance’te USDT/TL fiyatı çoğu zaman bankalardan daha düşük olmaktadır. Çünkü piyasa yükselişlerinde nakite geçişler hızlandığı için kripto para borsaları USDT’yi düşük tutarak ek kazanç elde etmektedir.

USDT Stabil Coin Güvenilir mi?

Her kripto para gibi USDT, FDUSD ve USDC gibi stabil coinler de çeşitli riskler barındırmaktadır. Stabil (sabit) coin olarak görüp de nasıl olsa 1$ dememek gerekir. Kripto para piyasası aşırı risklidir ve yatırım yaparken bu duruma mutlaka dikkat ederek yatırımlarınızı bu riski bilerek yapın. Yukarıda bahsedilen stabil coinler Binance kurulduğu günden bu yana 1$ seviyesinde seyretti ancak ilerleyen dönemde 1 USDT 0,9$ olabilir.

FDUSD ile Launchpool’da Ekstra Kazanç Elde Edin!

FDUSD de tıpkı USDT gibi stabil coindir. Binance’in stabil coini olarak bilinmektedir. USDT yerine FDUSD yatırımı yapmanız tavsiye edilir çünkü Binance TR “kazan” kısmına eklediğiniz FDUSD varlığından hem faiz elde edersiniz hem de launchpool’da yer alan proje dağıtımlarından tuttuğunuz FDUSD miktarına göre çeşitli airdrop ödülleri alırsınız. Bugüne kadar Binance 52 adet Launchpool açıkladı.

 

İçindekiler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu