Haberler

Devlet üniversitelerindeki 2. öğretim bölümleri kapatıldı!

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Erol Özvar, devlet üniversitelerindeki 2. öğretim programlarının kapatıldığını ve mimarlık, eczacılık, psikoloji, beslenme ve diyetetik ile bazı temel bilim programlarının kontenjanlarının düşürüldüğünü duyurdu.

Yükseköğretim Kurulu’nun 259. Üniversitelerarası Kurul Toplantısı’nda konuşan Özvar, “Ülkemizin her kesimi için adil ve erişilebilir bir yükseköğretim sistemi sağlamak amacıyla çabaladıklarını” belirtti. Özvar, devletin yükseköğretime yaptığı büyük yatırımlar ve Kurul’un çalışmaları sonucunda bu yıl üniversitelerde 1 milyonu aşkın kontenjan oluşturulduğunu vurgulayarak, “Kapasitemizin hızla artmasına rağmen yükseköğretime olan talep güçlü bir şekilde devam ediyor. Bu talebe uygun politikalarla yanıt vermek önceliklerimizden biridir” dedi.

Özvar, “İstihdam bağı azalan programların kontenjanlarını kademeli olarak azaltıyoruz” diyerek, gelecek dönem için belirledikleri vizyonun istihdama duyarlılık olduğunu ifade etti. Ayrıca, açık öğretim programlarına sadece 35 yaş üstündeki öğrencilerin kayıt yaptırabileceğini duyurarak, öğretmenlik gibi önemli mesleklerde ülkenin istihdam dengesini gözettiklerini vurguladı.

Özvar’ın açıklamaları, yükseköğretime erişimde adil ve sürdürülebilir bir yaklaşım benimsediklerini ortaya koydu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu

Bu kapanacak 7 saniye