Haberler

E-ticaret Sitelerinin Kullanmaları Gereken Analiz Araçları

E-ticaret Sitelerinin Kullanmaları Gereken Analiz Araçları | 29+ Analiz Aracı

E-ticaret siteleri için gelişim süreci hiçbir şekilde bitmez ve başarılı e-ticaret girişimcileri için hiçbir zaman en üst noktaya varılmaz. Sürekli olarak bir miktar daha üstü, çok daha iyisi ve çok daha özeli, e-ticaret girişimcilerinin içgüdüsel olarak hissettikleri arzulardır. Bir e-ticaret işletmesinin en önemli değeri ise sanal mağazası olan sitesi ve bu siteye dair faaliyetleridir. E-ticaret sitelerinin gelişimine dair yürütülen her türlü faaliyet, e-ticaret sitelerine bir şekilde geri dönüş sağlayacaktır. E-ticaret sitelerinin gelişimi adına kolaylık sağlayan araçların sayısı ise çok fazladır ancak ücretsiz araçlar bu konuda pek yeterli değildir. Bu yüzen bir e-ticaret sitesinin faaliyetlerini sürdürebilmesi, daha iyi noktaya gelebilmesi ve rakiplerinden her daim üstün olabilmesi adına bazı araçlardan gerek ücretli gerekse ücretsiz olarak maksimum verimle faydalanılması gerekir.

E-ticaret sitelerinin kullanmaları gereken analiz araçları, SEO araçları ve diğer araçlar ise bir amaç doğrultusunda kullanılırlar. Bu amaç ise e-ticaret sitesinin her daim zirvede yer alması ve imrenilen bir site olmasıdır. Bunun yanı sıra yüksek karlılık, müşterileri anlama, daha iyi kullanıcı deneyimi vb. birçok unsur da bu analiz araçlarını kullanmayı zorunlu kılar. Peki, e-ticaret sitelerinin girişimcileri tarafından bu analiz araçlarının kullanılması gerekliliği nereden ortaya çıkar? Bu araçların kullanılması e-ticaret işletmelerine ne gibi artılar sağlar?

E-ticaret Siteleri Analiz Araçlarını Neden Kullanmalıdırlar?

E-ticaret işletmelerinin analiz araçları sayesinde çok geniş bir veri bütünü elde etmeleri söz konusudur. Aynı zamanda analiz araçlar sadece veriler sunmazlar. E-ticaret girişimcilerine yol gösterici fikirler de sunarlar. Eksikliklerini söylerler ve kendilerini nasıl daha fazla geliştirebileceklerini belirtiler. E-ticaret sitesine dair atılacak yeni bir adımda nasıl ilerleyeceği ve bu adımların ne gibi getirilerinin olacağı gibi birçok çıkarım, e-ticaret analiz araçları sayesinde elde edilebilir.

E-ticaret sitelerinin analiz araçları konusunda sadece bir neden ya da amaç doğrultusunda hareket etmeleri söz konusu değildir. Her analiz aracının farklı sonuçları vardır ve her analiz aracı, farklı sektörlere ya da e-ticaret işletmelerine hitap eder. Peki, e-ticaret işletmelerinin kullanmaları gereken analiz araçları nelerdir? Bu analiz araçları ne işe yarar? İşletmelere olan katkıları nelerdir?

E-ticaret Siteleri için Analiz Araçları

E-ticaret siteleri için dünya genelinde; Türkçe, İngilizce, ücretli ve ücretsiz gibi seçeneklerde birçok analiz aracı vardır. Kimi analiz araçları ise bir miktar ücretsiz kullanıma imkan tanır. Sonrasında ise ücretli sürümü kullanmak kaçınılmaz bir halır. Yazımızda ise hangi analiz aracının ne gibi faydalar sağladığı ve neden kullanılması gerektiğine dair bilgiler yer almaktadır.

SemRush

SemRush, aktif olarak kullanabileceğiniz en önemli SEO araçlarından biridir. Sadece SEO aracı olarak tanımlamak pek doğru olmayacaktır. Aynı zamanda dijital pazarlama, çevrim içi görünürlüğü arttırma, rakip analizi yapma, SEO stratejisi belirleme, backlink analizi ve daha birçok konuda e-ticaret sitelerine yardımcı olacaktır. SemRush ile e-ticaret girişimcilerinin temel olarak faydalanabilecekleri özellikler ise şu şekildedir:

SemRush, anahtar kelime analizi konusunda detaylı raporlamalar sunar. Bunun yanı sıra sadece sitenize dair değil, rakiplerinize dair de önemli anahtar kelime ipuçları verir.

 • Sitenize veya rakiplerinize dair trafik verilerini sunarak, trafik kaynaklarını detaylı bir şekilde izlemenize olanak sağlar.
 • E-ticaret sitelerinin ürün listeleme performansı ve reklam geri dönüşüm oranlarına dair bir rapor sunarak, e-ticaret işletmelerinin ürün listeleme ve reklam konusundaki etkinliğini analiz eder.
 • Backlink analizi yaparak, herhangi bir alan adının hangi kaynaklardan ve ne kalitede backlink aldığını gösterir.

Ahrefs

Ahrefs, SemRush tarzı bir SEO analiz ve raporlama aracıdır. Herhangi bir domain hakkında; trafik kaynakları, site değerleri, backlink izlemeleri, anahtar kelime analizleri ve daha birçok rapor ya da analiz alınabilir. ÖZellikle rakip analizi konusunda ve e-ticaret siteniz için yol haritası oluşturma konusunda çok büyük fayda sağlar. E-ticaret işletmelerinin veya girişimcilerinin Ahrefs konusunda faydalanabilecekleri noktalar ise şu şekildedir:

 • Web sitenizi detaylı bir şekilde inceler, optimize eder ve SEO anlamında çok daha iyi bir konuma gelebilmesi adına önemli ipuçları verir.
 • Rakiplerinizi analiz eder, rakiplerinizin verileri veya SEO stratejilerini öğrenmenize yardımcı olur.
 • Hedef kitlenizin yapmış oldukları aramları, çevrim içi hareketleri ve sitenize dair yaklaşımları hakkında önemli raporlar sunar.
 • Bulunduğunuz sektörün en iyi içeriklerinin yapılarına dair son derece büyük ipuçları ve analiz verileri sağlar.
 • Sıralama konusunda e-ticaret sitenizin öne çıkmasına dair yardımcıdır ve sıralama izleme konusunda önemli stratejik planlamalar ya da fikirler verir.

Google Analytics ve Google Search Console

Google Analytics ve Google Search Console, e-ticaret sitelerinin veya girişimcilerinin, analiz ya da raporlama gibi konularda en verim alabilecekleri ücretsiz araçların başında gelirler. Analytics sayesinde SEO ve dijital pazarlama verilerinize dair istatistiki veriler elde etmeniz söz konusudur. Search Console ile sitenizin problemleri, kullanıcı deneyimi, anahtar kelime popülerliği gibi daha birçok detay özelinde bilgi almanız mümkündür. Google Analytics ve Google Search Console ile e-ticaret sitelerinin elde edebilecekleri faydalar ise şu şekildedir:

 • Web sitenizin performansını izlemek ve web sitenize gelen ziyaretçilerin gerek sitenize gelmeden önce gerekse sitenize geldikten sonra hareketlerini izlemenize olanak sağlar. (Google Analytics)
 • Sitenizin Google nezdinde daha hızlı indexlenmesini sağlar ve aynı zamanda performans verilerinin anahtar kelime bazında ne durumda olduğunu gösterir. (Google Search Console)
 • Sitenizin anlık veri takibini yapmanıza olanak sağlar ve sitenize hangi cihaz türleri ile ne şekilde ulaşıldığının verilerini sunar. (Google Analytics)
 • Sitenizde kullanıcı deneyimini aşağı seviyelere çeken hataları analiz eder ve bu hataları düzeltmeniz konusunda size uyarı verir. (Google Search Console)
 • Sitenizin geridönüşüm oranı, kullanıcı memnuniyeti, site hızı verileri, pazarlama etkinlikleri, kampanyalar hedeflerin tamamlanma durumu ve hedef kitle verileri gibi birçok konuda önemli bilgiler sunar. (Google Analytics)
 • Site haritası tanımlama, 404 hataları, geçerli sayfalar, kırık sayfalar, güvenlik soruların ve e-ticaret siteleri için önemli ürün ya da kategori verileri gibi hayati önem taşıyan konularda bilgi sağlar. (Google Search Console)

Mailchimp

E-ticaret siteleri için e-posta pazarlamanın önemi son derece büyüktür ve e-ticaret işletmeleri, e-posta pazarlamasını ise yalnızca büyük ölçekli e-posta yönetim uygulamaları ile gerçekleştirebilirler. Kusursuz bir e-posta pazarlaması yapabileceğiniz ve e-posta yönetimi sunan e-ticaret aracı ise Mailchimp olarak bilinir. Mailchimp aracının e-ticaret işletmelerine sağlayacağı faydalar ise şu şekildedir:

 • Özellikle e-posta pazarlaması konusunda yeni başlayan işletmeler için son derece idealdir ve kullanımı kolaydır. Hata oranını düşürerek, başarısız e-posta yönetim ve pazarlama faaliyetlerinin başarısız sonuçlanması konusunda önemli bir bariyerdir.
 • Arayüzünün basit olması ve özelleştirilebilir bir yapısının olması nedeniyle, işletmenizin e-posta pazarlama stratejilerine göre çok daha konforlu bir kullanım elde etmeniz mümkündür.
 • E-posta pazarlama metriklerini izlemek ve bu konuda başarınızı ölçmek ya da başarı oranınızı bulabilmek adına Mailchimp bulunmaz araçlardan biridir.
 • Sıfırdan bir e-posta pazarlama kampanyası oluşturmanıza ve bu kampanyayı da tüm adımlarıyla birlikte takip etmenize imkan tanır.
 • 15 dakikadan daha kısa sürede yüz binlerce e-posta göndermenize yardımcı olur.
 • Birçok e-ticaret uygulaması, yazılımı, platformu ve eklentisi ile entegre edilerek kullanılabilir.
 • E-posta pazarlama faaliyetleriniz üzerinden yürütmüş olduğunuz kampanyaları çeşitli sosyal medya platformları aracılığı ile duyurmanıza yardımcı olur.

Buffer

E-ticaret sitelerinde analiz araçlarının yanı sıra yönetim araçlarının da önemi büyüktür. Zaten yönetim araçları, bir yerde bulunduğu alana göre önemli analizler sağlar. Buffer ise tam olarak bu tanıma uyan bir araçtır. Sosyal medya yönetimine dair tasarlanan bu araç, aynı zamanda sosyal medyadan almış olduğunuz geri dönüşümler ve etkinliklere dair de son derece değerli bilgiler sunar. Buffer’in e-ticaret uzmanlarına, girişimcilerine ve sitelerine faydaları ise şunlardır:

 • Buffer sayesinde işletmenizin tüm sosyal medya platformları tek bir panel üzerinden takip edilebilir.
 • Sosyal medya hesaplarınız özelinde zaman ayarlı paylaşımlar yapılabilir.
 • Paylaşımlarınızın takibi, kontrolü, etkileşimleri ve sonuçları, Buffer tarafından analiz edilerek, veri blokları halinde size sunulur.
 • Sosyal medyayı çok daha aktif bir şekilde kullanmanıza ve sosyal medyadan, e-ticaret sitenizin itibarını korumanıza, yönetmenize ve büyütmenize fayda sağlar.

Hotjar

E-ticaret sitelerinde ziyaretçilerin ne gibi adımlar izledikleri, hangi sayfaları gezdikleri, ne kadar süre sonra ürünleri sepete ekledikleri, kısacası; bir e-ticaret sitesinde ziyaretçilerin tüm aksiyonlarını bilmek büyük bir avantaj sağlar. Hotjar ise bu konuda e-ticaret girişimcilerine son derece analiz sonuçları sunar. Hotjar’ın, e-ticaret işletmelerine fayda sağlayacağı konular ise şu şekilde ifade edilebilir:

 • E-ticaret sitenizin masaüstü, mobil ve tablet gibi cihazlar üzerinden çevrim içi kullanıcı davranışlarına dair veriler sunar.
 • Sitenize dair herhangi bir sayfa için ısı haritası oluşturur ve bir sayfadaki en çok dikkat çeken ya da en az dikkat çeken noktaların neler olduğunu gösterir.
 • Ziyaretçilerinizin sitenizde ne şekilde gezindiklerinin anlık veya görüntülü bir şekilde sunumunu yapar.
 • Dönüşüm oranlarınızın neden düşük olduğunun verileri hakkında bilgi verir.
 • E-ticaret sitenizde yer alan formların, kullanıcılar tarafından ne şekilde kullanıldığını detaylı bir şekilde raporlar.
 • Çeşitli anketler ile ziyaretçilerinizden, e-ticaret sitenizi geliştirecek geri bildirimler almanıza olanak tanır.

Kissmetrics

Kissmetrics, e-ticaret siteleri ve girişimcileri için en önemli analiz araçlarından biri olarak bilinir. Ödeme dönüşüm hunileri, ziyaretçilerinizi kalıcı hale getirmek ve müşterilerinizle olan bağlarınızı kuvvetlendirebilmeniz adına son derece önemli rapor verileri sunar. Kissmetrics aracının e-ticaret sitelerinde sağladığı bazı temel faydalar şu şekilde özetlenebilirler:

 • Sitenizde yapılan harcamalar nezdinde ortak noktaların neler olduğuna dair raporlar sunar. Örneğin; sitenizde en yüksek harcama yapan müşterilerin ortak özellikleri veya en düşük harcama yapan müşterilerinizin ortak özelliklerine dair bilgiler verir.
 • Sitenizde yeni bir müşteri oluştuğunda, bu müşteriyi ne şekilde elde ettiğinizi analiz etmenize yardımcı olur.
 • Müşterilerinizin sizle olan deneyimlerine dair önemli raporlamalar yapar.
 • Ürünlerinize dair; en çok satılan, sepete eklenen, beğenilen vb. veriler sunar.
 • E-ticaret sitenizin ve ürünlerin trafik kaynakları hakkında bilgiler verir.
 • E-ticaret sitenizin gelir kaynaklarına dair çok önemli analizler yaparak, gelir kaynaklarınıza daha hakim olabilmenize yardımcı olur.
 • Sitenizin SQL kayıtlarına dair veriler analiz ederek, bu verileri e-ticarette kullanmanıza yardımcı olur.

Woopra

Woopra, Google Analytics ile hemen hemen aynı faydaları sağlayan bir analiz ve istatistik aracıdır. Sitenizin anlık veya genel ziyaretçi profilleri hakkında detaylı bilgiler verir. Trafik kaynaklarınızı analiz eder ve sitenizin güçlü yanlarının neler olduğunu yani, sitenizin güçlü yanlarını bulmanıza olanak tanır. Woopra için temel özellikler ise şu şekilde kullanıcıların karşılarına çıkar:

 • E-ticaret sitenizi ziyaret eden kullanıcıların, sitenizde ne gibi etkinliklere imza attıkları ve aynı zamanda kampanyalarınızdan ne kadar etkilendiklerine ya da kampanyalarınızın geri dönüşüm oranlarını size ayrıntılı bir şekilde raporlar.
 • Bir ürün ya da sayfanızın gelişim göstermesi durumunda, gelişimin nedenini ve gelişim hikayesini analiz ederek, raporlarla tarafınıza sunar.
 • E-ticaret sitenizin ne şekilde büyüdüğünü analiz eder ve sonrasında bu büyümenin sürekliliğine dair birçok veri sunar.
 • E-ticaret sitenize kaydolan veya ziyaret eden kullanıcıların, tekrar sitenizi ziyaret edip etmedikleri veya kaydolma ya da alışveriş işlemlerinden sonra sitenize karşı ne gibi davranışlarda bulunduklarının verilerini tarafınıza sunar.
 • Müşterilerinizin kimler olduğunu, hangi yaş grubundan olduklarını, hobilerini, ortak noktalarını ve daha birçok özel bilgilerini başarılı analizleriyle ortaya çıkarır.

Facebook Pixel

Facebook Pixel, e-ticaret işletmeleri için Facebook reklamlarının verimliliğini ölçen önemli araçlardan biri olarak tanımlanabilir. Çoğu e-ticaret işletmesi, Facebook reklamlarından ne denli verim aldığını tam olarak bilemez ve bu ölçümler de Facebook Pixel ile yapılır. Böylelikle reklamların yönü veya başarılı olmasını sağlayacak diğer stratejiler izlenebilir. Facebook Pixel’in öne çıkan özelliklerinden şu şekilde bahsedilebilir:

 • E-ticaret işletmelerinin, reklamlarının doğru kişilere gösterilip gösterilmediğini ortaya çıkarır. müşterilerinizin hedeflediğiniz reklam veya ürünlere doğru yönelip yönelmediğini net bir şekilde görebilirsiniz.
 • Facebook Pixel, e-ticaret işletmeleri için özel teklifler oluşturur. Bu tekliflerin kullanılması durumunda bir ürün ya da sayfanıza dair vermiş olduğunuz reklamlardan çok daha fazla verim almanız söz konusu olacaktır.
 • Reklamların ölçülebilir olması ve sonuçlarına dair ayrıntılı veriler son derece önemlidir. Facebook Pixel, Facebook reklamlarınızın sonuçlarına dair son derece ayrıntılı veriler sunar.

Crazy Egg

Crazy Egg, e-ticaret siteleri için en önemli farkındalık araçlarından biridir ve e-ticaret sitelerinin ziyaretçiler bazında verimliliklerini ölçer. A/B testleri olarak bilinen; “A seçeneğinden mi yoksa B seçeneğinden mi çok verim alınıyor?” sorusuna yanıt veren analizler yaparak, e-ticaret işletmelerinin sitelerinde en doğru yöntem, tasarım ve kampanya metriklerini bulmalarına yardımcı olur. Crazy Egg için temel özellikler ise şu şekilde özetlenebilir:

 • Crazy Egg, diğer test ve analiz araçlarına göre A/B testlerinde çok daha hızlı sonuç verir.
 • E-ticaret sitenizin reklam, kampanya, promosyon vb. birçok ziyaretçi odaklı unsuruna dair geri dönüşüm ya da verim analizleri sunar.
 • E-ticaret sitenizi nasıl çok daha mükemmel ve kusursuz hale getirebileceğinizin sonucunu sizlere sunar.
 • E-ticaret siteniz adına doğru dijital pazarlama stratejileri kullanmanıza yardımcı olur.

Glew.io

Glew.io, tüm verilerinizi bir arada toplayan, analiz eden ve görselleştiren bir e-ticaret iş zekası aracı olarak tanımlanabilir. Tüm verilerinizden değerli sonuçlar veya çıktılar elde etmeniz adına oldukça önemli raporlar sağlayan Glew.io, e-ticaret işletmelerinin strateji belirleme, eksiklerini giderme ve kendilerini daha da fazla geliştirmeleri adına faydalı çıktılar verir. Glew.io hakkında öne çıkan bazı detaylar ise şu şekildedir:

 • Verilerin ve analizlerin otomatik bir şekilde yapılmasına olanak sağlar. Bunun yanı sıra görevleri ya da sonuçları, otomatik bir şekilde ilgili birimlere gönderir.
 • E-ticaret işletmelerinin otomasyon ve analiz aracı olarak kullandıkları birçok platformun verilerinden, ortak veya tek bir sonuç elde etmenize olanak sağlar. Öte yandan tüm bu sonuç ya da çıktıları da tek bir yerden takip etmenizin de mümkün olmasına neden olur.
 • E-ticaret işletmenizin yapısal olarak büyümesi durumunda ihtiyaç duymuş olduğu rapor veya analizler de değişecektir. Glew.io’da işletme ölçeği ve performans raporlarınıza göre, işletmenizin ölçeğine göre doğru rapor ya da analizler oluşturur.
 • İşletmenizin yeni bir müşteri edinme konusunda ihtiyaç duyduğu maliyetleri ve yöntemleri analiz eder.
 • Ürün maliyetleriniz ve satışlar arasında gerekli analizleri yaparak, fiyatlandırmalarınızın ne denli doğru olduğunun ölçümünü yapar.

Matomo

Matomo, Google Analytics analiz aracının en önemli alternatiflerinden biridir. Kimilerine göre çok daha iyi hizmetler ve sonuçlar verir. Kimilerine göre de Google Analytics ile aralarında pek bir fark yoktur. Aralarındaki farkın anlaşılması adına ücretsiz sürümü denenebilir ve sonrasında satın alma kararı verilebilir. Matomo hakkındaki önemli detaylar ise şu şekildedir:

 • Matomo, Google Analytics’e göre veri gizliliğine ve ziyaretçi gizliliğine göre çok daha fazla önem verir. %100 veri sahipliği konusunda kullanıcılarına vaatlerde bulunur.
 • Ziyaretçilerinizin birçok özelliğine dair analiz ve raporlamalar yapar. Ziyaretçilerinizin e-ticaret sitenizdeki ısı haritalarını size sunar. A/B test sonuçları almanıza yardımcı olur. Ziyaretçilerinizin sitenizdeki hareketleri hakkında en ince ayrıntısına kadar analiz sonuçlarını tarafınıza iletir.
 • Doğru anahtar kelime bulma ve sitenizdeki anahtar kelime yapılarına dair analizler yapar. Bu konuda bir strateji veya hedef belirlemeniz konusunda oldukça önemli çalışmalara imza atar.
 • Kampanyalarınız, değişiklikleriniz, gelişimleriniz veya daha birçok eyleminizin, e-ticaret sitenizde ne gibi sonuçlar doğurduğuna dair çeşitli verilerin raporlarını size sunar.

Metrilo

E-ticaret mağazalarıyla birlikte kusursuz bir uyum içerisinde çalışan Metrilo; müşteri ilişkileri yönetimi, gelişmiş e-ticaret verileri, e-posta pazarlama araçları ve çok daha fazlasını tarafınıza sunar. E-ticaret markanızın büyümesi konusunda önemli analiz ve geliştirme araçlarından biridir. Metrilo, e-ticaret markalarına şu faydaları sağlar:

 • E-ticaret sitelerinin; reklam, pazarlama vb. unsurlar özelinde ne denli geri dönüşüm aldıkları ve bu unsurlar sonucunda ne denli kar ettikleri ya da karlarını nasıl arttırabileceklerine dair analizler yapar.
 • E-ticaret site ya da markanızın, ziyaretçiler veya müşterileri ile çok daha yakın, anlaşılır ve verimli bir iletişim kurabilmesi adına çeşitli raporlar verir.
 • Kişiselleştirilmiş, etkili, çok daha kolay yönetilebilir ve geri dönüşüm oranı yüksek e-posta pazarlama kampanyaları oluşturmanıza yardımcı olur.
 • Geniş bir e-ticaret entegrasyon ağı olmasından ötürü, e-ticaret işletmenizin çevrim içi mağazasını ne ile yönetiyorsanız yönetin, mutlak suretle önemli analiz sonuçları almanız söz konusu olur.

Adobe Marketing Cloud

Adobe’nin dijital pazarlama konusunda komple bir platform sunma amacıyla geliştirmiş olduğu Adobe Marketing Cloud, sadece pazarlama amacıyla değil aynı zamanda pazarlama verilerinizin analiz edilmesi amacıyla da kullanabileceğiniz araçlardan biridir. Adobe Marketing Cloud temel özellikleri ise şu şekilde özetlenebilir:

 • Müşterileriniz hakkında derin bilgiler öğrenebileceğiniz ve özellikle demografik veriler elde edebileceğiniz sonuçlar sunar.
 • Adobe; Campaign, Analytics, Experience Manager, Target ve Audience Manager gibi araçlarla entegre bir şekilde çalışır.
 • E-ticaret sitenize dair kişisel kampanyalar oluşturmak ve bu kampanyaların pazarlanması, hedef kitlenize duyurulması gibi konularda yardımcı olur.
 • Yapmış olduğunuz pazarlama faaliyetlerinizin raporlarını sunarak, başarı oranınızın ölçümü ve gelişimi konusunda dijital markanıza katkı sağlar.

Mixpanel

E-ticaret sitenize giriş yapan kullanıcıların, ziyaretleri boyunca ne gibi dolaşım haritaları bıraktıklarını analiz edebileceğiniz bir araçtır. E-ticaret sitenizin A/B testlerini kolaylıkla yapmanıza olanak sağlayan bu aracın temel özellikleri ise aşağıdaki gibidir:

 • Birçok e-ticaret analiziyle bağlantılı bir şekilde çalışabildiği için verilerinizi çok daha iyi bir şekilde analiz etmeniz söz konusudur.
 • E-ticaret sitenize giriş yapan kullanıcıları, nasıl çok daha verimli bir şekilde kullanabileceğinizi ve elinizde tutabileceğinizi analiz eder.
 • Bir kampanyanızın ya da müşterilerinize yönelik herhangi bir adımınızın ne şekilde işlediğinin sonucunu verir.
 • E-ticaret sitenizi ziyaret eden kullanıcılarınızın sizi neden tercih ettiğini belirtir ve böylelikle güçlü yönlerinizi çok daha güçlü bir hale getirmenize yardımcı olur.7

Visual Website Optimizer

E-ticaret sitelerinde tamamıyla A/B testlerine odaklanmış bir araçtır. E-ticaret sitenizi ziyaret eden kullanıcıların, satın alma dönüşüm oranlarını arttırmanız adına size birçok analizin sonucunu sunan bu platform, şu özellikleri ile öne çıkar:

 • Sitenizde; fiyatlandırma, ürün görselleri, site menüleri, kategoriler vb. unsurlardan hangilerinin çok daha iyi gezinme deneyimi sunduğunu görmenize yol açar.
 • E-ticaret sitenize dair her türlü detayı test etmenize olanak sağlar. Sunucularınızın gücünü ve dayanma kabiliyetini dahi test etmeniz, Visual Website Optimizer ile söz konusudur.
 • Müşterilerinizin e-ticaret sitenizde ne gibi noktalarda tereddüt yaşadıklarını analiz etmeniz ve bu tereddüt noktalarını ortadan kaldırmanız söz konusu olur.
 • Site içi yönlendirmeleri en iyi noktaya getirir ve böylelikle sitenizin genel yapısının tamamen kullanıcı dostu, sürekli olarak satın almaya teşvik edici şekilde donatılmasını sağlar. (Yapmış olduğu analizlerle size bu konuda yol gösterir.

OptiMonk

E-ticaret sitenizde müşteri deneyimini en üst noktaya çıkararak, en yüksek dönüşüm ve satın alma istatistiklerine sahip olmanıza olanak sağlayan araçlardan bir diğeri de OptiMonk olarak bilinir. OptiMonk, genel manada şu özellikleri ile en çok dikkat çeken e-ticaret analiz araçlarından biridir:

 • Hazır, dikkat çekici ve tasarımsal açıdan olağanüstü şablonları sayesinde, kampanyalarınızı en iyi şekilde ziyaretçilerinize duyurmanıza imkan tanır.
 • E-ticaret sitenize adım atan ziyaretçilerinizin, sepeti terk etme oranlarını minimum düzeye çekmek adına size önemli veriler sağlar.
 • Satın alma aciliyeti olarak bilinen kavramı en iyi şekilde optimize ederek, ziyaretçilerinizin satın alma mecburiyet hissiyatını önemli ölçüde arttırır.
 • SMS, e-posta ve hatta Messenger üzerinden dahi dijital pazarlama faaliyetleri yürütmenize yardımcı olur.
 • E-ticaret sitenizi tahmin usulü değil de direkt olarak ziyaretçilerden alınan her türlü geri bildirim ile geliştirmenize olanak tanır.

GTmetrix

GTmetrix, e-ticaret sitenizin kullanıcı deneyimi bakımından ne denli hızlı olduğunu tespit eden araçlardan biridir. Sadece hız konusunda değil, aynı zamanda e-ticaret sitenize dair genel kullanıcı deneyimi problemlerini ve hız problemlerini analiz eder. Bu aracın temel özellikleri ise şu şekilde öne çıkar:

 • E-ticaret sitenizin; yavaş, orta hızlı ve hızlı bir internete sahip olan kullanıcılar için hız ölçümlerini yapar.
 • E-ticaret sitenizin hızını düşüren unsurları belirleyerek, bu unsurları gidermeniz konusunda yardımcı olur.
 • Sayfanın boyutu, yazı tipi, yazı boyutu, görseller ve daha birçok internet sitesi unsurunun, ne gibi problemler içeriğini gösterir.
 • E-ticaret sitenizde SEO analizi yapar ve sitenizin genel SEO hanesini olumsuz yönde etkileyen unsurları ortaya çıkarır.

PageSpeed Insights

E-ticaret sitelerinin kullanmaları gereken en temel analiz araçlarından biri de Google PageSpeed Insights olarak bilinir. Tamamen ücretsiz olan bu araç sayesinde, e-ticaret sitenizdeki tüm sayfaların hız ölçümlerini yapabilirsiniz. PageSpeed Insights temel özelliklerinden şu şekilde bahsedilebilir:

 • Sitenizin direkt olarak Google sayfa hızı test aracı ile test edilmesini sağlar. Site hızınızı Google’a göre optimize etmenize yardımcı olur.
 • Site hızınıza etki eden unsurların tespitini yapar.
 • HTML, CSS ve Javascript gibi kod parçacıklarını derinlemenize izlemenize imkan tanır.

Google Keyword Planner

Google Keyword Planner, bir diğer adıyla “Google Anahtar Kelime Planlayıcısı” olarak da bilinen bir araçtır. E-ticaret sitelerinin vazgeçilmezleri arasında yer alan bu araç, e-ticaret sitenize dair yürüteceğiniz herhangi bir kampanya veya unsur için en doğru anahtar kelimeleri bulmanıza yardımcı olur. Özelliklerinden ise şu şekilde bahsedilebilir:

 • Tamamen ücretsizdir ve herhangi bir sayfa, kampanya veya pazarlama faaliyetinize dair en doğru anahtar kelimeleri bulabilmenize yardımcı olur.
 • Anahtar kelimelerin aylık aranma hacimleri hakkında bilgi vererek, hangi anahtar kelimeye odaklanmanız gerektiği konusunda doğru karar vermenize imkan tanır.
 • Google reklamları konusunda rakiplerinize göre çok daha doğru bir reklam stratejisi uygulamanıza yardım eder.
 • Farklı anahtar kelime veya farklı kampanya gibi önerilerde bulunur.

Link Explorer

E-ticaret siteleri için hem ücretli hem de ücretsiz olarak kullanılabilecek SEO analiz araçlarının başında Link Explorer yer alır. Siteniz için ister ücretli isterseniz de ücretsiz analizler yaparak, özellikle SEO alanında nasıl daha iyi bir gelişim göstereceğiniz hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Link Explorer temel özelliklerinden ise şu şekilde bahsedilebilir:

 • E-ticaret sitenize zarar veren veya fayda sağlayan bağlantıların neler olduğunu görebilirsiniz.
 • Rakiplerinizin sizden üstün olmalarına olanak sağlayan bağlantıların neler olduğunu araştırabilirsiniz.
 • Sitenizin ve rakiplerinizin güçlü yanları hakkında derinlemesine analiz sonuçları alabilirsiniz.
 • E-ticaret sitenizin SEO anlamında nasıl daha fazla gelişim gösterebileceğini, rakiplerinize göre SEO konusunda güçsüz yönlerinizin neler olduğunun analizini yapabilirsiniz.

SEO Site Checkup

SEO Site Checkup, e-ticaret sitenizin tabiri caizse A’dan Z’ye tüm detaylarıyla birlikte SEO konusundaki gücünü görmenizi sağlayan, eksiklerini sunan ve nasıl daha geliştirilebilir olduğu konusunda fikir sahibi olmanıza olanak tanıyan bir araçtır. E-ticaret siteniz için SEO Site Checkup ile yapabileceğiniz analizler şunlardır:

 • E-ticaret sitenizin güncel ve geçmiş SEO problemlerini analiz ederek, karşılaştırma yapmanıza ve sitenizi SEO konusunda bir adım daha yukarıya taşımanıa yardımcı olur.
 • Sitenizin birçok ölçüm değerine göre arama motorları ve söz konusu analiz aracı nezdindeki SEO skorunu güncel olarak takip etmenize imkan tanır.
 • En güçlü rakiplerinizin tüm SEO gücünü ve analizini yaparak, sizden ne gibi konularda üstün olduklarının sonucunu verir.
 • SEO sorunlarınızı nasıl düzeltebileceğiniz konusunda açık talimatlar verir ve böylelikle sitenizi nasıl daha üst noktaya taşıyabileceğiniz konusunda önemli bir yol gösterici olur.

Conversific

E-ticaret sitelerinin kullanmaları gereken analiz araçlarından bir diğeri de Conversific olarak bilinir. E-ticaret işletmenizin ve sitenizin her açıdan değerlendirmesini ve analizini yapan, bunlara istinaden önemli sonuçlar sunan Conversific, aşağıdaki özellikleri ile öne çıkan e-ticaret analiz araçlarından biri olmuştur:

 • E-ticaret verilerinizi tek bir yerde toplamanıza ve bu verilerin çok daha kolay bir şekilde analiz sonucu olarak alınmasına olanak sağlar.
 • E-ticaret sitenizi geliştirmeniz adına “ne yapmam gerekiyor?” sorusuna istinaden tahmini adımlar izlemenizi değil, yaptığı analizlerle gerçekçi eylemler uygulamanıza yardımcı olur. Bu konuda kapsamlı bir eylem listesi karşınıza çıkarır.
 • E-ticaret sitenizin rakipleriniz ve daha birçok rekabet unsuru ile karşılaştırmasını yapar. Güçlü, zayıf veya nötr olduğunuz noktaların sonuçlarını sunar.
 • E-ticaret sitenizin; ürün performansı, içerik performansı, kategori performansı, müşteri profili ve satışı arttıran ya da arttırabilecek unsurların neler olduğu gibi önemli konularda kapsamlı analizler yapar.

Survey Monkey

Survey Monkey, en kapsamlı anket araçlarından biridir. E-ticaret sitenizin veya markanızın anketlerle geri bildirimler vasıtasıyla desteklenerek, çok daha iyi bir noktaya gelmesi konusunda yardımcı olur. Survey Monkey anket analiz aracının temel öne çıkan özellikleri şu şekilde ifade edilebilir:

 • E-ticaret markanızın pazardaki konumu, henüz uygulamaya koymadığınız bir fikrin size geri dönüşü ve hedef kitlenize dair birçok öngörü elde etmenize imkan tanır.
 • E-ticaret siteniz veya markanızın, profesyonel anketlerle müşteriler gözünden analiz edilmesini sağlar. Böylelikle markanız adına geliştirebileceğiniz noktaların neler olduğunu çok daha iyi bir şekilde öğrenmenize mümkün olur.
 • Hedef kitlenizin düşüncelerinin neler olduğunu çok daha yakından ve samimi bir şekilde öğrenmenize imkan tanıyarak, çarpıcı bir rekabet üstünlüğü elde etmenize yardımcı olur.
 • Sadece müşterilerinizin değil, çalışanlarınızın da ne denli bir görüşe sahip olduğunu ve markanızı ne şekilde değerlendirdiklerini öğrenmenize imkan tanır.

Google Alerts

E-ticaret siteniz için kullanmanız gereken analiz araçlarından bir diğeri ise Google Alerts olarak tanımlanabilir. Google Alerts, bir uyarı sistemidir ve belirtmiş olduğunuz herhangi bir kelime ya da konu hakkında, sanal ortam üzerinde herhangi bir veri yayınlandığında bu veriden haberdar olmanıza olanak tanır. Google Alerts, e-ticaret siteniz için şu gibi konularda faydalı olabilir:

 • E-ticaret siteniz hakkında olumlu ya da olumsuz olarak yapılan yorumları anında görmenize olanak sağlar.
 • Rakiplerinizin sanal ortam özelinde ne gibi konularda veya içeriklerde yer aldığını görmenize yardımcı olur. Aynı zamanda kendi e-ticaret siteniz ve markanız için de bu durum geçerlidir.
 • Sektörünüzde olası veya olmuş herhangi bir değişim ya da gelişimi hızlı bir şekilde öğrenmenize imkan tanır.
 • Sektörünüze dair yeni kaynak veya kanallar bulabilmeniz adına etkili bir araç olarak da tanımlanabilir.

Zendesk

Zendesk, e-ticaret sitenizde çok kanallı bir müşteri destek sistemi oluşturmanıza olanak sağlayan platformların başında gelir. E-ticaret siteniz için birden fazla destek sisteminin yazılımını tasarlar ve böylelikle sitenizin 7/24 ziyaretçilerine destek sunmasını sağlar. Zendesk’in sağladığı temel destek hizmetleri ise şu şekildedir:

 • Destek bildirimi sistemi oluşturarak, müşterilerinizin herhangi bir konuda ilgili departmandan destek alacakları şekilde bir sisteme kolaylıkla ulaşmalarına olanak sağlar.
 • Müşterileriniz tarafından hangi konularda destek ihtiyacı hissedildiğini analizini yaparak, e-ticaret sitenizi çok daha eksiksiz bir hale bürümenize yardımcı olur.
 • E-ticaret siteniz için canlı destek yazılımı tasarlar ve bu canlı destek yazılımı sayesinde müşterilerinizle her an birebir diyalog halinde olmanız mümkün hale gelir.
 • E-ticaret siteniz için forum, yardım alanı, sosyal alanlar ve müşterilerinizin kullanabileceği daha birçok alanın profesyonel bir şekilde tasarlanması konusunda etkin görev alır.

BuzzSumo

BuzzSumo, e-ticaret siteleri için bir içerik analiz aracıdır. İçeriğin yanı sıra SEO konusunda da birçok analiz gerçekleştiren BuzzSumo, temel olarak rakiplerinize göre en iyi içeriğe nasıl sahip olabileceğiniz konusunda önemli bir yol gösterici olarak tanımlanabilir. BuzzSumo ile ilgili olarak temelde öne çıkan detaylar ise şu şekildedir:

 • E-ticaret sitenizin tüm içeriğini denetler ve en iyi içeriğe nasıl ulaşacağına dair bir yol haritası belirler.
 • Rakiplerinizin e-ticaret sitelerini inceleyerek, onların içerik politikalarına dair bilgiler verir. Rakip içeriklerinizle kendi içeriklerinizi kıyas eder ve içeriklerinizi nasıl geliştirmeniz gerektiğini konusunda tavsiyelerde bulunur.
 • Sitenize dair içerik üretimi konusunda nasıl en iyiyi bulabileceğinizi ve sektörünüzdeki içerik trendlerini belirtir.
 • İçeriklerinizin SEO skorlarını beliler ve SEO konusunda içeriklerinizi nasıl daha iyi şekilde dizayn edebileceğinizin talimatlarını verir.

Yotpo

Yotpo; küçük, büyük veya orta ölçekli fark etmeksizin her e-ticaret markasını geliştirmeyi amaçlayan içerik tabanlı bir pazarlama ve pazarlama analiz aracı olarak tanımlanabilir. Yotpo ile yoluna devam eden e-ticaret sitelerinin genel özellikleri ise şu şekilde olacaktır:

 • E-ticaret sitenizi ziyaret eden potansiyel müşterilerinizin, daimi müşterileriniz olması konusunda çeşitli analizler yapar.
 • E-ticaret siteniz ve müşteri kitleniz için en doğru dijital pazarlama yöntemlerinin neler olduğunu belirler.
 • E-ticaret siteniz için tüm dijital pazarlama unsurlarını dönüşüm oranı en yüksek olacak şekilde kullanabilmenizi amaçlar.
 • E-ticaret sitenizin SEO anlamında genel analizini yapar ve sizi SEO odaklı çalışmalara sevk eder.

Aftership

Satın alma sonrası başta olmak üzere, satın alma süreçlerinin tümüne dair müşteri deneyimlerini en iyi hale getirmenize yardımcı olan araçlardan biri de Aftership olarak bilinir. Müşteri kitlenizi ve satın alma sonrası davranışlarını iyi bir şekilde analiz ederek, müşterilerinizi nasıl daha kalıcı bir hale getireceğiniz konusunda size fazlasıyla yol gösterir. Aftership analiz aracının temel özellikleri hakkında şunlar söylenebilir:

 • Teslimat verilerine dair yüksek entegrasyon ağı sayesinde, teslimatları tek bir noktadan takip etmek mümkün olur.
 • Tekrarlanan müşteri sayısının artması ve bir müşterinin nasıl sürekli müşteri haline geleceğinin belirlenmesi konusunda fayda sağlar.
 • Gönderi konusunda müşterilere adım adım bilgiler verir. Böylelikle müşterilerinizin size olan güvenini önemli ölçüde artırır.
 • Müşterilerinizin satın alma deneyimleri sonucunda ne gibi eylemler güttüklerini analiz eder. Markanızın satın alma deneyiminin çok daha üst seviyeye çıkabilmesi adına önemli yönergeler belirler.

İçindekiler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu