Haberler

Notcoin Hakkında Bilmeniz Gerekenler

5 Mayıs 2024 tarihinde #Binancelive‘da @takoy_sasha Notcoin ile ilgili” merak edilen soruları yanıtladı. Yayında #notcoin geleceği hakkında bilgilere de yer verildi. Yayın boyunca paylaşmaya değer gördüğümüz konularla ilgili sizin için kısa kısa notlar alarak paylaşıyoruz.

Notcoin bir MEME (şaka) coin mi?

Notcoin, bir MEME coin değildir. MEME coinler genellikle bir amaç gütmeyen; yalnızca şaka amaçlı çıkan, influencerlar tarafından desteklenerek taraftar toplayarak piyasalara adım atmaktadır.
Sasha, #notcoin‘in özellikle topluluk coini olduğunu vurguladı.

Topluluk coini ne demek?

Topluluk coini, bir projeyi oluşturan ana unsurun insan olduğu projeyi tanımlamaktadır. Kripto para piyasasında topluluk coini kavramına henüz aşina olmamakla birlikte NFT piyasasıyla ilgili örneklerle konuyu daha kolay anlayabiliriz.
NFT piyasasında projelerin tutma olasılığı komünite (topluluk) ile ilişkilidir. Örneğin Bored Ape Yacht Club (BAYC) projesinde en düşük NFT’nin değeri 14 ETH (yaklaşık 42.000$) Projenin flooru (en düşük değeri) bir dönem 120 Ethereum’a çıkmıştı. Peki benzer yüzlerce proje varken neden BAYC projesi bu kadar değerli?
Cevabı çok basit: Güçlü bir topluluk

Resim

Güçlü topluluklar genellikle Telegram, Discord veya X üzerinden örgütlenerek projeyi ayakta tutar. Böylece proje, reklam yerine projenin gelişimine odaklanarak her alanda güçlenir. #notcoin de Telegram’da 6 milyonu aşkın kullanıcısı ve diğer sosyal medya kanallarıyla kripto para piyasasına çok güçlü bir giriş yaparak marketcap’te ilk 100’e girmeyi başardı.

Notcoin’i değerli kılan şey nedir?

#Binance live’da kendisine yöneltilen bu soruya Sasha: “insanlar” olarak cevap verdi. Topluluk coin’i hedefiyle yola çıkan bir projeden orijinal bir cevap. Tüm bu ekosistemin temelinde insan varsa kripto paraları değerli kılan şey de insan olmalıdır.

Resim

 

Notcoin’in hedefi nedir?

Organizasyonları ayakta tutan motto “hedeftir!” Yalnızca işletmelerin değil devletlerin de malî anlamda her zaman bir politikası mevcut. Örneğin ülkemizde ekonomi alanında “kısa-orta-uzun vadeli” politikalar var.
Sasha, notcoin’in uzun vadede “Topluluk oyunları için bir Netflix olma” hedeflerinin olduğunu vurguladı.

Sasha’nın söylemleriyle eylemleri tutarlı mı?

Yayının tamamı bir bütün olarak incelendiğinde Sasha, #notcoin hakkında tutarlı bilgilere yer veriyor. Kendisini topluluk coini olarak tanımlayan bir proje ekibi var ve Notcoin’in toplam arzının %86’sı oyuncular, alıcı/satıcılar ve madencilere ayrılmış durumda.

Notcoin’in geleceği?

Bir topluluk projesi olarak karşımıza çıkan #notcoin‘i değerli kılan şey insanlar olduğu için piyasada bir tekel mevcut değil. Topluluğun arkasında #Binance ve #Telegram
olmasının yanında TON Ekosisteminin bir parçası olması sebebiyle Not’un öngörülebilir bir geleceği var.
Yayında akılda kalan ve sizin de bilmeniz gerektiğini düşündüğümüz kısa notlar;
  1. Notcoin üzerinde yeni projeler entegre olacak ve kullanıcılar hem oyun oynayarak hem de belirtilen görevleri yaparak Notcoin kazanmaya devam edecek.
  2. Notcoinler stake edilebilecek ve en önemlisi de stake eden yatırımcılar ek avantajlardan faydalanabilecek. Bu da uzun vadede Not’un fiyatını olumlu yönde etkileyecek.
  3.  Notcoin’in fiyatını olumlu etkileyecek bir diğer etmen de arzının tamamının kripto piyasasında olmasıdır. Genelde launchpool projelerinde arzın tamamı piyasaya sürülmez. Bu da uzun vadede arz piyasaya sürüldüğünde fiyatını olumsuz etkilemektedir.
  4. Orta vadede yatırımcılar/oyuncular/topluluk üyeleri Telegram üzerinden birbirlerine #notcoin aktarabilmeleri bekleniyor.
  5. Notcoin madenciliğine başlamak istiyorsanız https://t.me/notcoin_bot bağlantısına tıklayarak hemen Notcoin kazanmaya başlayın.

İçindekiler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu