Bölüm Tanıtımları

İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü Tanıtımı

İlk olarak anlam karmaşasına yol açan İngiliz Dili Edebiyatı bölümü İngiliz Dili ve İngiliz Edebiyatı olduğunu belirtelim. İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünde İngilizce okuma, yazma, anlama ve konuşma yeteneklerini geliştirilirken bir yandan İngiliz edebiyatının eserlerini oluşturulduğu dönem çerçevesince ortaya çıkan siyasi ve sosyal akımlar ve düşünceler çerçevesinde değerlendirilir.  Bu bölümü tercih eden öğrencilere olayları dönemin koşullarını göz önünde bulundurarak eleştirel bakmak gibi farklı bakış açıları kazandırıyor. Edebiyat kısmını değerlendirdiğimizde ise farklı dünyaları keşfetmek, farklı kültürleri öğrenmek, iletişimin farklı yönlerine şahit olmak ve sanatın temelini anlamak açısından oldukça önemli bir bölümdür.

Bölümü Tercih Edecek Öğrenciler

Bu bölümü tercih edecek olan öğrenciler yabancı dile yatkın olmalıdır iyi bir İngilizce bilgisine sahip olmalıdır. Okumayı ve araştırmayı sevmelidir. Yeni ve farklı fikirlere açık olmak oldukça önemlidir. Felsefe, tarih, psikoloji gibi alanlara da ilgisinin olması gerekmektedir.

İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümünde Öğretilenler

Dilin tarihiyle başlıyorlar konulara eski İngilizce ve yeni İngilizce. Eski dil nasıldı nasıl bir değişim oldu ve neye dönüştüğü anlatılıyor. Örnek vermek gerekirse modern İngilizce de you, eski İngilizce de tho diye your kelimesi ise thee olarak yazılıyordu. Tüm bu değişimi anlayabilmek için eski dilde kitaplar okumak gerekiyor. İngiliz Felsefesi ve İngiliz Dil bilgisi konuları işlenmektedir. Amerika ve İngiltere’nin tarihi işleniyor incelenen eserler bu tarihi olaylar çerçevesinde değerlendiriliyor. Metin analiz yöntemleri ve edebi akımlar incelenir. İngiliz yazarların hayatları ve yazdıkları eserler o çok bilindik sözlerinin altında yatan derin anlamlar örneğin; Hamlet’in “olmak ya da olmamak işte bütün mesele bu” sözünde anlatılmak istenen aslında ne olduğu incelenir. Uluslararası makale ve deneme yazı teknikleri öğretilmektedir. 

İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü Mezunları Çalışma Alanları ve Maaşları

İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunları için dünyanın hemen hemen tüm kapıları açıktır. Evrensel bir dil olan İngilizce’ye hakim oldukları için özel sektörde oldukça kolay bir şekilde iş bulurlar. Bunun yanında kendi bölümleri ile ilgili işlerde çalışmak isteyenler lisans hayatı boyunca ortalamayı yüksek tutarak akademi alanında ilerleyebilirler. Pedagoji eğitimi alarak öğretmenlik yapabilirler. TRT, Kültür ve Turizm, Dışişleri, Milli Eğitim Bakanlıkları ve Elçilikler gibi resmî kuruluşlarda çalışmaları mümkündür. Karşılaştırmalı edebiyat alanında ilerleyebilirler. Şirketlerin uluslararası departmanlarında ve ilgili bölümlerinde iş bulma imkanları yüksektir. Noter huzurunda yemin etmesi halinde mütercim tercümanlık yapabilirler ve turizm sektöründe ilerlemeleri mümkündür.

İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü Zorunlu Dersler 
  1. Sınıfta zorunlu kılınan sosyal derslerin yanında bölüme dair dersler şu şekildedir;

İngiliz Tarihi, Edebiyata Giriş, Çeviri (İngilizce – Türkçe, Türkçe – İngilizce), Kısa Hikaye, Romana Giriş, 19. yy Romanı, Tiyatroya Giriş, Edebi ve Kültürel Çalışmalar, Edebi Makale Yazımı, Teori ve Eleştiri Kuramlarına Giriş, Dünya Mitolojisi, Şiir, Shakespeare I ve II, Modern İngiliz Romanı I ve II, 17 ve 18 Yüzyıl Edebiyatı, Rönesans Edebiyatı, İngiliz Tiyatrosu, Romantik Şiir, 20. Yüzyıl Şiiri, Kolonileşme Sonrası Edebiyat, Viktorya Dönemi Yazarları ve Şairleri. 

Bu zorunlu derslerin yanında öğrencilerin 3 ve 4 sınıfta seçmek zorunda olduğu dersler vardır.

Erasmus/ Farabi/ Mevlana Programları

İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünde okurken erasmus, Mevlana ve Farabi programlarına katılabilirsiniz. Erasmus programı sürecini açıklamamız gerekirse. Belirli bir ortalamanın üzerinde olan öğrenciler Erasmus sınavına girmeye hak kazanıyorlar. Sınav yapıldıktan sonra başarılı olan öğrenciler, akademisyenler tarafından mülakata alınıyorlar genelde Erasmus mülakatlarında sorulan sorular neden o ülkeye gitmek istiyorsun tarzında sohbet havasında geçiyor burada önemli olan iletişimde güçlük çekip çekmediğinizi ölçmektir. Mülakatı geçen öğrenciler fakültenin anlaşmalı olduğu farklı ülkelerdeki okullarda 1 yarı yıl ya da 2 yarıyıl okuyarak Erasmus programını gerçekleştirirler. Erasmus yurt dışı öğrenci programı olarak geçmektedir. Yurt içinde öğrenci değişimi ise Mevlana ve Farabi programlarıyla sağlanmaktadır. 

Mevlana ve Farabi programlarında is belirli bir not ortalamasının üzerinde olması şartı aranmasını yanı sıra üniversitelere ve talebe göre bu şartlar değişmektedir. Bu tarz değişim programına katılan öğrencilere devlet tarafından maddi destek sağlanmaktadır. Değişim programında başarısız olunan dersleri program bitimi sonunda öğrendi kendi fakültesinde aynı dersi tekrar almak zorundadır. 

İçindekiler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu