Bölüm Tanıtımları

Ankara Üniversitesi İktisat Bölümü Tanıtımı

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümü Hakkında

Üniversite sınav dönemini atlattıysanız ve Mülkiye’de okumakta karar kıldıysanız, bölüm konusunda da düşüncelere kapılmışsınızdır.

Mülkiye’de İktisat bölümünde okuyan bir öğrenci, ekonominin temel tüm değerlerini öğrenmekle birlikte, ekonomi ve politika arasındaki ilişkiler konusunda da bilgiye sahip olarak mezun olacaktır. 4 yıllık temel eğitim süresi boyunca Türkiye ve dünyada mevcut olan iktisat politikalarını, devlet- ekonomi ilişkisini, yeni dönemlerde mevcut olan dijital ekonomi akımını, İktisat teorisinin matematiksel incelemesini ve birçok alanı öğrenmiş olacaksınız.

Bölüme başlamadan önce isterseniz akademik İngilizce konusunda isteğe bağlı hazırlık okuyabilirsiniz. Bölüm Türkçe olduğu için hazırlık okuma zorunluluğu bulunmamaktadır. Eskiden %30 İngilizce bölümler de mevcuttu ancak Ankara Üniversitesi Senatosunun aldığı kararla Mülkiye’deki bölümler %100 Türkçe olarak eğitim vermeye başladı. Politika ve Ekonomi bölümü ise 2018 yılında açılarak %100 İngilizce eğitim vermeye başlamıştır. İsteğe bağlı hazırlık, Gölbaşı’nda 50.Yıl Kampüsünde verilmektedir. B2 düzeyine kadar İngilizce eğitim alma şansınız bulunmaktadır. Genel olarak İngilizceniz iyiyse hazırlık sizi çok fazla zorlamayacaktır, ancak unuttuğunuz noktaları ve akademik İngilizce için gerekli olan bazı temel konuları hatırlamanıza yardımcı olacaktır.

1.Sınıf itibariyle temel matematik bilgilerini ve araçlarını sizlere hatırlatacak Matematiksel İktisat’a giriş dersini alacaksınız. Ekonomide hesap yapacak birçok enstrümanı burada temel anlamda görmüş olacaksınız. Lisede öğrenmiş olduğunuz Kalkülüs, Temel Denklem sistemlerinin yararını ciddi anlamda göreceksiniz. Makro ve Mikro Ekonomiye de giriş yapacaksınız. İktisada Giriş dersi kapsamında Daron Acemoğlu gibi uzman hocaların kitapları ve Mülkiye’deki hocaların tecrübesiyle basit olarak Mikro ve Makro ekonominin temellerini anlayacaksınız. Ayrıca Atatürk İlke ve Devrimleri dersi ve Sosyoloji Dersleri de mevcut. Sınavlar ilk yıl çok zorlamamakla birlikte aşırı kolay da değildir. Gerekli düzen ve çalışmayla ilk sınıfı rahatlıkla geçebilirsiniz.

2, 3, ve 4. sınıflarda ekonomi ve iktisat tarihinin farklı alanlarını görmekle birlikte istatistik ve yoğun matematiksel eğitimin olduğu bir döneme giriş yapacaksınız. 3.Sınıf itibariyle Dış İşleri Bakanlığı, Merkez Bankası, Bankalar ve birçok kurumda staj imkanlarını değerlendirebilirsiniz. Tarih bilgilerinizin de iktisadi okumalarda yararınıza olacağını belirtmiş olalım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu