Haberler

1 Ayda DGS Matematikte 20 Net Yapmanın Yolu

DGS ile iyi bir üniversitede, iyi bir bölümü hedefleyen ön lisans mezunlarının en çok hüsrana uğradığı ve temel olarak sıkıntı çektiği Matematik dersi, doğru ve özverili bir çalışma programı ile kolaylıkla halledilebilecek bir derstir. Dikey Geçiş Sınavının yapısı itibariyle matematik ağırlıklı bir sınav olduğu için öğrenciler arasında oldukça belirleyici bir unsur haline gelmiştir. Bu konumuzda sizlere sıfırdan nasıl DGS Matematik dersinde 20 nete ulaşabileceğinizi anlatacağız;

‘’Öncelikle doğru ve verimli ders çalışmayı öğreneceğiz.’’

İnsan beyni bazı şeylere saatlerce bakmanıza rağmen kimi zaman kavrama problemi yaşar. Bunun temelinde ise odaklanamama problemi vardır. Günümüzde birçok öğrenci ders çalışmak amacıyla masaya oturur ancak bu süreçte ne çalışacağını seçmesi, çalışacağı konu için kaynak seçimi, telefon ve benzeri ders dışı etmenlere maruz kalırken odaklı bir şekilde çalışamamaktadır. Bu süreç hem öğrenciyi yıpratmakta hem de saatlerce gösterdiği fedakarlığın meyvesini alamamasına neden olmaktadır. Peki neler yapmalıyız?

İşte sizler için kolaylıkla 20 nete ulaştıracak doğru ve verimli çalışma tavsiyeleri;

  1. DGS Matematik konularının genel olarak bir şablonunu hazırlayın. Bu şablonda geçtiğimiz senelerde bu konulardan kaç soru çıkmış tespit edin.
  2. Öncelikli olabilecek temel konuları tespit edin. Bu konularda genellikle Üslü Sayılar, Köklü Sayılar, Tam Sayılar, Eşitsizlikler gibi temele dayalı konular olmalıdır.
  3. Haftalık 2 konu bitirmeyi hedefleyin. Bunu ilk süreç için alışkanlık haline getirin. Unutmayın bir şeyin rutine indirgenmesi o işi daha verimli yapmanıza ve o işe odaklanma hızınızın artmasına katkı sağlar.
  4. Konu seçimini yaptıktan sonra kendinize en uygun çalışma rutinini oluşturun. Bizim tavsiyemiz öncelikle bir konu anlatımlı kaynaktan konuyu kavramaya çalışın. Oradaki örnek soruları çözmeye çalışın. Emin olun ki biraz zorlanacaksınız fakat yılmayın ve devam edin. Bu işlemi yaptıktan sonra internet üzerinden veya varsa eğitim setlerinden konu videoları izleyin. Bu videoları izlerken daha önceden konu çalışması yaptığınız için daha odaklı ve daha anlaşılır olacağını göreceksiniz. Konu videoları bittikten sonra genel soru çözüm videoları bulup izleyin. Ne kadar çok soru çözüm videosu izlerseniz, bu konu hakkında o kadar çok fikir elde edersiniz. Son olarak ise çokça soru çözmeniz gerekir. Elinizde minimum 3 farklı yayının soru bankası olsun ve konu çalışması bittikten sonra günlere yayarak bu 3 yayındaki soruları bitirin.
  5. Soru çözümünden sonra mutlaka yanlış tespitleri yapın. Yanlış yaptığınız soruları akabinde tekrar çözmeye çalışın. Bu konuda yapılan en büyük yanlış cevabı kılıfına uydurmaktır. Bu yüzden de emin olmadan yapacağınız her soruyu mutlaka yanlış tespitinde değerlendirin. Uğraştığınız halde yapamadığınız sorular dilerseniz kesip, dilerseniz de başka bir şekilde saklayın. Bu soruları mutlaka bilenlere danışıp akabinde tekrar tekrar saklama dosyanızdan çıkarıp tekrar çözün. Unutmayın sınavı size kazandıracak olan hazırlanma dönemindeki doğrularınız değil, yanlışlarınız olacaktır.
  6. Haftada 2 konu bitirmeniz, ay sonunda yaklaşık 10 konuyu halletmeniz demektir. Fakat ay sonunda geçmiş bilgilerinizi unutmanızda mümkün olabilir. Bunu engellemek adına haftalık periyotlarda her bitirdiğiniz konudan genel bir ünite testi çözmeyi ihmal etmeyin.
  7. Konularınızın bitirdiğinizde açıklarınızı aramaya başlamanız gerekir. Konular her öğrenci için genel hatlarıyla bitirildiğinde yaklaşık 20 netlik bir kısım cepte olur. Fakat konular bittikten sonra yapılacak her adım sizi daha yüksek netlere götürür. Bu aşamada bölüm denemeleri çözmek, deneme sonucundan hangi konularda yanlışlar gözlendiğini saptamak ve o konulara yönelik çalışma programları yaparak açıklar kapatılmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu

This will close in 6 seconds