Vize-Final Soruları

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi İletişim Bilimine Giriş Ertan Yılmaz 2012 Vize Soruları

Dr. Vacit Ertan Yılmaz İletişim Bilimine Giriş Vize Soruları

                                                                                                                      13.11.2012

Sorular

1) Aşağıdaki sorulardan yalnızca bir tanesine yanıt veriniz (30 puan)

a) “Felsefenin başlıca uğraşı, hepimizin her gün üstünde düşünmeksizin kullandığımız mutlak bir biçimde ortak olan fikirleri sorgulamak ve anlamaktır.” Bu ifadeyi örnekler vererek açıklayınız.

b) “Özgür olmak, yalnızca ödüller dağıtılacağı zaman zafer kazanmışçasına bendim! Diye yanıt vermek değil, aynı zamanda bir suçun suçlusu aranırken de bendim! diye yanıt vermek anlamına gelir. Bu ifadeyi tartışınız.

2) Aşağıdaki sorulardan yalnızca bir tanesine yanıt veriniz (30 puan)

a) Akşam televizyonda mide kanseriyle ilgili bir haberi izleyen kişi, ertesi gün endoskopi yapılmak için hastaneye gidiyor. Yaşanan bu olayı, hangi iletişim kuramına dayalı olarak açıklayabiliriz.

b) Popüler kültür medyası, medya yapımcılarının kar amaçlarına direnen bir dizi alternatif kullanım ve memnuniyet olanağı verir. Bu ifadeyi hangi iletişim yaklaşımı çerçevesinde değerlendirebiliriz. Örnekler vererek açıklayınız.

c) Zamanının uzunca bir bölümünü televizyon karşısında geçiren bir kişi, bir süre sokaklarda tehlikenin kol gezdiğini düşünmeye başlıyor. Kaygı düzeyi artan bu kişi daha az sokağa çıkmaya başlıyor. Bu durumu bir iletişim yaklaşımına dayalı olarak açıklayınız.

d) Toplumsal ve ekonomik gelişimleri, iletişim teknolojilerini merkeze alarak açıklayan yaklaşımları örnekler vererek tartışınız.

3) Aşağıdaki filmlerin tezlerini bir cümleyle açıklayınız. (20 puan)

– Vavien ( Taylan Kardeşler )
– Kosmos ( Reha Erdem )
– Serçelerin Şarkısı ( Majid Majidi )
– Dedemin İnsanları ( Çağan Irmak )

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu