2013 Mülkiye İnek Bayramı

0
4695

 

İnek bayramı nedir ?

İnek bayramı; Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nin kurulduğu 1859 yılından bu yana her yıl mayıs aynı sonunda düzenlenen bayramdır. Okula canlı bir inek getirilir ve inek süslendikten sonra sınıfın en çalışkan son sınıf öğrencisi tarafından Mülkiye’li öğrenciler eşliğinde SBF’nin bulunduğu cadde üzerinde yürütülür. Bayramın en ayırt edici özelliklerinden biri de inek bayramını sadece öğrencilerin kutlamaması. Mülkiye’de görevli öğretim görevlileri de bu coşkuya ortak oluyor. Şenlik, sadrazam kıyafeti giymiş bir öğrencinin ferman okumasıyla başlar. Kutlamalar her bölümün diğer bölümlerle dalga geçtiği metinlerin okunmasıyla devam eder. Salonda devam eden kutlamalarda öğrenciler dönemin siyasi sloganlarını ti’ye alan yeni sloganlar üretir ve hep birlikte aynı slogan atılır. Pankartlar hazırlanır; kutlamaya katılan öğrencilerin büyük çoğunluğu da üzerinde inek resminin olduğu bir tişört giyer. Siyasal Bilgiler Fakültesi’nin bölümlerine de geleneksel olarak takılmış lakaplar vardır. Uluslararası İlişkiler bölümü; zuppeyun, Kamu yönetimi bölümü; tellaklar,  İşletme bölümü; bakkal, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkiler bölümü; amele, Maliye Bölümü; tahsildar ve İktisat bölümü öğrencilerine de geyikhan denir.

Her yıl olduğu gibi 2013 yılında da inek bayramı büyük bir coşkuyla kutlandı. Siyasal Bilgiler Fakültesi dekanı Prof. Dr. Yalçın Karatepe’nin “sevgili inekler” konuşmasıyla başlayan etkinlikte Karatepe son zamanlarda gündemde bulunan milli içki konusuna da deyinerek “Biz ayranı milli olmadan gariban bir Anadolu içeceği iken sevdik, şimdi milli oldu” şeklinde konuştu.

Konuşmasının ardından temsili imam kılığına giren bir öğrenci, Dekan Karatepe’ye içinde ‘ayran’ bulunan içki şişesi verdi. Etkinlik sırasında imam kılığındaki bir öğrenci salona girerken öğrencilere mesir macunu savurdu, ardından ‘İnek duası’ yaptı. Öğrenciler gündemdeki birçok konuyu da ti’ye aldı.

 

İşte inek bayramından kareler;

 


 


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim