Vize-Final Soruları

İstanbul Üniversitesi Temel Matematik-2 Final Soruları 2007 (Ergün Eroğlu)

İstanbul Üniversitesi Temel Matematik-2 Final Soruları 2007 (Ergün Eroğlu)

 

1-q,bir ürüne ilişkin üretilip satılan ürün miktarı olmak üzere,ürüne ait Marjinal Gelir fonksiyonu MR= -2q +190 ve Marjinal Maliyet fonksiyonu MC = 20 olarak belirlenmiştir. q= 100 birimlik üretim seviyesinde Toplam Maliyet 5000 pb olduğuna göre ,Başabaş Noktasını bularak ürünün satışından kar elde edilebilmesi için hangi aralıkta üretilip satılması gerektiğini bulunuz.

 

2-Bir kişi bankada 60000 YTL’lik hesap açmıştır .Her altı ayda bir 6000 ytl ve biriken faizini almak istemektedir.Banka altı aylık hesaplara %20 faiz verdiğine göre , bu kişinin bankadan alacağı toplam faiz miktarını bulunuz.

 

3- n=0 dan sonsuza giden [(-1)n xn] / (n+1)3n ,kuvvet serisinin yakınsak aralığını bulunuz. ( not= -1 , x ve 3’ün yanına koyduğum “n” üsleri oluyor)

 

4- f(x)= e-x fonksiyonunun Mc- Lauren açılımını yazınız .(not = -x , e’nin üssü oluyor )

 

5- Cafe X ihtiyaç duyduğu kahve makinesini satın almak için iki farklı alternatife sahiptir.Birinci alternatifte satıcı tarafından iki yıl boyunca her ay sonunda 20$’lık sabit ödemeler teklif edilmekte, ikinci alternatifte ise ödeme planı üç yıl üzerinden her ay sonunda birinci yıl 10$ , ikinci yıl 15$ ve üçüncü yıl 18$’lık taksitlerle gerçekleştirilecektir.Yıllık bileşik faizin %6 olması durumunda sizce hangi alternatif tercih edilmelidir.

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu