İstanbul Üniversitesi Türk Vergi Sistemi Final Soruları (Binhan Elif Yılmaz)

0
4368

İstanbul Üniversitesi Türk Vergi Sistemi Final Soruları (Binhan Elif Yılmaz)

 

1) Dayanıklı tüketim maddesi ticareti yapan bir müteşebbisin işyerinden 3.000 TL değerinde iki adet buzdolabı çalınmıştır. Hırsızlık olayı polis kayıtlarına geçmiştir. Gelir vergisi açısından yapılacak işlemi inceleyiniz.

2) İşletme sahibi, başka bir işte çalışmasının alternatif getirisini düşünberek her ay için kendisine 4.000 TL aylık yürütmeyi ve bu tutarı kayıtlarına gider olarak yazmayı planlamaktadır. Yapılan işlemin G.V.K. açısından durumunu inceleyiniz.

3) Bir işçi, çalıştığı atölyeden 1.500 TL ücret ödemesine hak kazanmış, ancak firmanın düştüğü finansal darboğaz nedeniylealacağını tahsil edememiştir. 2007 yılında sunduğu hizmetin karşılığını 2008 yılında alan bu işçiye yapılan ödemenin niteliğini inceleyiniz.

4) Bir tıp doktoru kendi mülkü olan ve ikametgah olarak kullandığı muayenehanesine 500 TL amortisman ayırmakta, ayrıca 400 TL ısıtma ve aydınlatma gideri ödemektedir. Bu ödemelerin gider yazılıp-yazılmayacağını araştırınız.

5) Bayan B’nin iki apartman dairesi vardır. Bu dairelerden birincisinden ayda 500 TL, ikincisinden ayda 700 TL kira geliri elde etmektedir. Bayan B, izleyen yılın beyan döneminde gelir vergisi beyannamesi verirken, istisna ve kira uygulaması açısından yapılacak işlem nedir?

6) Bir anonim şirket tam mükellef bir başka anonim şirketin sermayesine iştirak etmiş olup, bu iştiraki dolayısıyla 50.000 TL kâr payı elde etmiştir. Vergiye tabi kazancın bulunmasında gerekli uygulamayı inceleyiniz.

7) 2007 yılının Ekim ayı içerisinde devralınmış bir otomobil ile ilgili MTV mükellefiyeti ne zaman başlayacaktır?

8) Bayan B, üç katlı evini Kızılay’a bağışlamış bulunmaktadır. Evin değeri 500.000 TL’dir. Gerek Bayan B’nin gerekse Kızılay’ın veraset ve intikal vergisi bakımından durumunu inceleyiniz.

9) Mükellef A’nın yıllık geliri aşağıdaki gibidir.

İşyeri kirası 30.000

Devlet Tahvil faizi 5.000

Ücret(Tek işverenden) 8.000

Telif bedeli 3.000

Mesken kirası 15.000

Spor-loto ikramiyesi 75.000

Ticari kazanç 50.000

 

a) Beyan edilecek gelirlerini bulunuz.

b) Ödeyeceği gelir vergisini hesaplayınız.

 

YORUM SORUSU : “ Ramsey Kuralı”nı tanımlayınız.


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim