Aday Mühendis Programı Nedir? Detaylar

0
1898

Özellikle son dönemlerde milli savunma sanayileri ve büyük çaplı kurumsal şirketlerde sıkça karşımıza çıkan, deneyimli ve sektörü bilen genç bireyler yetiştirilmek ve şirket verimi arttırmak adına yapılan Aday Mühendis Programı üniversite öğrencileri için büyük fırsatlar yaratıyor. Hem okurken sektörünüzü öğrenebileceğiniz hem de ücret alabileceğiniz bu programla mezun olduktan sonrada kolaylıkla iş bulabilme fırsatını yakalayabiliyorsunuz. Bu konumuzda sizlere bu programın detaylarından bahsedeceğiz;

Aday Mühendis Programı Nedir?

Üniversite öğrencilerinin yetiştirilmek üzere haftanın 1 ila 3 günü arasında belirli departmanlarda çalıştırıldığı ve şirket bünyesinde aday mühendis olarak eğitildiği bir programdır. Günümüzde bu program Roketsan, TUSAS ve THY gibi büyük firmalar tarafından sıkça uygulanan bir program haline gelmiştir.

Aday Mühendis Programına Kimler Katılabilir?

Bu sorunun cevabı aslında bu ilanı açan şirketin iş yaptığı sektöre göre değişiklik gösterebilmektedir Örneğin TAİ ve Roketsan gibi firmalar havacılık sektöründe yer alan şirketler olduğu için Uçak Mühendisi, Uzay Mühendisi, Havacılık Mühendisleri, Bilgisayar ve Yazılım Mühendisleri, Makine Mühendisleri ve bu gibi mekanik ana bilim dalındaki mühendisleri tercih etmektedir. Fakat genel bir genelleme yapmak gerekirse mühendislik okumak şart diyebiliriz.

Aday Mühendis Programının Başvuru Şartları Nelerdir?

Bu şartlarda genellikle şirketlere özgü olarak değişiklik gösterebilmektedir. Ancak kurumsal şirketlerin genel olarak öğrencilerde aradıkları şartlar şunlardır;

  • Yüksek akademik ortalama
  • Ekstra yabancı dil
  • Üniversitenin 3. veya 4. sınıfında olmak (Bu şart bazı şirketler için sadece 4. sınıf olma zorunluluğu taşıyabilmektedir.)

Aday Mühendis Programında Sağlanan Olanaklar Nelerdir?

  • Öğrencini şehir dışında geliyor ise yol masrafları karşılanmaktadır. Eğer ki şehir içi bir konumda ise servis imkanı verilmektedir.
  • Yemek masrafları karşılanmakta veya şirket tarafından yemek imkanı sunulmaktadır.
  • Kişisel gelişim ve deneyim elde edilmesine olanak sağlamaktadır.
  • Bazı şirketlerce konaklama ücretleri de karşılanmaktadır.
  • Sosyal etkinlikler (gezi, seminer, kurs vb.) bu program öğrencileri için yapılmaktadır.
  • Günlük bazda ücret, kişinin haftalık katılımına göre hesaplanmakta ve aylık ücret verilmektedir.

Aday Mühendis Programında Ne Kadar Maaş Alınır?

Maaşlar genellikle öğrencinin seçtiği gün sayısı ve katılım baz alınarak hesaplanmaktadır. Katılım süresinin haftalık 1 ila 3 gün olmasından kaynaklı olarak günlük 175 ila 225 TL arasında bir ücret alındığı tahmin edilmektedir. Bu rakam aya vurulduğunda ise 1800 TL’nin üstünde aylık bir gelirin elde edilebileceği söylenebilir.

Aday Mühendislik Programı Olan Şirketler

1) Enerjisa
2) TUSAS
3) Roketsan
4) THY
5) Turkish Technic
6) Allianz
7) Microsoft
8) Toyota ve bu gibi diğer büyük şirketlerde de benzer programlar bulabilmek mümkün.


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim