Adet Gecikmesine Ne İyi Gelir?

0
5993

Üreme çağına gelmiş ve normal sağlık koşullarında bulunan her kadın hamilelik dönemleri dışında ortalama olarak ayda bir kere adet kanaması yaşarlar. İki adet arasında normal olarak kabul edilebilen süre 24-31 gün arasında değişiklik göstermektedir. Ortalama olarak adet kanamaları 3 ve 7 gün arasında sürmektedir.  Her ay yaşanan bu döngünün 21 günden kısa olması ya da 35 günden daha uzun olması adet düzensizliği olarak kabuk edilmektedir. Ayrıca 3 günden az süren ve 7 günden fazla süren adet kanamaları da düzensizlik olarak belirlenmektedir.

Hemen hemen her kadında yılda 1-2 kere görülen adet düzensizlikleri normal olarak görülür ve kişilerin endişelenmemeleri gerektiği uzmanlar tarafından belirtilir. Adet kanamaları normalden uzun ya da kısa sürebileceği gibi erken ya da geç yaşanması durumu da muhtemeldir. Fakat yaşanan bu durumlar sıklıkla tekrar edilmeye başladı ise o zaman bir uzmana danışmanızda fayda vardır.

Birçok rahatsızlığın altında yatan stresler adet düzensizlikleri üzerine de etki etmektedir.  Hormonal bozukluklar, kullanılan doğum kontrol hapları vücut dengelerini değiştirerek adet gecikmelerine neden olabilir. Gebelik, obezite, şeker hastalığı gibi kronik hastalıklar, normalin altında kiloya sahip olmak, aşırı derecede spor yapmak,menopoza geçiş dönemi ve emzirme dönemlerinde adet gecikmeleri ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bunların yanı sıra uygulanan yüksek diyet programları, bazı rahim hastalıkları, dengesiz ve düzensiz beslenme, kadın üreme organlarında yaşanan rahatsızlıklar da diğer sebepler arasında gösterilebilir. Adet gecikmesine ne iyi gelir?

  • Eski zamanlardan günümüze gelen adet söktürücü olarak kullanılan bitkilerin başında papatya gelmektedir. Papatyada bulunan spazm giderici etkiler yaşanan adet sancılarının da giderilmesini sağlayarak ağrılarınızı alacaktır. Yapılan araştırmalar sonucunda içilen papatça çayının rahmi rahatlattığı ve adet kanaması şikayetlerini giderdiği gözlemlenmiştir. Bir bardak sıcak suyun içerisine atacağınız bir tatlı kaşığı papatya çiçeğini demlenmeye bırakınız. 10 dakika kadar demlendikten sonra süzerek içebilirsiniz.
  • Adet söktürmede etkili bir diğer başarılı bitki ise adaçayıdır. Eğer adet döneminiz başlamadan 1 hafta önce adaçayı içmeye başlarsanız adet kanamanızın erken geldiğini görebilirsiniz. Bir su bardağı sıcak suyun içerisine bir tutam ada çayını atarak demlenmeye bırakınız ve daha sonra ılıdıktan sonra tüketiniz.
  • Aktarlardan rahatlıkla bulabileceğiniz kekik ile hazırlaycağınız çay adetinizin sökülmesine yardımcı olacaktır. kekik çayını içtikten sonra kısa sürede kanamanızın geldiğini göreceksiniz. Bir su bardağı sıcak suyun içerisine bir tatlı kaşığı kadar kekik atarak 5 dakika kadar demlenmeye bırakınız ve süzünüz. Kekik çayını gün içerisinde 2 defa tüketebilirsiniz.
  • Dereotunda bulunan apiolenin adet dönemlerini rahat geçirmenizi sağlayacak etkileri bulunmaktadır. Ayrıca adet dönemlerinde meydana gelen ödemlerin atılmasını da sağlar. 2 çay kaşığı kadar dereotunu bir su bardağı sıcak su içerisine atarak demlenmeye bırakın. 5 dakika kadar demlendikten sonra süzerek karışımı içebilirsiniz.
  • Havucun çiğ olarak tüketilmesi de adet kanamalarını kolaylaştırmaktadır. Adet düzensizliği yaşayan kadınlar sık sık havuç tüketebilirler.
  • Son zamanlarda oldukça popüler olan zerdeçal bitkisi aynı zamanda iyi bir adet söktürücüdür. Yemeklerde ve salatalarda tercih edebilir ya da çay şeklinde hazırlayacağınız zerdeçalı gün içerisinde tüketebilirsiniz.
  • Hatmi çiçeği ve civan perçemi ile karışım şeklinde hazırlayacağınız çay adet kanamalarınızı düzene sokacaktır ve bu dönemlerde yaşadığınız sancılarınızı giderecektir. Bir su bardağı sıcak su içerisine birer tutam atıp demledikten sonra süzerek içiniz.

Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim