Üniversite

Adıyaman Üniversitesi Tanıtım Yazısı

Adıyaman Üniversitesi Tanıtım Yazısı

Üniversite sınavının stresi biter bitmez kendimizi üniversite tercihi karmaşası içerisinde buluruz. Gecemizi gündüzümüze katarak, belki de pek çok şeyden fedakârlık yaparak aldığımız puanlar kâbusumuz olmaya başlar. Hangi üniversite daha iyi eğitim veriyor? Tercih ettiğimiz üniversitenin imkanları nelerdir? Seçtiğim üniversiteyi bitirdiğim zaman iş bulabilecek miyim? Bu sorular kafamızda dönüp dururken yapacağımız seçimin sadece üniversiteyi okuduğumuz zaman dilimini kapsamadığını hayatımızın geri kalanında da etkili olacağını idrak ederiz.

İster 4; isterse 2 yıllık üniversite olsun üniversite hayatı, bağımsızlığımıza atacağımız ilk adım olduğu ve bizi hayata hazırladığı için azami derecede önemlidir. Bu nedenle üniversite tercihi için iyi ve kapsamlı bir araştırma yapmak şart! Üniversiteyi bitirdiğimiz zamanı düşünerek seçeceğimiz üniversitenin bize sağlayacağı iş imkanları ilk önceliğimiz olmalıdır, daha sonrasında ise yemek, barınak ve burs imkanları ile sahip olduğu tesisler dikkate alınmalıdır. Seçeceğiniz üniversitenin size sunacağı sosyal tesisler, spor salonları ile ulaşımı da hesaba katılmalıdır. Çünkü üniversitede geçirdiğimiz yıllar hayatımızın en unutulmaz en değerli yılları olabileceği gibi beklentilerimizi karşılamayan zorlu senelere de dönüşebilir. Adıyaman Üniversitesini bütün bu başlıklar altında inceleyeceğimiz bu yazımız üniversite tercihi stresinizi biraz olsun azaltacaktır.

Adıyaman Üniversitesi taban puanları bağlantısını ziyaret ederek istediğiniz bölümlerin taban puanlarını görebilirsiniz.

Adıyaman Üniversitesinde Hayat

Adıyaman Üniversitesi Gaziantep Üniversitesine bağlı olan Adıyaman Mesleki ve Teknik Eğitim Fakültesi, Eğitim Fakültesi, Besni Meslek Yüksekokulu ve Gölbaşı Meslek Yüksekokulu; İnönü Üniversitesine bağlı olan Fen Edebiyat Fakültesi, Sağlık Yüksekokulu ve meslek Yüksekokulu; Harran Üniversitesi’ne bağlı olan Kâhta Meslek Yüksekokulu olmak üzere üç farklı üniversitenin oluşturduğu akademik birimlerin birleştirilmesi ve iki yeni enstitünün oluşturulmasıyla 17 Mart 2006’da kurulmuştur. Bünyesinde 3 enstitü, 13 fakülte, 1 konservatuvar, 3 yüksekokul, 6 meslek yüksekokulu ve 15 araştırma ve uygulama merkezi barındırmaktadır.

Adıyaman Üniversitesi Öğrenci Sayısı

Birinci öğretim 15269
İkinci öğretim 4767
TOPLAM 20.036

Adıyaman Üniversitesi ve Ulaşım

Üniversitenin merkez yerleşkesine ek olarak Besni, Gölbaşı ve Kâhta yerleşkesi bulunmaktadır. Adıyaman’a karayolu, demiryolu ve havayolu kullanarak ulaşabilirsiniz. Adıyaman Havalimanı’nı tercih edebileceğiniz gibi yakın şehirlerde iseniz karayolunu da seçebilirsiniz. Adıyaman Üniversite yerleşkesi Altın şehir mahallesinde yer almaktadır. Üniversiteye şehir merkezinden sık seferi bulunan toplu taşıma araçları ile kısa sürede ulaşabilirsiniz. Merkez kampüs şehir merkezine 12 dakika uzaklıktadır.

Adıyaman Üniversitesinde Yemek

Adıyaman Üniversitesinde biri personele ait olmak üzere üç tane yemekhanesi ile her fakültenin kendisine ait olan kantinleri bulunmaktadır. Bu kantinlerden yemek yemeyi tercih edebileceğiniz gibi Adıyaman’a ait yöresel tatları da deneyebilirsiniz.

Adıyaman Üniversitesi Yemek Ücreti

2019 yılı itibariyle Adıyaman Üniversitesinde öğle yemeği ücreti 2,50 ₺, akşam yemeği ücreti ise 3,00 ₺‘dir.

Adıyaman Üniversitesi Barınma İmkanları

Üniversitelerin bir önemli problemi de barınmadır. Adıyaman Üniversitesi de diğer üniversiteler gibi KYK’ya ait yurt fırsatını öğrencilerine sunmaktadır. Fakat yurt çıkmayan öğrenciler alternatif olarak özel yurtlarda barınabilir. Adıyaman’daki özel kız yurtları bağlantısını ziyaret ederek liste halinde özel yurtlara ulaşabilirsiniz. Maalesef erkek öğrenciler için özel yurt sıkıntısı bulunmakta. Bu yüzden erkek öğrenciler arkadaşlarıyla eve çıkabilir. Ancak bu seçenekler arasından en mantıklısı devlet yurtlarıdır. Öğrenci evleri hem maliyet açısından hem de size yükleyeceği sorumluluklar açısından zorlu bir seçim olabilirken, özel yurtlar ise konforlu olmasına rağmen maddi bakımdan külfetli bir seçim olacaktır. Devlet yurtlarının giriş çıkış saatleri ve odalarda kalan öğrenci sayıları gözünüzü korkutsa da son zamanlarda yapılan iyileştirmelerle internet hizmeti ve mümkün olduğunca az sayıda öğrencinin bulunduğu odalar sizi cezbedecektir. Öğrenci evinin sağladığı özgürlük hissinin yerini ise bir sürü zamanınızı çalan ev işleri, ödenmesi gereken elektrik, su, doğalgaz faturaları, ev kirası, depozito, emlakçı parası, komşularla yaşanılan sorunlar, büyük umutlarla birlikte yaşamaya karar verdiğiniz ev arkadaşınızla yaşayacağınız sorunlar alacaktır.

Adıyaman Üniversitesi Burs İmkanları

Adıyaman Üniversitesi, öğrencilerine devletin sağladığı burs imkanına ek olarak herhangi bir burs imkanı sunmamaktadır. Yalnızca üniversite başladıktan sonra KYK bursu çıkmayan öğrenciler rektörlük bursu ve yemek bursuna başvuru yapabilir. Duyurular için üniversitenin internet sitesini veya sosyal medya hesaplarını takip edebilirsiniz.

Eğer KYK bursu çıkmadıysa ve maddi bakımdan zor durumdaysanız öğrenim kredisi ile eğitiminize devam edebilirsiniz ancak maddi açıdan zora girmediğiniz durumlarda öğrenim kredisine başvurmak gereksiz bir tercih olacaktır. Zira KYK kredisinin geri ödemesi çok zor oluyor.

Adıyaman Üniversitesinin Eksi ve Artıları

Adıyaman Üniversitesi gelişmekte olan genç bir üniversitedir. Üniversite ve imkanları gün geçtikçe iyileşmektedir. Şehir halkı da öğrencilere karşı olumlu tutum içerisindedir. Fakat köklü üniversitelerin sahip olduğu pek çok imkandan yoksundur. Üniversite içerisinde stadyum, kapalı spor salonu, yarı olimpik kapalı yüzme havuzu, kapalı halı sahalar, çok amaçlı spor sahaları bulunmaktadır. Farabi Değişim programı ile diğer üniversitelere kısa süreli geçiş fırsatı tanımaktadır. Erasmus ile yurt dışındaki üniversitelerle öğrenci değişimi de yapılmaktadır. Pek çok üniversitenin sunduğu bu fırsatlardan Adıyaman Üniversitesinde de yararlanabilirsiniz.

Adıyaman üniversitesi gibi kütüphanesi de gün geçtikçe büyümektedir. Kütüphanedeki 100 binin üzerinde kitap ve 150 binin üzerinde e-kitaptan faydalanabilirsiniz.

Gelenekle ve doğayla iç içe bir üniversite hayatı arayan öğrenciler için Adıyaman Üniversitesi bir tercih olabilir. Üniversiteye bağlı öğrenci topluluklarının düzenlemiş olduğu doğa yürüyüşlerine katılabilir; şiir dinletilerini ya da satranç turnuvalarını seyredebilirsiniz. Eğlence mekanlarıyla dolu gelişmiş teknolojilerle donanmış bir üniversite yerine kültürel aktiviteleri ve arkadaşlarla kurulan samimi ortamları tercih edebilirsiniz. Üniversiteden beklentinizle orantılı olarak Adıyaman Üniversitesi tercihinizi belirleyebilirsiniz.

İçindekiler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu