Ahi Evran Üniversitesi Tanıtım Yazısı

0
4368

Ahi Evran Üniversitesi Tanıtım Yazısı

“Yeni Türkiye’nin Yenilikçi Üniversitesi” sloganıyla 2006 yılında Kırşehir’de kurulan Ahi Evran Üniversitesi 8 Fakülte, 3 Enstitü, 5 Yüksekokul, 7 Meslek Yüksekokulundan oluşmaktadır.

Üniversitenin Merkez (Bağbaşı) yerleşke, Cacabey Yerleşkesi, Aşık Paşa Yerleşkesi, Kaman Yerleşkesi, Mucur Yerleşkesi ve Çiçekdağı Yerleşkesi olmak üzere 6 yerleşkesi bulunmaktadır. Ahi Evran Üniversitesi taban puanları bağlantısını ziyaret ederek bölümlerin taban puanlarını görebilirsiniz.

Ahi Evran Üniversitesi & Ulaşım

Üniversitenin 6 yerleşkesi bulunmakla birlikte büyükşehir trafiğine sahip olmadığı için ulaşım oldukça kolaydır. Şehir merkezinden yerleşkelere toplu taşıma araçlarıyla gidilebileceği gibi Aşık Paşa Yerleşkesinden Bağbaşı Yerleşkesine ücretsiz hizmet veren servisler de tercih edilebilir. Ayrıca başka illerden gelen öğrenciler için iki büyük şehir olan Ankara ve Kayseri’nin ortasında bulunması sebebiyle kolay ulaşım fırsatı sunmaktadır. Kırşehir’de şehir içi toplu taşıma araçları öğrenci bileti ücreti 1,50 ₺‘dir.

Ahi Evran Üniversitesi & Barınma

Öğrenci evi
Kırşehir’de ev kiraları diğer illere nazaran daha düşüktür. Ancak evde kalmanın sorumluluğu çok büyük. En yakın arkadaşınızla eve çıksanız dahi bir süre sonra büyük sorunlarla karşılaşabiliyorsunuz. Bunun yanında kira, ev eşyası, yemek, bulaşık, temizlik, faturalar bir süre sonra ev yaşamını çekilmez kılabiliyor.

KYK yurtları
Kırşehir merkezde KYK’ya bağlı 4 kız ve 2 erkek öğrenci yurdu bulunmaktadır. Ayrıca Kaman, Mucur ve Çiçekdağı ilçelerinde de KYK yurtları bulunmaktadır.

Özel Yurtlar
Kırşehir’de 10’dan fazla özel yurt bulunmaktadır. Kırşehir özel kız yurtları veya Kırşehir özel erkek yurtları bağlantılarını ziyaret ederek şehirdeki yurtları liste halinde görebilir; detaylı olarak inceleme imkanı bulabilirsiniz.

Ahi Evran Üniversitesi & Yemek

Her yerleşkede yeteri kadar yemekhane bulunmaktadır. Günde 2 öğün yemeğin çıktığı üniversitede hem sağlıklı beslenmek hem de maddi açıdan sıkıntıya düşmemek adına 4 çeşit çıkan yemeklerden yemenizi tavsiye ediyoruz.

Ahi Evran Üniversitesi Yemek Ücreti

Ahi Evran Üniversitesi yemek ücreti 1,95 ₺’dir.

Ahi Evran Üniversitesi Öğrenci Sayısı

Birinci öğretim15.427
İkinci öğretim4.042
TOPLAM19.469

*** 2019 yılı itibariyle üniversitede 702 akademik personel bulunmaktadır.

Ahi Evran Üniversitesi Logosu

Ahi Evran Üniversitesi Yorumlar

  • “Küçük şehirlerde yaşayanlara tavsiye edebilirim ancak Kırşehir’den çok daha büyük şehirlerden gelen öğrenciler için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Şehir küçük olduğu için sıkıcı gelebilir. Ev kiraları, alışveriş diğer şehirlere nazaran daha ucuz. Ben şehirden memnun kaldım. Üniversitenin köklü geleneğinin olmayışının eksikliği hissediliyor.”
  • Şehre önyargılı davranarak gelmeyin. Sürekli gelişmekte olan bir üniversitemiz var. Özellikle yeni kampüs alanları ve inşa edilen KYK yurtları üniversiteye değer katmakta. Öğrenci odaklı topluluklar mevcut. Topluluklara katılarak arkadaş çevrenizi arttırmanızı tavsiye ediyorum.
  • Üniversitede tüm kolaylıklar kız öğrenciler için yapılmakta. KYK kız yurtları erkek yurdundan daha büyük. Şehirde erkekler için özel yurt da yok. Umarım ilerleyen süreçte bu sorunlar aşılır. Kardeşimi kayıt yaptırmaya götürdüm bir haftadır kalacak yer bulamadık.

Ahi Evran Üniversitesi Tanıtım Videosu

Üniversitelerin sıradan tanıtım videolarını yayınlamak yerine öğrencilerin yorumladığı videolar daha gerçekçi geldiği için onları paylaşma kararı aldık. Buyrun hep birlikte izleyelim.


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim