Hukuk

AİLE HUKUKU HANGİ KONULARI KAPSAR?

Aile hukuku aile içindeki bireylerin birbirleri üzerindeki haklarının kısıtlanmaması ve birbirlerine karşı olan sorunluluklarını kapsayan hukuk dalıdır. Aile kapsamı içerisindeki belli alanlarda sınırlarını koyarken, aile hukukunun asıl amacı aile içinde çıkabilecek olumsuzlukları engellemektir. Yani kutsal bir müessese olan aile kavramını ve yapısını bir arada tutabilme amaçlarını güder.

Sürekli ve devamlı olarak değiştirilmeyen ve daha çok kült temeller üzerine kurulan aile hukuku, aile bireylerinin mağduriyetini önlemek için yazılmış olan kurallar ve yönergeler bütünüdür. Örnek verecek olursak eşiniz sizden gizli oturduğunuz evi satmak istiyor ve buda sizi zor durumda bırakacak, aile hukukunun kuralları çerçevesinde bu hakkı eşinizin elinden alabilir. Sonuç olarak ortaklaşa bir karara bağlayabilirsiniz.

Aile Mahkemeleri’nin Görevleri Nelerdir?

Aile hukukuna ilişkin esasları korumak ve ailenin görev tanımının dışına çıkılmasını engellemek için kurulmuş, aynı zamanda da yürürlüklüyü sürekli olarak devam eden kurumlara aile mahkemesi denir. Aile mahkemesinin görev tanımları arasında aile içinde çıkmış olan neredeyse bütün huzursuzlukları sonuca bağlamak da yer alır. Aile hukuku toplumun en önemli hukuk dallarından birisidir. Aile toplumun en önemli ve kutsal kurumudur. Yuvada çıkabilecek bütün huzursuzluklara müdahale etmek de aile mahkemelerinin görevidir.

Aile mahkemelerindeki davalara aile hukuku avukatı bakar. Bu avukatlar daha çok aile hukuku ve temelleri üzerine çalışmalar düzenlediği için bu konuda uzman fikri verebilir ve anlaşmazlıkları sonuca bağlayabilirler. Bu bağlamda yardımları dokunabilir ve çözüm yolunu bize gösterebilirler. Aile hukuku sadece aile içi düzeni değil boşanma evresini de kontrol eder. Günümüzde boşanmak için ilk olarak aile mahkemelerine başvuru yapılır. Eğer bulunan yerde aile mahkemesi yoksa adli mahkeme davalara bakmaktadır. Boşandıktan sonra çocuk ve eş nafakası, evlilik sürecinde çocuk evlat edinme gibi konulara aile mahkemesi bakmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu