Haberler

Ajanda Nasıl Tutulur?

Hayatını organize etmek, üst üste yığılan işler ve planlar arasında boğulmamak isteyen kişiler arasında ajanda kullanımı oldukça yaygındır. Ajanda kullanmak kişisel ihtiyaçlar doğrultusunda şekillenen özel bir deneyim olsa da ajanda kullanımını daha verimli hale getiren, her ihtiyaca cevap vereceği için ajanda tutma alışkanlığı edinmek isteyenlerin bilmesi gereken bazı püf noktaları vardır. Yeterince verimli bir şekilde ajanda kullanamadığını düşünen ya da ajanda kullanmaya yeni başlayan kişilerin en sık sorduğu sorular arasında “ajanda nasıl kullanılır?”, “ajanda nasıl yazılır?”, “ajanda nasıl tutulur?” gibi sorular yer alır. Bu yazımızda “ajanda nasıl kullanılmalı?” sorusuna farklı ihtiyaçlar özelinde geliştirilebilecek cevaplar verirken aynı zamanda pek çok insanın merak ettiği “ajanda nasıl tutulur?” sorusunun yanıtını da sizlerle paylaşacağız.

Ajanda Nasıl Tutulur?

“Ajanda nasıl kullanılmalı?” sorusu çok sık gündeme gelen özellikle de yıl sonlarına doğru pek çok insanın aklına düşen sorulardan birisidir. Temelde ajanda kullanımı kişiseldir. Ajanda kullanan kişinin kullanım amacı ve ajandasından neler beklediği “ajanda nasıl tutulur?” sorusunun cevabının değişmesini sağlar. Ajandanın kullanım amacı ne olursa olsun bir sisteme sahip olması önemlidir. Aksi takdirde akla gelen her fikrin ya da kavramın yazıldığı bir ajanda daha çok günlük not defteri olarak varlığını sürdürecektir.

Ajanda tutarken öncelikli olarak ihtiyaçların belirlenmesi gerekir. Yazılı notlar almak hafızanızı rahatlattığı için ya da sadece ajanda fikrini sevdiğiniz için ajanda kullanmayı tercih ediyor olabilirsiniz. Ajanda kullanmayı tercih etme nedeni ile ajandayı kullanma nedeni farklıdır. Sadece toplantı, doğum günü, buluşma gibi etkinlikleri ajandasına yazmayı tercih eden insanlar olduğu gibi yıllık hedeflerini, kitap veya film listelerini, alışkanlık takiplerini de ajandaya yazmayı tercih edenler vardır. Bu nedenle ajanda tutma nedeninizi belirledikten sonra uygun bir tasarıma sahip ajanda tercih etmeli ve kendinize bir sistem belirlemelisiniz.

Ajanda tutma sisteminde;

  • Ajandayı kullanacağınız alanlar, ana başlıklar,
  • Ajandaya eklediğiniz notları ayrıştırmanıza yardımcı olacak ikonlar,
  • Kontrol ya da yapılacak listeleri için belirli bir format oluşturmak önemlidir. Bu sayede ajanda kullanırken sayfalarca yazı dolu bir defter içerisinde uzun süreler boyunca bir şeyler aramak zorunda kalmazsınız.

Ajanda Yazarken Dikkat Etmeniz Gerekenler

“Ajanda nasıl yazılır?” sorusunun cevabı da tıpkı “ajanda nasıl tutulur?” sorusunun cevabı gibi oldukça kişiseldir. Ancak ajanda kullanırken bazı önemli noktalara dikkat edilmesi gerekir.

Tarihe Dikkat Edin: Tarihli bir ajanda kullanıyorsanız bu öneriyi tarih kontrolü yaparak yerine getirebilirsiniz, tarihsiz bir ajanda tercih ediyorsanız mutlaka sistematik bir tarih atma şekliniz olsun ve her tarih kullanma ihtiyacınızda aynı formatı kullanın.

Yanınızda Tutun: Ajanda evde bırakabileceğiniz bir defter değildir. Özellikle günlük yaşamı planlamak için ajanda kullananlar mutlaka yanlarında rahatça taşıyabilecekleri ajandalar tercih etmelidir.

Farklı Renklere Yer Verin: Günlük ya da haftalık planınızda olan her etkinlik aynı öneme sahip değildir. Ajandanıza eklediğiniz notların öncelikleri farklıdır. Bu nedenle ajanda yazarken birkaç farklı renk kullanmak önceliklendirme sistemi kurmanıza yardımcı olur.

Zamanlamaya Özen Gösterin: Bir ajandayı elinize aldığınız zaman bir günü saatlere bölen çizgileri görmek her çizgide önemli bir işi tamamlayabileceğiniz hissi yaratır. Oysa planlamanızı yaparken olası aksamaları göz önünde bulundurarak zamanlama yapmak motivasyonunuzun yok yere düşmesine engel olur, ajanda kullanma isteğinizi de arttırır. Zamanlamayı doğru yapabilmek için gün içerisinde süre tutabilirsiniz. Ajandanıza eklemek istediğiniz spor salonu bölümü için salona gitmeye karar verdiğiniz andan geri dönüşünüzü tamamladığınız ana kadar geçen süreyi ajandaya eklemeniz gerekir. 30 dakika spor yapmayı 1 saatlik dilime eklediğiniz zaman tüm planınız alt üst olabilir.

Ajanda Çeşitlerini Avansas ile Keşfet

Kullanım gereksinimlerine göre tasarlanan spiralli ya da ciltli ajanda tasarımları arasında isteklerinize uygun olanları tercih edebilirsiniz. Kareli ve çizgili ajanda çeşitleri sizin ihtiyaçlarınıza göre farklı avantajlar sunar. Kendiniz için en doğru ajanda seçimi, neden ajanda tutmak istediğiniz sorusunun cevabı ile birlikte daha kolay yapabilirsiniz. İhtiyaçlarınıza cevap verecek kaliteli ve modern ajanda çeşitlerini Avansas’ta uygun fiyatlarla bulabilirsiniz.

İçindekiler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu