Akdeniz Üniversitesini Kazananların Bilmesi Gerekenler

0
5881
akdeniz üniversitesi giriş kapısı resim

Işık Saçan, Toplumu Aydınlatan, Bir Dünya Üniversitesi” sloganı olan Akdeniz Üniversitesine hoş geldiniz. Kayıt süreci ve sonrasında neler yapmanız gerektiği, üniversitede kampüs yaşamı, yemek ücreti, ulaşım, barınma gibi konuları mezun gözünden sizlere anlatmaya çalışacağım. Umarım faydalı bir paylaşım olur.

1-) Akdeniz Üniversitesi Yerleşkesi nerede?
Akdeniz Üniversitesinin ana yerleşkesi Konyaaltı Plajına 500 metre uzaklıkta Muratpaşa-Konyaaltı-Kepez ilçelerinin tam ortasında yer almaktadır. Antalya’nın göbeğinde ulaşım sorunu olmayan bir alanda Antalya otogarına 1,5 km; havaalanına 40 km uzaklıktadır.

2-) Akdeniz Üniversitesine ulaşım
Antalya’da 2017 yılı öğrenci otobüs bileti 1.60 TL’dir. İkinci binişler için aktarma ücretiyse 1 TL. Antalya Üniversitesine hem dolmuş hem de şehir içi belediye otobüsleriyle ulaşım sağlanmaktadır. Dolmuş ücretleriyse kısa ve uzun mesafeye göre değişmektedir. Kısa mesafe 2 TL; Uzun mesafe 2.5 TL’dir.

3-) Akdeniz Üniversitesinde yemek?
Akdeniz Üniversitesinde hafta içi her gün 2 öğün yemek çıkmaktadır. Tabldot usulü 4 çeşit yemek verilmektedir. Öğle yemeği ücreti 2.50 TL; akşam yemeği ücreti 4 TL’dir. Öğle yemeği 11.00-13.00 arası yenmektedir. Yemekler genel olarak güzel çıkmaktadır. Örnek yemek menüsü: Mercimek çorbası, pilav/makarna, etli yemek, tatlı/salata. Bütçenizi düşünerek üniversite yemekhanesinden yemek yemenizi tavsiye ediyoruz.

Yemekhane dışında 2 tane kafeler sokağı benzeri öğrencilerin vakit geçirebileceği alan bulunmaktadır. Olbia ve Yakut AVM’de yemek yenilebilecek kafeler, oyun salonu, restoran, kıyafet mağazaları kısacası bir AVM’de bulunan tüm dükkanlar mevcuttur. Olbia ve Yakut AVM’de yemek fiyatları dışarda yiyebileceğiniz menülerle benzerlik göstermektedir.

4-) Akdeniz Üniversitesi öğrencileri için barınma tercihleri 
Antalya’da öğrenciler öğrenci evi, apart, KYK yurdu ve özel yurtlarda barınmaktadır. Evde kalan üniversiteliler genellikle üniversiteye ulaşımın kolay olduğu Konyaaltı, Muratpaşa ve Kepez’de bulunmaktadır. Muratpaşa’da 2+1 ev kirası 600 TL civarı 3+1 ev kirası 750 TL civarıdır. Kepez’de 2+1 ev kirası 700 TL civarı 3+1 ev kirası 850 TL civarıdır. Konyaaltı’nda ise 2+1 ev kirası 750 TL civarı, 3+1 ev kirası 1000 TL’ye kadar çıkmaktadır.

Eve çıkarken emlakçıya verilen komisyon, 1 aylık depozito, ev eşyası alma, elektrik, su, internet, ısınma gideri, temizlik, yemek ve bulaşık gibi sorunlardan dolayı eve çıkmak maddi külfeti ağır ve zordur. Yine de öğrencilerin büyük çoğunluğu evde kalmaktadır.

KYK yurtlarının kontenjanı az olduğu için yurtlara başvuru yapan öğrencilerin çoğuna yurt çıkmamaktadır. KYK yurtlarının aylık ücreti 240 TL civarıdır. Odalarda yavaş da olsa internet vardır. Ayrıca odalarda buzdolabı bulunmaktadır. Devlet, KYK yurtlarında kalan öğrencilere günlük 10 TL yemek yardımı yapmaktadır. Yapılan bu yardımla birlikte öğrenciler kahvaltı ve akşam yemeklerinde 10 TL’lik yemek alabilir, 10 TL fazlasını da nakit olarak öderler. Yemek yardımıyla birlikte devlet yurdu ücretiniz kaba tabirle bedavaya gelmektedir.

Antalya’da öğrenciler için bir diğer barınma tercihi aparttır. Apart, bir bina veya site içindeki eşyalı dairelerin öğrencilere tahsis edilmesidir. Apart dairelerinde TV, buzdolabı, baza, çalışma masası, elbise dolabı, klima, tuvalet ve banyo ile mutfak bulunmaktadır. Elektrik-su-internet ve ısınma giderleri bazı apartlarda apart ücretine dahilken bazı apartlarda da ücrete dahil değildir. Antalya’da öğrenci apart ücretleri 600-900 TL arası değişmektedir. Bu fiyatlar odada kalan öğrenci sayısına göre değişiklik göstermektedir.

Son barınma tercihi ise özel yurtlardır. Antalya’da 30’un üzerinde özel kız yurdu ve 10’un üzerinde erkek öğrenci yurdu bulunmaktadır. Yurtların büyük çoğunluğu klimalıdır ve elektrik, su, internet, ısınma giderleri yurt ücretine dahildir. Yurt ücretleri odalarda kalan öğrenci sayısına göre değişiklik göstermektedir. Aylık yurt ücreti 600-900 TL arası değişmektedir. Tek kişilik odalar 1000 TL’ye kadar çıkmaktadır. Yurtların büyük bölümünde kahvaltı ve akşam yemeği çıkmaktadır.

Antalya özel kız yurtları ile Antalya özel erkek öğrenci yurtları bağlantısına tıklayarak Akdeniz Üniversitesine yakın özel yurt ve apartları liste halinde görebilir ve Google Street özelliğiyle yurdun bulunduğu sokakta gezintiye çıkabilirsiniz.

5-)Akdeniz Üniversitesinde kendimi nasıl geliştirebilirim?
Antalya 2.5 milyona yakın nüfusuyla Türkiye’nin en büyük 5. şehridir. Nüfusun fazla olması, Akdeniz Üniversitesinin ülkemizin en iyi üniversiteleri arasında yer alması, turizm potansiyeli Akdeniz Üniversitesi öğrencilerine büyük kazanımlar vermektedir. Akdeniz Üniversitesi öğrenci kulüpleri, bölgedeki oteller, şehirde bulunan farklı imkanlar öğrencilerin kendilerini geliştirmesini sağlamaktadır.

6-) Antalya nasıl bir şehir?
Turizm cenneti Antalya’ya her yıl yurt içi ve yurt dışından milyonlarca turist gelmektedir. Bu özelliğiyle şehir sürekli devinim halindedir. Öğrenciler kolaylıkla yarı zamanlı veya tam zamanlı iş bulabilir. Antalya’nın en büyük dezavantajı ise bunaltıcı sıcaklığıdır. Bahar, özellikle yaz aylarında sıcaklık 40 derecenin üzerindedir. Nemin de yüksek olması hissedilebilir sıcaklığı daha da arttırmaktadır. Bu yüzden özel yurt, apart, öğrenci evi seçimi yaparken klimalı olmasına dikkat edin.

Üniversite yaşantınızda başarılar diliyoruz.


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim