Haberler

ANKARA’DA ÜNİVERSİTE OKUMANIN 18 GÜZEL YANI


ANKARA’DA ÜNİVERSİTE OKUMANIN 18 GÜZEL YANI

1. Ankara memur kenti değil öğrenci kentidir. Önce bu konuda anlaşalım. Öyle hava kararınca hayat da durmuyor be kardeşim. Eve hapsetme kendini. Zabıtaların mesai saati bitsin hele bak gör Karanfil Sokağı; Enstrüman çalan gençlere cebindeki bozuklukları
at ki çalsınlar hep, metro çıkışında dans eden Kızılderili dostlarımızı izle,
kokusunu onlarca metre geriden alacağın kokulu mumlardan satın al.
Bir kaç tur at ki “iyi ki Ankara’da okuyorum” diyebilesin.


2. Ankara’da bulunan üniversitelerin kalitesi göz ardı edilemez elbette. Bayramda akrabaların “nerede okuyorsun?” diye sorduğunda gururla Ankara diyebilirsin. Diyebilirsin çünkü hak ediyorsun. 

3. Öğrencilik yaşamı zordur. Ev kirası, ulaşım ücreti, elektiriği suyu derken maddi anlamda zorlanırsın. E bir de 3 öğün yemeğin var. Ara ara kötü de olsa birkaç liraya dışarda 10 liraya yiyebileceğin yemeği okulda yiyebilirsin.

4. Ankara’da birçok üniversitenin olmasıyla genç nüfusun kalabalıklığı sizi etkileyecek bir diğer artı nokta. Kendinizi yaşlı insanların içinde yalnız hissetmeyeceksiniz. 7.Cadde’de, Kızılay’da, oturduğunuz semtte, beklediğiniz durakta üniversiteliler her yerde. Çevre edinmeye güzel arkadaşlıklar kurmaya bak.

5. Tamam Ankara’da hava soğuktur. Denizi olan şehirde değilsin şöyle denize nazır bir mekanda yemek de yiyemezsin ama kampüste arkadaşlarınla kartopu oynamak da seni mutlu edecektir.

6. Ankara’da üniversite okuyanların en güzel ayrıcalıkları mükemmel yeşilliğe sahip kampüsleridir. Size doğanın içinde okuma fırsatı sunar. Gazi’nin ana kampüsü, Hacettepe’nin Beytepesi, ODTÜ’nün bütün kampüsü yemyeşildir.

7. Ankara’nın gri görüntüsünün altında barınan birçok parkla kendinizi bu kasvetten uzaklaştırabilirsiniz. Bunlardan en bilinenleri; Kuğulu park, Gençlik parkı, Güven park… Liste bu şekilde uzar gider. Keçiören’i de unutmayalım tabi.

8. Sessiz, sakin bir yer arıyorsanız Hamamönü’nü unutmayalım dostlar! Mimari yapısıyla, Ramazan ayındaki etkinliklerle, çayıyla, kumda kahvesiyle, 45’lik plakların çalındığı mekanlarıyla sizi geçmişte yolculuğa çıkartır.

9: İlk ziyaret durağınız Anıtkabir olmalı tabiki de. Arif Nihat Asya’nın “Yazdığın kitabı heceliyor, heceliyor, sökemiyoruz; kitabından okutmaya gel bizi. Ses ver bize! Sesimize cevap verirdin nerde olsan. Yoksa yine sınır boyu manevralarda mı, savaşlarda mısın ?” mısralarıyla gönlünden geçenleri dökmeye gel.

10: Şehrin kalabalığının içinde çok nadir turiste rastlanması da bu şehri farklı yapan bir diğer özellik. Ankara’yı tercih ederek bir kaç yıllığına turist kontenjanına katkıda bulunabilirsiniz.

11. Ankara devlet yönetildiği şehir olduğu için, herkesin bir milletvekili tanıdığı olur. Okul bittiğinde şu milletvekili benim tanıdığım gibilerinden havalar atabilirsiniz:)

12. Ankara’da elbette ki yaz bir kere yaşanır ve şenliklerle karşılanır. Üniversitelerin bu kadar çok olması şenliklerin renkli ve bir o kadar eğlenceli geçmesini sağlar. Gazi’nin şenliği bitince, Hacettepe’li arkadaş ararsınız sonra ODTÜ’ye girmek için uğraşırsınız.

13. Sporu seviyorsanız Ankara bir başka güzeldir sizin için. Voleybol’da Halk Bankası, Ziraat Bankası, Basketbol’da Türk Telekom, futbolda Ankaragücü ve Gençlerbirliği takımlarının maçlarına gidebilirsiniz.

14. Normal üniversite öğrencisinden daha fazla tatil yaparsınız. ODTÜ’de, Hacettepe’de, Ankara Üniversitesi’nde sürekli öğrenci olayları çıkar ve bu yüzden eğitime sık sık ara verilir. Bir de DTCF’de okuyorsanız tatil gününüz daha da artacaktır. 

15. Siyasetle ilgileniyorsanız tam yerindesiniz. TBMM’de milletvekillerini canlı izleme olanağınız var. Parti grup toplantılarına katılabilir, derneklere üye olup konferanslara katılarak kendinizi geliştirebilirsiniz.

16. Staj yapabileceğiniz yüzlerce kurumun bulunduğu şehirde okuyorsunuz daha ne. EPDK, BDDK, Bakanlıklar, Bankalar, ASELSAN, HAVASAN … derken liste uzayıp gider. CV’nize ekleyebileceğiniz bir şeylerin olması güzeldir.

17. Olgunlar’ı unutmamak lazım. Her öğrencinin yılda en az birkaç kez gidip ders kitaplarını uygun fiyata aldığı öğrenci dostu sokak.

18. Son maddemizi bir alıntıyla tamamlayalım. Ankara anlatılmaz yaşanır, çünkü anlatıldığında ya eksik kalır ya da fazla kaçar. 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu