Haberler

Ankara’daki Devlet Yurtları

KYK yurtları genel olarak benzer şartlara sahip olur. Fakat özellikle yeni yapılan yurtların şartlarının daha iyi olduğu söylenebilir. Devlet yurtlarına başvuru yaparken yurt seçme şansı olmaz. Bu yüzden okul ve yurt birbirinden çok uzak olabilir. Fakat yerleştikten sonra başka bir yurda nakil istenebilir. Ankara’da çok fazla devlet yurdu var. Bunlarda genel olarak aynı kurallar uygulanıyor. Her yurtta kahvaltı ve akşam yemeği çıkıyor, yurtta kalan öğrencilere yemek ödemeleri için destek veriliyor. Odaların şartları yurttan yurda değişiyor. Fakat çoğu eski yurt yeniden düzenlendiği için genel olarak benzer şartlara sahip denebilir. Ankara’daki devlet yurtlarından bazılarını özellikleri ile birlikte açıkladık.

Yunus Emre Erkek Yurdu

Sadece erkek öğrenci pansiyonu bulunan yurt yeni sayılabilecek yurtlar arasında yer alır. Odalarında çalışma masası, mini buzdolabı, kıyafet dolabı ve bazalı yatak bulunur. Ranza sistemi kullanılmaz. Ayrıca tuvalet ve banyolar odaların içinde yer alır. Odalar iki kişilik, üç kişilik ve dört kişilik olarak üç şekildedir.  İki bloktan oluşan yapının içinde kantin, internet kafe gibi alanlar da bulunur. Yurt Çankırı Caddesinin üzerinde konumlanır.

Hacı Ömer Sabancı Yurdu

Sadece kız öğrenci pansiyonu olan yurt Konya Yolu üzerinde, Beşevler’de konumlanır. 1104 öğrenciyi barındırır. Çalışma ve okuma odaları, yemekhane, kütüphane, kantin, internet kafe, televizyon odası, çamaşırhane gibi alanları öğrenciler ortak kullanır. Bunun dışında yurdun içinde kuaför ve kırtasiye de bulunur. Banyo ve tuvaletler odalarda değil, her koridorda ortak kullanılacak şekilde düzenlenmiştir.  Odaları genellikle küçük olur.

Beştepe Yurdu

Yurtta sadece kız öğrenci pansiyonu bulunur. Adından da anlaşılabileceği gibi Beştepe’de Şenyuva Mahallesi’nde konumlanır. Yemekhane, çamaşırhane, çalışma odası gibi ortak kullanım alanları bulunur.

Tahsin Banguoğlu Yurdu

Eskiden karma olan yurt şimdilerde sadece erkek yurdu olarak kullanılıyor. Ankara’nın eski yurtlarından sayılır. Balgat Yurdu olarak da bilinir. Çok geniş bir alana kurulan birçok blok ve tesisten oluşur. Eskişehir Yolu üzerinde bulunduğu için Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kampüsü’nde okuyan öğrencilere ulaşım kolaylığı sağlar. Fakat neredeyse Ankara’daki tüm üniversitelerinden öğrencilere ev sahipliği yapar. Yemekhane, berber, internet kafe, çamaşırhane, kırtasiye gibi ortak alanlar alanın ortasındaki bloklardan farklı bir binada bulunur. Tuvalet ve banyolar her koridorda ortak kullanılacak şekilde bulunur. Altı ve sekiz kişilik odalara sahiptir. Her blokta çalışma odası ve kantin yer alır. Geniş bahçesi oldukça yeşillik bir alandır.

Zübeyde Hanım Yurdu

Zübeyde Hanım Yurdu Ankara’daki kız öğrenci yurtlarından biri. Beşevler’de bulunan yurt tek binadan oluşuyor. Cadde üstünde konumlandığı için ulaşım imkanları geniş sayılabilir. Odaları diğer yurtlara oranla daha geniştir. Gazi Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi’nin bazı yerleşkelerine yakın mesafede yer alır.

Cebeci Erkek Yurdu

Cebeci Erkek Yurdu Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsü’ne yürüme mesafesinde konumlanır. Hacettepe Üniversitesi Sıhhiye Kampüsü’ne de yakın sayılabilir. İki bloktan oluşan yurt Kurtuluş Metro Durağı ve diğer ulaşım araçlarına yakın mesafededir. Yurtta televizyon odası, kantin, çamaşırhane, çalışma odası gibi alanlar ortak kullanılır.

Atatürk Yurdu

Atatürk Kız Öğrenci Yurdu Mamak ilçesinde bulunur. Fakat metronun Dikimevi durağına yakın mesafede kalır. Geniş bir alana kurulu olan yurt son yıllarda tekrar düzenlendi. Odalar genellikle dört kişilik oluyor. Banyo ve tuvaletler odalara dahil değil, her koridorun ortak kullanacağı şekilde tasarlanmış. Odalarda genellikle dört baza, kıyafet dolabı ve mini buzdolabı bulunuyor. Yurt nüfusu kalabalık olduğu için çalışma alanları konusunda sıkıntı çekiliyor. Birçok bloktan oluşan yapıda yemekhane ve kantin ayrı bir yapı içinde yer alıyor. Bahçesi geniş ve yeşillik olan yurdun semtten kaynaklanan güvenlik sorunları son yıllarda çözüme kavuşturuluyor.

İçindekiler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu