Haberler

AÖF Okuyanlar KYK Bursu Alabilir mi?

2016 yılı itibarıyla Açıköğretim Fakültesinde (AÖF) okuyan 1 milyon 200 bin öğrenci bulunmaktadır. Bu alanda Türkiye’nin en fazla öğrencisi Anadolu Üniversitesinde yer almaktadır. Esasında AÖF’de öğrencilerin Eskişehir’e gelmelerine gerek yoktur. Sınavlar tüm Türkiye’de yapıldığı için Anadolu Üniversitesi semboliktir. İnternet sitemize gelen sık sorular karşısında 1 milyon 200 bin AÖF öğrencisinin kyk burs ve yurt başvurusu yapabilip yapamayacaklarını anlatacağım.

AÖF ve Uzaktan Eğitim öğrencileri KYK bursuna başvuru yapamamaktadırlar. Kredi ve Yurtlar Kurumunun yönetmeliğinde belirtilen bu durumda AÖF ve Uzaktan Eğitim programları dışında bulunan tüm öğrenciler kyk bursuna başvuru yapabilirler.

AÖF ve Uzaktan Eğitim okuyan öğrenciler KYK yurtlarına da başvuru yapamamaktadır. Peki neden?

KYK bursunu her yıl 300.000 dolayınca öğrenci almaktadır. İşin içine 1 milyon 200 bin AÖF’lüyü katarsak devlete çok fazla yük olacağı gibi eğitimde adaleti de engellemiş olur. Çünkü AÖF’e girmek için düşük puanlar almak yeterliyken Türkiye’de 100’ün üzerindeki üniversitede Hukuk Fakültesi olduğunu unutmayın. Bu öğrencilerin birçoğu kyk bursu alamamaktadır.

Aynı şekilde AÖF ve Uzaktan eğitim öğrencileri kyk yurt başvurusu da yapamamaktadır. Bunun iki nedeni var. İlki KYK yurtlarının kapasitesinin sınırlı olması. Zaten Eskişehir’de lisans öğrencileri için yeteri kadar yurt bulunmazken bir de AÖF öğrencilerinin başvuru yaptığını düşünsenize.

İkincisi de AÖF sınavlarına öğrenciler zaten memleketlerinde çalışıyorlar ve sınavlara memleketlerinde giriyorlar. Bu durumda Eskişehir’e gelmelerine zaten gerek yoktur.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu