Haberler

AÖF’te İkinci Üniversite Okumak

Sınavsız İkinci Üniversite nasıl okuyabilirim?

Açıköğretim Fakültesi (AÖF), herhangi bir bölümde üniversite okuyan öğrencilere sınavsız ikinci üniversite okuma şansı veriyor. Geçtiğimiz senelerde AÖF’te okumak için YGS’ye girme şartı varken yeni düzenlemeyle birlikte AÖF’te okumak isteyenler için kolaylık getirildi. Herhangi bir üniversitede okuyan ve henüz mezun olmamış, okulunu dondurmamış öğrenciler YGS’ye girmeden kayıt tarihlerinde AÖF bürolarına başvurarak istedikleri bölümü okuyabilir.

Sınavsız ikinci üniversite şartları nelerdir?

Herhangi bir üniversitenin önlisans ve lisans bölümünde halen okuyor olmak sınavsız ikinci üniversitenin tek şartıdır.

İkinci üniversite kayıt tarihleri ne zaman?

AÖF İnternet Başvuru Tarihi – 31 Ağustos 2015 Pazartesi – 08 Eylül 2015 Salı
AÖF Bürosundan Kayıt Tarihi – 31 Ağustos 2015 Pazartesi – 07 Eylül 2015 Pazartesi

Üniversitede okudukları bölümle aynı olmamak kaydıyla halen üniversitede okuyan öğrenciler açıköğretim fakültesinde sınava girmeden yeni bir bölüme kaydolabilirler. Açıköğretim fakültesinde adalet, kamu yönetimi, ilahiyat, halkla ilişkiler, iktisat, maliye, uluslararası ilişkiler başta olmak üzere 51 farklı bölüm bulunmakta. En fazla tercih edilen bölümler ise kamu yönetimi, sosyal hizmetler, Türk dili ve edebiyatı bölümleridir.Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakültelerindeki önlisans ve lisans programlarına sınavsız İkinci Üniversite kapsamında kayıt yaptıracak adayların işlemleri “İnternet Başvuru” ve “AÖF Bürolarından Kayıt” olmak üzere iki aşamalı gerçekleştirilecektir.

İkinci Üniversite için internet başvurusu yapma

http://kayit.anadolu.edu.tr adresine giderek “İkinci Üniversite”sekmesinden başvurunuzu yapabilirsiniz.

İkinci üniversite harç ücretleri

İkinci üniversite okuyan adaylar harç ücreti vermek zorundadır. 2015 yılı için harç ücretleri dönemlik 205 TL, senelik 410 TL’dir. Harç ücretleri Bakanlar Kurulu kararıyla arttırılıp azaltılabilir.

İkinci üniversite okuma şartları nelerdir?

  1. Herhangi bir yükseköğretim programından mezun olanlar ile örgün yükseköğretim kurumlarının lisans bölümlerinde veya önlisans programlarında kayıtlı öğrenciler, aynı alanda olmamak üzere Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakültelerinin lisans bölümlerinden veya önlisans programlarından herhangi birini tercih edebilirler.
  2. ÖSYM’nin Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda yer alan K.K.T.C.’deki üniversitelerde okuyan öğrenciler de başvurabilirler.
  3. Yabancı Uyruklu Öğrenci Giriş Sınavı ile Türkiye’deki üniversitelere yerleştirilen yabancı uyruklu öğrenciler de başvuruda bulunabilirler.
  4. Uyruğundan biri T.C. olup yurtdışı yükseköğretim kurumlarını bitirerek Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’ndan denklik belgesi alanlar başvurabilirler.
  5. Herhangi bir örgün yükseköğretim kurumundan kaydı silinenler ile herhangi bir örgün yükseköğretim programında kaydı bulunmayanlar başvuru yapamazlar.
  6. Yurt dışı yükseköğretim kurumlarında halen kayıtlı olup uyruğundan biri T.C. olan öğrenciler başvuru yapamazlar.
  7. Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakültelerinden mezun olanlar başvuru yapabilirler ancak, halen kayıtlı olanlar başvuru yapamazlar.
  8. Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakülteleri dışında başka bir üniversitede açık veya uzaktan eğitim sistemi ile öğrenim gören öğrenciler de aynı alanda olmamak üzere başvuru yapabilirler.

Yukarıdaki koşullarda açıköğretim programlarına kaydolan örgün öğretim öğrencileri veya mezunları, örgün öğretimden açıköğretime veya açıköğretim den örgün öğretime ders transferi veya kredi saydırma işlemi yaptıramaz.

Bir yükseköğretim programından mezun olan veya halen bir örgün yükseköğretim programında okuyanlardan açıköğretimin bir programına kayıt yaptıranlar, askerlik işlemleri hariç açıköğretimdeki tüm öğrencilik hizmetlerinden yararlanırlar.

Örgün öğretim ile birlikte açıköğretim programına kaydolacak erkek öğrencilerin askerlik işlemleri, örgün öğretimdeki statülerine göre yapılır. Bu durumdaki öğrencilerin açıköğretim programlarına kaydolmaları, askerlik işlemleri ile ilgili herhangi bir hak sağlamaz. Açıköğretim programlarına kayıt yaptırdıktan sonra örgün öğretimden kaydını sildiren öğrenciler bu durumlarını belgelendirmek koşuluyla askerlik işlemleri dâhil tüm öğrencilik hizmetinden yararlanırlar.

Yukarıdaki koşullara uyan lisans veya önlisans mezunu veya örgün yükseköğretim bölümlerinde kayıtlı öğrenciler İkinci Üniversite kayıt türünden yararlanabilirler.

 

İlgili Makaleler


Başa dön tuşu