Haberler

Astsubay Nasıl Olunur, Astsubay Olmak İçin Hangi Bölüm Mezunu Olmak Gerekir?

Astsubay olmak isteyen kişilerin “Astsubay nasıl olunur?” gibi sorularına cevap vermek için güncel bilgileri derledik.

Astsubay nasıl olunur? Sorusunun cevabını arayan pek çok kişi, Türk Kara Kuvvetleri’ne nasıl gireceğini araştırmaktadır. Bu kişilerin öncelikle ÖSYM’nin yaptığı sınavda başarı sağlaması gerekir. Gerekli puanı alan kişiler Meslek Yüksekokulu’nda eğitim alır. Astsubaylar hem kadın hem de erkek olan Türk vatandaşları arasından seçilmektedir.

Gerekli aşamaları geçen astsubay adayları, çeşitli test ve muayenelerden geçer. Ardından sözlü mülakat yapılır ve mülakatı geçen kişiler astsubay olmaktadır.

Nasıl Astsubay Olunur?

Pek çok insan “Nasıl astsubay olunur?” sorusuna cevap arar. Astsubay olmak isteyen kişilerin geçmesi gereken aşamalar şu şekilde özetlenebilir:

  • Sözlü mülakatı geçmek
  • Yazılı sınavı geçmek
  • Fiziki sınavı geçmek

Astsubay olmak isteyen kişilerin bu aşamalarda yeterli puanları alması sonucunda mesleğe başlamaları mümkündür. Astsubay olmak için bir diğer seçenek ise dışardan yapılan alımlara başvuru yapmak olarak biliniyor. Bu adımı takip etmek isteyen kişilerin de benzer şartları sağlaması gerekmektedir. Yani dışardan alım için başvuru yapan kişilerin de yazılı ve fiziki sınavda başarı sağlamaları gerekir. Ayrıca sözlü mülakatı da geçmeleri gerekmektedir. Dışarıdan alımlarda fiziki eğitim verilmektedir. Bu eğitimin 7-8 ay arasında sürdüğü bilinmektedir.

Astsubay Olmanın Şartları

TSK, astsubay alımı yapmak için bazı şartlar getirmiştir. Bu sebeple astsubay nasıl olunur? Sorusundan sonra kişiler TSK’nin belirlemiş olduğu şartları araştırmaktadır. Bu şartlardan bazıları şunlardır:

  • Başvuru yapacak kişinin vücudunda herhangi bir izin olmaması (yara izi, yanık izi, ameliyat izi vb.) gerekmektedir.
  • Kişinin en az ön lisans mezunu olması ya da lisans mezunu olması gerekmektedir. 2 yıllık yani ön lisans mezunu olanların 26 yaşını geçmemesi, lisans mezunu olanların 28 yaşını geçmemesi gerekiyor.
  • Kişinin boyunun ve kilosunun orantılı olması gerekir. Bunun için TSK erkekler için en az 1, 64 cm. boy şartı koymuştur. Başvuru yapacak kadınların ise en az 1, 58 cm. olması gerekmektedir.
  • Başvuru yapacak kişinin fiziksel görüntüsünün ve sağlığının iyi olması gerekir.
  • Başvuru yapacak kişinin dişlerinin, diş yapısının kusursuz denilecek ölçüde iyi olması gerekmektedir.

Bu şartları sağlayan her kadın ve erkek astsubay olmak için TSK’nin astsubay alım ilanları için başvuru yapabilirler. Vücudunda dövme olan kişilerin başvuruları kabul edilmemektedir.

Astsubay Olmak İçin Hangi Bölüm Mezunu Olmak Gerekir?

Pek çok kişi “Astsubay nasıl olunur?”  sorusuna ek olarak  birçok soruyu merak etmektedir. Başvuru yapacak kişilerin en çok merak ettiği sorular arasında “Astsubay olmak için hangi bölüm mezunu olmak gerekir?” sorusudur. TSK’ye astsubaylık için başvuru yapacak olan kişilerin Astsubay Meslek Yüksekokulu’nu bitirmeleri gerekmektedir. Ancak bu bölümü okumamış olan kişiler astsubaylık için dışarıdan alım yapıldığında başvuru yapabilirler.

İçindekiler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu