Haberler

Atıklar İstanbulkart’a Yüklenecek

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’de eşine rastlanmamış bir uygulamaya imza atıyor. Belediyelerin evsel atıkları geri dönüşüme kazandırmak için yaptığı projelerin en dikkat çekicisi İstanbul’dan geldi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı, Atık Yönetimi Müdürlüğü tarafından hazırlanan projede kağıt, plastik, metal gibi atıkları işleyecek otomatlar, atıkların geri dönüşüm bedeli kadar İstanbulkart’a kredi olarak eklenecek.

Akıllı Mobil Atık Aktarma Otomatı ile vatandaşlar geri dönüşüme gönderilebilecek atıkları şehrin dört bir yanına kurulacak olan otomatlarla ulaşım kartlarına kredi olarak kazanımda bulunacak. Proje ilk etapta 25 otomat ile devreye girecek. Pilot uygulamadan olumlu sonuç alınması halinde 100 otomat İstanbul’un çeşitli noktalarında hizmet verecek. Kağıt, metal ve plastik atıklar otomat içinde kıyılarak geri dönüşüm firmalarına teslim edilecek.

 İstanbul’da günlük 17 bin ton evsel  atık çıkıyor. Bu atıkların %40’a yakını geri dönüşüm merkezlerinde işlenerek ülke ekonomisine kazandırılıyor. Bu uygulamayla evsel atıkların ekonomiye kazanım oranının arttırılması bekleniyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu