Avrupa Kredi Transfer Sistemi (AKTS) Nedir?

0
7173

Avrupa Kredi Transfer Sistemi (AKTS) Nedir?

Avrupa Kredi Transfer Sistemi, Bologna programı ile birlikte programı kabul eden Türk üniversitelerinde uygulanan yeni kredi sistemidir. Programı kabul eden üniversitelerin genelinde haftalık ders saati hesabına göre belirlenen ders kredisi sistemi terk edilmeye başlanarak Avrupa Kredi Transfer Sistemi (AKTS) kullanılmaya başlanmıştır.

AKTS sistemine göre:

* Öğrenciler yurtdışından aldıkları ve başarılı oldukları ders kredilerinin, üniversiteden diğer üniversiteye transfer edilmelerini sağlayan bir sistemdir.

* Bir dönemde öngörülecek AKTS kredi toplamı 30’dur. Bir senede öğrencilerin alınacağı AKTS kredi toplamı ise 60’tır.

* AKTS, eski sistemde bulunan bir çok dersin de kredisini değiştirmiştir. Örneğin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde Yönetim Bilimi dersinin eski kredi sayısı 3 iken AKTS sistemine göre dersin kredi sayısı 8 olmuştur. Seçmeli derslerin kredi sayısı ise 5’e yükselmiştir. (Her üniversitede derslerin AKTS kredisi farklı olabilir)

* AKTS kredisinin dersin zorluğu arasında bir ilişki yoktur. Dersin içeriği, dersin okunan bölümdeki önemi gibi etmenler önemli gözükse de dersin kredilendirilmesi tamamen akademisyenlerin inisiyatifindedir.

* Ders saatleri ile AKTS kredileri arasında bir ilişki olmasına karşın AKTS kredilerine sadece ders saatleri dahil değildir. Kredilere öğrencilerin tamamlaması gereken iş yüklerinden projeler, tez çalışmaları, ödevler vs. dahildir.

* Eğer bir dersin içeriği eğitim ve sınavlardan ibaretse AKTS kredileri ders saatleriyle doğrudan ilişkili olacaktır.

* Bölümlerin seçmeli ders havuzlarında yer alacak seçmeli derslerin AKTS kredileri hesaplanırken, bu derslerin AKTS kredileri toplamı dikkate alınmalıdır. Zorunlu derslerle birlikte 30 AKTS’yi tamamlayacak şekilde seçmeli ders alınmalıdır.

* Öğrenci mezun olmak için her dönem başardığı AKTS kredi miktarı 30’un altında ise ve öğrenci toplamda mezun olmak için 240 AKTS’yi doldursa bile mezuniyete başvuramaz. 


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim