Avukat Sayısı %60 Artacak!

0
5692

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, 5 yılda mevcut stajyer avukatlar ve hukuk fakültesi öğrencileri dahil edildiğinde avukat sayısının bugüne göre %60 artacağını söyledi. “Türkiye’de hukuk devletini yaşatacak olan hukukçuların kalitesi inanılmaz bir hızla düşmektedir. Bir devletin adına, anayasanın değişmez maddelerine bile hukuk devleti deseniz, o hukuk devletini yaşatacak kalitede hukukçular yetiştiremezseniz, sadece süslü metinlerde kalan cümleler kurmuş olursunuz” diyerek sözlerine devam eden Feyzioğlu, hukuk eğitimiyle ilgili ayrıca bazı istatistikler verdi;

* Türkiye’de 80’in üzerinde hukuk fakültesi bulunuyor.
* Türkiye’de şuan 65.000’in üzerinde hukuk okuyan öğrenci var.
* Şuan avukatlık stajyeri yapan 15.000 kişi bulunuyor.
* Şuanki avukat nüfusu ise 92.000’dir.

Ancak 5 yılın sonunda avukat sayısı 150.000’e ulaşacak. Bir başka deyişle 533 kişiye 1 avukat düşecek. 

150.000 korkunç bir rakam ve bu sayının %40’ı yeni mezun ve deneyimsiz olacak. YÖK kesinlikle buna bir önlem almalıdır. Bugün barajın çok az üstünde puan alan adayların özel üniversitelerde hukuk okuması hem adil değil hem de avukatlık mesleğinin kalitesini düşürmektedir. Peki bu sorunu önlemek için ne yapılabilir?

* Öncelikle İstanbul Üniversitesi dahil tüm üniversitelerde bulunan hukuk fakültelerinin 2.öğretim programları kapanmalıdır.
* Çok fazla alım yapan fakülteler kontenjan sayılarını düşürmelidir.
* Vakıf üniversitelerinde bulunan hukuk fakülteleri için çok yüksek üst puan sınırı konulmalıdır. Bugün anadoluda basit bir bölüme bile puanı zor yetenler özel üniversitelerde hukuk okuması adil değildir.


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim