Aztecler’de Chia Tohumu

0
3360

Aztecler ve Mayalar, tarihin fiziksel anlamda en güçlü ve dayanıklı topluluklarından olmuşlardır. Yüz yıllar boyu süren uygarlıklarının sırları ise yeni yeni ortaya çıkmaya başlamaktadır. Hem müsabakalarda ki başarıları hem de savaş alanındaki inanılmaz dayanıklılıkları ise çoğu bilim adamını hayrete düşürmekte.

Müsabakadan Önce Chia Tohumu

Chia tohumunun aztec diyetinde kullanılmasındaki en önemli etkenler bağışıklık sistemini güçlendirmesi, metabolizmayı hızlandırması ve vücuda enerji vermesi idi. Bu tohumun Aztecler ve Mayalara dayandığı tahmin edilmekte. Aztec ve Mayalarda bu tohum enerji ve dayanıklılığı arttırmak için kullanılmaktaydı. Bir diğer adıyla “koşu gıdası” olarak da bilinen chia seti yorumlar tohumları, bir yarışmaya katılmadan önce yada savaş alanında jel olarak tüketilmekteydi. Bu iki uygarlığın dayanıklılığının sırrı olarak da bu tohum gösterilmektedir. Bu iki topluluk bu chia tohumunu salatalarda, pudinglerde hatta yumurtalı yiyeceklerde kullanarak, ekstra dayanıklılık ve güç elde etmişlerdir.

Peki Ama Nasıl

Sadece bir tohumun koskoca iki uygarlığın ayakta kalmalarındaki en büyük yardımcıları olması ise oldukça garip gelebilir. Fakat chia tohumu seti aldığınız taktirde her 28 gramın 5 gramında omega 3 bulunacağı için, beyin sağlığınız oldukça olumlu yönde etkilenecektir. Mineral açısından da oldukça zengin olan chia set, günlük vücudumuzun ihtiyacı olan kalsiyumun %18 ini, günlük fosfor ihtiyacının %35 ini, vücudun günlük magnezyum ihtiyacının %24 ünü ve toplam manganez ihtiyacının %50 sini karşılamaktadır. Yani bu tohumu günlük yediğiniz yiyeceklerin yanına ek olarak tüketmeniz size çok büyük yarar sağlayacaktır. Chia tohumu aynı zamanda et yemeyen ya da çok az yiyen bireyler içinde çok sağlıklı bir protein kaynağıdır. Lif, omega yağ asitleri, kalsiyum, antioksidan ve daha bir çok sağlık öğesini bünyesinde barındıran chia tohumu, bağırsakların temizlenmesine de yardımcı olur. Chia tohumu siparişi verebilmek için http://www.chiaseti.net/siparis-ver sayfasını ziyaret ediniz.


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim