Haberler

B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Nasıl Olunur, Ne İş Yapar, Maaşları Ne Kadar?

B sınıfı iş güvenliği uzmanı nasıl olunur sorusu için ilk yanıtımız ilgili bölümlerden mezun olunması ve gerekli sertifikaların alınması olacaktır. B sınıfı iş güvenliği uzmanları, iş yerlerinin güvenlik kriterleri ve prosedürlerine uygunluğunu kontrol eden meslek elemanlarıdır. B sınıfı olarak belirlenen sınıf, az tehlikeli ya da tehlikeli iş yerleri için kullanılmaktadır. B sınıfı iş güvenliği uzmanı nasıl olunur sorusu için bahsettiğimiz şartların detaylandırılması gerekmektedir.

B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Nasıl Olunur?

B sınıfı iş güvenliği uzmanı olmak için üniversitelerin belirli bölümlerinden mezun olmak ve gerekli sertifikalara sahip olmak gerekmektedir. B sınıfı iş güvenliği uzmanı nasıl olunur sorusuna verilecek detaylı yanıtlar şunlardır:

  • Mimarlık veya mühendislik bölümlerinden mezun olmak veya teknik eleman olmak.
  • C sınıfı iş güvenliği uzmanı sertifikasına sahip olmak ve
  • C sınıfı iş güvenliği uzmanı olarak en az 3 yıl görev yapmış olmak.

B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Ne İş Yapar?

B sınıfı iş güvenliği uzmanları, az tehlikeli ya da tehlikeli işlerin yapıldığı iş yerlerinde güvenliği sağlamakla ve güvenlik şartlarının yerine getirilip getirilmediğini denetlemekle yükümlüdür. B sınıfı iş güvenliği uzmanları ne iş yapar sorusuna yanıt olarak şu görevler sıralanabilir:

  • İş yeri için risk değerlendirmesi yapmak
  • Koruyucu tedbirler için tavsiyelerde bulunmak
  • Sağlık ve güvenlik kontrollerinin periyodik olarak yapılmasını sağlamak
  • Gerçekleşen iş kazalarının sebeplerini tespit etmek ve koruyucu-önleyici tedbirlerde bulunmak
  • Güvenlik önlemlerinin alınmaması halinde ilgili bakanlıklara bildirimde bulunmak
  • İş kazası ve hastalıklar hakkında personelleri bilgilendirmek ve bilinçlendirmek
  • İş yeri hekimiyle yıllık rapor hazırlamak

B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Ne Kadar Maaş Alır?

B sınıfı iş güvenliği uzmanlarının maaşları çalışma şartları ve deneyim değişkenleri doğrultusunda değişkenlik göstermektedir. B sınıfı iş güvenliği uzmanı ne kadar maaş alır sorusuna 2022 yılı için verilecek yanıt en düşük 4.270 TL, en yüksek ise 15.250 TL olduğu söylenebilir. Yabancı dil ve mesleki donanım, maaşlardaki değişikliklere yol açan etkenler olarak değerlendirilebilir.

B sınıfı iş güvenliği uzmanları, C sınıfı iş güvenliği uzmanlarından daha tehlikeli kabul edilen işlerin gerçekleştirildiği iş yerlerinde görev yaparlar. Ancak hemen hemen B sınıfı iş güvenliği nasıl olunur sorusunun yanıtı da C sınıfı alanındaki deneyimlerden geçer diyebiliriz.

İçindekiler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu