Üniversite

Bahçeşehir Üniversitesi Tanıtım Yazısı

Bahçeşehir Üniversitesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Özellikle tercih dönemindeki öğrenciler başta olmak üzere, yeniden üniversite okumak isteyen eğitime aç kişilerin ya da yüksek lisans ve doktora yaparak eğitim seviyelerini üst noktalara ulaştırmak isteyen kimselerin kafalarında bin bir tilki döner. “Hangi Üniversite?”, “Hangi bölüm?”, “Eğitim kadrosu iyi mi?”, “Vakıf mı Devlet mi?” gibi sorularla her şey daha da bulanıklaşır, yapılacak tercih işi tamamen curcunaya döner, tanıdıkların sığ fikirlerinin ve hayattaki şansınızın insafına kalırsınız. Bu yazı dizimizde özellikle bu durumdan mustarip kişilere yol göstermek, en azından “Şu Üniversite’de şu imkanlardan yararlanabilirim.” diyebileceğiniz bir rehber hazırlamak gayesindeyiz. İlk yazımızda Türkiye’nin önde gelen vakıf üniversitelerinden birisi olan Bahçeşehir Üniversitesi’ni ele alıyoruz.

Bahçeşehir Üniversitesi taban puanları bağlantısını ziyaret ederek güncel taban puanlarına ulaşabilirsiniz.

Bahçeşehir Üniversitesine Hızlı Bakış

Ana kampüsü Beşiktaş’ta konumlandırılmış, 1998 yılında kurulmuş Bahçeşehir Üniversitesi, bünyesinde 9 fakülte, 1 yüksekokul ve 2 meslek yüksekokulu bulundurmaktadır. Bahçeşehir Üniversitesi’nin İstanbul’da konuşlandırılmış 4 adet kampüsü bulunmaktadır ve her kampüs belirli mesleki eğitimler üzerine yoğunlaşmıştır.

Artılar ve Eksiler

+ Aynı Çatı Altında Birçok Kültür: Bahçeşehir Üniversitesi bünyesinde birçok yabancı öğrenciyi de barındırmaktadır. Aynı zamanda Erasmus Partneri olan Bahçeşehir Üniversitesi, hem değişim programlarıyla yarım dönemli okuyan öğrenciler, hem de lisans eğitimlerini buradan almaya gelmiş öğrencilerle birlikte birçok kültürü aynı çatı altında birleştiriyor. Eğer ki sosyal yeteneklerinizi geliştirmekte kararlıysanız, yabancı uyruklu arkadaşlar edinebilir, bu sayede hem yabancı dilinizi hem de dünya görüşünüzü ilerletebilirsiniz.

+ Tıp Fakültesi: Bahçeşehir Üniversitesi, Göztepe’deki MedikalPark Hastanesi ile anlaşmalı olup, yine Göztepe’deki medikal kampüsü ile Türkiye’nin medikal alanda en ileri gelen üniversitesi olmaya kararlı vaziyette. Şu anda en yüksek sıralamalı Tıp Fakülteleri arasında yerini almış bulunuyor.

+ Co-op Olanakları: Bahçeşehir Üniversitesi iki binden çok partneri ile öğrencilerine staj imkanları sunuyor. Okul mailinize her gün yeni staj ve yarı zamanlı iş imkanları postaları gelecek, bunlar içerisinden sizlere en uygun olanları seçebileceksiniz. Ayrıca yine partnerlerin dönemlik açtığı Bahçeşehir Üniversitesi’ne özel Co-op Derslerini alabileceksiniz. Bu partnerler arasında Crytek, Schneider Electric, Samsung gibi çok büyük firmalar bulunuyor.

+ Apply Bau: Bahçeşehir Üniversitesi’nden burs kazanmanın tek yolu üniversiteye giriş sınavları değil. Apply Bau sistemi ile başvuru yapabilir, hayallerinizi, gelecek planlarınızı anlatıp burslu kazanma olanağı yakalayabilirsiniz. Apply Bau sistemindeki güvenlik açığını bulup kendisine %100 burslu olarak kaydeden ve bunu bildiren bir öğrencinin de bu başarısından dolayı Bahçeşehir’de burslu okuma imkânı elde ettiği gerçeğini de burada belirtmiş olalım. Yeter ki okumak isteyin.

+ Yurtdışı Olanakları: Bahçeşehir Üniversitesi yurtdışındaki kampüsleri ile öğrencilerine yurtdışında okuma imkânı da sunuyor. Toronto kampüsünde hazırlık okuluna katılabilir, Almanya ya da Amerika’da lisans programınızı okuyabilirsiniz. Tabii öncesinde ilgilendiğiniz bölümün bu kampüslerde var olup olmadığını kontrol etmeyi unutmayın.

+ Teknik İmkânlar: Kimya, fizik ve bilgisayar laboratuvarları, her öğrenci için yeterli teknik imkânlar sağlamakta. Yazılım derslerinde başkaları ile bilgisayar paylaşmak durumunda kalmayacaksınız.

+ Ulaşım: Bahçeşehir Üniversitesi kampüsleri İstanbul’un merkezi noktalarında konuşlandırılmış olup ulaşım olarak uygun konumdadırlar. Kampüslere toplu taşıma araçları ile rahatlıkla varabileceğiniz gibi, Üniversite’nin sağladığı servis hizmetleri ile de kampüsler arası ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Okulun Üsküdar – Beşiktaş seferleri yapan bir vapur servisi de bulunmakta! Tabii bu okulu şehir dışından tercih edecekler için, ulaşımın İstanbul’un trafik şartları göz önüne alınarak göreceli bir şekilde iyi olduğunu söylüyoruz. Pazartesi sabah trafiğinde bir saatte okula varabilen biz İstanbullular kendimizi şanslı sayıyoruz!

+ Kütüphane: Okul Kütüphanesi bir öğrenci için vazgeçilmez yerler arasında. Üniversite kütüphanesinin diğer üniversitelerden pek farkı yok. Ancak özellikle Ebsco’ya bağlı çevrimiçi kütüphanenin kapsamı inanılmaz. Tez, araştırma ödevi yazacaklar için biçilmiş bir kaftan.

– Kalacak Yer: Bahçeşehir Üniversitesi yurtları yeterli değil. İstanbul’un göbeğinde olmasından mütevellit yurtların ücretleri pahalı. İstanbul dışından gelen öğrenciler genellikle ev tutuyorlar. Ev tutacaklar için ise Avrupa yakasındaki evlerin Anadolu yakasına göre hayli pahalı olduğunu belirtelim. Yol eziyeti ile ters orantılı bir kira ödemesi var anlayacağınız.

– Yemek: Devlet üniversitelerindeki gibi 1,5 – 2 Lira gibi bir meblağ ile karnınızı üç çeşit yemekle doyurabileceğiniz fikrindeyseniz çok yanılıyorsunuz. Zira Bahçeşehir Üniversitesi’nin bir yemekhanesi yok! Beşiktaş kampüsünde yemek yiyebileceğiniz yerler ihale ile satılmış olup karnınızı bastırmak için epey bir para ödemeniz gerekebilir. Ama yine kursağımızdan sıcak bir lokma geçsin diyorsanız, sizleri Beşiktaş Çarşı’ya alalım.

– Kampüs Yaşantısı: Eğer kafanızda muazzam bir alana sahip, yeşillikler içerisinde ODTÜ, İTÜ benzeri bir kampüs yaşantısı varsa, Bahçeşehir Üniversitesi bu bağlamda iyi bir tercih değil. Beşiktaş kampüsü her ne kadar denize sıfır konumda olsa da kısıtlı alanı sebebiyle sizlere bu imkânı yaşatmaktan hayli uzak. ODTÜ’nün muazzam alanı ile kıyaslamaya uğraşmayın bile.

Özet

Türkiye’nin önde gelen Vakıf Üniversiteleri’nden olan Bahçeşehir Üniversitesi hakkında sizleri belli konularda bilgilendirmeye çalıştık. Bu bilgiler ışığında tercihlerinizi daha bilinçli bir şekilde yapabileceksiniz. Tabii tercihlerinizi yapmadan evvel sitemizdeki diğer Üniversite tanıtımlarına da bakmayı unutmayın. Zira sağlam kararlar alabilmek için, doğru araştırma yaptığınızdan emin olmak gerekir. Sağlıcakla!

İçindekiler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu